Schermutselingen bij Madrid duren voort Jietveïftaal van den day Het Zeemonster van Nagasaki De zorgen van Jimmy Aanval op Oviedo werd weer afgeslagen De list MAANDAG 8 MAART 1937 Te Valencia moest de regeering overgaan tot uitgifte van voedselkaarten voor families Gebruiken de rooden gifgas? De Gouden Roos gewijd Z. H. verrichtte Zondagmorgen de plechtigheid Tegen confessïoneele kindertuinen De gebeurtenissen in Hongarije Sancties tegen uiterst rechtsch zouden moeilijk zijn De aanslag te Addis Abeba Huil ontkent, dat in de Amerikaan- sche legatie inboorlingen zijn gedood Herriot is ernstig ziek De idealen van de Labour-partij Program voor een eventueele arbeidersregeering Korte berichten De strijd om het Hoog Gerechtshof Zoowel de voor- als de tegen standers roeren zich DE RUYTER IN ONZE OOST Gouverneur-Generaal maakt een tocht met den kruiser DOOR P. G. WODEHOUSE MADRID, 8 Maart. (Havas). Op verschil lende punten van het front bij de hoofdstad zijn er van beide zijden aanvallen gedaan, zonder dat eenig noemenswaard succes ge meld kan worden. Nadat de regeeringstroepen de brug over de Manzanares vernield hadden, hebben de recht- schen een hevigen aanval ondernomen, doch de ünkschen weken niet. De loyalen zouder er in geslaagd zijn een verbinding tot stand te bren gen tegenover de Universiteitswijk, waardoor de in de gebouwen geweken nationalisten zouden geïsoleerd zijn. De weg van Madrid naar Valencia zou vol gens een bericht uit dezelfde linksche bron niet meer onder het vuur der rechtschen liggen. De betrouwbaarheid van deze berichten kan men echter toetsen aan het volgende: Radio Sevilla deelde mede, dat generaal Ntiaja te Madrid om het moreel van de regee- ringsmilitie te verhoogen, heeft medegedeeld, dat de regeeringstroepen een stelling in Toledo, Talavera, hebben bezet. Uit Gibraltar werd ^venwel vernomen," dat Largo Caballero een oorlogsschip te zijner beschikking zou laten houden om binnenkort naar onbekende bestem ming te kunnen vertrekken. Volgens berichten uit Oviedo lijden de re geeringstroepen zware verliezen, deze zouden teeds 14.000 man bedragen. Bij de laatste gevechten voor Madrid zou den de regeeringstroepen gebruik hebben gemaakt van gifgassen, welke evenwel weinig uitwerking zouden hebben gehad. Een officieel communiqué van het recht- sche hoofdkwartier meldt, dat een Zondag door de regeeringstroepen ondernomen aan val op Oviedo afgeslagen is. Van het front der Zuidelijke legers wordt ge meld, dat in den sector Orgiva de rooden ge tracht hebben tot den aanval over te gaan, maar teruggeslagen werden met achterlating van geweren en talrijke dooden van buiten- landsche nationaliteit. Het regeerihgsvrachtschip „Galdames", dat Van Bayonne met talrijke passagiers en een be langrijke lading goederen op weg was van Hayonne naar Bilbao, is in het gezicht van de haven van Bilbao door rechtsche schepen, waar onder de kruisers „Almirante Cervera" en „Ca- harias" genomen. Na een feilen strijd, waaraan !verd deelgenomen door gewapende schepen der Baskische regeering', moesten dp regeerings- schepen zich tèrugirekken. Twee vrouwen en Grie kinderen, die zich- aan boord van de „Gal- dames" bevonden, zouden zijn gedood. De regeering te Valencia heeft familie- kaarten voor voedsel ingesteld. Het ministe rie van Handel zal vaststellen, welke le vensmiddelen op deze kaarten verkrijgbaar sijn, alsmede de hoeveelheid, den prijs en den geldigheidsduur van de kaart. De minister van Oorlog heeft drie onder scheidingen ingesteld: de vrijheidsmedaille, de herdenkingsmedaille van Madrid en de medaille Van het lijden voor het vaderland. Generaal Queipo de Llano deelde mede, dat de ïechtsche kruisers twee Russische schepen, een beladen met oorlogstuig en een met vrijwilli gs, genomen hebben. De Noorsche stoomschepen „Bredablik" en »Erika" hebben bij aankomst te Gibraltar me degedeeld, dat zij in de Straat van Gibraltar V'aren aangehouden door treilers der nationa listen, die hen dwongen op te stoomen naai Ceuta, waar hun lading werd gelost. De kapitein van de „Breidablik" verklaarde dat zijn lading slechts uit fruit bestond. Die Van de „Erica" zeide, dat men niet meer dan 15 ton kolen aan boord had gelaten, juist vol doende om Gibraltar te bereiken. Mevrouw Tabouis schrijft in de „Oeuvre": In fascistische kringen te Rome wordt druk besproken over een nieuw epeditiecorps, dat eSen het eind van Maart gereed zou moeten 2Ün. Men beweert, dat vier legercorpsen, elk Van drie divisies, in voorbereiding zijn. De „Universe" weet uit absoluut betrouw bare bron te berichten, dat Mgr. Emmanuel Itürita, bisschop van Barcelona, over wien men Qe laatste maanden niets meer had vernomen, *}°g in leven is. Over den verderen toestand van den Bisschop worden, met het oog op de per- s°onlijke veiligheid van den Kerkvorst geen tla<3ere mededeelingen verstrekt.. Meerdere priesters hebben hun leven te dan- aan Zuster Pilar, Overste van de Zusters ^arrnelitessen te Limenar. Deze zuster wist, als ^hlitiesoldaat verkleed, de gevangenis binnen dringen, en zonder argwaan te wekken een Miester mee terug te brengen. Achttien malen herhaalde zij dit gevaarlijke werk. Voor eiken Miester zocht de zuster een schuilplaats bij Vei*trouwde katholieken. Dr. Gregorio Maranon, een der mede-oprich ters van de Spaansche Republiek, heeft twee belangrijke verklaringen afgelegd. Werkelijk, zegt dr. Maranon, ik heb mij vergist. Behoudens enkele katholieke mo dernisten, die verhard zijn in hun vooroor deel ten gunste van de communisten, spreken en denken alle intellectueelen van Spanje zooals ik; ook zij zijn evenals ik uit de Spaansche republiek moeten vluchten om hun leven te redden. De revolutie is ons werk! Wij hebben haar gewild, en voorbereid. Zij is ontstaan uit onze reactie tegen het onrecht waarvan de vrije ge dachte het slachtoffer was. Welnu, wat is er daarna gebeurd? Gij weet het! Maar ik, ik heb het met eigen oogen aanschouwd. Men vermoordt iederen dag duizenden man nen en vrouwen, die ervan verdacht worden een eigen meening er op na te houden Wat mij betreft hebben dezelfde daden ge lijke reacties gewekt. Ik heb niet gewacht op deze bloedbaden, om mij los te rukken van. verdwaasde moordenaars, die wetenschap en verstand haten. Dit alleen is slechts belangrijk zoo be sluit dr. Maranon zijn verklaring dat Spanje, Europa en de geheele menschheid bevrijd zullen worden van een bloedig re gime van een moorddadige terreur, die wij zelf door een tragisch misverstand hebben voorbereid. Valencia en Barcelona zijn Russische kolo nies! Franco en zijn generaals zijn Spanjaar den. Door hun Afrikaansche troepen tot een overwinning te leiden, handhaven zij de oude traditie. VATICAANSTAD, 8 Maart (Stefani). Z. H. de Paus verrichtte Zondagmorgen de plechtigheid van de Wijding der Gouden Roos, die Hij aan de Koningin van Italië zal aan bieden. De plechtigheid, waarbij Kardinaal Pacelli en de Apostolische Nuntius bij het Quirinaal, als mede eenige waardigheidsbekleeders aan het Pauselijk hof tegenwoordig waren, werd ver richt in de audiëntiezaal, waar de H. Vader zon der hulp of steun heen geloopen was. Z. H. nam plaats in een leunstoel, die voor het al taar geplaatst was. Zoolang het kostbare geschenk nog niet aan de Koningin zal zijn aangeboden, zal het in de particuliere kapel van Z. H. den Paus bewaard blijven. Onze Romeinsche correspondent seint ons nader: De gouden rozetak, die door den bekenden ciseleur Aurelio MiStruzzi in gematigd modernen stijl is uitgevoerd, draagt een open roos en twee kleinere knoppen. In de roos bevindt zich een klein, uitneem- baar gouden doosje, waarin de H. Vader eigen handig den gewijden balsem, die uit Perumbal- sem en muskus is samengesteld, heeft gedaan. In het gebed der Wijding wordt de Gouden Roos vergeleken met de bloem, ontsproten aan den wortel van Jesse. TRIER, 6 Maart. In het jortgste nummer van het Kerkelijk Weekblad voor het Bisdom Trier publiceert de Bisschop, Mgr. Dr. Rudolf Bor- newasser, een oproep tot zijn diocesanen om ook het Kinderwerk te blijven steunen. De Bis schop vervolgt dan: Men maakt bezwaar tegen de confessioneele kindertuinen, als zouden zij een belemmering vormen voor de opvoeding tot Volksgemeenschap. Dit is wel heel merkwaar dig, hoe kunnen kinderen van twee tot zes jaar bij hun argeloos spel en hun kleine kinderlijke genoegens de volksgemeenschap verstoren! Wat moet men er wel van zeggen, dat door talrijke bepaalde instanties geen kinderen meer naar onze Katholieke sanatoria worden gezon den, zoodat de exploitatie in gevaar gebracht wordt, omdat zij zich van haar plicht bewust zijn en vasthouden aan haar karakter van godsdienstige instellingen? Bepaalde instanties, die tot nu toe hun kin deren gezonden' hebben, stelden zelfs den on- begrijpelijken eisch: Den toegang tot de huis kapel af te sluiten, de offervaardige religieusen niet meer te belasten met de opvoeding en de verpleging der kinderen; iederen geestelijke den toegang tot het sanatorium te verbieden, en tevens alle religieuze beelden en godsdienstige voorwerpen, zoover deze de kinderen aan hun geloofsbelijdenis konden herinneren, te ver wijderen. De Zusters van deze Katholieke Sanatoria kunnen natuurlijk nooit aan dergelijke elschen gevolg geven. BOEDAPEST, 8 Maart (Havas). Het gerucht dat Heteny, de adjunct-chef van de Hongaar- sche politieke politie, gedwongen zou zijn af te treden, wordt tegengesproken. In Hongaarsche politieke kringen vraagt men zich af, welke sancties genomen zullen worden tegen de partijen van uiterst rechtsch. Zelfs vraagt men zich af of sancties genomen zullen worden, daar het zeer moeilijk zal zijn de or ganisatoren te vervolgen. In een vergadering te Gyor verklaarde oud minister-president Friedrich, van de Christen- geunifieerde partij, dat het thans tijd is om in te grijpen. Kanunnik Ernst, van dezelfde partij, verklaarde dat Hongarije niets te wachten heeft van een groote mogendheid, welke het steeds voor haar eigen politiek zal gebruiken. Hon garije mag geen inmenging in zijn binnenland- sche aangelegenheden dulden. De leer der com munisten verwerpt de kanunnik, doch hij wan trouwt eveneens het programma van de anti communisten, die trachten de wereld onder een even twijfelachtige hegemonie te brengen. WASHINGTON, 6 Maart (Havas). Huil heeft ontkent, dat de Italianen 160 Abessiniërs zou den hebben gedood, die zij in de legatie der Vereenigde Staten te Addis Abeba zouden heb ben gevangen genomen. Huil gaf toe. dat na den aanslag op Graziam orders werden gegeven en dat de gezant der ontboden om inheemschen, die de Amerikaan- sche legatie waren binnengevlucht, er uit te Vereenigde Staten Italiaansche troepen heeft verwijderen. Deze operatie geschiedde evenwel zonder bloedvergieten. LYON, 8 Maart. (Havas). Herriot is lijdende aan een acute bronchitis. Hij heeft hooge koorts. Dezer dagen liep de Engelsche vracht boot „Lord Earnle" bij dichten mist op de klippen van de Zuid-Engelsche kust. De S.O.S.-seinen werden door verschillende radio-zenders opgevangen en weer uitgezonden. In angstige span ning konden duizenden luisteraars de reddingspogingen volgen, die met succes bekroond werden, daar alle opvarenden aan land konden worden gebracht LONDEN, 6 Maart. (Havas) De nationale executieve raad der Labour-partij publiceert een verklaring, waarin hij een uiteenzetting geeft van het program eener eventueele La- bour-regeering. Het voorziet in een positieve vredespolitiek. Alle particuliere eigendom zal worden onteigend. Het kleine grondbezit zal blijven bestaan. De Bank van Engeland zou een openbaar lichaam worden. Men kondigt voorts de nationalisatie aan van de verkeersmiddelen, de steenkolen- industrie en de gas- en electriciteitsonderne- mingen. Het program belooft de arbeidersklasse loons verbetering, betaalde vacantie en vermindering van den arbeidsduur. Voor de noodlijdende ge bieden zullen de middelen voor directe hulpver leening worden bestudeerd. Verder wordt gezegd, dat een eventueele La- bour-regeering geen moeite zal sparen om een einde te makgn aan den tegenwoordigen ruïneu- zen bewapeningswedloop. Zij zal streven naar een algemeene ontwapening, langs den weg van internationale overeenkomsten. Egypte heeft formeel om toelating tot den Volkenbond gevraagd en uitdrukking gegeven aan het oprechte verlangen deel te nemen aan internationale samenwerking. In de kringen der oppositie te Danzig wijst men er op, dat de nationaal socialisten thans in den Volksdag op 46 stemmen kunnen rekenen, en de tweederde meerderheid dicht nabij komen (48 zetels), welke noodig is voor een wettige grondwetswijziging. Het schiereiland Kamtsjatka is geteisterd door een cycloon, die aanzienlijke schade heeft aangericht. De Missiebisschoppen en Apostolische Pre fecten van de Provincie Calcutta hebben een gezamenlijk herderlijk schrijven uitgevaardigd, waarin op ernstige wijze gewaarschuwd wordt tegen de bedrieglijke verwachtingen, die door het socialisme gewekt worden bij de bestrij ding van de socale misstanden, waaronder Indië zoozeer te lijden heeft. Het is werkelijk eigenaardig, hoogst Eigen aardig zelfs," zeide Jonker Otto, „maar ik vraag u: welke adellijke familie, die zich zelf respecteert, houdt er nu géén familiespook op na?" Zijn aristocratische handen hielden op elegante wijze 'n sigaret vast. Tante Annette, in een grooten leuningstoel gezeten, huiverde. Uit den opkringelenden rook zag zij reeds de schim van een harer voor zaten oprijzen. „Staak dien nonsens, wat ik je bidden mag! Sedert je meerderjarigheid spookt het genoeg in onze financiën." De oude landjonker keek on tevreden naar z'n zoon, terwijl tante Annette haar sjaal iets dichter om zich heen trok. „Geen verwijten, papa, daar kan ik niet tegen!" Even heerschte er een koel stilzwijgen. „A propos, nu we toch zoo aan het praten zijn," hervatte Otto, „moet er iets van m'n hart. Ik sprak u laatst over Mathilde du Tour, wel nu, wanneer kan ik haar bij u en tante komen voorstellen? Want haar en niemand anders wensch ik als echtgenoote." Otto's vader kende de wilskracht van zijn zoon, doch een huwelijk met een ongefortuneerd meisje, alhoewel van ouden adel, leek hem on- gewenscht. Neen, een verbintenis met Agatha von Schwarzenstein werd meer verlangd: dan immers konden de beide goederen tot één heer lijk geheel worden samengevoegd. „Otto, je bent tegen jezelf!" zei de oude heer. ,,'t Zou een onbezonnen streek zijn. Je weet dat ik liever een verbintenis zag ,Met dien ijspegel, die u voor mij op t oog heeft?" Otto sprak driftig. „Ik verbied je dergelijke uitdrukkingen. Aga tha von Schwarzenstein heeft groot gelijk; ze is een te goede partij om zich niet op een stand punt te stellen." „Het hart van Mathilde is mij meer waard dan de samenvoeging van twee heerlijkheden! U bent belachelijk ouderwetsch. „Otto!" stoof zijn vader op. Tante Annette greep naar haar eau-de-colognefleschje; ze hield niet van scènes, 't Stond zoo banaal. „Entochzult u haar ontvangen." O, hij zou z'n zin doordrijven. Ach, wanneer papa Mathilde eerst maar eens gezien en gesproken had! Maar natuurlijk: gèld moest er zijn; geld, geld en nog eens geld! Alsof men daarvoor zijn levensgeluk koopen kon „Het is geen verbeelding, het is werkelijk heid. Otto is haast iederen middag bij de Schwarzensteins, en dezen avond heeft hij freule Agatha met haar neef en haar piano- leerares uitgenoodigd voor een muziekavondje hier. „Hij wordt verstandig, m'n jongen," zei Jonker Gijs trotsch. ,Die geschiedenis met Ma thilde, daar hoort men niets meer van. Ik heb 't wel gezegd, Annette!" „Zou je wezenlijk denken? Ik moet het eerst zien!" antwoordde tante, terwijl ze een vinnig rukje gaf aan haar armstoel. „Niets is wonderlijker dan een mensch! Ik hoop dat deze avond de inleiding mag zijn tot een verloving, welke ik gaarne zou zien." Dien avond was de salon feestelijk verlicht. De kroonluchters straalden. De traditioneele hoe zen waren onder tante's leiding van de oude kostbare meubelen afgenomen. Freule Agatha en juffrouw Suzanna, de piano- leerares, musiceerden uitstekend. Suzanna zong als een nachtegaal. Wel bracht het avondje niet dat, waar Jonker Gijs zich op gespitst had, doch de gezellige bijeenkomsten werden herhaald. De oude heer genoot vooral van Suzanna's heerlijke stem. Hoe temperamentvol en glan zend was deze. Hoe fijnbesneden haar gezichtje en haar oogen.... Nu, jonker Gijs was zelf ook jong geweest: hij xkon Otto best begrijpen toen hij zijn vader op de hoogte bracht van z'n be wondering voor „de kleine nachtegaal", zooals hij haar nu schertsend noemde. Lang duurde het niet of Otto vertelde de hoogstwaarschijnlijke verloving van Agatha met haar achterneef Heinrich Rothstein. „Wat zeg je?" De oude heer kon zijn ooren niet gelooven. „Ja papa en wat Mathilde betreftik heb haar reeds gevraagd. „Mathilde, zeg je!" riep Jonker Gijs verbaasd. „Zóó vertel je me dat je weg bent voor Suzan na en tegelijk denk je aan Mathilde als vrouw." „Luister even naar mij, papa," antwoordde Otto. Doch Jonker Gijs stormde de kamer uit. Hij liep nu in 't park en dacht na op welke wijze hij Suzanna uit het huis weren zou. Dezen avond nog zou ze komen zingen, die kleine nachte gaal In de salons schitterden weer de kroonluch ters. Otto negeerend, verzocht Jonker Gijs Su zanna hem te volgen in den kleinen salon. Nieuwsgierig volgde het jonge meisje. O, als de oude heer zich maar niet vijandig stelde tegenover haar en Otto! Aangenaam en voorzichtig bracht Jonker Gijs haar onder het oog: 'n verloving met zijn zoon was een onmogelijkheid; een zekere Mathilde had zijn liefde en zij alleen. Suzanna's gezichtje was bleek geworden van ontroering. Groote tranen stonden in haar oogen. „Ik zeg het in uw eigen belang, mijn kind!" Heel even trilde de stem van den ouden heer. „Ik hoop van harte dat uw zoon deze Mathil de nog lang mag liefhebben, want ik ben nie mand anders dan Suzanne Mathilde du Tour. Vol vertrouwen zagen de donkere oogen hem aan. „Men noemde mij Mathilde naar mama, doch Suzanna is mijn eigenlijke naam. Ik heb Otto lief en hoop dat u ons geen hinderpalen in den weg zult leggen, doch daar ziet u niet naar uit!" „De hemel beware me voor zoo iets, m'n kind." Hartelijk drukte hij de kleine handen, zoo spontaan naar hem uitgestoken. „Niets is veranderlijker dan de mensch," zei tante Annette, toen ze het nieuws hoorde.... „En de twee heerlijkheden Gijs?" „t Hindert niet; als de kinderen maar geluk kig zijn; wat ben je hopeloos ouderwetsch An nette!" WASHINGTON, 8 Maart (A.N.P.). De strijd om de hervorming van het Federale Hoog Gerechtshof blijft de algemeene be langstelling in hooge mate bezig houden. Het lid van het Huis van Afgevaardigden, Rankin heeft thans bekend gemaakt, dat hij voornemens is heden een amendement op de grondwet in te dienen, waarbij een maximum leeftijd vastgesteld wordt voor alie federale rechters. Tegelijkertijd is thans een begin ge maakt met de campagne in het geheele land tegen de hervormingsplannen van Roosevelt, waarbij merkwaardigerwijze de democratische Toen Plet Ftoto. een hel, tendeerde, viel —to de dnft—„veto*, en b«o„ nu me, V» Drein Drentel niets anders meer te bekennen dan z'n neus. seinvlaggetjes om hulp te seinen. De inwoners van Nagasaki etenstijd> maar daar gaVen de heeren niets om. „Als Piet wilde eerst probeeren om hem er aan dien neus uit te begrepen onmiddellijk dat er geholpen moest worden, en ter- gijpen moet worden, dan moeten we bereid zijn," zeiden trekken, maar hij zag spoedig in, dat dit veel te gevaarlijk was. wijl Piet maar door seinde, werd de reddingsbrigade ge- tegen eUcaax, en ze trokken er op uit, voorzien van de Door gangen en grotten kwam Piet Prikkel op den berg waarschuwd. noodige gereedschappen. tegenstanders het meest op den voorgrond treden. Het voornemen van Rankin heeft zoowel in het Huis van Afgevaardigden als in den Senaat grooten weerklank gewekt. In een te Philadelphia gehouden conferentie van de methodistische episcopale kerk is met 104 tegen 35 stemmen een resolutie aangenomen tegen ,,de pogingen van President Roosevelt om zich meester te maken vc" het Federale Hoog Gerechtshof". Dinsdag as. zal President Roosevelt zijn „praatje bij het haardvuur" voor de radio uitspreken en zich bij die gelegenheid tot het geheele volk wenden in verband met zijn plan nen tot hervorming van het Federale Hoog Gerechtshof. Ter voorbereiding van deze toe spraak heeft Roosevelt zich Zaterdag den ge- heelen dag opgesloten in zijn werkkamer in het Witte Huis. De vakvereeniging, waarbij ruim een millioen spoorwegarbeiders zijn aangesloten, heeft be sloten President Roosevelts hervormingsplannen te zullen steunen. BATAVIA, 8 Maart. (Aneta). De Gouver neur-Generaal maakte hedenmorgen voor de eerste maal kennis met den nieuwen kruiser „DeRuyter", waarmede hij een korten tocht maakte. De Gouverneur-Generaal, mevrouw Van Star- kenborgh, de oudste freule Van Starkenborgh, beide adjudanten van den Landvoogd en de heer Kiveron, algemeen secretaris, arriveerden hedenmorgen even over acht te Tandjong Piiok. waar een eere-compagnie stond opgesteld. Nadat de GouverneurGeneraal de compagnie had geïnspecteerd en het Wilhelmus was ge speeld, begaf het gezelschap, benevens de com mandant van de zeemacht, alle leden van den Raad van Ned. Indië en de plaatselijke militaire commandant zich in 'n sloep van de „De Ruyter" en in de admiraalssloep naar den kruiser. Deze koos, onmiddellijk toen het gezelschap aan boord was, het ruime sop. Te ongeveer elf uur keerde de „De Ruyter" terug naar de ligplaats. U dacht immers, dat a nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeeren! Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl •••iiiimmiiiiuiimimiiiiiiiiiiiliiiiiniiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ••■minimum iimmimiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii 28 Zij nam afscheid van haar vader bij het schip, maakte, met moederlijke zorg, nog een Paar kleinigheden voor hem in orde en reed toen langzaam weg. Voor den eersten keer In haar leven voelde zij zich onzeker. Toen zij haar Engeland gegaan was, had zij practisch ai besloten Lord Wisbeach te zullen nemen, maar had'dn feite besloten, dat niet direct doen, om deze ernstige zaak eerst eens kalm te overwegen. Haar gevoelens te zijnen op zichte waren niet veranderd. Dat was zoo ge bleven, totdat zij weer in New York terug was. Toen was zij het idee, met lord Wisbeach te zullen trouwen, zonderling gaan vinden. En thans zweefde zij zoowat tusschen die twee verschillende stemmingen in. Zij wist, dat Lord Wisbeach op haar zou Wachten, en zij had nu juist geen zin, om hem te ontmoeten. Zij wilde alleen zijn. Zij voelde zich neerslachtig. Zij vroeg zich af, of dat kwam, doordat zij pas afscheid van haar vader had genomen en kwam tot de conclusie, dat dat het wel moest zijn. Zijn vluchtig komen en gaan in haar leven maakte haar altijd min of meer onrustig. Zij reed verder langs de rivier. Zij wilde haar moeilijkheid opgelost hebben, voordat zij naar huis terugreed. Intusschen voerde Lord Wisbeach met me vrouw Pett en Willy Partridge een gesprek over de uitvinding van dien laatste: Partridgite. Toen Willy hoorde, dat hij werd aangesproken, had hij zich langzaam omgekeerd met het half- afwezige air van een denker, die midden in zijn gedachten gestoord wordt. Zoo keek hij altijd: als hij werd toegesproken en er waren er meneer Pett behoorde ook tot die klasse, die beweerden, dat er niets bijzonders aan hem was, dan die blik. Zij waren van meening, dat hij een reputatie van ontluikend geleerde, alleen gevestigd had op een starren, nietszeggenden blik, een bos haar, waar hij met zijn vingers doorheen kon strijken en den roem van wijlen zijn vader. Willy Partridge was de zoon van den onmis kenbaar grooten geleerde en uitvinder, Dwight Partridge, en de algemeen heerschende mee ning was, dat de springstof, Partridgite het resultaat zou zijn van de voortzetting der proe ven, waarmee zijn vader op het eind van zijn leven bezig was. Dat Dwight Partridge ernstig bezig was geweest met proeven voor een nieuwe springstof, was een publiek geheim in de krin gen, die zich voor zulke dingen interesseerden. Men zei, dat vreemde mogendheden hem nauw lettend in het oog hadden gehouden. Maar een plotselinge ziekte, die een droevig einde had, had het wordingsproces van Partridgite onder broken en de wereld had er niet eens meer aan gedacht, totdat plotseling een interview in de Kroniek was verschenen een blad, dat wel vaker bijzonderheden van belangwekkende per sonen wist mede te deelen en in dat artikel werd verteld, dat Willy de proeven van zijn vader had voortgezet van af het oogenblik, waarop de overledene met zijn onderzoekingen had moeten ophouden. Sedert toen hadden vage geruchten over mogelijke sensationeele ontdek kingen de ronde gedaan, die Willy noch ont kend, noch bevestigd had. Hij bewaarde dat geheimzinnige stilzwijgen, dat hem zoo buiten gewoon goed afging. Toen hij zich zoo ver had omgedraaid, dat zijn oogen op het knappe gezicht van lord Wisbeach bleven rusten, wachtte Willy even en zijn gelaat kreeg de uitdrukking van zijn por tret in de kroniek. „Aha, Wisbeach," zei hij. De vaderlijke toon scheen lord Wisbeach in geenen deele te hinderen. Hij begon opgewekt een gesprek, op zijn gezellige manier, waarmee hij ook andere deelgenooten in een gesprek als regel wist op te monteren. „Ik vertelde hier juist tegen mevrouw Pett," zei hij, „dat het me heelemaal niet zou verwon deren, wanneer je vanuit Engeland een bod zou ontvangen voor dat goedje van je. Ik kende veel menschen van 't ministerie van Oorlog, toen ik nog in Engeland was, weet je. Er waren er heel wat, die al van dat nieuwe spul gehoord had den." Het beviel Willy eigenlijk niet, dat er van Partridgite gesproken werd, als van „goedje'' en „spul", maar hij maakte er toch geen op merking over. Zoo spraken al die Engelschen, veronderstelde hij. „Is het waar?' zei hij. „Natuurlijk." zei mevrouw Pett „is Willy een goed vaderlander en hij zou zijn eigen land natuurlijk de voorkeur geven." „En of!" „Maar je weet, hoe die overheidsmenschen zij'n. Dat is overal zoo. Ze zijn vreeselijk sceptisch en o! zoo langzaam gaat dat alle maal." „Ja, dat weet ik. Bij ons is het al precies het zelfde. Ik heb efen kameraad, die ook eens iets heeft uitgevonden, ik weet heusch niet meer wat het was, maar het was in ieder geval een heel nuttig en gemakkelijk ding. Maar hij kan ze er eenvoudig niet toe brengen, ja of nee te zeggen. Maar om nu bij de zaak te blijven, waarom hebt u niet eens hier en daar gepolst, toen u in Engeland was." „Och, we waren maar een paar uurtjes in Londen. Maar tusschen haakjes, lord Wisbeach mijn zuster" Mevrouw Pett, wachtte even. Zij wilde eigenlijk liever niet over haar zuster spreken, maar de nieuwsgierigheid dreef haar er toe, „mijn zuster vertelde, dat u een goede vriend bent van haar stiefzoon, James 'Jrocker. Ik wist niet, dat u hem kende." Lord Wisbeach scheen even te aarzelen. „Hij komt niet, is 't wel? Jammer! Het zou jht goed voor hem geweest zijn. Ja, Jimmy Crocker en ik zijn altijd goede kameraden ge weest. Jawel, hij is een beetje, nou ja u neemt mij niet kwalijk! Ik bedoelHij brak zijn zin plotseling af en richtte zich tot Willy om zijn verwarring te maskeeren. ,LIoe doe je het nu verder met dat gekke goedje van je?" vroeg hij. Wanneer Willy bezwaren had tegen den naam „goedje" voor Partridgite, hij stelde nog minder prijs op de betiteling van „gekke goedje" er voor. Derhalve antwoordde hij droogjes. „Ik ben opgehouden met dat gekke goedje." „Is er iets verkeerd gegaan?" vroeg Lord Wis beach vriendelijk. „Integendeel, mijn onderzoekingen hebben de meest bevredigende resultaten gehad. Ik heb voldoende Partridgite in mijn laboratorium om heel New York in stukjes te laten vliegen!" „Willy!" riep mevrouw Pett uit. „Waarom heb je me dat niet eerder gezegd? Je weet toch, ïoeveel belang ik er in stel." „Ik heb pas gedurende den afgeloopen nacht de laatste hand aan mijn werk gelegd." Met een voornaam knikje verwijderde hij zich. Hij had genoeg van het gezelschap van Lord Wisbeach. De jongeman had iets, dat hem niet beviel. Hij probeerde bij het raam eenig gezelschap te ontwaren, dat meer voor zijn smaak bestemd was. Lord Wisbeach wendde zich tot zijn gast vrouw. De nietszeggende uitdrukking was van zijn gezicht verdwenen, alsof er eerst een masker had voorgehangen. Een paar scherpe en intelligente oogen keken mevrouw Pett aan. „Mevrouw Pett mag ik eens ernstig met u spreken?" Mevrouw Pett's verrassing over de verande ring bij den ander belette, dat zü kon antwoor den. Hoezeer zij Lord Wisbeach ook mocht, zij had hem nooit eenige mate van verstand toe geschreven, en de man, die nu naar haar keek, was ontegenzeglijk iemand met hersens en goede ook. Zij knikte. „Als uw neef werkelijk geslaagd is met zijn proefnemingen,» dan dient u toch zeer voorzich tig te zijn. Dat ding behoorde niet in zijn laboratorium te liggen, hoewel verondersteld mag worden, dat hij het zoo goed mogelijk en zoo veilig mogelijk heeft opgeborgen. Het moest ergens in een brandkast gelegd worden in de brandkast in uw bibliotheek bijvoorbeeld. Dergelijk nieuws verspreidt zich sneller dan de bliksem. Misschien zijn er op dit oogenblik reeds menschen, die de stof in handen trachten te krijgen." i Iedere zenuw, iedere hersencel van mevrouw Pett werd geschokt door die ernstig uitgespro ken woorden. Nog nooit nad zij zich zoozeer misrekend in iemand, als juist in Lord Wis beach. „Spionnen?" vroeg zij bevend. „Ze noemen zich anders," zei Lord Wisbeach. .Agenten in Geheimen Dienst. Ieder land heeft menschen, die uitsluitend dergelijke werkjes opknappen." „En die zouden probeeren, Willy's.. rouw Pett's stem begaf haar. twuial vurvoiguv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 7