Het vergaan van de Kantoeng Nieuwe demonstraties voor Habsburg te Weenen AKKERTJES HET DILEMMA VAN HOUTEN'S CACAO DE NIEUW-AMSTERDAM R.K. STAATSPARTIJ TOCH IS DE KWESTIE NIET ACTUEEL 'n Treiterende Kiespijn... DINSDAG 9 MAART 1937 Sleepbooten ter plaatse De verduistering te Heiloo Aan het smaakvolle uiterlijk herkent gij den smakelijken inhoud Het „tarweschandaal" Boutens' rijmprent De werkelijke toestand Toscanini-concert te Den Haag De moordaanslag te Hoofddorp NA DE TREINRAMP BIJ WOERDEN MIJDRECHTSCHE MILLIOENEN-AFFAIRE behandeling wordt op Donderdag 1 April voortgezet TEGEN PRIJSOPDRIJVING IN INDIË - j H. M. de Koningin woont de te waterlating op 10 April bij Volledige rehabilitatie DUBBEL WOONHUIS IN VLAMMEN Brandweer wist de aangrenzende woningen te behouden De besluiten van den V erkiezingsraad Voor het publiek verkrijgbaar gesteld KIND AAN WETTIG GEZAG ONTTROKKEN Voorwaardelijke straf opgelegd SLAGERS PROTESTEEREN Vleeschlooze Paschen te Breda? BUITENLANDSCH OVERZICHT Volgend jaar zal hij hier terug komen omstreeks den zelfden tijd Toestand van het slachtoffer redelijk wel DR. J. FOCKEMA ANDREAE Zal zich te Bilthoven vestigen HEERENHOEDENFABRIEK IN OVERIJSEL? De Paus dankt de Verkenners Apothekers-assistente De bergingskansen van het gevaarte zijn uiterst gering De directie van L. Smit en Co's Internationa al sleepdienst te R'dam deelde ons hedenmor- £en mede, dat de sleepbooten „Humber" en «Schelde" Maandagmiddag om zes uur ter "Qogte van den tinbaggermolen „Kantoeng" zijn Aangekomen. Het wrak bevindt zich twee mijlen uit de kust 'er hoogte van Powes. Naar de meening der directie zijn de ber gingskansen van het vaartuig uiterst gering, omdat het wel niet mogelijk zal zijn het wrak in een haven binnen te sleepen, door dat het thans een diepgang heeft van circa 60 meter. De opstand boven dek is nl. 27 Meter, ter wijl de ponton waarschijnlijk 2 a 3 M. in het Water steekt. Ook al zou het vaartuig in een haven worden binnengebracht, dan zou het toch niet in zijn geheel te bergen zijn. De eenige mogelijkheid, welke naar de toeening van Smit en Co. nog bestaat, is het afbranden van den geheelen bovenbouw, ten einde de ponton nog te behouden. De kosten van een dergelijk werk zijn echter Zeer aanzienlijk en het is de vraag of de be zadigde ponton dit nog wel waard zou zijn. Nadere berichten waren vanochtend van de kapiteins der sleepbooten nog niet ontvangen. Deze blijven voorloopig nog ter plaatse in af wachting van de beslissing van assuradeuren °hitrent de verder te nemen maatregelen. Uit Londen vernemen wij nog, dat de Kan toeng in den loop van den nacht met de pon ton boven een kwartmijl is afgedreven. Van morgen vroeg bevond de tinbaggermolen zich op ongeveer anderhalve mijl ten Zuidwesten van "8 haven van Powey. Er is een licht geplaatst °P den romp, teneinde de scheepvaart te waar- Schuwen voor het obstakel. De Kantoeng steekt thans over een breedte 7an ongeveer 70 M. boven water. Makelaar veroordeeld tot een jaar gecombineerde gevangenisstraf Heden deed de Alkmaarsche rechtbank uit spraak in de zaak tegen den 33-jarigen ex-ma kelaar Johannes Th. van D., die zich schuldig "ad gemaakt aan verduistering van ongeveer 1 1100 tenvna,deele van de afdeeling Heiloo van ke N. H. Vereeniging Het Witte Kruis. Van D. "ad dit geld verduisterd, in zijn kwaliteit als se- oretaris der afdeeling. De psychiater, Dr. Barnhoorn te Heiloo, had herdachte gedeeltelijk toerekenbaar verklaard en geadviseerd tot een voorwaardelijke veroordee- «ng. De ambtenaar der reclasseering, de heer Wig- |ers, had een ongunstig rapport uitgebracht en •ton hoogstens adviseeren tot een gecombineerde straf. De Officier van Justitie, Mr. v. d. Feen de mile, had tien maanden gevangenisstraf ge acht, waarvan zes maanden voorwaardelijk met drie proefjaren. Het vonnis was thans twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan acht maanden voorwaarde- Ük, en een proeftijd van drie jaar. Slachtoffer hersteld De dertigjarige cargadoor H. Ginjaar uit Zoe- mrwoude, die begin October van het vorig jaar hij het spoorwegongeluk te Woerden zwaar werd gewond, heeft thans het R. K. Ziekenhuis al- vaar vrijwel hersteld verlaten. Naar wij vernemen zal het gerechtshof te plisterdam Donderdag 1 April a.s. de behande- ihg van de Mijdrechtsche millioenenzaak voort- Zetten. De kweeker J. B. uit Mijdrecht speelt in deze °mvangrijke strafzaak de hoofdrol. Hij maakt Aanspraken op de door mevrouw van Wieringen hagelaten millioenen. Hij legde ten bewijze van Zijn rechten stukken over, die later in een straf proces valsch werden verklaard, de rechtbank Veroordeelde hem tot twee en een half jaar ge vangenisstraf, een straf, die door het hof tot tor jaar werd verhoogd. Terwijl hij zijn straf onderging deed hü door Zijn raadslieden mr. Venhuyzen en mr. Ten "°kkel, uit Haarlem, een nieuw stuk in de civiele procedure overleggen. Uit dat nieuwe Ktuk, onderteekend met den naam van mevr. van Wieringen, zou blijken, dat hij recht had °P landerijen ter waarde van drie ton. De geschiedenis herhaalde zich, wederom be- \Wistte de tegenpartij de echtheid en ten twee rn male maakte 't OM. 'n strafprocedure te ken den Mijdrechtenaar aanhangig. Conform "en eisch veroordeelde de rechtbank den man jegens gebruik maken van een valsch geschrift tot twee jaar gevangenisstraf. In October j.l. diende deze tweede zaak te gen B. voor het hof. Na een zeer uitvoerig getuigenverhoor gelastte "it college een onderzoek naar verd.'s geestver mogens. De deskundigen achtten hem toereke ningsvatbaar. Voor deze voortgezette behandeling zijn we derom eenige getuigen gedagvaard. BATAVIA, 9 Maart. (Aneta). Onder leiding V^n den plaatsvervangend voorzitter, den heer De Hoog, heeft het college van gedelegeerden *to ontwerp-ordonnantie ter voorkoming van Prijsopdrijving in rechtstreeksche, openbare be handeling genomen. W VAN HOUTEN S CACAO J STusri 4(üf«r7fir>i 1 liéRO.IUH.HLim 1 Nu ook in zakjes van Ions! GOUDETIKET EN biu tnetiket Naar men ons bericht, heeft H. M. de Koningin zich bereid verklaard, in den namiddag van 10 April de doopplechtigheid te verrichten en de tewaterlating bij te wo nen van het zich op een der hellingen van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij in aanbouw bevindende stoomschip „Nieuw- Amsterdam" van de Holland-Amerikalijn. De minister van Landbouw en Visschery heeft ingaande 2 Maart j.l. ir. W. A. Ver- heyen benoemd tot directeur der Geweste lijke Tarwe-organisatie Gelderland, Utrecht en Overijsel. Hedenmorgen omstreeks acht uur is, door tot nog., toe onbekende oorzaak, brand uitgebroken in een dubbel woonhuis, gelegen aandenZed- damschen grintweg te js-Heerenberg. De brand greep zoo snel om zich heen, dat de brandweer van 's-Heerenberg zich moest bepalen tot het nathouden van de aangrenzende woningen, welke zij wist te behouden. Het dubbele woon huis, dat bewoond werd door de gezinnen Gem- mink en Van Bree, is evenwel geheel uitge brand. De inboedels gingen verloren. Ter uitvoering van zijn in art. 14 van Bij zonder Reglement V-A omschreven taak, is de Verkiezingsraad, bedoeld in 3 van dit Bijzon der Reglement, op Zaterdag 6 Maart 1937 te Amsterdam bijeen geweest onder leiding van den Voorzitter van de Partij, Voorzitter van den Verkiezingsraad, Mr. C. M. J. P. Goseling. Vooraf besloot de Verkiezingsraad voor de samenstelling van de onderscheidene officieele Candidatenlijsten adviezen uit te brengen be treffende de op deze lijsten te plaatsen candi- daten, zulks met inachtneming van de regels, waaraan deze bevoegdheid, krachtens artikel 14 lid 2 van het Kiesreglement gebonden is. Na ampele gedachtenwisseling heeft de Verkie zingsraad besloten de navolgende personen- adviezen uit te brengen: Voor de lijst Limburg. Candidaten: 1. H. G. M. Hermans, Den Haag; 2. Mr. P. W. H. Truyen, Roermond. Plaatsvervangers. 1. Ir. C. P. E. M. Raedts, Heerlen; 2. Ir. W. J. Dewez, Roermond. Voor de lijst Den Bosch. Candidaten. 1. Mr. P. G. C. J. M. Teulings, Den Bosch; 2. Gen. Maj. b.d. Bajetto, Nijmegen. Plaatsvervangers. 1. Th. P. M. Schaepman, Utrecht; 2. Dr. Ir. J. H. Deckers, St. Oedenrode. Voor de lijst Utrecht. Candidaten. 1. J. G. Suring, Utrecht. Plaatsvervanger. 1. Mr. Dr. K. L. C. M. I. Baron de Wijkerslooth de Weerde- steyn, Utrecht. De lijsten Den Bosch en Utrecht worden voor de officieele candidatenlijst samenge voegd. Op die samengevoegde lijst wordt de eerste candidaat van lijst-Utrecht als tweede candidaat geplaatst. Voor de lijst Tilburg Candidaten: 1. Mr. M. P. L. Steenberghe, Goirle; 2. C. J. Kuiper, Utrecht. Plaatsvervangers. 1. Dr. J. C. M. Sweens, Gilze; 2. P. J. Jansen, Hoeven. Voor de lijstgroep AmsterdamDen Haag Rotterdam. Candidaten. 1. Mr. C. M. J. P. Goseling, Amsterdam; 2. Ch. J. I. M. Weiter. Den Haag. Plv. 1. Mr. J. H. van Maarseveen, Utrecht; 2. Mej. Dr. M. J. W. Hillen, Amster dam. Voor de lijstgroep HaarlemDen Helder— LeidenDordrecht. Cand. 1. Dr. L. J. C. Beau fort O.P.M., Utrecht; 2. A. J. Loerakker, Haar lem. Plaatsvervangers. 1. P. P. Th. Rohling, Bloemendaal; 2. Th. P. J. Eisen, Naaldwijk. Voor de lijst Middelburg. Cand. 1. Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Heinkenszand. Plaatsvervanger. 1. E. Th. Lockefeer, Hulst. De lijsten Haarlem, Den Helder, Leiden, Dordrecht en Middelburg worden voor de officieele candidatenlijst samengevoegd. Op die samengevoegde lijst wordt de eerste candidaat van lijst-Middelburg als zesde candidaat geplaatst. Voor de lijst ArnhemNijmegen. Cand. 1. Mr. J. R. H. van Schaik, Den Haag, plv. 1. J. A. M. Bruineman, Druten. Voor de lijst ZwolleAssen, cand. 1. Mr. P. J. M. Aalberse, Den Haag, plv. 1. Mr. E. G. M. Roolvink, Almelo. Voor de lijst LeeuwardenGroningen. Cand. 1. Dr. L. G. Kortenhorst, Den Haag, plv. 1. Mr. Dr. C. Ch. A. van Haren, Den Haag. De lijsten ArnhemNijmegen, Zwolle Assen en LeeuwardenGroningen worden voor de officieele candidatenlijst samenge voegd. Op die samengevoegde lijst wordt de eerste plaats ingenomen door den eer sten candidaat van de lijst Zwollefessen, de tweede en de derde plaats door den eer sten en tweeden candidaat van de lijst ArnhemNijmegen, de vierde plaats door den tweeden candidaat van de lijst Zwolle Assen, de vijfde plaats door den derden candidaat van de lijst ArnhemNijmegen, en de zesde plaats door den eersten candi daat van de lijst Leeuwarden-Groningen. Volgens het bepaalde in lid 4 van voormeld artikel 14 zijn deze adviezen aan de betrokken Kringbesturen gezonden en openbaar gemaakt. De Kringvergaderingen en in samengevoeg de Kringen, de vereenigde Kringvergaderingen zijn thans bevoegd over de, voor de te ver wachten zetels, respect, als plaatsvervangers, nog te adviseeren candidaten een aanvullend advies uit te brengen, zulks met inachtneming van de voorschriften van de artt. 15 en 16 van het Kiesreglement. De regeering heeft besloten de rijmprent, uit gegeven ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana, ook voor het publiek verkrijgbaar te stellen. Exemplaren kunnen wor den aangevraagd bij de rijksuitgeverij. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde vandaag een vrouw uit Halfweg, die haar doch tertje, dat onder gezinsvoogdij was geplaatst, aan het wettig gezag had onttrokken, conform den eisch tot een voorwaardelijke gevangenis straf van veertien dagen met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank had haar tot veertien dagen onvoorwaardelijk veroordeeld. De Bredasche saneeringscommissie heeft met het oog op de zeer ongunstige tijdsomstandig heden en de door de regeering genomen maatre gelen ten opzichte der slagers aan alle bij de R. K. Slagersvereeniging, onderafdeeling van de Hanze, aangesloten slagers verboden, op 25 Maart (Witten Donderdag1) na zes uur des avonds iets in de etalage aanwezig te hebben, te etaleeren of te koop aan te bieden, na zeven uur 's avonds de zaken voor het publiek toegan kelijk te stellen en na dit sluitingsuur eenige verlichting te laten branden. Tevens worden de aangesloten slagers verplicht, gedurende vijf dagen een raambiljet voor het raam te hangen, dat het bestuur zal verstrekken en waarop bovengenoemd besluit zal worden gemotiveerd. Alle aangesloten slagers, die dit besluit overtre den, verbeuren een boete van honderd gulden. Zondag 14 Februari j.l. was een gedenk waardige dag voor Pater Buys, den eenigen pastoor op het eiland Bali. Op dien dag werd in tegenwoordigheid van de Nederlanders, die aan 't Eucharistisch Congres te Manilla hadden deelgenomen en op de terugreis een bezpek brachten aan het prachtige eiland, het eerste kerkje plechtig ingewijd Zondagochtend heeft Weenen wederom een groote demonstratie gezien ten gunste van het herstel der Habsburgers. Men moet zich door de legitimistische actie niet in de war laten brengen. „Wie denkt, dat Otto von Habsburg binnen afzienbaren tijd in den Ween- schen burcht zal zetelen, vergist zich deerlijk", schreven wij na de rede, die Bondskanselier Schuschnigg op 15 Pebr. 1.1. aan de restauratie van het vorstenhuis wijdde. Aansluitend aan deze woorden, zendt onze Weensche correspon dent ons eenige waardevolle informaties over den werkelijken stand der kwestie. Alle bladen zyn min of meer afhankelijk van de interna tionale persbureaux, althans de eerste uren na dat er iets heeft plaats gehad. De correspon denten der bladen geven vervolgens hun kijk op de een of andere gebeurtenis, die, naar gelang van hun standpunt, dikwijls afwijkt van de meening of suggestie van een of ander pers agentschap. Langzaam komt eindelijk de waar heid naar voren. Deze loop van zaken valt ook weer te constateeren in verband met de kwestie der Habsburgsche restauratie. Dit vraagstuk houdt een deel van het Oostenrijksche volk le vendig bezig. De actie der legitimisten was in den laatsten tijd zelfs zeer sterk. Zij kon zeer sterk zijn, omdat Schuschnigg persoonlijk en ook eenige leden van zijn kabinet legitimisten zijn. Ondanks alle démenti's der monarchistische pers is de actie op het oogenblik over haar hoogtepunt heen. De toestand is als volgt: Op 11 Juli IX, den dag waarop het accoord tus- schen Duitschland en Oostenrijk werd gesloten, werd niet direct stelling genomen tegenover het monarchistische vraagstuk. Wel indirect. Oostenrijk stond en staat namelijk op het theo retische standpunt, dat het restauratievraagstuk een zuiver binnenlandsche aangelegenheid is en dat het Oostenrijksche volk zelf alléén com petent is, deze kwestie naar eigen wil en welbe hagen tot oplossing te brengen. Duitschland nam, zooals dit diplomatiek heet, kennis van dit standpunt, maar stelde dadelijk daarop in het licht, dat, afgezien van deze theorie, de praktische doorvoering het gebied der buiten- landsche politiek zou kunnen raken. En op dit gebied heeft in het accoord van 11 Juli Oosten rijk een bindende verklaring afgelegd, namelijk een buitenla*dsche politiek te zullen voeren, welke overeenkomt met die van Duitschland en Italië. Oostenrijk wist en weet zeer goed, dat er geen sprake van kan zijn, aan een uit voering der legitimistische wenschen te denken, wanneer niet tenminste een der twee mogendheden, waarmede het bevriend is, Duitschland en Italië, in deze kwestie positief aan zijn kant staat. Van Duitschland wist het, dat dit niet het geval was. Hitier staat vierkant afwijzend tegenover de restauratie, omdat als Habsburg werd hersteld en zoolang het herstel zou duren, het vraagstuk van den „Anschluss" geheel van de baan zou zijn. Maar Oostenrijk dacht aan Italië, En ondanks alle démenti's van Italiaansche zijde niet zonder reden. Maar aan Italië valt thans ook niet meer te denken. De realpoliti- cus Mussolini heeft, nadat Engeland met zijn dreigende bewapening is begonnen, welke even scherp tegen Italië als tegen Duitsch^nd is ge richt, meer dan ooit behoefte aan een samen gaan met Duitschland en heeft dit in zijn laatste groote rede ook duidelijk gezegd. Welnu, een intiemer samengaan van Duitschland en Italië sluit iedere andere concrete hoop op ver wezenlijking van legitimistische wenschen ra dicaal uit. Mussolini interesseert zich momenteel meer voor Suez, misschien zelfs meer voor Alexandrette dan voor den Brenner of Klagen- furt. Hieruit en ook uit andere omstandigheden blijkt ook voor niet-ingewijden duidelijk, dat de monarchale kwestie, die een .zuiver bin- nenlandsch vraagstuk" heet te zijn, niet buiten verband van de buitenlandsche politiek gezet kan worden. Dit geeft dehoofdleider der monarchisten, Baron von Wiessner, ook zelf toe. Zoo niet met woorden dan toch met daden. Want in interviews met buitenlandsche bladen verklaart hij telkens, dat de Kleine Entente haar onverzoenlijke houding heeft prijsgegeven, nadat „de legitimisten haar alle gewenschte waarborgen hebben gegeven". Hij legt dus zelf verband tusschen het herstelvraagstuk en de buitenlandsche politiek. Zijn verklaring voor de houding der Kleine Entente is trouwens alleen maar een uitvloeisel van een overdadig opti mistisch geloof. (Quod volumus libenter credi- mus, wat we willen gelooven we graag!). Ook zijn verklaring, dat méér dan de helft der Oostenrijksche bevolking voor de restaura tie is, is tenslotte ook maar een privé-meening van den monarchistischen leider. In werkelijk heid is er in den laatsten tijd in Oostenrijk niets veranderd. De monarchisten hebben de kwestie veel acuter doen schijnen dan zij in wer kelijkheid is. En dit druischte zelfs in tegen den wensch van Bondskanselier Schuschnigg. De waarheid is, dat het vraagstuk der restauratie op het moment niet actueel is, zoo'n tergende pijn, die U bijna razend, maar ten slotte murw maakt die U doet grijpen naar alles, waarvan Ge maar hoopt, dat het U van die kwelling zal afhelpen. Zoo'n razende kiespijn... die bedaart onmiddellijk met 'n "AKKERTJE". Het lijkt een wonder, maar zooals olie ge stort op de golven, de ziedende zee doet bedaren, evenzoo verwonderlijk is de uil werking van één of twee "AKKERTJES". Zorg ze altijd in huis te hebben. Ze ko men elk oogenblik van pas, misschien vannacht nog, als Ge geplaagd wordt door Slapeloosheid. Bovendien helpen ze U af van 'n gevatte kou, Griep, Influenza. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept von Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Maandagavond heeft Toscanini te Den Haag een herhaling gegeven van het concert, dat hü Zaterdagavond te Rotterdam leidde. Tijdens het concert, maar vooral daarna, heeft men den dirigent wederom toegejuicht op een wijze als men dat zelden in ons land ziet ge beuren. Herhaalde malen liet men Toscanini terug komen, die op zijn beurt het orkest deed deelen in de hulde. In de pauze heeft men den maestro namens de orkestleden een teekening aangeboden. Toscanini dankte hiervoor hartelijk en zeide zeer tevreden over het Residentie-orkest te zyn. „Volgend jaar kom ik bij u terug", voegde hij er nog aan toe, In Maart loopt het contract, dat de beroemde dirigent naar Amerika roept, af en het bestuur van het Residentie-orkest ontving van Toscanini de verzekering, dat hij dan in ieder geval einde Maart in ons land zal zün. Waar en wanneer Toscanini met het orkest zal concerteeren, staat nog niet vast. Naar wij hedenmorgen vernamen, is de toe stand van het slachtoffer van den moordaan slag te Hoofddorp, die momenteel in het zie kenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem wordt verpleegd, redelijk wel. Het levensgevaar is nog niet geweken. Dr. J. P. Fockema Andreae, die onlangs ont slag heeft gevraagd als Commissaris van de Koningin in Groningen, zal zich, naar „De Nederlander" bericht, weer in de provincie Utrecht vestigen. Hü komt binnenkort te Bilt hoven wonen. Via het Economisch Technologisch Instituut voor Overysel, te Zwolle, worden ernstige po gingen aangewend ten einde in de provincie Overüsel een nieuwe fabriek gevestigd te krij gen. Voornoemd instituut is, volgens de Maasb., in overleg getreden met een Tsjechischen hoe- denfabrikant, waarbü een plan is opgemaakt voor de stichting van een fabriek van heeren- hoeden van wolvilt met een capaciteit van onge veer 200.000 stuks per jaar. In Italië is dit bedryf in werking en maakt een gunstigen in druk. Omdat de autarkische politiek der Ita liaansche regeering het moeilijk maakt, in Italië de noodige grondstoffen te verkrijgen en de clearingmaatregelen den export uit Italië be moeilijken, wil men hier te lande deze industrie vestigen. Het ligt in de bedoeling de fabriek op be scheiden schaal op te zetten. t De onderhandelingen zün reeds in een tame lijk vergevorderd stadium, zoodat men wel ver wacht dat deze industrie in Overüsel haar in trede zal doen. De „Gen. de Charettetroep" van de Katho lieke Verkenners te Teteringen (N.-Br.), die een schrüven tot den H. Vader had gericht, waarin Züne Heiligheid een spoedig herstel werd toe- gewenscht, heeft van Z. Em. Kardinaal Pacelli een eigenhandig onderteekenden dankbrief mo gen ontvangen. De H. Vader schonk hierin Zün zeer bijzon deren Apostolischen Zegen aan den troep en zyn leiding. UTRECHT. Geslaagd: mej. N. M. H. Roosa, Vlissingen, en de dames M. J. H. Rücken, Heer len, en M. Zilverschoon, Rotterdam, In verkiezingsjaren plegen ook in ons land de politieke hartstochten hoo- ger op te laaien dan anders. Dat is op zich zelf niets bijzonders. Maar toch moet met een zekere ontsteltenis geconstateerd worden, dat sinds het op treden van extremistische partijen de politieke strijdmethoden zich in ons land veelal kenmerken door een tot dan toe ongekend gebrek aan waarachtigheid en ridderlijkheid, door een onbesuisd heid en een scheld-maar-raak-mentali- teit, waarover men zich alleen nog maar ergeren kan. Slechts een vluchtige blik in de propaganda-geschriften van na- tionaal-socialistischen of fascistischen, van autoritair-corporatieven of marxis- tischen huize is voldoende om wie nog eenig begrip van „fair play" heeft, te ver bijsteren. De strijd om de macht en niet om het recht is een strijd van begeerten en begeerten kunnen alleen maar door scherpe en strenge zelftucht in bedwang worden gehouden. Zonder deze zoo noodzakelijke zelf tucht worden de begeerten ongere geld en zulke begeerten verwekken de meest heillooze gevolgen. Er is nog maar weinig eerbied voor den tegenstan der, voor diens medemensch-zijn. Alle middelen, ook de meest onwaardige, schijnen goed genoeg voor 't bereiken van het gestelde doel. En zoo biedt de verkie zingsliteratuur, vooral onder den invloed van wat de politieke extremisten bewe ren en schrijven, een weinig verkwikke lijk beeld van soms innerlijke, maar va ker uiterlijke verwildering. Het is zeer begrijpelijk, dat ook de niet-extremisti- sche partijen door de steeds algemee- ner wordende verruwing en vergroving der politieke zeden min of meer gedwon gen worden tot een strijdwijze, welke niet altijd den toets van onberispelijke wel voeglijkheid en sterke beheerschtheid en beschaving kan doorstaan. Hoezeer dit ook te betreuren is, de extremisten zijn wel de laatsten welke zich daarover mogen beklagen. „Wie kaatst, moet den bal verwachten", zegt het spreekwoord en de wilde politieke kaatsers van uiterst rechtsch en linksch hebben het slechts aan zich zelf te wijten, wanneer zij een keiharden bal op hun neus, den korten maatstaf van hun zgn. politieke ver ziendheid, krijgen. In een zaal, waar iedereen hard schreeuwt, moet men nog harder schreeuwen om zich verstaan baar te maken. Een even waardig als rustig betoog wordt temidden van het helsche tumult even dwaas en nutteloos als het afschieten van een klappertjes pistool in een heuschen oorlog met da verende kanonnendonders. De R. K. Staatspartij voert haar propaganda soms in vormen en op een toon waaraan zij zeker niet de voorkeur zou hebben gege ven, indien zij niet uit zelfbehoud en zelfverdediging daartoe haar toevlucht had moeten nemen. Hebben dus de katholieke politieke propaganda en actie zich wel eenigszins moeten aanpassen aan de door haar felste tegenstanders toege paste methoden, van den anderen kant moet gezegd worden, dat zij heel wat beter en sterker en consequenter argu menteeren dan de propaganda en actie diensten van de extremistische partijen, welke doorgaans enkel maar beweren zonder te bewijzen. De R. K. Staatspartij heeft een verdienstelijk verleden en waarschijnlijk meer verleden dan de N. S. B. of Zwart Front toekomst zullen blij ken te bezitten. En al is het bezit van een rijk en verdienstelijk verleden geen absolute waarborg voor een even ver dienstelijke toekomst, het wettigt toch be tere verwachtingen en meer vertrouwen dan bewegingen en richtingen, die naar een machtspositie hunkeren, waarin zij haar programma's naar willekeur kunnen wijzigen of verloochenen. De R. K. Staatspartij baseert haar propaganda op de onafwijsbare noodzakelijkheid van het bewaren en versterken van de eenheid der Katholieken op staatkundig gebied en trekt ten velde tegen allen, die aan deze bestaande eenheid afbreuk doen terwille van een veronderstelde toe komst. Zij wijst terecht de fictie af, als zou het lot van de wereld enkel bepaald worden door het communisme of het fascisme, als zou men óf het één of het andere moeten aanhangen. Het gaat he den ten dage niet slechts om politieke systemen, maar om politieke systemen, welke zich ook als levens- en wereld beschouwingen aandienen. Voor ons katholieken is er slechts één ware levens- en wereldbeschouwing nX de katholieke en het politieke systeem, waarin deze levens- en wereldbeschou wing zoo volledig mogelijk onder de heerschende omstandigheden tot haar recht kan komen, is voor ons het beste, het meest verkieselijke en meest steun- waardige. Het dilemma, dat sinds eeuwen en ook thans nog het lot van de wereld bepaalt en straks bepalen zal is niet: communisme of fascisme, maar; vóór of tegen Christus. Dit dilemma is door den Zaligmaker zelf gesteld, toen Hij zeide: „Wie niet vóór Mij is, is tegen Mij". Op de vraag: „vóór of tegen Christus" moet iedere katholiek eiken dag opnieuw zoowel in zijn persoonlijk als in zijn maatschappelijk leven het antwoord geven van de waarlijk posrn»- ve Christelijke daad. Slechts een politiek systeem, waarin de waarlijk positieve Christelijke daad niet enkel geduld, maar ook zooveel mo gelijk aangemoedigd en bevorderd en beschermd wordt, mag door de Katho lieken worden voorgestaan, terwijl al les wat de vrijheid van de waarlijk po sitieve Christelijke daad op alle of en kele gebieden des levens in gevaar kan brengen, door hen met kracht van over tuiging en geestdrift moet worden b&» streden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9