Belangrijke veranderingen in het stadsbeeld Verhooging bioscoopbelasting ongedaan gemaakt Waar de filmband rolt Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar I Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Taxi botst tegen vrachtauto Heftig debat tusschen de heeren Klein Schiphorst en Reinalda over te daar gekochte bouwmaterialen STADSPARK ACHTER HET SPORTFONDSENBAD? ZATERDAG 6 MAART 1937 In de toekomst zullen alle riolen van Haarlem en omstreken bij IJmuiden in zee uitmonden Geen subsidie voor de Burgerwacht V olkshuisvesting Openbare Werken Belangrijke rioleerings- werken De kwestie Klein Schiphorst REMBRANDT-THEATER Zonen van de Zuidzee FRANS HALS-THEATER Zaken zijn zaken LUXOR-THEATER Duizendmaal bedankt! Geen verhooging bioscoop belasting CENTR. WERKPLAATS VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN Er is nog plaats T eraardebestelling G. B. Crommelin Koninklijk bezoek aan een bioscoop H. M. heeft de film uit den bruids tijd van Prinses Juliana bewonderd De inzittenden, een heer en een dame, werden ernstig gewond De moord in den auto De Haagsche rechtbank zal Dins' dag over L.'s lot beslissen Herhaalde oproep Maarschalk Graziani herstellende COMMANDANT VELDLEGER ZWEMMEÜ Ragnhild sneller dan waiy Nieuw record op 300 Meter borstcrawl HilllilllIIIII!ll!ilII!I!!IIII!!I!llllllIllll!ll!IIIIIIIiIIIII!II!I!II!lI!lini!ni!IIl!III!I!II!IIIIIII!!lIIII!l!!IIlI!II!I[IIIIIII!IIIIIIIl5 s NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT §l[lllllllllllllll!!llllllll!lllll!lllllillllllllllllllilllllllllllllllllllilllfllllllll!lllllfllllllllllllfniHII!l!l[UI!llll!llll!ltfl!S ^iiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiniiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiii In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring van den Haarlemschen gemeenteraad kwam het hoofdstuk „Volksgezondheid" van de be- grcoting aan de orde. De heer VAN KESSEL (R.K.) besprak het euvel van het tuberculose-vee, dat voor een gedeelte naar Haarlem wordt afgedreven, waar door de gezondheid van de bevolking gevaar loopt. Spr. vroeg een subsidie te geven aan de vereeniging die dit euvel bestrijdt. De heer MARS CS.D.) vroeg een regeling voor werkloozen, die het Sportfondsenbad wil len bezoeken. Daardoor zou de post van het Witte Kruis gedeeltelijk overgeheveld kunnen worden. Mej. BROERSMA (S.D.) meende, dat de vaccinatie weer gepropageerd moet worden. Met zuigelingenzorg zou veel te bereiken zijn. Be strijding der t.b.c. onder de koeien zou wellicht goed kunnen geschieden, door het toekennen van een praedicaat aan de boeren, die t.b.c.- vrije melk hebben. Zouden B. en W. aan de regeering willen vragen of dit mogelijk is? De heer PEPER (C.P.) verdedigde de ten toonstelling van het Neo-Malthusianisme en meende, dat op dit gebied belemmeringen niet mogen voorkomen, omdat het bestrijden van abortus provocatus een volksbelang .is. De heer CASTRICUM (R.K.) protesteerde daartegen. De katholieken moeten alle propa ganda op dit gebied tegen gaan. Het eene zware kwaad mag niet met het andere bestre den worden. Spr. behandelde vervolgens de kwestie van het te vroege ontslag uit de zie kenhuizen. Er zijn klachten, maar het bewijs is moeilijk te vinden. De dokters moeten op hun standpunt blijven staan en volhouden, als ze meenen, dat het herstel nog niet volledig is. Het financieele belang is niet het voornaam ste. Spr. vroeg waarom B. en W. ook niet- Haarlemmers opnemen in de ziekenhuisverze kering. De heer VISSER (C.H.) zeide, dat de toe stand in het zwembassin aan de Kleverlaan nog steeds niet zedelijk goed is. Jongens en meisjes zwemmen daar nog dikwijls bij elkaar. De heer WEUSTINK (R.K.) zette de gevaren van de vaccinatie uiteen, men moet deze be langrijke zaak niet van één kant bekijken en ze ook in de brochure belichten. De VOORZITTER beantwoordde eenige spre kers. Ten aanzien van de t.b.c.-bestrijding on der het vee zal een «ernstig onderzoek plaats vinden en met de regeering zal overlegd wor den of de gedachte van jufrouw Broersma uit voerbaar is. In de brochure over vaccinatie worden inder daad beide zijden van het vraagstuk belicht. Wethouder ROODENBURG (C.H.) antwoord de den heer Castricum, dat er onnoodige zieken huisuitgaven zouden zijn, als er niet streng ge controleerd werd. Van gemeente-zijde wordt om financieele redenen niemand te vroeg ont slagen. Heeft men klachten, laat men ze dan onmiddellijk aanbrengen. Komt er van de ver eeniging voor bestrijding van t.b.c. onder vee een aanvrage om subsidie, dan zal het al of niet toestaan overwogen worden. Wethouder BOES (VD.) beantwoordde ver schillende vragen op het gebied van de ge meentelijke zweminrichtingen, waarna dit hoofdstuk gereed was. De heer MEYERS (S.D.) verzocht bij een wo ningtelling nauwkeurige opgave van arbeiders woningen en de mededeeling of er méér kun nen worden gebouwd. Dat „kunnen" slaat op de sterk gestegen prijzen der bouwmaterialen, waardoor het moeilijk is geworden voor parti culieren om rendabele arbeiderswoningen neer te zetten. Van spr. zal geen drang meer uitgaan voor verdere huurverlaging. Het aantal onbewoonbaar verklaarde woningen kon onge twijfeld stijgen, nu er nog voldoende woning voorraad is. Straks komen op dit gebied mis schien weer andere toestanden. De heer NOORDEWIER (C.P.) meende, dat aan het onderhoud van de huizen der Haarl. Woningstichting nog wel wat hapert. Wethouder REINALDA (S.D.) noemde het vanzelfsprekend, dat in een oude vestingstad als Haarlem steeds maar nieuwe krotten zul len verschijnen. Binnenkort zal in het college echter een voordracht behandeld worden, om weer 50 woningen onbewoonbaar te verkla ren. Het aantal gebouwde woningen is vol doende om in de behoefte te voorzien. Dat houdt niet in, dat iedere klasse op zichzelf voldoende woningen heeft. Het huurvraagstuk is veel grooter, omdat er te veel groote. wo ningen onbewoond zijn. Aanbouw van goed- koope woningen zal het eerst aan de beurt moe ten komen. Woningen voor ouden van dagen moeten er absoluut nog komen, op dit terrein is baanbrekend werk verricht, maar het pro bleem is nog niet opgelost. Ook het onderdak voor groote gezinnen is nog onvoldoende; ge- Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 meter kunnen stoppen. Maar bij 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meter! bleken is, dat het bouwen van woningen voor groote gezinnen bij elkaar, niet juist is. Over de complexen van andere samenstelling moeten ze verdeeld worden. De huurprijs is in Haarlem teruggebracht tot het peil van het verdiende loon, maar de garantie-woningen dienen ook woningwet-huizen te zijn, waarmede de minis ter echter niet accoord gaat. Dan kwam aan de orde het hoofdstuk „Open bare Werken." De heer v. d. WALL (C.H.) vroeg verbetering van de Bosch- en Vaartstraat, die somber is en een armoedigen indruk maakt. De boomen zouden daar verwijderd moeten worden. Het geannexeerde gedeelte van Heemstede moet minder stiefmoederlijk worden bedeeld. Spr. zou bij Welgelegenstraat en Kamperlaan de af scheiding Voorhoutplein willen noemen en het noordelijk gedeelte van de Emmastraat willen omdoopen in Anna Pawlonastraat. Hij maak te daar een voorstel van, dat ondersteund werd. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) zeide, dat de dienst van Openbare Werken volgens hem te duur is, er worden o.a. te kostbare ge reedschappen en machines aangeschaft. Verle den jaar heeft spr. gezegd, dat er een groot éedrag van de begrooting af kon en hij blijft ook nu weer bij dit standpunt. De compressor had niet de sympathie van spr., hij vreesde, dat er niet voldoende werk voor is en dat men ze nu maar voor andere za ken gebruikt. Het uitvoeren van werken in eigen beheer kost de gemeente geld. H. J. L. Klein SchiphorstSpr. heeft verschillen de inlichtingen ge vraagd over koop in 1936 van steenen, rioolbui zen, etc. Hij is met een Jantje van Leiden naar huis gestuurd en dat heeft hij hoogst kwalijk genomen. Een ander raadslid heeft een onder deel van deze vragen ook gesteld en deze is te vreden gesteld. Het gaat dus om mijn persoon, aldus spr. Al te veel moeten dezelfde fabrikan ten het materiaal leveren, waardoor onnoodig te veel geld kan worden uitgegeven. Waarom hecht men toch geen waarde aan mijn waar schuwingen? De gemeente heeft steenen ge kocht tegen te hoogen prijs, de handelsprijs was belangrijker lager, hetgeen spr. met cijfers en feiten aantoonde. Totaal werd in 1936 te veel aan steenen betaald 6204. Dit zijn feiten, riep spr. uit! Daarom moeten de werken vrij zijn. De steenen moeten niet van één leverancier komen en de Haarlemsche handelaren krijgen zoo goed als niets van het gemeente-bestuur. Men moet bij deze berekening overwegen, dat spr. nog den hoogsten marktprijs heeft geno men. En nu de trottoirtegels. Ook daarover had spr. gedocumenteerde bewijzen. Daarvoor werd in 1936 totaal teveel betaald 2265.Met alle klem verzocht spr. B. en W. met 't huidige sys teem te breken. Laat het college een proef ne men met de vrije markt. Nu zal de wethouder zeggen, de Haarlemsche handelaren hebben gelegenheid gehad om te leveren, maar spr. kwam ook hier weer met cijfers, die aantoonen, dat de leverantie van zoo goed als geen be- teekenis is. De heer MARS (S.D.) stelde voor om te trachten den tuin van het Sportfondsenbad over te nemen, om dan in den z.g. Koekamp een rosarium te stichten. De heer VAN KESSEL (R.K.) pleitte voor een wachthuisje voor de menschen, die op de Ramplaan den bus willen nemen. Verlaging van de marktgelden voor de menschen, die er ter nauwernood kunnen komen, zal voordeel kun nen geven. De tuin van het Sportfondsenbad was ook spr. een doorn in het oog. Het voorstel- Mars noemde spr. een prachtige uitkomst. Ver heugend is het, aldus de heer v. Kessel, dat de kweekerij dit jaar geen gevaar loopt; de plant soenen zijn een kostbaar bezit van de stad en men moet maar niet altijd willen besnoeien op deze posten. Kijk eens wat Bloemendaal heeft gedaan met het Brouwerskolk en Heem stede met het Wandelbosch. Wil men de men schen niet naar de randgemeenten zien gaan, dan moet men de plantsoenen hier goed con- serveeren en bij nieuwe wijken niet vergeten. De Maandag- en Zaterdagmarkt zal beter gecontroleerd worden. Spr. heeft daar verleden jaar op aangedrongen en het verheugt hem, dat het verwijt, dat hem verleden jaar door B. en W. gedaan werd, hierdoor vervallen is. De heer CASTRICUM (R.K.) wees op den le vensgevaarlijken toestand bij de Gravesteenen- brug. Dat „geval" moet in de toekomst zeker verdwijnen. De heer WEUSTINK (R.K.) was verheugd over de verbetering van de trottoirs van de Kruisbrug; nu nog de Raaks. De trottoirs voor café's worden vernield door de biervaten. Laat men er iets op vinden, waardoor dit verboden wordt. De heer VISSER (C.H.) zou een behoorlijk gebouw willen stichten van „Korenbeurs" en op het openliggend terrein aan de Damstraat. Gegadigden voor winkelhuizen komen toch niet. De bestrating laat veel te wenschen over. Als men de opmerkingen van den heer Klein Schiphorst ter harte neemt, komt er veel geld vrij voor dit doel. Drukke straten moeten de voorkeur hebben. De Parklaan zal belangrijk verbeterd worden, ook in het Kenaupark zullen veranderingen komen, maar zijn er niet stra ten, die vóór moesten gaan? De compressor kon nog steeds niet de liefde van den heer Visser verkrijgen. Dat ding is een misgreep, zonde van de 9000.Maar spr. heeft er voor gewaar schuwd. De demping van de Bakenessesgracht geeft werk, maar dat doen de singels ook. De stank zou ook verdwijnen. Maar is er een goede reden voor? Spr. hoopte, dat men dit denkbeeld niet zou uitvoeren. Den bouw van den molen „De Adriaan" door jeugdige werkloozen steunde spr. met kracht. In de avondzitting kwam allereerst in stem ming het voorstel om aan de Burgerwacht evenals vorige jaren, een subsidie van 1000 te geven. De raad was nu voltallig. Het voorstel werd verworpen met 2019 stemmen. Het voorstel-Posthumus (S. D.) om 100 subsidie toe te kennen aan de Esperanto-kin- dercursussen werd met 2019 stemmen ver worpen. Het voorstel om 133.50 subsidie te geven aan de Ned. Ver. voor Luchtbescherming te 's-Gravenhage werd aangenomen met 37 tegen 2 stemmen. Ten aanzien van de post ad 1500, waarvan 1000 voor den commissaris van politie, als hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Haarlem, raadde de heer NOORDHOFF (S. D.) B. en W. aan, het voorstel terug te nemen tot na het einde van het begrootingsjaar. Het college trok zich daarna terug om over deze gedachte te raadplegen, zoodat de verga dering korten tijd geschorst werd. Na herope ning deelde de burgemeester mede, dat de 1000 voorloopig worden afgevoerd. Binnen zeer kor ten tijd zullen B. en W. dan met een uitvoe rige motiveering komen, waarna in een der eerstvolgende vergaderingen de post nader in stemming zal worden gebracht. Het restant werd goedgekeurd, waarna de raad in besloten zitting ging, die ruim 1 uur duurde. Na heropening werd de behandeling van het hoofdstuk „Openbare Werken" voortgezet. De heer BARTELS (S. D.) sprak over de noodzakelijke herziening van de rioleering en over de waterverontreiniging. Hij verzocht B en W. deligent te zijn om aan den onwelrie- kenden toestand zoo spoedig mogelijk een ein de te maken. De heer MEYERS (S. D.) wees op het slech te onderhoud van gebouwen, torens en stra ten. Het kan zoo bijna niet langer blijven. Spr. zou er niet tegen opzien om voor deze noodza kelijke werkzaamheden geld te leenen, eventueel in overleg met de regeering. Er komen dan te vens menschen aan het werk. Spr. kwam dan op de mededeelingen van den heer Klein Schiphorst over het te duur koopen van bouw materialen, omdat ze steeds van dezelfde han delaren worden betrokken. Hij was niet over tuigd, omdat er volgens hem nog niet voldoende preciese cijfers waren gegeven. Laat men deze geheele kwestie in de commissie van openbare werken brengen. Kwaliteit, grootte, breedte etc. moeten nauwkeurig bekeken worden. Spr. ver- eenigde zich er mede, dat niet alles door open bare werken geschiedt. De ambtenaren zouden mummies worden. De heer DE BRAAL (A. R.) sprak zijn groote voldoening uit over het gepresteerde van Hout en Plantsoenen. De heer DRILSMA (S. D.) meende, dat de heer Schiphorst een precedent geschapen heeft, door te zeggen, dat men wist, dat hij in de afdeelingen een vraag gesteld had en dat men er daarom geen zuiver antwoord op gegeven heeft. Daardoor wordt de geheime beteekenis van de behandelingen in de afdeelingen ernstig geschaad. De parlementaire democratie wordt daardoor ondergraven. Wethouder REINALDA (S. D.) uitte namens B. en W. de erkentelijkheid voor de groote be langstelling, die dit hoofdstuk heeft ondervon den. De Dubbele Buurt behoeft verbetering en daarom bekrachtigde de raad den aankoop van perceel 54 voor ƒ3800. De heer Reinalda prees zich gelukkig, dat men op het terrein van de rioleering belangrijk is opgeschoten. Er is een speciale rioleerings- ingenieur en er komt een interlocale samen werking voor den afvoer van de afvalstoffen, waarover reeds met den Minister gesproken is. Voor werken aan de Leidschestraat is reeds een crediet van ƒ326.000 gevraagd. Er moet nog 10.000 bij komen, om den toestand goed te maken. Er zal 'n afpersing van 't rioolvocht komen naar de Zuiderpier te IJmuiden, waar een af voerkanaal ver genoeg in zee zal komen. Dit systeem acht men het beste en alle rioleerings- werken in Haarlem worden daarop ingesteld. Twee millioen gulden zal er noodig zijn om te verkrijgen, dat geen rioolvocht meer terecht komt in de openbare wateren. Er zijn geen gelden om de bestrating in orde te laten maken, de onderhoudswerken hebben momenteel een achterstand van ruim 400.000. De nieuwe methode van bestrating voldoet uit stekend en het naklinken komt bijna noiot voor. Aan alle wenschen kan nu eenmaal niet worden voldaan, maar wél kan nader over wogen of een andere financiering niet noodza kelijk is geworden. Bestrating mag echter niet in werkverschaffing worden uitgevoerd, het is vakwerk, dat tegen normale loonen moet ge schieden. Hetzelfde geldt voor torens en daken. Ged. Staten hadden zelfs nog minder daarvoor wil len toestaan, maar B. en W. achten dit onverant woord. Het dak van het stadhuis in de Zijlstraat kan b.v. niet langer wach ten. De tuin van het Sport fondsenbad is een woeste nij. Het zou het beste een openbaar plantsoen kun nen worden tot aan den Koekamp. Het vraagstuk zal echter ernstig onder- Wethouder zocht worden. Reinalda B. en W. erkennen, dat de Jansweg-Schouwburg zalennood tenge volge heeft gehad. Maar ze zijn blij, dat ze ter wille van het brandgevaar, van dien schouw burg af zijn. Binnen enkele maanden komen er voorstellen om den tuin van het Concertge bouw te bebouwen. Dit is, ook volgens den pachter volkomen economisch verantwoord. De toestand van de woonschepenhaven is goed, zijn er klachten dan wordt daar zeker re kening mede gehouden. Den heer v. Kessel noemde de wethouder sub burgemeester van het Ramplaankwartier. Aan de directie der N. Z. H. T. M. is telefonisch ver zocht onverwijld een wachthuisje te plaatsen. Het zal er komen! De rioleering van het Tuin dorp zal zoo spoedig mogelijk vrbeterd worden, hopelijk in de zomermaanden. De Stadskweekerij is een kostbaar bezit en de aankleeding van de stad door bloemen en plan ten wordt van zeer groote beteekenis geacht. De Damstraat wordt in de toekomst goed, nu zal er een hek komen om een behoorlijke af sluiting te krijgen. De Gravesteenenbrug is geen kostbaar bezit, er wordt gewerkt aan een bete ren overgang, maar dat is pas studie. De grond aan de Wilhelminastraat, nabij de Raaksbrug, zal verkocht worden voor den bouw van een volkomen aesthetisch verantwoord ge bouw. De uitgang van de Wilhelminastraat zal daardoor een zeer goed pendant vormen met de H. B. S. aan den overkant. Den opbouw van den molen ,,De Adriaan" zal spr. sterk bevorderen. Aan de Diepenbrockstraat ligt nog een terrein open, dat in betere dagen bestemd zal worden voor den bouw van een zwembad. Over de voortzetting van de natriumverlich- ting op de Amsterdamsche Vaart tot aan den eersten hoogen lichtmast, wordt geconfereerd met den Minister. Dit zal wel in orde komen. Dan beantwoordde spr. den heer Klein Schip horst. Het college behoeft zich niet af te vragen, Het is niet de eerste film, welke zich in de zonnige, heerlijke omgeving van de Zuideilan den afspeelt. Er zijn er meer geweest en altijd was de bekoring even groot, welke er van uit ging. De hoofdpersonen zijn Mala en Lotus, twee menschen, die ook in de „Eskimo"-film de hoofdrollen speelden. Het is wel een heel ver schil eerst in een ijskoude streek en nu in een tropische hitte en het gekste is allebei de keeren spelen zij met even groot succes en met boeiende overtuiging. Hier is zij het type van een mooie Haïti-vrouw. Zij wordt geschaakt door een lid van een anderen stam en juist als zij dezen man werkelijk lief gaat krijgen, wordt deze geronseld voor een tinmijn en blijft zij ten prooi aan de affecties van den inboor lingen-hoofdman. Later komt alles'weer in orde en dan zal er wel niemand in de zaal zitten, die aan het tweetal zijn geluk niet gunt. Het is een pakkend, boeiend verhaal gewor den, waarin juist de eenvoud en onopgesmukt heid van de natuurmenschen een extra beko ring is. Volwassenen, zij de film gaarne aan bevolen. Behalve de journaals (als steeds interessant) is het jammer dat de rest van het voor program dezen keer zeker niet iedereen vol doen zal. De A. V. R. O.-omroepvereeniging heeft in groote zelfgenoegzaamheid een beel denreeks van al haar prominenten laten ma ken. Inplaats van een overzicht te geven en de werking van een radio-station te toonen, krijgt men alle aangelaten en bijbehoorende stemge luiden te zien en te hooren, van de microfoon- matadoren. Nee dan liever één reclamefilm pje gelijk Van Houten de vorige week lanceerde, dan duizend van deze. In de eerste voorstelling speelde Kovacs Lajos met zijn goed orkest en zong de „smeuige" B. Scholten eenige liedekens van het bekende kaliber. Er waren er die dit laatste óók leuk vonden. Het is inmiddels te hopen, dat niet alle omroepvereenigingen eenzelfde „geniaal" idee krijgen, anders zou de liefde voor de bioscopen er wel eens danig onder kunnen lijden, ten minste indien ook zij niet anders kunnen vertoonen dan een parade van alle mogelijke (en onmogelijke) artisten. Die naar het Frans Halstheater zullen gaan om te luisteren naar de doordringende yell van Joe Brown, die in „Zaken zijn zaken" de hoofd rol vertolkt, zullen, zich zonder twijfel bekocht gevoelen. Zijn stemgeluid blijkt nog even respec tabel te zijn als vroeger, maar de typische strijd kreet, dien de leelijkerd bij tal van gelegenheden placht aan te heffen, blijkt in deze film althans verdwenen. Ondanks dit gemis is deze Joe Brown zeer komisch. Hij mislukt als kleinhandelaar en gaat het daarom in 't groot probeeren: Joe Brown reist in tractors. De film zou niet Amerikaansch zijn als deze tractors geen schrikbarende ver nielingen aanrichtten en den onvervaarden handelsreiziger niet in allerlei mogelijke en onmogelijke situaties brachten. Ondanks alles blijkt Joe Brown's job echter een succes, niet in het minst als we letten op zijn gevoelig hart, dat het eens wordt met de dochter van den magistraat Johnson, die tot de laatste honderd meter van de rolprent ongevoelig blijft voor de brilliante verkoopkunst van den foeileelijken jongeman. Als u zich op midvasten-Zondag in een bios coop wilt amuseeren, kunt u naar Joe Brown gaan. Zelfs de kleinste kinderen kunt u mee nemen. De tractor-historie wordt voorafgegaan door de gebruikelijke journaals en twee kleuren- filmpjes, waarvan men het geteekende exem plaar ongetwijfeld het best zal waardeeren. Duizendmaal bedankt! Dat zullen met Dick Powell de bezoekers en bezoeksters van 't Luxor- theater zeggen, als ze deze aardige film gezien hebben. De rolprent is op en top Amerikaanch van inhoud, uitwerking en variété. De leider van een berooid variétégezelschap komt toevallig, als hij schuilt voor den regen, op een doodsaaie politieke vergadering terecht en weet zoowaar den candidaat voor het gouverneurschap over te halen zijn gezelschap ter opluistering van deze vergaderingen te engageeren. De bijbehoo rende zanger Dick Powell doet het echter zoo goed, dat hij ten slotte candidaat gesteld; wordt. Hij ontmaskert eenige baantjesjagende politici en verliest zijn verloofde, maar aan het einde daarvan heeft hij èn zijn verloofde terug èn het gouverneurschap! Is de inhoud reeds een vondst op zichzelf, de uitwerking zit vol verrassingen en bovendien vol variéténummers met goede muziek en meeslepende schlagers, waarbij ook de beroemde Paul Whiteman en zijn band optreden. Een nonsensicale, maar uitermate vermakelijke ontspanning! Ook hét voorprogramma bevat eenige grap pige kluchten en voorts het gebruikelijke jour naal. wie een vraag stelt in de afdeelingen, of wat voor beroep de vragensteller heeft. De vragen, die nu van den heer Schiphorst blijken te zijn, hadden het wezen van een verhoor en daar be hoefden B. en W. zich niet aan te onderwer pen. De straatsteenleverantie geschiedt door een vertegenwoordiger van de N. V. Vlamoven steen, klinker. Achter alle plaatselijke leveranciers staan de groote steenfabrieken. Verschil is er dus niet. De directeur van de N.V. Vlamoven wil een accountantsonderzoek om te laten consta- teeren, dat er niet duurder door Haarlem ge kocht, is dan wanneer bij anderen was gekocht. Daarbij spelen verschillende factoren echter 'n rol. B. en W. meenen, dat de kwestie in de com missie van Openbare Werken besproken moet worden en dat een rapport zal moeten worden opgemaakt, dat aan den raad zal moeten wor den gegeven. De openbare aanklacht van den heer Klein Schiphorst kan dan waarschijnlijk openbaar ongedaan gemaakt worden. De burgemeester beantwoordde dan nog eeni ge vragen over den dienst van Hout en Plantsoenen. De heer KLEIN SCHIPHORST ging met het onderzoek accoord en zeide, dat hij zijn cijfers maar niet gefantaseerd had, maar door serieu ze vakmenschen had verkregen. Het hoofdstuk Openbare Werken werd goed gekeurd. De wethouder van finantiën, de heer W. Roa- denburg, deelde vervolgens mede, dat de regee ring er geen prijs op stelt, dat de vermakelijk heidsbelasting voor de bioscopen in Haarlem verhoogd wordt. Dit is gegrond op het feit, dat de regeering toch een extra-bijdrage moet geven. Spr. stelde dan ook voor, het betrokken be sluit in te trekken. De Regeering stelt er echter wel prijs op, dat de raadsleden de telefoon niet meer vergoed krijgen. Daarom verzocht spr. het voorstel van gisteren in te trekken. De heer NOORDHOFF (S. D.) diende daar na namens een groot aantal leden het voorstel in, om alsnog van die telefoonvergoeding af te zien. Hiermede ging men z. h. s. accoord. Tegen de heeren Peper en Noordewier. De vergadering werd daarna gesloten. De begrooting wordt op nader te bepalen dagen voortgezet. Aan de Centrale Werkplaats voor Jeugdige Werkloozen, welke is gevestigd Spaarnwouder- straat 12, kunnen nog geplaatst worden bank werkers, draaiers, smeden, electriciens, timmer lieden, schilders, meubelmakers, loodgieters en opperlieden. De verbouwing van de werkplaats is thans in vollen gang. In verband hiermede kunnen ook nog ge plaatst worden bouwkundig tëekenaars, con- structieteekenaars en electro-technische teeke naars. Uitsluitend jeugdige werkloozen werken aan deze verbouwing; onder bekwame en deskundige leiding wordt van een schoolgebouw een ruime werkplaats gemaakt voor jeugdige werkloozen. Aan de deelnemers wordt zakgeld uitgekeerd. Verschillende werkgevers wenden zich, wan neer zij werkkrachten noodig hebben, tot de Cen trale Werkplaats. Het bezoeken van de Centrale Werkplaats is dus bevorderlijk voor het vinden van werk. lederen dag kan men zich aanmelden 's mor gens van 9 tot 12 u. en van 1.30 tot 3.30 u. des middags. Te 's-Gravenhage is onder zeer veel belang stelling op „Oud Eik en Duinen" ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den heer G. B. Crommelin, oud-commissionnair in effecten te Haarlem. Talrijke personen uit kringen, waarin de heer Crommelin verkeerde, hebben het stoffelijk overschot naar de laatste rustplaats begeleid o.a. de heer Fonteijn, lid der bankiersfirma Guepin en Van der Vlugt te Haarlem, jhr. Te- ding van Berkhout, voorzitter der Haarl. Bach- vereeniging, de heer Van Nes van Meerkerk uit Haarlem, ir. Wortman, oud-directeur-generaal der Zuiderzeewerken, voorts tallooze vrienden van de Witte Sociëteit te 's-Gravenhage en uit Haarlem. Er werd op de begraafplaats niet gesproken. Een zoon dankte voor de bewezen eer. H. M. de Koningin heeft met enkele dames en heeren van haar hofhouding het Metropole- palace, het nieuwe bioscooptheater op den hoek van de Carnegielaan en de Laan van Meerder- voort te Den Haag, bezocht. Het was de wensch van Hare Majesteit de opnamen te zien, welke tijdens en na den bruidstijd van het Prinselijk Paar genomen zijn. De directie van dit theater had, in verband met het reeds eenige dagen geleden aangekondigde bezoek, aan Profilti opdracht gegeven nog en kele opnamen van het jonge paar te Zeil am See te maken. Deze opnamen waren per vlieg tuig overgebracht, zoodat zij gisterochtend voor de eerste maal vertoond konden worden. Precies kwart voor twaalf reed de auto met den Koninklijken standaard, gevolgd door twee andere hofauto's, voor het theater. In de vestibule ontvingen de heeren A. G. van Tol, directeur-eigenaar en O. J. Noels van Wageningen, adjunct-directeur, de Koningin en geleidden haar naar een loge op het balkon waar Hare Majesteit op haar plaats een ruiker orchideeën vond. De voorstelling van het Profilti-nieuws duur de precies een uur. Toen de lichten aangingen, ontbood de Koningin de heeren van de directie en betuigde haar bijzondere ingenomenheid met deze voorstelling. Ook informeerde de Ko ningin naar den bouw van het theater. Hare Majesteit noemde de bioscoop „hypermodern en bijzonder mooi". Buiten was een vrij talrijk publiek, dat by Harer Majesteits aankomst geheel ontbrak, om dat dit bezoek geheim was gehouden. Vriendelijk wuivende voor de toejuichingen van de belangstellenden, reed de Koningin te gen één uur weg. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Vrijdagavond omstreeks negen uur zijn op den hoek van de Hemonystraat en de Twee de Jan van der Heijdenstraat te Amsterdam een taxi en een vrachtauto met elkander in botsing gekomen. Hierbij werden twee per sonen vrij ernstig gewond. Zij moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Het ongeluk is veroorzaakt doordat de chauf- feur van de taxi, die in de Hemonystraat in de richting van de Ceintuurbaan reed, den vracht auto, welke uit de Tweede Jan van der Heijden straat kwam, geen voorrang verleende. De taxi werd van voren geheel ingedrukt. De inzittenden, een heer en een dame, wer den ernstig toegetakeld. De geneeskundige dienst was spoedig met twee ambulances ter plaatse, waarmede de beide slachtoffers naar het Ned- Israëlietisch ziekenhuis werden overgebracht. Daar constateerde men bij den heer «en frac tuur aan den rechterbovenarm, terwyi de dame een hersenschudding had bekomen en boven dien vermoedeiyk een nekwervel brak. De taxi-chauffeur, die over pijn in de zii klaagde, is naar zijn woning vervoerd. De grootendeels vernielde taxi is met een kraanwagen weggesleept. De vrachtauto, welke eveneens beschadigd werd, kon doorrijden. Naar ons uit Den Haag gemeld wordt, werken commissaris Hol en de zijnen dag en nacht om den moord op den garagehouder Hes op te hel- deren. L.'s helper blijft tot nu toe onvindbaar, krijgt de politie dagelijks gegevens binnen. Be1 onderzoek naar de waarde, welke aan dergelijk® inlichtingen gehecht moet worden, vordert na tuurlijk veel tijd. Daarom zijn alle beschikbar® krachten op het geval Hes geconcentreerd. Of L. nu als dader dan wel als medeplichtig® aan den moord beschouwd wordt, is nog nieil duidelijk. Verwacht wordt, dat de rechtbank Dinsdag in raadkamer over zijn lot zal beslissen. Ver- dachte's verdediger, mr. W. van den Berg, za1 dan de onmiddelbjke invrijheidsstelling van zijn cliënt bepleiten. 'Voorts vernemen wij nog, dat de rechter; commissaris mr. A. Ikman van Burck met i bestudeering van het dossier van L„ die Woens dag jJ. voor zes dagen in bewaring is gesteld» nog niet gereed is. Vast staat ook, dat L. geen bekentenis heen afgelegd. Hij biyft bij zijn verklaring dat h>J op den avond van den moord op de automark was, om voor zijn opdrachtgever twee wagen» aan den man te brengen, dat hij den heer Hf in het geheel niet kende en in diens Citroen geen proefrit heeft gemaakt. De commissaris van politie van den justitiee- len dienst, afdeeling A, te 's-Gravenhage, ver zoekt nogmaals dringend den onbekenden jon geman, volgens getuigen 16 a 18 jaar oud, die Vrijdagavond 26 Februari op het Spui te DeO Haag heeft gestaan bij de door eenige personen gevoerde onderhandelingen over den verkoop van den Citroën-auto, waarin dien avond de moord is gepleegd, zich ten spoedigste te willen vervoegen aan zyn bureau, Laan Copes van Cattenburch No. 13. De jongeman zou zijn rijwiel, met een pakje op den bagagedrager, uit een rijwielstalling in de omgeving gehaald hebben. ADDIS ABEBA, 5 Mrt. (Stefani). De gezond heidstoestand van den onderkoning van Ethio pië, maarschalk Graziani, gaat zoo goed vooruit- dat de maarschalk over enkele dagen geheel hersteld zal zyn. Om 10 uur gistermorgen heeft de commandant van het veldleger, luitenant-generaal Jhr. W< Röell, op het uitgestrekte militaire terrein bi) de Maaldrift onder Wassenaar afscheid genome0 van de garnizoenen van Leiden en Den Haag- Na de begroeting en de inspectie, die met he gebruikelijke ceremonieel plaats hadden, stel" den de troepen zich in carré voor den comman dant van het veldleger op. Met krachtige stem sprak de generaal de verzamelde militairen vervolgens toe. Generaal-majoor Jhr. Alting von GeusaU sprak hierna mede namens den commandant van de lichte brigade. Het défilé besloot de plechtigheid. Tijdens internationale zwemwedstrijden, wel ke Vrijdagavond in het Frederiksberg-bad te Kopenhagen werden gehouden, slaagde de 16- jarige Deensche zwemster Ragnhild Hveger er in het wereld- en Europeesch record over 30° meter te verbeteren en te brengen op 3 minu ten 50,1 sec. Het oude wereldrecord stond op naam va° Willy den Ouden met een tijd van 3 minuten 50,4 sec., gevestigd op 10 September 1935.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4