'O; ■O Haarlem, 8 Maart - Kort en volledig De financien van Frankrijk MAANDAG 8 MAART 1937 Nachtrumoer in de barre- AGENDA Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF De controle over Spanje PATER HUNSCHE O.F.M. Benoemd tot pastoor te Delft VOETESTRAAT Dronkeman door onbekenden voorbijganger neergeslagen GEMEENTEZAKEN Verbetering Leidschevaart Verbetering Amslerdamsche- vaart Nieuwe Raambrug Verbouwing Gem.-secretarie Personalia Bioscopen 9 Maart Bioscopen INSTELLINGEN GEMEENTERAAD Burgerwacht-oefening Stadsschouwburg Distributie van onvermengde margarine Een wenk van Zuid-Nederland aan Noord-Nederland Aanbesteding STADSSCHOUWBURGNIEUWS Kamermuziekavond van Toonkunst Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Dinsdag 9 Maart Gevonden dieren en voorwerpen BURGERLIJKE STAND BILJARTEN Om de Zilveren Fruitmand UIT DEN OMTREK DRIEHUIS HALFWEG HEEMSTEDE HILLEGOM VELSEN 13 Maart a.s. in werkingtreding? .m Radioredevoering van Léon Blum e STADS] Zooals wij in ons ochtendblad van Zondag Jfieds in het kort meldden, heeft Z. H. Exc- Mgr. j. p. Huibers op voordracht van den hcog- eerw. pater Provinciaal der Minderbroeders be noemd tot pastoor van de parochie H. Nicolaas Gezellen te Delft den zeereerw. pater H. J. W. M. Hunsche, die tot nu toe kapelaan was Van de Antoniuskerk aan de Nieuwe Groen markt. ■De Paterskerk ziet met pater Hunsche weer harer oude kapelaans vertrekken. Binnen ^hige maanden heeft zij immers de paters Kok Smits moeten missen en thans volgt pater •mnsche. Ook dezen zien de parochianen met JHJt heengaan al zullen zij hem zijn pro motie van harte gunnen want hij was bij a'len zeer gezien om zijn beminnelijk optreden ®n vertrouwden omgang. Hij was de eenvoud m persoon, een zoon van St. Franciscus in den waren zin des woords, en ieder kon er van verzekerd zijn, by pater Hunsche hulp en steun m zullen vinden in zijn zorgen of moeilijkheden, voor een ieder stond zijn hart open en met 'eel zorg en yver legde hij zich toe op zyn Priesterlijk werk en de zielzorg. Meer speciaal was hij belast met de Maria- Congregaties voor meisjes en jongedames en ue Derde Orde, en in deze beide functies was j zeer geliefd en muntte hij uit door groote activiteit. Dit blijkt o. a. uit de oprichting van aen jeugdafdeeling der Derde Orde, welke voor öe geheele stad haar zetel heeft in de kerk aan de Groenmarkt. Velen ook van buiten de parochie maakten Mzoo kennis met dezen sympathieken priester, zeker zullen vele katholieken onzer stad hem ?°k kennen van de Franciscaansche ontwik kelingsavonden, waarvoor pater Hunsche veel Van zijn druk bezetten tijd over had om deze Aderen keer tot een grooter succes te maken. n daarin slaagde hij steeds mede door zijn goed organisatietalent en zijn uiterst vrien delijk optreden. Pater Hunsche vertrekt nu, na vruchtbaren Priesterarbeid van omstreeks zeven jaar in Haarlem, als pastoor naar Delft en ongetwyfeld de beste wenschen zullen hem uit Haarlem Vergezellen. Tot zijn opvolger is benoemd de weleerw. Pater H. A. Staal, die tot nu toe kapelaan in "en Haag was. In den nacht van Zaterdag op Zondag kreeg de politie om ongeveer half een telefonisch be- ncht, dat er in de Barrevoetestraat gevochten *'erd. Een Amsterdammer was door het over matig gebruik van geestrijke dranken in zulk een opgewonden toestand gekomen, dat hij alle Voorbijgangers lastig viel en schreeuwde, dat hij "tide vechten. Een der voorbijgangers bleek de uitdaging te hebben aangenomen en was met don dronkeman slaags geraakt. Hij had hem egen den grond geslagen en volgens de tamelijk age getuigenissen, die later konden worden erzameld, zou hij den Amsterdammr zelfs tegen dot hoofd geschopt hebben. In ieder geval was d't niet zoo ernstig geweest, of de dronkeman kon weer overeind krabbelen en zijn belager Vervolgen. Nabij de Ged. Voldersgracht kwam d®t andermaal tot een handgemeen. In deze Phase van den slag voegde zich een kellner bij 6 strijdenden, die, omdat hij een verre kennis an den luidruchtigen hoofdstedeling was, het °01' den dronken man opnam. Verder dan dit °ogst kritieke stadium is de strijd echter niet y^konien. Op dit oogenblik verscheen de politie J/11 tooneele, die Amsterdammer plus kellner aar veiliger oorden overbracht. De Amsterdammer bleek dusdanig geblesseerd v zijn, dat hij op het politiebureau door een lid an o. D. behandeld moest worden. Terwijl men ezig was zijn hoofdwonden te verzorgen, ver- °0r de man het bewustzijn, zoodat men het aadzaam oordeelde hem naar het ziekenhuis c]afl St. Joannes de Deo over te brengen. De °kter, die den man daar behandelde, achtte Qet niet uitgesloten, dat er bij de vechtpartij °k met messen gewerkt was, daar enkele klei- iere hoofdwonden verdacht veel op messteken |e'eken. Daar de Amsterdammer, die voor alle ckerheid in het ziekenhuis in observatie werd °ehouden, nog niet gehoord kon worden, tast de Politie op vele punten nog in het duister. Zoo men niet kunnen achterhalen, wie de ^°Qrbijganger is geweest, die den dronkenman ®®h den grond zou hebben geslagen. De kellner, die eveneens een zij het dan be reiden rol in het nachtelijke drama heeft ge jold, moest op het politiebureau ter ontnuch- Dhg in bewaring worden gesteld. tows plein)e. onderwijzeres school voor L.O. (Mon- tessori-leermethode) Bakkerstraat; f. onder- wijzeres Dr. Huetschool (Prinsen Bolwerk). B. en W. schrüven aan den Raad: In de begrooting voor 1937 is een bedrag uit getrokken voor rioleering, beschoeiing en be strating van de Leidschevaart van de Emmabrug af tot aan de grens HaarlemHeemstede. Dit werk zal minstens 6 maanden duren. Ten einde vóór October a.s gereed te kunnen zijn met het asphalteeringswerk, is het noodzakelijk binnen kort met de uitvoering ervan te beginnen. In de eerste plaats komt aan de orde het omleggen van de tramsporen. Deze dienen na&r den mid denweg te worden verplaatst. Daarna kan wor den overgegaan tot het maken van de rioleering en voorts voor zoover noodig met het om leggen van kabels en leidingen. Gerekend is op aansluiting in de toekomst op het centrale rioolstelsel. In het Zuideiyk ge deelte van de Leidschevaart, van de grens van de tegenwoordige bebouwing tot aan de Schouw- tjesbrug, is een verzamelriool, profiel 50/70 ge projecteerd. Dit riool zal mettertijd aansluiting verkrijgen op een stamriool in de Van Oosten de Bruijnstraat. In het gedeelte van de Leidsche vaart tusschen de Emmabrug en Schouwtjes- brug is een riool 40/60 geprojecteerd. Nabij de Munterslaan, Pylslaan en Schreveliusstraat zijn nooduitlaten ontworpen. Totdat de riolen zullen zijn aangesloten op het centrale rioolstelsel, zal de loozing uitsluitend door deze nooduitlaten geschieden. De kosten van het maken van de nieuwe rio leering met inbegrip van het uitbreken van de bestaande riolen en het, in verband met de rio- leeringswerken, wijzigen of verplaatsen van ka bels en leidingen, zijn geraamd op f67.000. Voorts deelen wij U mede, dat het in ver band met door de directie der NoordZuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij noodig geachte uitstapheuvels op de Leidschevaart aanvankelijk nog in ons voornemen heeft ge legen, het water ter plaatse over de geheele lengte ter breedte van 2 M. aan te plempen. Met het oog op de hoogte kosten is daarvan evenwel afgezien. Een minder kostbare oplossing kan worden verkregen door aanplemping van een gedeelte ter hoogte van de Schouwtjesbrug. Kosten plm. f 10.000. Bij raadsbesluit van 7 October 1931 is een crediet van f12.000.beschikbaar gesteld voor de uitvoering van openbare werken op en in 'n gedeelte van den weg langs de Amsterdam- schevaart. Van genoemd crediet is een bedrag van f 6700.nog niet verbruikt. Thans bestaat bij den Rijkswaterstaat het voornemen het gedeelte van den Rijksweg AmsterdamHaarlem, tusschen den spoorweg overgang bij de grens der gemeente en de Bak huizen van den Brinkstraat, te verbreeden. Met het oog hierop is het gewenscht eveneens over te gaan tot den aanleg over dat gedeelte van den parallelweg en het trottoir. B. en W. stellen voor hen te machtigen tot het doen uitvoeren van verschillende werken en daarvoor ter beschikking te stellen een be drag van f9.150. De Raambrug over de Raamsingelgracht bij 't Wilsonsplein verkeert in zoodanigen toestand, dat verbetering dringend noodzakelijk is, schrij ven B. en W. aan den Raad. Met het oog op het drukke verkeer is het gewenscht tevens tot verbreeding van deze brug over te gaan. In ver band hiermede is het voor Uw leden ter inzage gelegd plan tot verbetering en verbreeding van genoemde brug opgemaakt. De aan de uit voering verbonden kosten zijn begroot op f 19.625.—. De behuizing van de le afdeeling der ge meente-secretarie in de thans bij haar in «ge bruik zijnde lokaliteiten, is reeds sedert eenigen tijd onvoldoende. Nu de ruimten, voorheen in gebruik by het gemeente-archief, zijn vrijgekomen, is de moge lijkheid ontstaan genoemde afdeeling van een betere huisvesting te voorzien. De kosten van bedoelde wijzigingen en ver beteringen zijn geraamd op f 3.375.Voor meubilair f 1200. Voor de verbetering en uitbreiding van de electrische installatie in de Stads-Bibliotheek en Leeszaal met bijkomende kosten voor breek werk e.d. ter beschikking van Burgemeester en Wethouders te stellen een bedrag van f 540. i Gebouw „St. Bavo": Haarlems Zanggenot 8 uur; Gecombineerde besturen Groeneenhande- laren, 8 uur; Bestuur Overheidspersoneel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Schotens Chris telijk Gemengd Koor, 8 uur. Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstelling le serie, Gez. Jan Musch, „Nathan de wijze", 8.15 uur. Gem. Concertzaal„Golgotha", 7 en 9.30 uur. Rembrandt-theater: „Zonen van de Zuidzee", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Zaken zyn zaken", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Duizendmaal bedankt", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac, 115 uur. Gebouw St. Bavo Cursus „St. Marcus", 8 uur; Transportarbeiders, 8 uur; „St. Caecilia", 8 uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur; R. K. Turnkring, half 9; Propaganda-avond R. K. Bouwvakbond, 8 uur. Stadsschouwburg „Kunst aan het Volk", Gez. Jan Musch: „De Vrek", kwart over 8. Gem. Concertgebouw Bestuur Kinderbe waarplaats Haarlem-Noord, half 3. Rembrandt-theater: „Zonen van de Zuidzee", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Zaken zijn zaken", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Duizend maal bedankt", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur. uur; Gecombineerde besturen Groentenhande- le serie, Gez. Jan Musch, „Nathan de wyze" R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabeth vereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum: Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. De agenda van de vergadering van den Raad ®r gemeente Haarlem op Woensdag 10 Maart ®s namiddags te 1.30 uur, voort te zetten des °hds te 8 uur in de Statenzaal (Prinsenhof) 15 als volgt: lin an ortie 231 worden gesteld: 1. Mededee lden en ingekomen stukken; 2. Kohieren ^baatbelasting dienst 1934, 1935 en 1936; 3. Ko- schoolgeld Openbaar Voorbereidend en - aitengewoon L.O. en Bijzonder Buitengewoon cursus 1936/1937; 4. Rekening en verant- j. °ording over 1936 Commissie schoolkleeding; _j00rschot vergoeding art. 101, le en 9e lid ^D- wet 1920; 6. Toekenning subsidie bijzon- school N. v. d. Laanstraat 25; 7. Balans, 3 1935 woningbouwvereeniging/stichting: a. !'ïh ^uis"> b- „St. Bavo", c. „Rosehaghe", d. 'oemendaal"; 8. Begrootingen voor 1937 wo- Ugbouwvereenigingen/stichtingen; 9. Slooping j rceelen, enz. Oranjeboomstraat Nrs. 16—26; j.' Aankoop perceel Oranjeboomstraat No. 4; 2 Verhuring gedeelte grond tusschen Emaus- an en Spanjaardslaan; 12. Verkoop grond: a. lanusstraat (H. Mulder), b. Delftlaan (Spook b Kuiper), c. Saturnusstraat (R. Mulder), d. ti llstantijn Huijgensstraat (Mij. Vondelkwar- D' e. Ambachtsstraat (A. P. Winnubst); 13. anvaarding van voor straat bestemden grond eie Westen van de Houtvaart; 14. Verbetering j^ctrische lichtinstallatie bibliotheek; 15. Idem isvesting le afd. gemeente-secretarie; 16. Aan- 2olzinS Plaats voor de te stichten Jan Pieters- cj/0'1 Coenschool (school 4417. Verbetering ge bet Weg Mngs Amsterdamsche Vaart; 18. Ver- Ve et5ing £edeelte weg langs Leidschevaart; 19. ge, betering Raambrug; 20. Beschikbaarstelling al volt°oiing aanleg nieuwe Begraafplaats; 22 5>verPlaatsing onderwijzeres en onderwijzer; Va Voortzetting behandeling ontwerp-begrooting fip„ inkomsten en uitgaven der gemeente voor A dienst van 1937. 8j,~®noeming: a. 3 tijd. leerkrachten gymna- 5-j K 2 tijd. leerkrachten le H.B.S. B met V0oi-C c' 2 bjb leeraressen Middelbare School hr, r Meisjes met 5-j. c.; d. hoofd van school ^JCLeidscheplein) (na overplaatsing tegen- uifi hoofd van school No. 43, Weltevreden- Aan de Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus alhier, te benoemen tot tydelijk leerares in de wis- en natuurkunde, voor het tijdvak 25 Februari 1937 tot en met 24 Maart d.a.v.: le. mej. J. J. Hofkes, te Rijswijk (Z.H. en 2e. mej. A. G. van der Horst te Gouda. De voordracht tot benoeming in de vacature van hoofd van School no. 7 luidt: 1. de heer J. Kramer, onderwijzer Centrale School no. I; 2. de heer W. Koutstaal, onderwijzer School no. 36; 3. C. Alles, onderwijzer Centrale School no. III. Op 5 April des avonds om half negen houdt de Vrijwillige Burgerwacht Haarlem 'n oefening in samenwerking met de Burgerwachten van Amsterdam, Heemstede, Bloemendaal, Velsen, Hillegom en Alkmaar. Lief (te.en gros! Spel van liefde en bijkomende omstandigheden in 3 be drijven uit het Fransch van Louis Vernicul, door De Komedianten. Wanneer in dit stuk niet diverse geestige en heel gepaste opmerkingen waren gelanceerd door spelers, die op het gebied van sprankelend spel hun sporen reeds verdiend hadden, dan zou men van een vunzig nieman- dalletje hebben kunnen spreken. Nu waardeert men tenminste nog, indien men alle niet-deu- gende factoren buiten beschouwing laat en bovendien zijn oogen sluit voor de dubbel en dwars précaire situaties (wat 'n ietsje gemak - keiyker valt, wijl het geheel in onwaarschijn- lijken kluchttoon werd gespeeld) de verschil lende creaties, die de voornaamste hoofdperso nen van hun rol hebben gegeven. Johan Kaart, Jules Verstraete, Louis van Dommelen, Annie van Duyn, Louis de Bree, Elly van Stekelenburg, Lizzy Valesco en, zij 't in mindere mate, ook Bier-re Myin hebban zióhstukvoor stuk op een dusdanige wijze van hun taak gekweten, dat.... ja, dat het een betere zaak waardig was. Want om eerlijk te zijn geen enkel behoor lijk mensch voelt ervoor zich te amuseeren met een stuk, waarin een dergelijke, op moreel ge bied, rioolmentaliteit als basis voor grapjes geldt, ook al zijn die grapjes dan ook nog zoo ad rem. Het spel viel te waardeeren en te loven, maar hetgeen gespeeld werd, was wel van dien aard, dat we met den besten wil ter wereld, niemand zouden willen aanraden, er naar te gaan zien. Laten we hopen, dat dit gezelschap, met zijn goede krachten, eerdaags iets vindt en brengt, wat iedereen kan gaan zien en dus ook degenen, die zich graag willen laven aan goed en komisch spel, doch die er voor passen struisvogelpolitiek ten opzichte hunner gevoelens te moeten ge bruiken. Want de kans is dan groot, dat de ergernis het wint van de vrooiykheid en zoo'n risico wil niemand loopen, die er op uit is, zich te amu seeren. V-t. Met ingang van Maandag 15 Maart zal de distributie van onvermengde margarine, voor zoover de ondersteunden daarop in verband met de samenstelling van hun gezin recht heb ben, worden gecombineerd met de verstrekking van bak- en braadvet. De distributie aan de gezinnen van zes en meer personen, welke tot nu toe plaats vond door de margarine bij de belanghebbenden te laten bezorgen, zal met ingang van dien datum vervallen en zal dan eveneens geschieden door tusschenkomst van de georganiseerde kruide niers- en de coöp. verbruiksvereenigingen, op daarvoor te verstrekken bons van den directeur van M. H. De Dienst zal aan belanghebbenden vier- wekelijksche distributiekaarten, met duidelijk genummerde bons, uitreiken. Aan de ondersteunden zal door de kruide niers slechts worden verstrekt wat op de bons staat aangegeven. Gedeeltelijke aflevering van de op een bon aangegeven hoeveelheid is den kruideniers niet toegestaan, terwyi zij evenmin op een vetbon margarine of op een margarine bon vet mogen afleveren. De nummers van de voor een bepaalde week geldige bons, zullen door middel van een raam biljet bij de kruideniers bekend worden ge maakt. Wanneer door een werklooze of armlastige geen ondersteuning meer wordt genoten, dan wel als hij voor deze distributie niet meer in aanmerking wenscht te komen, is hij verplicht, met vermelding van de redenen, de kaart met de niet gebruikte bons onmiddellijk by den Dienst in te leveren. Onvoorwaardelijk wordt van deze distributie uitgesloten de steuntrekkende die een bon ver handelt of de op een bon verkregen margarine of vet verkoopt of verhandelt. Voor verloren ge raakte kaarten worden geen andere verstrekt. Op losse bons wordt niet verkocht. Voor mijn arbeid was ik eenigen tijd geleden in het Zuiden des lands. In een der hotels van Valkenburg zat ik met den eigenaar in de serre een kopje koffie te drinken, toen mijn oog viel op een karavaan, die daar op den landweg naderde. Een groote huifkar vol geladen met allerlei huisraad en daar bovenop een echt type Limburger met zijn vrouw. Vóór den wagen een zware Belgische hengst, die de vracht ge makkelijk kon trekken. Opzü een paar kinderen, één met een mand kippen, een ander met een paar eenden en nog een ander met een kistje, waarin een groo te, grijze kater. Dat is nu een echte Limburgsche verhuizing, zei de hotelier. Alles gaat in één vracht mee. De meubelen en het verder huisraad en ook de huisdieren en het andere kleine vee. Niets wordt achtergelaten. Ik dacht aan ons Holland, waar de poes nogal eens achterblijft. De diverse dierenasyls krijgen menigmaal een boodschap om een zwervende kat te komen ha len, die bij de verhuizing is achtergebleven. Zou de inhoud van dit stukje wellicht een vriendelijke wenk mogen zijn om, nu de ver- huistijd weer spoedig aanstaande is, nu ook de huisdieren bij verhuizing niet te vergeten? S. pe Directeur van Openbare Werken heeft he denmorgen in het Stadhuis aanbesteed: Het maken van een riool van de Rollandslaan naar de Houtvaart, met bijkomende werken. Ingekomen 15 biljetten. Laagste inschrijver was H. J. de Weers te Haarlem voor f 8774; hoogste R. Bijker te Haarlem voor f 18.974. Vrydagavond zal de 5e Kamermuziekavond gehouden worden in den Stadsschouwburg om 8 uur. De sensatie van de Kamermuziekavonden in dit seizoen zal zijn het optreden van het vioolwonder Guila Bustabo. tui -i Sedert Yehudi Menuhin heeft geen wonder kind het Nederlandsche publiek zoo op slag ver overd. Dit concert is ook voor niet-leden van Toonkunst toegankeiyk. Een korte levensbeschrijving moge hieronder volgen: De jonge violiste werd in Chicago geboren. Haar vader is een Italiaan, haar moeder een Tsjechische, zy begon haar studie by Leon Samatini, den bekenden Hollandsch-Ameri- kaanschen violist en vervolgde die by Louis Persinger, Yehudi Menuhin's leeraar. Na vele groote successen in Amerika hoorde Progr. 1: Hilversum II (korte golf) Progr. 2: Hilversum I (lange golf) Programma 3: 8.0010.20 Keulen; 10.20 Pauze; 11.20 Droitwich; 11.50 Keulen; 12.20 3.05 Deutschl.sender; 3.054.20 Droitwich; 4.20 Droitwich; 4.40 Keulen; 5.407.05 Brussel VI.; 7.057.30 Parijs Radio; 7.308.20 Keulen. Programma 4: 8.009.20 Brussel VI.; 9.20 Pauze; 10.35—12.10 Londen Regional; 12.10— 2.25 Droitwich; 2.25—4.50 Londen Regional;. 4.50 7.45 Droitwich; 7.45 Pauze; 7.50 Londen Reg.; 8.209.35 Droitwich; 9.35 Brussel Fr.; 10.20 11.50 Droitwich. Programma 5 8.00—7.00 Diversen; 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert (klassieke muziek): I. viool (Tossy Spiwakowsky)1. Rondo van Mo zart; 2. Zigeunerweisen; 3. Avé Maria van Schubert. II. (Edith Lorand)4. Tambourin Chinois; 5. Humoreske v. Dvorak; 6. Allegro v.. Kreisler; 7. Czardas v. Monti. III. Piano: 8. Wals en Etudes v, Chopin, Alex Brailowsky; 9. Homent musical van Schubert, Wilhelm KempffIV. (Dajos Bela): 10. Serenade v. Mos- cowsky; 11. Cavatina v. Raff; 12. Menuet v. Paderewsky; 13. Berceuse de Jocelyn. Van 8.00 12.00 Diversen. Inlichtingen over gevonden voorwerpen aan het bureau van politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: handschoenen en cein turen, Politiebureau Smedestraat; broche, Wes- selius, Gasthuislaan 141; hond, de Wit, Elzen plein 4; dameshorloge, Smit, Stuijvesantstraat 37; haarkam, Scholten, Duvenvoordestraat 38; hond, v. Berloo, Hasselaarsplein 2; jas, v. Poor ten, Overtonstraat 63; kat, Zeedijk, Kerklaan 17, Heemstede; kat, Gosefehr, Vredenhofstraat 15; portemonnaie m. inh.„ Redeker, Karolingen- straat 76; idem. Hoefsloot, van 't Hofstraat 112; idem, Meijer, Nachtzaamplein 14; rijwielplaatje, Bijksma, Potgieterstraat 26; idem, Moerkerk, Pres. Steijnstraat 60; Spselgoedbeertje, van Kruizenberg, Slamatstraat 25. De afdeeling Haarlem „St. Paulus" van de Ned. R. K. Handelsreizigersvereeniging „St. Christoffel hield in hotel „Brinkmann" haar maandelijksche ledenvergadering. Na diverse mededeelingen hield de geestelijke adviseur, kapelaan G. W. van Diest, een zeer leerryke lezing over „Katholicisme en cultuur". Deze causerie werd vol aandacht aanhoord en het hartelijk applaus was zeker verdiend. Op Zondagmorgen 7 Maart j.l. heeft de afd. Haarlem van de Ned. Natuurhist. Vereeniging een interessante excursie naar de pieren te IJmuiden gehouden. De buit was groot. KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.308.30 Toscanini haar en wenschte, dat zij een tour- née door JSuropa zou maken. Haar recital in Londen o.a. had zulk een enorm succes, dat zij na beëindiging harer Europeesche tournée voor een tweede maal moest terugkeeren. Dit tweede optreden in Engeland werd ge volgd door een uitgebreide concertreis door Holland en Italië. In Amsterdam debuteerde zij met het Con certgebouw-Orkest onder leiding van Prof. Dr. Willem Mengelberg, waarna zij een geregelde gast der Hollandsche concertpodiums is ge worden. Dit jaar maakte zij in Nederland tweemaal een groote tournée; zy concerteerde tweemaal onder leiding van Prof. Mengelberg, gaf twee recitals in Den Haag, één in Rotterdam, Mid delburg, Maastricht, terwijl zij Zondag 14 Maart a.s. met het Residentie-orkest onder leiding van den gastdirigent Dobrowen in Den Haag zal optreden. Woensdag 10 Maart zal de Tooneelgroep „Het Masker" nog een opvoering geven van „Het Nest", uit het Tsjechisch van Dr. Edmond Konrad, een bijzonder charmant blijspel, waar in Magda Janssens de hoofdrol vertolkt. De verdere rollen zijn bezet door: Marie van Wes terhoven, Mien van KerckhovenKling, Ank v. d. Moer, Ko Arnoldi, John Gobau, Elias van Praag. Naar wij vernemen zal de filmacteur en too- neelspeler Hermann Thimig met zyn Weensch tooneelgezelschap ook te Haarlem een enkele voorstelling geven van het muzikale blyspel in 3 bedrijven „Schneider im Schloss" van Paul Armont en Leopold Marchand, muziek van Alexander Steinbrecher, en wel op Woensdag 17 Maart a.s. in den Stadsschouwburg. A.s. Donderdag 11 Maart zal „De Nederland sche Tooneelgroep" (Dir. J. B. Schaly, Dag. Leider Rob Geraerds) haar laatstuitgebrachte stuk „Rijksstraatweg no. 6" („Route Nationale 6") in den Stadsschouwburg voor het voetlicht brengen. Dit gevoelige en aan humor rijke fa miliestuk van eJan Jecques Bernard, een schrij ver, die in Nederland reeds verschillende suc cessen behaalde, werd elders in het land met veel waardeering ontvangen. De hoofdrollen in dit stuk worden vertolkt door Rika Hopper, Jeanne Verstraete, Cruys Voorbergh, Ben Rooyaards en Max Croiset. De regie berust by Cruys -Voorbergh. Geboren: d. van J. E. KloosterBosch; z. van M. C. M. MannaertHegger; z. van W. Boer Sanders; d. van G. B. ToornendCaré; d. van G. C. RuijgvoornHuiskens; z. van M. Jong kindOverweg; d. van L. OnrustHensen; z. van M. C. CopiniPeters; d. van F. E. Boelhou werKloes; z. van J. P. KoolBosman. Overleden: G. SminkGroot, 51 j., Doelstraat; C. B. de Laat, 76 j., Voorzorgstraat; C. J. Waale wijn, 80 j., v. Keulenstraat; J. Visser, 72 j.. Ke naupark; W. v. Oosten, 76 j„ Christiaan Huy- gensplein; N. A., 19 d„ z. van M. de Vries, Gasthuisvest; J. SleeswijkJonker, 85 j„ Vij verlaan. Het tournooi om bovengenoemd kleinood nam verleden week een aanvang. Vooral de Haarlemmer P. Kobus speelde wederom zeer sterk en maakte tegen zijn clubgenoot Metz een gemiddelde van 70 en een serie van 186. De cijfers zyn: pnt. brt. h.s. gem. Damman 170 17 30 10.— 17 96 20.58 5 186 70.— 5 55 15.— 285 22 65 12.90 v. Leeuwarden 350 22 61 15.45 350 19 164 18.42 263 19 47 13.42 Dinsdagavond worden de wedstrijden in café Metz aan de Barteljorisstraat voortgezet. Het programma luidt: 7.30 uur: LammesSchmidt. 9.30 uur: MetzLammes. R. K. Staatsparty Na een intensieve pro paganda met huisbezoek kon de afdeeling Santpoort I van de R. K. Staatspartij alhier 64 nieuwe leden inschryven. Thans wordt Santpoort-dorp bewerkt. Het abonnementental van „De Opmarsch" is steeds stijgende. Stille Omgang Deze afdeeling vergaderde ter bespreking van de reis op as. Zaterdag. Om twaalf uur wordt een Lof gehouden in de pa rochiekerk. Vertrek per extra-trein elf minu ten over één. Gratis fietsstalling aan de halte Driehuis. Ook de afdeeling Santpoort reist met dezen trein. Om half vier, na den Stillen Omgang, wordt een H. Mis opgedragen in de kerk „De Krijtberg". Vertrek van den trein uit Amsterdam vijf minuten vóór zes. Kaartjes voor de treinreis, 0.62 retour Driehuis, ver krijgbaar bij de bestuursleden Heeremans, v. Dorp, Oudendijk en Komen. Tot heden gaven zich 14 nieuwe leden op, waardoor het ledental steeg tot 113. Landau speelt simultaan. In café „Mo dem" alhier speelde de Nederlandsche schaak kampioen S. Laudau een simultaan-wedstrijd tegen de leden van de schaakclub „Kijk Uit". De heer Landau speelde hierbij aan 43 borden, waarvan één partij blind. Na 5 uren spelen had de heer Laudau 35 partyen gewonnen^ 5 remise tegen mevr. Metz en de heeren C. Ar.s- pach, B. Biesheuvel, L. Troost en J. Busink, terwijl 3 partijen werden verloren, n.l. tegen de heeren A. Troost Sr., J. Meijer en H. C. Kemp (blinde partij). Diefstal van ijzer. De gemeentepolitie al hier heeft aangehouden den 20-jarigen K„ wonende te Zwanenburg, als verdacht van diefstal van een hoeveelheid ijzer (ongeveer 1000 K.G.) ten nadeele van de N. Z. H. Tram wegmaatschappij. De jongen is ter beschikking gesteld van de Justitie te Haarlem. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen by: Ziere, Laan van Bloemenhove 16, yzeren deurmat; Van Breügel, Lindelaan 8, muts van de Graal; Koelemeyer, Lindenlaan 11, pa trijs krielkip; T. Liebregs, Javalaan 57, porte monnaie met inhoud; Van Duringen, Banka- straat 97, eenig geld; A. Ijtsma, Heerenweg 22, bril; Blom, v. Slingerlandtlaan 3, dameshoed; P. Stokman, Vosselaan 30 te Hillegom, paar re genpijpen; Mej. Hage, Paulus Buijslaan 2, arm band; Bureau van politie, heerenhandschoen; Dr. Leefmaas, Brerolaan 11, nikkelen armband horloge; J. Meyer, Colensostraat 44 rd., Haar lem. damesportemonnaie met inhoud; C. Barn- horn, Lindelaan 27, schooltasch met inhoud; Bureau van politie, knijptang; Reedijk, Kerk laan 17, witte kat; Bureau van politie, Alpino muts; Schuiling, Binnenweg 92, huissleutels. Gemeenteraad. De raad dezer gemeente vergadert Donderdag 11 Maart des middags 1.45 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling der notulen; 2. Ingekomen stuk ken; 3. Benoeming van een commissaris van de N.V. Electriciteitsbedrijf in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Mr. D. F. Poort; 4. Benoeming van de leden van de stembureaux voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer; 5. Voorstel tot aanvulling van de Alg. politieverordening; 6. Voorstel tot vast stelling van een capitulantenverordening; 7. Verzoeken om ontheffing c.q. vrystelling van de betaling van plaatselijke belastingen; 8. Voorstel tot wyziging van de verordening ex art. 223 der Gemeentewet; 9. Voorstel tot het verleenen van voorschotten ex art. 101 der L. O. wet 1920; 10. Comptabiliteitsbesluiten; 11. Voorstel om te bepalen, dat de algeheele her ziening van het uitbreidingsplan wordt voor bereid; 12. Mededeelingen: a. Brief van Ged. Staten inzake vaststelling der beheersverorde- ningen; b. Adres van de vereeniging „Securi- tas" inzake woningen Molenbuurt; c. Schrijven van Notaris B. M. Serné te Haarlem betref fende legaat Mejuffrouw A. Visscher. Burgerlijke Stand. Geboren: A. van Lies hout—Hopman, d.; T. EngelhartVriendjes, d.; J. M. Uijtendaalvan Schooten, d.; D. Mouma Koning, z.; J. GomesSlootmans, z.; M. de Reus—Bleijendaal, d.; D. van Leeuwen—Hors man, z.; A. Postvan Balen, z.; G. K. Groe- neveldGroen, z.; G. Tabemalvan Ham, z.; IJ. G. de Groedevan der Vossen, z. Overleden: C. van Riel, 73 jaar, weduwe van J. F. Smit; J. Kaldenbach, 66 jaar, echtgen. van A. Stoelinga; P. Woudstra, 62 jaar, echtgen. van R. G. Debets; M. Groese, 73 jaar, weduwn. van G. H. Lindeman. Opdracht. De levering van badpakken en handdoeken voor het „Velserbad" is opgedragen aan magazijn Nederland, Zeeweg, IJmuiden (O.). De badpakken zullen met de initialen VB worden ingeweven, terwyl in de handdoeken de naam „Velserbad" voluit zal worden in geweven. Wit-Gele Kruis: (R.K. Kraamhulp), Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R.K. Wykver- pleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschry ven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 'S Maandagsmor gens gesloten. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage PARIJS, 6 Maart (Havas) De Fransche minister-president Léon Blum heeft vanavond een redevoering uitgesproken, welke over alle Fransche zenders werd verspreid. De minister verduidehjkte in zyn toespraak eenige punten der Vrydag na den ministerraad aan de pers verstrekte mededeeling. Hy wees in de eerste plaats op de volkomen solidariteit der regeering. De Fransche regeering heeft gedacht en denkt nog steeds, dat een eenmaal geconsoli deerd economisch herstel een financieel herstel zal teweegbrengen. De schatkistbehoeften zyn bij het begin van het begrootingsjaar geschat op 36 miiliara; daar komen nog bij 4 milliard van de spoor- wegleening, welke te Londen moet worden af gelost, dus in het geheel 40 milliard. Daarvan gaan 8 milliard af, die reeds van 1 Januari af zijn betaald; blyft dus 32 milliard. De regee ring acht 't mogelijk dit bedrag terug te bren gen op 26 milliard. De verlegenheid van de schatkist behoeft geenszins ongerustheid te wekken. De leening zal in de onderscheidene muntsoorten van Frankrijk, Groot-Brittannië en de Ver. Staten zoowel waarborg als keuze geven. De leening zal steeds kunnen worden ontvangen, daar waar de betaling het voordeeligst zal zyn. Zij die hun kapitaal over de grens hebben gebracht, zullen dus geen voorwendsel meer kunnen zoeken, niet op deze leening in te schryven. De regeering verwacht der halve een terugkeer van uitgevoerd kapi taal onder welken vorm ook dat thans buiten de grenzen in omloop is. Deze kapitaalsterugkeer wyzigt in één slag de omstandigheden op de valutamarkt. Om dezen terugkeer volkomen te maken, heeft de regee ring den invoer en den handel in goud weer vrijgegeven. Ten slotte heeft Blum nogmaals in categori sche bewoordingen zyn vaste voornemen her haald, aan de drie-mogendheden-overeenkomst naar letter en geest trouw te blyven. De president der Republiek, Lebrun, zal niet morgen (Zondag), doch een der dagen van het begin der volgende week het Fransche volk toespreken om het op te wekken in te schryven op de leening voor de nationale defensie. Eenige Kamerleden hebben in de wandelgan gen van het parlementsgebouw als hun mee ning uitgesproken, dat het wetsontwerp inzake een defensieleening zonder groote moeilykheid zal worden aangenomen. LONDEN, 6 Maart. (Havas) De subcom missie ter bespreking van de non-interventie heeft heden tweemaal langdurig vergaderd. Na de besprekingen wist men mede te dee len, dat er besloten is de controle over Spanje, zoowel ter zee als te land, op 13 Maart a.s. van kracht te laten worden. De voltallige zitting van de commissie zal Maandag gehouden worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5