Kruiser Java naar de Spaansche wateren visschers verdronken Bescherming van de Nederlandsche koopvaardijvloot Degrelle krijgt zijn zin Hongarije wenscht openbaarheid VEREENIGDE katholieke pers STOOMSCHIP TRITON AANGEHOUDEN Nieuwe spanning in de V.S. ROUW IN V De pacht van Ned. Nïeuw-Guïnea MUSSOLINI'S BEZOEK AAN TRIPOLI Het nieuws van heden NEDERLANDSCH SCHIP VERMIST DE BAROMETER 3 I HEERKENSTHiJSSEN &Cc J BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 10 MAART 1937 OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20451 Door geivapenden witten trawler werd het K.N.S.M.-schip naar Ceuta opgebracht Het gaat om de lading Naar wij vernemen, is het stoomschip Triton van de K.N.S.M., van Barcelona, via Valencia, op weg naar Neder land, door een gewapenden trawler van de witte troepen in de Straat van Gibraltar aan gehouden en opgebracht naar Ceuta. Reisplan kruiser bespoedigd Alaar de Belgische regeering zal zelf den strijd met hem aanbinden Van Zeeland candidaat bij deze krachtmeting Een verklaring van v. Zeeland Het wetsvoorstel aangenomen De Japansch-Russische wrijvingen De Japansche ambassade-secre taris mag Rusland niet binnenkomen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini| 1 ZEE- EN I BINNENVAARTVERZEKERINGEN De conflicten in de auto-industrie breken in verscherpten vorm los De chauffeursstaking te Chicago Japan meent de verstandigste politiek die van het „leven en laten leven" Staten-conferentie te Washington m Een recente opname van Engelsche oorlogsschepen in de haven van Gibraltar Op een Arabischen schimmel zal hij zijn intocht houden in Libye's hoofdstad Opening van een 1200 mijl langen weg De auto met vijf inzittenden kan telde tusschen Hoorn en Volen- dam in het water Reddingswerk was zeer moeilijk Droeve mededeeling De openbare meening wil weten welk gevaar de regeering heeft bedreigd Strenge maatregelen uitgevaardigd Het gaat Herriot beter NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingex. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers'* zie de rubriek. In de vergadering der Tweede Ka mer heeft minister Colijn bij de be handeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet medegedeeld, dat hij naar aanlei ding van deze aanhouding telegra fisch opdracht heeft gegeven aan den op de terugreis zijnden kruiser Java, zich derwaarts te begeven teneinde voor Nederlandsche koopvaardij schepen te patrouilleeren en deze zoo noodig te convoyeeren. Het schip was geladen met 200 ton stuk goederen en 30.000 kisten sinaasappelen, bestemd voor Nederland. Naar de gezagvoerder aan de K. N. S. M. berichtte, zal te Ceuta de geheele lading moeten worden gelost en deze zal in beslag genomen worden. De directie heeft onmiddellijk den mi nister van Buitenlandsche Zaken van deze aanhouding in kennis gesteld. Op onze vraag of ook het schip in be slag is genomen, antwoordde de directeur, dat het schip zal worden vrijgegeven. Naar het oordeel van de directie betreft de inbeslagneming alleen de aan een Ne- derlandsch schip toevertrouwde lading. In verband met het feit, dat de Java naar de Spaansche wateren gedirigeerd zal worden ter bescherming der Nederlandsche belangen, vernemen wij nog, dat het reisplan van den kruiser, welke naar men weet op weg naar Colombo is, zooveel mogelijk bespoedigd zal worden. Het ligt in de bedoeling dat de Java tegen het einde der maand in de Spaan sche wateren zal arriveeren. Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 9 Maart: Terwijl de politieke partijen het inzicht koesterden om zoo spoedig mogelijk het ingediende wetsont werp, waardoor tusschentijdsche ver kiezingen onmogelijk gemaakt zou den worden, aan te nemen, heeft de regeering na lange beraadslagingen besloten dezen strijd om de verkie zing toe te laten en er actief aan deel te nemen tegen den Rexistischen lei der Degrelle in. Deze krfjgt dus de verkiezingen, die hij be- °ogde, maar de regeering zelf zal den strijd met hem aanbinden. Op het einde van de kamerzit ting van dezen namiddag heeft de heer van Zeeland verzocht het ontslag van het Rexisti- sche kamerlid Olivier te aanvaarden en ver her meegedeeld, dat hij bereid was in het ar- rondissement Brussel nieuwe kamerverkiezingen Voor den opengekomen zetel te doen plaats binden. Op aandringen der drie regeeringspartjjen. Socialisten, katholieken en liberalen, heeft de heer van Zeeland aangenomen zich candidaat te stellen namens deze geconcentreerde drie hartijen. Echter onder voorwaarde, dat hij per sonaliteit is buiten alle partijen. Van Zeeland zal geen plaatsvervanger heb ben op zijn lijst. Het wordt dus thans een strijd en een politie ke krachtproef Van Zeeland contra Degrelle. Door de leidende partijen wordt aan de verkiezingen aldus het ka rakter gegeven van een strijd om het huidige regeeringsbeleid en het hui dige politieke regiem in België: voor °f tegen de ideologie van Van Zee land. De verkiezingen zullen waarschijnlijk plaats vinden op Zondag 4 of 11 April. Er zullen ver moedelijk drie candidaten tegenover elkaar staan t. w. Van Zeeland, Degrelle en een com munist. De Vlaamsche Nationalisten zullen de candi- datuur Degrelle steunen. Belga meldt nog: Minister-president Van Zeeland heeft in de Kamer verklaard, dat hij door zich candidaat te laten stellen te genover Degrelle, er slechts naar streeft een nationale oplossing te zoeken, een oplossing tot nationaal herstel. Op deze wijze zal hij den kiezers vragen zich achter hem te scharen. Hij zal niemand aan vallen en is niet van plan aan de verkiezing het constructieve karakter der nationale eenheid te ontnemen. Van Zeeland vroeg de Kamer voort te gaan met de werkzaamheden zonder zich te laten medesleepen door oproerige agitatie. Hij besloot: Ik ben er zeker van, dat gij u aldus het vertrouwen zult verzekeren van 9/10 der Belgen. (Aanhoudend applaus). De Kamer heeft met 110 tegen 26 stem men en één onthouding het wetsontwerp aangenomen, waarbij voortaan gedeeltelijke verkiezingen, in geval van een niet „toe vallige" vacature, worden afgeschaft. Het wetsontwerp heeft niet betrekking op de verkiezing, noodig geworden door de aftreding van Van Zeeland. TOKIO, 9 Maart (D. N. B.) Tusschen Japan en Sovjet-Rusland is een nieuw geschil ontstaan, doordat de Russische autoriteiten hebben geweigerd, een Japansch ambassade secretaris, die zich naar Moskou wilde bege ven, een visum te verstrekken. Van Russische zijde wordt gezegd, dat de Japansche diplo maat als chef van het consulaat te Charbin betrekkingen met ongewenschte personen heeft onderhouden. De besprekingen, die in dit verband tus schen Tokio en Moskou gevoerd worden, heb ben nog niet tot een regeling geleid. In Ja pansche kringen betoogt men, dat de houding der Russische autoriteiten niet in overeen stemming is met de diplomatieke gebruiken en dat men denzelfden secretaris verleden jaar het visum niet geweigerd heeft. 1 VERWACHTING: Meest matige wind uit Noordelijke, later u^t Westelijke rich- tingen, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog eenige neerslag, tem- peratuur om het vriespunt, later wellicht l| iets zachter. M VERDERE VOORUITZICHTEN: krim- pende wind, zachter. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii aiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiimmiiiii£ ASSURANTIEBEZORGERS DAMRAK 60 AMSTERDAM I Tel. 45014 45016 ÜllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllHllllillllllllllllllllillllllllllllllllllii; NEW YORK, 9 Mrt. (Havas). Voor de tweede maal dit jaar is de toestand in de auto-industrie uiterst moeilijk geworden. Te Detroit stakeA reeds 50.000 arbeiders der Chryslër-fabrieken, terwijl 4.500 arbeiders in de carrosseriefabrieken van Briggs niet kunnen wer ken tengevolge van deze staking. Voorts zijn 5000 arbeiders der autofabrieken van Hudson in staking. Ten slotte is een staking uitgebroken in de carrosseriefabriek van Fisher, waar de ar beiders onmiddellijke loonsverhooging eischen. Bij deze getallen komen nog, zooals reeds ge meld, duizenden stakers uit andere maatschap pijen in de auto-industrie. 2500 arbeiders van de Bethlehem Steel en van de Lebanon-fabrieken zijn in staking gegaan. Te Seattle dreigen 75.000 arbeiders in de hout industrie het werk neer te leggen. William Green, voorzitter van de Ameri can Federation of Labor geeft den strijd tegen zijn grooten tegenstander Lewis van het comité voor industrieele organisatie niet op. Naar het schijnt treft hij thans voorbereidin gen voor een definitieven strijd met zijn concur rent op het gebied der arbeidersorganisaties. Zijn laatste zet op het schaakbord is de mede- deeling, die hü gisteravond heeft doen publicee- ren en waarin hij steun toezegt aan arbeiders, die zich los maken van de organisaties, welke onder Lewis staan en zich aansluiten bij vak- vereenigingen, die aangesloten zijn bij de Ame- rikaansche Federatie van den Arbeid. De taxi-chauffeurs te Chicago zijn nog steeds in staking en de inwoners der stad zijn aange wezen op particuliere wagens en de „Elevated". De stakers hebben zich thans tot John L. Lewis gewend en verzocht toegelaten te worden tot de organisaties van het comité voor industrieele organisatie. TOKIO, 9 Mrt- (Domei.) Vanmiddag is in den Japanschen Landdag opnieuw de kwes tie van de eeuwigdurende pacht van gron den op Nederlandsch Nieuw-Guinea aan de orde gekomen. Het lid van de Seiyoekai-partü Kajoe Naka- moera stelde in de bijeenkomst van een sub commissie den minister van buitenlandsche za ken, Sato, vragen over diens houding nopens deze kwestie, welke naar spreker vreesde in het buitenland twijfel had doen rijzen. Sato antwoordde, dat de kwestie der eeuwig durende pacht in Nederlandsch Nieuw-Guinea nimmer een feitelijk geschilpunt is geweest. Sato zeide, dat Japan een vreedzame eco nomische ontwikkeling wenscht in de gebie den van de Zuidzee, door volledig rekening te houden met de positie en omstandighe den der betrokken landen. Sato legde er den nadruk op, dat het belangrijkste oog merk is „leven en laten leven". WASHINGTON, 9 Maart. (Havas) De afge vaardigde van New York, Fish, heeft in het Huis van afgevaardigden een wetsontwerp in gediend, waarbij den president wordt gevraagd te Washington de vertegenwoordigers bijeen te roepen van alle staten-onderteekenaars van het verdrag van Briand en Kellogg om de wereld situatie te bespreken. Gezeten op een prachtigen Arabischen schim mel zal Mussolini over enkele dagen een triom falen intocht houden in Tripoli, de hoofdstad van Italië's Noord-Afrikaansche kolonie Libye. Aan het hoofd van duizend fakkeldragende inboorlingen zal hij tegen het vallen van den avond de stad binnentrekken onder de klanken van fanfares. De kanonnen zullen bulderen, fantastisch vuurwerk zal den hemel verlichten en de stad zelf zal schitterend geïllumineerd worden. Het bezoek van den Duce zal ongeveer tien dagen duren en een der grootste demonstraties vormen, sinds hfj van het balcon van het pa- lazzo Venezia op 9 Mei 1936 het Italiaansche keizerrijk Abessinië proclameerde. Volgens de Daily Tel. heeft het bezoek ten doel de an dere Middellandsche Zee-mogendheden erop te wijzen, hoe sterk Italië's positie daar wel zal zijn in geval van oorlog. Als het weer goed is zal de Duce vandaag van Napels naar Tobrach vliegen, een stad aan de kust nabij de Egypti sche grens; is het weer minder goed, dan zal hij met een Italiaanschen kruiser naar Libye gaan. Mussolini zal tijdens zijn bezoek o.a. den grooten militairen weg openen, welke 1200 mijl lang is en van de Egyptische grens tot Tunis loopt. De Duce zal de eerste persoon zijn die de route per auto in haar geheel zal afleggen. Zestig auto's, waarin autoriteiten en buiten landsche en Italiaansche journalisten, zullen den wagen van den Duce volgen. De tocht zal vijf dagen en vier nachten duren. Tweemaal zal overnacht moeten worden in tenten, daar geheele streken onbewoond zijn. Zooals boven gemeld, zal de Duce tegen den avond in Tri poli arriveeren. Na opening van een tentoonstelling zal hij de manoeuvres der Italiaansche vloot aan de Libysche kust bijwonen. Het doel van deze ma noeuvres is te onderzoeken of de Italiaansche vloot en luchtstrijdkrachten sterk genoeg zijn om in geval van oorlog de Middellandsche Zee, van Gibraltar tot Suez, af te sluiten, Dinsdagmiddag om ongeveer drie uur is een auto, waarin vijf Volen- damsche huisvaders waren gezeten, langs den weg van Hoorn naar Vo- lendam nabij Beets in de ringvaart gereden. Drie der inzittenden zijn om het leven gekomen. De slacht offers waren de gebroeders J. en J. de Boer en C. Tol. De andere inzittenden waren P. Veer man en de chauffeur J. Veerman. Toen na het ongeluk omwonenden ter plaatse kwamen was er van den wagen niets meer te zien. Na veel moeite wisten de chauffeur en P. Veerman op het droge te komen. De drie andere inzittenden kon den echter niet meer gered worden en ver dronken op jammerlijke wijze. Het ongeluk is gebeurd nabij een brug, welker oprit in een bocht ligt. Veel sneeuw lag daar niet, doch omdat de auto een groote snelheid had zijn de achterwielen weggegleden, met het gevolg, dat de auto van een hoogte van ongeveer tien meter achteruit in de diepe ringvaart kantelde. Mej. W. Beets uit Schardam had even te voren den wagen op den dijk zien rijden en toen zij hem plotseling zag verdwijnen, vrees de zij een ongeluk. Hoewel zij daarvan geen zekerheid had, ging zij hulp halen bij de in óe nabijheid gelegen coöperatieve zuivelfabriek Concordia. Vandaar gingen onmiddellijk zes man met een wagen naar de plaats waar men dacht, dat de auto verongelukt was. Onmiddellijk werd met het reddingswerk be gonnen. De visschers Veerman werden intus- schen medegenomen naar de woning van mej. Beets waar zij van droge kleeren werden voor zien en waar zij met warme dranken weer eenigszins op hun verhaal werden gebracht. Het reddingswerk was zeer moeilijk en het duurde ongeveer drie kwartier voordat men er met behulp van den auto van de zuivelfabriek Concordia in geslaagd was den wagen tegen den berm op te trekken. Ook toen kostte het nog veel moeite de drie inzittenden uit het voertuig te halen. De slachtoffers zaten nl alle drie op de achterbank van den auto, waarop ook nog drie zakken kurk geladen waren. Toen de visschers na eenigen tijd uit het voertuig waren getrokken, konden de inmid dels gearriveerde artsen, de heeren J. A. Groen man en J. Reurink uit Oosthuizen, slechts den dood constateeren. Ook de burgemeester van Beets en Ouden dijk, de heer D. Stam, de rijkspolitie van Ouden dijk, en de gemeenteveldwachter van Beets wa ren toen ter plaatse gekomen, om aan het red dingswerk deel te nemen. De drie slachtoffers, die bleken te zijn de 51-jarige C. Tol en de ongeveer 40-jarige ge broeders J. de Boer werden op een wagen naar het lijkenhuisje in Beets gebracht. Later in den middag werden de lijken door den officier van justitie te Alkmaar vrijgege ven voor het vervoer naar Volendam. De visschers Veerman zijn, nadat zij van den grootsten schrik waren bekomen, per auto naar Volendam gebracht. Het ongeval heeft in dit stille gedeelte van Noord-Holland, waar het vooral op dezen win- terschen dag zeer eenzaam en verlaten was, groote consternatie verwekt. Ondanks het feit, dat het aanhoudend sneeuwde, kwamen langzamerhand van tal van kanten nieuwsgierigen naar de plek van het ongeval. De slachtoffers waren allen gehuwd en had den resp. geen, vier en twee kinderen. De auto kwam terug van Makkum in Friesland, waar het gezelschap heen was geweest om een botter te bezien, die voor hun rekening aldaar werd gebouwd. Nader wordt ons nog gemeld, dat pastoor Aanstoots het droeve gebeuren aan de vrouwen der verongelukten heeft medegedeeld. Begrijpe lijk was geheel Volendam onder den indruk. De slachtoffers waren allen gehuwd. Jb. de Boer is vader van 5 kinderen en de heer Tol van 2 kinderen. De verongelukten hadden een bezoek gebracht aan Bolsward om hun nieuwen spek- bak (botter) te bezichtigen en waren op den terugweg. BOEDAPEST, 9 Maart (Havas) De gisteravond gepubliceerde officieele mede deeling heeft de openbare meening in het land niet tevredengesteld. Alleen de Duitschgezinde pers aanvaardt het standpunt der regeering volkomen. De Pester Lloyd, die onder invloed van het departement van Buitenlandsche Zaken staat, verlangt, dat de geheele aangelegenheid bekend zal worden gemaakt. Het blad schrijft: „Hoewel de autoriteiten een geruststel lende verklaring hebben afgelegd, weet men nog niet, welk gevaar de regeering heeft be zworen: Daranyi moet het land daarvan in kennis stellen. Alle partijen zullen hem steunen, maar hij moet de geheele waarheid zeggen. De bescherming van het land tegen een door het buitenland georganiseerden staatsgreep is een zaak, die niet alleen Hon garije, maar geheel Europa aangaat. Daranyi kan zeker zijn van den steun van het geheele volk en van alle beschaafde Europeesche volken." Bela Marton, ondervoorzitter van de partij der nationale eenheid en voorzitter van de Move heeft verklaard, dat hij een volkomen ver trouwen in Daranyi heeft. Zoolang Daranyi aan het bewind blijft, zal Marton hem niet be strijden. Marton ontkende verder deel te heb ben aan een onwettige beweging en zeide er van overtuigd te zijn, dat in Hongarije geen enkele organisatie van dien aard bestaat. Daranyi heeft Marton, die hem een memo randum betreffende verschillende sociale aan gelegenheden kwam aanbieden, ontvangen. De minister-president verklaarde het met de op stellers van het memorandum eens te zijn ten aanzien van de waarborging der vrijheid van arbeid. De regeering zal zich bezig houden met de gedachte van betaalde vacantie en gezinsloo- nen voor de arbeiders. De minister van Justitie heeft vandaag een decreet uitgevaardigd, waarbij de Justitie opdracht krijgt alle strafbare han delingen, welke de openbare orde en rust in gevaar brengen, zoo streng en zoo snel mo gelijk te bestraffen. Tot deze strafbare handelingen behooren: hoogverraad, ophitsing en opruiing tegen an dere volksklassen, nationaliteiten en godsdiens ten, zoomede daden van geweld tegen leven en eigendom. LYON, 9 Mrt. (Havas). Volgens het omtrent den gezondheidstoestand van Herriot uitgegeven bulletin is een voortschrijdende verbetering in getreden, Strijdkrachten van Franco hebben het stoom schip Triton aangehouden en naar Ceuta ge bracht. De lading wordt in beslag genomsn. De Java naar de Spaansche wateren gediri geerd. De Belgische regeering laat de door Degrelle beoogde tusschentijdsche verkiezingen toe; Van Zeeland stelt zich candidaat tegenover Degrelle. De conflicten in de autoindustrie in de V'. S. nemen wederom scherpe vormen aan. Hongarije wenscht bekendmaking van het ge vaar dat de regeering heeft bedreigd en open baarheid betreffende geruchten over een voor genomen buitenlandschen staatsgreep. Auto met vijf Volendammers tusschen Hoorn en Volendam in het water gereden; drie hunner verdronken. Het Nederlandsche motorschip Baltic vermist. De Eerste Kamer is begonnen met de behan deling van de begrooting van Handel, Nijver heid en Scheepvaart. De Tweede Kamer heeft de wijziging der Dienstplichtwet aangenomen. Verslag over het vierde kwartaal 1936 van het Werkfonds. New-Yorksche Beurs. Opening vast, slot iets lager. Naar Reuter uit Londen verneemt, heeft Lloyds gemeld, dat het Nederlandsche mo torschip Haltic", dat te Rochester werd verwacht, daar niet is aangekomen. Sinds het vertrek van de Baltic op 24 Fe bruari uit de haven van Vlissingen, is van het schip niets meer vernomen. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 74225 Vorige stand: 748.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1