De overwinning der Indische Congrespartij W«v CATARRH ZAL ZIJ ER GEBRUIK VAN MAKEN? Lang gewenst -Gemakkelyk vervuld BRUNETTA /C VRIJDAG 5 MAART 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Oude munten gevonden Bij de Maarssensche Vechtbrug Mnol ia Ernstige moeilijkheden te verwachten INSTITUUT ARCHITECTEN N.I.V.A. Jaarvergadering te Utrecht VERBINDEND VERKLAREN VAN C. A. O. Adres der Ned. Vakcentrale GENERAAL TONNET OVERLEDEN NED. ALG. KEURINGSDIENST Ned. handelsmissie in Rio de Janeiro Reeds met den aanvang der werk zaamheden begonnen DE JAMBOREE Tijdelijke perrons zullen worden gebouw4 LUCHTPOSTVERBINDING MET WEST-AFRIKA HET VERSCHE KADETJE Een Middenstanders-stem JUBILEUM J. T. KERKHOVEN Ridder M. W. O. overleden De „kippenpot" en de pluimvee houderij Een practische vinding Taxegedeelte consumptiemelk Affiche voor de Jaarbeurs Leipzig stemt tevreden Er mag van een krachtige opleving tijdens de Leipziger Voorjaars- Messe gesproken worden Toegestane renten Retraite Hoogeschool- en Universiteitsstudenten Academische examens Apothekers-assistent Stuurliedenexamen Kraamverpleging DE MISTBESTRIJDING Resultaten der proefnemingen in de laatste jaren ACTIE „VOOR-GOD" De reis van de O 16 V/ICKS De nieuwe voorrangs borden Twee nieuwe silhouettenin ons verkeersbordenstelsel gevaar ve&BQD»rGEBQÜ VOORRANGSWEG Groeningen, Vine, van Goghstraat 43, Amster dam. Voor Alkmaar en omstreken: mej. M. van Velsen, Westerweg 104, Alkmaar. Voor Den Haag en omstreken: mej. G. Hat- tink, Verhulststraat 88, Den Haag. Voor Leiden en omstreken: mej. A. van Noort, Cobetstraat 46, Leiden. Voor Rotterdam, en omstreken: mej. L. Hil ling, Schiekade 93, Rotterdam. Voor Gouda en omstreken: mej. J. Koch, De la Reylaan 26, Gouda. Voor Dordrecht en omstreken: mej. T Lundgren, Bilderdijkstraat 28, Dordrecht. Voor Delft en omstreken: mej. M. Geers, Oost einde 117, Delft. Voor Haarlem en omstreken: mej. A. Vollaerts, Anegang 12, Haarlem. Weet U wel, dat het tegenwoordig niet meer nodig is, dat Uw haar er glansloos en onverzorgd uitziet? Het komt er maar op aan, om de ouderwetse haar wasmethoden vaarwel te zeggen. Blondona voor blond haar en Brunetta voor donker haar zijn beter dan al wat U heeft gebruikt. Beide zijn vrij van alkali, wat de witte neerslag op het haar voorkomt. Hierdoor wordt elke nabehandeling overbodig en droogt het haar verrassend snel. Alleen Blondona bevat Kamilloflor, het middel voor het wassen van blond haar, terwijl Brunetta Hequil bevat, dat donker haar een prachtige diepe glans geeft. PRODUCT VOOR DONKER HAAR WAARBORGEN VOLMAAKTE HAARVERZOR61N6 Twee jaar geleden werd door het Parlement van Westminster de British India Act aanvaard, een wet, die op uiterst-zorgvu- dige wijze voorbereid was en waarvan de bepa lingen bij een groote groep conservatieven niet temin op hardnekkigen tegenstand bleven stui ten, een wet, die ten doel had en heeft Engelsch- Indië een zeer liberale politieke en administra tieve organisatie te verschaffen en voor dit groote gebied den overgang van kolonie naar Dominion voor te bereiden en gemakkelijk te maken. De bedoeling was, aldus schrijft ens een bijzondere medewerker de Indische be volking geleidelijk een grooter aandeel in het bestuur des lands te verschaffen, opdat de In diërs er aan wennen zouden politieke en admi nistratieve verantwoordelijkheid te dragen. De wetsbepalingen moesten dus ook opvoedend werken. Viel het Britsche initiatief theoretisch ongetwijfeld te loven, practisch blijken er moeilijkheden te overwinnen, die den onpartij- digen beschouwer zich doen afvragen of Enge land zich niet te spoedig en te ver op een weg heeft gewaagd, dien het Indische volk nog niet rijp is in te slaan. Zooals men weet hebben de extremisten van het Indische nationalisme, die in den boezem Vhn het Pan-Indische con gres zeer machtig zijn en wier aanvoerder de pandit (Voor-Indisch geleerde) Jawaharlal Nehfu is, de bepalingen van de British India Act steeds als volstrekt onvoldoende beschouwd. De meerderheid van het Congres vond zelfs de op vattingen van Ghandi te gematigd en heeft steeds op volstrekte onafhankelijkheid aange drongen. Daar Engeland, om begrijpelijke rede hen, die onafhankelijkheid niet verleenen kon heeft het Congres steeds geweigerd op actieve en permanente wijze met de Britsche autoritei ten samen te werken. Het spreekt vanzelf dat deze negatieve houding van de machtigste en best-georganiseerde Indische partij in Engeland en daarbuiten groote teleurstelling gewekt heeft, maar het is niet mogelijk den invloed van het Congres zonder meer uit te schake len. Dit is te minder mogelijk nu de provinciale verkiezingen, die op grond van de bepalingen van de India Act eenige dagen geleden op het geheele gebied van Engelands grootste kolonie hebben plaats gehad, het Congres en de Con gres-politiek een enorm succes hebben ge bracht. In minstens zes van de elf provincies heeft het Congres zich een sterke meerderheid weten te verzekeren, terwijl de Congressisten in het meerendeel der andere provincies zoo veel hunner candidaten hebben zien kiezen, dat zij in de provinciale raden in elk geval de sterkste fractie zullen vormen. Wel geven deze verkiezingen een denkbeeld van de kracht der beweging, die door het Pan-Indische Congres in het leven geroepen is. De overwinning der nationalisten is zóó groot dat zij zelfs de leiders der Con gressisten schijnt te hebben verrast en men vraagt zich waarlijk af hoe het regiem van Provinciale zelfregeering, dat in de eerste da gen van April in werking treden moet, onder de bestaande omstandigheden zal moeten func- tionneeren. De parlementaire regel wil dat de Provinciale besturen, die voor de leiding der Publieke aangelegenheden in hun streek de volle verantwoordelijkheid dragen, gekozen wor den uit de leden die tot de meerderheid in de Provinciale vergadering behooren, daar deze be sturen den steun van de provinciale vertegen woordigers noodig hebben. In dit geval zou dus het bestuur van verscheidene provincies uit sluitend in handen van Congressisten komen. Het is evenwel de groote vraag of de vertegen woordigers der onafhankelijkheidspartij bereid zijn samen te werken met de gouverneurs det- Provincies, die de Britsche macht vertegen woordigen. Het bestuur van het Congres heeft over deze alles beheerschende vraag reeds be raadslaagd, maar een beslissing zal eerst geno men worden in het einde dezer maand bij gelegenheid van de groote partij-vergade- ring, die te Delhi zal worden gehouden. Het is hiet onwaarschijnlijk dat het bestuur van het Congres voorstellen zal de gevraagde en nood zakelijke medewerking te verleenen op voor- Waarde evenwel dat de gouverneurs der provin cies in geen geval gebruik maken van de spe ciale bevoegdheden, die zij krachtens de grond wet bezitten. Deze voorwaarde, die in zekeren zin een deel van de Grondwet eenvoudig bui ten werking stelt en verschillende provincies zonder meer aan de Congressisten overlevert, hjkt vrijwel onaannemelijk. In ieder geval is het een feit dat het Congres van zijn vijandige houding ten aanzien van de India Act niets Prijs geeft. Als samenwerking met de Congres sisten onmogelijk blijkt, zal de Britsch-Indi- sche regeering binnen enkele weken met een Uiterst-verwarden toestand te doen krijgen. Het is voor alle betrokken partijen waar lijk te hopen, dat het Pan-Indische Con gres ten slotte de mogelijkheid ziet zijn medewerking aan het bestuur der groote kolo nie te geven zonder voorwaarden te stellen, die in de huidige omstandigheden niet voor inwil liging vatbaar zijn. De Pan-Indiërs behoeven niets van hun idealen prijs te geven, terwijl een te stugge houding hunnerzijds de verwezenlij- hing van die idealen slechts vertragen kan. Het nationalisme heeft met een onverzoenlijke hou ding niets te winnen, maar veel te verliezen. Zeker is dat Engeland er niet aan denkt In- dië aan den strijd der partijen over te leveren. Voor zelfregeering is het groote land op dit °ogenblik niet rijp. De enorme massa ongelet- terden, de kastegeest, die nog allerwege heerscht, de strüd, die» Hindoes en Moslems Pandit Nehru, radicaal leider der Indi sche Congrespartij voeren en die zich, naar men weet, lang niet altijd tot academische debatten beperkt, be letten Engeland Indië op dit oogenblik een on afhankelijkheid te geven, waarop het Pan-In dische Congres, dat met den werkelijken toe stand geen rekening houdt, noch ook met En gelands imperiale plichten, onberaden aan stuurt. Intusschen wekt de ontwikkeling van de politieke situatie in Engelands grootste ko lonie gegronde ongerustheid en een lange pe riode van nieuwe moeilijkheden is nauwelijks te ontgaan. De jaarvergadering van het Nederlandsch In stituut van Architecten zal worden gehouden op Zaterdag 13 Maart a.s., des voormiddags half elf, in hotel „Des Pays Bas", Janskerkhof 10 te Utrecht. Des namiddags te twee uur zal de heer Ide Bloem, architect te Tilburg, voorzitter van de Contactcommissie van de Organisaties der bouwmeestersgilden, een voordracht houden over: „De corporatieve ordening en de saneering van het bouwvak door middel van bedrijfsor ganisaties." Het Bestuur van de Nederlandsche Vakcen trale heeft zich met een adres, vergezeld van een uitvoerige Memorie van Toelichting, tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, waarin de bezwaren van de Nederlandsche Vak centrale worden ontwikkeld tegen het voorlig gend ontwerp van wet betreffende het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van be palingen v£m collectieve arbeidsovereenkom sten. Het bestuur betuigt in het adres zijn erken telijkheid voor de indiening van dit wetsont werp, waarvan de inhoud, behoudens enkele uitzonderingen, in de kringen van de vakbewe ging met belangstelling is begroet. De bezwaren betreffen: Het vastleggen in de wet van regelen, die kunnen leiden tot het onyerbindend verklaren van bepalingen van een collectieve arbeids overeenkomst. Dat de bepalingen van verbindendverklaring eener collectieve regeling slechts kunnen gel den voor „ten hoogste één jaar", wordt veel te kort geacht. Bezwaren worden aangevoerd, dat het systeem van de bedrijfsrechtspraak niet in het wetsont werp voorkomt. Gewezen wordt op het feit, dat een controle- instantie niet in dit ontwerp is opgenomen. Naar wij vernemen, zijn bij het bagger- en graafwerk voor de nieuwe Vechtbrug te Maars- sen verscheidene munten uit het water opge haald, waaruit blijkt, dat men hier vroeger veel geld liet rollen (in het water), ook al tenge volge van het betaalsysteem van het bruggeld. Want zegt het oude rijmpje: Wie wil varen op de Vecht, legge zijn beursje op de plecht. Behalve een vroeger gevonden Ducaton of zilveren Nederlandschen rijder van 1711, aldus genoemd naar den ridder in harnas, met op geheven zwaard te paard rijdend, waaronder het wapen van Gelderland (hertogdom Gelre en Zutphen), welke daarom het opschrift droeg MO. NO/ARG. PRO. CONPOED. BELG. D. GELR. Z. (de nieuwe zilvermunt van de ver- eenigde provinciën van België, Hertogdom Gel der en Zutphen) en op de keerzijde daarvan het gekroonde wapen der Zeven Provinciën (Leeuw met pijlenbundel), vastgehouden door twee leeuwen, met het randschrift: „CONCOR DIA RES PARVAE CRESCUNT" (Eendracht maakt macht), zagen wij een Deventer Zilver gulden met opschrift: „Ferdinand II Rom. Imp." (Ferdinand II, Roomsch Keizer), met op de keerzijde: FLOR. ARG. CIVITATIS DA- VENTRIAE, met het wapen van Deventer en een klop (opslag) met „Hol" gangbaar in Holland), waarvan het jaartal onleesbaar was, maar welke munt waarschijnlijk dateert uit den tijd van 16191637. Voorts was er een Provinciale Gulden van Gelderland, waarop de Nederlandsche Maagd is afgebeeld als de godin Pallas Athene, met 'n speer in de rechterhand, waarop de Vrijheids- hoed is gehangen. Met den linkerarm steunt zij op den Bijbel, welke op een tafel is ge plaatst. Het jaartal is 1705, terwijl rondom de spreuk als randschrift: „HANC TUEMUR, HAC NITIMUR". Op de keerzijde staat het wapen van Gelderland met de muntwaarde 1 Gld. en het randschrift: MO. ARG. ORD. FAED. BELG. GEL. etc. Z. Tenslotte was er nog een Gulden van Phi lips IV (1641) en een half dozijn (dubbele) zil veren stuivers en een groot aantal koperen (roode) duiten van Gelderland (1793, 1785 en 1767), Overijssel 1768, 1766, 1767, 1668 en 1623), Utrecht 1766, 1711, 1661 en 1647, Groningen en Ommelanden 1771 en 1685, Friesland 1616 1626, Zeeland 1779, 1797, 1788, 1724 en 1720, Westfriesland 1765, 1720, 1660, 1626, Hertogdom Kleef 1753, Holland 1766, 1626 en nog vele hal ve centen van 1861. Uit deze massa „roode duiten" blijkt wel, dat deze voor bruggeld bestemd geweest zijn, doch bij de doorvaart niet op hun bestemde plaats (i.e. het bruggeldzakje van den tolgaarder) te recht z;jn gekomen. Op bijna 70-jarigen leeftijd is te Vorden overleden de gepensionneerd generaal-majoor der artillerie J. J. C. Tonnet. In militaire kringen was hij zeer gezien.. De laatste jaren heeft hij vooral bekendheid verworven door zijn actie ten gunste van een landarbeider. Woensdag is te Wageningen de eerste steen gelegd van het nieuwe kantoorgebouw voor den Nederlandschen Algem. Keuringsdienst. Het bestuur van den dienst had dr. J. Oortwijn Botjes uitgenoodigd en bereid gevonden deze plechtigheid te verrichten. Alvorens den eersten steen te leggen, sprak dr. Oortwijn Botjes over den groei van den dienst, welke zich ten doei stelt de belangen van den Nederlandschen land- en tuinbouw in den meest uitgebreiden zin van het woord te behartigen. De Nederlandsche handelsmissie, welke on der leiding van jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek een reis door Zuid-Amerika maakt, is, zooals gemeld, in Rio de Janeiro aangekomen. Aan boord werd het gezelschap Nederlanders verwelkomd namens den president der repu bliek door den ambassadeur Regis Oliveira en door den minister van Buitenlandsche Zaken Ouropreto. Denzelfden dag heeft de volledige missie een tegenbezoek gebracht aan den Minister van Buitenlandsche Zaken in het paleis Itamaraty. Tevens maakte de missie een aanvang met haar werkzaamheden, door de gedachtenwisse- ling te openen met het interdepartementale Braziliaansche werkcomité. Voorts was er dien dag op het Nederlandsche gezantschap een noenmaal, waar de missie voor het eerst in contact kwam met de ambtelijke en zakenwereld uit Brazilië. De leider der missie, jhr. Van Karnebeek, bracht vervolgens een bezoek aan de ministers van Financiën, van Landbouw, van Arbeid en van Binnenlandsche Zaken. Later in den mid dag bezocht de missie de Braziliaansche pers- vereeniging en ontving een aantal journalisten- De volgende dagen zijn bestemd voor zake lijke besprekingen. De ontvangst en de stemming waren overal zeer hartelijk. De groote dagbladen in Rio de Janeiro publiceeren uitvoerige beschouwingen met portretten der missieleden, alsmede tal van artikelen en afbeeldingen over Nederlandsche onderwerpen. Naar wij vernemen, zullen de Ned. Spoor wegen bij gelegenheid van de Jamboree te Voge lenzang aldaar twee tijdelijke perrons bouwen, daar de bestaande perrons te kort en te laag zijn. De tijdelijke perrons krijgen ieder een lengte van 260 meter bij een hoogte van 70 c.M. Zooals bekend is, zullen gedurende het tijdvak van de Jamboree veel extra-treinen te Vogelen zang aankomen en vandaar vertrekken, terwijl het voornemen bestaat om alle electrische trei nen te laten stoppen. Luchtpoststukken voor Fransch Guinea, de Ivoorkust en Liberia, welke tot nog toe, na langs den luchtweg via Toulouse Dakar te heb ben bereikt, vanaf deze plaats per boot werden verder gezonden, zullen voortaan in Dakar met den nieuwen Franschen luchtdienst naar Co- tonou worden meegegeven. V.H-46-0331A Luchtpoststukken voor de Goudkust, welke tot nog toe via MarseilleNiameyCotonou werden verzonden, zullen voortaan ook den hierboven aangeduiden weg volgen. De verzending uit Nederland vindt voor het eerst op Zaterdagmorgen 6 Maart ajs. en daar na eiken volgenden Zaterdagmorgen plaats. Het boven het gewone port verschuldigde luchtrecht voor deze zendingen bedraagt voor briefkaarten 25 cent, voor brieven 25 cent per 5 gram en voor alle andere stukken 25 cent per 25 gram. De vakafdeeling van bakkers van de R. K. Middenstandsvereeniging is, naar wij in den „Middenstandsgids" lezen, bij den Minister van Sociale Zaken geroepen, om het versche brood- vraagstuk des ochtends vóór 10 uur te be spreken. Het lijkt er op, dat de Minister êen proef wil nemen met de verkrijgbaarstelling van versch brood in de ochtenduren, in dien zin echter, dat de bestaande arbeidsregeling in het bak kersbedrijf wordt gehandhaafd. Van werknemerszijde is men daar zeer tegen gekant. Hun bezwaren zijn aan den Minister kenbaar gemaakt. Reeds nu zijn de aanvangsuren in de bedrij ven 3 en 5 uur; Zaterdags nog een uur vroeger. Men vreest, dat bij vroegeren versch brood verkoop, de afschaffing van den nachtarbeid, in 1918 met moeite verkregen, daardoor geheel il lusoir zal worden. De bedrijven kunnen onmo gelijk èn het brood voor het ontbijt èn het brood voor de koffietafel tijdig gereed hebben. De heer J. T. Kerkhoven, onder-directeur van de Rutten's Bierbrouwerij „de Zwarte Ruiter" N.V. te Rotterdam (Rutten's Cafetaria's, Bufe- taria's, Heck's Lunchrooms, enz.) herdenkt op Zaterdag 6 Maart as. den dag waarop hij voor 25 jaar bij voornoemde Vennootschap in dienst trad. SINGKAWANG, 4 Maart (Aneta). Heden is overleden in het Roomsch-Katholieke zieken huis van Sambas, de heer J. F. Later, gep. luit.-kolonel titulair, ridder in de Militaire Willems-Orde der vierde klasse. Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft aan den Minister van Landbouw en Visscherij een aantal vragen gesteld over den z.g. „kip penpot". Acht de minister het juist, wordt o.m. ge vraagd, de bedragen, welke benoodigd zijn als voorschotten voor de financiering van den ex port naar Duitschland te beschouwen als be dragen, waarmede de „kippenpot" werd ver minderd of is de minister van meening, dat deze bedragen, zij het vertraagd, terugkomen, zoodat zij tenslotte toch weder in den „kippen pot" vloeien, waardoor slechts van tijdelijke vermindering zou kunnen worden gesproken? Staat de minister nog steeds op het stand punt, dat de „kippenpot" geheel aan de pluim veehouderij ten goede behoort te komen? De bezwaren, die het meenemen van een kof fer achter op een fiets dikwijls meebrengt en de gevaren van losraken of verliezen der ba gage, welke nu eenmaal altijd bestaan, hebben een vroegeren Duitschen kofferfabrikant, den heer Jannowitz op de gedachten gebracht 'n ge- combineerden bagagedrager-koffer te construee- ren, die op ieder rijwiel te gebruiken is. Prac tisch en eenvoudig heeft men alle moeilijkheden opgelost. Binders en riemen heeft men niet meer noodig. De koffer wordt door een paar veeren vast op den bagagedrager geklemd, waar hij muurvast blijft zitten. Deze gepatenteerde gecombineerde bagagedrager-koffer, die naar men ons verzekerde geheel van Nederlandsch fabrikaat is, wordt in den handel gebracht door de N.V. Handelmaatschappij S. J. Vos te Amsterdam. Nederlandsche Zuivelcentrale, 7 Maart tm. 13 Maart 1937 consumptiemelk regeeringscon- tract, taxegedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit. Overmelk regeeringsminimumprijs 5.20 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. Het affiche voor de Jaarbeurs, die Dinsdag geopend wordt en waarvan Agnes Canta weer eens het ontwerp heeft gemaakt, beteekent een verbetering ten opzichte van zijn vele voorgan gers. In ieder geval is thans eenvoud het kenmerk, een eisch, die aan een goede reclameplaat ge steld moet worden, zoodat men niet verstrikt geraakt in allerlei figuren, waarvan men den zin niet spoedig begrijpt. Van dit affiche, dat de forsche figuur van een arbeider vertoont, starend op het beeld der industrie een suggestie van een bouwwerk en eenige fabrieksschoorsteenen terwijl op den achtergrond witte wolken hangen, wijzend op een licht verschiet, gaat een directe werking uit. De kleuren had men mat fraaier kunnen wenschen. Deze Messe is niet alleen een Messe der hoop, zooals we die van 't voorjaar 1935 noemden, maar wezenlijk een Messe van heropleving. Met recht kon de president, dr. R. Kohier, op den „avond der naties" van een buitengewone Miesse spreken, wier getal van bezoekers uit binnen- en buitenland, wier getal van deelnemers en het algemeene aspect van zaken-af doen, in de latere jaren geen weerga vindt. Natuurlijk vallen er nog geen bepaalde con clusies te trekken. Wie goede zaken doen, han gen het niet aan de groote klok en wie niet ge heel bevredigd wordt, klaagt spoedig. Toch kan als algeijieene conclusie gerust worden gesteld, dat deze Messe een zeer goede Miesse is. We spraken verschillende kooplieden, waaronder ook enkele vooraanstaande Nederlandsche, die uiterst tevreden waren over den verkoop en deze jaarbeurs een prachtige noemden. Vanzelfsprekend staan de talrijke kunstma tige handelsbelemmeringen een vlot zakendoen nog danig in den weg. Opmerkelijk is ditmaal het groot getal Fransche zakenlieden, die ter Messe gekomen zijn. Een ander opmerkelijk iets is, dat deze Messe zich naar het Zuid-Oosten van Europa voor een niet gering deel oriënteer de. Ook vele Engelsche zakenlieden zijn intus schen gekomen en enorme voorraden ijzerwaren worden door hen opgekocht. De Duitsche fabri kanten hebben voor ijzerwaren reeds leveringen op langeren termijn moeten afsluiten om aan de navraag te kunnen voldoen. Het beeld der binnenstad, waar zich de meer dan vijftig Messehuizen bevinden met de on- dergrond-Messe en de talrijke particuliere ruimten, is vol druk beweeg, evenals buiten de stad de Technische Messe met hare reusachtige hallen. Historisch gegroeid uit een waren-Messe, waar de kooplieden met hun waren kwamen en die in de reusachtige binnenplaatsen opsloegen, groeide de Leipziger Jaarbeurs historisch tot een Muster-Messe. waar de fabrikanten en koop lieden niet meer hun waren zelf aanbieden, maar hun monsters ten toon stellen, om met hun afnemers in t groot zaken te doen. De binnenplaatsen, die aldus overbodig werden, zijn deels verbindingsstraten met winkelhuizen, deels moderne winkelgalerijen geworden. Toen in en na den oorlog de Messe zich moest aan passen aan veranderde omstandigheden, is in 1917 de huidige organisatievorm gesticht uit de organisaties van overheid, fabrikanten en han delaren, welke organisatievorm de samenbin dende kracht is, aller belangen dient en enor me propaganda voert. Was twintig jaar, ja, nog tien jaar geleden de binnenstad als overdekt op de pleinen met leelijke houten loodsen om aan de vraag naar plaatsruimte te voldoen, sinds dien zijn de loodsen verdwenen, het Universi teitsgebouw is door de Messe verlaten kunnen worden, omdat er nieuwe reusachtige Messe huizen zfjn verbouwd en oude geheel gesloopt en opnieuw opgebouwd. De aloude Peterstrasse is voor een goed deel in de laatste jaren ver breed, zoodat de historische oude Messestad, haar oud karakter handhavend, geheel bere kend is op den nieuwen tijd. Leipzig is het knooppunt der handelsverbin dingen van heel de wereld gebleven. Daarvan getuigde nog de Japansche gezant, toen hij op den „Abend der Nationen" het woord voerde. Nu een lievelingsdenkbeeld van dr. Kohier de stichting van het Haus der Nationen, waar ook Nederland zijn eigen kamer heeft ditmaal in vervulling is gegaan, moest er ook een ..Abend der Nationen" wezen, waar een vijfhonderd tal personen uit alle oorden der we reld bijeen gekomen waren om door de daad te demonstreeren hoe Leipzig het „Treffpunkt" van alle volkeren gebleven is. Geen wonder, dat vóór enkele jaren het Der de Rijk deze historische Messe tot Rijksmesse heeft verklaard en dat de hartslag van het huidige economische leven daa-r valt te beluis teren. Van het economische leven niet alleen. Voorverleden jaar heeft minister. Schacht er zijn belangrijke woorden over de verloren Duitsche koloniën gesproken en den stoot ge geven voor hetgeen zich thans daarover in de politiek afspeelt. Von Ribbentrop heeft het nu nog eens onderstreept in een Nationaal-Socia- listische bijeenkomst, die tijdens de Messe ge houden werd. En de tegenwoordigheid van mi nister Göbbels is een ander bewijs hoe hoog de rijksregeering de be teekenis van Leipzig aan slaat. Op 1 Januari 1937 werden 35.135 weduwen- renten en 13.957 weezenrenten krachtens de in validiteitswet genoten, terwijl op genoemden datum krachtens artikel 373 dier wet 117.497 personen in het genot waren van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Voorts genoten 52.349 personen een invalidi- teitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdomswet 1919 waren op vorengenoemden datum 120.929 per sonen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Het aantal renten, voortvloeiende uit krach tens artikel 10 van genoemde wet gesloten ver zekeringen (self-supporting verzekeringen) met rentebedragen van 3 tot 20 gulden per week, be droeg 4.177. Van Donderdag 11 tot Zondag 14 Maart, wordt in het Retraitehuis „Loyola" te Vught, een retraite gegeven voor heeren hoogeschool- en universiteitsstudenten. Doctoraal examen in de Germaansche taal en letterkunde (Engelsch) de heer J. J. Hooy- bergh. AMSTERDAM. Geslaagd Mej. T. 3. de Jong te Rijssen. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor tweeden stuurman groote stoomvaart de heer C. M. de Jager. In de Wilhelminaschool (de kweekschool voor vroedvrouwen) te Heerlen is dezer dagen het examen voor de aanteekening kraamverple ging gehouden: Geëxamineerd werden zes can didaten, die allen slaagden, t.w.: de dames A. Arends te Nijmegen, Y. de Groot te Akkrum, J. van Hassel te Tilburg, J. Hauser te Rotter dam, J. Hubers te IMissen eaG^Seböfckiqg te i -.Stieek— De heer Aug. Veraart schrijft ons: Nu er drie jaar verloopen zijn, sinds in de tweede helft van Februari 1934 de eerste proefnemingen voor mistbestrijding werden ge houden, kan aan de hand van de officieele gegevens van het meteorologisch station in den Hortus Botanicus te Amsterdam worden geconstateerd, dat het aantal mistdagen ge middeld met circa 40 -pet. is teruggeloopen sinds de experimenten zijn begonnen. Het aantal mistdagen bedroeg; in 1923 37; 1924 38; 1925 32; 1926 35; 1927 36; 1928 27; 1929 37; 1930 43; 1931 28; 1932 31 en 1933 36. Gemiddeld 35 mistdagen, maximum 43 mist dagen, minimum 27 mistdagen. Sedert het begin der proefnemingen; 1 Maart 1934 tot 1 Maart 1935 19 mistdagen; 1 Maart 1935 tot 1 Maart 1936 14 mistdagen; 1 Maart 1936 tot 1 Maart 1937 32 mistdagen. Gemiddeld 22; maximum 32; minimum l4. Ook in de overige stations in Noord- en Zuid-Holland is een belangrijke vermindering van het aantal mistdagen gedurende de laat ste drie jaar te constateeren. Het Voor-God-Comité te Heemstede verzocht ons onderstaand bericht te publiceeren: Daar het terrein onzer werkzaamheden zich steeds meer uitbreidt en het aantal aanvragen om propagandamateriaal, brochures, sluitzegels e.d. voortdurend grooter wordt, bleek het ons niet langer mogelijk op een altijd even snelle wijze de bestellingen uit te voeren. Wij zochten hulp.... en hebben deze gevonden bij het Hoofdbestuur van de Vrouwelijke Jeugd beweging voor Katholieke Actie „de Graal", dat zich bereid verklaarde de distributie van onze sluitzegels in het Bisdom Haarlem op zich te nemen en hiervoor enkele harer hoofd leidsters in de voornaamste steden aanstelde. Door deze decentralisatie zal de verzending der zegels veel vlugger kunnen plaats hebben en is het tevens mogelijk de zegels direct aan de depóts te verkrijgen. Zij die de Sluitzegels van 't Voor-God-Comité wenschen te betrekken, wenden zich dus van nu af aan tot een der onderstaande adressen: Koor Amsterdam en omstreken; Mej. I. Hr. Ms. O 16 bevond zich 3 Maart, 12 uur, op 39 gr. 48 min. Noorderbreedte en 42 gr. 56 min. Westerlengte. Aan boord is alles wel. wordt gewoonlijk gebaat door de dampen van VOOR AllE VERKOUDHEDEN Va poRub Nu het begrip „voorrangsweg" zijn intrede in onze verkeerswetgeving heeft gedaan en de practische uitvoering voor de deur staat, vormt de wijze waarop de aanduiding ervan zal ge schieden een punt van groot belang voor den weggebruiker. Immers valt niet te ontkennen, dat het ver keer zich even zal moeten gewennen aan de nieuwe situatie, ofschoon het nu reeds bij velen een zeer juiste gewoonte is geworden om, AANWUZl'PIQ wanneer men vanaf een zijweg een hoofd' verkeersweg nadert, aan het verkeer uit beide richtingen daarop den voorrang te verleenen, ook al is men daartoe wettelijk nog niet ver plicht. Het blijkt evenwel uiteraard noodzakelijk de aanduiding van den voorrang zoo duidelijk mo gelijk te maken en daarom acht de A. N. W. B. het toe te juichen, dat de borden, gebruikt voor de aanduiding, dat men een voorrangsweg nadert, en aangevende dat men zichzelf op een voorrangsweg bevindt, beide reeds door hun vorm direct als zoodanig te herkennen zijn. Het op de internationale overeenkomst van Genève berustende grondstelsel van 't Neder landsche verkeersborden-systeem, waarbij uit den vorm van het bord de hoofdbeteekenis is af te leiden, is daardoor met twee nieuwe „silhouetten" verrijkt. In totaal bevat dit dus thans de volgende vijf grondvormen. Een rond bord wordt gebruikt ter aanduiding van een absoluut verbod of ge bod, dus b.v. een parkeerver bod of een gebod om een bepaald rijwielpad te berij den. Voor het aangeven van aan duidingen, welke men desge- wenscht kan opvolgen, dus b.v. richtingaanduidingen, wordt gebruik gemaakt van rechthoe kige borden. Een driehoekig bord met de punt naar boven duidt op een gevaar, hetwelk den weggebrui ker dreigt: een wegkruising, 'n scherpe bocht, of anderszins. Het driehoekige bord met de punt naar beneden duidt aan, dat men een samenkomst met een voorrangsweg nadert, ter wijl tenslottè een op de punt geplaatst vierkant bord aan geeft, dat men zich op een voorrangsweg bevindt. Volledigheidshalve zij hierbij gememoreerd, dat dit laatste eveneens aangegeven wordt door oranje koppen op de hec- tometerpalen. NADEOTMG V00RRAWG5WEG

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9