Een voorkomen staatsgreep in Hongarije mm Reis Reünie 1937 Roomsche DE LIJDENSWEG VAN EEN LAND TEGEN LINTBEBOUWING VAN 23 TOT 28 JUNI Kerkelijk leven ZATERDAG 6 MAART 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Geen gewaagd avontuur Spelling-enquête onder uitgevers Uitgezonderd school- en kinder boeken, domineert de „oude spelling" met 85 pet. DE HANDELSMISSIE NAAR ZUID-AMERIKA Artikel van dr. Colijn over Neder land als koloniale mogendheid DE HOFSTADBLOEM Verlaagde spoortarieven naar de residentie DE EERSTE AARDBEIEN illSSl Met de „Marnix van St. Alde gonde" in katholiek ver band naar Noorwegen Bezoek aan Oslo en Kristiansand De strekking van het herziene wetsontwerp te beperkt? VEEL WINST IN 1936 VOOR DE HOLLANDSCHE MOLEN Tal van wiekendragers hersteld, verbeterd en behouden MOTORTANKSCHIP TE WATER GELATEN Het is gebouwd in een bouwdok Crisisbesluiten N.V. Ned. Verzekering Maatschappij ST. WILLIBRORDUS UTRECHT Belangrijk voor ieder Katholiek! Het ongeluk met de Van der Wijck De meening van het Kantoor voor de Scheepvaart Goedkoope Paaschtelegrammen Tentoonstelling Prinselijk huwelijk H. H. WIJDINGEN BENOEMING In het bisdom Den Bosch DEKEN DANKELMAN Geen audiëntie INVOER VAN SUIKER De belangen van den termijn- handel Het land, dat na den wereldoorlog het meest is verminkt, is Hongarije. Dit land werd letterlijk gevierendeeld. Vol komen Hongaarsche gebieden werden door de >.groote vier", die te Parijs de vredesdictaten zonder eenig inzicht in de structuur van het eeuwenoude politieke Centraal-Europa in el kaar timmerden, toegewezen aan overwinnings- en successiestaten. Het edele land der Magyaren werd volkomen ontworteld. Bijna alle natuur lijke hulpbronnen, die het land rijk was, werden aan anderen gegeven. Honger en ellende deden hun intocht. De geschapen toestand werd zóó slecht, dat dit geschonden rijk rijp werd voor het Russische bolsjewisme, dat in den persoon van Béla Kun maanden lang een ongekend bloedig terrorisme kon uitoefenen. De ex-Oos- tenrijksch-Hor,gaarsche admiraal Horthy slaag de er in met behulp van alle staatsbehoudende elementen de bolsjewisten te verdrijven en een krachtig staatsbestel te vestigen- Nieuwe on rust werd in het land gebracht, toen tot twee maal toe de „gekroonde koning van Honga rije", de ex-keizer van Oostenrijk-Hongarije, Karei van Habsburg, zijn rechten op den troon Per staatsgreep trachtte te heroveren. De tfbe- Pen der landen, die de Kleine Entente vormen, bezetten bijna geheel Hongarije. En het heeft heel wat staatsmanskunst van Horthy en van wjjlen graaf Apponyi gekost, om orde en rust te herstellen en te handhaven. Sedert dien speelt'het droeve Hongarije een bescheiden rol Ui de Europeesche politiek. Maar in de harten der Hongaren is levendig gebleven het gevoel, het alles overheerschende gevoel van revanche, van herstel van het geleden onrecht. De poli tieke constellatie van het misvormde na-oor- logsche Europa laat echter niet toe, dat er aan den eenmaal geschapen toestand iets wordt ver anderd. Hongarije zelf is volkomen machteloos. En ook de mogendheden, die wellicht dit land zouden willen helpen, kunnen niets doen, willen ze niet een nieuwen oorlog ontketenen. Onder deze omstandigheden is het volko men begrijpelijk, dat het officieele Hon garije zich aangetrokken gevoelde tot het land, dat door het voortdurend stellen van voldongen feiten, de kluisters van zijn vredes- tictaat heeft verbroken, tot Duitschland dus, het Derde Rijk van Adolf Hitler. De overleden minister-president Gömbös stuurde het land bewustvol in de richting van Berlijn, nadat hij eerst een vriendschapsverbond met Italië had gesloten. Deze politiek bracht weer nieuwe ver- deeling in den lande, want deze politiek bracht hls van zelf mede, dat een autoritaire staats inrichting in het leven werd geroepen. Een zeer groot deel van het Hongaarsche volk was het niet eens met die richting. Dit kwam duidelijk aan het licht, toen na den dood van Gömbös bet kabinet-Daranyi aan het bewind kwam. De nieuwe bewindsman streefde er direct naar om de nationaal-socialistische actie der uiterst rechtsche elementen te breidelen. Deze elemen ten. bestaan uit de volgende groepen: de eigen - bjke nationaal-socialisben, die zich „pijlkrui- Sers" en „zeiskruisers" noemen, de op de rasleer Sóbaseerde organisatie Toroel, de organisatie klove en de partij der nationale eenheid onder leiding der afgevaardigden Marton en Mecser. Al deze organisaties gaven voortdurend uiting ahn hun ontevredenheid over den gang van zaken onder het nieuwe bewind. Vooral de af- blijkt, dat de ministerpresident de eischen en verlangens der nationaalsocialistische Hongaren, die er op de eerste plaats naar streven het hun opgelegde vredesdictaat te verbreken, billijkt. Welke Hongaar zou dit niet doen? Maar hij wil en kan zich niet wagen aan gevaarlijke avon turen, die zijn land reddeloos ten gronde zou den richten. En daarom beschouwt hij het thans als zijn plicht de al te voortvarende re- vanchards terug te dringen, om eiken terugslag op internationaal terrein te voorkomen. En hij voelt zich sterk op dit standpunt. Dit komt tot uiting in een communiqué, dat hij door Havas liet verbreiden en waarin deze zin voorkomt: „De teugels van het bewind zijn in krachtige handen en de regeering is sterk genoeg om iedere extremistische beweging in de kiem te smoren." Het bestuur van de Nationale Vereeniging voor orde en eenheid in de schrijftaal heeft aan de Nederlandsche uitgevers cijfers ge vraagd betreffende de uitgaven in de „oude" en in de „nieuwe spelling", die gedurende de periode van 28 Augustus 1934 tot 1 Februari 1937 verschenen, herdrukt of voortgezet zijn. 4 Maart hadden 229 uitgevers antwoord gezonden. De secretaris de heer H. A. Höweler, deelt het volgende mede aangaande het resultaat: Spelling-de Vries en Te Winkel: 142 uitgaven voor het lager en middelbaar of daarmee in dit geval gelijk te stellen onderwijs, 85 uitga ven op het gebied van kinderboeken en ont spanningslectuur voor jongens en meisjes (lees boeken e.d.), 2805 andere uitgaven, zijnde alle overige. Totaal 3032 uitgaven in de „oude spelling". Spelling 1934: 1098 uitgaven voor het lager en middelbaar of daarmee in dit geval gelijk te stellen onderwijs, 490 uitgaven op het gebied van kinderboeken en ontspanningslectuur voor jongens en meisjes (leesboeken e.d.), 483 an dere uitgaven, zijnde alle overige. Totaal 2071 uitgaven in de „nieuwe spelling". Van de 5103 uitgaven is dus 60 pet. in de „oude" en 40 pet. in de „nieuwe spelling" ver schenen. Bij de school-uitgaven is de verhouding onge veer 11 pct._89 pet. en bij de kinderboeken enz. 13 pet.87 pet. Bij de voor de vrije maatschappij bestemde uitgaven is de verhouding nagenoeg omgekeerd: ongeveer 85 pet.15 pet. 95 firma's hebben niets uitgegeven in de „nieuwe spelling", 21 firma's hebben niets uit gegeven in de „oude spelling", 46 firma's heb ben meer uitgegeven in de „oude" dan in de „nieuwe spelling", verhouding 7 tegen 2; 18 firma's hebben meer uitgegeven in de „nieuwe" dan in de „oude spelling", verhouding 6 tegen 1; 27 firma's deelden mede, dat door haar in de bedoelde periode niets is uitgegeven; 6 fir ma's deelden mede, dat zij geen uitgaven als de hier bedoelde verzorgen (wel: kalenders, plaat werken, bijbels, periodieken enz.)16 firma's noemden geen getallen, doch meldden, dat alle of bijna alle door haar verzorgde uitgaven het zij in de „oude", hetzij in de „nieuwe spelling" verschenen zijn. Van de bovengenoemde 229 firma's zouden er 128 geen schade en 53 waarschijnlijk de kleinste schade lijden, indien de .nieuwe spel ling" afgeschaft werd v a Mm is weer rustig en U W El uw zenuwen wor den gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Nlijnhardt's Zennwtableltcn Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten Op grond van deze enquete, die het grootste gedeelte van de Nederlandsche uitgeversfirma's omvat, bestaat er aanleiding tot de volgende conclusies: 1. In het uitgebreide gebied,* waar niet hetgeen men de schooljeugd laat leeren den grootst mogelijken invloed heeft op de schrijfwijze, die in de uitgaven wordt toe gepast, domineert de „oude spelling" met 85 pet. De regeling-1934 heeft de maat schappij niet aanvaard. 2. De belangen van enkele tientallen school boek-uitgevers staan tegenover de belangen van de meeste andere Nederlandsche en alle Vlaam- sche uitgevers. 3. Wanneer het mogelijk was de totale gelds waarde van de in het geding zijnde groepen uitgaven te bepalen, zouden de cijfers waar schijnlijk een argument te meer vormen tegen het loslaten van de „oude spelling". 4. Bij het herstellen van de fouten, die in Augustus 1934 gemaakt zijn dient men door bepalingen betreffende een overgangsperiode de Nederlandsche schoolboek-uitgevers te vrijwa ren voor nieuwe schade, doch men gebruike de belangen dezer beperkte groep niet als argu ment tegen het treffen van de maatregelen, die het belang van de Nederlandsche taal eischt. Zooals reeds gemeld is, bestaat in Brazilië groote belangstelling voor de Nederlandsche handelsmissie, welke daar onder leiding van jhr. Van Karnebeek is aangekomen. Het Jornal Commercio bevat een artikel van de hand van onzen minister-president, dr. H. Colijn, waarin deze schrijft over: Het Neder landsche grondgebied in Amerika en Azië." De Zuid-Amerikanen, die zelf een land van zulke enorme uitgestrektheid en met zulk een schaarsche bevolking bewonen, moeten het wel verwonderlijk vinden, dat in Nederland ruim 8 millioen menschen opeengehoopt zijn op een oppervlakte van 1/6 deel van Uruguay, aldus de minister. Vanouds is de Nederlander echter bezig met zijn landje nog wat uit te breiden. Hij legt meren, moerassen, baaien en zelfs stuk ken van de zee droog. Zandgronden ontgint hij tot bouwland. Naast landbouw en veeteelt heeft zich echter eveneens een krachtige industrie ontwikkeld. En vanouds is er de scheepvaart, hetgeen in die vroegste tijden vanzelf tot kolo niaal bezit leidde. Aldus heeft Nederland in Amerika o.a. gesticht Nieuw-Amsterdam, heden New-York, alsmede het moderne Pernambuco. Thans bezit Nederland in Amerika enkel nog Suriname, dat een typisch stuk tropisch Zuid- Amerika is en voorts Curaqao, dat stapelplaats van handel en middelpunt van oliedistributie is. Indië wordt naar liberale opvattingen be stuurd, zooveel mogelijk onder inschakeling van het inheemsche element. De crisis heeft aan de Nederlandsch-Indische welvaart zware slagen toegebracht, doch het ko loniale budget is in evenwicht, en nieuwe ont plooiing staat voor de deur. De Zuid-Amerikaansche commercieele leiders hebben door hun ondernemingsgeest de be wondering van de wereld afgedwongen. De belangrijke landen rondom en nabij de Stille Zuidzee zullen verstandig doen door zich in toenemende mate op elkaar te oriënteeren. aldus besluit dr. Colijn zijn artikel. Samenwerking tusschen de directie der Ne derlandsche Spoorwegen, de Haagsche Tram weg Maatschappij en het bestuur der nationale bloemententoonstelling De Hofstadbloem te Den Haag hebben er toe geleid, dat van ruim vijftig der voornaamste stations goedkoope dag retours verkrijgbaar worden gesteld, inclusief tramretour en toegangsbewijs van de van 8 tot en met 18 April te houden tentoonstelling op Houtrust. De warmoezenier Mudde uit Santpoort heeft Vrijdag aan de Beverwijksche markt de eerste aardbeien aangevoerd. "nu-"- De Marnix van St. Aldegonde", het prachtige schip der maatschappij „Ne derland". waarop dit jaar van 23 tot 28 Juni de deelnemers aan de Roomsche Reis Reünie zullen verblijven Bevaardigde Marton trad op den voorgrond. Deze had onder Gömbös getracht het land te °tganiseeren volgens de formules der autori taire staten, was ook voorzitter van de mach tige Move, die de oud-officieren in het kader van nationalistische actie in zich vereenigt en over grooten invloed bij leger, politie en be stuur beschikt. Onder invloed en leiding van ■Marton schijnen de rechtsche elementen in de laatste dagen een staatsgreep in den zin te hebben gehad, een staatsgreep met het doel de Solitiek van Gömbös in de richting Berlijn te herstellen. De minister-president Daranyi schijnt echter wèl-ingelicht en op zijn qui-vive te zijn geweest. Hij verklaarde namelijk in een verga dering; „De toestand van het land, zoowel ten aanzien van het binnenland, als ten aanzien van het buitenland, laat niet toe, dat men zich aan avonturen waagt. In ieder geval zal de re geering de plaatselijke orde handhaven: zij heeft er middelen toe." Uit deze mededeeling De haven van Kristiansand, dat op de uiterste Zuidpunt van Noorwegen is gelegen, biedt voor het schip een veilige en keurige reede: de stad- zelf, in den Amerikaanschen vorm van een dam bord gebouwd, ligt geheel op een in zee uitste kend breed terras, en de vesting Kristiansholm beheerscht het stadsbeeld aan den zeekant. Het mooie natuurpark Baneheia, in de onmiddellij ke nabijheid der stad gelegen, zal voor de Room sche Reis Reünisten een aangenaam oord van verpoozlng opleveren gedurende hun verblijf te Kristiansand, dat in den avond wederom wordt verlaten. De „Marnix" stoomt dan op naar het Noorden, en in den ochtend van den volgenden dag is men in de beroemde Oslofjord, die vele mijlen lang, tusschen steeds nauwer wordende bergwanden toegang geeft tot Noorwegens hoofdstad, die aan het uiteinde van de fjord is gelegen. 's Vrijdags precies om twaalf uur zal de „Mar nix" vastliggen aan de ruime kade te Oslo. Na de lunch zal de eerste wandeling zijn een korte tocht naar de bescheiden, eenvoudige kathedraal van Oslo; de Apostolische Vicaris van Noorwe gen, Z. H. Exc. Mgr. Mangers, heeft reeds toege zegd, de Roomsche Reis Reünisten uit Neder land daar te zullen opwachten en toespreken. In den namiddag is er gelegenheid de mooie stad Oslo te bezichtigen. Na het ietwat vervroegde diner op dezen Vrij dag aan boord wordt een tocht gemaakt per ex tra trein naar het hoog boven de stad Oslo ge legen Holmenkollen, waar de avond gezellig zal worden doorgebracht. Voor deze samenkomst zijn reeds de Bisschop van Oslo en zijne Geeste lijkheid, de Gezant van Hare Majesteit bij het Noorsche Hof en het personeel der Legatie, de Consul-Generaal en de heele Nederlandsche ko lonie van Oslo uitgenoodigd tegenwoordig te zijn, en daar zal menig vaderlandsch lied wor den gezongen, het Noorsche nationale lied zal er weerklinken, en Paus, Vorstin en land zullen worden herdacht. Per extratreinen, aangeboden door de „Ned. Reisvereeniging voor Katholieken", wordt in den lichten avond naar de laag gelegen stad en naar het schip teruggekeerd. 's Zaterdagsmorgens is men vrij voor wande len en inkoopen-doen: Oslo's breede boule vard, aan de eene zijde met parkaanleg, waar de universiteit en andere groote gebouwen zijn gelegen, en die eenerzijds door het hooggelegen koninklijk paleis, anderzijds door het hoofdsta tion wordt afgesloten, zal op dien morgen we melen van Hollandsche toeristen Na de lunch aan boord, staan de autocars gereed voor de excursies. Excursie A voert naar de Tyrifjord, door een geaccidenteerd terrein. Excursie B geeft 'n volledig beeld van Oslo zelf en naaste omstreken, waarbij ook de be roemde Vikingschepen worden bezocht. 's Avonds om 7 uur precies vertrekt de „Mar nix van St. Aldegonde" van de kade te Oslo, om Maandag daarop weder op tijd te Amsterdam terug te kunnen zijn. Des Zondags zal in een der groote salons de Hoogmis worden opgedragen, terwijl in den na middag een groote propaganda-vergadering wordt gehouden in de groote veranda van de „Marnix". De Eerw. Pater Borromaeus de Greeve O. F. M. zal daar het woord voeren. Na de vergadering nog een rustig uurtje aan dek en des avonds „captains' dinner", het zoo uitnemend verzorgde afscheidsfeest. In den vroegen morgen van Maandag 28 Ju ni komt de „Marnix van St. Aldegonde" voor de sluizen van IJmuiden aan. En na een kal me vaart door het Noordzeekanaal wordt om precies negen uur wederom aan de Javakade te Amsterdam gemeerd. Dat is het verkorte, in groote lijnen uitge stippelde program van de „Roomsche Reis Reünie-1937" der „Ned. Reisvereeniging voor Katholieken." Wat de excursies op Zaterdag 28 Juni betreft, wordt den deelnemers de keuze gegeven: Excursie A. Vertrek van de Marnix om 1 uur precies. Door de mooiste straten van het Westend gaat de tocht eerst naar het mooie schiereiland van Bygdoy, langs de zomerresiden tie des Konings naar de oude Vikingschepen, die onder geleide worden bezichtigd. De tocht vervolgt door Bygdoy en buigt af naar Sandvika en Asker met schitterend uitzicht op de resi dentie van den Kroonprins. Vervolgens door een prachtig landschap met verrukkelijk uitzicht op de Lier-vallei. De weg gaat nu naar beneden en voert door de vallei naar Sylling aan de Tyrifjord. Hier gaat de weg zig-zag omhoog naar Skaret, waar men een onvergelijkelijk uitzicht heeft óp de wondermooie Tyrifjord. Langs de fjord wordt gereden naar Sundvolden (water vallen enz.) waarna langs Baerum en de West fjord naar Oslo wordt teruggekeerd. Excursie B. Vertrek van de Marnix om 2 uur precies. Vooreerst gaat de tocht naar de School van de Zeevaart op den Ekeberg, met prachtig uitzicht op de fjord, dan langs het Ruïnepark, de Akerstraat, den Ulevolsweg en het Ulevold- ziekenhuis over BlindernVinderenHofsalben naar Bygdoy, waar de Vikingschepen worden bezocht. Hier is een halfuur oponthoud. Langs den Drammensweg gaat de tocht terug naar de Marnix. Voor meerdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. Blijkens hetvoorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot vaststelling van bepalingen tot het in het verkeersbelang tegengaan van lintbebouwing langs wegen on der beheer van het Rijk of op het Rijkswegen plan voorkomende, betreurt de vaste commissie voor openbare werken, verkeers- en water staatsaangelegenheden dat dit ontwerp, dat toch in de laatste Troonrede werd aangekon digd, zoo laat werd ingediend, dat het aan twij fel onderhevig is, of het voor de aanstaande ontbinding der Staten-Generaal door beide kamers zal zijn. behandeld. Verscheidene leden vreezen dat de kosten, aan het toepassen en doen doorwerken van de voorgestelde regeling inzake volledige schade loosstelling verbonden, door die wijzigingen een zoodanigen druk op de schatkist zullen uitoefe nen, dat die toepassing veelal achterwege zal blijven. Voorts betreurden verscheidene leden der commissie, dat dit wetsontwerp in tweeërlei opzicht te beperkt van strekking is. In de eer ste plaats wil het, zooals ook reeds uit den titel blijkt, alleen „in het verkeersbelang" lintbe bouwing tegengaan. In de tweede plaats is het beperkt tot „wegen onder beheer van het Rijk of op het Rijkswegenplan voorkomende". Het tegengaan van lintbebouwing langs andere we gen, waaronder begrepen die, welke op de pro vinciale of eerlang vast te stellen tertiaire wegenplannen voorkomen, wordt aan de lagere overheidsorganen overgelaten. Andere leden waren van oordeel, dat de voorgestelde wettelijke regeling thans voorloo pig beperkt kan blijven tot de Rijks- en daar mede gelijk te stellen wegen, aangezien deze voor het snelverkeer het belangrijkst zijn en daarom in de eerste plaats beschouwing be hoeven, terwijl bovendien de lagere publiek rechtelijke lichamen zoo noodig soortgelijke voorschriften kunnen vaststellen voor de wegen, waarvoor hun de zorg is toevertrouwd. Hedenmiddag werd in Krasnapolsky de jaar vergadering gehouden van „De Hollandsche Mo len", de vereeniging tot behoud van molens in Nederland onder leiding van mr. P. G. van Tien hoven. De van regeeringswege in 1936 ontvangen sub sidie was kleiner dan die over 1935. Er waren verschillende molens, waaraan deze subsidie ten goede kwam, o.a. die te Veelerveen. Zuid-Barge, Sexbierum, Hoedekenskerke, Héesch. Boekei, Swartbroek, Kessel, Rijswijk (G.), Herveld. Ook de molen ,De Kroon" te Arnhem kan tot deze groep worden gerekend. Niet minder dan vijf jaren verliepen er, eer de financieele moei lijkheden, welke het herstel van dezen molen met zich bracht, konden worden overwonnen. Ten behoeve van eenige nieuwe molens werd eveneens een tegemoetkoming in de bouwkosten geschonken. De korenmolen te Schoorl werd hersteld en weer in bedrijf genomen. Tot de be houden molens mag ook gerekend worden die te Almelo. De nieuwe eigenaar wil den molen herstellen. Vele onderhandelingen gingen vooraf aan het besluit van den molenaar J. van Drie te Zeist om zijn molen in een bedrijfsvaardigen toestand te brengen. Gehoopt wordt, dat binnen afzien- baren tijd Zeist trotsch kan zijn op zijn eenigen overgebleven wiekendrager. In Zwolle zal de werkverschaffing dienstbaar worden gemaakt aan het herstel van den molen „De Passiebloem". De molen te Roggel van den heer Raaymakers hoopt dit voorjaar weer in bedrijf te gaan, nadat dit gedurende 5 jaren niet het geval is geweest. Aan een aantal molens werden herstellingen verricht; verschillende molens gingen een zekerder toekomst tegemoet door de toepassing van stroomlijnwieken vol gens het systeem Dekker, o.a. te Aarlanderveen (vier stuks). Bijzonder gaf het voldoening, dat de coöp. landbouwvereeniging „Balkbrug" te Balkbrug tot verdekkering overging. Molens, aan coöperaties toebehoorende, waren meestal ten doode ge doemd. Balkbrug is de eerste uitzondering op den regel en het goede voorbeeld vond reeds na volging te Peize, waar de Coöp. Zuivelfabriek en Graanmalerij als nieuwe eigenaresse van den stoeren korenmolen optrad. Ook het systeem-Bilau vond nieuwe afne mers, terwijl een derde systeem, dat toepassing vindt, het z.g. riet-systeem is, waarbij op de wie ken met stroomlijnvorm zelfzwichtende kleppen worden aangebracht. Volgens de gebruikers be vorderen deze in hooge mate de veiligheid van den molen en een gemakkelijke bediening. Zoo zijn er dus het afgeloopen jaar tal van beslissingen gevallen, waarover iedere molen vriend zich oprecht zal verheugen doch daar naast ging helaas weer een aantal molens ver loren. Op de werf van Wilton-Feyenoord te Schiedam werd heden met goed gevolg aan zijn element toevertrouwd het motortankschip Nederland, in aanbouw voor de N.V. Nederlandsche Pacific Petroleum Maatschappij te Den Haag. Dit.schip is gebouwd in het bouwdok van Wil ton-Feyenoord en niet op 'n helling, zoodat het te water laten niet op dezelfde wijze geschiedt. Zij heeft plaats door het bouwdok vol te pom pen, zoodat het schip van zijn stoppingen af drijft, waarna het verhaald wordt naar het die pere midden-gedeelte van het dok. Nadat het water uitgepompt is tot op gelijke hoogte met het buitenwater, wordt de groote sluisdeur ge licht en het schip naar buiten gesleept. Bij het passeeren van het sluishoofd vindt de doop plechtigheid plaats. Het te water glijden van een schip, van een helling, is als schouwspel ongetwijfeld belang wekkender, maar technisch bezit het bouwen in het dok vele voordeelen. Omdat het schip min of meer in de diepte ligt, zijn alle deelen gemak kelijk te bereiken en geschiedt de bouw op een horizontaal vlak, inplaats van onder een hel ling. Gevaren, welke bij het van stapel loopen aanwezig kunnen zijn, ontbreken bij deze bouw wijze geheel en al. Vrijdag zijn uitgegeven de staatsbladen: No. 746. Besluit van den lOden Februari 1937, tot wijziging van het Crisis-tarwebesluit 1936 I. Dag van inwerkingtreding 7 Maart 1937. No. 748. Besluit van den 27sten Februari 1937, tot toepassing van de artikelen 9 en 13 der landbouw-crisiswet 1933 en het Crisis-organi- satiebesluit 1933, op Waddenzeeharing („Crisis- Waddenzeeharingbesluit 1937"). Dag van in werkingtreding 7 Maart 1937, Kapitaal- en Volksverzekeringen Kent U het St. Willibrordus-tarief met gewaarborgden H. Uitvaartdienst Op dit tarief zijn reeds meer dan 10 0.0 0 0 personen ingeschreven Regel deze teergevoelige aangelegenheid zelf en laat het niet aan anderen over Prospecti worden op aanvraag gaarne toegezonden Volgens de Java Bode zou het kantoor voor de scheepvaart van het departement van Marine te Batavia tot de conclusie zijn gekomen, dat het ongeluk van de Van der Wijck zou zijn te wijten aan het openstaan aan stuurboordzijde van eenige patrijspoorten, welke uitkwamen in het tusschendek. Het schip had, aldus de veronderstelling, bij het vertrek uit Soerabaja, eenige helling naar stuurboord. Bovendien stond er eenige deining een „lange" deining welke het schip in zijn lengte-as, dus van stuurboord naar bak boord, wat deed schommelen. Hierdoor kwam water door de openstaande patrijspoorten; in het tusschendek was niemand aanwezig. Toen het schip ter hoogte van Oedjoeng Pangka van koers veranderde, dus van een ongeveer noordelijke richting overging in een ongeveer westelijke, werd hierdoor de helling naar stuurboord grooter; er stroomde meer water binnen dat het doode gewicht naar stuur boord zeer deed vermeerderen. Op een gegeven moment kon het schip zich uit zijn schomme lingen niet meer oprichten, waarmee het on geluk was gekomen in zijn laatste phase. In zeemanskringen, zegt de Java Bode ver der, blijft men voorloopig rekening houden met de mogelijkheid dat de slagzij de volgende oorzaak had: geringe stabiliteit van het schip, zoowel door de wijze waarop de lading ge stuwd was als door enkele andere factoren, waaronder de beide leege tanks. Daarbij is het waarschijnlijk dat de open staande patrijspoorten een fatale rol gespeeld hebben op het critieke moment, hoewel niet bewezen is dat het schip zich hersteld zou heb ben als zij dicht stonden. Evenals het vorige jaar wordt van 22 t/m 29 Maart a.s. de gelegenheid geboden om Paasch telegrammen met vasten inhoud te verzenden in het verkeer met Noord-Amerika (met uit zondering van enkele gebieden, waarover inlich tingen aan de P.T.T.-kantoren) Mexico, Baha ma-eilanden, Cuba. St. Pierre en Miquelon, en met vrijen inhoud in het verkeer met Japan. De tentoonstelling betreffende de versiering en de feesten te 's-Gravenhage ter gelegenheid van het prinselijk huwelijk, die in het gemeente archief te Den Haag wordt gehouden, verheugt zich in meer dan gewone belangstelling. In de eerste week sinds de openstelling zijn reeds meer dan 3000 bezoekers geteld. Nog eiken dag worden nieuwe inzendingen ontvangen, die zooveel mogelijk aan het ten toongestelde worden toegevoegd. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, zal op Zaterdag 13 Maart e.k., in de kapel der Bisschoppelijke Kweekschool te 's Hertogenbosch de H.H. Wijdingen toedie nen van: de TONSUUR aan de Fraters: Pascalis Ver meer, Arnoldus Vermeulen, Norbertus Cools en Wenceslaus van Doorn van de Orde der Cis- terciënsers te Nïeuwkuik; de VIER MINDERE ORDEN aan Frater M. Zegers van de Congregatie van den H. Geest en het Onb. Hart der H. Maagd Maria; het H. SUBDIACONAAT aan Frater G. Krijnen der zelfde Congregatie; het H. DIACONAAT aan Frater Chrysostomus van den Mosselaar van de Orde der Cisterciën- sers te Nieuwkuik; aan Frater Nüus van Geer- truidenberg van de Orde der Capucijnen; aan de Fraters: Th. v. Mierlo, H. Scheerder, H. Sleutjes, G. de Jager, J. Teerenstra, P. Strous, M. v. Duinhoven, A. Melis, P. v. Adrichem, A. Houtert, A. v. d. Zanden, P. de Boer, E. Welling, van de Congregatie van den H. Geest en het Onb. Hart der H. Maagd Maria; en de Fraters J. Schmidt, N. Appelman, Ph. Roothaan en R. Bévort van de Congregatie der Paters van het Allerh. Sacrament; het H. PRIESTERSCHAP aan Frater Albe- ricus van Hal van de Orde der Cisterciënsers, Abdij Sainte-Marie du Pont-Colbert te Ver sailles; de Fraters Eligius van Mulukom en Ar- nulphus Oude Vrielink van de Orde der Augus tijnen; en de Fraters G. Hock, Chr. van der Looij en G. Swaans van de Congregatie der Paters van het Allerh. Sacrament. Z. H. Exc. de Bisschop van 's Hertogenbosch heeft op verzoek van den Hoogeerw. Provin ciaal der Paters Franciscanen eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. Pater J. P. M. van den Berg O.F.M. als Pastoor te Woudrichem, en in diens plaats benoemd den Weleerw. Pater P. A. Link O.F.M. Naar we vernemen, zal het 40-jarig Priester feest van den Hoogeerw. Deken J. L. F. Dankel- man te Delft op den datum zeiven worden ge vierd, nJ. Zaterdag 3 April as. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbosch, zal Vrijdag en Zaterdag van de volgende week geen audiëntie verleenen. tn een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot tegeling van den invoer van suiker onderschrijft de minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart de opmerking, dat de belangen van den errnijnhandel en daarmede ook die van het. t'eem- en opslagbedrijf geschaad zouden worden, •hdien de contingenteering van witsuiker zou "orden gehandhaafd en zoo ook, indien een 'hvoerverbod voor andere dan Java-witsuiker Zou worden ingesteld. Dit is dan ook één der oiotieven geweest, om de contingentceringen zoo sPoedig mogelijk op te heffen. De minister vermag evenwel niet in te zien. at de belangen van den termij nhandel zouden 'orden geschaad, indien een deel van den In- °er yan ruwsuiker zou worden betrokken uit ava in plaats van uit andere landen. In de po- 1 'e van de Centrale Suiker-maatschappij komt aardoor geen verandering. Er zij in dit verband e.gewezen, dat in 1936 rond 103.000 ton ruw- 40 0 W Werd rrigevoerd en daarenboven nog rond jj ton witsuiker. Aangezien het in de bedoe- bet^ °m 80 000 i°n ruwsuiker uit Java te doen ri rekken, kan dit geen beteekenende verande- Euit met zich brengen voor den handel in wit- Evenals voorgaande jaren organiseert de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken de vader- landsche Katholieke organisatie, die voor haar leden zoovele prachtige uitstapjes en reizen sa menstelt ook in 1937 een z.g. „Roomsche Reis Reünie", waarvoor men de Marnix van St. Al degonde gecharterd heeft en waarvan het pro gramma deze reis zal maken tot een der mooiste cruises, die in het mooist van het jaar, ten tij de van den langsten dag, kunnen worden ge maakt. .Aan het programma ontleenen wij het volgen de: Woensdag 23 Juni 's morgens om negen uur ligt de „Marnix van St. Aldegonde"* aan de ka de der St. Mij. „Nederland" gereed, om de Room sche Reis Reünisten te ontvangen. Elke deelne mer ontvangt met zijn biljet twee kaarten voor familieleden, die hem of haar uitgeleide willen doen: tot kwart vóór elf mogen deze „uitgelei- ders" aan boord zijn, om elf uur precies vertrekt de „Marnix" van de kade naar zee. Het eerste dejeuner heeft plaats in het Noordzeekanaal; tegen half drie is de groote sluis te IJmuiden bereikt, en de eigenlijke zeereis begint. Aan boord zullen concerten, samenkomsten, voorstellingen, filmvertooningen, enz. worden eorganiseerd, terwijl ook aan boord een volle dig ingerichte kapel aanwezig is, waar eiken dag het Heilig Misoffer wordt opgedragen. Na het vertrek uit IJmuiden stoomt het schip steeds noordelijk, langs de Duitsche Bocht en de kust van Jutland, om Donderdagmiddag de "e scheren en bergen van Sylland, de Zuidelij ke kust van Noorwegen, in het gezicht te krij gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9