De toestand te Madrid wordt steeds hachelijker H Kath. Vlaamsche Volkspartij opgericht Aardbeving te San Francisco Het nieuws van heden Schip in nood in de Golf van Biscaye PAUSELIJKE TERUG NAAR MEXICO? DE BAROMETER Vele kinderen komen om van den honger Het controle-plan geaccepteerd Nieuwe partijprogram goedgekeurd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 9 MAART 1937 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20449 Zelfs de soldaten aan het front krijgen lang niet lederen dag warm voedsel Nieuw hevig offensief tegen de stad ingezet Offensief bij Cordova verwacht De kosten-kwestie moet echter nog worden geregeld Het Weer Een priester vermoord te Santa Isabel minimum - - z r - Velen vluchtten ijlings uit de stad, beangst voor een ramp als in 1906 Groote schade aan vele gebouwen aangericht Het Oostenrijksche legitimisten-program Streven naar een gezamenlijk op treden van de katholieke Vlamingen Op weg naar herstel der politieke eenheid aByysgMBpp SLECHT NIEUWS VAN DE ZON Dictator Een Britsch stoomschip zond nabij de Spaansche kust dringende s.o.s.-seinen uit Vier torpedojagers ter hulp uitgevaren NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 5) ct., fngex. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. 3H. Uit de verhalen van deserteurs, die in steeds grooter aantal naar de rechtschen overloopen, blijkt duide lijk hoe hachelijk de toestand in Madrid is. Opmerkelijk is, dat allen zonder uitzondering dezelfde geschiedenis vertellen: te Madrid heerscht een steeds ernstiger toenemend ge brek aan levensmiddelen. De meest tragische verhalen komen van bur gers, die er in geslaagd zijn uit Madrid te vluchten. De ontberingen van de soldaten zijn blinder groot, want ze krijgen het beste van de geringe voedingsmiddelen, die nog beschik baar zijn. Deserteurs van de militie deelen me de, dat ze vaak acht en veertig uur geen ander Voedsel kregen dan rijst, zwart brood en af en toe sardines. Tot voor kort kregen de soldaten een da- gelijksch rantsoen van paardenvleesch en groentensoep. Maar dit is thans een zeld zaamheid en er gaan dagen voorbij, zonder dat zij warm voedsel krijgen. De grootste moeilijkheid voor de burgerlijke bevolking is het tekort aan melk voor kinderen, van wie er velen van honger sterven. De les van Malaga, waar bij de verovering bleek, dat er een tekort bestond aan alle soor ten levensmiddelen, heeft de nationalistische Autoriteiten er toe gebracht, groote hoeveelhe den levensmiddelen achter het front te ac- cumuleeren tot leniging van den nood der be volking. Er is reeds 20.000 ton voedingsmiddelen. Srootendeels gecondenseerde melk, voor de kin deren in reserve gehouden, verder 21.000 liter jevertraan, eveneens voor de kinderen, groote hoeveelheden koffie, welke vrij in de cantines Zal worden uitgereikt aan de bevolking, als- hiede groote hoeveelheden brood, meel, aard- APpelen, versche groenten en steenkool. Er staat een groot aantal vrachtauto's gereed om de levensmiddelen naar Madrid te brengen, zoodra de nationalisten de stad binnenrukken. De organisatie van dit hulpwerk ligt bijna Seheel in handen van vrouwen uit aristocra tische families. Bovendien breien de vrouwen V'ollen kleerën voor de kinderen. Vele natio nalistische officieren hebben bloedverwanten, bouwen, moeders, zusters of kinderen te Ma drid, die zij spoedig hopen weer te zien. Maar hulp zal aan allen worden verleend, die in n°ocl verkeeren, tot welke partij zij ook be- booren. Een van de merkwaardigste feiten van den burgeroorlog is, dat ondanks de hooge finan- c'eele kosten, het leven in het door de na tionalisten bezette gedeelte van Spanje niet duurder is geworden. Achter het front is er weinig, dat er op wijst, dat er een oorlog gaande is. De boeren keeren 0t*fniddellijk naar de veroverde dorpen terug eh hervatten het normale leven. Uit Madrid meldt Havas: De rechtschen hebben vanmorgen een hieuw hevig offensief tegen Madrid ingezet. Zij zijn een grooten aanval in den sector Guadalajara begonnen. In den loop van den Zondagnacht heeft het ®eschut der rechtschen de hoofdstad gebom bardeerd. De wijk Rastro in het bijzonder is Betroffen. Shrapnells hebben verscheidene ge bonden gemaakt. Deneraal Miaja, de verdediger van Madrid, ^vestigde aan de journalisten: „De nationalis ed hebben vanmorgen een groot offensief in bon sector Guadalajara ingezet." .Nader wordt over dit nieuwe offensief uit Madrid medegedeeld: Vanochtend vroeg hebben de troepen der "Ochtschen, die sedert eenige dagen waren sa mengetrokken, een algemeenen aanval op den *e8 naar Aragon tugenover de stellingen der ogeenngstroepen te Latoba en Abanades ge iend. Na een hevig voorbereidend geschutvuur brachten de rechtschen alle oorlogstuig, Waarover zij beschikken, zware en lichte tanks enz. in het vuur. Het anti-tankge- schut der regeeringstroepen kwam onmid- öelljjk in actie. Negen driemotorige bom bardementsvliegtuigen, beschermd door es cadrilles jagers, wierpen talrijke bommen op de liniën der regeeringstoepen en trachtten Zelfs door te dringen tot Alcala de Henares. •Batterijen afweergeschut en jachtvliegtuigen der regeering hebben daartegen een hevig gevecht ontketend Dm elf uur bereidden de rechtschen met ge schutvuur een nieuwen aanval voor, waarna bun infanterie geleidelijk opdrong naax de blies der regeeringstroepen. Nadat een korte pauze was ingetreden, werd nog heviger aanval dan de vorige ingezet, Wederom op hetzelfde punt. Tijdens dezen aanval was de artillerie der Regeeringstroepen eveneens in onafgebroken Actie, Langzamerhand nam het gevecht in he vigheid af. Welke vorderingen de troepen bij deze aanvallen gemaakt hebben, werd nog niet bekend gegeven. Men verwacht, dat het binnenkort tot een grooten slag in het Noorden der provincie Cor dova zal komen. De rechtschen zijn namelijk den opmarsch begonnen, dien zij hadden ont worpen, naar men gelooft, om Puerto Llano en de mijnen van Almaden te bereiken. Volgens Lloyds hebben de Fransche autoritei ten aan Fransche schepen instructie gegeven veertig mijl buiten de Spaansche kusten te blij ven met het oog op het gevaar der drijvende mijnen. LONDEN, 8 Maart. (Havas). Officieel wordt bevestigd, dat zich thans te Burgos de secreta ris-generaal van de Engelsche ambassade te Hendaye, Pack, en de heer Fraser van de Board of Trade bevinden. Men legt er den nadruk op, dat dit contact tusschen de Engel sche overheid en de regeering van Franco geen erkenning van Franco beteekent. Officieele kringen achten het noodzakelijk ter plaatse kwesties te bespreken betreffende den handel tusschen Engeland en Spanje, vooral sedert het opschorten van de compensatiekas. Pater Pablo de Santiago, van de orde der Claretanen heeft 133 dagen lang zijn priester lijke bediening uitgeoefend in het roode Astu- rië. Thans, nu hij zich in veiligheid heeft kun nen stellen, heeft hij enkele bijzonderheden medegedeeld over zijn lotgevallen onder de roode terreur. lederen dag droeg hij de H. Mis op en werkte dag en nacht voor de geloovigen van zijn zwaar beproefde provincie. Hij vermomde zich op verschillende manieren. Nu eens bezocht hij zijn geloovigen als mijn werker, dan weer als boer of als schaapsherder. Pater Pablo is in de stad Gijon getuige ge weest van honderden executies, zoowel van lee- ken als van geestelijken. Naar hij mededeelde, werden kelken en cibories in de herbergen als gewone wijnkroezen gebruikt. LONDEN, 8 Mrt. (Reuter). Naar verno men wordt, heeft de subcommissie van de niet-inmengingscommissie hedenochtend de laatste twistpunten afgehandeld. Na de vergadering van de subcommissie is de commissie van niet-iflmenging bijeenge komen. Het ontwerp tot controle te land en ter zee van de grenzen van Spanje is door de commissie aangenomen, alleen de kwestie van de bijdrage van Duitschland in de kosten is nog niet geregeld. Naar verluidt heeft Duitschland thans aan geboden 10.000 pond te betalen in buitcnland- sche deviezen, van de 143.000 pond, welke zijn aandeel zijn. In officieele kringen wordt verklaard, dat in het document, waarin het controle-ontwerp uiteen wordt gezet, geen sprake is van de po litieke verhoudingen, welke bestaan tusschen de regeeringen, die het niet-inmengingsverdrag hebben onderteekend. LOS ANGELES, 8 Mrt. De Pauselijke Delegaat voor Mexico, Mgr. Leopold Ruiz y Flores, heeft aan den correspondent van den Katholieken Persdienst verklaard: De katholieken zullen zonder acht te slaan op de politieke gezindheid der partijen met iederen stap tevreden zijn, die onder nomen wordt voor het herstel van den vre de en de godsdienstvrijheid. Wat mijn terugkeer naar Mexico betreft, moet ik, alvorens een besluit te nemen, eerst de am nestiebepalingen kennen, om mijn uitzonderlijk geval te kunnen beoordeelen, want ik ben niet als samenzweerder veroordeeld maar als Ver tegenwoordiger van den Paus, die volgens de opvattingen van de Mexicaansche regeering een buitenlandsch Souverein is." Mgr. Ruiz dementeerde de mededeeling die in de neutrale pers is verspreid als zou de jongste ontwikkeling der dingen de ineenstor ting van de anti-godsdienstige actie in Mexico beteekenen. In verschillende Bondsstaten blijven de aan vallen tegen de Katholieke Kerk voortduren. Thans wordt geseind, dat de Jezuïeten pater Pedro Maldonado in Santa Isabel bij Chihuahua door een bende gewapende man nen werd overvallen en vermoord. Zijn zuster die hem te hulp wilde komen werd ernstig mishandeld en bloedig verwond. Deze moord heeft in Santa Isabel groote op schudding teweeggebracht. Aan «de protestmeeting die aldaar in verband met dezen moord werd gehouden werd door 15.000 katholieken deelgenomen. VERWACHTING: Meest matige Noord- s oostelijke tot Noordelijken of Noordwes- tel i jken wind, gedeeltelijk bewolkt in het ji Noorden, in het Zuiden zwaar bewolkt tot EE betrokken. Weinig of geen neerslag; lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig 1 verandering. EE SAN FRANCISCO, 8 Mrt. (D.N.B.) De stad San Francisco werd Maandagochtend vroeg door een aardbeving geteisterd, welke, naar de politie mededeelde, de hevigste is sinds die van 18 April 1906. De aardschokken duurden twee a drie se conden. Zij hebben groote schade aangericht aan de woonhuizen en Winkelzaken. Voor zoover bekend zijn geen gewonden te betreuren. Het autoverkeer op de brug van San Fran cisco naar Oakland was spoedig na de aard beving zeer druk, daar velen ijlings de stad ver lieten, uit vrees, dat zich een ramp zou her halen als in 1906 de stad heeft getroffen. WEENEN, 8 Maart (Stefani). Het nieuwe program der legitimisten vermeldt het rood-wit-rood als de kleuren van het nieu we Oostenrijk. Het wijst ieder privilege aan eenige klasse van de hand, legt allen burgers dezelfde plichten op en verleent hun dezelfde rechten en is tegen iederen rassen- en klassenstrijd. De vrijheid en onafhankelijkheid van Oos tenrijk moeten volkomen geëerbiedigd worden. Het program bevestigt het christelijk-sociale karakter van den staat en acht het onontbeer lijk de jeugd vaderlandlievende ideeën in te prenten en het elimineert iederen invloed, welke de jeugd zou kunnen verwijderen van de staatsidee van Dollfuss. De eerste Berlijnsche vrouwelijke slager heeft dezer dagen met succes proeven van bekwaamheid afgelegd. De vrouwe lijke slager aan haar arbeid Een krijtrots bij Le Havre, die naar de zee glijdt, sleept in zijn val verscheidene villa's mee, terwijl hij andere bedreigt. 150 arbeiders trachten het ergste te voorkomen Onze Brusselsche correspondent meldt ons d.d. 7 Maart: Het was vandaag voor de katholieke Vlamin gen een belangrijke politieke Zondag. Na de voor de katholieken zware parlementsverkiezingen van 1936 werd de behoefte gevoeld om de Belgische katholieke partijformatie beter aan te passen bp de dualiteit der Belgische bevolking, Vlaamsch en Waalsch, met zulke diepe geeste lijke en politieke onderscheiden, meer rekening tc houden met de geheel eigen psyche der ka tholieke Vlamingen, en in het Belgisch katho liek partyleven den katholieken Vlamingen het aandeel en de macht te gunnen, die hun recht matig toekomen. Van de 63 katholieke Kamerleden, die er na de jongste wetgevende verkiezingen zyn over gebleven, zijn er immers 49 Vlamingen en slechts 14 Walen en Brusselaars. Verder wenschten de katholieke Vlamingen een partyleven, dat meer zou doordrongen wezen van het Vlaamsch na tionaal bewustzyn, dat zoo diep in de volkslagen is doorgedrongen. Dit alles heeft aanleiding gegeven tot de voorioopige inrichting van twee autonome par tijformaties, de Katholieke Vlaamsche Volks party en de Parti Social Catholique, die gefe dereerd zqn in 't zoogenaamde Blok der Bel gische Katholieken. De vorige maanden werd een sociaal statuut voor de nieuwe katholieke party voorbereid, evenals een algemeen staatkundig programma, waarvoor zou worden gestreden. Tevens werden de veelbesproken „concentratie"-besprekingen gevoerd, die ten doel hadden de mogelijkheid te onderzoeken van een organisatorische samen werking zoo niet een bondgenootschap, in af- Het Duitsche duikbootflotielje „Weddingen" hield dezer dagen bij Kiel oefeningen. Een der. nieuwe duikbooten wachting van een politieke vereeniging, met het Vlaamsch Nationaal Verbond, waarin een aan tal katholieken zyn overgegaan. Het voorioopige is nu definitief geworden, en gisteren werd door een 200-tal afgevaardigden het nieuwe partijprogramma aangenomen, de statuten goedgekeurd en het voorloopig be stuur gehuldigd om zijn voorbereidend werk en vervolgens definitief in zqn leidende functie be vestigd en daarvoor ook nog met enkele leden aangevuld. Het bestuur is samengesteld uit negen leden, maar de statuten bepalen, dat het slechts een maximum van drie parlementsleden mag tellen, en slechts vier directe vertegen woordigers van standen-organisaties. Het gezag der partij berust bij den voorzitter, leider der partij, vervolgens by het bestuur, dan bij den partijraad, die 60 leden telt en in laatste in stantie bij het congres, dat de partijmassa en de arrondissementspartijen vertegenwoordigt. Wat het politiek programma betreft: er wordt geformuleerd, dat de Katholieke Vlaamsche Volksparty onvoorwaardelijk aan het volk, door middel van vrij gekozen afgevaardigden, het recht toekent van een daadwerkeiyke medewer king aan de wetgeving en van controle op het bestuursbeleid. Zij erkent het recht van vrije politieke groepeering en groepeert zelf, in één enkele politieke formatie „alle Vlamingen die zich ten doel stellen op staatkundig terrein een orde te vestigen, gegrond op de beginselen van de christelijke beschaving en op de historische tradities van het land." De Katholieke Vlaamsche Volkspartij is van oordeel, dat 'n hervorming van de Staatsstruc tuur noodzakelijk is, maar zal alle oplossingen bestrijden, die rechtstreeks en bewust of on rechtstreeks en onbewust op een autoritair, totalitair of dictatoriaal regime aansturen. Wat de buitenlandsche politiek betreft sanc- tionneert de Katholieke Vlaamsche Volksparty in haar eischen de jongste oriënteering der Bel gische politiek te dezer zake. De Katholieke Vlaamsche Volkspartij zegt een zelfstandig buitenlandsch beleid te willen, gegrondvest op den eerbied voor onze onafhankelijkheid en practische onzydigheid. Daarom dient, volgens de Katholieke Vlaam sche Volkspartij, in de toekomst geen enkele verbintenis aangegaan, geen enkele acte te worden onderteekend, geen enkel accoord te worden vernieuwd, dat juridisch, of feitelijk, of in schijn, de doelmatig heid van de Belgische onafhankelijkheidspositie van het land in het gedrang zou kunnen bren gen. In het Vlaamsch nationaal programma der nieuwe partijformatie werd o.a. een ruime be- stuursdecentralisatie gevraagd, zelfstandige Vlaamsche Academiën van Wetenschappen, een Hoogere Vlaamsche cultuurraad, en als actie o.m. voor de gemeenteraadsverkiezingen in 1938 „een geconcentreerd optreden" van alle katho lieke Vlamingen gewenscht. Er is veel, dat hopen laat, dat de katholieke Vlamingen inderdaad flink op weg zijn hun politieke eenheid te herstellen. En kenschet send is daarbij een klacht, die een paar keeren cp deze stichtingsvergadering naar voren kwam: men klaagt veel over den overwegenden invloed van de niet-katholieken in het staatsbeleid, deze overwegende invloed is alleen te wyten aan de verdeeldheid onder de katholieken. Na de Katholieke Vlaamsche Volksparty volgt nu de stichtingsvergadering van de Parti social Catholique. Deze heeft inmiddels ook reeds een eerste succes geboekt op den weg naar het herstel der eenheid: n.l. de vereeniging der so ciale organisaties van de katholieken in Wal lonië, een vereeniging die twintig jaar lang te vergeefs was nagestreefd. NEW YORK, 8 Mrt. (Stefani.) De sterrenkun digen te Pasadena in Califomië hebben waar genomen, dat op de zon de hevigste uitbarsting sinds 1900 zich heeft voorgedaan. De zonne vlekken worden grooter en nemen snel in aan tal toe. Nieuw hevig offensief op Madrid ingezet: de toestand in de Spaansche hoofdstad steeds hachelijker bij gebrek aan levensmiddelen. Aardbeving te San Francisco richt groote schade aan. Het controleplan door de non-interventie commissie geaccepteerd; de kosten-kwestie nog niet opgelost. De bekende schrijver, dichter en oud-hoogleeraar prof. dr. Albert Verwey overleden. Memorie van antwoord in zake het verbindend of niet verbindend verklaren van collectieve arbeidsovereenkomsten. Vandaag wordt de 36e jaarbeurs te Utrecht geopend. New-Yorksche Beurs: Stemming verdeeld. O In ieder mensch steekt iets van een dictator. Ik, ik, ik. Alleen het kind is daarbij oprecht. Het spreekt voortdu rend openlijk en onomwonden over zich-zelf. Ik wil, ik zal, ik moet.... Het voelt zich altijd en in alles num mer één, en zelfs de eenige. En laat dit ook duidelijk blijken. De oudere is uiteraard meer be- heerscht en meer gesloten. Hij laat zich niet gaan, zooals het kind. Maar in wezen is er weinig verschil Ook hij ziet allereerst en allermeest zich-zelf, tracht door alles heen zijn zin te krij gen en zijn wil op te leggen aan an dederen. Ik, ik, ik Hoevelen willen bevélen, en hoe weinigen gehoorzamen! Ontelbaar is het aantal dictators van grooter, of kleiner formaat. Gelukkig maar, dat ook de breidels niet ontbreken, om hen binnen de perken te houden, en aldus ieder het zijne te waarborgen. Verontrustende mededeelingen kwa men uit Londen, dat Maandag in den namiddag een passagiersschip van de Elder Dempster line zou zijn gebombardeerd door een oorlogs schip van onbekende nationaliteit in de Golf van Biscaye. Het schip zou den naam Ada dragen en nog vóór de hulp, waarom dringende S. O. S.- seinen waren uitgezonden, aanwezig kon zyn, zou het vaartuig reeds gezonken zyn. Later werd gemeld, dat hier geen sprake kan zijn van het stoomschip Ada, doch van de pakketboot Aba van dezelfde maatschap pij, welke een geregelden dienst onderhoudt tusschen Liverpool en de Westkust van Afrika. Tenslotte berichtte Havas, dat het betrok ken schip niet onder vuur zou genomen zyn door een oorlogsbodem, doch dat het in de Golf van Biscaye in brand zou zijn geraakt. Vier Britsche torpedojagers, de „Echo", „Eclipse", „Encounter" en „Escapade" zyn ter hulp uitgevaren, terwijl ook van Fransche zij de hulp werd gezonden. Nog werd vernomen, dat het schip reeds gezonken zou zyn; ook passagiers zouden zich aan boord bevonden hebben. Nadere berichten over de ware reden waar om het schip noodseinen heeft uitgezonden zyn alsnog niet bekend geworden. Stand op Dinsdag 1 uur van.: 749 yorige stand: 754.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1