LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen Het particuliere bankwezen De Marseillaise De geheimzinnige scheepsramp DE DUBBELE MOORD TE VLISSINGEN iimimmmrinnimiiiiimmniMuiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiHiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiliHnimniiiiiifS DINSDAG 9 MAART 1937 Het Welvaart-Comité ontbonden De resultaten waren bevredigend Het eindrapport Steunfraude en haar gevolgen Geef alle bijverdiensten op! De film „Golgotha" in beslag genomen Bij begin van een voorstelling te Haarlem PATER H. A. STAAL O.F.M. Nationale tentoonstellingsfilm BLOEMENDAAL HEEMSTEDE Eve*i voor het aangaan der school.... Zesjarig meisje te Alkmaar door vrachtauto gedood AUTO IN SLOOT GEREDEN Vijf inzittenden licht gewond EERSTE NACHT VAN STILLEN OMGANG GOED VERLOOPEN Er waren 23.000 deelnemers Staatscommissie, onder leiding van oud-minister de Geer, ingesteld Wrak van de Kantoeng Een gevaar voor de scheepvaart Weer 80.000 stakers in de auto-industrie Meerdere bommen te Perpignan gevonden Buitengewone kabinets raad te Berlijn? WIJZIGING CRISISPACHTWET Vele Tweede Kamerleden gaan er mee accoord Geen Britsch, doch een Spaansch schip zou gezonken zijn Er zijn Woensdagavond laat nog twee mannen in het café geweest Het paleis Soestdük Baarnsche vleugel aanbesteed GROND VOOR TOSCANINI Joodsche waardeering voor belan geloos werk van den dirigent Apotheker-assistent NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT |lllll!llll!llllllllllll!ll!lllllllllllllll!lllllilll!llll!lllllllllllllllllllllllll>llllllllllll111!l!lllllllllllll!lllll>lll!!lllll!lllfl| iiiiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii STAD Gisteravond werd in café-restaurant Brink- mann aan de Groote Merkt de slotvergadering van het Welvaart-comité gehouden. De voor zitter, de heer Mr. Dr. F. A. Bijvoet, dankte voor de goede opkomst van belangstellenden en gaf een kort historisch overzicht van de stich ting, de werking en de resultaten van het Wel vaart-Comité. Deze resultaten zijn wel niet ver bijsterend geweest, maar er is reden tot te vredenheid, vooral als men in aanmerking neemt, dat buiten de bekend geworden opdrach ten aan werk, het Comité door zijn onpersoon lijke propaganda veel tot werkverruiming heeft bijgedragen. Hij deelde mede, dat aan giften ter financiering van de werkzaamheden een bedrag van ƒ2171.binnenkwam. Er is een batig saldo van 38.38. De heer Bijvoet stelde voor, dit bedrag over te dragen aan de stichting Haarlems Bloei, die de werkzaamheden van het Comité zal voort zetten. De vergadering ging hiermede accoord. De secretaris-penningmeester van het Comi té, jhr. dr. J. C. Mollerus bracht hierna het eindrapport uit. Spr. herinnerde er aan, dat ongeveer twee jaar geleden èn uit middenstandskringen én uit vakorganisaties stemmen opgingen om te komen tot een actie voor werkverruiming en bestrij ding der werkloosheid in Haarlem en omgeving. Voorbereidende besprekingen werden gehou den met vertegenwoordigers der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, middenstands- en vakorganisaties, waarna besloten werd tot oprichting van een comité van actie onder den naam „Welvaart comité Haarlem en omstreken". Een Werk comité werd uit het groote comité gevormd en het bestuur werd gesteund door een Comité van Aanbeveling, waarin vele vooraanstaande stadgenooten zitting namen. Door het Comité op juridischen grondslag te plaatsen, verkreeg het den vorm van een Stichting en had als zoodanig ook rechtspersoonlijkheid. Enkele groote organisaties zegden al spoedig financieelen steun toe. Een der eerste werk zaamheden van het Comité was het uitschrijven van een vergadering met de vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven. Na uitvoerige dis cussie kwam men tot overeenstemming; het Comité kreeg de beschikking over een niet on belangrijk bedrag ter financiering der actie. Het Comité werd gevestigd in het gebouw oer Kamer van Koophandel en Fabrieken; het per soneel dier Kamer stond het Comité met raad en daad bij, waarvoor in het verslag dank wordt gebracht. In het laatst van Februari 1936 werd begonnen met het verzenden van de bekende circulaires en belofte-formulieren en na eenige dagen werd een begin gemaakt met huisbezoek. Hierbij deden de enquêteurs teleurstellende er varingen op: men bleek vaak financieel niet bij machte te zijn, om werkzaamheden te doen verrichten; men was niet voldoende bekend met de doelstellingen van het Comité; anderen za gen in het Comité een middel om den over het algemeen hocgen loonstandaard te bestendi gen; te veel beperkende overheidsbepalingen maakten dat eenmaal voorgenomen werken niet konden worden uitgevoerd, enz. Na gemeenschappelijk overleg in het comité werd nu besloten, de werkwijze van het Comité te veranderen en zijn krachten niet meer zoo te concentreeren op het verkrijgen van belofte formulieren als wel op het aanbrengen van reclameplaten, spandoeken, het verspreiden van korte duidelijke manifesten e. d., ten einde de gedachte ingang te doen vinden, dat het ver schaffen en doen uitvoeren van werken een bij uitstek geschikt middel is om de crisis te bestrijden. De heer Misset teekende de bekende, pakkende reclameplaat, die met medewerking van het gemeentebestuur in alle gemeentelijke instellingen werd geplaatst in voor het publiek toegankelijke ruimten; voorts in bankinstellin gen, trams en bussen en bij de meeste winke liers. Het resultaat van een en ander was reeds dadelijk merkbaar; men begon zich meer voor de werkzaamheden van het Comité te interes seeren en een aanzienlijke vermeerdering van het aantal ingevulde belofte-formulieren was er het gevolg van. De actie van het coir/té gaf ook aanleidmg cm groote werken, die reeds lang op afdoe ning wachtten, door bemiddeling van het Wel vaart-Comité voortgang te doen hebben; ook werd aangedrongen op het zooveel mogelijk te werk stellen van Haarlemsche werkloozen en op het behoud van werk voor Haarlem. Aan ai deze feiten is zooveel mogelijk aandacht ge schonken. Einde September 1936 werd een vergadering gehouden met de verschillende organisaties, daar de kasmiddelen van het Comité grooten- deels waren verbruikt en het bestuur aan de hand van de tot nu toe bereikte resultaten met de organisaties wilde bespreken, of tot op heffing of voortzetting der werkzaamheden- moest worden overgegaan. In het laatste ge val moest wederom een beroep op de verschil lende organisaties worden gedaan voor finan cieelen steun, daar voor.de bestrijding der di verse onkosten, ongeveer 200 per maand noodig was, o.a. voor drukwerken, salarissen, porti,'administratie en andere onkosten. Het meerendeel der vergadering was voor een tijdelijke voortzetting der werkzaamheden gezien de bereikte resultaten der laatste maan den. lïoewel de vertegenwoordigers der organi saties bereid waren opnieuw een bijdrage in het fonds van het Welvaart-Comité te stor ten, werd de aandacht gevestigd op het feit, dat zoovelen van deze actie profiteerden en men zich om een bijdrage ook tot andere be volkingsgroepen moest wenden. Besloten werd het werk nog eenigen tijd voort te zetten en daarvoor de noodige geldmiddelen bijeen te brengen. Gevolg gevende aan de op de verga dering tot uitdrukking gekomen wenschen, wendde het Comité zich tot verschillende groot bedrijven, fabrieken, bankinstellingen en win keliers met het verzoek, het Comité financieel te steunen en de resultaten daarvan waren alleszins bevredigend. De volgende resultaten kunnen vermeld worden: 40 opgaven van Schilder- en Stucadoor- werk; 32 opgaven van Behang-, Meubel- en Tim merwerk; 29 opgaven van Aanleg en Onderhoud var. Tuinen 25 opgaven van Aankoop van Diversen. 11 opgaven van Gas, Electra en Centrale Verwarming; 8 opgaven van Nieuwbouw. 6 opgaven van Verbouwing. 6 opgaven van Loodgieters- en Smidswerk. In totaal 157 opgaven voor een bedrag naar een schatting van circa f70.000 a. f80.000. Gerekend over onze stad van pl.m. 33.000 gezinnen, is dit bedrag klein, op het eerste ge zicht zelfs teleurstellend. Men moet echtei niet vergeten, dat voor de actie minstens 10.000 a 15.000 personen in aanmerking kwamen en dat hierbij zeker een niet onbelangrijk aantal onzichtbare resultaten gevoegd mogen worden, als direct of indirect gevolg van de campagne. De secretaris had den dank van den voor zitter en van de vergadering in ontvangst te nemen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige aanwezigen ge bruik gemaakt, welke door den voorzitter .naar genoegen werden beantwoord. Nadat woorden van dank aan het bestuur waren gesproken door den heer W. J. B. van Liemt en door een der aanwezigen namens de patroonsvakorganisaties en de voorzitter dank had gebracht aan de organisaties, het perso neel en in het bijzonder aan den secretaris voor den verrichten arbeid werd de vergadering ge sloten. Neemt men over het algemeen de geval letjes, die voor den politierechter komen, met een korreltje zout en worden ze niet al te tra gisch opgevat, de zaken betreffende fraude bij steunverleening maken daarop toch wel een uitzondering. Het gaat hier immers om men- schen. die buiten hun schuld in een moeilijke positie zijn gekomen en niet sterk genoeg om de verleiding te kunnen weerstaan over nog wat meer inkomsten te beschikken, dan hun eigenlijk volgens de voorschriften toekomen. Het meest droevige is echter, hoeve'en van zulke werkloozen onnoodig zichzelf voor den rechter brengen, want ze hadden, als ze eer lijk waren gebleven, de bijverdiensten, die ze nu verzwegen hebben, zeer waarschijnlijk ook behouden, indien ze maar even overleg hadden gepleegd met den betrokken dienst. Het lijkt wel of ieder steunverleeningsorgaan een soort van boeman «is, die zich niet bekommert om zijn slachtoffers, een blauwbaard, die slechts leven kan in de ellende van anderen. Daar stond b.v. een Velsensche electricien voor den politierechter. Hij was werkloos, doch had een niet onaardige bijverdienste als gym- nastiekonderwljzer van een sportclub. Welis waar gingen van die bijverdiensten onkosten af, maar de ambtenaar van den betrok ken Werkloosheidsdienst verklaarde. dat de Dienst met die onkosten wel degelijk rekening zou gehouden hebben. Niettemin, de electricien gaf niets op en vulde dus niet in op de weke- lijksche staten, dat hij werk had gehad en daarmede geld had verdiend. „Vaschheid in geschrifte" heet dat, hoewel de jurische om schrijving voor de meeste verdachten wel duis ter zal zijn. De fraude was hem slechts één keer tenlaste gelegd, doch hij had ze weken aan weken ge pleegd. Het bedrag, dat hij zoo gekregen had, zonder hiervan aangifte te doen bij den Dienst, kon hij toch onmogelijk terugbetalen en verhoogde dus zijn straf. De Officier van Justitie zette uiteen, dat helaas maar al te veel werkloozen het kwaad bedrijven. Ze gaan in hun werkloosheid een liefhebberij rente- gevend maken en deelen dit den Dienst niet mede. De eisch was een maand gevangenis straf, waarvan de rechter 14 dagen maakte. Opmerkelijk zijn ook de redenen, die de ver dachten voor hun fraude aanvoeren. Een an dere IJmuidenaar (er stonden er verschil lenden terecht) had niet genoeg gezinsinkom sten opgegeven, omdatzijn dochters, die deze inkomsten verdienden, ze aan hun vader niet afdroegen. De rechter wees er echter op, dat de Umuidenaar hoofd van het gezin is en dus aansprakelijk voor de opgaven bij den Werkloosheidsdienst. De Officier eischte 14 dagen gevangenisstraf, maar de rechter was nog clement en legde een maand gevangenis straf voorwaardelijk op met twee jaar proeftijd en de bepaling, dat de teveel genoten steun in anderhalf jaar moet worden terugbetaald. De man dacht, dat hij het voor het kiezen had en wilde den eisch van den Officier; 14 dagen gevangenisstraf onvoorwaardelijk, „ne men", omdat hij den te veel genoten steun niet wilde terugbetalen. De rechter maakte hem echter duidelijk dat er niet te kiezen of te dee len valt voor den verdachte. De man kan ech ter nog in hooger beroep gaan. De volgende verdachte, een winkelbediende, had een deel van zijn bijverdiensten in natura genoten en vond het niet noodig dit op te geven. Hij kreeg, omdat hij al meer veroor deeld is, een week gevangenisstraf. De eisch was een maand. In de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem heeft zich gisterenavond een merkwaardige, daar zeldzame gebeurtenis afgespeeld. Met aan beveling van het Haarlemsche Comité van Ka tholieke Actie zou daar in twee voorstellingen om 7 uur en om half tien de beroemde film „Golgotha", waarin Harry Baur de hoofd rol speelt, vertoond worden. Om zeven uur wa ren eenige honderden personen aanwezig. De tijd verliep en de film draaide niet. Eerst onge veer drie kwartier later trad de heer J. Th. v. d. Wal, filmoperateur te Haarlem, die de film in Haarlem zou vertoonen, de zaal binnen en deel de mede, dat de vertooning afgelast moest wor den omdat een deurwaarder de film vlak voor het begin van de voorstelling in beslag had ge nomen. De bezoekers konden hun entréegeld terugkrijgen den volgenden dag bij een concert bureau te Haarlem. De bezoekers en bezoeksters waren uiteraard zeer onthutst. De heer v. d. Wal deelde als toelichting mede, dat het beslag van wege den Ned. Bioscoopbond werd uitgebracht met machtiging van den president van de Ar rondissementsrechtbank te Haarlem. De heer v. d. Wal deelt ons mede, dat hij de film voor de vertooning in het openbaar ge huurd heeft van de Stichting „Gezinsfilm" en dat de vertegenwoordiger van deze stichting met den meesten nadruk heeft verzekerd, dat zij op haar beurt weer deze film voor vertooning in het openbaar gehuurd heeft van het Paedago- gisch Filminstituut te Zutphen. De stichting „Gezinsfilm" heeft deze film reeds meer dan vijftig maal in het openbaar vertoond zonder ooit moeilijkheden gehad te hebben. De oorzaak van deze inbeslagname zul len we nader onderzoeken. Uit een voorloopig onderzoek is in ieder geval gebleken, dat noch ons, aldus de heer van der Wal, noch de stichting „Gezinsfilm" de minste blaam treft van het gebeurde. Inmiddels behoeven we niet te betoogen, dat het een zeer eigenaardigen indruk maakt, dat deze film juist voor de vertooning door een lid van den Nederlandschen Bioscoopbond in beslag is genomen, terwijl in de dagen van voorberei ding geen enkele waarschuwing is gegeven. We vernemen nog, dat het hierbedoelde lid van den Ned. Bioscoop-Bond de Fransche maat schappij .France-Europe" is, die de film in eigendom bezit en haar verhuurd had aan het Paedagogisêh Film-Instituut. De inbeslagname is gebeurd op last van de eigenaresse, die de film alleen maar verhuurd zou hebben voor besloten bijeenkomsten. De politie staat buiten het geval. Zooals gemeld, is als opvolger van pater H. Hunsche, die Vrijdag naar Delft vertrekt, be noemd pater H. A. Staal O.F.M. Pater H. A. Staal is geboren 22 November 1892 te Hengelo, in de Minderbroeder-orde ge treden in 1914 en in 1921 priester gewijd. H;j is verbonden geweest aan het Centraal Bureau van de Derde Orde te Weert en was thans kapelaan der parochie van de H.H. Antonius en Lodewijk aan de Frincessegracht te Den Haag sinds 1934. Hij bekleedde daar het direc teurschap van de Derde Orde en de Broederschap van den H. Antonius van Padua, het Presi dentschap van de Derde Ordefederatie, en het Advieurchap van de Kath. Garde, de Maria- vereeniging en het Kruisverbond. In zijn nieuwe parochie te Haarlem zal hij eveneens belast worden met het directeurschap van de Derde Orde en de Mariacongregatie voor Meisjes. Vrijdag a.s. vartrckt pastoor HunschG uit de parochie en arriveert de nieuwe kapelaan. PARIJS, Febr. 1937. De wereldtentoonstelling, die 1 Mei as. te Parijs geopend moet worden, zal, zooals men weet, in het teeken staan van „Arts et Tech niques" (Kunst en Techniek). De cinemato graphic zal er haar goede plaats innemen; van de in aanbouw zijnde paviljoens beslaat dat aan deze modernste der kunsten en technieken gewijd, een zeer ruim terrein. De Vereenigde Staten, Duitschland, Italië, Sovjet-Rusland, Japan en andere landen zul len filmen uitbrengen, die beoogen den tentoon stellingsbezoekers een indruk te geven van de grootheid, activiteit en idealen, waarop deze naties zich beroemen. Natuurlijk kan het gastland der tentoonstel ling hier niet achterblijven. Ook Frankrijk zal met een groote, nationale tentoonstellingsfilm voor den dag komen. Men mag veilig aannemen, dat Duitschlands film een verheerlijking zal inhouden van de nat. socialistische, die van Italië van de fas cistische, die van Rusland van de proletarische revoluties. Alle revoluties, die nog warm zijn van actualiteit en waarover nog geen patina der geschiedenis gespreid ligt. Of het daarom gelukkig is geweest, bij de keuze van het onderwerp van Frankrijks natio nale film maar weer eens te grijpen naar de Groote Revolutie van 17891790, men kan er rijkelijk over twisten. Bevreemdend is de keus tenslotte niet, wanneer men bedenkt dat de film gepatroneerd wordt door het Volksfront en deszelfs regeering. Aanvankelijk had men gedacht en deze „men" is natuurlijk het socialistisch element in het Volksfront geweest voor de gelegenheid het leven van Jean Jaurès te verfilmen. Gelukkig werd bevonden, dat dit leven niet in die mate bewogen is ge weest, dat er een aan voldoende afwisseling rijke film over zou zijn samen te stellen. Een Jaurès-film zou door de socialisten zeker met gejuich zijn binnengehaald, maar zou allerminst op het praedicaat .nationaal" aanspraak heb ben kunnen maken. Zij, die de idealen van 1 Jaurès niet tot de hunne hebben gemaakt, yor- Burgerlijke Stand Geboren: C. W. Huls boschVerhaar, dochter. Ondertrouwd: W. Schoon en H. G. Renes; C. Dekker en A. K. G. van Oostveen; A. Th. J. Damen en M. L. D. van Vlijmen. Getrouwd: J. Uijleman en K. Tscheuschner. Overleden: J. Padmos, 85 jaar; N. Alberts, 79 jaar, wonende te Haarlem; F. de Jonge, 58 jaar, wonende te Haarlem. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: M. Das en G. Hessels; K. P. Huges en G. Westenberg; H. Veenstra en G. W. v. Wely. Getrouwd: L. J. de Jong en B. Ellonk. Geboren: N. H. HelmersJanse, zoon; J. J. Seinstrav. Raamsdonk, zoon. Overleden: Johan van Ravesteijn, 83 jaar; J. Harlaar, 19 jaar, ongeh.; G. Koster, 70 jaar, wed.; G. H. Heckman, 75 jaar, geh. Maandagmiddag omstreeks twee uur, even voor het aangaan van de Openbare Lagere School aan de Lindenlaan te Alkmaar, kwam één der leerlingen dier school, de zesjarige An nie Dekker, wonende Akerslaan, spelenderwijs onder een juist passeerenden zeswieligen vrachtauto der N. V. Betonbouw te Hoogkerk. De bestuurder trachtte door sterk te remmen, een aanrijding te voorkomen, doch de afstand was te klein. Het meisje kwam onder de wielen terecht en overleed spoedig daarna. Dr. Hoogenboom was onmiddellijk ter plaatse, doch zijn hulp mocht niet meer baten. Het stoffelijk overschot is door den G.G.D. naar het Centraal Ziekenhuis vervoerd. Zondagmorgen te half elf is op den Hemweg te Amsterdam een personenauto, welke in de richting Zaandag ging, in de naast den weg loopende vrij diepe bermsloot gereden en gekanteld. Het on geval werd veroorzaakt doordat op ongeveer 100 meter afstand van de pont de 49-jarige be stuurder de macht over zijn stuur kwijt raakte. De gevolgen waren gelukkig niet ernstig. De bestuurder, zijn echtgenoote en elfjarig zoon tje kregen, behalve een nat pak, lichte ver wondingen van glasscherven aan het hoofd, ten gevolge van het breken der ruiten. Ook de twee andere inzittenden, een 49-jarigen inge nieur en diens echtgenoote, wier kleeren even eens doorweekt waren, liepen enkele wonden aan het gelaat op. Laatstgenoemde klaagde eveneens over pijn in de rechterheup. De slachtoffers werden met een particulieren auto naar de kliniek aan het Westerpark ge bracht, waar hun verwondingen werden be handeld, terwijl zij van droge kleeren werden voorzien. Zij konden zich daarna naar huis be geven. De auto is later op den dag, met be hulp van een particulieren kraanwagen, ge borgen. De eerste nacht van den Stillen Omgang, waarover wij reeds uitvoerig hebben be richt, heeft tot het einde toe een rus tig en ordelijk verloop gehad. Alleen heeft op de heenreis de groep Salland eenig oponthoud ondervonden, doordat een rijtuig onklaar raakte en te Apeldoorn moest worden .fgehaakt. Voor de terugreis heeft men aan het Centraal Sta tion een ander rijtuig ingerangeerd. In totaal vervoerden de spoorwegen 15.000 pelgrims, de overige achtduizend kwamen per autobus, per rijwiel of te voet. Een inwoner van Leeuwarden, die per auto naar Amsterdam was gekomen, om aan den Stillen Omgang deel te nemen, had zijn auto op het Rokin geparkeerd. Hij kwam Zondag morgen tot de onaangename ontdekking, dat zijn wagen gestolen was. De politie werd van het ge beurde in kennis gesteld. men toch altijd nog de overgroote meerderheid der Franschen. De groote revolutie is in ieder geval groote nationale historie, al is zij dan ook geen groote nationale actualiteit, en al neemt zoowel in als buiten Frankrijk steeds het getal dergenen toe, die geen ongeschokt vertrouwen meer heb ben in de goedheid harer beginselen. De regie van het filmwerk dat „Marseillaise" gedoopt zal worden, is in handen van Jean Renoir, den regisseur, wiens „Bas Fonds" den prijs-Delluc voor 1936 behaalde en daardoor officieus als de beste Fransche film van het jaar geklasseerd werd en die voor zijn pres taties kort geleden gedecoreerd werd met het Legioen van Eer. Helaas zal de vervaardiging onder zulke voorwaarden plaats hebben, dat de vrijheid van den regisseur danig in het gedrang kan komen. Het bezwarendste is, dat een comité in het le ven werd geroepen „tot coördinatie van de film." Zoo'n comité is nu wel het laatste, waar mede een regisseur zijn werk gezegend wenscht te zien. Dit comité is bovendien niets anders dan een haastige loot, door de machtige C.G.T. (Algemeen Arbeiderssyndicaat) voor de gele genheid geschoten. Het is de C.G.T. (door zijn syndicaat van arbeiders der filmindustrie) die al het benoodigde personeel zal verschaffen en de vervaardiging van de film zal controleeren. Jean Renoir heeft overigens meegedeeld, waarom hij de hulp der organisaties van Volks front en C.G.T. niet kon missen. Voor de op name van een aantal scènes zullen enorme menschenmassa's bijeengetrommeld moeten wor den. Moest men deze betalen, dan zou de film kosten, wat een dergelijke film in Amerika kosten mag, een 30 millioen francs. De liquide middelen, die Renoir tot zijn beschikking zal hebben, bedragen slechts het tiende deel van dit bedrag. Renoir heeft daarom menschen noodig, die zich tevreden stellen met een be scheiden onkostenvergoeding. Van de benoodigde 3 millioen francs zal 1.000.000 verkregen moeten worden uit de in- teekening op 500.000 aandeelen, ieder groot 2 francs, wier terugbetaling daardoor zal ge schieden, dat de houders wanneer de film ver toond wordt, een reductie genieten op de en- tréeprijzen. Renoir noemt dit een nationale in- teekening en een novum in de filmfinanciering. IZulk een novum is het zeker, maar de aan deeltjes zullen wel .geplaatst worden onder den aanhang van meergenoemd Volksfront en C.G.T. Een reden te meer om in „Marseil laise" minstens evenzeer een Volksfront- als een nationale film tegemoet te zien. Ook de Fransche regeering heeft royale me dewerking toegezegd. Zoo zullen gedeelten van de film opgenomen mogen worden in het slot van Versailles en zullen verschillende voorwer pen uit de nationale musea gebruikt mogen worden, zooals koetsen uit dien tijd. Men hoopt hiermede indruk te maken op het buitenland, vooral op het snobisme der Yankees. Wat de door Renoir gekozen medewerkers, betreft, dezen dragen zonder uitzondering na men, die klinken. Voor de totstandkoming van het scenario zullen niet minder dan zeven grootheden der Fransche filmwereld bijdragen leveren. Een voorbeeld hoe hierbij te werk zal worden gegaan: de dialogen voor de scènes, die de verschillende Parijsche voorsteden tot tooneel zullen hebben, worden geschreven door Henri Jeanson; Marcel Achard zal de emigré's van Koblenz laten spreken; Marcel Pagnol zet de conversatie in elkaar tusschen Robespierre, den realist en de Brissot, den idealist. De onge lukkige, wiens taak het zal zijn uit de verschil lende scenario-bijdragen een geheel te con- strueeren, heet Charles Spaak. De muziek zal eveneens afkomstig zijn van een geheele groep der beste Fransche componisten, waaronder er zijn van wereldreputatie: Desormières, Arthur Honegger, Georges Auric, Darius Milhaud, Kosma, Koechlin, Jasques Ibert. Voor wat de vertolking betreft, heeft Renoir een beroep gedaan op een aantal van Frank rijks beste acteurs. De volgende rolbezetting staat reeds vast. Louis Jouvet zal Robespierre vertolken, Pierre Renoir de Brissot; Erich von Stroheim den Oostenrijkschen officier, die in den slag van Valmy aan het hoofd van de in ternationale kolonne stond. Maurice Chevalier zal, naar Renoir hoopt, zijn stem leenen om de Marseillaise te zingen, hetwelk hij dan zal doen in de bescheiden rol en tenue van „een arbeider". Men ziet: het zal aan eminente, artistieke medewerking al evenmin ontbreken als aan controle van de C.G.T. en aan regeeringshulp. Maar in deze „medewerking van alle kanten" zien wij een groot gevaar voor de eenheid en gebondenheid van het tot stand te brengen na tionale filmische meesterwerk, hetwelk zonder dat toch geen waar meesterwerk zijn zal. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Bij K. B. is ingesteld een staatscommissie met opdracht om te dienen van advies over de vraag, of ten aanzien van het particuliere bank wezen wettelijke voorziening noodig of wensche- lijk is, zoo ja, in welken zin, zulks onder mede- deeling van haar gevoelen over de daarmede samenhangende vraagstukken, ook voor wat be treft de vraag, of en in hoeverre het statuut van de Nederlandsche Bank, onder inachtne ming van de noodige waarborgen, voor haar onafhankelijkheid, wijziging zou behoeven. Benoemd zijn tot lid en voorzitter dier com missie: jhr. mr. D. J. de Geer te 's-Graven- hage; tot leden: dr. S. E. B. Bierema te Usquert, F. L. van der Bom te Amsterdam, prof. mr. W. A. Bonger te Amsterdam, prof. mr. dr. H. W. C. Bordewijk te Groningen, prof. dr. P. A. Diepenhorst te Amsterdam, prof. dr. D. van Embden te Amsterdam, H. P. Gelderman te Oldenzaal, ir. F. H. E. Guljé te Leiden, dr. G. W. M. Huysmans te Eindhoven, prof. mr. A. M. de Jong te Bloemendaal, prof. H. A. Kaag te Tilburg, H. W. van Marle te Amsterdam, mr. R. J. H. Patijn te 's-Gravenhage, jhr. mr. dr. A B. G. M. van Rijckevorsel te 's-Hertogen- bósch, mr. F. G. C. J. M. Teulings te 's-Her- togenbosch, prof. mr. F. de Vries te Rotterdam, dr. ir. Th. van den Waerden t? Laren (N.H.); tot secretaris: dr. J. Ridder te 's-Graven- hagé; tot adjunct-secretarissen: mr. Ph. C. M. van Campen en mr. B. W. Kranenburg, beiden te 's-Gravenhage. Het Britsche visscherij -Inspectievaartuig „Colne", dat op last van de admiraliteit van Falmouth is vertrokken om te zoeken naar het wrak van den tinbaggermolen „Kantoeng", heeft vastgesteld, dat dit ligt op een mijl van de kust van Comish, nabij Polperro. Het wrak, dat niet geheel onder de oppervlakte ligt, vormt een gevaar voor de scheepvaart. De „Colneis jn de nabijheid gebleven, in afwachting van de komst van sleepbooten, die draadloos van de positie op de hoogte gesteld zijn. NEW YORK, 8 Mrt. (Reuter.) Uit Detroit wordt gemeld, dat de Chrysler Corporation ge weigerd heeft te erkennen, dat de bond van arbeiders in de automobiel-industrie het eenig orgaan is, dat namens de arbeiders kan onder handelen'en derhalve heeft de bond een sta king afgekondigd in de fabrieken van Chrysler, Hudson en Chevrolet te Detroit, waar in to taal 80.000 man werken. PERPIGNAN, 8 Maart (Havas). Wederom is een bom gevonden, gelijk aan die, welke in de rivierbedding van de Tet is aangetroffen en bestaande uit een met kruit gevulde en van ontsteekinrichting voorziene militaire veldflesch. De politie heeft de helsche machine verwijderd. Voor de vijfde maal is een bom ontdekt, thans in het wagentje van een voddenkoopman, van wien bekend was, dat hij met de zaak der Spaansche regeering sympathiseerde. De koopman waarschuwde de autoriteiten, die de helsche machine, welke van een uurwerk was voorzien, in het water onschadelijk maakten. BERLIJN, 8 Maart (Havas) In politieke kringen gaat het gerucht, dat Dinsdagmorgen een buitengewone kabinetsraad zal worden ge houden, onder voorzitterschap van Hitier. Om trent het doel der besprekingen kon geen en kele aanwijzing worden verkregen. Men ver wacht evenwel, dat Hitler met zijn medewerkers den algemeenen politieken toestand zal bestu- deeren, o.a. de consequenties die Duitschland zou moeten trekken uit de herbewapening van Engeland, Frankrijk en Italië. Ontleend is aan het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de Crisis pachtwet 1932 het volgende: Verscheidene leden hadden ernstig bezwaar tegen het ontwerp, voor zoover het strekt tot toepassing van de bepalingen der Crisispacht wet ook op pachtovereenkomsten, gesloten na 1 Januari 1932, doch vóór 1 Januari 1937. Voor toepassing van de bepalingen der Cri sispachtwet op contracten na 1 Januari 1932 bestaat naar de meening van deze leden niet alleen niet voldoende aanleiding, zulk een toe passing zou ook een zeer verkeerde werking hebben. Men zou op die wijze de pachters gaan gewennen aan het denkbeeld, dat het er niet zooveel op aankomt, of zij voor te hooge prij zen pachten, daar de wetgever hun later wel de gelegenheid zal bieden, die prijzen verlaagd te krijgen. Vele leden verklaarden zich met het ontwerp geheel te kunnen vereenigen. Naar hun mee ning zijn wel degelijk al moet wellicht ten aanzien van een aantal akkerbouwproducten een uitzondering gemaakt worden de om standigheden in den landbouw sedert 1 Januari 5932 zoo sterk en zoo herhaaldelijk gewijzigd, dat een regeling als de voorgestelde alle reden van bestaan heeft. Met name in den tuinbouw geldt dit. Men denke ook aan de ingrijpende teeltbeperkingen in de veehouderij. Van verschillende zijden werd er op gewe zen, dat, indien zoowel het aanhangige ont- werp-Pachtwet als dit ontwerp tot wet worden verheven, sommige na 1 Januari 1932 gesloten pachtcontracten zoowel onder de werking van de nieuwe Pachtwet als onder die van de ver lengde Crisispachtwet zullen vallen. BORDEAUX, 8 Mrt. (Havas). Nader wordt nog gemeld, dat het in nood verkee- rende schip in het Engelseh seinde en steeds onderteekende met Adda. Eerst had het schip verbinding met het pe- troleum-tankschip Tamaha uit Hongkong en later met het Fransche schip Pierre Dreyfus uit Saint Nazaire. Op het oogenblik, seint Havas, bevinden zich talrijke schepen in de nabijheid van het vaar tuig, dat nog steeds brandt. Volgens mededee- lingen van de bemanning van treilers uit Ara- chon, die zich in de nabijheid van het bran dende schip bevinden, zou het S.O.S.-sein uit gezonden zijn door het Britsche schip Aba. Dit schip zou kanonvuur gehoord hebben en het brandende schip gezien hebben en daarom het signaal hebben uitgeseind. Het brandende schip zou echter geen Britsch schip zijn, zooals men eerst veronderstelde, doch een gecamoufleerd Spaansch schip, dat door een ander Spaansch schip in brand geschoten zou zijn. De Britsche admiraliteit ontving een tele gram van den torpedojager Echo, dat con tact verkregen was met den Spaanschen kruiser Canarias, welke verklaarde, dat het geheimzinnige schip, dat Adda en later Aba genoemd werd, een Spaansch schip !s, dat den naam Marcantabrico draagt. De be manning was aan boord van de Canarias. Er wordt in het telegram verondersteld, dat het vaartuig gezonken is. Dr. E. C. van Rijssel uit Rotterdam heeft Zondagmiddag de sectie verricht op de beide slachtoffers van den roofmoord te Vlissingen. Het onderzoek vordert langzaam. Het eenige, dat men heeft kunnen vaststellen, is, dat Woensdagavond laat nog twee mannen in het café zijn geweest, van wie men echter slechts een zeer vaag signalement bezit. De politie doet daarom nogmaals een drin gend beroep op de medewerking van het pu bliek, om zich direct tot de politie te wenden, wanneer men iets ontdekt, dat voor het onder zoek dienstig kan zijn. Wij herinneren er in dit verband aan, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de dader zelf min of meer ernstig werd gewond, hetgeen de aandacht op hem moet vestigen. Dezer dagen is de verbouwing aanbesteed van den Baarnschen vleugel van het paleis Soest- dijk. Het werk is opgedragen aan de Bataaf- sche Aanneming Maatschappij v.h. Van de Wal en Zn. te 's Gravenhage. Het betreft den vleugel, waar het Prinselijk Paar in het najaar zal gaan wonen. Totdat de nieuwe woning gereed is. zullen de Prinses en de Prins na hun terugkeer uit het buitenland in den Soester vleugel hun intrek nemen. Op initiatief van den Ned. Zionistenbond afd- 's Gravenhage, heeft zich een comité gevormd, dat gelden heeft ingezameld, ten einde den diri gent Toscanini een blijk van waardeering voor zijn belangeloos werk ten dienste van het Pa- lestijnsch Symphonie Orkest te doen geworden- Het Joodsch Nationaal Fonds is door de bin nengekomen bijdragen in staat gesteld vier dunam bodem (ongeveer een halve H.A.) in Pa lestina voor het Joodsche volk aan te koopen en zulks ten name van den dirigent. Het comité heeft het diploma van dezen land aankoop met een lijst van deelnemers aan dit blijk van waardeering aan den dirigent in zijn hotel toegezonden. AMSTERDAM. Geslaagd mej. M. G. Holster Overveen-en mej. E. C. Veenig Beverwijk,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4