IN EN OM HAARLEM 1 INCASSO-BANK N.V. I Tandheelkundig Instituut RIJKSSTRAATWEG 16 GEHEEL GEBIT Haarlem, 6 Maart St. Vincentiusbibliotheken De zorgen wan Jimmy Uit den Gemeenteraad Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF VOORSCHOTTEN EFFECTEN SAFE-DEPOSIT RADIO MOORS N ZATERDAG 6 MAART 193? STICHTING HAARLEMS BLOEI Een woord ter overdenking Recorddagen GELOOF EN WETENSCHAP Een recital van geestelijke liederen uit den schat der eeuwen Golgotha ST. JOSEPHS-GEZELLENVER- EENIGING HAARLEM I Weekagenda VERKOOPINGEN KRUISWEG 53 HAARLEM HUURT UW PRIMO De Stofzuiger Centrale HAGEMAN CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREENIGING Mattheus-Passie „Voor de Grafische Kunst" DE KOMENDE „SMULDAG" «anaf f 35.- BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 9-12 en 1-4 uur. Zaterd. 9-12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7-9 u. HAARLEM—BE QUICK Lichtwedstrijd gaat door RIJKSV1SCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN AGENDA Bioscopen 7 Maart Bioscopen 8 Maart Bioscopen Apotheekdiensten INSTELLINGEN DOOR P. C. WODEHOUSE pMirnniiiiiniiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiuiiiiimiiiinrnniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimniiniiininiiiinmnu VUlUllllMlUlllfllllllllllllllllllllUIIUIIllllttHIIIllllllUIIIIIIUIIIIIIIlllllllIIIHUIUilllUUUIIIIUIlIlllllUMllllUlllllllllllUIIIIIIIIIllllllllIIIIIIIIIllUlllUV WÜ volstaan voor vandaag met de ver melding van eenige punten uit de be handeling der Haarlemsche gemeente- begrooting. Het subsidie vani 1000.— aan de Haarlem sche Burgerwacht werd afgestemd met 20 tegen *9 stemmen. De heer Van Engelen van de Katholiek Democratische Partij en de heer Schaafsma van de Chr. Dem. Partij stemden friet de s. D. A. P., de communisten en de Vrijz. Democraten tegen dit voorstel. Het voorstel om aan den commissaris van politie 1000.toe- *age per jaar te verleenen voor zijn diensten als commandant van den luchtbeschermingsdienst Werd door B. en W. teruggenomen. Het zal binnenkort wederom worden ingediend met een Uitvoerige toelichting betreffende het werk, dat voor de toelage moet worden verricht. Aan de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming werd 1 cent per 10 inwoners subsidie "erleend. De heer Weustink kreeg de toezeg ging, dat zijn idee om het verkeer uit het zuiden van de Wagenweg door het Florapark te lei den nader zal worden onderzocht. De heer Van Kessel kreeg de toezegging dat overwogen zal Worden de contactcommissie bij het geven van ventvergunningen in te schakelen. De heer Klein Schiphorst zeide o.m., dat de gemeente in het afgeloopen jaar door onoordeelkundig kiezen van leveranciers ongeveer 8000.— te veel heeft betaald aan steenen en tegels. Er Zal' °P verzoek van B. en W„ een onderzoek Worden ingesteld en een rapport over worden Uitgebracht. De heer Reinalda, wethouder van Openbare Werken, deelde mede, dat gewerkt Wordt aan plannen om een nieuwe rioleering v°or Haarlem tot stand te brengen in samen- Werking met de omliggende gemeenten. De ifrogelijkheid bestaat het rioolwater via de zuiderpier te IJmuiden te doen afvoeren in de Koordzee. Het onderhoud van straten, torens en daken, dat veel achterstand vertoont, zal krachtig worden ingehaald. In den tuin van de Gemeentelijke Concertzaal zal een zaal worden gebouwd ter vervanging van de vergadergele genheid, die verloren is gegaan door de sluiting Van den schouwburg aan den Jansweg. De be handeling van de begrooting is nu gevorderd tot bet hoofdstuk „Onderwijs". Er werd een langdurige vergadering met ge sloten deuren gehouden. Aan het einde deelde de heer Roodenburg wethouder van financiën, friede, dat de Regeering geen prijs stelde op invoering van de verhoogde Bioscoopbelasting, Uiaar er prijs op stelde, dat de raad alsnog tot afschaffing van de vrije telefoon besloot. Via een voorstel van den heer Noordhoff werd aan dezen wensch voldaan. ..Haarlems Bloei" heeft haar wervings-cam- Pagnc ingezet. De tijd is nog niet gekomen om de resultaten in het openbaar te bespreken, al auuden de ervaringen van onze enquêteurs vol doende stof voor een interessante beschouwing opleveren. Gebleken is, dat verschillende inwoners van dfrze stad de noodzakelijkheid van de oprichting an „Haarl. Bloei" volkomen inzien en het be gunstigen van deze nuttige instelling beschou- eh als het geringste bewijs van burgerzin dat b ®n kan geven. Zonder aarzelen wordt dan de ekende strook ingevuld. Doch over deze Haarlemmers wilde ik het 'et hebben. Er zijn helaas ook nog andere, die eenen dat wij het zonder nieuwe industrieën, nder vreemdelingenverkeer, zonder een opge- ekt groote-stads-leven wel kunnen stllen. Ook gedachte „het helpt toch niets", is zoo hier u daar te bespeuren. De eerste categorie be aat uit onverschilligen, de tweede uit pessi- 'aten, doch beide werken remmend op den °°ruitgang. ®tadgenooten, indien gij u zelve hebt gerang- d'kt onder één van deze groepen, komt dan 0 spoedig mogelijk op uw besluit terug. Het altijd nog beter ten halve te keeren, dan ten ®Ie te dwalen. Ik kan en ik wil niet aannemen, at gij niet mee zoudt willen strijden in het 'em°^ 'eger' dat zich opmaakt om voor Haar- heer s belangen op de bres te staan. Want wan na verloop van tijd ons werken beloond 'dt, dan zal dat ook voor u, die één gulden meer op het altaar van „Haarl. Bloei" hebt een groote voldoening zijn. En deze doening is oneindig veel grooter,. dan het -°t van een gespaarden gulden u geven kan. eder, die een gulden missen kan, heeft hier KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 spreekuren: 9—11 en 1—2, Dinsdagav. 6.30—8.30 een plicht te vervullen tegenover onze histori sche stad. Ik heb zoo vaak hooren zeggen, dat Haarlem een stijve stad en een doode stad is. Het zal wel waar zijn. Maar ik herhaal hier, wat ik eens in het openbaar heb gezegd, doch nu met te meer nadruk: „Haarlem is slechts datgene, wat wij er van maken!" 45 mannen hebben de mogelijkheid van een bloeiend Haarlem ernstig onder de oogen gezien en zij zijn éénstemmig tot de conclusie geko men: „Het kan". En zij zouden geen rechtge aarde Haarlemmers zijn, als zij daar niet on middellijk op hadden laten volgen: „Dus het moet". Wanneer Haarlems Bloei door gebrek aan be langstelling van de zijde der burgerij, niet in haar voornemens zal slagen, dan zal Haarlem, nu nog de vijfde stad des lands, spoedig naar een lagere plaats op de ranglijst verhuizen. Gij Haarlemmers kunt dat verhinderen. Aan u is thans de daad. A. RAUWERDA. Dank zij den noodkreet in den Gemeenteraad schijnen vele Haarlemmers zaken-menschen zoowel als gewone ingezetenen, de hand over het hart en beurs te hebben gestreken. Haarlems Bloei mocht althans in de laatste dagen een sterk verhoogd aantal nieuwe leden noteeren. Als het zoo door gaat, dan zal het succes aan de gerechtvaardigde verwachtingen voldoen en „Haarlems Bloei", dank zij haar middelen, krachtig voor de belangen der stad kunnen op komen. Tweede ernstige en begaafde kunstenaressen traden gisterenavond voor de leden der Haar lemsche afdeeling van „Geloof en Wetenschap" op, om door uitleg en voordracht een inzicht te geven van het ontstaan, den groei, het verval en den wederopbloei van het geestelijk lied in den loop der eeuwen. De dames mej. Gonda van Dam en mevrouw Berthe Seroen hadden deze zware taak op zich genomen. De eerste leidde het onderwerp op verdien stelijke wijze in. Want men moge niet vergeten, dat het uiterst moeilijk is, om in zoo kort be stek als mej. Van Dam was toegemeten, een volledig over- en inzicht te geven van de ge schiedenis van het lied, van den invloed en de wederkeerige reacties op de tijdsomstandig heden. Men komt daardoor allicht tot het poneeren van stellingen, welke in haar alge meenheid niet alle invloeden weergeven, of door haar beknoptheid langs het eigenlijke onder werp heen schuiven. Ten deele leed ook de voordracht van de inleidster aan dit moeilijk te ondervangen euvel, maar overigens hebben de in de zaal aanwezige leeken toch wel een juist inzicht gekregen in het dezen avond door woord en voorbeeld behandelde onderwerp. Mevrouw Berthe Seroen gaf in een tweetal Gregoriaansche melodieën de Solesmiaansche en de mensuralistische opvatting van het Gre- goriaansch, den zang der kerk, weer. In een achttal geestelijke liederen uit de Middel eeuwen, de Hervorming en de Renaissance, kreeg men een zeer karakteristieke en illustra tieve verduidelijking van het gesproken woord. Deze werden na de pauze gevolgd door geeste lijke liederen uit den Romantischen tijd en van hedendaagsche meesters. Berthe Seroen weet al deze gezangen op waarlijk diep devote en innige wijze te vertol ken en ze zangkunstig te maken tot juweeltjes van verklanking elk op zichzelf in al haar tijd eigen karakteristiek. Vooral de interpretatie van de Fransche gezangen, als La Passion, de beide composities van Caplet, het zeer expres sieve Portement de croix van Hendrik Andries- sen en de Ballade van Villon op Debussy's sug gestieve muziek, was op zichzelf een gang naar den Stadsschouwburg waard geweest. Mejuffrouw Gonda van Dam begeleidde be scheiden en prachtig de sfeer aanvoelend al deze gezangen, het geheel makend tot een ge nieting voor geest en hart. We vonden het jammer, dat het niet zonder uitzondering „konzertfahig" publiek na elk der liederen door nog zoo vriendelijk en goed be doeld applaus de eenmaal door de kunstenares geschapen sfeer verbrak. We schreven bij een soortgelijke voorstelling reeds eer, hoeveel moeite men daarbij den vertolkenden kuntse- naars nutteloos aandoet. De dames Gonda van Dam en Berthe Seroen werden met bloemen gehuldigd voor het vele schoons dat ze den leden van Geloof en Weten schap hadden doen genieten op dezen fijnen, hoogstaanden avond van geestelijke kunst. J. S. De beroemde geluidsfilm van den meester- cineast Julien Duvivier, die terecht zoo groot succes behaald heeft in andere plaatsen van ons vaderland, zal thans ook in Haarlem te hooren en te zien zijn. Op Maandag 8 Maart zullen in de Concert zaal twee voorstellingen gegeven worden, een aanvangende te 7 en een aanvangende te 9.30 uur; de advertentie in dit blad geeft de bij zonderheden omtrent plaatsen, prijzen, enz. Terwijl wij het bijwonen van deze voorstelling- warm aanbevelen, willen wij dat niet doen zon der een enkel woord van toelichting. De gedachte kan opkomen, en misschien wel geuit worden: bioscoopbezoek in de Vasten moet zeker niet dezerzijds worden aangemoedigd. Wij zijn het daarmee eens, in het algemeen: bios coop is vermaak, en we moeten ons ook daarin versterven. Toch heeft onze geestelijk adviseur, Deken Sondaal, geoordeeld dat we voor deze film een uitzondering mogen maken, en wel om twee redenen. Vooreerst, na met meerdere anderen haar gezien te hebben, zijn we overtuigd dat er indrukken worden verkregen, die ons meer nog zullen stemmen om onze lijdensmeditaties, in woord en geschrift, te waardeeren, en daarnaar te handelen. Ten tweede: ziehier nu een welkome gelegenheid ook voor niet-chris- tenen, om van het lijdens- en stervensdrama van onzen Heiland, geheel bewerkt naar het Evangelie, op de hoogte te komen. Dit is be halve een cultuur-kwestie, toch ook een gees telijke zaak voor allen, die, zooals Tertullianus het uitdrukte: „van nature een christelijke ziel hebben". Dewijl de opvoering van Golgotha alleen mo gelijk bleek, wanneer wy haar steunden, heb ben we dat gedaan. Steunt gij, lezeressen en lezers, deze goede zaak door er heen te gaan en anderen, ook niet-Katholieken, aan te sporen hetzelfde te doen. De uitbeelding van het drama is geweldig van pracht, van techniek, van uit beelding. ALPHONS STEGER Voorzitter van het Comité van Katholieke Actie. Zondag geen spreekuur bij den Fraeses; Ba de Lijdensmeditatie gelegenheid tot ontspan ning; tafeltennis Oranje-Zwart; 8.45 opening aspirantencursus. Maandag 8 uur tooneelrepetitie; 8 uur dam club Dinsdag 9 uur schola cantorum. Woensdag 8.30 verplichte avond. Donderdag 8.45 ontwikkelingsclub; 9.30 Pala dijnen. Vrijdag 8 uur biljartclub; 9 uur schola can torum. Zaterdag 8 uur tafeltennis. Attentie. A.s. Woensdag zal op den verplichten avond spreken de heer Hurkmans over het on derwerp „Dr. Schaepman", de stichter der R. K. Staatspartij. Aller opkomst dringend gewenscht. Ajs. Zondag begint om 8.45 de aspiranten cursus voor degenen, die in de maand Juni ho pen geïnstalleerd te worden. Na Paschen zal deze cursus van Zondag op een door den-weekschen avond gezet worden. Uitslag van de verkoopingen in ,,'t Notaris huis" te Haarlem op Donderdag 4 Maart (de veilingprijzen moeten verhoogd worden met pl.m. 8 pet. der vermelde uitslagen) Het woonhuis met tuin, Nieuwe Gracht 40; liet winkelhuis met afzonderlijk bovenhuis en tuin, Nieuwe Gracht 44; het woonhuis met overdekte poort en tuin, Nieuwe Gracht 48 en het open terrein met loodsen, uitgang hebbende naar Parklaan en Nieuwe Gracht, voor totaal 26.205 aan H. Stapel q.q. Een huis met erf, tuin en halve poort, Rijks straatweg 159, voor totaal 5300 aan W. C. Wol tering. Een pakhuis met afzonderlijke bovenwoning en erf, Dubbele Buurt 54, voor totaal ƒ3800 aan F. A. Groen q.q. Het huis, Leliestraat 38, voor totaal 1160 aan J. J. Beekelaar. Het huis, Leliestraat 40, voor totaal 1130 aan Fyn q.q. Het huis, Leliestraat 42, voor totaal 1170 aan Fyn q.q. Het huis, Leliestraat 44, voor totaal ƒ1180 aan Fyn q.q. Een huis met afzonderlijke bovenwoning en erf, Ged. Raamgracht 33, zwart en rood, totaal 4710 aan P. A. N. Hoogeveen q.q. Een huis en erf, Heerensingel 31 A, voor to taal 2330 aan Th. Donckerwolcken. Het pakhuis met vrije bovenwoning en erf, Lange Heerenvest 12, zwart en rood, voor to taal ƒ3300 aan G. J. Kramer q.q. Het café met woning en vrije bovenwoning, Lange Begijnestraat 10 zwart en rood, voor to taal 11.010 aan J. Scholten q.q. Een huis en erf, Oranjeboomstraat 130, voor totaal 1600 aan A. v. d. Putte q.q. I VERSTREKT in Rekening-Courant tegen onderpand van (Financieel weekover zicht op aanvrage gratis verkrijgbaar) Loketten te huur van 5.en hooger voor 60 cent per week. ALLE REPARATIES VRIJ ALLE ONDERHOUD VRIJ ALLE SLIJTAGE VRIJ Geen waarborgsom GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 Een huis en erf, Leidschevaart 550, voor to taal 5540, aan J. «v. d. Aar q.q. Een huis en erf, Wagemakerslaan 7, voor to taal 2050, aan J. G. Schaaf q.q. Het café met bovenwoning en erf, Koning straat 33, voor totaal ƒ12.400 aan H. Stapel q.q. De huizen met erf en vrije bovenwoning, Kla- renbeekstraat 53 zwart en rood, 55 zwart en rood, en 57 zwart en rood, alle voor ieder ad ƒ3300. Een huis en erf, Aelbertsbergstraat 75, opge houden voor totaal 3450. De jaarlijksche uitvoering van Bach's Mat- theus-passie geeft immer aanleiding tot over wegingen inzake opstelling van koor en solisten. Wanneer Haarlem eenmaal nog eens een nieuwe, groote concertzaal zal gaan bouwen, mag er behalve met de ligging, ook wel terdege rekening worden gehouden met de indeeling van het gebouw, niet het minst met die van het podium. Het podium van een groote concertzaal dient zoo ingericht te zijn, dat men koor en orkest kan plaatsen volgens de eischen, door den com ponist gesteld. En dat niet alleen met dubbel koren, doch tevens wanneer naast koor of ko ren, een kinderkoor wordt aangewend. Thans plaatst men b.v. een jongenskoor ach ter de sopraanpartij, dat is verre van ideaal. Bach schreef voor (we wezen hier reeds eerder op) dat de koorknapen zouden staan bij den Evangelist aan het altaar. Geheel gescheiden dus van de afzonderlijk bij de orgels opgestelde koren het komt ons voor, alsof Bach de koraalmelodie door de knapen wilde laten zin gen uit naam der luisterende gemeente. Nu mag een ideale groepeering van de drie koren in een concertzaal onmogelijk zijn, toch zou de plaatsing van het jongenskoor tusschen de beide gemengde koren, vóór het orgel, eenige verbetering aanbrengen. De mannenzang der beide koren is dan beter gesplitst en de klank der jongensstemmen hoort men dan tenminste eenigermate apart. Thans loste de klank der jongensstemmen zich te veel op in het eerste koor. Deze jaarlijksche passie-uitvoering (slechts een enkele maal werd de traditie verbroken) werd dan wederom gegeven in een concertzaal en evenals voorheen moet men bewondering hebben voor de pogingen van dirigent George Robert om een echt geestelijke sfeer te schep pen, om ons als het ware de omgeving te doen vergeten. Dit lukt hem grootendeels, dank zij op de eerste plaats de medewerking van den baszan ger Max Kloos, den passie-zanger bij uitstek. De zanger, die het best dezen stijl aanvoelt, over prachtig stemmateriaal beschikt en steeds boeit door zijn sterk innerlijke beleving van de hoofdpartij, die van den Goddelijken Zaligma ker. Voortdurend greep hij ons aan, maar als bijzondere, als hoofdmomenten zouden wij toch willen noemen de klacht: „Eli" en de scène van het Laatste Avondmaal. Vervolgens aan den Evangelist in den per soon van onzen besten Nederlandschen tenor zanger: Louis van Tulder, die in den waren zin des woords op aangrijpende wijze „verhaalde" en die o.a. ook diepen indruk maakte met de aria: „Ich will bei meinem Jesu wachen", al neigde daar zijn voordracht iets over naar het romantische. Mede aan den bas Louis Bogtman, die de Petrus- (vooral bij de verloochening) en de Judas-partij scherp typeerde en klankrijk weer gaf, aan de dames Sluis en Woud met hun be scheiden rollen, aan de orkestleden, niet het minst soloviolist, fluitisten en hoboïsten, die bij zonder artistiek, hoogst stijlvol werk leverden, maar ook aan de koren. De koren, hier zoo uiterst belangrijk, vervulde hunne veeleischende taak, zoowel technisch als muzikaal, zeer lofwaardig. Men voelt aan en beheerscht niet alleen elk koornummer, doch geeft blijk te weten, welke plaats ieder frag ment inneemt. De koorzang sloot, wat uitbeel ding betreft, steeds correct bij de soli aan. Daarom mag hier van een afgerond geheel worden gesproken. Tot lof van het koor moeten wij bovendien op den klank wijzen, die voortdurend in alle partijen nobel was. Opvallend mooi was zelfs de pianozang in lage ligging der sopranen. Lof aan het koor sluit tevens lof aan den dirigent in, maar George Robert brengen we daarnevens hulde voor de rustige, waardige lei ding van het geheel. Al zijn we het niet in alle finesses met Robert eens b. v. aanwending van het jongenskoor in het slotkoor van het eerste deel, tempo van het eerste koor, massale klank bij enkele dubbelkoren toch erkennen we volmondig dat hij met deze uitvoering een artistieke daad heeft verricht. Een daad, die gelukkig beloond is met een uitverkochte zaal, een zeer aandachtig publiek en een niet te groote stoornis gevende pauze. Als men zoo'n uitvoering eens in de groote Bavo kon geven! Doch dat zal wel tot de vrome wenschen blijven behooren. O. K. Het nieuwe bestuur van de vereeniging „Voor de Grafische Kunst", gewijzidg op 18 Februari j.l., maakt het volgende bekend: In 1923 werd de vereeniging „Voor de Grafi sche Kunst" opgericht door den heer A. Elffers Azn., waardoor de mogelijkheid ontstond om tegen een geringe jaarlijksche contributie een litho van den begaafden kunstenaar Aart van Dobbenburgh te verkrijgen. De grootte der vereeniging maakt het moge lijk den leden telken jare deze litho's aan te bieden, ver beneden den prijs, dien men voor een enkelen druk zou moeten besteden. Het lid maatschap dezer vereeniging dost een ieder dus in het bezit komen van een kostbare ver zameling grafiek, zonder dat daartoe groote financieele offers behoeven te worden gebracht. Na het drukken van de voor deze vereeniging noodzakelijke oplage wordt de steen uitgesle pen. Uitsluitend de leden zijn derhalve in het bezit van deze litho. Het bestuur is als volgt samengesteldê Theo van Reijn, voorzitter. W. Ph. van Harreveld, secretaris-penningmeester, Parklaan 7, Haar lem. Ir. Hein von Essen, Ir. F. van Hattum, J. P. L. Petri Jr., en Drs. G. D. Rasch. Er is definitief besloten tot het organiseeren van den „Smuldag". Daarvoor zijn de volgende richtlijnen getrokken. De „Smuldag" wordt ge organiseerd door de betrokken be drijfsgroepen, t.w. Banketbakkers, Broodbakkers, Co mestibles- en Krui denierszaken, Sla gers, Fruithandela ren, Wijnhandela ren, Vischhandela- ren enz. Als aparte groep zal hier nog bijko men, die der Res tauranthouders. Besprekingen met Horecaf zijn hier over nog hangende. Deelnemers kunnen zijn die winkeliers enz., die georganiseerd zijn in een der vakvereenigingen van hun branche. Elke branche zal met speciale artikelen op den „Smuldag" uitkomen. Bij aankoop van deze „Smuldag"-artikelen zullen door de desbetreffende winkeliers genum merde bonnen worden verstrekt, die op den avond van den „Smuldag" of den daarop volgen den ochtend zullen worden uitgeloot. De prijzen zullen door de bedrijfsgroepen wor den geleverd. De banketbakkers zorgen dus voor de uit te loten taarten, de fruithandelaren voor de fruitmanden enz. Voor de „gemengde" bedrijven, (zooals bijv. de broodbakkers, die ook de banketbakkerij beoefe nen) geldt de regel, dat^zij uitkomen voor het vak, waarin zij georganiseerd zijn. Een brood- en banketbakker, die in de Brood- bakkerspatroonsvereeniging is georganiseerd, komt dus uit met broodbakkersartikelen. De organisatie van den „Smuldag" zal verder worden uitgewerkt door een Commissie, waar voor de groepen banketbakkers, broodbakkers, comestibles- en kruidenierszaken, fruithandela ren en slagers, afgevaardigden zullen aanwijzen. Deze commissie, waarvan de samenstelling nog nader zal worden bekend gemaakt en die zoo noodig voor uitbreiding vatbaar is, zal spoedig aan het werk gaan. HAARLEM-N. - TELEF. 16726 Men verzoekt ons mede te deelen, dat bovenge noemde wedstrijd hedenavond op het Haarlem terrein, in elk geval doorgaat. IJMUIDEN, 6 Maart. Rijksvischafslag. Tarbot 6884 cent per kg. Tong 5886 cent per kg. Groote Schol 810.50. midael Schol 12.5020, kleine Schol 6.9024. Bot 4.508. Schar 4.8010 per 50 kg. Rog 6.5012 per 20 stuks. Kabeljauw 15.5(7—26 per 125 kg. Wijting 3—8.50 per 50 kg. van de Zaterdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Emma 85 manden 1940Julie Strijff 45 man den 1400.—. LOGGERS R. O. 9 1060.—. K.W.: 166 490.—. 68 560.—. 169 4705 690.188 780.43 790.105 630. 132 640.95 770.31 1000.127 625.103 460.27 370.—. 154 570161 1050.14 540. 29 650.56 630. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zondag 7 Maart. Vloed: 10.23 v.m. en 11.11 n.m. IJMUIDEN, Maandag 8 Maart. Vloed: 11.53 v.m. Gebouw „St. Bavo": Geel-Wit, 6 uur; Gewo ne zittingen, 4 en 7 uur; Ontwikkelingscursus sen, half 4. Stadsschouwburg: De Komedianten „Lief de.... Engros", kwart over 8. Frans Halsmuseum: Jubileumtentoonstelling kunstschilder Boot, half 3. Soc. „De Vereeniging": Weldadigheids Brid ge Drive, kwart over 8. Rembrandt-theater: „Zonen van de Zuidzee", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Zaken zijn zaken", Z.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Duizend maal bedankt", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Fïlmac 115 uur. Gebouw „St. Bavo": Dioc. Haarlemsche Gym- nastiekbond, 2 uur. Stadsschouwburg: De Komedianten „Liefde Engros", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: H.O.V. Concert, half 3. Rembrandt-theater: „Op reis door Zuid- Afrika" en „Die wereldse grootste wildpark", half 12. „Zonen van de Zuidzee", 2, 4.30, 7 en 9.15 urn-. Frans Hals-theater: „Jood Süss", half 12; „Zaken zijn zaken", 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „Duizendmaal bedankt", 2.30, 4.15, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Haarlems Zanggenot 8 uur; Gecombineerde besturen Groeneenhande- laren, 8 uur; Bestuur Overheidspersoneel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Schotens Chris telijk Gemengd Koor, 8 uur. StadsschouwburgAbonnementsvoorstelling 2e serie, Gez. Jan Museh, „Nathan de wijze", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: ..Golgotha", 7 en 9.30 uur. Rembrandt-theater: „Zonen van de Zuidzee", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Zaken zijn zaken", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Duizendmaal bedankt", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac, 115 uur. De Zondag- en avonddiensten der apotheken worden van 6 tot en met 12 Maart waargeno men door de fa. Duyn en Keur, Keizerstraat 6; fa. Begemann en Sneltjens. Kruisweg 30 en Marnixapotheek, Marnixstraat 65. yp»ï»L7p&] ÜtePÏPl KRUISSTRAAT 38 - TELEF. .V. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum: Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis: (R.K. Kraamhulp), Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R.K. Wijkver pleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrij ven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 urn en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. Boeken voor alle leeftijden. INSCHRIJFGELD 10 CT. LEESGELD 3 CT. N. Groenmarkt 22, geopend: Woensdagsmiddags 34 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 89 uur. Hagestraat 49, geopend: Woensdagsmiddags 23.30 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 7.308.30, Vrijdagsavonds 7308.30 uur. Klarenbeekstraat 60, geopend: Woensdagsmiddags 1.302.30 u. (voor de kinderen), Woensdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Gen. de Ia Reystraat 17, geopend: Woensdagsmiddags 3.305 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8.309.30, Vrijdagsavonds 8.309.30 uur. Rijksstraatweg 304, geopend: Woensdagsmiddags 2.303.30 u. (voor de kinderen), Dinsdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 89 uur. ""'■IIIIIMtNIIIIIlllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIH ""■■IIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIimilllllllllllllllllllllltlllMlIHMHIIIIMtllimillllll NEGEWDE HOOFDSTUK Een dag of tien na haar terugkomst in New Vork was mevrouw Pett thuis temidden van haar vrienden. Het leek meer een receptie, daarop ook meneer Hammond Chester, Annie's Vader zou ontvangen worden, die een paar dagen in de, stad was gebleven, om een reis haar Zuid-Amerika voor te bereiden. De groote ontvangkamer, die op de Hudson Uitzag, was geheel naar mevrouw Pett's genoe gen ingericht. Zij was wel een beetje trotsch op het Bohemien-achtige element op haar „jours"; daardoor was zij de laatste jaren wel wat op aan menschelijken draak gaan lijken, die aller- ai genieën uit hun donkere schuilhoeken te oorschijn haalde en midden in het volle licht der belangstelling zette. Op verschillende plaat- san in het vertrek stonden de zes „vaste" of.n!e®n' die tot meneer Pett's ongenoegen bijna ld over den vloer waren. Maar de collectie as nu nog uitgebreid met een verzameling uderea uit de buurt van WasljiBSfen Plein,. zoodat de lucht vervuld was van een luid ge rucht van luid-sprekende futuristische schil ders, overtuigende Boeddhisten, blanke-verzen- makers, binnenhuis-architecten en tooneelher- vormers, die allemaal door de vaste leden van het gezelschap werden uitgehoord. Menschen met nieuwe godsdiensten dronken thee met dames met nieuwe hoeden. Door het heele ver trek werd er luid gesproken en het inzicht ver diept. Meneer Chester stond dicht bij de deur met Annie en hij keek het gezelschap eens aan, met den veraehtelijken blik van een grooten hond, die voor een heelen troep kleine hondjes staat. Het was een stevige, verweerde man, die erg veel op Annie leek, en hij zou nog meer op haar geleken hebben, wanneer niet een stuk van zijn gezicht een paar jaar geleden door een jaguar, met wien hij een verschil van mee ning had in de vlakten van Peru, was wegge- reten. „Houd je daar nu van?" vroeg hij. „Het Iaat me onverschillig," zei Annie. „Nou, het spijt me, dat ik jou alweer moet verlaten, Annie, maar ik ben blij, dat ik deze bende den rug kan toe keeren. Wie zijn dat eigenlijk allemaal?" Annie keek eens over het gezelschap heen. „Dat is Ernest Wisden daarginds, die met Lora Delane Porter staat te praten, een schrijf ster. Dan hebt u daar Clara Weet-lk-Hoe-Ze- Heet, die houdt zich bezig met beeldhouwen en naast haar Meneer Chester brak de opsomming af met een onderdrukten geeuw. „Waar is Piet? Komt hij niet naar die pretjes?" Annie lachte. k „Arme oom Peter! Als hij van kantoor thuis komt voordat die menschen allemaal weg zijn, dan gaat h(J naar boven naar zijn kamer en blijft daar totdat het terrein veilig is. Laatst, toen ik hem overhaalde om er toch ook eens bij te komen, werd hij gepraaid door een dame, die tegen hem begon te spreken over financieele moraal, meer dan een half uur lang, en haar conclusie scheen te wezen, dat millionnairs het schuim der aarde zijn." „Ja, ja, hij was nooit erg flink," zei meneer Chester, en keek het gezelschap nog eens rond. „Wie is dat daar? Ik geloof, dat ik dien jonge- men al eens vaker gezien heb." Het was merkwaardig, dat de stemming in het gezelschap altijd even beweeglijk bleef. Wanneer het gesprek ergens dreigde te tanen, was er altijd iets of iemand, die het weer ver levendigde. Dit verschijnsel moest worden toege schreven aan de activiteit van mevrouw Pett, die het zich als goede gastvrouwe op haar fat soen trok, haar gasten bezig te houden. Vanaf het oogenblik, dat het vertrek begon vol te stroomen, totdat de gasten het verlieten, hield zij niet op, zich bezorgd door de menigte te bewegen: zooals een havik zich te midden van een toom kuikens zou gedragen. Dat was juist een van die betooverende eigenschappen van mevrouw Pett's jours, dat men nooit wist, hoe het gesprek zich zou wenden of keeren. Wan neer men luisterde naar een verhandeling over ,.den ernst van Oscar Wilde, kon L plotseling overgaan in een redetwist over de beteekenis van het Russische ballet. Terwijl zij zich plotseling te midden van een groep begaf, die tot dan toe beheerscht werd door een hoekige dame, die luid en doordrin gend over vrouwenkiesrecht sprak, haalde mevrouw Pett er een langen blonden jongeman vandaan, die een vriendelijken, breeden glim lach over zijn gelaat had liggen. Dit jong- mensch had de laatste minuten stil op een stoel gezeten, met zijn handen op zijn knieën en men zou gemeend hebben, dat hij plotseling een liedje zou beginnen te zingen of raadseltjes op geven. Annie volgde den blik van haar vader. „Bedoelt u dien man, die met tante Nesta staat te spreken? Die daar nu juist naar Willy Partridge gaat, bedoelt u dien?" „Ja, wie is dat?" „Kijk, dat vind ik aardig," zei Annie, „want hij is door u hiér geïntroduceerd! Dat is Lord Wisbeach, die oom Peter kwam opzoeken met een introductie van u zelf. U had hem in Canada ontmoet." „Ja, ja, ik herinner me nu zoo iets. Ik ont moette hem in Britsch Columbia. We hebben een nacht tezamen gekampeerd. Ik had hem nooit tevoren gezien en heb hem ook later niet meer ontmoet. Hij vertelde mij, dat hij om de een of andere reden graag een briefje voor Piet wilde hebben, en dat heb ik toen maar voor hem geschreven, met potlood achter op een enveloppe. Hij kaart heel goed; was er mij zelfs de baas in. Hij is een knappe man." Annie keek hem peinzend aan. „Vreemd, dat u verborgen kwaliteiten ontdekt hebt bij Lord Wisbeach, ik heb zelf ook al ge probeerd, me een idee van hem te vormen. Hij wil met me trouwen, weet u!" Zoo. Nu, dat zullen er wel meer van die jonge mannen willen doen, denk ik?" Meneer Chester keek zijn dochter belangstel lend aan. Hij was zelf altijd verbaasd geweest over haar-rijpende .schoonheid, en moest steeds nog aan haar denken als aan een klein kind. „Ik denk, dat je heel wat werk hebt, om ze allemaal af te wijzen?" „lederen dag, van tien tot vier uur, met een uur pauze om te lunchen. Ik hou geregeld zitting. Toegang op vertoon van het naam kaartje." „En hoe denk je over dien Lord Wisbeach?" „Ik weet het nog niet," zei Annie openhartig. „Hij is een aardige man. En wat veel waard is hij verschilt van de anderen. De rest is allemaal van hetzelfde deeg gebakken. Lord Wisbeach en nog een ander zijn de eenigen, die niet bij dien troep behooren?" „Wie is die ander?" „Iemand, dien ik niet eens goed ken. Ik ont moette hem aan boord van het schip." Meneer Chester keek op zijn horloge. ,Nou, het is je wel toevertrouwd, Annie," zei hij. „Ik weet, als je vader, dat ik me niet be zorgd over je behoef te maken. Je bent altijd flink geweest, van toen je klein was af, ik zal je dus geen bijzondere raadgevingen behoeven te geven. Als je me nu naar het schip wil bren gen, dan moeten we nu gaan. Waar is de auto?" „Die wacht buiten. Maar neemt u niet af scheid van tante Nesta?" „Dacht je, dat ik me in die bende coyoten ging werpen," riep meneer Chester, in eerlijke verontwaardiging uit. „Ik zou verscheurd wor den door wilde poëten. Bovendien staat het zoo gek als ik afscheid ga nemen, terwijl ik niet eens lang wegblijf. Ik ga ditmaal niet verder dan Columbia." Annie bleef bij de deur staan en keek over haar schouder naar Lord Wisbeach die nu in een geanimeerd gesprek was met haar tante en Willy Partridge; toen volgde zij haar vader. Zij was een beetje in gedachten verdiept, toen zij achter het stuur ging zitten. Haar onaf hankelijke natuur verlangde uiteraard niet vaak naar hulp van buiten; maar nu had zij toch een licht verlangen naar een vader, die Wt minder beweeglijk was. Zij zou hem hebben willen vragen, haar te helpen bij de oplossing van een probleem dat haar nu al drie weken bezig hield; n.l. vanaf den tijd, dat Lord Wis beach haar ten huwelijk had gevraagd, en zij hem had geantwoord, hem uitsluitsel te zullen geven, zoodra zij terug was uit Engeland. Nu was zij al verscheidene dagen in New York terug, maar zij was er nog niet in geslaagd een beslissing te nemen. Dat vond ze vervelend, want zij hield van snel besluiten en snel han delen, bij anderen zoo goed als bij haar zelf. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5