Nieuwe winplaats voor zand AARBEURS FINANCIEN We luisteren Imperiale samen werking A. B. M. KOOPT DEN SPIEGELPOLDER Kerkelijk leven De weerstoestand Sport en spel Dagfilm BEZOEKT Stilstaan verboden DINSDAG 9 MAART 1937 Dammerweg wordt doorgestoken 3 auto's haasi •üCkaak.! NATUUR- EN GENEESKUNDIG CONGRES Op 30, 31 Maart en 1 April te Utrecht BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSKERK Automobilist overleden VOOR DE MISSIE VAN CURAQAO PATER VAN OORSCHOT O.P. T Belangrijke uiteenzetting van Max van Poll voor de Utr. Indologen Kapitaal voor Insulinde Wat gedaan moet worden RESERVE-OFFICIER-VLIEGER Katholieke Verkenners VOORLOOPIG NOG WEINIG VERANDERING WIELRENNEN HET SCHEVENINGSCHE CRITERIUM VOETBAL ZWALUWEN—ROODE DUIVELS UITGESTELD Thans op Woensdag 17 Maart HONKBAL Jaarvergadering N. H. B. Woensdag 10 Maart 25 millioen kub. meter zand wordt onder het leem weggezogen De uitgebreide werken voor wegenaanleg in ens land hebben zulke massa's zand vereischt. dat de groote aannemersfirma's, aan wie ge woonlijk dergelijke werken worden opgedrai- gen, geleidelijk naar andere winplaatsen voor zand moesten uitzien. Vooral daar de vroegere winplaatsen de duinstrooken voorloopig met rust moeten woorden gelaten, leverde het vraagstuk van de zand-winning allengs meer dere moeilijkheden op. Een der vorenbedoelde groote aannemers, de Amsterdamsche Ballast- Maatschappij, heeft onlangs een belangrijk deel van den Spiegelpolder, in de gemeenten Wees- perkarspel en Nederhorst den Berg gelegen, aangekocht, om de zich daar bevindende zand lagen op te zuigen. Den oningewijden zal het eenigszins vreemd In de ooren klinken, wanneer het polderland in éénen adem genoemd wordt met terreinen voor zandwinning, omdat doorgaans polders en klei- en veengrond identiek zün. Echter worden er ook verschillende polders aangetrof fen, waar onder een dunne klei- of veenlaag, zich een zéér diepe zandlaag bevindt en een dergelijke bodemgesteldheid doet zich voor in den vorengenoemden Spiegelpolder, ter groot te van bijna 266 H.A. Van deze uitgestrektheid werd niet minder dan ongeveer 170 H.A. door de Ballast Maatschappij aangekocht om het benoodigde zand te betrekken. Bewonderaars van natuurschoon zullen deze mededeeiing waarschijnlijk niet met instemming vernemen, want de vorengenoemde polder is rijk aan houtgewas, als elzenhout, eikenhout, enz., wel ke houtpartJjen, afgewisseld door het rietland, een bijzonder aantrekkelijk aspect aan dezen uitgestrekten polder verleenen. Dit alles zal in een niet verre toekomst geheel moeten ver dwijnen, want dezer dagen is een begin ge maakt met een omvangrijk technisch wterk, ver band houdende met de zandwinning uit ge noemden polder. Ten zuiden van den Dammerweg, nabij de buurtschap Hinderdam, ongeveer op de grens van de gemeenten Weesperkarspel en Neder horst den Berg, is een aantal grondwerkers thans druk bezig, een schutkolk uit het polder land te graven, welke kolk ongeveer 30 M. breed wordt ën 50 M. lang, en welke dienst moet doen, om een der reusachtige zandzuigers, welke doorgaans bij dergelijke werken gebezigd worden, toegang te verleenen. Vechtwater in den polder Zoodra de schutkolk geheel gereed is, wordt het dijkverband, gevormd door den Dammer weg, tijdelijk verbroken. De weg wordt nj. tot op groote diepte uitgegraven, zoodat het Vechtwater den Spiegelpolder zal binnenstroo men, doch daér weer aan banden Wordt gelegd door de thans in wording zijnde schutkolk. Een zandzuiger van de Ballast Maatschappij vaart dan door de, in den Dammerweg gemaakte, opening, het polderland binnen, om voorloopig in de schutkolk te blijven liggen. Zoodra de zandzuiger in die kolk is aangekomen, moet met man en macht gewerkt worden, om het gat in den dijk weer te dichten, want zoo luiden op dit oogenblik de voorwaarden er wordt slechts een tijdsbestek van 36 uren too gestaan, om het verkeer over den Dammer weg stop te zetten. Inmiddels kwam ons reeds ter oore, dat, om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, ijze ren platen, houten balken, enz. in reserve wor den gehouden, om, zoo noodig, een noodbrug tot stand te kunnen brengen, waarover het verkeer geleid zal kunnen worden, wanneer on verhoopt de Dammerweg niet bmnen den vast- gestelden tijd zou zijn gedicht. Behalve de zandzuiger moet ook een bagger molen den polder invaren (langs denzelfden tijdelijken waterweg) om een kanaal ter lengte van ongeveer 500 M. en met een breedte van «irca 30 M.; te graven, waardoor de zandzuiger te bestemder plaatse gebrachtzal kunnen wor den. Er wordt nj. diep in den polder, aan de grens der Ankeveensche Plassen, door de Ballast Maatschappij een zanddepót ingericht. De massa's zand, welke men uit het waterland zal opzuigen, worden voorloopig aldaar gedeponeerd, vanwaar het zand met behulp van een treintje, waarvoor een polderspoor wordt aangelegd, naar de Vecht wordt getransporteerd, om het in de daar liggende groote zandbakken te ■torten. Alvorens de Ballast Maatschappij er toe over ging, om van een 6-tal eigenaren de 170 H A. rietland en water aan te koopen, zijn eerst op tal van plaatsen in den Spiegelpolder boringen verricht. Deze boringen hebben een verrassend resultaat opgeleverd, wat het zandgehalte van dezen polder betreft. Op sommige plaatsen toch werd, onder een dunne kleilaag, een zandlaag tot een diepte van niet minder dan ongeveer 20 M. aangetroffen. Volgens voorloopige bereke ningen, zou uit den Spiegelpolder, over de ge- heele aangekochte uitgestrektheid, een hoeveel heid van 25.000.000 M3 zand gehaald kunnen worden. Hiermede zullen echter jaren gemoeid zijn en het is zelfs mogelijk, dat er 10 jaren over heen zullen gaan, alvorens al het zand uit den Spiegelpolder verwijderd" zal zijn. Vanzelfsprekend moeten bij dergelijke ingrij pende polderwerken, verschillende voorschrif ten in acht worden genomen. Zoo is o.m. bepaald, dat men by het zandzuigen altyd 200 M. vin de dyken verwijderd moet blijven en 100 M. van het Ankeveensche voetpad. Ook mag de zand- ■uiger, wanneer deze den polder is ingevaren, Indien een auto bezig is een voor hem rijdende andere auto In te halen mag men dit voertuigen- paar niet voorbijrijden, dos: nooit drie auto's naast elkaar. eerst voorby de Hollandsche kade te werk wor den gesteld.' Bezwaren bij Ged. Staten ingediend Door het bestuur van den naby gelegen Hor stermeerpolder werden tegen het voorgenomen werk bezwaren ingediend bij Gedeputeerde Sta ten, omdat men overlast vreesde van het kwel water en verplicht zou zyn de bemalingswerk zaamheden belangrijk uit te breiden. In ver band hiermede werd, naar ons van bevoegde zyde werd medegedeeld, door de Ballast Maat schappij aan ,t bestuur van voornoemden polder een som van 5000 uitbetaald. Reeds eerder werd door een anderen bekenden aannemer van grondwerken, n.l. de firma Blankevoort en Zn., welke aan de andere zijde van dit poldergebied soortgeiyke werken uitvoert, een bedrag van 20.000 op een der banken gedeponeerd, waar van het rentebedrag ad 4 pCt. eveneens aan het bestuur van den Horstermeerpolder ten goede komt, om voor schadeposten, voortvloeien de uit het werk van de zandzuigers, gevrijwaard te zyn. Wanneer de werkzaamheden, hierboven be schreven, in den Spiegelpolder geheel beëindigd zullen zijn, zal aldaar een enorme watervlakte ontstaan zyn, welke zal doen denken aan de Loosdrechtsche Plassen en waar de beoefenaren der watersport ongetwyfeld getrouwe bezoekers zullen worden. Doch vóór het zoover is, moeten nog heel wat kubieke meters zand worden ver- wyderd. Op 30, 31 Maart en 1 April a.s. wordt te Utrecht het 26ste Nederlandsche Natuur- en Geneeskundig Congres gehouden. Bescherm vrouw van het congres is H. K. H. Prinses Ju liana, terwyi de Minister van Onderwas, Kun sten en Wetenschappen voorzitter is. Er is een regelingscommissie gevormd, waar van jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal het eere-voorzitterschap op zich heeft genomen, terwyi als voorzitter van het bestuur optreedt prof. dr. J. Boeke. Verder zijn er verschillende afdeelingsbesturen samengesteld. Dinsdag 30 Maart, des namiddags half drie, heeft de eerste algemeene vergadering plaats in den Stadsschouwburg. De voorzitter, prof. dr. J. Boeke, houdt een rede ter herdenking van het 50-jarig bestaan. Na deze vergadering is er receptie in den foyer. Des avonds 8 uur, eveneens in den schouw burg, biedt het congres den deelnemers een feestavond aan. Donderdag 1 April, des namiddags twee uur, wordt de tweede algemeene vergadering in het Rembrandt-theater gehouden. Verder staan verschillende afdeelingsvergade- ringen en het bezoek aan laboratoria en ten toonstellingen op het programma. Men wordt 1 i d van het congres door on der vermelding van naam, kwaliteit en woon plaats -m de contributie-op de postrekening der. Vereeniging „Het Nederlandsch Natuur- en Ge neeskundig Congres" te storten, of te doen over- schru'ven (36711 Amsterdam-Oost, Mauritskade 64). Geschiedt dit uiteriyk 20 Maart, dan worden congreskaart en programma toegezonden. Opening door minister Deckers De bloemententoonstelling in het wandelpark „Marquette" te Heemskerk zal op Woensdag 17 Maart as. officieel worden geopend door mr. dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Vis- scherij. Zooals ongeveer veertien dagen geleden werd gemeld, dat de heer C. v. Dongen, leerfabrikant te Gilse-Rijen, toen hu per auto op weg was naar Bergen op Zoom en zich onwel voelde, zyn auto tot staan gebracht, waarna voorbü- gangers hem aantroffen, terwijl hü door een beroerte bleek getroffen te zijn. Hij werd toen ter verpleging in het R. K. Ziekenhuis Charitas te Steenbergen, waarvan het Moederhuis te Roozendaal gevestigd is, opgenomen, waar hy thans na twee weken aan de gevolgen is over leden. Pater A. de Bruijn OP., secretaris van Mgr. Verriet schrijft ons: wy zijn buna aan de 10.000. Dank u harte- ïyk. Nog 22 dagen en ik moet naar mijn Missie terug. Mag ik op uw edelmoedigheid rekenen? Zou het mogelijk zyn om f 25.000 büeen te krij gen? Stuurt allen wat. Als nog 15.000 abonné's ieder één gulden sturen, dan ben ik er voorloo pig. Geeft in den H. Vastentijd. Doe het uit naastenliefde. Gü die niets bezit, bidt opdat anderen geven. Zieken, mag ik een stukje van een offer vragen in dezen tüd waarin ik een beroep doe op de harten van de Nederlandsche katholieken? God zegene U voor uw edelmoedigheid. Uw dienaar in Christus, Pater A. DE BRUIJN O.P. Pastorie Berg en Dalscheweg 40, Nümegen Giro 288575 In het St. Elisabethsgasthuis te Arnhem is overleden pater Lector Aloysius (Joannes) van Oorschot O.P. Joannes van Oorschot werd 25 October 1874 te Erp (N.B.) geboren. 13 September '05 legde hij zijn professie af en werd 15 Augustus 1901 priester gewud. In 1906 werd hy professor der Dogmatiek in het Huissensche convent. Van dat jaar af tot 1921 doceerde hy daar de Summa van den H. Thomas. In 1921 werd hy naar Zwolle gezonden, om er Theodicee en Ethica te doceeren. In 1932 keerde hij naar Huissen terug, om er als hoofd der studie (Lec tor primarius) de Sociologie en Patrologie te geven. Hy gaf geregeld cursussen over godsdienst en zedenleer. Hieruit ontstond zyn werk „Beginselen der christelijke zedenleer. „Men moet de mogelijkheid eener Imperiale samenwerking tusschen Nederland en Ned.-In- dië niet beschouwen als een interessant experi ment, dat men kan ondernemen, maar ook evengoed na kan laten. Alles wüst erop, dat deze samenwerking voor beide gebieden van het Ned. Imperium een ge biedende noodzakelijkheid is." Aldus het Tweede Kamerlid de heer Max van Poll in een lezing, welke hu Maandagavond te Utrecht hield voor de leden der Indologische en Juridische faculteit van het Utrechtsche Studentencorps. Het doodarme Indië Spr. toonde aan, hoe de crisisperiode, welke in '29-'30 begon, de Indische bevolking er toe gebracht heeft, haar voornaamste reserve: gou den sieraden, te gelde te maken. Dit had tot ge volg, dat in de crisisjaren een belangrijk kwan tum goud uit Insulinde wegvloeide. Als men dit feit in al zijn consequenties overweegt, is het niet moeiluk om tot de conclusie te komen, dat hu een nieuwen „Zusammenbruch" de gevolgen voor Indië nog catastrophaler zullen zijn dan reeds het geval is geweest. Imperiale samenwerking is noodig om tot een biüvende verbetering der verhoudingen te ko men. Deze Imperiale samenwerking kan op drie verschillende manieren worden gediend: a. door een tol-unie; b. door preferentie-rechten; c. binnen het raam der opendeur-politiek. De heer v. Poll is van oordeel, dat een tol- unie en preferentie-rechten niet in strijd zijn met het Londensch verdrag van 1824 en het Sumatra-tractaat. Hu is echter de overtuiging toegedaan, dat binnen het raam der opendeur-politiek nog mo gelijkheden genoeg vallen te ontdekken, welke kunnen leiden tot een goede en consequente aanvullingspolitiek tusschen Nederland en In dië. Op de eerste Plaats is noodig: investatie van Hcilandsch kapitaal in Indië om daar te dienen voor het practisch uitwerken van een industria- liseeringsplan; de inlander zal in de industrie een plaats moeten krügen, aangezien er voor hem geen voldoende agrarische mogelijkheden meer zyn. Onze Nederlandsche industrie moet verder op de industrieele mogeiykheden, welke Indië biedt, worden ingesteld. Er zün stemmen opgegaan, die hiertegen waarschuwen en aanvoeren, dat op die wijze andere landen, die daardoor noodzakeiyk min der in Indië zullen kunnen invoeren, ook min der van Indië zullen koopen. Men diene daar bij echter niet te vergeten, dat er voortbreng selen zün, waarvan onze Oost als het ware een monopolie heeft. Zoo produceert Indië, om eenige voorbeelden te noemen, 90 pet. van alle kinine ter wereld, 88 pet. van alle kapok, 80 pet. van alle peper, 50 pet. van allen sisal, 12 pet. van alle thee, 8 pet. van alle koffie en 35 pet. van alle rubber. Het produceert verder de beste tabak ter wereld. Daarenboven: wanneer door deze politiek het levensniveau van de Indische bevolking geleide- ïyk aan omhoog kan worden gevoerd, zullen ook de behoeften, welke binnen het raam der be- vredigingsmogeiykheden liggen, stygen en dit volk zal meer van zich zelf kunnen betrekken dan nu het geval is. Teekenend is in dit verband het feit, dat bü de opleving in de suiker ook het verbruik op Java sterk is gestegen, zóó sterk zelfs, dat het niet overdreven is te beweren, dat Java de kurk wordt waarop de Indische suikerproductie drijft. Spr. voelde er echter weinig voor deze, door hem uitvoerig besproken Imperiale samenwer king geheel aan het particuliere initiatief over te laten. Tegen wilde industrievorming moet met klem worden gewaarschuwd. Het is daar om taak voor de overheid regelend op te tre den. Deze lezing, welke in een der college-zalen van het Universiteitsgebouw gehouden werd, werd o.m. bügewoond door de hoogleeraren Prof. Dr. Westra, Prof. Dr. Fischer en Prof. Dr. ten Bokkel Huinink. Na zijn uiteenzetting te hebben besloten met de opwekking tot de Indologen, liefde te hebben voor Indië, gaf de heer v. Poll zün auditorium gelegenheid met hem over het behandelde on derwerp van gedachten te wisselen. Bij het Nederlandsch-Indische leger Voor een 25-tal reserve-officieren der infan terie, artillerie, genie of de militaire admini stratie van de Koninkiyke landmacht (geen reserveofficieren-vliegers of waarnemers) niet ouder dan 25 jaar, ongehuwd en in het bezit van een einddiploma H.B.S. 5-j. cursus, of daar mede geiyk te stellen diploma, bestaat de mo- Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... geiykheid dit jaar voor landsrekening naar Ne derlandsch-Indië te worden uitgezonden, ten einde aldaar in den hier te lande verkregen rang een verbintenis aan te gaan ter opleiding tot reserve-officier met kort dienstverband bü het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger. Vrije overtocht in de tweede klasse. Tege moetkoming voor uitrusting 1000. Na behoor lijke volbrenging der verbintenis wordt een gra tificatie van 5000 uitgekeerd, terwül onder be paalde voorwaarden de kosten van de terugreis naar Nederland eveneens voor rekening van den Lande komen. Sollicitaties vóór 24 Maart as. in te dienen bij de af deeling C. van het commissariaat voor Indische zaken bij het departement van Kolo niën. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscourant van 9 Maart. iitiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiimmiimimimiiiiimiiiiiimiii De hooge drukking trekt zich eenigszins van IJsland terug, maar breidt zich oyer Noord- Scandinavië uit. De depressies in Frankrijk en by Finland nemen af, een nieuwe schijnt van den Oceaan te naderen. In Scandinavië is de vorst vooral in het Zuiden toegenomen tot vr.y streng en de vorst breidt zich tot over de Brit- sche eilanden en geheel Noord-»Duitschland uit. Even ten Zuiden van ons land loopt de grens- lün waar dooi heerscht, maar er zijn geen krachtige Zuidelijke winden, die den toestand Noordwaarts verplaatsen. Op de Britsche eilanden is de wind over het algemeen niet sterk. Alleen om het Kanaal waait het krachtig uit Noord-Oost. In Frankryk heerscht veel windstilte, plaatse- ïyk valt er regen, Biarritz had 18 m.m. In de Zwitsersche Alpen zyn de toppen helder met matige tot strenge vorst, in de dalen is lichte dooi. Er is voorloopig nog weinig verandering te wachten, in het Noorden zal vermoedelijk de lichte vorst aanhouden, in het Zuiden temperatuur om het vriespunt, met eenige sneeuw. Gaat niet door wegens de hooge kosten Naar wij vernemen, zal het wielercriterium, dat 5 Juni a.s. te Scheveningen zou worden ge houden, niet doorgaan. Van de zijde der Exploitatie-maatschappü Scheveningen vernemen wü, dat deze maat schappij het niet verantwoord achtte den wed strijd te laten doorgaan vanwege de hooge kos ten eraan verbonden. Het is haar niet mogelijk gebleken zich tegen de kosten te dekken, zooals verleden jaar het geval was. Moeilijkheden in de leiding In verband met moeilijkheden, die gerezen zijn in de leiding van de Katholieke Verkenners is aan den majoor P. P. W. van Leeuwen op zijn verzoek door het Hoogw. Episcopaat eervol ontslag verleend als voorzitter-hoofdkwartier commissaris der Katholieke Verkenners onder dankzegging voor de vele diensten aan de Ka tholieke Verkenners bewezen, terwul ook de be- stuursléden E. Lameurs, Mr. A, Feus en Dr. L. Berger' zijn afgetreden, onder dankbetuiging van het Hoogw. Episcopaat voor de vele dien sten bewezen aan de Kath. Verkenners. D-e benoeming van een waarnemend hoofd kwartier-commissaris is dezer dagen te ver wachten. Naar men ons van andere zijde dienaan gaande mededeelde, zal deze wisseling in de leiding der Katholieke Verkenners van geenerlei invloed zijn op de deelneming der Katholieke Verkenners aan de jamboree. Deze blijft, zooals reeds eerder werd bericht, ongewuzigd gewaarborgd. Spoorwegwerken bij IJsselmonde De N.V. Maatschappü tot Exploitatie van Spoorwegen te Utrecht heeft de uitvoering van werken, omschreven in bestek no. 1699ss, be treffende het maken van fundeeringen voor drie brugpeilers, het heien van palen voor montage steunpunten, alsmede het uitvoeren van bij komende werken voor de overbrugging van het spoorwegemplacement IJsselmonde, gegund aan den aannemer L. F. Capiteyns, te Schiebroek, voor ƒ99.888. Stuurlieden-examen DEN HAAG. Geslaagd voor lsten stuurman groote stoomvaart H. H. Sundquest. Voor der den stuurman idem R. Terlouw. Academische examens LEIDEN. Doctoraal examen rechten, de heer J. F. B. Vermaas. De voetbalwedstrijd ZwaluwenRoode Dui vels, welke Woensdag 10 Maart, des avonds op het V.U.C.-terrein te Den Haag zou worden ge speeld, is uitgesteld tot Woensdag 17 Maart. De reeds uitgegeven toegangsbewijzen blijven geldig. De te Haarlem gehouden vergadering van den Ned. Honkbalbond was slecht bezocht, ondanks het feit, dat de Bond dit seizoen vijf en twintig jaar bestaat en de zaal keurig ver sierd was. Na de openingsrede van den heer Bleesing ging een aantal verslagen en voorstel len zonder slag of stoot onder den hamer door. Ook de aftredende bestuursleden, de heeren Bleesing, Lammens, Notebaard en Schaling werden by acclamatie herkozen. De heer M. C. Bakker deed eenige mededee- lingen over de viering van het vyf en twintig jarig bestaan. Onder de plannen is: in Mei een receptie en in aansluiting daarop een wedstryd tegen het vertegenwoordigend Fransch elftal. Bovendien in Haarlem en Amsterdam jubileum- wedstrijden op 17 en 18 April voor alle negen tallen. Een door R. C. H. ingediend voorstel, inzake promotie naar de eerste klasse, werd met een wijziging aangenomen. Ook de rondvraag was niet belangryk en dank zij het vlotte verloop kon de vergadering vroeg worden gesloten. ....op bruggen, binnen 8 m van straathoeken, auto bushaltes, voor uitrittea, brandkranen, enzoovoorts! cfc>43cbcl>c.bcbcbcbcbckcfc»<fccbcfccbcbcb<t>d3cbcbcfccfe>cfcicbcbcbcbcbcl>cfccl>cbci>cbcbcbcbefccbcbcbcbcb iBcbcbcbcbcfetfccbcbcbcbcbtBcfccbcbcfe HILVERSUM I, 1875 M. (VARA-Uitzen- ding) 8.00 Gram.pl. 9.30 „Onze keu ken". 10.20 „Gemengde Berichten" (gr.- pl.) en gramofoon. 12.00—1.45 VARA- Groot-orkest en gram.pl. 2.00 Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinde ren. 5.30 „Orvltropia" en solist. 6.15 Ramblers en gram.pl. 7.00 Zang. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Oratorium-uitzending m. m. v. Residentie-orkest, Toonkunst koor, jongenskoor en solisten. 11.00 Be richten ANP. 11.30—12.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. (NCRV-Uitzen- ding) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gram.pl. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmonium, sopraan en alt. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl. 1.00 Kwintet concert. 2.30 Postzegelpraatje. 3.00 Muit en piano. 3.454.45 Het Haarlemsch Pianokwartet. 5.00 Kinderuur. 6.00 Land- bouwlialfuur. 6.30 Causerie over het bin- nenaanvaringsreglement en stoommachi nes. 7.00 Berichten. 7.15 „De taak van het Ned. Chr. Gymn. Verbond", lezing. 7.30 Gram.pl. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. 8.15 NCRV-Orkest. 9.00 Voor jonge menschen. 9.30 Vervolg con cert. 9.55 Berichten ANP. 10.00 Schaak cursus. 10.15 NCRV-Orkest (vervolg) m. m. v. solisten. 11.0011.30 Gram.pl. Hier na: Schriftlezing. DROITWICïI, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35—11.50 Gram.pl. 12.05 BBC-Nort- hern Ireland Orkest en solist. 12.50 Gram.pl. 1.202.20 Het Birminghamsch Hippodrome Orkest. 3.10 Het Northern Ireland Fanfare-orkest. 3.50 Pianorecital. 4.20 Vespers. 5.10 Het MacArthur-kwin- tet. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 Fransche causerie. 7.00 Orgelspel. 7.20 BBC-Variété-orkest, mannenkoor en solisten. 8.05 BBC-Symphonie-orkest. 9.05 Berichten. 9.25 Vervolg concert. 10.20 BBC-Harmonle-orkest. 11.05 Johnny Rosen's Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 12.20 Lamoureux-kamerorkest en zang. 2.50 Orkestconcért. 4.50 Zang. 5.05 Gram.-pl. 5.50 Pianorecital. 6.05 en 8.20 Zang. 9.05 Sel. „La lepreuse", opera. KEULEN, 456 M. 8.50 Gram.pl. 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Omroeporkest, boe- renkapel en solisten. 1.35 Gevar. concert. 3.50 Ruhrland-orkest. 6.10 Omroeptrio, sopraan en fluit. 8.05 Gram.pl. 9.50 Om roepkoor en cembalo. 10.2011.20 Om- roepkleinorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12,50 Salonorkest. 1.30 Omroep- dansorkest. 1.502.20 Gram.pl. 6.20 Sa lonorkest. 7.20 Gram.pl. 8.20 Salonorkest. 8.45 Radiotooneel. 9.20 Omroepdansork. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroep- dansorkest. 1.30 Salonorkest. 1.50.2.20 Gram.pl. 5.25 Fud Candrlx's dansorkest. 6.35 Zang. 6.55 Vioolrecital. 7.20 Zang. 8.20 Omroepsympbonie-orkest m. m. v. solisten en koren.' 9.50 Gram.pl. 10.30 11.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.20 11.40 Uit Milaan: „Manon", opera. In de pauze's: Berichten. De vergadering van de Cultuur Mij. Tji- langkap heeft de reorganisatie-voorstellen goedgekeurd, o.a. een afstempeling op het kapitaal met 40 pet. Omtrent de geruchten, als zou een prijs- verhooging van 25 pet. voor de binnenland- sche markt bij de Algemeene Kunstzijde Unie (Aku) op handen zijn, heeft de direc tie zich niet willen uitlatenDe binnen- landsche afzet van kunstzijde-garens, hoe wel grooter dan vroeger, is voor de Aku toch niet van overwegend belang, welker voornaamste belangen elders liggen. Zij profiteert derhalve van den verbeterden prijs voor kunstzijde in andere landen. De uitgifte van de fr. 350 millioen 4Vz pet. obligaties van de S. A. d'Ougrée Mari- haye, werd gisteren onmiddellijk voltee- kend. In Brusselsche beurskringen neemt men aan, dat de uitgifte van nieuwe aan- deelen Maandag a.s. een even groot succes zal hebben. Op de beurs te Brussel verluidt, dat de S. A. John Cockerill over het afgelogpen jaar het dividend zal hervatten. Volgens de Herald Tribune zou Amerika den terugkeer van Fransch kapitaal uit de Vereen. Staten gaarne zien. Houdt men rekening met vele verklaringen door Roo sevelt en Morgenthau afgelegd, aldus het blad, dan mag men aannemen, dat elk plan dat ten doel heeft den goudstroom naar de- Vereen. Staten te doen verminderen, met instemming zal worden ontvangen. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fransche regeering zich zou bepalen tusschen een 4 pet. defensieleening a 95 pet. en een 4V* pet. leening a 98 pet. Het bedrag zou fr. 10 milliard bedragen. Het Fransche ministerie van financiën heeft reeds de uitwerking van het voorstel omtrent een leening, dat heden bij de Ka mers zal worden ingediend, beëindigd. De rente zou op het laatste oogenblik worden vastgesteld en het bedrag zal afhangen van een aantal factoren, waaronder de houding van de markt voor staatsfondsen. De goudprijs te Londen daalde met V6 d. tot 142/7. 220-000 werd aan goud in baren verhandeld. Naar in Amerïkaansche handelskringen verluidt Zullen de prijzen van staal-alliages met 10 pet. worden verhoogd 1 April a.s. De staalproductie in Amerika werd in het begin dezer week op 87.7 pet. der capaci teit geraamd, zijnde de hoogste stand sedert October 1929. De vorige week bedroeg de productie 85.8 pet. der capaciteit, de vorige maand 80-6 pet. en in dezelfde week van het vorig jaar 55.8 pet. De koperverkoopen in Amerika bedroegen in de afgeloopen week 7.36 mill. lb. tegen 4.63 mill. lb. in de voorafgaande week. Het totaal is in de maand Maart tot 17.61 mill- lb. gestegen. Te New York werd gisteren voor binnen- landsch verbruik koper verkocht tegen 16.25 a 16.77 dollar-cent. Deze prijzen zijn niet officieel; men verwacht binnenkort,' dat de officieele binnenlandsche koperprijs^l die thans 15 dollarcent bedraagt, zal worden verhoogd. Verschillende maatschappijen in Amerika hebben den loodprijs met dollarcent tot 7% dollarcent per ïb. verhoogd. De tinprij- zen werden met "Vt dollarcent tot 7% dol larcent verhoogd. In verband met de besprekingen welke door Morgenthau en de leden van het Ame- rikaansch Congres werden gevoerd over het standpunt der schatkist ten opzichte van de nieuwe Fransche leening, is men in Wallstreet van meening, dat geen omvang rijke aankoopen van de nieuwe Fransche obligaties door Amerïkaansche beleggers te verwachten zijn. Senator Robinson verklaarde, gelijk sena tor Borah vroeger, dat iedere poging tot financeering van Frankrijlc's bewapenings- leening in strijd zou zijn met de Johnson Act, welke hei verstrekken van leeningen verbiedt aan landen, die nog oorlogsschul den aan Amerika hebben te betalen. Het deelnemen aan deze leening zou niet zon der risico zijn. De General Motors heeft in Februari 51.600 ivagens verkocht tegen 96.134 stuks in Februari 1936. De Amerïkaansche schatkist kondigt een conversie-emissie aan van 502 millioen 2V* pet. obligaties per 1953, waarop door de houders van 3 pet- notes, per 15 April ver vallende, kan worden ingeschreven. Montgomery Ward boekte in Februari j.l. 22.16 aan omzetten, hetgeen, 24.1 pet. hooger is dan in Februari 1936. In Januari bedroeg de stijging 22 pet. In Februari was de stand het hoogst, welke ooit werd be reikt. Uit de Amerïkaansche handelsbalans over 1936 blijkt, dat er ten gunste van het bui tenland een netto saldo-tegoed in de Ver Staten bleef van milliard, hetgeen in Amerïkaansche fondsen is belegd. Dit be drag, gevoegd bij het buitenlandsch effec tenbezit van 2951 millioen per einde 1935, maakt een totaal uit van circa 3V4 mil liard, zonder berekening van de koersstij gingen. De stijgingen medegerekend, komt men op een totaal van 4Yi milliardwelk bedrag in Januari en Februari j.l. door de groote aankoopen nog belangrijk is ge stegen. De Pittsburgh Coal heeft in 1936 een netto-verlies geleden van 1-68 millioen tegen een verlies van 691.000 in 1935. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8-91Vi8.92Vz (v. si- S.923/&), de Dollar op 1.82%—1.83 (1.8215/16) de Frank op 8.30—8.35 (8.34), de Zwitser sche Frank op 41.6541.72V» (41.70) en de Belga op 30.81—30.80 (30-83). De uitvoer van kunstzijde uit ons land bedroeg in de maand Februari j.l. f 1.189.440 tegen f 1.092.375 in Januari en f 1.105.593 in Februari 1936. De gemiddelde prijs per K.G. netto bedroeg in Februarïf 1.90 tegen f 1.87 in Januari, f 1.71 in Februari 1936, f 1.96 in Februari 1935 en f 1.98 in Februari 1934. De uitvoer van radio-artikelen uit ons land bedroeg in Februari f 3.396.756 tegen f 4.332.793 in Januari en f 1.893.740 in Fe bruari 1936. De uitvoer van gloeilampen bedroeg in Februari f 154.238 tegen f 106.819 in Januari en f 85.736 in Februari 1936. De Nivas verkocht nog tegen limites 8000 tons suiker. de oude

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6