Naar het zwarte werelddeel O GEHEEL GEBIT Haarlem, 9 Maart Haarlems toilet Tandheelkundig Instituut BOOTREIS VAN PATER DE R00Y DINSDAG 9 MAART 1937 DE OPEN RETRAITE ^oor de werklooze leden van den R. K. Volksbond LIEFDESPERIKELEN Een klap, die raak was! HET NAT. HUWELIJKS GESCHENK Opbrengst f 61.135.05 in N.-Holland buiten A'dam Limburgia RIJKSSTRAATWEG 16 De inbeslagneming van de film „Golgotha" Toch een actie van den Ned. Bioscoopbond? DE WERKLOOSHEID 6382 werkloozenmaar wat brengt deze week?! BURGERLIJKE STAND HERWONNEN LEVENS- KRACHT Subsidie-actie Het offer van lederen dag zal in de toekomst een onzichtbare schakel vormen Hoe zou ik Haarlem kunnen vergeten" AGENDA Bioscopen 10 Maart Bioscopen INSTELLINGEN T ooneel STAD IJWS Een der eerste teekenen, waaraan te mer ken is, dat wij in economisch opzicht ho pelijk een beteren tijd tegemoet gaan, is maken van plannen om het uiterlijk van °nze stad te verfraaien. De bezuiniging en de donkere toekomst heeft op dit terrein een heelen achterstand veroorzaakt, die moet worden inge- hsald. Het onderhoud van straten, plantsoenen en openbare gebouwen is zoo slecht geweest, voorziening in vele gevallen neerkomt op büna algeheele vernieuwing. Het voornemen be gaat dan ook van de bevoegde instanties toe stemming te krijgen hiervoor een flink bedrag te leenen. Lukt het, dan zullen er een vier ton Beleend worden om allerlei onderhoudswerken Wt te voeren. Bovendien wordt er voortgang Smaakt met de uitwerking der rioleeringsplan- Het zal heel wat kosten, maar helder water in de grachten, waarin goudvisschen zwemmen onze hengelaarsvereenigingen hun wedstrij- öen kunnen houden, zal voor het toilet van Haarlem zijn, wat de schoongewasschen Hol- landsche boerin is in een proper Hollandsch binnenhuisje. Dan de opbouw van den molen Adriaan, de aanleg van een Rosarium in öen tuin van het voormalige Brongebouw, nu Sportfondsenbad, een nieuw gebouw hier en e®n nieuwe schouwburgzaal daar. Als wij maar i'jd van leven hebben, zullen wij kunnen zien boe mooi Haarlem wordt. Thans vragen B. en een crediet om de Leidschevaart van de Etnmabrug of te verbeteren. Dat is noodig. De tramrails gaan naar het midden; de walkant *°rdt beschoeid en als er geld was zou een Paar meter van de Leidschevaart worden aan plempt. Nu kan het niet, meenen B. en W. ^°ch maar overwegen, zouden wij zeggen. Het ban dan een prachtboulevard worden. B. en W. billen dat werk dezen zomer laten uitvoeren. hopen, zeggen zij, dat vóór October de asfalteering klaar zal zijn. Hebben B. en W- aan de Jamboree gedacht en hoe druk het flan in Haarlem zal zijn? Waar moeten die 2500o padvinders, die allen graag wat van Haar lem en van Nederland zullen willen zien, heen? hun ouders? En de millioenen Nederlan ders, die men op de jamboree verwacht? Moeten al die duizenden den Wagenweg opgeperst wor den? Zou het niet wenschelijk zijn de Leidsche- vaart als tweede belangrijke afvloeiingskanaal Van de jamboreeterreinen te Vogelenzang vrij te houden en de noodige verbeteringen maar te ktfen rusten tot volgend jaar? En zou het ook hiet wenschelijk zijn, te maken, dat de Raam- brug niet juist in dien tijd vernieuwd wordt? °°k daardoor zou een belangrijk verkeerskanaal Pstopt worden. Aanbeveling zou het zeer zeker Verdienen als ook vóór dien tijd een beslissing genomen op het idee van den heer Weustink het verkeer uit het Zuiden van den Wagen weg door het Florapark naar de Direef te ^iden en vandaar naar het Houtplein. Haar de commissie voor geestelijke belangen Vah de leden van den R. K. Volksbond ver leemt, gaat het met de opgave voor de open ^teaite, welke Woensdagmorgen om negen uur de St. Franciscuskapel in de Zoetestraat be- b'Pt, niet bijzonder hard. Qeze retraite is alleen bestemd voor de werk- °°zen. De welbekende pater Severus O.M.C., 'e zoo echt beminnelijk en hartelijk met de bfenschen weet om te gaan, zal zeker in enkele c°hfèrenties aller harten winnen. Laten dus a'le werklooze leden van den R. K. Volksbond Pfgenochtend om negen uur in de kapel in Zoetestraat zijn. Opgeven is niet noodzake- .ik; allen zijn hartelijk welkom; het wordt °or (je werkloozen gegeven. Wel geve men zich ?a de conferentie van negen uur even op voor et gratis ontbijt. Werkt allen mede, om dit eerste werk van ?et Apostolaat van den Onbekenden Arbeider doen slagen, opdat de commissie verder kan arbeiden in het geestelijk belang van velen. Een Duitsche dienstbode te Zandvoort had pd gespaard en kennis gekregen aan een rei- ?êer uit Haarlem. Men zou wellicht meenen, °at hier twee niet by elkaar behoorende din- in één adem genoemd zijn het slijk der ?arde by het verhevenste gevoel! maar men ?edenke, dat by de liefelijke poëzie ook het b?ïde proza des levens past. Onze zuinige ?'ehstbode dan was dus verloofd en haar aan- ^dene beloofde haar te trouwen. „En ze leef- ,eh tesamen lang en gelukkig", zou hier moe- ,/ri volgen, maar dat komt slechts in sprookjes °or! t. öe reiziger had het lastige, doch in dezen ljd niet origineele gebrek, dat hy geen cent be- „at en hij wilde zoo graag een zaak beginnen. dienstbode haalde haar spaarduitjes van de ahk en gaf hem ƒ400. Ze was zoo bij, om een .^Uldbekentenis aan haar aanstaanden heer b gemaal te vragen. De reiziger kreeg het geld, zy het, nadat dit zwart op wit was vast- jj eBd, en begon er een taxibedrijf mee. En 6 Verloving werd verbroken.... i E>e dienstbode schreef hem een brief om geld terug te krijgen. Geen antwoord. Een pede en derde brief gingen in zee, nu in v®viger termen gesteld. Zelfs een olifanten- bid of wilt ge een moderner beeld: een faalpantser, zou de verwijten voelen, waarmede j,6 dienstbode haar exgeliefde bekogelde en de aiziger gaf dan ook antwoord. En wat voor J^h antwoord! Hij noodigde haar op een avond in zijn auto plaats te nemen en zoo gingen den Zeeweg op, die al meer kwaad heeft ge- then en ooj- (jij drama als stille getuige mee- baakte. De auto hield stil op een donkere j. en daar kregen de inzittenden hoogloo- r^de ruzie. De dienstbode wilde haar geld te- v en de reiziger had het niet en in zijn boos- Qei(3 gaf hy het meisje een klap in het gezicht, k raak aankwam. De bril ging kapot en bloed *am er uit neus en mond. Het meisje begon hulp te roepen, waarop twee „daar hun ediijf" uitoefenende stroopers toeliepen. De reiziger legde zijn hand op haar mond en reed met den auto weg, doch onderweg sprong het meisje uit den auto. Aldus het verhaal van de dienstbode als ge tuige voor den politierechter. Ten gunste van den jongeman pleitte, dat hij begonnen was met 5 per maand (dat zal hij dus een 80 maan den moeten volhouden) van zijn schuld af te betalen. De verdachte-in-kwestie ontkende dat hij ver loofd was geweest en evenzoo dat hij een klap had gegeven. Maar de rechter vond dat de bril van het meisje dien avond toch wel niet van zelf stuk gegaan zal zijn en dat evenmin het bloed zonder eenige reden of aanleiding zal zijn gaan vloeien! De rechter verdacht hem er bovendien van, dat hij het meisje de schuldbekentenis groot 400 had willen ontrooven. Dat zou echter een tevergeefsche poging zijn geweest, want het meisje had deze bekentenis niet bij zich. De officier van justitie kende geen akeliger bedrijf, dan dat van mannen, die zich verlo ven, hun verloofde haar spaarduitjes afhandig maken en dan de verloving verbreken. Hij achtte deze mishandeling gepleegd onder de meest weerzinwekkende omstandigheden en vond verdachte een zeer slecht individu. Hoewel mishandeling geen halsmisdaad is, eischte hij nu toch drie maanden gevangenis straf. De verdachte barstte in snikken uit en vroeg een voorwaardelijke straf. Hij vertelde dat hij zenuwachtig was geweest omdat de dienstbode gedreigd had naar zijn baas toe te gaan als zy het geld niet terugkreeg. En hij beloofde beterschap. De rechter wilde met het verweer van den reiziger wel rekening houden, maar vond de daad toch zeer lakenswaardig en legde een maand gevangenisstraf op. Berouw komt na de zonde! Bij den burgemeester van Haarlem is ingeko men een schrijven van het Provinciaal Comité Noord-Holland tot aanbieding van een Na tionaal Huwelijksgeschenk aan het Prinseiyk Paar, houdende mededeeling dat de opbrengst der in de Noord-Hollandsche gemeenten buiten Amsterdam gehouden inzamelingen heeft be dragen 61.135.05, een resultaat dat alleszins tot tevredenheid kan stemmen en waarmede de provincie Noord-Holland, naar het oordeel van het Algemeen Comité, een uitstekend figuur heeft gemaakt. Het Provinciaal Comité is thans ontbonden. Mede uit naam van het Algemeen Comité heeft het aan den burgemeester dank betuigd voor den steun, dien het bij de vervul ling van zijn taak heeft ondervonden en het betrekt in dezen dank al degenen, die tot het welslagen van de inzameling in Haarlem heb ben medegewerkt. Zooals in andere groote steden is men ook in Haarlem overgegaan tot het oprichten van een I HAARLEM-N. - TELEF. 16726 uanaf f lij. met garantie, pijn- Vallal l JU» j00g trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 9-12 en 1-4 uur. Zaterd. 9-12 uur. Avondspreekuren; Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7-9 u. Limburgsche Vereeniging „Limburgia" gehee- ten. De voorloopige voorzitter opende de ver gadering en heette de aanwezigen welkom. De op komst was goed, 45 personen in getal. Allen gaven zich op als lid. Er waren 41 leden en 4 donateurs. Daarna werd overgegaan tot het kiezen van een voorloopig bestuur van 7 per sonen. Statuten en reglement werden voorge lezen. Besloten werd lederen Woensdagavond om acht uur een bijeenkomst te houden, Ken- nemerplein 5, waar tevens gelegenheid bestaat zich als lid op te geven. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. H. F. Timmermans, voorzitter; P. Th. Gijsen, le secretaris; P. J. W. Peters, le penningmeester; J. Moors, 2e secretaris; Mevr. E. J. M. Peters v. Ooi, 2e penningmeesteresseJ. van Duren, commissaris; Mevr. A. Verbeek, commissaris. Wij hebben reeds het een en ander gepubli ceerd over de inbeslagneming van de film „Golgotha", welke gisterenavond zooveel stof in Haarlem deed opwaaien. Oorspronkelijk werd ons medegedeeld, dat de Ned. Bioscoopbond buiten deze kwestie staat, doch thans verna men Wij dat de Bond toch niet heelemaal vrij uit zou gaan. De bond zou n.l. de Fransche Maatschappij „France-Europe" bedreigd hebben met 2000— boete, indien de openbare ver tooning van de film „Golgotha", waarvan de Fransche Mij eigenaresse is, niet onmogelijk gemaakt werd. De Fransche Mij, die lid is van den Ned. Bioscoopbond, heeft daarop beslag laten leggen op de film en wel op grond van het feit, dat de film alleen maar verhuurd zou zijn voor vertooning in besloten bijeenkomsten. In het contract tusschen de Fransche Filmmij en de eerste huurster van de film, het Pae- dagogisch Filminstituut te Zutphen, staat, dat de film ook vertoond mag worden in kloosters, pensionaten en dergelijke. De vraag is nu: Wat moet men onder „dergelijke" verstaan? Daar over zal dan ook wel de juridische procedure gevoerd worden. Voorloopig kunnen er geen openbare voor stellingen van de film meer gegeven worden. Bij de Arbeidsbeurs waren in de week van 28 Februari tot 7 Maart ingeschreven 6382 werkloozen, d.i. 104 minder dan een week te voren. Het verschil met dezelfde periode in 1936 is thans 485. Het hoogste gunstige verschil- saldo is geweest 556, zoodat er dus geen reden is tot klagen, maar ook niet om te juichen. Intusschen vraagt men zich af of de vorst en sneeuwval niet een flinken ongunstigen invloed zullen hebben op het cijfer van deze week. Men is de lente-gedachte, die verleden week Woens dag ieder vervulde, totaal vergeten. De vroege schoonmaaksters zijn bij de kachel gekropen. Schilderwerk wordt uitgesteld,bouwwerken ondervinden last en vertraging, etc. Maar, laten we er den moed in houden. De week is nog niet om. Maart is wispelturig, en wie weet kunnen we ons over een paar dagen niet in een lekker voorjaarszonnetje verheu gen De gunstige cijfers zullen dan ongetwijfeld weer spoedig eenieder optimistisch stemmen. Ondertrouwd: 9 Maart 1937, Th. G. M. Josephy en E. M. Boon. Geboren: d. van C. M. de Vos-Koens. z. van E. L. M. Cornelissens-Hack. d. van A. Ummels-Bos. z. van T. G. Korzelius-Ver- horst. z. van M. C. Durans-Veldhuizen. z. van IJ. H. Ploeger-Lunenburg. d. van M. P. C. Heeremans-Huiberts. z. van H. M. Doets-Spoor. d. van A. S. Delforge-Roest. z. van M. T. Koper-Struck. d. van G. E. Spaargaren-Kaptijn. d. van M. Koolmees-de Vries. z. van E. de Wilde-Broerse. Overleden: M. E., 7 j., d. v. C. W. Dijkzeul, Waarderpolder. G. Maas-v. Roon, 71 j., Rid derstraat. R. F. Swaving Dijkstra, 30 j., Hazepaterslaan. G. M. Heijman-Maalsteed, 87 j., Westerhoutpark. G. v. Asperen, 81 j., Neptunusstraat. n l flA0.fc2.09Ji** Al eenige jaren onderneemt het plaatseiyk comité van Herwonnen Levenskracht een subsidie-actie. De gelden welke daarvoor binnenkomen worden besteed aan de patiënten in de huisverpleging van het nazorg- en klee- dingfonds. Het plaatselijk comité heeft aan alle stands-, vak- en sociale organisaties een schrijven ge zonden met het verzoek een bijdrage of subsidie te mogen ontvangen voor bovengenoemd doel. Het comité wil den uitslag van deze actie publiceeren en tevens zijn dankbaarheid betui gen aan die organisaties van welke het een bijdrage mocht ontvangen, t.w.: R. K. Volksbond 50. R. K. Volksbond, kring Haarlem-N. 5. R. K. Vrouwenbond 5. R. K. Handels- en Kantoorbedienden 10. Kath. Graf. Bond 10. Rederijkerskamer Alberdingk Thijm 2.50. Bouwver. St. Bavo, (Haarlem-O.) 5. Busje Bouwver. St. Bavo, Haarlem-O. 2.12%. R.K. Landarbeidersbond St. DeusDedit ƒ5. Coöperatieve bakkerij Arbeid Adelt 5. R. K. Bouwvakbond 2.50. R. K. Kleermakersgezellen 2.50. Moge deze voorloopige uitslag een aan sporing zijn voor de overige organisaties, welke een schrijven ontvingen, alsnog te besluiten een bijdrage te zenden. Ook die vereenigingen, welker secretariaat niet bekend is aan het comité, doch die met dit doel sympathiseeren, zou het willen opwekken een bijdrage te zenden aan den penningmeester, den heer J. W. de Graaf, Greb- berstraat 2, Haarlem. Ook deze organisaties zullen in een volgende opgave worden vermeld. Het comité van H. L. heeft nog een schade post gehad dezer dagen, want bij de inbraak in de R. K. kerk te Spaarndam is ook het busje van Herwonnen Levenskracht in handen van de dieven gevallen. Men heeft het busje opengescheurd en den inhoud medegenomen. Dinsdagavond negen uur.... In het ouderlijk huis heerscht een gedrukte stemming- ieder is bezig met zyn eigen gedach ten en niemand durft ronduit te zeggen, wat er op het oogenblik in hem omgaat. Nog een laat ste kopje thee en dan rijden de auto's voor. Nog een keer geef ik in de oude vertrouwde huiskamer, die zich in mijn verbeelding met zooveel voorvallen uit mijn kinderjaren en stu dietijd verbonden heeft, mijn priesterzegen. Een laatste blik aan de lieve plek, die ik voor zoo langen tyd ga verlaten en dan.... een kort afscheid. De auto's ryden over den Amsterdamschen straatweg. De lichten van Haarlem verdwijnen in het donker achter me, een voor een. Vaarwel Haarlem, vaarwel goede vrienden en kennissen, goede gevers en geefsters, die ik niet eens allen bij name ken. Gy hebt mij in de ge legenheid gesteld afscheid te nemen, gij hebt een missionaris den weg gebaand naar een ver land, dat wacht op Gods Woord. U denkt op dit oogenblik niet aan pater de Rooy, voor wien gij dagen lang geofferd hebt. Maar ik zal u nimmer vergeten, wie gij ook zyt; in welke moeilyk- heden gij u ook zult bevinden kunt gy verzekerd zyn van een priesterlijk Memanto, ergens in een armeiyk kerkje van het donkere Afrika. De hoofdstad is vreemd-druk. Café's zijn vol blauwen rook en hinderlijk rumoer. Neen, hier van is het me niet moeilijk afscheid te nemen. By de haven is het stiller. Daar ligt de groote donkere boot, met voorop, hoog boven den boeg, een enkel stralend licht. Het is of de Sterre dei- Zee ons Zelve toelacht, of wij onder haar schut- se het groote schip betreden, veilig in het schijnsel, dat over ons hoofd nimmer moge uit- dooven. Wij stappen aan boord, mijn ouders, broers, zusters en familie. Wte nemen een kijkje op het groote schip en dalen even af om eens te zien, waar ik in de eerstkomende weken zal moeten wonen. Op onzen speurtocht ontmoeten we een confrater, pater van Dijck uit Nijmegen. Hij is alleen aan boord, heeft reeds afscheid genomen van zijn dierbare ouders, goede oudjes van ver over de zeventig. Pater van Dijck vertrekt reeds voor de derde maal. Hij is onder den indruk: hy zal vader en moeder misschien nooit meer te rugzien. -- Elven later komen eenige zelatricen van de Missieclub „Afrika aan Christus" naar ons toe. Met een paar vrien dinnen hebben zij den geheelen middag ge wacht om de boot te zien vertrekken. Maar de boot ver trekt nog niet. Het wordt nacht, 2 uur, 4 uur, 6 uurWe dooden den tijd met wat over het dek te wandelen, wat te pra ten over de toekomst, die voor allen zooveel nieuws zal brengen. Eindelijk komt de morgen. De laatste boot werkers gaan aan boord, de kabels worden in gehaald, de machines ronken nu sterker. Het is stil op het dek. De deklading ligt stevig vast gesjord, kabels en kranen hangen als onwezen lijke wegwijzers over het schip. Een geweldige stoot bp de stoomfluit, die door merg en been dringt: dan nog een. Langzaam varen we weg.Mijn ouders, broers en zusters zijri aan boord gebleven en varen tot IJmuiden mee. Mijn kleine nichtje, mijn eerste doopelinge, ligt rustig in de hut van heeroom te slapen. Langzaam verdwijnen de laatste huizen van Amsterdam; de morgen ligt ruim over het vlak ke land. Zoo zal ik Holland in mijn herinnering bewaren. In de sluizen van IJmuiden ligt het schip stil. Voor mijn familie is de tyd gekomen om van boord te gaan. Is het een vaarwel? Och neen, Pater W. de Rooy we vertrouwen toch immers op de toekomst. We zouden ondankbaar zijn, als we elkaar geen „tot weerziens" wenschten. Moeder ziet met haar betraande oogen in de oogen van haar kind. „Wees goed voor armen en zieken," heeft zij nog gezegd. Het waren de laatste woorden, die zy tot mij sprak, de laatste raadgeving na zooveel andere, die ik van haar mocht ontvan gen. God geve, dat ik haar bevel nimmer moge vergeten. Vader drukt mij stevig de hand. Broers en zusters volgen. Zy weten, dat een uit hun kleinen kring uitgaat naar het onbekende, waarvan zoovelen reeds nimmer terugkwamen. Hoeveel jonge levens zijn al aan het moordend Afrikaansch klimaat, aan de geheimzinnige koortsen van de tropen ten offer gevallen! Iets wordt er gebroken, maar een andere band wordt des te steviger aangehaald. Het Offer van iederen dag zal in de toekomst de onzicht bare schakel vormen tusschen achterblyvenden en hem, die afscheid nam. Het H. Offers kent geen grenzen; het spant over de wereld heen als een oneindig mysterie, dat alles en allen omvat. De buitenste sluisdeur slaat open. Om half tien in den morgen wordt de boot langzaam de haven uitgesleept. E!erst nog geroep; als het roepen niet meer hoorbaar is, zwaaiende zak doeken. Tenslotte: alleen nog maar de zwarte streep aan den horizon, die langzaam vervaagt in de oneindige vlakte van de onafzienbare zee. Milde stadgenooten, ik dank u. Gij hebt het mij mogelijk gemaakt de groote reis te begin nen. ik voel het zoo duidelijk, wat ik aan uw medeleven te danken heb. Nu ik dit schrijf, ben ik reeds ver van u ver wijderd. Wij zijn hier op de hoogte van de Spaansche kust en vannacht hopen we Kaap Finisterre te passeeren. Gij, onbekende gevers, bezitters van de schuilnamen N. N. uit de Nieuwe Haarlemsche Courant, hebt een missio naris in de gelegenheid gesteld naar zijn post te vertrekken. Uw offers sluiten zich aan by de offertjes, die mij het afscheid van het vader land heeft gekost. Wij allen tezamen hebben iets mogen doen voor de uitbreiding van Chris tus Rijk. Uit Zijn Naam dank ik u allen. Toen we eenmaal op zee waren en de woe lige branding waren gepasseerd, voelde ik, hoe moe ik eigenlijk was. De emotie van de laatste uren, de lange nacht, dien ik pratend en wach tend. met mijn familie op de boot had doorge bracht, wreekten zich in een maar half vry- willig dutje. De eerste dag aan boord verliep kalm en rus tig. Op de hoogte van Scheveningen ontmoet ten we een visschersboot. De mannen zwaaiden ons enthousiast toe. Toen het donker werd, voeren wij in het Nauw van Calais. Aan de eene zijde zagen we de lichtjes van Dover, aan den anderen kant lag Calais. Wij gebruikten het avondmaal met den eer sten machinist, een uitmuntenden kerel en wat mij toch ook aantrok een Heemstedenaar, iemand uit de omgeving. Later hoorde ik, dat ook de hofmeester een Haarlemmer was. We hadden elkaar nog nooit gezien of gesproken, maar toch voelde ik mij in het gezelschap van die stadgenooten in vertrouwde omgeving. Zelfs een missionaris in zijn eerste vurigheid denkt wel eens aan zijn geboortestad. Hoe zou ik Haarlem ook kunnen vergeten? De eerste nacht was „tamelijk". De zee was niet bijzonder kwaadaardig, zoodat ik betrek kelijk goed slapen kon. Totnogtoe is het mijn laatste normale nacht aan boord geweest. Mijn confrater uit Nijmegen en ik deelen samen een mooie hut. Twee bedden, licht en lucht zooveel we maar wenschen en ruimschoots plaats voor alles wat maar denkbaar is. Als men niet in staat is den hutjongen aan zijn ver stand te brengen, dat het werkelijk niet noodig is, wordt regelmatig iederen morgen het ontbijt op bed geserveerd. Den morgen van den tweeden dag hebben we gebruikt om een inspectietocht te ondernemen. De zee was woester dan den dag tevoren en we konden dan ookniet de H. Mis lezen. Na het ont bijt gingen we de dagorde eens bestudeeren. We kwamen tot de ontdekking, dat we groot gevaar liepen verwend te worden. Voor alles wordt er gewaarschuwd. Voor het bad, voor 't ontbijt, en als men soms eens bij ongeluk een maaltijd mocht missen, dan komen de kellners de gerechten bij je brengen, waar je ook zit, al was het in de machinekamer. Alles ziet er keurig uit; de zalen doen erg huiselijk aan; er is een winkeltje, een bar en een kapperssalon. Spelen, radio en gramophoon zorgen voor de noodige afwisseling. Er zijn slechts weinig passagiers, 'n zevental Maar desondanks zyn er zes verschillende natio naliteiten vertegenwoordigd. Er is een erg vroo- lijke dame uit Weenen, een Zwitsersche, die ver bazend goed jodelen kan, een Duitscher, die voor zaken op reis is, en een Engelsche lady. die van Amsterdam tot Bordeaux onzichtbaar is gebleven. Zij is drie dagen zeeziek geweest en nu zt zij weer met glazige oogen op dek te kij ken. Er is zelfs al 'n neger aan boord, een Li beriaan, die buitengewoon trotsch is op zijn onafhankelijk vaderland. Op zee is weinig te zien. Af en toe zien we aan den horizon een schip, dat op reis is naar Amerika. ISen paar kleinere booten zetten waarschijnlijk koers naar Engeland. De avond is kil en na het avondeten zoeken wij spoedig onze hut op en zetten een plaat op onze gramophoon. We vermoeden niet, dat het zoo spoedig met onze rust gedaan zal zijn...... Gebouw St. Bavo Cursus „St. Marcus", 8 uur; Transportarbeiders, 8 uur; ,.St. Caecilia", 8 uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur; R. K. Turnkring, half 9; Propaganda-avond R. K. Bouwvakbond, 8 uur. Stadsschouwburg „Kunst aan het Volk", Gez. Jan Musch: „De Vrek", kwart over 8. Gem. Concertgebouw Bestuur Kinderbe waarplaats Haarlem-Noord, half 3. Rembrandt-theater: „Zonen van de Zuidzee", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Zaken zyn zaken", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Duizend maal bedankt", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Filmac 115 uur. uur; Gecombineerde besturen Groentenhande- le serie, Gez. Jan Musch, „Nathan de Wijze" Gebouw St. Bavo Proza, 8 uur; R.K. Brid geclub, 8 uur; R.K. Schaakclub, 8 uur; Feest commissie Transportarbeiders, 8 uur. „Domi" overveen: Jonge Werkgevers en R.K. Volksbond, kwart over 8. Stadsschouwburg Gez. „Het Masker" „Het Nest", kwart owr 8. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad Haar lem, half 2. „De Kerkuil", Nieuwe Gracht ,Dante Alighieri", kwart over 8. „Zonen van de Zuidzee", „Zaken zijn zaken", 2.30, Rembrandt-theater: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Duizendmaal bedankt", 2.30 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac, 115 uur. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend. Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum: Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis: (R.K. Kraamhulp), Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R.K. Wijkver pleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschry- ven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70, geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 urn en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. Nathan de Wijze, Tooneelspel in vijf bedrijven door G. E. Lessing. Gezel schap Jan Musch, Stadsschouwburg. Jan Musch heeft „Nathan de Wyze" gespeeld, het twee eeuwen oude stuk, dat zwak van in houd is en arm aan dramatische handeling, maar aan den vertolker van de mooie hoofdrol zooveel mogelijkheden biedt, dat voor den mees ter in de voordrachtkunst het persoonlijk suc ces verzekerd is. Voor wie naar den schouwburg gaat om te genieten van die kunst wordt de avond goed. Hij neemt daarbij op den koop toe, dat de be zetting van Lessing's spel over het geheel geno men toch onvoldoende is. Dit geldt dan meer voor de heeren-, dan voor de damesrollen. In Mary Museh-Smithuysen zien we een goede Recha, in Jeanne van Rijn een nog betere Daja, terwijl Mieke Flink-Verstraete als Sittha een zeer acceptabele tooneelfiguur vormt, al over- heerscht by haar het koel-intelligente niet naar wensch. Van de heeren brengt Adolphe Hamburger als de jonge Tempelier levendig spel, maar het is nog te ruw, te wild. Henk Schaer is volgens de opvattingen van den auteur een zeer aan nemelijke leekebroeder, en Van Staalduynen speelt de even domme als korte rol van den patriarch naar behooren. Maar Coen Hissink is als Sultan Saladijn in het geheel niet op zyn plaats en Jaap van der Poll laat ons in Al Hafi geen waren derwisch zien. Het stuk krijgt onder regie van Jan Musch, die het vloeiend vertaalde, een vlotte vertooning binnen een afwisselende reeks fraaie décors en het verdient vermelding, dat de vele tooneel- veranderingen prachtig vlug in hun werk gin gen. Heeft de leiding van dit tamelijk zwakke ge zelschap met de opvoering van Nathan de Wijze" nog een ander doel gehad dan de kunst van den eersten acteur te laten schitteren? De gedachte dringt zich op, dat deze voorstelling een verweer is tegen de aanslagen op den Jood in den laatsten tijd. Want voor het groote pu bliek is Nathan als Jood een buitengewoon sympathieke figuur, die de erbarmelijkheid van zijn belagers scherp in het licht stelt. Bleef het daarbij, wij zouden ons niet te be klagen hebben. Maar Lessing spreekt in zyn Oostersch tooneelspel geheel andere ideeën uit, en deze zijn voor den bewusten katholiek even valsch als voor den oppervlakkigen funest. Onder het mom van een edele verdraagzaam heid dat is het funeste, want die zoogenaam de verdraagzaamheid heeft zoo'n verlokkenden schijn! wordt hier herhaaldelijk een genie- pigen aanval gepleegd op het Christendom, dat met opzet gebrekkig geteekend wordt en in den katholieken patriarch van Jeruzalem tot een hatelijke caricatuur is gemaakt. Vooi1 Lessing zijn alle positieve en geopen baarde godsdiensten even waar en even valsch. Het blijkt nog eens bijzonder duidelyk uit het symbolische verhaal van de drie ringen. Maar het is wel opmerkelijk, dat van de drie verte genwoordigers der voornaamste religiën de Christen, de Jood en de Muzelman alleen de twee laatsten als mensch groot zijn en als denkers ruim en mild. Scherp bezien blyken ook de Joodsche en de Mohammedaansche gods dienst onwaar geteekend te zyn, maar voor den weinig nadenkenden toeschouwer is het toch voornamelijk het Christendom, dat zyn be- kiompenheid verraadt. Daarom is .Nathan de Wyze" door ons niet te aanvaarden. Het werd hier gegeven voor een stampvollen schouwburg, want het was abonne mentsvoorstelling. Het publiek reageerde er merkwaardig op. Door het verloop van het stuk, dat als een kindervertelseltje zijn beslag krygt, werd het niet geboeid. Voor de schoone details had het aandacht, maar er sprak zich geen ontroering uit. Van meeleven met den geest van het spel kon geen sprake zyn, daarvoor was het auditorium te zeer gemengd. En als er aan het einde nog van eenig enthousiasme bleek, dan was dit overduidelyk om den voortreffelyken speler Jan Musch, die de zachtzinnige, edel moedige en „verstandige" hoofdfiguur zijn volle waarde gaf en daarby met hoofd en schouders boven zyn troep uitstak. H. B. d. S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5