De overwinning op Zwitserland Officials aan het woord Stilstaan verboden /7a lonuk s aA>xmdS MAANDAG 8 MAART 1937 „Het spel van het Nederlandsche elftal kwam niet zoo tot zijn recht als anders" Ontmoeting, die men gauw vergeet Het oordeel van Abegglen DE I.V.C.B.-COMPETITIE Slechts twee wedstrijden doorgegaan PROMOTIE EN DEGRADATIE Programma voor de eerste klasse in de afdeelingen I en III OM EEN DOELPUNT Protest van V.U.C. afgewezen WIELRENNEN Piet van Kempen protesteert Aerts en Debruycker winnen te New-York WalsGiorgetti op de vijfde en PijnenburgAudy op de zesde plaats RONDE VAN DUITSCHLAND Een jaarlijks terugkeerend wieler- evenement Londensche Zesdaagsche Belgische renners zegevieren over hun Fransche tegenstanders Sévergnini wint te Parijs Nieuw record over 100 mijlen Piet van Kempen boekt een fraai succes Met Crossley als koppelgenoot wint hij den „Nacht van Hamburg" BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAP BANDSTOOTEN Sweering wint van Kandalaft Pluygers kampioen derde klasse klein biljart R. K. Wielrennersvereeniging Amsterdam J«.fcrr lm ZWEMMEN Nieuw wereldrecord van Martha Genenger De 400 meter schoolslag in 6 min. 19.2 sec. Zwemt Ragnhild Hveger te veel? Kans op oververmoeidheid is zeer groot, meent mevr. De DoodKoenen ATHLET1EK NATIONALE VELDLOOPEN TE ARNHEM De Rotterdammer van Yperen winnaar SCHAKEN OM HET CLUBKAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND Eerste klasse competitie K.N.S.B. DAMMEN Springer slaat Keiler met 11-9 Laatste partij remise LAW NT EN NIS DE KAMPIOENSCHAPPEN OP OVERDEKTE BANEN Mej. Mechel en van der Heiden winnen het gemengd dubbelspel Zuid-Afrikaansche ploeg eerst naar Engeland Perry's verdienste Na afloop van den wedstrijd hebben wij en kele Nederlandsche en Zwitsersche officials verzocht hun meening over spel en spelers te willen zeggen. De heer O. de Vries, voorzitter der Techni sche Commissie van den K. N. V. B., vond het een zeer matigen wedstrijd. Hij had een groote gaping tusschen halflinie en voorhoede gecon stateerd, waardoor het spel van het Neder- landsch elftal niet zoo tot zijn recht kwam als in vorige wedstrijden. Bakhuijs heeft voldaan, het was een waag hem op te stellen, dat geef ik toe. Caldenhove heeft prima gespeeld, van den Hoven viel tegen. De beste speler bij de Zwitsers was Xam Abegglen, nog altijd een der pijlers van het team. De Zwitsers zijn niet tegengevallen, aldus de voorzitter van de Keuze-Commissie van den K. N. V. B., de heer H. W. H. Herberts. De kou heeft onze spelers geremd in de bewegingen en het komt mij voor, dat die koele atmosfeer ook tot gevolg had, dat er niet met overtuiging werd gespeeld. Intusschen zijn weer twee reserve spelers geprobeerd in een internationalen wed strijd. Gefaald hebben zij niet en zeker Vrauw- deunt niet, maar van den Hoven blijkt nog geen voldoende routine te hebben. Bij de Zwitsers, aldus de heer Herberts, vond ik Xam Abegglen, Prigerio en Vemati de besten. De Zwitsers hebben Tsjechisch gespeeld, aldus meende de heer K. J. J. Lotsy, bestuurslid van den K. N. V. B. Het was steeds het korte sa menspel, zonder afwisseling. Overigens een ont moeting, die gauw zal worden vergeten. Cal denhove heeft veel aanvullend werk op rechts moeten doen en de halflinie durfde niet naar voren te komen door het zwakke punt in de verdediging. De fout van van den Hoven is, dat hij zich niet goed opstelt. Hij voelt niet het moment aan, waarop hij moet ingrijpen en dan wordt een back zoo gepasseerd. De Zwitsersche linksbinnen Xam Abegglen was over 't resultaat van den wedstrijd niet ge heel tevreden. Een gelijk spel zou volgens hem de verhouding beter hebben weergegeven. De Zwitsers hebben een uitstekend samenspel la ten zien en het beste van het spel gehad. De Zwitsersche oudgediende was overigens zeer te spreken over het faire, correcte karakter van den strijd. >rDe Hollanders zijn gentlemen" zeide hij. Ook de heer Ammann, voorzitter der Zwit sersche technische commissie, achtte een ge lijk spel een beter resultaat. Deze Zwitsersche voetbalkenner deelde Abeg- glens oordeel over het karakter der ontmoe ting. Als men een vergelijking met den wedstrijd Tsjecho-SlowakijeZwitserland moet maken aldus zeide hij kan men zeggen, dat de Nederlanders „goud" en de Tsjechen Jood" waren. De tegenstanders van het Zwitsersche elftal te Praag speelden ruw en unfair: hier heeft men een correcten wedstrijd gezien. Van het voor den IVCB vastgestelde pro gramma zijn gisteren slechts twee wedstrijde* doorgegaan. De oogst was dus al heel gering. Deze twee wedstrijden waren: Tweede klasse Oost Ic Pathmos Boys—Losser 52. Tweede klasse West Ha ADO—Lisse 10. Het voorloopig wedstrijdprogramma voor de promotie- en degradatiecompetitie der eerste klasse van af deeling I luidt als volgt: 21 Maart: R. C. H.—Hilversum. 29 Maart: Hilversum't Gooi. 11 April: t GooiR. C. H. Voor de promotie- en degradatiecompetitie der eerste klasse van afdeeling III is het vol gende programma vastgesteld: 14 Maart: QuickEnschedesche Boys. 21 Maart: Enschedesche BoysHengelo. 29 Maart: HengeloQuick. 11 April: Enschedesche BoysQuick. 18 April: HengeloEnschedesche Boys. 25 April: QuickHengelo. De protestcommissie van den K-N.VJ3. be handelde Zaterdag het protest van V.U.C. te gen het toekennen van het eerste doelpunt van H.BS. in den wedstrijd H.B.S.V.U.C. op 7 Februari Ji, welke ontmoeting met 2—1 in het voordeel van HJB.S. eindigde. V.U.C. was van meening, dat het eerste doel punt van H.BS. in buitenspelpositie was ge maakt. Had de scheidsrechter aanvankelijk geen overtreding geconstateerd en het doelpunt toe gekend, later kwam hij tot de overtuiging, dat er inderdaad van buitenspel sprake was ge weest. De protestcommissie wees het protest van V.U.C. echter af, op grond van het feit, dat de scheidsrechter op het moment, dat het doel punt werd gemaakt, geen overtreding der spel regels heeft geconstateerd. V.U.C. zal op revisie aandringen, omdat het van meening is. dat de protestcommissie de uit eenzettingen van den scheidsrechter niet goed heeft geïnterpreteerd. In het Belgische blad „Sportwereld" heeft Piet van Kempen geprotesteerd tegen de be richten, dat hij als zesdagenkoning door Peden gou zijn onttroond. Piet van Kempen heeft zelf eveneens een puntentelling bijgehouden en hij is tot de slot som gekomen, dat hij op het oogenblik 209 pun ten heeft verworven tegenover den Canadees 2C3. Piet van Kempen zou dus nog steeds een zij het geringen voorsprong hebben. „Old Piet" heeft trouwens alle hoop, dat Peden den achterstand niet te snel zal kunnen inloopen, want van Kempen doet dit seizoen nog mee aan de zesdaagschen te St. Etienne en Londen, waar hij een goed resultaat hoopt te behalen en de noodige punten voor de klas seering hoopt te veroveren. t De voorlaatste avond van de zesdaagsche te New-York had een zeer bewogen verloop. Val partijen gaven den helpers handen vol werk en meerdere malen kregen verschillende koppels neutralisatie. Bovendien heerschte er een ner veuze stemming onder de renners, daar de com bine tegen enkele koppels weer hoogtij vierde, Het gevolg was, dat de Italiaan Guerra en de Amerikaan Lands volkomen uitgeput den strijd moesten staken. De overgebleven koppelgenoo- ten dl Paco en Allen vormden een nieuw kop pel. Er werden hevige aanvallen ondernomen tegen de Fransche leiders Ignat-Diot, doch zonder succes. Pijnenburg had met Audy een groot aandeel in de jachten en hij wist zijn achterstand tot twee ronden te verminderen. WalsGiorgetti kwamen op een ronde te lig gen. Op den laatsten dag was er nog volop strijd en het gelukte het Belgische koppel Aerts— Debruijcker den puntenachterstand op Ignat- Diot te veranderen in een puntenvoorsprong, welke tenslotte de overwinning bracht. Wals had met zijn koppelgenoot inmiddels kans ge zien, zich bij de kopgroep te voegen en bezette de vijfde plaats. Ook PijnenburgAudy na men nog een ronde maar zich bij de lëiders voe gen konden zij toch niet meer. Het blijft even wel nog altijd een opmerkelijke prestatie van onzen landgenoot met den Amerikaan, om in korten tijd van de 20 ronden achterstand er 19 in te loopen en op de zesde plaats te eindigen. De uitslag luidde: 1. AertsDebruijcker 1091 pnt., afgelegde af stand 3814, 150 K.M. 2. IgnatDiot 977 ptn. 3. ThomasReboli 854 ptn. 4. Gebrs. Peden 471 ptn. 5. WalsGiorgetti 265 ptn. Op één ronde: 6. PijnenburgAudy 847 ptn. 7. Di PacoAllen 621 ptn. Het is de bedoeling de Ronde van Duitschland, die van 620 Juni a.s. wordt gehouden tot een jaarlijks terugkeerend evenement in de Euro- peesche en Duitsche wielersport te maken. Op een route van meer dan 3000 K.M. zul len de beste Europeesche wegrenners elkaar bestrijden. De route, die de renners zullen moeten vol gen, leidt over: Berlijn, Frankfort a. d. Oder, Breslau, Liegnitz, Gunslau, Goerlitz, Dresden, Chemnitz, Leipzig, Erfurth, Altenach, Neuren berg, München, Ulm, Stuttgart, Heidelberg, Frankfort a. d. Main, Koblenz, Keulen, Düs- seldorf, Wupperthal, Essen, Bochum, Dortmund, Paderbom, Bielefeld, Hannover, Bremen en weer terug naar Berlijn. Men kan rekenen op de deelneming van 50 tot 60 renners uit België, Denemarken, Frank rijk, Italië, Luxemburg, Oostenrijk, Zwitser land en Duitschland. In totaal zullen waar schijnlijk ongeveer honderd renners uit Berlijn voor deze Ronde van Duitschland starten. Naar wij vernemen zal de Londensche zes daagsche op 16 Mei a.s. aanvangen, dus in de week van de Kroningsfeesten, omdat men dan veel vreemdelingen in de Engelsche hoofdstad verwacht, die onwillekeurig benieuwd zullen zijn naar de prestaties van de renners. Het veld ziet er veelbelovend uit, wanneer men weet, dat thans reeds geëngageerd zijn Piet en Jan van Kempen (Nederland), Char- lierDepauw (België) en WalthourCrossley (Amerika). Voorts zijn onderhandelingen gaande met den Belg Naeye, de Duitschers Rausch en Merkens, de Canadeesche gebroeders Peden. de Franschen Ignat-Diot, den Engelsch- man Cozens, den Amerikaan Cohen en de Hol- landsche gebroeders Vroomen. In het sportpaleis te Antwerpen is een wieler- landenwedstrijd gehouden tusschen België en Frankrijk. Alleen in den stayerswedstrijd wisten de Franschen door Paillard en Raynaud de punten met de Belgen te deelen. In de sprintwedstrijden moesten Michard en Gérardin het afleggen tegen Arlet en wereld kampioen Scherens, terwijl ook Pecqueux in de omnium in Kaers zijn meerdere moest erken nen. België won derhalve met 2Y,'A. Zondag is in de Vélodrome d'Hiver te Parijs het kampioenschap van die baan verreden tus schen de beste Europeesche stayers. De Italiaan Sévergnini behaalde den titel met 13 punten, voor den Duitscher Metze met 12 punten, den Belg Ronsse en den Franschman Wambst met ieder 10 punten, den Franschman Lacquehaye met 9 en den Franschen wereldkampioen Ray naud met 6 punten. Op de snelle wielerbaan te Arcachon onder nam de Franschman Browaeys een poging om het record over 100 mijlen, dat zijn landge noot L. Auberth op 2 October 1930 met een tijd van 4 uur 55 min 1/5 sec. had gevestigd, te verbeteren. Hij slaagde hierin op overtuigende wijze, door dezen afstand thans in 4 uur 14 min. 32 sec., d.w.z. met een gemiddelde uursnel heid van 38 K.M. per uur af te leggen. gjp ....op bruggen, binnen 8 m van EaSi straathoeken, autobushaltes, voor iEyW§ uitritten, brandkranen, enzoovoorts! In den achtuurs-koppelwedstrjjd, welke Zaterdagavond als slot van het wintersei zoen in de Hanseatenhal te Hamburg ver reden werd, wist het Nederlandsch-Ame- rikaansch koppel Piet van KempenCrossley de overwinning te behalen met niet minder dan vier ronden voorsprong op het als twee de aankomende Duitsche koppel Funda Kuester. De uitslag luidde: 1. Piet van KempenCrossley 67 ptn., afge legd 335.250 K.M. Op vier ronden: 2. FundaKuester 37 ptn.; 3. BullaBautz 33 ptn.; 4. HuertgenWengler 19 ptn. Op vijf ronden: 5. KleinegreveMeerschaert 41 ptn.; 6. EhmerHoffmann 18 ptn. Op 14 ronden: 7 DanholtSaladin 14 ptn. Te Miontargis is hiet biljarttoumooi om het wereldkampioenschap bandsbooten aangevan gen, waarbij Nederland vertegenwoordigd wordt door Sweering. De uitslagen luidden: pnt. brt. hjs. gem. Pesch (Duitschland) 150 36 17 4.16 Lefebre (België) 84 36 11 2.33 Reicher (Oostenrijk) Bofill (Spanje) Davin (Frankrijk) Toledano (Frankrijk) 150 50 19 3.00 123 50 13 2.46 150 55 18 2.70 132 55 13 2.40 Sweering (Nederland) 150 62 15 2.41 Kandalaft (Egypte) 126 62 21 2.03 Bij het te Dordrecht gehouden toumooi om het Nederlandsch kampioenschap derde klasse klein biljart wist de Apeldoornsche speler Pluy gers op den titel beslag te leggen. Met de spelers Brink, van Buren en Dubois Jr. promoveert de titelhouder naar de tweede klasse. Het algemeen gemiddelde van deze vier spelers is n.l. hooger dan 8.00. Zondag hield de R. K. Wielrennersvereeni ging '„Amsterdam" haar vijfden rit der winter competitie over een afstand van 80 K.M. (per soonlijk) Amateurs: 1. E. Emans 2.24.10, 2. P. Könst 2.24.30, 3. J. de Boer 2.28.50. Nieuwelingen: 1. A. Baar 2.24.43, 2. P. v. Groeningen 2.26.13, 3. M. Ekelschot 2.28.25. Beginnelingen: 1. J. Bos 2.30.58, 2. J. v. Oort, 3. J. Heemskerk. Junioren: (6 KM.): 1. C. Straat 12.39, 2. J. v. d. Meer Kent u me niet meer? Ik was verleden jaar met u ver loofd. O ja, had u niet een bruine overjas? Holite Humour Merk je al wat van de kooklessen van je vrouw? Ja sindsdien blijven de landioopers uit de buurt. Holite Humour Tijdens internationale zwemwedstrijden te Kopenhagen slaagde de Duitsche zwemster, mevr. Martha EngfeldtGenenger er in het wereldrecord over 400 meter schoolslag voor dames met 5.6 sec. te verbeteren en te bren gen op 6 min. 19.2 sec. Het oude wereldrecord stond sedert 1 October 1933 op naam van de Japansche Olympische kampioene Hideko Mayehatta met een tijd van 6 min. 24.8 sec., te Tokio gevestigd. Ook het jonge Deensche zwemstertje Inge Soerensen bleef met een tijd van 6 min. 20.8 sec. precies 4 seconden beneden het wereldrecord van de Japansche zwemster. Op de 200 meter vrije slag vestigde Ragnhild Hveger een nieuw Deensch record door dezen afstand in den tijd van 2 min. 26.5 sec. te zwem men. Het wereldrecord op dezen afstand staat op naam van Willy den Ouden met een tijd van 2 min. 25.3 sec., in het zelfde zwembad in 1935 gevestigd. Naar aanleiding van de laatste groote prestatie van Ragnhild Hveger, waardoor zij het zevende wereldrecord op haar naam bracht, hebben wij de bekende Amster- damsche trainster Mevr. S. de Dood Koenen naar haar meening gevraagd omtrent de zeer bijzondere verrichtingen van de zestienjarige Deensche. Vanzelfsprekend was Mevr. de Dood vol bewondering voor de geleverde prestaties. Zij meende daarnaast echter ook een waarschu wing te moeten doen hooren. Tijdens de Scan dinavische tournee, die zij enkele weken ge leden had gemaakt met Nida Senff, Jopie Waalberg en Tini Wagner, had Mevr. de Dood de Deensche officials er reeds op gewezen dat Ragnhild Hveger er beter aan deed wat min der te zwemmen, althans wat minder in top snelheid te zwemmen. Ragnhild mag dan een phenomeen zijn, die behalve over een buiten gewone snelheid ook over bijzonder veel kracht beschikt, dat neemt toch niet weg dat er voor een meisje van zestien jaar ook grenzen zijn. Verleden week verbeterde zij een wereldrecord en na afloop moest men haar uitgeput uit het water helpen. Zooiets kan noch voor de licha melijke gesteldheid, noch voor den verm van een zwemster bevorderlijk zijn. Het is te be grijpen dat men in Denemarken van de ge legenheid volop wil profiteeren om via de prestaties van Ragnhild aan de spits te komen. Maar men zal zeer voorzichtig moeten zijn, omdat het gevaar van oververmoeidheid lang niet denkbeeldig is. Trouwens men schijnt dit te gaan zien, want na de record-verbetering op 5 Maart heeft men besloten het Deensche meisje veertien dagen rust voor te schrijven. Nadien zal, zij weer gelegenheid hebben nieuwe lauweren te oogsten. Dat Ragnhild Hveger thans reeds haar hoogtepunt heeft bereikt, ontkende Mevr. de Dood ten stelligste. Haars inziens zal de jonge Deensche tot nog grootere prestaties in staat zijn. Mits zij maar verstandig met haar krach ten omspringt. Dat Nederland het verloren terrein niet ge deeltelijk zou kunnen terugwinnen, achtte Mevrouw de Dood een pessimistische gedachte. Zoowel Nida Senff als Rie Mastenbroek, Ida v. Feggelen en Dini Kerkmeester hebben nog lang niet de grenzen van hun kunnen bereikt. Zij trainen regelmatig en het is waarlijk niet uitgesloten dat zij eens weer de Deensche ont tronen. Bovendien zijn de korte afstand records van Willy den Ouden nog steeds niet in gevaar geweest. Nederland zal in elk geval een woordje blij ven meespreken. Op het prachtige Roosendaal organiseerde U. D. I. te Amheir voor de tweede maal na tionale veldloopen, waaraan ongeveer vijftig loopers deelnamen. De gezamelijke A- en B- klasse bestond slechts uit zes athleten, waarvan de DOS-man van Yperen zich onbetwist de sterkste toonde, en met ongeveer zestig meter voorsprong op nummer twee de finish bereik te. De eenige B-klasser, namelijk A. de Lang, Hellas, Utrecht, klasseerde zich als nummer vier in de A-klasse. In de C-klasse zegevierde de Arnersfoorter van Asch, die ook in de veldloopen van Pro Pa- tria in Rotterdam als eerste aankwam. Tijdens den loop sneeuwde het in hevige ma te, doch de loopers hebben zich uitstekend door de moeilijkheden heengeslagen. De gedetail leerde uitslagen luiden: A-klasse: 1 D. van Yperen, DOS, Rotterdam, 16 min. 56.6 sec.; 2 F. van den Berg, Hellas, Utrecht, 17 min. 15 sec.; 3 L. Meijer, A. V. 34, Maastricht, 17 min. 18.6 sec.; 4. A. d. Lang, Hellas, Utrecht, 17 min. 28.6 sec.; 5. J. Stender, G.A.C. Hilversum, 17 min. 45.3 sec. C-kiasse 3 /2 K.M.: 1 J. van Asch, A.A.V. Amersfoort, 13 min. 41.6 sec.; 2. K. Schulz, H.A.V. Haarlem, 13 min. 46.8 sec.; 3. W. Raus, A.A.V. '34, Apeldoorn, 13 min. 50.4 sec.; 4. H. van Alphen, Hellas, Utrecht, 13 min. 54 sec.; 5 J. de Jong, Achilles, Gouda; 6 J. Huiskamp, A.A.V. '34, Maastricht; 7. G. van Laar, K N.A U. Oosterbeek; 8 J. Snelders, K.N.A.U. Arn hem; 9 H. Westerhof, A.A.V. '34, Assen; 10 C. Rozenberg, Hellas, Utrecht. D-klasse 3J/2 K.M. (niet K.N.A.U-leden)1 L. Lamberts, Arnhem, 14 min. 23.2 sec.; 2. E. Gram winkel, Deventer; 3. J. G. Koning, Arn hem (eerste militair); 4 J. van den Adel, Oos terbeek; 5. W. Boes, Oosterbeek; 6 F. van Hou ten, Oosterbeek. (Vervolg van de vorige pagina) In de halflinie was v. Heel zeer goed; vooral vóór de rust. Het was een lust voor het oog hoe de aanvoerder van onze ploeg dikwijls met de tegenstanders speelde. Aan den anderen kant deed Paauwe eveneens keurig werk, zoodat het tweetal Feijenoorders in onze middenlinie met veel genoegen op den laatsten wedstrijd kan terugzien. Anderiesen was heel wat minder dan tegen Duitschland. De Zwitsers speelden den bal geregeld vlak langs hem heen, zoodat de spil dan veel moeite had zich te herstellen. Ook zijn plaatsen was minder. Zeker is het dat Anderiesen beter kan, dan hij feisteren speelde. Van den aanval zeiden wij reeds iets. De1 beide vleugelspelers blonken weliswaar niet uit, doch hebben toch weer nuttig werk ver richt. In vergelijking met de Zwitsersche spe lers op den vleugel waren zij zelfs zeer goed Van Nellen verraste door zijn snelle rennen en goede voorzetten uit vaak moeilijke posities, terwijl de handige Wels, hoewel minder snel, eveneens vele ballen goed voor het Zwitsersche doel plaatste. Bakhuijs scoorde een zeer fraai doelpunt doch was overigens iets minder actief dan wij van hem gewoon zijn. Vermoedelijk heeft hij zich in verband met de enkelblessure willen sparen. Zeker is het dat onze midvoor minder stevig op den bal zat dan in de voorgaande wedstrijden. Van Spaandonck had goede momenten. Hij zorgde voor een geregelde verbinding tusschen aanval en halflinie. Bij herhaling toonde deze Rotterdammer een hard werker te zijn. Zijn afgeven is echter nog niet altijd even zuiver. Of hij zijn plaats zal behouden dient te wor den afgewacht. Wij vonden hem in elk geval niet minder dan in Düsseldorf, al kwamen er dit maal geen doelpunten van hem. Vrauwdeunt heeft niets meer, doch ook niets minder gedaan dan wij van hem verwacht heb ben. Ook deze Rotterdammer is een hard wer ker, die echter een tikje teveel zwerft en ook niet altijd even zuiver in zijn plaatsen is. Waar ook v. Spaandonck, zooals wij reeds zeiden, nogal veel achterbleef, waren er soms hiaten voor het Zwitsersche doel. Het vervangen van Heetjans door Vrauwdeunt moet niettemin als een verbetering worden beschouwd. Het nogal sterk gehandicapte Zwitsersche elf tal bestond uit een aantal goede voetballers, van wie er, vooral in den aanval, echter niet een de juiste speelwijze toepaste. In de verdediging ontbrak behalve Minelli ook nog keeper Schlegel, doch wij gelooven niet dat dit tweetal in staat was geweest een nederlaag te voorkomen. De invaller doelman Bizzozero bleek een moedig speler, die weinig fouten maakte en vrij veel werk naar behooren heeft verricht. Gobet en Lehmann, de beide backs, waren eveneens voor hun taak berekend. In de halflinie waren geen uitblinkers, hoewel dit belangrijke deel van het elftal als linie goed voldeed. Alleen werd het spel te weinig op de vleugels geopend. Wanneer de Zwitsersche vleu gelspelers aan het werk werden gezet, geschied de dit meestal door het binnentrio van den aan val, dat zijn kracht wel heel sterk in de breedte zocht. Van de vleugelspelers was de linksbuiten Aebi de beste. Hij paarde snelheid aan een uitsteken de balcontröle en kreeg dan ook herhaaldelijk gelegenheid om voor te zetten, welk belangrijk punt echter niet zijn sterkste zijde was. Bij zijn overbuur Bickei was het onzuivere plaatsen van de ballen voor het Hollandsche doel nog meer opvallend. De midvoor Frigerio verdeelde het spel goed, doch was misschien wel de hoofdschuldige van het tekort aan goals. Hij schoot sporadisch en zocht zijn heil voornamelijk in kleine passes naar zijn buurlui. Ook Abegglen en Karcher faalden voor het doel, hoewel hun spel in het veld vaak zeer goed was. Eigenaardig is het dat de Zwitsers ditmaal eigenlijk een heel ander spel speelden dan wij van hen gewoon waren. Voorheen n.l. zochten zij hun kracht lang niet zoo opvallend in kort spel als dit thans het geval was. De vele wijzi gingen, welke de Zwitsersche elftalcommissie had moeten aanbrengen, zijn hieraan misschien niet vreemd geweest. De Belgische arbiter Baert heeft den wedstrijd op een kalme en uitstekende wijze geleid. Hij floot niet te véél en had overigens een prettige taak, daar de match een uiterst sportief karak ter droeg. J. B. Voor de eerste klasse competitie van den K.N.S.B. om het clubkampioenschap van Ne derland werd Zondag in het gebouw voor K. en W. te Utrecht de ontmoeting Utrecht Bussum gespeeld, die door Bussum met 7J4 2 A werd gewonnen. De gedetailleerde uitslag van deze ontmoe ting was als volgt: UtrechtBussum 1. Ir. H. J. van Steenis— G. R. D. van Doesburgh 1—0 2. Jhr. A. E. van ForeestC. L. C. Dekker 0—1 3. Mees—H. W. Felderhof 0—1 4. Dr. C. J. BresterJhr. Dr. D. v. Foreest 01 5. A. den Hartoog—W. C. Muller 01 6. Not. A. ten Noever de Brauw— Dr. J. L. Meyering 'AA 7. G. L. de Brie—Dr. J. C. A. Fischer y.—'A 8. F. Wieger Kokje—P. Brandes 0—1 9. J. MuilwijkA. M. van Epen 01 10. P. JungmanR. v. d. Kolk lAA Totaal 2)4—IV. Aan de oneven borden speelde Utrecht met wit. Utrecht kwam met één reserve uit voor J. J. Lehr. Hieronder volgt de prachtige partij van het vierde bord, waarin de Bussumsche veteraan op zoo snelle wijze een kleine fout wist uit te buiten. Wit: Jhr. Dr. D. van Foreest. Zwart: Dr. C. J, Brester. Siciliaansche party 1. e2e4 c7—c5; 2. Pgl— f3 Pb8—c6; 3. d2d4 c5xd4; 4. Pf3xd4 Pg8—f6; 5. Pbl—c3 d7d6; 6. Rfl—e2 e7—e6; 7. 0—0 a7—a6; 8. Rele3 Pc6a5. Te vroeg'. Eerst ad Re7 moeten geschieden. 9. Pd4—b3 b7—b5; 10. Pb3xa5 Dd8xa5; 11. Re 2—f3 Pf6d712. e4—eo d6—d5; 13. Pc3xd51. Een schitterend en volkomen correct offer. 13.e6xd5; 14. Ddlxdö; Ta8—b8; 15. e5e6! f7xe6; 16. Dd5xe6t. Het slot speelt zich als vanzelf. 16. Rf8—e7; 17. Rf3—c6 Da5— d8;1 18. Tal—dl Tb8—b7; 19. Tfl—el Th8—f8; 20. Rc6xb7 Rc8xb7; 21. Re3—b6 Tf8—f6; 22. De6g8t Tf6—f8; 23. Dg8xg7 Tf8—f7; 24. Dg7h8 Tf7—f8; 25. Dh8xh7 Tf81—f7; 26. Dh7g8t Tf7—f8; 27. Dg8—g6t Opgegeven. Daar de Rotterdamsche Schaakvereeniging met 3 <A614 van de Amsterdamsche Schaak club verloor, moeten de Rotterdammers degra datiewedstrijden spelen. De stand in deze competitie is thans als volgt: 1. V. A. S. 4 4 0 0 8 27x 12x 2. D. D. 4 3 1 0 7 28 A11A 3. A. S. C. 5 2 1 2 5 25x 24x 4. Utrecht 5 2 0 3 4 18 —32 5. Bussum 5 1 0 4 2 21 A—28 6. N.R.S.V. 5 1 0 4 2 19 —31 Slechts de wedstrijd D. D.V. A. S. welke beslissend is voor de bezetting van de eerste plaats moet nog gespeeld worden. In het Victoria Hotel te Amsterdam werd Zondag de laatste en tiende partij gespeeld van de match tusschen Springer en Keiler, die beslissend was voor het resultaat van de match. Immers, Zaterdag had Springer te Leiden de negende partij gewonnen, zoodat Keiler alleen maar baat zou kunnen vinden bij het winnen van de laatste partij, die evenwel na een spannend en fraai verloop in remise eindigde. Het was te verwachten, dat deze tiende partij door Keiler zeer scherp zou worden gespeeld. Springer had feitelijk aan remise reeds voldoen de en behoefde dus niets geen risico's meer te aanvaarden. Dat hij dit toch deed en Keller's aanbod tot het vormen van complicaties niet ontweek, is het bewijs van de reeds meermalen door ons geponeerde stelling, dat Springer het heusch niet behoeft te zoeken in „lange af- stands-spel", doch juist in het combinatierijke genre in z'n element is. Reeds spoedig manifesteerde zich Keller's streven naar onregelmatig spel en steeds trachtte de Nederlandsche kampioen verwikkelingen te forceeren. Springer loste evenwel de moeilijk heden op en in een eindspel vol voetangels en klemmen slaagde hij er tenslotte in de remise tot een voldongen feit te maken, waardoor hij de match met 11—9 won. De eindstand is n.l.: B. Springer R. C. Keiler 10 10 11 9 Springer heeft hiermede dus den voorwed strijd om het wereldkampioenschap gewonnen en zal in den loop van dit jaar tegen Raichen- bach uitkomen. Hieronder volgt nog het verloop der negende en tiende partij van de match, waarvan de laatste tevens de fraaiste en meest combinatie- rijke is: Negende partij Wit: R. C. Keiler. Zwart: B. Springer. 1. 32—28, 18—23; 2. 3329, 23x32 3. 37x28, 1924; 4. 39—33, 14—19; 5. 41—37, 20—25 6. 29x20, 25x14; 7. 44—39, 19—23; 8. 28x19, 14x23; 9. 4641, 10—14; 10. 33—28, 23x32; 11. 37x28, 14—19; 12. 41—37, 12—18; 13. 39—33, 7—12; 14. 50—44, 1—7; 15. 44—39, 5—10; 16. 37—32, 18—23; 17. 42—37, 12—18; 18. 34—29, 23x34; 19. 40x29, 17—22; 20. 28x17, 11x22; 21. 32—27, 19—23; 22. 37—32, 23x34; 23. 39x30, 10—14; 24. 47—42, 13— 19; 25. 43—39, 9—13; 26. 4944, 7—12; 27. 30— 25, 4—10; 28. 44—40, 19—23; 29. 39—34, 14—19; 30. 35—30, 10—14; 31. 34—29, 23x34; 32. 30x39, 19—23; 33. 40—34, 15—20; 34. 48—43? 22—28; 35. 33x22, 16—21; 36. 27x16, 18x27; 37. 32x21, 23—29; 38. 34x23, 1218; 39. 23x12, 8x48. Wit geeft op Tiende partij. Wit: B. Springer. Zwart: R. C. Keiler. 1. 32—28, 19—24; 2. 34—29, 14—19; 3. 37—32, 20—25; 4. 29x20, 25x14; 5. 41—37, 19—23; 6. 28x19, 14x23; 7. 33—28, 13—19; 8. 39—33, 15— 20; 9. 4439, 8—13; 10. 40—34, 2—8; 11. 31—27 10—14; 12. 50—44, 5—10; 13. 37—31, 10—15; 14. 47—41, 20—24; 15. 34—30, 14—20; 16. 30—25, 9— 14; 17. 41—37, 4—9; 18. 46—41, 17—22; 19. 28x 17. 11x22; 20. 31—26, 22x31; 21. 36x27, 7—11; 22. 41—36, 11—17; 23. 44—40, 1—7; 24. 37—31. 7—11; 25. 4944, 23—29; 26. 27—21, 16x27; 27. 32x21, 18—23; 28. 33—28, 23x32; 29. 38x27, 11—16; 30. 43—38, 6—11; 31. 42—37, 19—23 32. 39—34, 14— 19; 33. 25x14, 19x10; 34. 34—30, 23—28; 35. 30x19, 13x24; 36. 44—39, 15—20; 37. 38—33, 29x38; 38. 37—32, 28x37; 39. 31x33, 9—13; 40. 33—28, 13 18; 41. 40—34, 3—9; 42. 66—31, 9—14; 43. 28—22, 17x28; 44. 21—17, 12x32 45. 31—27, 32x21; 46. 26x6, 18—23; 47. 35—30, 24x35; 48. 6—1, 10—15; 49. 1x29, 14—19; 50. 29—33, 28—32; 51. 33—17, 20—25; 52. 17x3, 32—37; 53. 39—33, 37—41; 54. 4842, 19—24; 55. 42—37, 41x32 56. 34—30, 25X 34; 57. 3—25, 34—40 58. 45x34, 32—37; 59. 34— 30, 37—42; 60. 30x19, 42—47; 61. 33—28, 47—36; 62. 28—23, 35—40; 63. 19—14, 40—45. Remise. Zondag werden de „overdekte tenniskam pioenschappen" in de Apollo-hal te Amster dam voortgezet. Er stonden slechts twee eind strijden op het programma, waarvan er ten slotte nog een uitgesteld werd, n.l. de finale in het heerendubbelspel tusschen Leembruggen en de Brauw eenerzij ds en van Olst en van der Heiden anderzijds. Deze wedstrijd zal nu Vrijdagavond a.s. worden gespeeld. Om het pro gramma aan te vullen gaven van Gulich en de Brauw een demonstratie tegen van Olst en van der Heiden, die doof de laatsten met 6—3, 108 werd gewonnen. De eindstrijd in het gemengd dubbelspel werd gespeeld tuschen mej. Jurrema en van Olst en mej. Mechel en van der Heiden. De laatsten wonnen met 63, 86, in een wedstrijd, die niet op zeer hoog peil stond. De Zuid-Afrikaansche tennisploeg, bestaan de uit de spelers Farquharson, Kirby, Fannin en Eedes, w<elke in de eerste ronde van het Da- visbekertournooi tegen Nederland moet uitko men, zal op 19 April as. per boot uit Zuid- Afrika naar Engeland vertrekken. De recettes van de tournee Perry-Vines over treffen elke verwachting. Derhalve is ook het salaris van Perry veel hooger dan verwacht. Van deze eerste tournee zijn thans 23 wed strijden gespeeld, waarin Perry er 12, Vines er 11 gewonnen heeft. Nog tien matches moeten er plaats vinden en dan begint Perry onmid dellijk aan zijn tweede tournee met Bill Til den. Perry zou in deze twee tournees het aar dige bedrag verdienen van 175.000 gulden. En dat in drie maanden. Is ongeveer 60.000 gulden per maand tot 1/2 uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein GELUIDSSIGtlAAL VERBODEN InUFwI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10