New-ïorksche Beurs WIJZIGING DER LAGER- 0ND ER WIJS WE T Kerkelijk leven HET AVONDFEEST TE BRUSSEL ZATERDAG 6 MAART 1937 Hoe Mussolini gezond bleef De Dace verklapt het geheim van zijn leefregel Schuschnigg in April naar Rome Redevoering voor het Vader- landsche Front Het bezoek van Von Neurath Oude granaat ontploft Vier kinderen bij Yperen gewond De retourvlucht van ir. de Kok Een nieuwe munitiefabriek van het Rijk Landarbeiders naar Duitschland Tegen het hoofd getrapt De Minister komt aan sommige verlangens der Tweede Kamer tegemoet Complot van postwissel- vervalschers Behandeling der zaak geschorst DE O 16 TE WASHINGTON RECTOR C. F. DE BIE t Waarom werd op ons gezantschap geen Nederlandsch gesproken? De Oslo-conferentie Regeeringsdiner in hotel des Indes te Den Haag WIJZIGING GEMEENTEWET De kasopneming bij den ontvanger ANTWOORD-COUPONS Voortaan ook verkrijgbaar aan de postagentschappen INBRAKEN OPGEHELDERD WIELRENNEN Pijnenburg te New-York Tien van de twintig ronden achter stand ingehaald MARKTNIEUWS FAILLISSEMENTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 5 Maart Clearingkoersen uitkijken vóór m oversteekt, en..», even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst".) Na vaste opening sloot de markt eenigszins verdeeld Graannoteering WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN ft ROME, 4 Maart. Mussolini, die in Juli 55 jaar wordt, heeft in een onderhoud met een vertegenwoordiger van British United Press verteld, hoe hij zijn leven zóó geregeld heeft dat hij in de veertien jaar van zijn bewind nooit één dag echt ziek is geweest, bij een werktijd van 12 tot 14 uur per dag. „Ik leef vrijwel uitsluitend vegetarisch", aldus verklaarde Mussolini volgens de „Daily Tele graph", en ik beschouw alcohol als schadelijk voor de gezondheid zoowel van den enkeling als van de gemeenschap. Soms drink ik, bij offi- eieele diners, een beetje wijn. Ik ben niet tegen een matig gebruik van tabak, maar sedert den wereldoorlog heb ik niet meer gerookt. Ik eet slechts eenvoudige gerechten en massa's fruit. Ik drink thee noch koffie, maar soms wel een aftreksel van citroenbladeren. Voor hen, die lichamelijken arbeid verrichten, is een matig gebruik van wijn nuttig. Ik wijd 30 tot 4o minuten per dag aan lichaamsoefeningen en beoefen vrijwel alle sporten. Eiken dag maak ik een rit te paard. Ik slaap zeven a acht uur per nacht, gewoon lijk tusschen 11 uur 's avonds en 7 uur 's och tends. Ik val altijd direct in slaap, wé,t ik ook bij dag heb gedaan en wat er ook met mij is ge beurd. Ik neem nooit een slaapmiddel in en houd overdag nooit een siësta. Siësta's zijn noodig als men zich overeet aan de lunch. In mijn zeer weinig uren van ontspanning, zoo vertelde Mussolini verder, lees ik oude en nieuwe boeken, voornamelijk boeken met poli- tieken of historischen inhoud, maar ik sluit ro mans niet uit, als blijkt, dat er groote belang stelling voor bestaat. Ik geloof, dat ik zoowat 70 boeken per jaar lees." Over zijn arbeidsmethode zeide de Duce: „Tusschen 8 en 1 pleeg ik besprekingen te hebben met de ministers; 's middags sta ik audiënties toe. Mijn werk is volkomen geordend en metho disch. Ik ga er prat op, een eerste-rangs amb tenaar te zijn. Ik ontsla diegenen, die onordelijk en verward zijn en hun tijd verspillen." ROME, 5 Maart. (Stefani). De „Giomale dTtalia" heeft bevestigd, dat Schuschnigg in April as. een bezoek aan Rome zal brengen, en uiteengezet, dat het bezoek een onderdeel vormt van de op gezette tijden gevoerde be sprekingen der verantwoordelijke staatslieden van Weenen en Rome. Bondskanselier Schuschnigg heeft zich naar Stiermarken begeven voor een propagandareis voor het Vaderlandsche Front. Te Frohnleiten heeft hij een bezoek gebracht aan het monu ment voor de helden van de Oo6tenrijksche onafhankelijkheid, die tijdens den nationaal- socialistischen putsch van 1934 zijn gevallen. Vervolgens begaf hij zich naar Frauenthal, waar hij een rede hield tot de arbeiders. Hij zeide o.a.: Alles voor de eenheid in Oostenrijk en onverzoenlijke oorlog tegen hen, die deze eenheid tegenwerken. Wij zullen niet toestaan, dat nog ooit nieuwe aanslagen worden gepleegd en nieuwe in triges tegen het vrije Oostenrijk op touw zullen worden gezet". In een rede, die Schuschnigg voor leden van het Vaderlandsche Front heeft gehouden, richt te hij zich tegen „de valsche en tendentieuze lezingen, die een bepaald deel der buitenland- sche pers aan het bezoek van Von Neurath aan Weenen heeft gegeven." Schuschnigg verklaar de. dat dit bezcek slechts èèn doel had: het be- zcek te beantwoorden, dat Schmidt in het na jaar aan Berlijn heeft gebracht. Zoowel te Ber lijn als te Weenen had men geen andere be doeling dan de cultureele en economische sa menwerking tusschen Oostenrijk en Duitsch- land uit te breiden. BRUSSEL, 5 Mrt. (Stefani) Vier kinderen, die op de vroegere slagvelden bij Yperen een granaat hadden gevonden, welke tot ontploffing kwam, zjjn ernstig gewond. Ir. J. E. F. de Kok, directeur-generaal van de Koninklijke, is Vrijdag uit Caïro te Brindisi geland. Het moet zeer wel mogelijk worden geacht, dat heden, indien de weersomstandigheden gun stig blijven, in den laten namiddag de landing op Ypenburg zal geschieden. Naar verluidt, voert het Rijk onderhandelin gen om de munitiefabriek aan den Staart te Dordrecht, die in het bezit is van een par ticulier Oostenrijksch consortium en die de laatste jaren vrijwel heeft stil gelegen, over te nemen. Verscheidene militaire experts hebben naar de N. Rott. Crt. meldt, dezer dagen de onderneming bezocht. Naar wij van officieele zyde vernemen, zullen binnenkort verschillende landarbeiders uit Ne derland in Duitschland kunnen worden ge plaatst. In de gemeente Sambeek werd reeds bekend gemaakt, dat gegadigden zich aan het gemeen tehuis aldaar kunnen vervoegen en aanmelden tot uiterlijk Dinsdag a.s. Bij het voetbalspel is het achtjarig zoontje van den heer v. d. V. te Gemert gevallen, met het droevig gevolg, dat een speelmakkertje hem hevig tegen het hoofd trapte. De kleine Jongen bleek zoo ernstig te zijn gewond, dat toediening der H. H. acramenten noodzakelijk werd geacht. Zijn toestand is zoo zorgwekkend, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Wie op de pas ingestelde voorrangs- wegea rijdt, heeft bij kruisingen óók voorrong boven het voor hem van rechts komende verkeer (dat aan 'n rooden driehoek met punt naar beneden zien kan, dat het 'n voorrangsweg nadert). Blijkens de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging der Lager-Onderwijswet 1920 zou tegen het denkbeeld, om het beroep tegen schorsing van een onderwijzer aan een openbare school uit de wet te lichten, op zichzelf bij den mi nister geen bezwaar bestaan. De consequentie zou er dan echter toe leiden, dat ook het beroep op Gedep. Staten tegen niet gevraagd ontslag zou vervallen. De minister is er niet zeker van, dat tegen een dergelijk voorstel niet overwegend bezwaar zou worden ingebracht. Ten aanzien van een tweetal andere zaken moet de minister afwijzend staan, omdat hij de materie te ingewikkeld acht om bij dit ontwerp tot een oplossing te worden gebracht. Zij betreffen de nadere regeling van de positie der vakonderwijzers en de regeling in de wet van een, bij verloren gaan van de rijksvergoe ding, verleende schadeloosstelling en van de gevolgen daarvan. Een gunstiger regeling van het ziekteverlof der onderwijzers is geen zaak van de wet, maar van den desbetreffenden algemeenen maatregel van bestuur. De minister staat tegenover het aangevoerde niet onsympathiek. Hij is bereid de vroeger tegen de invoering van een gunsti ger regeling gemaakte bezwaren nog eens te wegen. De minister heeft gemeend gevolg te kunnen geven aan den aandrang om alsnog eenige wijzigingen in het wetsontwerp op te nemen. Het zijn de regeling van den overgang van een bijzondere school aan 'n anderen rechtsper soon, de betaling door de gemeente van de gel den voor de stichting van een bijzondere school in termijnen, de goedkeuring van burgemeester en wethouders op een buiten het bestek voor stichting van een bijzondere school te treffen voorziening, het inzenden van een bestek, enz. voor inrichting of verbouw van ingebouwde scholen en verlenging van den beroepstermijn van art. 92. De Amsterdamsche rechtbank zette Vrijdag middag de behandeling van de strafzaak tegen de vervalschers van de postwissels voort. In de middagzitting stonden de beide andere ver dachten terecht; de hoofdverdachte, de „fabri kant" van de falsificaten, de V., was echter niet verschenen, zoodat de rechtbank verstek ver leende. Hem is het vervaardigen van 15 valsche wissels ten laste gelegd. De verdachte J. B., ruim 40 jaar oud, ont kent. Twee postwissels, elk van f 275 en allebei zoogenaamd door een vennootschap te Zaandam aan „A. Vos" te Amsterdam gezonden, zou hij hier ter stede hebben aangeboden, een aan het postkantoor Wijttenbachstraat en een aan den Koninginneweg. Verder zou hij op den uit kijk hebben gestaan, toen een ander in Juli 1935 'n valschen postwissel van f 325 aan het post kantoor Borgerstraat aanbood. Toen ging de zaak echter scheef want de postambtenaar be taalde niet direct uit en de aanbieder, die on raad vermoedde, nam met zijn uitkijk de vlucht. Soms werden drie valsche postwissels tege lijkertijd bij verschillende postagentschappen in de stad aangeboden. Dan is er een brief ter tafel gebracht, die getikt is door verdachte op de schrijfmachine van een van zijn vrienden. Enkele valsche post wissels zijn met dezelfde machine beschreven. Ver. erkent, dat hij den bewusten brief aan de V. te Parijs heeft geschreven, maar van de post wissels beweert hij niets te weten. Bij de huiszoeking in de Parijsche woning van de V. waren, aldus getuige de Jong, niet min der dan zes valsche passen gevonden, slechts de pas van de vrouw van de V. was echt. De man, die 's ochtends in het verdachten bankje zat, wordt daarna als getuige gehoord. Hij vertelt hoe hy in connectie is gekomen met den hoofdpersoon in deze strafzaak. Samen met de V. had getuige in December verschillende valsche postwissels geïnd. Buiten het postkan toor stonden steeds de fietsen klaar om er direct vandoor te kunnen gaan, wanneer dat noodig was. Een getuige heeft verdachte J. B. in Juni 1935 zien wegvluchten by het postkantoor in de Bor gerstraat. Pres.: Wie was de man, die den postwissel aan bood? Get.: De langste van de twee. Als de pre sident hem een foto laat zien, zegt hy: dat was de aanbieder. Een ambtenaar van het hulppostkantoor in de Borgerstraat verklaarde, dat hem op zekeren dag een postwissel boven f 20 werd aangeboden door twee personen. Het document leek volko men in orde, maar een onbestemd gevoel waar schuwde hem. De ambtenaar belde het hoofd kantoor op om het volgnummer te laten con troleeren. En inderdaad: hij bleek met een fal sificatie te doen te hebben. Intusschen waren de beide mannen verdwenen. Get. herkende verd. niet. Een andere postambtenaar, werkzaam aan het bijkantoor in de wyttenbachstraat, herkende verd. pertinent als aanbieder van een van de valsche stukken. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, schorste de rechtbank de behandeling tot 2 April daar enkele getuigen niet waren verschenen. Het verzoek van den verdediger, mr. dr. A. Stemheim, tot invrijheidstelling van zijn cliënt werd na raadkamer afgewezen. Tydens het bezoek te Washington, Vereenigde Staten, van den onderzeeër O 16, der Konink- ïyke Nederlandsche Marine, op uitnoodiging van dr. Henry K. Pasma, predikant der presbyteri- aansche gemeente te Rockville, Maryland, sprak prof. F. J. Vening Meinesz voor de Rockville Rotary club. In den ouderdom van 56 jaar is te Breda overleden rector C. F. de Bie, van het R. K. gasthuis aan den Haagdyk, voorzitter van het priester-missiecomité en diocesaan voorzitter van het apostolaat der hereeniging. tevens dio cesaan commissaris voor de kinderbescherming in het bisdom Breda. Het R. K. Tweede Kamerlid Teulings heeft tot den minister Van Buitenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat de uitnoodigingen voor een avondfeest op Donderdag 21 Januari 1937, uit gegaan van het Nederlandsche gezantschap te Brussel, uitsluitend in de Fransche taal gesteld zijn verzonden? Is het juist, dat aanwezige Vlaamsche gasten op dat avondfeest door den Nederlandschen ge zant in de Fransche taal zijn aangesproken, en dat dit zelfs met eenigen uiterlijken nadruk is geschied? Is het juist, dat aan het personeel van het Nederlandsche gezantschap te Brussel opdracht zou zijn gegeven, althans als ordewoord zou zijn uitgegeven, op dat avondfeest geen Neder landsch te spreken? Indien de feiten, in de drie voorafgaande vragen omschreven, geheel of ten deele juist mochten zijn, is de minister dan be reid te verklaren, dat zoodanige handel wijze zijn instemming in geenen deele heeft, en maatregelen te nemen, dat voor de toe komst zoodanige handelwüze uitgesloten is? Is de minister niet van meening, dat in een land waar de hoogste regeerings-autoriteiten tegenover het deel der bevolking dat de Neder landsche taal spreekt, zich van die taal be dienen, ook door het Nederlandsche gezantschap aan de eigen Nederlandsche cultuur de steun behoort te worden verleend, gelegen in het ge bruik der eigen Nederlandsche taal? Aan het diner dat de Nederlandsche regee ring Vrijdagavond in hotel des Indes te Den Haag aan de vertegenwoordigers der Oslo- staten heeft aangeboden, hebben 29 personen deelgenomen. Met den minister-president dr. H. Colijn, be hoorden tot de aanzittenden de ministers Deckers en Gelissen, de gezanten van België en Noorwegen, zoomede vertegenwoordigers van het Zweedsche en het Deensche gezantschap en de heeren dr. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid en mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van de departemen ten van Handel-, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visscherü. De tafel die gepresideerd werd door dr. Colijn was versierd met kleurrijke Holland- sche tulpengroepen, terwijl bij ieder couvert een miniatuurvlag van de natie van den deelnemer aan dezen disch prykte. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijzi ging van de Gemeentewet, de Provinciale wet en de Kieswet en intrekking van de Gemeente- borgtochtenwet, zegt de minister, dat het denk beeld, aan den arbeid der commissie een per manent karakter te geven, stellig veel aan trekkelijks bevat en dat het alleszins overweging waard is. De minister wil echter thans liever niet op den gang van zaken vooruitloopen en te dezer zake een beslissing nemen of voorbe reiden, die beter genomen kan worden, wanneer de commissie haar „eerste ronde" op het zeer uitgebreide terrein van onderzoek achter den rug heeft, hetgeen thans nog lang niet het geval is. Het levendig verlangen van de regeering naar vereenvoudiging der administratie, dat weer klank vindt bij de lagere bestuursorganen, moet voorshands voldoende drijfveer en waarborg zijn voor ruime activiteit van de adviseerende com missie. Met de voorgestelde wijziging van art. 214, tweede lid, in dien zin, dat de vorm van het proces-verbaal van de kasopneming by den ont vanger niet langer wordt vastgesteld door Ged. Staten van elke provincie afzonderiyk, doch door de Kroon na raadpleging van de colleges van Ged. Staten, kan de minister zich ver eenigen. Het ontwerp is in dien zin gewijzigd. Een verhooging van den minimum-leeftyd van de raadsleden van 23 tot 25 jaar zou buiten het kader van dit wetsontwerp vallen. De minister geeft er de voorkeur aan, dit punt ter over weging aan te houden tot een herziening van meer materieelen aard van de Gemeentewet. De minister acht het bij nadere overweging wenschelijk, dat met betrekking tot de thans geldende invorderingsverordeningen een over gangsbepaling wordt opgenomen. Het ontwerp is in dien zin aangevuld. De termijn, binnen welken volgens artikel 65 de gemeenschappelijke regelingen, welke niet aan de voorschriften der wet voldoen, daarmede in overeenstemming moeten worden gebracht, schijnt te kort. In verband hiermede wordt voorgesteld, den datum 1 Januari 1938 te ver vangen door: 1 Januari 1940. In verband met de hieraan gebleken behoefte zullen voortaan internationale antwoordcoupons behalve aan de post- en bijkantoren, ook aan de postagentschappen verkrijgbaar en inwissel baar zijn. Er zij hierbij er aan herinnerd, dat deze cou pons na voorafgaande aanvraag ook door de hulppostkantoren en de poststations worden verstrekt. De politie te Den Haag heeft aangehouden den 34-jarigen J. P., die zich bleek te hebben schuldig gemaakt aan verschillende inbraken aldaar. Deze feiten pleegde hy met de twee Rotter dammers, die zich ook schuldig maakten aan andere inbraken, en deswege in het Huis van Bewaring zijn ingesloten. Zoo is thans bekend geworden, dat zij 5 Jan. hebben ingebroken bij den bonthandel S. aan de Lange Houtstraat, 7 Januari bij D. van R. in de Van Beijerenstraat (een melkzaak), en 17 Januari by den Emaille-Groothandel N.V., H. J. van E. aan de Dunne Bierkade. Eenige malen hebben zij voor het transport der ontvreemde goederen gebruik gemaakt van een auto, welken zy voor een dergelijke ge legenheid huurden. Het grootste gedeelte der ontvreemde goede ren is nog achterhaald kunnen worden. J. P. is ter beschikking gesteld van de justitie. Het Belgische koppel LonckeDeneef en de Amerikanen GrimmJourney hebben thans ook in de Zesdaagsche van New York opgege ven. Het waren vooral de Belgen AertsDe- bruycker, die Donderdagavond keer op keer op de vlucht sloegen. De eene jacht volgde op de andere en het gevolg was dan ook, dat de stand van het veld grondige verandering onderging. De leiders ThomasReboli, werden een ronde achteruitgezet, terwijl Guerradi Paco, Ignat Diot en AertsDebruycker zich aan den kop nestelden. Wals en Giorgetti verloren in den hevigen strijd een ronde. Pijnenburg, die met den Americaan Audy rijdt, weerde zich in deze jachten uitstekend en hij en zijn koppelgenoot namen tien van hun twintig ronden achter stand terug. Sedert den aanvang zijn er 576 ronden ge wonnen en verloren. Vrijdagmorgen om 1 uur luidde de stand: Aan den kop: 1. GuerraDi Paco 354 punten; 2. IgnatDiot 264 p.; 3. Aerts—Debruycker 209 p. Op een ronde: 4. Gebr. Peden 204 p.; 5. Tho masReboli 141 p. Op twee ronden: 6. WalsGiorgetti 170 p. Op drie ronden: 7. AllenLands 138 p. Op 10 ronden: 8. PijnenburgAudy 268 p.; 9. GrilloDebaets 140 p. Op 22 ronden: 10. CohenTesta 176 p. AMSTERDAM, 5 Mrt. N.V. Nederlandsche Vel ling van Land- en Tuinbouwproducten „Amster dam". Bloemenveiling, 4 Mrt.: Bozen: Briarcliff 71 per 100 stuks. Seringen: Legraye le soort 913, idem 2e soort 5-7. Stepman 1014, idem 2e soort 68, Spath 813, Charles Dix 711, Lavaniencis 913 per 100 stuks. Tulpen: Prins van Oostenrijk 1.301.60 Copland 1.501.90, Bar- tigon 1.50—2, Ibis 1.20—1.50, Fred Moore 1.10— 1.40, Victoire 1.501.80, Prosperity 1.201.50, Ce rise Grisdelin 1.60—1.90, William Pitt 1.60—2, Ca lypso 1.301.50, Gele Prins 1.50—1.70, Schlegel 1.201.50, La Reine 1.101.30, Rose la Reine 1.10 1.40, Murillo 1.201.60, v. d. Hoef 1.501.90, Electra 1.401.80, Peach Blossum 1.702, Mendel- tulpen 1.50—3, Couronne d'Or 1.501.90, Eliza beth 22.40 per 100 stuks. Narcissen geeel 0.701.00, Laurens Koster 0.70 1.00, Omatus 0.600.80, Hyacinthen 24, Am. Anjers 610, Calla's 1520, Prunus 46 per 100 stuks. Crocussen div. 24 bl. Druifjes 58, Barberis 1220. Plum'oza 1530, Sprengerie 2035, Fresia 1019, Anemonen le soort 1827, idem 2e soort 1014 per bos. Groenten, 5 Mrt. Spruitjes le soort 69, idem 2e soort 34, andijvie 1416, Hollandsch Lof le soort 9—11, idem 2e soort 58, waschpeen 24, prei 3.505, boerekool 23, roode kool 1.402.50, idem gele 1.202.10, idem groene 1.303, schor- seneeren 3—5 per 100 kg. Peterselie 817, selderij 47 per 100 bos. Rapen 0.500.57, winterpeen 0.30—0.35, uien 0.250.35, idem grof 0.350.40 per 25 kg. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Rectificatie In het op 2 Maart 1937 uitgesproken faillisse ment van J. van der Heym Jr. te Overschie staat vermeld als adres Rotterdam, Rijweg 66, dit moet echter zijn Rotterd. Ryweg 68. Failliet verklaard: 3 Mrt.: J. A. van Duyl, Rotterdam, Simonsstr. 8. 4 Mrt.: Math. Hageraats, koopman, Arnhem, Emmastraat 53. J. J. Bruns, koopman. Arnhem, Troelstra- straat 22. C. C. Arens, wed. J. C. Roelofs, Velp, Noor der Parallelweg 20. J. Vervelde, winkelier, Doetlnchem. Joh. Möller Johzn., Sr., handelaar in groen ten, fruit struikheesters enz. Wageningen. Th. Wolters, landbouwer, Azewijn gem. Bergh. Anth. van Maanen, landbouwer. Lunteren gem. Ede op „De Kleine Kieft", Valkscheweg. J. J. Kwant, handelende onder den naam Garage „Reedorp", Nijmegen, Guido Gezellestr. 50. H. P. Homsma, klompenhanaèl, Marum. J. Eeftink, smidsknecht. Murmerwoude. M. Hellingwerf, timmerman-aannemer, Mak- kum. J. Akkerman, Oranjewoud. Th. Harkema, manufacturer, Warns (H.O. en N.). J. W. F. van der Heyden, winkelier en bak ker, Spekholzerhelde. Kerkrade, Plienstraat 27. J. H. H. Verhoeven, smid, Gemqrt. G. Beekman slager, Zutphen. Geëindigd door homologatie van het aangeboden accoord de faillissementen' van G. W. Bakker, Warmond; W. F. Rurup, Den Haag. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie 44614 Unilever 175 Aku 76—75 Ned. Scheepv. Unie 126—127 Holl. Amer. Lyn 132'/2 Kon. Olie warrants f 632 Anaconda 491/8-5/8 Beth. Steel 76%—7714 U. S. Steel 92—9314 Cities Service 314 Tidewater 1614 Interc. Rubber 63%—13/16 Republic Steel 28%—29 5/16 Tennessee 11 5/16 United Corp. 53% Mid. Cont. Oil 243% Commonwealth 215/16 Van 4.30—5 uur Unilever 17514 A'dam Rubber 332 Aku 75 y4—'76 Anaconda 4914 Beth. Steel 771477 U. S. Steel 9314—Vi Cities Service 314 Tidewater 165/g—a Kennecott 50 Interc. Rubber 6%—15/16 Republic Steel 29%—5/16 United Corp. 5 9/16—11/16 Commonwealth 213/16 American Enka 48 Southern Rail 26—14 Koersen voor stortingen op 6 Maart 1937 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken f 73.46, Lires f 9.61, Peseta's f 12.05, Turksche ponden f 1.45. Eerst naar LINKS, dan naar RECHTS NEW YORK, 5 Maart (Part.) Er bestond weer groote kooplust, in het bijzonder voor staalwaarden. U.S. Steels openden bijna 314 pt. hooger, waarbij een pakket aandeelen van 10.000 stuks in één transactie werd verhandeld. Ook Bethlehem Steels maakten een sprong van ruim 1lA punt. Ook de meeste andere soorten boekten bij opening aanzienlijke koerswinsten. Winstnemingen werden vlot door de markt op genomen en in het verdere verloop werd de opwaartsche beweging weer in snel tempo voortgezet. U.S. Steel stegen tot 125 U, hetgeen bijna 514 punt hooger is dan het vorig slot. Ook de koperwaarden lagen vast in de markt. Ana conda's waren 3/4 hooger op 66. Kennecott lie pen na hooger opening echter iets terug. Int. Nickel daarentegen stegen ruim 114 punt en Amer. Smelting eveneens ruim ÏJJ punt. Voorts waren sporen heden weer sterk gevraagd. De koerswinsten bedroegen ruim 114 dollar. Auto mobielwaarden spreidden eveneens een zeer gunstige stemming ten toon. General Motors openden 3/8 hooger en stegen daarna nog bijna 1 punt, waarop echter een lichte reactie volg de. Chrysler maakten vry groote schommelin gen mee, doch bleven bij het einde van het eer ste uur 2 punten boven het vorig slot. Public- utilities waren verdeeld. Sommige konden ver der oploopen, doch de aandeelen der telegraaf- maatschappyen waren na de stijging van gis teren eerder wat luier. Warenhuisaandeelen waren wederom aan den vasten kant. De om zetten, die bij de opening zeer groot waren, namen in het verdere verloop lets in omvang af .In het eerste uur verwisselden nochtans 720.0000 shares van eigenaar. In de tweede beurshelft werd de stemming onregelmatig met een vasten ondertoon. Staal waarden zakten geleideiyk aan wat in, om kort voor het einde, vooral voor U. S. Steels, scherp te verbeteren. Het hoogste punt van den dag werd hier echter niet bereikt. National Steels sloten VA punt beneden het hoogste punt van den dag. Vervolgens traden spoorwegwaarden op den voorgrond op verwachtingen van gun stige bedrijfsresultaten. Atch.. Topeka monteer den 3 dollar. Zeer vast waren aandeelen in fabrieken van landbouwwerktuigen; Case Tres- hing verbeterden 5 dollar. Bij de chemische waarden, traden Allied Chemical op den voor grond door een koersverheffing van ruim 8 punten, terwijl Eastman Kodak byna 5 dollar aantrokken. Rubberfondsen, aandeelen in fa brieken van electrische apparaten, enkele olie fondsen, gaven winsten tot 2 dollar te zien. Koper-, automobiel-, mijn-, warenhuis-, natte waarden en equipmentshares waren goed prijs houdend. Public-utilities waren verdeeld; het hoogste punt bleef hier niet behouden. Can- ningshares en kunstzyde-aandeelen waren aan den luien kant. Flauw gestemd waren aandeelen in telegraaf maatschappijen; zoowel Amer. Tel. en Tel. als Western Union moesten 2 dollar prijsgeven. De omzetten bedroegen 2.830.000 shares. Slotkoersen Mrt. Allied Chemical American Can Cö. Am. Car. F.dry Am. Smelt. Ref Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Stee) Canadian Pacific Case Treshlng Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock-Isl. Chrysler Motor Cities Service Consol Gas of N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5% Young Deieware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. N.A. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank t'-t. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk fit Western Pennsylvania Phillips Oil. Proctor fit Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. Leather U. S. Rubber U. 1. Steel Western Union Weatingh. Electr. Wool worth Building Gedaan en laten, t bieden. S ex-div, is ex coupon. LIVERPOOL 5 Mrt. Tarwe. Maart 8/7%, Mei 8/9%, Juli 8/11%. 5 4 3 2 250 241% 240 235 108% 109 109% 107V2 69% 68% 69% 67 95% 947/b 03% 94 177% 179V. 1797/b 1793/g 95 94% 95% 95 25 25% 25% 25V. 65% 65% 66% 653/g 84% 81% 82 78V. 347/„ 33V. 327/b 297/g 103U, 100% 102% 97V, 17% 17% 17 163/. 167 162 166% 166 60 59% 60% 60% 68% 68 68% 66% 3% 3% 3% 3 132% 131V" 133% 131 4% 4% 4% 4% 42% 42% 41% 41% 41% 41 417/8 407/g 30% 31 31% 33V. 24% 25% 26% 26'/. 53 50% 52% 503/g 67 67 687/g 68 176% 176 178% 175 170% 166 168 169 24% 25% 24% 25% 62 607/g 60% 613/g 677/s 67 68% 68% 41% 40% 41% 403/. 21% 21% 21% 21% 33% 31% 317/g 105% 293/. 108 107 1041/2 72% 70% 72% 72 14Vs 13% 137/g 141/s 66% 65% 67% 65 4% 4% 47/8 43/g 11 10% 11 101/s 68% 67% 66 64% 57 56% 57% 57 V" 23% 237/g 23% 24% 49 47% 48 46 29% 297/8 29% 297/8 260% 260 259 257 45 43% 44% 43 55% 54% 54% 533/g 62 61% 62 61% 46% 46% 46% 46 12% 11% 11% 11% 927/8 92 91 903/g 33% 33% 337/g 33% )9 187/g 191/g 19 60% 59Vs 597/g 57 367/g 347/g 34% 337/g 16 15% 15% 151/2 74% 737/g 75 73 21 207/g 21% 20% 135% 135% 1351/2 135 34Vs 33% 33% 31% 67/g 6% 6% 6% 8 8 8 60% 58% 59% 597/8 124% 1201/g 123V. 119 76% 78% 78 77 156% 156i/2 157% 156 56% 561/8 57 56% NEW YORK, 5 Mrt. Slotk Mrt. 5 4 3 2 Brussel 16.87% 16.85 16.85 16.85% Rome 5.26% 5.26% 5.261/4 5.26 V. Madrid 6.50 6.62 6.62 6.62 Bern 22.82 22.83% 22.82 22.82 Weenen 18.70 18.70 18.70 18.70 Oslo 24.50 24.55 24.57' 24.57% A'dam 54.74 54.75 54.75% 54.75% Londen 4-87% 4.88% 4-88% 4-89% Parys 4.55 4.64% 4.65% 4 65% Berlijn 40.20% 40.23 40.22% 40.23 5 Mrt. 4 Mrt. Suiker Mrt. 2.73-74 Mei 2.63-64 Juli 2.61-62 Sept, 2.61-62 NEW YORK, 5 Mrt. 5 Mrt. 4 Mrt. 2.57-60 Nov. 2.58-59 2.58-- 2.59-60 Dec. 2.62-- 2.62-- 2.58-59 Jan. 2.52-53 2.51 2.58-59 Mrt. 2.54-— 2.52-- Rubber Standaard Mrt. 22.53-- Mei 22.73— Juli 22.84— 21.90-- Pept.22.85-— 22.22— 22.05-- Oct. 22.84-- 22.25— 22.21-- Dec. 22.87-22.27— Jan. 22.88- - 22.28 Katoen Mrt. Mei Juli Tin Loco58.00 Koffie (Rio - Nieuw contract) 13.67-68 Oct. 13.24-25 Dec. -.— 12.94-95 Jan. - 12.50- - 12.45. - 12.45- 57.10 Termijn57.90 56.95 (Santos) Mrt. 7.07-- 7.01Mrt. 10.43- - 10.42- Mei 7.12- 7.06- - Mei 10.49-- 10.42- Juli 7.21-- 7.12-13 Juli 10.48-- 10.42- Pept. 7.277.19-- Sept.10.47-48 10.42- Dec. 7.28-- 7.21-- Dec. 10.47-- 10.42- 5 Mrt. 4 Mrt. Tarwe Mei 135V4-Va 133%.1/4 Juli 117 .i/8 114%-% Sept 1133/4-% 111%"% Mais 104% - 99%-- Mei 105%.— Juli 99%-- CHICAGO, 5 Mrt. 5 Mrt. 4 Mrt. Haver Mei 46% - - 453/4 Juli 42%-— 41% Pept 40% - Rogge Me: lot'/.-- 105% Juli lO&Vs-- Sept. 91% 39% 98% 90%.— Nieuw contract Mei 107%106SA Juli 103 101%-- Reuzel Sept. 96% 95% Mrt. 12.65 Mei 13.02% 12.47% 12.82% Juli 13.25 Sept.13.50 13.05 13.32% 5 Mrt. 4 Mrt. Tarwe Mei 128% 127%-- Juli 124% --123 - Oct. 112% .- 1113/s Rogge Mei 1061/8-- 104% - Juli 1017/g- - 100% -- Oct. 88%- 87% Haver Mei 55% 55V8 - gedaan en laten t - nominaal WINNIPEG, 5 Mrt. 5 Mrt. 4 Mrt. Gerst Mei 81 - - 80% Juli 72 - - 713/g Lijnzaad Mei 174%-- 172 Juli 173%-— 172%— Juli 521/s-- 51'A- bieden Tn verband met een gevaar dat de schepen aan de Spaansche Kust loopen, is besloten, dat wanneer de route gevolgd tusschen de Spaansche Kust en de Balearen, een molestpremie wordt berekend van een procent. Vaart men buiten de gevaarlijke zone_ dus ten Oosten van de Ba- learen, dan is de molestpremie 54 procent. Van zelfsprekend blijft men zooveel mogelijk buiten de gevaarlijke zone. Verschillende reederijen laten haar schepen al geruimen tijd de gewijzigde route volgen. Amsterdam', 5 Mrt. Door de schade aan het ms. „Poelau Bras", heeft de Stoomvaart Mij. Ne derland eenige verandering In den uitgaanden dienst moeten brengen. Het ms. „Tarakan" is nu aangewezen om de pelgrims over te nemen, die voor de „Poelau Bras" bestemd waren. In verband hiermede is de tüsschendekladlng van de „Ta rakan" te Antwerpen gelost. Deze zal met het m.s. ..Tajandoen" 12 dezer van Antwerpen naar de be stemming worden verzonden. De afvaart van Londen met dit schip op 15 Maart blijft onge wijzigd. De afvaart van de „Tajandoen" van Am sterdam vervalt. Het s.s. „Simaloer", dat 17 Maart van Amsterdam vertrekt, zal de te Amsterdam ge boekte lading van de „Tajandoen" vervoeren. Amsterdam, 5 Mrt. Het m.s. „Foela-.i Bras" en de sleepboot „Protector" bevonden zich heden ochtend 7 uur 30 op 10 mijlen N.N.W. van Da- mietta. Schepenverkoop. Het m.s. „Mimaja", in aanbouw hij de ïn- dustrieele Mij. „De Noord" te Alblasserdam. voor kapitein B. de Boer. is naar Engeland verkocht. Het schip heeft een d.w. van c.a. 630 ton en is voorzien van een Deutz Dieselmotor ,met een capaciteit van 480 A.P.K. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMtJIDEN. Aangekomen 4 Mrt.: Vechtstroom, s., Hull; Themis, s„ Bremen; Surreybrook s., Goole; Vennersborg. s„ Sundswall (voor Velsen). 5 Mrt.: Tuko, ni.s., Fowey; Zaanland, s., Z.- Amerika; Dorine, s., Casablanca. Vertrokken 4 Mrt.: Finland, s., Methil; Carter- hague, s., Nordenham. 5 Mrt.: Texelstroom, s.. Liverpool; Mies, m.s- Harburg; Robert F. Hand/ tank, Aruba. Aangekomen 5 Mrt.: Hoogland, s., Immlngham. Vertrokken 5 Mrt.: Flore, s„ Gdynia. Aangekomen 5 Mrt.: Meryl, s„ Oxelosund; Rans- dorp, m.s., Dröback. Vertrokken 5 Mrt.: Simon Bolivar, s„ W.-lndië;' Afon Dulais, s„ Blyth; Clare Lilley, s.. Antwerpen: Laurent Meeus, Duinkerken; Akershus, s„ Oslo; Mars, s., Middl. Zee via R'dam Orion, s„ idem: Pan Gothia, tank, Aruba; Berenice, s„ Aarhuus; Reinhardt L. M. Russ. s., idem; Phrontis, s„ Java. AMSTERDAM. Aangekomen 4 Mrt.: Vecht stroom, Huil, stukgoed en steenkolen, Handels- kade. Holl. Stoomb. Mij. 5 Mrt.: Themis, Bremen, stukgoed en hout. De Ruyterkade, Van Es van Ommeren; Surreybrook, Goole, stukgoed. Handelskade, Gebr. Scheuer; Tuko Fowey, klei, Rietlanden Holl. Stoomb. Mij.;' Zaanland, Z.-Amerika, stukgoed, Handelskade, N.V. Mij. t. v. V. d. Kon. Holl. Lloyd; Dorine, Casablanca, fosfaat, Fosfaatfabriek, d'Amaud Co. Aangekomen 5 Mrt Meryl, Oxelosund, teer, Houthaven, Furness; Ransaorp, Dröback, ledig, Nieuwendammerkade, Ketjen. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, Liverpool n. Java, 5 Mrt. v. Suez, POLYDORUS, 4 Mrt. van Amst. te Londen. PHRONTIS, 5 Mrt. van Amst. naar Java. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN SIANTAR, 3 Mrt. van Penang n. Singapore. KON. PAKETV. MIJ. TASMAN, 3 Mrt. van Zanzibar te Hongkong. ROGGEVEEN, 3 Mrt. van Batavia n. Kaapstad. HOLLAND-AMERIKA LIJN ROTTERDAM, 3.Mrt. van Magallanes n. B.-Aires, DINTELDIJK, arr. 2 Mrt. te Vancouver. JAVA-NEW-YORK LIJN TABIAN. 4 Mrt. van Penang n. Sabang. CITY OF EVANSVILLE, 4 Mrt. -van Semarang te Cheribon. MODJOKERTO, 3 Mrt. van New-York te Balti more. TABINTA, Java naar New-York, 5 Mrt. van Kaapstad. TANIMBAR, 5 Mrt. van Java te New-York. TABIAN, 5 Mrt. van Sabang n. New-York. KON. NED. STOOMB. MIJ. HELDER, uitreis 3 Mrt. te Callao. BODEGRAVEN, 3 Mrt. van Corral te Talcahuano. TITUS R'dam naar Lissabon, was 3 Mrt. 7 u, 10 n.m. '20 mijlen Z. van Niton. VESTA, 5 Mrt. van Aarhuus te Kopenhagen. MARS. 5 Mrt. v. Amst. via R'dam n. Middl. Zee. REINHARDT L. M. RUSS (charter), 5 Mrt. Van Amst. naar Aarhuus. ORION, 5 Mrt. van Amst. via R'dam naar Middl. Zee. BERENICE, 5 Mrt. van Amst. naar Aarhuus. RHEA, 4 Mrt. van Livorno n. Napels. HERMES, 5 Mrt. van Izmir te Limni. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK, uitreis, pass. 4 Mrt. Ouessant. HALCYON LIJN STAD ZWOLLE, Vlaardingen naar Bagnoli, pass. 3 Mrt. Gibraltar. STAD DORDRECHT. 4 Mr.t van Civita Vecchla. VREDENBURG, 4 Mrt. van Vlaardingen te Narvik. FLENSBURG. 5 Mrt. van Narvik te Vlaardingen. ROTT. LLOYD BALOERAN, uitreis, 5 Mrt. van Southampton. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN ALUDRA, uitreis, 3 Mrt. van Mormugao. DIVERSE SCHEPEN BOEKELO, 5 Mrt. van Ha\Te naar R'dam. ALDEGONDA, arr. 3 Mrt. te Singapore. ANASTASIA, 1 Mrt. van Haiphong n. Miri. APOLLONIA, 4 Mrt. van Constanza n. Port Said. APTFMIS, 4 Mrt. van Constanza n. Haifa.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2