*8 ■■m Rechtsche aanval op Madrid steeds dreigender Oslo-conferentie geëindigd Man vermoord te Hoofddorp Het nieuws van heden GOUDEN HORLOGES Optimistische stemming in het eindrapport DE FRANSCHE LEENING Het Hongaarsche complot maakt indruk Tsjang Soe Liang leeft nog Incidenten te Jeruzalem DE BAROMETER LAMËRIS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 7 MAART 1937 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20447 De schoolstrijd in den Elzas Een schrijven van den bisschop van Straatsburg Èen „levende Boeddha'1 gaat huwen Uitgifte waarschijnlijk tot Woens dag uitgesteld TERZIJDE: Dezer dagen kreeg generaal Franco bezoek van zijn echtgenoote en dochter. BOVEN: De Italiaansche gezant bij de nationalistische regeering in Spanje overhandigde zijn geloofsbrieven. De gezant, Santalupo, neemt de toe juichingen van de menigte in ontvangst Woensdag a.s. zal Dar any i een uiteenzetting geven De Engelsche vloot in Gibraltar Op de cinematografische tentoonstelling te Berlijn ziet men het nieuwste ge luidsapparaat naast het toestel van 1906 1 Troepenconcentratie De rooden zouden de laatste dagen steeds meer dum-dum- kogels gebruiken Bombardementen door de rechtschen Hg MEi ySt®1 De voorbereidingen tot de Engelsche kronings feesten geschieden al len volgens protocolair voorschrift. Zoo wordt bijv. de kroningsmantel der koningin, waarvoor ongeveer 10.5 M. zijde noodig is, vervaardigd naar een honderden ja ren oude geheime me thode op een middel- eeuwsch weefgetouw Het Anglicaansche bezoek Over boord gevallen? Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| inmin! Oudste zoon van zijn huishoudster bracht hem in drift eenige dolksteken toe Donald telefoneerde Zaterdag middag nog met hem Hevige autobotsing te Oegstgeest Vijf personen gewond DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN De Poolsch-Litausche betrekkingen Een aanval op minister Beek Twee dooden en eenige gewonden waaronder kinderen Von Ribbentrop weer naar Londen Dinsdag op audiëntie bij George VI Handelsoverleg met Zuid-Slavië Het slot-protocol opgesteld Kist bommen ontploft UtJR WECK HANDEL [O X— NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De experts van de landen der Oslo-groep, te weten België, Dene marken, Finland, Luxemburg, Neder land, Noorwegen en Zweden, die te 's Gravenhage op uitnoodiging der Nederlandsche regeering waren bij eengekomen, hebben Zaterdag hun Werkzaamheden, welke in een geest Van goede verstandhouding en Vriendschap, onder leiding van dr. Hirschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid, zijn gevoerd, beëindigd. Na bestudeering van de maatregelen, welke to elk der landen, tengevolge van de crisis zijn genomen, hebben de experts in een eindrap port, dat zij aan hunne respectievelijke regee- rihgen voor zullen leggen, de gevolgen, welke zullen kunnen gegeven worden aan het initia tief van dr. Colijn, ter verruiming van het in ternationaal handelsverkeer, onder het oog ge zien. In dit rapport namen de experts, zonder de bestaande moeilijkheden te onderschatten, ze kere aanstonds te verwezenlijken mogelijkheden tot uitbreiding van het handelsverkeer in het kader van een plurilateral overeenkomst en Van aanvullende bilaterale regelingen, in be schouwing. Het rapport der experts ziet voorts nog op het oog het nut van het aanbrengen van en kele modificaties van practischen aard in den tekst der Oslo-conventie, zoomede van het be- studeeren van zekere bijzondere punten nopens het handelsverkeer van de gezamenlijke landen van de Oslo-groep. Het program van actie, dat door de experts ih hun bijeenkomst is uitgewerkt, ware te on derwerpen aan een conferentie van gedelegeer den van de respectieve regeeringen. Aan het slot van hun rapport hebben de ex perts nadruk gelegd op het groote nut der her vatting van contact tusschen gedelegeerden van de landen der Oslo-groep en zij bevelen hun- ben regeeringen aan, dit contact ook voor de toekomst te verzekeren. STRAATSBURG, 6 Maart. „Waarom moeten de kleine kinderen uit -den Elzas een jaar lan ger de lagere school bezoeken dan hun kame- taadjes uit het overige gedeelte van Frankrijk?" De Bisschop van Straatsburg, Mgr. dr. Char ts Ruch, publiceert in het jongste nummer Van zijn Kerkelijk Weekblad „Bulletin 'Eccle- aiastique" bovenstaande vraag en schrijft naar aanleiding daarvan o.m.: Gebleken is, dat er in den Elzas op de 1000 ipwoners slechts 7 analfabeten zijn, terwijl die cijfer voor het overige gedeelte van Frankrijk 52 bedraagt. Reeds 50 jaar lang verlaten millioenen kleine Rransche kinderen de bijzondere Katholieke School op denzelfden leeftijd als de leerlingen der neutrale staatsscholen, doch de katholieke hinderen, die de bijzondere school bezoeken, °btvangen tijdens schooltijd ook nog Gods dienstonderricht en nooit heeft men ergens in frankrijk het verlangen te kennen gegeven, dat iben voor deze kinderen den leerplicht met een Jaar zou verlengen; nooit heeft men ook kun nen bewijzen, dat zij minder goed onderwezen Vfaren dan hun kameraadjes uit de neutrale in entingen van onderwijs. Zelfs voor het geval, dat vanwege den tijd, die voor het onderricht in den godsdienst en in dc Duitsche taal besteed moet worden, een hieine Elzasser met 14 jaar niet even goed vol ledig gevormd zou kunnen zijn, als zijn kameraad dit de overige departementen, wat echter abso- hiut niet bewezen is, zal men toch minstens 'hoeten toegeven, dat hij zich op het oogenblik, Vfaarop hij de school verlaat, op dien leeftijd ?ch in een dusdanige verhouding bevindt, die "hven de positie van het kind uit het overige gedeelte van Frankrijk ver uitsteekt, en dat hij bieer bekwaam is voor zijn verder leven, daar •i twee talen beheerscht, terwijl het bovendien onmogelijk is, dat de bekendheid met gods dienstwetenschap en de zedenleer van het Evan gelie niet beschouwd zal worden als een zekere rap Van beschaving, zelfs niet door degenen e over de waarde daarvan van meening ver schillen. TOKIO, 6 Maart (Domei). Graaf Kosjo Oh- tani, een van Japans „levende Boeddha's" en sbt van de Sjinsjoe-secte, welke ruim vier mil- °®n aanhangers telt, zal in het huwelijk treden diet de kleindochter van Prins Tokoedaiji, op APril. De jonge „levende Boeddha" heeft pas ZlJn militairen dienst voltooid. Het bestuur der secte heeft ongeveer 250.000 yen voor de huwe lijksplechtigheid uitgetrokken en bovendien -50.000 yen voor de woning van het echtpaar. Onder de aanhangers der secte zullen als huwe- ijkssouvenirs twee millioen waaiers worden uit gedeeld. I PARIJS, 6 Maart. (Havas) De mogelijk heid bestaat, dat om redenen van juridi- schen aard, welke in een conferentie van hedenmorgen aan het licht zijn getreden, de Fransche regeering het wetsontwerp tot machtiging voor de uitgifte der leening met garantie voor mogelijke schommelingen in den koers Van den franc, Dinsdag bij de Kamer indient, waardoor de uitgifte, die in beginsel was vastgesteld op Maandag, pas Woensdag kan geschieden. De ministers van Binnenlandsche Zaken en Financiën hebben den prefecten in een rond schrijven verzocht departementscomité's te vormen, om propaganda te maken voor de lee ning der nationale verdediging. Deze comité's zullen de hoogste personen omvatten uit alle takken van het nationale leven. BOEDAPEST, 6 Mrt. (Havas). Uit de be richten in de Hongaarsche bladen valt nog moeilijk te onderscheiden, of Hongarije werkelijk aan den vooravond van een uiterst rechtsche beweging stond, of dat de regee ring, die haar voorzorgsmaatregelen nam, een complot heeft ontmaskerd, dat nog niet volledig georganiseerd was. Verscheidene bladen melden, dat het de lei ders der oppositie waren, o.a. Tibor Eckhardt van de agrariërs, en Rassay van de liberalen, die den minister-president de eerste gegevens over de aangelegenheid brachten. Het eigenlijke karakter hiervan is echter nog onbekend, en 'n deel der pers verheft hiertegen zijn stem. Naar gemeld wordt, zal de eerste minister Daranyi a.s. Woensdag antwoorden op de interpellatie, en bij die gelegenheid een overzicht van de zaak geven. De door de autoriteiten genomen maatrege len zijn niet bekend gemaakt. Men gelooft ech ter, dat Hetenyi, de directeur van de politieke afdeeling en adjunct-hoofdcommissaris van politie, zijn chef, Ferenczy, in zijn aftreden zal volgen. LONDEN, 6 Maart (D.N.B.). De Engelsche Middellandsche Zee- en de thuisvloot zijn heden Gibraltar binnengeloopen, na gemeenschappe lijk oefeningen in den Atlantischen Oceaan te hebben gehouden. In totaal liggen thans te Gibraltar ruim tach tig oorlogsschepen met 20.000 man aan boord. C' MADRID, 6 Maart (Havas). De troepen-concentraties der nationalis ten,' waarvan met hardnekkigheid melding wordt gemaakt, doen ge- looven, dat zij binnenkort een nieu wen aanval op Madrid zullen ont ketenen. Het schijnt, dat de 'aanval zeer hevig zal zijn. In den sector van Jarama schijnen de recht schen hun troepen samen te trekken bij Morata de Tajuna. Van de ochtenduren af heeft de artillerie der regeeringstroepen de troepenbe wegingen bestookt, totdat de rechtsche bat terijen het vuur begonnen te beantwoorden. Twaalf driemotorige vliegtuigen der nationa listen, gevolgd door verscheidene escadrilles jachtvliegtuigen, vlogen vanochtend boven het front van Jarama, waar zij bommen wierpen op de linies der regéëringstroepen. Het schijnt dat deze dit bombardement goed hebben door staan. In den nacht van gisteren hebben vlieg tuigen der nationalisten verscheidene plaat sen gebombardeerd, onder meer Aranjuez, San Fernando, Alcala de Henares, Tarancos en Villanueva del Pardillo. Hoewel men nog niet over nauwkeurige cijfers beschikt, zou het aantal slachtoffers groot zijn. Uit linksche bron wordt gemeld, dat twee be wapende treilers, varende onder de vlag der Baskische regeering, aan de kust den recht schen kruiser „Canaria" hebben ontmoet, welke een handelsvaartuig escorteerde naar de haven van Pasajes bij San Sebastian. Na een hevig -imiv gevecht, waaraan de kustbatterijen deelnamen, slaagden de twee treilers er in zich meester te maken van het door den kruiser geëscorteerde vaartuig. !Êen der treilers hield het gevecht uren vol, terwijl de andere den buit naar de haven bracht. Men veronderstelt, dat de „Canaria" door een bom getroffen is, te oordeelen naar den rook, welke op de brug van den kruiser bemerkbaar was, toen hij gedwongen was ver der zeewaarts te gaan. Naar gemeld wordt, zouden de regeerings troepen in den sector Madrid de laatste dagen overvloedig gebruik gemaakt hebben van ontplofbare kogels voor geweren en mitrailleuses, z.g. dum-dum kogels, welke, zooals bekend, onnoodig pijnlijke verwon dingen veroorzaken. Volgens een publicatie van de Engelsche com munistische partij zijn honderd leden van het Britsche bataillon der internationale brigade bij den strijd om de verbinding tusschen Madrid en Valencia gesneuveld. Driehonderd andere En- gelschen werden gewond. Zondag j.l. heeft generaal Queipo de Llano de gouden kroon van de H. Maagd van Macarena. die door de Broederschap van O. L. Vrouw der Goede Hope aan de regeering van Franco was afgestaan, voor het geval dat de Staat het goud wilde gebruiken voor de' Nationale in schrijving, aan het bestuur der Broederschap teruggegeven. Generaal Queipo de Llano, die eereburger is van Sevilla, wilde deze gift niet aanvaarden en heeft de kroon ongeschonden gelaten. Na een korte toespraak, waarin de generaal er op wees, dat het aan de hulp van Maria te danken was, dat de Nationalisten zege vierend oprukken, overhandigde hij de kroon aan Kardinaal Ilundain, die haar onder de luide toejuichingen der menigte weer op het hoofd van het hoogvereerde beeld drukte. De Anglicaansche Bisschop van Gibraltar heeft een memorandum opgesteld, waarin hij protest aanteekent tegen de verklaring, die door de delegatie der Anglicaansche geestelijk heid, welke een reis door Spanje maakte, is gepubliceerd. „Ik moet daartegen protesteeren," zoo verklaart de Anglicaansche hoogwaardig- heidsbekleeder, „dat uw bericht als een bewijs betreffende de gepleegde gruwelen een absoluut onvoldoende getuigenis is. Ik heb gedurende de laatste vier jaar her haaldelijk een bezoek aan Spanje gebracht. Ik heb geregeld kunnen constateeren, dat in de regeeringsorganen een voortdurende verslechtering intrad en in April 1936 ben ik zelf ooggetuige geweest van de brand stichting in de historische kerk van Niebla, een der honderden gebouwen, die bewust en onder het oog der autoriteiten verwoest werden. Het Fransche s.s. „Malgache" is in de straat van Gibraltar gepraaid door een bewapenden treiler. Daar het Fransche vaartuig bedreigd werd tot zinken gebracht te worden, moest het zich naar Ceuta begeven, waar het echter kort daarop weder werd vrijgelaten. In overeenstemming met de regeering van Madrid heeft de Belgische regeering haar ge schil met Madrid inzake de kwestie de Borch- grave voorgelegd aan het hof van internationale justitie te Den Haag. LONDEN, 6 Maart (Reuter). Bij de aan komst te Plymouth van het mailschip „Paris", dat van New York kwam, werd de tooneel- schrijver en -speler Frank Vosper vermist. Men vreest, dat hij' vanmorgen vroeg in zee is ge vallen. Verwachting: Aanvankelijk zwakke wind uit uiteenloopende richtingen, later meest j= matige Noord-Oostelijke tot Zuid-Ooste- lijken wind, meest zwaar bewolkt, tijdelijk opklarend. In het Noorden aanvankelijk nog natte sneeuw, in het Zuiden weinig of geen neerslag. Temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag iets zachter. Verdere vooruitzichten: toenemende Ej p bewolking, toenemende kans op regen. Zaterdagmiddag om drie uur heeft zich te Hoofddorp een drama afgespeeld, waarvan de 45-jarige P. van Damme het slachtoffer is geworden. Van Damme, die van vrouw en kinderen ge scheiden leefde, had een huishoudster met zes kinderen in huis. De vorige week vertrok het zevental, doch Zaterdag keerde de vrouw met haar kinderen terug. De achttienjarige oudste zoon was het hiermede heelemaal niet eens en trachtte zijn moeder te overreden niet opnieuw haar intrek bij van D. te nemen. Van D. be dreigde daarop den jongeman, die in drift ont stak, een dolk greep en van D. eenige steken toebracht, waarvan er een de long raakte. De gestokene vluchtte bij buren binnen, die de politie terstond waarschuwden. De jeugdige dader, die gunstig bekend stond, liet zich zonder verzet naar het bureau leiden. Van Damme is naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd, waar hij in den loop van den avond is overleden. SJANGHAI, 6 Maart (Havas). In offi- cieele kringen wordt tegengesproken, dat Tsjang Soe Liang vermoord zou zijn. De Australische raadgever van Tsjang Kai Sjek, Donald, heeft in den namiddag nog met Tsjang Soe Liang getelefoneerd, die in een buitenverblijf van den generalissimus te Genghua verblijf houdt. Zaterdagavond zijn op den Rijksstraatweg te Oegstgeest twee auto's met hevige kracht op elkaar ingereden, waarbij vijf personen gewond werden. Uit de richting Amsterdam naderde met een snelheid van naar schatting zestig kilometer de auto van ir. K. VI. H. op het oogenblik, dat een vóór hem rijdenden vrachtauto een zijweg links wilde inslaan. De vrachtautobestuurder had daartoe zijn richtingaanwijzer uitgestoken, doch de heer VI. H., die hier geen zijweg verwachtte, zag den richtingwijzer blijkbaar niet en wilde den wagen links passeeren. Doordat de vracht wagen den weg in sloeg, werd de auto van den heer VI. H. naar links gedrongen. Uit de tegenovergestelde richting kwam in- tusschen de auto van den heer O. D. aan. De vrachtauto ging achter den wagen om, doch de heer VI. H. zag zich plotseling tegenover den uit Den Haag komenden auto geplaatst. Een botsing viel niet meer te vermijden. Met een hevigen slag vlogen beide wagens op elkaar in, waarbij zij vrijwel geheel werden vernield. Van de vijf inzittenden in den anto van ir. VL H. werden er vier gewond, ter wijl van den anderen auto mevrouw D., die haar echtgenoot vergezelde, het neusbeen brak. Den vijf gewonden werd ter plaatse de eer ste hulp verleend, waarna zij naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden zijn vervoerd. Na hier behandeld te zijn, zijn zij naar hun woon plaatsen teruggekeerd, waar zij zich verder on der behandeling van den huisarts moesten stel len. Een kraanwagen heeft de resten van de ver nielde auto's weggesleept. Woensdag zal Daranyi den toestand in Hon garije uiteenzetten. Steeds dreigender wordt een nieuw rechtsch of fensief bij Madrid. De uitgifte der Fransche defensieleening zal waarschijnlijk tot Woensdag worden uitgesteld. Donald had Zaterdagmiddag een telefoon gesprek met Tsjang Soe Liang, waaruit blijkt, dat deze niet vermoord is. Officieel wordt tegengesproken, dat de Aboena der Koptische Kerk te Addis Abeba zou zijn ge fusilleerd. Slotzitting van de Oslo-conferentie te Den Haag. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de vestigingswet voor het kleinbedrijf. Verslag der Kamercommissie inzake overleg met Regeering over het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor de IJsselmeer- polders. Benoemingen bjj de Paters Minderbroeders. De contingenteering van suiker wordt binnen kort opgeheven. Hevige autobotsing te Oegstgeest, vijf gewonden. New Yorksche beurs: stemming vast. KAUNAS, 6 Maart. (D.N.B.) De Litausche minister van Buitenlandsche Zaken, Lozoraitis, heeft in antwoord op een interpellatie over de betrekkingen tusschen Litauen en Polen, vrij scherp stelling genomen tegen de jongste ver klaringen van den Poólschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Beek. Hij zeide de verant woording voor de tegenwoordige gespannen be trekkingen tusschen beide landen van zich af te werpen, en verweet Polen, dat het niet den ernstigen wil heeft, tot een accoord te geraken. Litauen echter, aldus Lozoraitis, is bereid ook met Polen, evenals met ieder ander land. zjjnbetrekkingen op grondslag der wederzijd- sche achting op te bouwen. JERUZALEM, 6 Maart (Havas). Nadat van ochtend bij den klaagmuur een moord op een Jood was gepleegd, hebben zich vanmiddag in de Joodsche buurt van Jeruzalem, Remavia, ernstige incidenten voorgedaan. Eten Arabier werd gedood, een Jood werd ern stig gewond. Ook kinderen werden door revolverkogels ge wond. Er zijn vijf arrestaties verricht. Na donker mogen zich geen personen op straat bevinden LONDEN, 6 Maart (Stefani) De Duitsche ambassadeur te Londen, Von Ribbentrop, zal Maandag weer in de Engelsche hoofdstad te- rugkeeren, waar hij Dinsdag door Koning George VI ontvangen zal worden. De bijeenkomst der NederlandschZuid- Slavische handelsvertegenwoordigers te Bel grado heeft een gunstig resultaat gehad. Het slotprotocol is geteekend. Het is ge baseerd op het principe van het evenwicht. De modaliteiten zijn nader omschreven. BOEKAREST, 6 Maart (Havas). Bij de ont lading van een trein met munitie op het sta tion Fantalene, is een kist met bommen ont ploft. Vier soldaten werden hierbij gedood en twee gewond. LEIDSCHESTRA/iT 18 tI0 II IJ 1 Stand op Zondag 1 uur v.m. 752.4 Vorige stand 751.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1