We luisteren naar Polens overbevolking en het koloniale vraagstuk FINANCIEN s VICKS HOESTBOHBQKS VLIEGVELD NERHOVEN HET GEHEIM. ij Gebrek aan grondstoffen en kapitaal De weerstoestand Dagfilm MAANDAG 8 MAART 1937 Eerste spade door minister Slingert- berg in den grond gestoken DE POELIERS EN DE OMZET BELASTING Cassatieberoep door den Hoogen Raad verworpen KATH. ACTIE VOOR GOD Diocesane kring gesticht te Breda HERDENKING IN NOORD BRABANT Het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen honderd jaar OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten en veldboonen Nationale Reclasseeringsdag Nieuwe legeraalmoezenier in Indië Examens Paedagogiek M. O. De Handelsmissie in Zuid-Amerika Hartelijke ontvangst in de Braziliaansche Kamer T. VAN MAANEN PLOTSELING OVERLEDEN Directeur der Ned. Heide-Mij. 4 4 4 4 4 "t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 -e Dinsdag 9 Maart Het eenige land in Europa waar 73 procent der bevolking zich aan landbouw wijdt Industrialisatie vrijwel onmogelijk OPKLAREND WEER OP KOMST De roofmoord in de residentie Verdachte in vrijheid gesteld PROF. DR. A. K. NOYONS Vlaamsche wetenschappelijke onderscheiding HOOGE VECHTSTAND BIJ NOORD-OOSTER Gemaal dit seizoen voor de vierde maal in werking Wielrijder ernstig aangereden IJSHOCKEY KIMBERLEY DYNAMITERS VERSLAGEN Harringay Racers kloppen de wereldkampioenen met 72 AU//, STILTE Onder zeer groote belangstelling van ci viele en militaire autoriteiten is hedenoch tend een begin gemaakt met den aanleg van het nieuwe vliegveld Nerhoven te Gilze- Rjjen. De eerste spade is vandaag in den grond gestoken en de minister van sociale zaken, Z. Exc. Mr. M. Slingenberg heeft de Nederlandsche driekleur geheschen boven het terrein, waar binnen afzienbaren tijd civiele en militaire toestellen hun motorge ronk zullen doen hooren. Nadat de burgemeester van Tilburg, mr. dr. P. L. G. Z. M. Vonk de Both, een korte rede had gehouden, waarin hij den minister en de overige autoriteiten welkom heette, was het woord aan minister Slingenberg voof het uit spreken van de openingsrede, waarin hij o.m. zeide: Gij weet allen, dat reeds sinds jaren ons land vervuld is met de zorg voor tienduizenden werk- loozen en dat ook overheid, rijk, provincies en gemeenten zich groote moeite en opoffering ge troosten om deze werkloozen zooveel mogelijk aan een zoodanigen arbeid te zetten, die na de totstandkoming daarvan eenig nut voor de maatschappij heeft. Deze werkverschaffing heeft het voordeel, dat de arbeiders werken in plaats van steun trekken en maakt het voorts mogelijk, dat met geldelijken steun uit het werkloosheids- subsidiefonds werken tot stand gebracht kun nen worden zonder dat de overheid belangrijke extra kosten heeft te betalen. Zoo worden in den tegenwoordigen tijd, met zijn groote nooden op velerlei gebied toch be langrijke openbare werken tot stand gebracht, die zonder groote werkloosheid nog wel een aantal jaren onuitgevoerd zouden blijven. Door de vereeniging van werkverschaffing en bevordering van dit nuttige werk was het moge lijk om in het Noorden, in het Westen, in het Centrum en ook in het Zuiden van ons land verschillende vliegvelden aan te leggen of be staande te vergrooten. Ook hier in Noord-Brabant, waar wij nu staan op het terrein van het toekomstige vliegveld Nerhoven zal deze combinatie toepas sing vinden, opdat een aan de noodige eischen voldoend vliegveld tot stand kome en de eco nomische belangen van dit nijvere gedeelte van ons land zal kunnen worden bevorderd. Aan het einde van deze toespraak werd de Nederland3che vlag geheschen, ten teeken van aanvang der werkzaamheden, waarbij als sym- bolieke daad minister Slingenberg de eerste spade in den grond stak. Vervolgens voerden nog het woord jhr. mr. dr. van Rijckevorsel, commissaris der Koningin in Noord-Brabant en dr. Sweens, burgemeester van Gilze-Rijen. 's Middags vereenigden de autoriteiten zich aan een noenmaal. De grootte van het vliegveld, waarvan de aanleg in werkverschaffing wordt uitgevoerd, bedraagt ongeveer 64 H.A. De exploitatie van het veld is in handen van de N.V. Vliegveld Nerhoven, waarvan de omliggende gemeenten aandeelhoudsters zijn. Het terrein is hoofdzake lijk bestemd voor de civiele luchtvaart; met defensie wordt echter een overeenkomst ge maakt. Daar het werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd verstrekt het departement van Sociale Zaken een aanzienlijke subsidie. De duur van het werk is niet precies aan te geven, daar deze afhankelijk is van het aantal tewerk- gestelden, dat voorloopig zestig zal bedragen. Om aan het terrein de noodige hardheid te -^geven, wordt dit met bepaalde grassoorten be- H plant, een bewerking, die eenige malen dient te worden herhaald. Het vliegveld zal volledig worden geoutilleerd met hangars, een douane lokaal, een restaurant en tennisbanen. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in een kwestie betreffende de poeliers en de omzetbe lasting. Bij mondeling vonnis had de Haagsche politie op 16 December 1935 beslist en het Haagsche gerechtshof had bij arrest van 23 November 1936 die beslissing bevestigd dat de poelier J, H. M. B. te 'sGravenhage als fa brikant, althans als kleinhandelaar in den zin van artikel 1 der Omzetbelastingwet, op 19 Fe bruari 1935 geweigerd heeft aan een ambtenaar der belastingen inzage te geven van de be scheiden, welke voor de beoordeeling van het bedrag der omzetbelasting werden verlangd en daarvoor was hem een geldboete van f 100 op gelegd. De poelier in casu had namelijk expres- selijk geweigerd, teneinde een proces uit te lok ken ter verkrijging van een principieele uit spraak. In zijn arrest had het gerechtshof, de beslissing van den kantonrechter bevestigend, overwogen dat daargelaten of alle afleveringen door den poelier onderworpen zijn aan een hef fing krachtens de omzetbelastingwet, zulks stel lig wel het gevel kan zijn, o.m. bij den ver koop van grof wild, dat vóór de aflevering der verschillende deelen geacht moet worden een bewerking in den zin dezer wet te hebben on dergaan en dat derhalve requirant zich niet had mogen onttrekken aan de controle, die de wet o.a. voor fabrikanten heeft ingesteld. Tegen dit arrest werd een cassatiemiddel b- den Hoogen Raad ingediend. De advocaat-gene raal concludeerde tot vernietiging van het arrest en tot verwijzing der zaak ter verdere behande ling naar een aangrenzend gerechtshof. De Hooge Raad heeft echter het cassatiebe roep verworpen en zich daarbij aangesloten aan de overwegingen van het gerechtshof. Verder overwoog de Hooge Raad, dat de vraag, of de poelier, die zich bepaalt tot het zg. panklaar afleveren van wild of gevogelte onder de bepa lingen van genoemde wet valt, in deze zaak door het Hof buiten beslissing kon worden ge laten, daar de vrijstelling bij art. 17 der wet in verband met de bij dat artikel behoorende tabel b betreffende „doode dieren" Verleend, in geen geval toepassing kan vinden op het afle veren van deelen van grof wild, waardoor een bewerking plaats heeft in den zin van art. 1 van meergenoemde wet, zoodat het aangevoerde middel niet tot cassatie kon leiden. In het Sint Vincentiusgebouw te Breda had in tegenwoordigheid van tal van afgevaardig den van Katholieke organisaties de oprich tingsvergadering plaats van een Diocesanen Kring van de Katholieke Actie „Voor God". Prof. dr. Alphons Steger gaf een uiteenzet ting van het doel en de werkwijze van dezen Diocesanen Kring, die in nauw contact met het Nationale Comité te Hageveld, doch geheel zelf standig een ruime activiteit zal ontwikkelen, door alle vormen van God-onteering te bestrij- bevatten medici nale ingrediënten van Vicks VapoRub den en door de eer Van God in het persoonlijk leven te bevorderen. Na ampele bespreking en gedachtenwisse- ling wordt besloten een Diosecanen Kring te stichten. Met algemeene stemmen werden de heeren A. B. Michielsen en dr. Hein Hoeben respectievelijk als voorzitter en secretaris aan gewezen, terwijl de Eerw. heer A. v. Lierop als adjunct-secretaris is toegevoegd. Binnenkort zal een nieuwe vergadering wor den belegd, waarschijnlijk op 19 Maart, waar de praktische werkwijze van den Diocesanen Kring nader zal worden geregeld. Vandaag was het juist honderd jaar geleden, dat in het toenmalige gebouw van de sociëteit Casino te 's Hertogenbosch, onder voorzitter schap van den Zuid-Nederlander, André baron van den Bogaerde van Terbrugge, gouverneur der provincie Noord-Brabant, het Provinciaal Genootschap van Kunsten en Wetenschappen werd opgericht. In een plechtige bijeenkomst in zijn monu mentaal gebouw aan de Bethaniëstraat, waarin het centraal Noord-Brabantsch museum is ge vestigd, heeft het genootschap dit eeuwfeest gevierd. Dit werd o.m. bijgewoond door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. De voorzittet, jhr. mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, opende, na een woord ter begroeting gesproken te hebben, met een rede, waarin hij de stichters van het genootschap herdacht, de geschiedenis er van naging en zijn verheugenis er over uitsprak, dat het onverzwakt is blijven voortbestaan. Tevens deelde hij mede, dat tot uitgifte van een gedenkpenning was besloten, door de Ko ninklijke Begeer geslagen en besloot met het doen van een beroep op. den steun van de leden en van de diverse organen, opdat stilstand geen achteruitgang moge gaan beteekenen. Hierna was het woord aan den heer Vincent Cleerdin, griffier van de Provinciale Staten, tot het houden van de herdenkingsrede. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 1 Maart 1937 tot en met 6 Maart 1937 f 1.40 per 100 K.G. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak ge denatureerd, bedraagt, de steunvergoeding f 0.90 per 100 K.G. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbrief je in genoemd tijdvak zijn gedorscht, is vastge steld op f 1.75 per 100 K.G. 's Gravenhage, 6 Maart 1937. Voor den derden keer zullen de Reclassee- ringsinstellingen in Nederland den Nationalen Reclasseeringsdag organiseeren. Wij vernemen, dat deze dit jaar zal worden gehouden op Za terdag 5 Juni a.s., terwijl in het Zuiden des lands, zooals veelal gebruikelijk is, de collecte zal geschieden op Zondag 6 Juni. De Reclasseeringsinstellingen, die er het vo rig jaar in geslaagd zijn in ruim 700 plaatsen de collecte te doen houden, hebben groot be lang bij het welslagen van dezen Nationalen Reclasseeringsdag. BANDOENG, 8 Maart (Aneta) De le geraalmoezenier voor de eerste divisie, pastoor F. W. M. J. Fleerakkers, heeft tegen 30 April zijn ontslag aangevraagd. Als zijn opvolger is voorgedragen pastoor F. G. M. Beune, te Bata- Aan het psychologisch-paedagogisch instituut der R. K. Leergangen te Tilburg slaagden voor het diploma paedagogiek A: Zr. M. Theresia te St. Michiels-Gestel en Br. Cyprianus te Ouden- bosch. SutjjooA uap jaa^jeA ©puojapeu sjjufj uva j jfoo dojeeM 6aMs6uejJOOA u n jjapeu ')j%ass9<1 uapauaq jeeu jund }9ui jjaoi^arjp uapooj u ooz n s|y De Nederlandsche handelsmissie, die onder leiding van jhr. mr. dr. Van Karnebeek thans in Zuid-Amerika vertoeft, bracht een bezoek aan den voorzitter van de Braziliaansche Kamer, Andrade. De heer Van Karnebeek werd door dezen naar de presidentsloge geleid. Toen de leider onzer missie daar verscheen, onderbrak het Kamerlid Salgado Filho zijn rede, om uitvoerig en in warme bewoordingen Nederland en de handelsmissie te huldigen. Alle afgevaardigden verhieven zich daarop van hun zetels en betuigden door een langdurig applaus hun bijval. Jhr. Van Karnebeek bedankte met een bui ging voor deze hulde, waarna de zitting werd voortgezet. In den leeftijd van 55 jaar is hedenmorgen plotseling overleden de heer T. van Maanen, directeur der Ned. Heide Maatschappij1 te Arnhem. Toen de heer Van Maanen vanuit zijn woning te Oosterbeek in zijn auto wilde stappen om zich naar kantoor te begeven, zakte hij plotseling in een en was onmiddellijk, vermoedelijk tenge volge van hartverlamming, overleden. De overledene werd op 4 Januari 1882 te Woudenberg geboren en kwam op 1 December 1903 bij de Ned. Heidemaatschappij als leer ling in dienst. Na verschillende rangen door- loopeiï te hebben, werd hü op 1 Jan. 1913 aan het hoofdkantoor benoemd tot inspecteur bij den technischen dienst. 1 Februari 1920 werd de heer v. Maanen benoemd tot adjunct directeur en op 6 April 1936 tot directeur. Hoewel nog slechts korten tijd als zoodanig werkzaam geweest, beteekende dit plotseling verscheiden toch een ernstige slag, Het perso neel verliest in hem een humanen directeur, de maatschappij een ijverigen en bekwamen leider. In Amsterdam arresteerde de politie een broodbezarfcer, verdacht van diefstal van straatsteenen. Soms wordt 'n vraagstuk, waarop lang Je aandacht was gericht, Maar zonder dat j'een antwoord vond, Plots duidelijk belicht. Een enkel woord, een enkel feit, Een klein berichtje maar, Dat brengt je dan op een idee: Zóó zit dat in elkaar! Zoo had reeds sinds onheugb'ren tijd Het vraagstuk mij verward: Hoe krijgen onze bakkers toch Het brood soms zóó kei-hard? Vergis u niet, ik waag me niet Op 't glad terrein der wet, Ik houd vandaag heusch geen pleidooi Voor Nederlands kadet; Maar eiken Maandagmorgen vast Grijnst t vraagstuk ons weer aan: Hoe komt dat brood zoo droog en hard? Hoe krijgt men dat gedaan? Nu lees ik plots in onze krant: Politie heeft gesnapt Een broodbezorger, die 't is heusch! Straatsteenen heeft gegapt! Nu is 't geheim dus opgelost Och ja, t is maar een weet Je denkt dus dat je brood gebruikt, Terwijl je.... steenen eet! HERMAN KRAMER cfecfccfecbcfecfecbcfc. •8 •8 -9 -0 -8 -9 •8 •8 •8 -5 •8 -9 •8 •8 -8 -8 -8 -8 -8 •8 •8 •8 •8 •8 •8 -8 •8 -8 •8 •8 •8 -0 -5 -0 •8 •8 -0 -0 -0 -0 -0 -8 HILVERSUM I, 1875 M. (AVRO-uitzen- cllnc) 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwij ding 10.15 Gram.pl. 10.30 Ensemble Marcello. 11.00 Hulsh. wenken. 11.30 Ensemble Marcello. 12.15 Gram.pl. l.OO Het Omroeporkest. 1.55 Causerie „Het vogelleven in Maart". 2.15 Het Omroep orkest. 3.00 Knipcursus. 4.00 AVRO- Dansorkest. 4.30 Kinderkoorzang. 5.05 Kinderhalfuur. 5.35 Het Omroeporkest. 6 30 Psychologische causerie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.30 Schaakles. 11.00 Berichten ANP. Hiema: AVRO-Dansorkest. 11.4512.00 Gram.pl. HILVERSUM n, 301 M. (KRO-Uitzen- tling) 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-Melodisten m. m. v. so- list en gram.pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 KRO-Orkest en gram.pl. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.00 De KRO-Me lodisten en solist. 6.40 Esperantocursus. 7 00 Berichten. 7.15 Economische cause rie. 7.35 Sporthalfuur. 8:00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gram.pl. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.15 Gram.pl. 9.30 KRO-Kamerorkest en soliste. 10.30 Be richten ANP. 10.40 John Kristel en zijn Troubadours. 11.3012.00 Gram.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Or gelspel. 12.10 BBC-Empire-orkest. 1.10 Het Leicester Imperial orkest en soliste. 1.502.20 Gram.pl. 4.20 Actueele cause rie. 4.40 Het Hungaria Zigeunerorkest. 5.10 Gram.pl. 5.35 Het Wynford Reynolds Octet. 6.20 Berichten. 6.45 Het Orchestre Raymonde en soliste. 7.45 „Shopping and Haste", causerie. 8.05 Sportpraatje. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.20 Be richten. 9.40 Dialoog. 10.00 Komische voordracht. 10.20 Viool en piano. 11.20 Jack Jackson en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 12.20 Visciano-orkest en soliste. 4.20 Het Dresdensch Kwartet. 5.50 PianO- voordracht en zang. 7.20 Gram.pl. 8.50 Opera-uitzending. KEULEN, 456 M. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroeporkest en -dansorkest. 1.35 Schrammelmuztek. 3.20 Zang. 4.40 Om- roepkleinorkest. 6.00 Gram.pl. 7.30 Om roeporkest. 8.20 Literair-muzikaal pro gramma. 10.0511.20 Omroepkleinorkest, -koor, mandolinekwartet en solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.i 12.20 Gram.pl. 12.50 Klelnorkest. 1.30 Omroep orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroep- dansorkest. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Klelnorkest. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M-: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepor kest. 1.30 Klelnorkest. 1.502.20 Gram- pl. 5.20 Orgelconcert. 6.35 Gram.pl. 6.50 Zang. 8.20 ,,Le 66". operette. 9.35 Om roeporkest. 10.30 Gram.pl. 10.4011.30 Zie Hilversum n. DEIJTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Militair concert. 8.20 Gevar. programma. 9.20 Berichten. 9.50 Kwintetconcert. 10.20 11.20 Gramofoonmuziek. Cp^<|lcp(y<p(p<|>CpCpCp<ycp(p<|><pC|?cycpcpcp<pcycpq5<|X^<pCp<pCpCpCp^CpCpCptjKj><|><pC}><p:p<}JCpCjKflC}>C{J(j5CpCpCf><p<p<|)(fC{J<p (Van een bijzonderen correspondent). Sedert Duitschland een campagne heeft ingezet ter terugkrijging van zijn vroegere koloniën, heeft ook Polen de wereld doen weten, dat het zich, niet minder dan het Duitsche Rijk, een „Land ohne Raum" acht. Polen heeft om de aandacht op zijn moeilijk heden te vestigen trouwens niet gewacht tot het oogenblik, waarop de Duitsche aanspraken officieel zullen geformuleerd worden. Reeds in October van het vorige jaar heeft de Poolsche delegatie te Genève de aandacht van de ver tegenwoordigers van andere mogendheden op den grooten ernst van het Poolsche bevolkings vraagstuk en de daarmee nauw verbonden po litieke en economische consequenties gericht. De Poolsche gedelegeerden, en na hen de Poolsche bladen, kwamen tot de slotsom, dat het voor de herboren republiek volstrekt noodig is zich op even gunstige voorwaarden als ieder ander land van grondstoffen te kunnen voor zien en dat Polen daarenboven voor zijn emi gratie over kolonisatie-terreinen zal moeten beschikken. Het woord kolonisatie-terreinen is wellicht met opzet gebruikt om het minder- aangenaam klinkende woord „koloniën" te vermijden, maar er kan weinig twijfel bestaan aan het feit, dat de Poolsche woordvoerders beoogden den te Genève vergaderden staten dui delijk aan het verstand te brengen, dat Polen, als het tot een redistributie van koloniën komen moet, niet ter wille van Duitschland uitgescha keld wenscht te worden. Heeft Polen inderdaad niet voldoende ruimte en hulpbronnen om zijn snel groeiende bevol king te onderhouden? Ziehier de cijfers. De Poolsche republiek telt op het oogenblik onge veer 35 millioen inwoners, welk aantal ieder jaar met ongeveer 400.000 toeneemt. Het .cijfer der geboorten is een der gunstigste van geheel Europa. De bevolkingsdichtheid heeft op zich zelf niets abnormaals, bereikt slechts het zeer middelmatige cijfer van 87 per vierkanten Ki- limeter. Europa telt acht staten, waarvan de bevolkingsdichtheid grooter en vaak veel groo- ter is. Die van Duitschland bereikt het cijfer van 141, die van Tsjecho-Slowakije dat van 107, terwijl zelfs Hongarije met 95 en Denemarken met 83 zich te dezen opzichte al in geen gunstiger om standigheden dan Polen schijnen te bevinden. Maar de toestand is in Polen toch anders dan in bovengenoemde staten. Om twee rede nen. In de eerste plaats is Polen het éénige land in Europa waar niet minder dan 72.3 pet. van de bevolking zich aan den landbouw wijdt. Voor Duitschland bedraagt dit percentage niet meer dan 27.2, voor Tsjecho-Slowakije 36.1, voor Hongarije 56.7 en voor Denemarken, dat toch een typische landbouwstaat is, slechts 30. Daar Polen naar verhouding over niet meer bebouwbaren grond beschikt dan bovengenoemde staten, neemt het percentage der bevolkings dichtheid op het platteland onrustwekkende afmetingen aan. Het bedraagt voor Polen per honderd hectaren 82, terwijl het in Duitschland, Tsjecho-Slowakije en Denemarken 50, 61 en 35 bedraagt. De productie houdt met dit percentage evenwel geen gelijken tred; zij is. om een sprekend voorbeeld te geven, voor Nederland ongeveer vier maal grooter dan voor Polen. Men berekent, dat op 't Poolsche platte land ongeveer negen millioen menschen leven, die in het productie-proces geen nuttige rol spelen. Deze negen millioen menschen zouden elders, in den handel of In de industrie, werk behooren te vindén, maar dat nu is in Polen, onder de tegenwoordige omstandigheden, niet mogelijk. Industrialisatie op groote schaal zou nood zakelijk zijn. Op dit oogenblik geven de mij nen en de fabrieken aan ongeveer 10 procent van de bevolking werk. Dit percentage zou ongetwijfeld aanzienlijk kunnen stijgen ware het niet, dat Polen noch over de grondstof fen noch over de kapitalen beschikt, die noodig zijn om de industrialisatie in de nood zakelijke aanzienlijke mate te bevorderen. Dat Polen de meeste grondstoffen uit het buitenland betrekken moet en daarvoor deviezen noodig heeft leidt er toe, dat het een export- politiek voeren moet, die het land eerder ver armt dan verrijkt. De „Dumping" is voor het land een noodzakelijk kwaad. Hierbij voegt zich dan nog het Joodsche vraag stuk. Polen telt ongeveer 3.600.000 Joden en dezen zijn bijna allen handwerkslieden en kleine koop lieden, voor het meerendeel zéér kleine koop lieden. Hun bestaan hangt aan een zijden draad. Iedere rationalisatie van den handel, de oprich ting van een coöperatie of de opening van een groot magazijn, maakt eenige duizenden Jood sche families op staanden voet broodeloos. Het is dus geen wonder, dat de Poolsche re geering er herhaaldelijk od heeft aangedrongen, dat Palestina zijn rol als immigratie-land voor Joodsche bevolkingsoverschotten in vollen om vang zal kunnen blijven vervullen. Voor geen enkel land is een oplossing van de Palestijnsche kwestie in pro-Joodschen zin van grooter belang dan voor Polen, vooral omdat emigratie van Polen, Joden en niet-Joden, naar andere staten zoo goed als onmogelijk geworden is. De Poolsche regeering ziet om aan steeds groeiende moeilijkheden een einde te maken slechts twee oplossingen. Ofwel het liberaal economisch systeem van vrij ruilverkeer, zooals dat voor den wereldoorlog in zwang was, moet opnieuw in vollen omvang hersteld worden, óf wel Polen moet over vestigingskoloniën de be schikking krijgen, waarheen het zijn bevolkings overschot zal kunnen afvoeren, terwijl het zich daarenboven op aannemelijke voorwaarden grondstoffen zal moeten kunnen verschaffen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiii In den toestand komt weinig verandering. Omstreeks den vijftigsten breedtegraad bevindt zich een scherpe overgang van koud weer met lichte vorst en sneeuwval en met Noordelijken wind tot zacht weer met regen in West- en Zuid-Frankrijk eni het Kanaal. In Zuid- Duitschland is het weer helder en is de wind uit West, in een breeden strook van Noord- Frankrijk. Over België en Midden- en Noord-Duitsch- land heerscht betrokken weer met lage wol ken en lichten sneeuwval. In ons land en om de Noordzee vertoont het weer een neiging tot opklaring. Op IJsland en in het Noord-Westen is het zeer koud en is de luchtdruk zeer hoog. In het geheele Oostzeegebied heerscht thans vorst, In Scandinavië is de vorst matig tot streng. Het vorstgebied reikt tot Midden- Duitschland en tot de Fransch-Belgische grens en zal zich waarschijnlijk nog verder naar het Zuiden uitbreiden. Voor ons land is opklarend weer te wachten met lichte vorst in den nacht. De justitie heeft L., verdacht van moord of medeplichtigheid aan moord op den garagehouder Hes te Den Haag, heden ochtend in vrijheid gesteld. Sinds Donderdag j.l. was L. in het huis van bewaring opgesloten. Tot zijn invrijheidstelling zou, naar wij ver nemen, besloten zijn, op grond van de laatste dagen gehoorde verklaringen van getuigen om trent L.'s alibi op den avond van den moord. Uit Brussel wordt aan de Msbde gemeld; De Palfijn-medaille, welke om de twee jaar door het bestuur der Vlaamsche vereeniging tot bevordering van de geneeskunde wordt verleend, werd voor het tijdperk 19351937 toegekend aan den Nederlandschen geleerde prof. dr. A. K. Noyons, te Utrecht, als blijk van hulde voor zijn wetenschappelijk werk. Prof. Noyons doceerde gedurende vijftien jaar de physiologie te Leuven en volgde prof. Zwaar demaker op als hoogleeraar in dit vak aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. Noyons heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt door zijn belangrijke onderzoekingen over de stofwisseling, in het bijzonder over de calorimetrie, alsook over het hart, de vasomo- torentonus en de hersencirculatie. Een reeks vernuftige methoden werd door hem uitgewerkt. Op de jaarlijksche algemeene vergadering van de Vlaamsche vereeniging tot bevordering der geneeskunde, die op 14 Maart a.s. te Gent zal worden gehouden en waarop prof. Noyons een voordracht zal houden over „nieuwe wegen bij het stofwisselingsonderzoek," zal hem de me daille worden overhandigd. 's Avonds zal hem daarna een banket worden aangeboden door het professorencorps der Hoo- geschool van Gent. Terwijl de laatste weken door ons geheele land de rivieren sterk rezen en men alom overlast had van het hooge water, bleven alar- meerende berichten uit de Vechtstreek uit, in tegenstelling met voorheen, toen een sterke Noord-Wester onmiddellijk het Vechtwater deed oploopen. Maar sinds de afsluitdijk de Zuiderzee in IJselmeer veranderde, werd de Noord-Ooster gevaarlijk voor het Vechtpeil. Opmerkelijk is het, dat in het ten einde spoe dende winterseizoen, ook alweer in tegenstelling met vroeger, de laatstgenoemde windrichting zoo vaak werd geconstateerd. Ook deze Zondag bracht een feilen Noord- Ooster mee en reeds in den ochtend begon het Vechtwater langzaam maar zeker te rijzen en om één uur 's middags kon men aan de schut sluis te Weesp een stand aflezen van 22 c.M. plus N.A.P. en te Mhiden 20 c.M. De heer Gruyters> beheerder van het Vechtgemaal, was dan ook op zijn hoede, om, zoo noodig, den Provincialen Waterstaat te Utrecht telefonisch te waarschuwen. Dit bleek in den namiddag het geval te zijn, toen het binnenwater opge- loopen was tot 28 c.M. plus en het IJselmeer een stand had bereikt van 38 plus, zoodat de groote sluisdeuren waren dichtgevallen. Opmerkelijk was het, dat in de ochtenduren, toen de Vecht nog stroomde, de uitwerking van den feilen Noord-Ooster zóó groot was, dat bij open sluisdeuren te Muiden het Vechtwater toch snel rees. Het IJselmeerwater werd n.l. met kracht door de open deuren naar binnen gestuwd. Ook dit is een verschijnsel, dat zich eertijds nimmer voordeed, want, als de Muider sluisdeuren open stonden en de Vecht stroomde, behoefde geen hoog Vechtpeil gevreesd te worden. Zoodra de Provinciale Waterstaat te Utrecht van den beheerder van het Vechtgemaal te Muiden bericht kreeg, dat gedraaid moest wor den, zijn monteurs per auto naar Muiden ge gaan, om het gemaal in werking te stellen. Ech ter is altijd nog de oude bepaling van kracht, n.l. dat, in verband met de speruren van het P.E.N., niet gedraaid mag worden vóór 's avonds negenuur. Daar de Noord-Ooster nog steeds zijn invloed liet gelden, was het water der Vecht nog eenige centimeters gerezen, alvorens het Vechtgemaal in werking kon worden gesteld. Dit is, sinds het gemaal in 1930 in functie werd gesteld, de eerste maal, dat vier maal in één seizoen het gemaal zijn dienst moest bewijzen Te Bussum is de 22-jarige wielrijder K. W. op het kruispunt LandstraatSchoolstraat aan gereden door een taxi, die hij voorrang had moeten verleenen. Hij werd met een zware her senschudding en inwendige kneuzingen naar de Majellastichting te Bussum vervoerd. Zijn toe stand is zeer bedenkelijk. De „Java Bode" deelt mede, dat de bruto- opbrengst van de Banka-tinwinmij. in 1936 f 27.490.658 bedroeg. Dit beteekent tevens een zeer aanzienlijke netto-winst voor het gouvernementsbedrijf. De verkoop bedroeg 181.098 quintalen tegen slechts 143.234 quin- talen in 1935. De Nivas verkocht 382 tons superieure suiker voor consumptie. De Nivas verhoogde alle export-limites met 10 cent. Zij verkocht 5000 tons bruine suiker aan Japan (vóór de limite-verhooging. De Ueberwachungsstelle voor tabak te Berlijn vaardigde een nieuwe verordening uit, welke een kleine toeneming van den uitvoer van Ned. Indische tabak naar Duitschland toelaat. Deze verordening geldt met terugwerkende kracht van 1 Januari 1937 af. De Java Pacific Rate Agreement ver hoogde de contract-vracht voor kapok tot f 10.50 per M3., ingaande 1 Juni a.s. De vracht voor niet-contract is bepaald op f 12. De 3Vz pet. conversieleening van f 1.509.000 d 99 Vi pet. gemeente Hengelo is niet geheel geslaagd, zoodat volle toewijzing 'plaats vindt- In de Londensche City verwacht men in breeden kring een verdere devaluatie van den frank. Men beweert ook, dat men nau welijks kapitaal-patrieeringen naar Frank rijk kan verwachten zoolang omtrent den koers van den frank in de toekomst even veel onzekerheid blijft bestaan, als in de laatste maanden en weken het geval is ge weest. Voor het welslagen van de defensie- leening is terugkeer van kapitaal noodza kelijk. Ter Londensche beurze overweegt men de mogelijkheid van belangrijke realisaties van Fransche beleggers in effecten in En geland, wanneer het de Fransche regeering mocht gelukken, het vertrouwen te her winnen. Te Parijs beweert men, dat het hoofd zakelijk is om het welslagen van de groote binnenlandsche defensieleening te bevorde ren, dat Blum en Auriol een vrijen invoer van goud en deviezen in het land hebben toegestaan. Men acht het niet mogelijk, te voorzien, dat deze poging zal gelukken. De rubber-noteering te Londen steeg met '/4 d. tot 11% en bereikte hiermede een nieuwe recordhoogte sedert 1929. De goudprijs te Londen steeg met 1 d. tot 142/7Vz. 459.000 werd aan goud omgezet. De Jones and Laughlin Steel, de vierde grootste producent in de Vereen. Staten, heeft ook de prijzen van staal met 3 tot 8 per ton verhoogd. De grootste produ centen en handelaren in ruw ijzer verhoog den de prijzen voor het tweede kwartaal met 2 per ton. De U. S. Rubber boekte in 1936 een netto-winst van 10.71 mill, tegen 6.53 mill, in 1935, overeenkomende met 3.31 tegen 0.90 per aandeel. De New York Central heeft reeds 5 millioen van de converteerbare 6 pet. obli gaties in aandeelen geconverteerd. Deze 6 pet. obligatie-leening bedraagt 59.91 mil De Southern Pacific behaalde in 1936 een netto-winst van 14-50 mill, tegen 2.36 mill, in 1935, overeenkomende met 3.84 tegen 0.62 per aandeel. Na aftrek van de verliezen der dochtermijen bedroeg de winst 2.96 per aandeel, tegen een verlies van 1.728.240 het vorig jaar. 1 De Southern Railway boekte in Februari j.l. aan bruto-ontvangsten 11.13 mill, tegen 9.54 mill, in Februari 1936. De Kansas City Southern boekte in Fe bruari aan bruto-ontvangsten 1.07 mill., wat 14Vz pet. hoog er was dan in Fe bruari 1936. De staalproductie te Pittsburg wordt voor de nieuwe week op 89 pet. der capaciteit geraamd, tegen 88 pet. de vorige week en 38 pet. in dezelfde week van het vorig jaar. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.91Vz—8.92Vz (v. slot 8.92), de Dollar op f 1.82%—1.83 (1.83), de Frank op 8.27Vz8.37Vz (8.29), de Belga op 30.80—30-90 (30.88) en de Zwitsersche Frank op 41.65—41.75 (41.67). De National Steel keert een onveranderd dividend uit van 0.62Vz per aandeel. De Harringay Racers hebben te Londen voor een zeer groote verrassing gezorgd, door de Kimberley Dynamiters, die het wereldkampioen schap voor Canada veroverden, met niet min der dan 72 te verslaan. Dit was de eerste nederlaag, welke de Canadeezen in hun 56 wed strijden geleden hebben, sedert zij begin Decem ber 1936 in Europa aankwamen. Tusschen 'n half uur na zonsonder gang en 10 uur 's avonds hebt u voor waarschuwingsseinen de keus tus schen den hoorn en 't knipperen met de koplampen. Tusschen 10uur'savonds en 'n half uur vóór zonsopgang zijn geluids signalen verboden (behalve in 'n noodgeval). Overbodige geluidssignalen zijn altijd verboden evenals 't gebruik van on redelijk sterke autohoorns!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6