Wijziging der Dienstplichtwet aangenomen Zijn hartekind hr f/i Het werkfonds IN EEN ZITTING AFGEHANDELD ORDENINGSVRAAGSTUK DE STRANDING VAN DE KANTOENG Sport en spel WOENSDAG 10 MAART 1937 Ziekenverzorgingswet van de baan uit het duitsch Goudvoorraad Ned. Bank Het werkprogram 1937 der R.K.F. TWEEDE KAMER Toch wist men nog wel allerlei militaire aangelegenheden ter sprake te brengen Dienstplichtwet DOLLAR-OBLIGATIES KONINKLIJKE Betaling proceskosten gevraagd DIEFSTAL IN KLEEDING- MAGAZIJN Drie verdachten aangehouden EERSTE KAMER Maar ook andere zaken kwamen bij de begrooting van minister Gelissen ter sprake Nadere mededeetingen over de situatie van den baggermolen GENERAAL TONNET BEGRAVEN Verslag over het vierde kwartaal van 1936 DROEVE PLECHTIGHEID TE VLISSINGEN Echtpaar Lauwereins ter aarde besteld ONEERLIJKE MEDEDINGING Bloembollenhandelaar staat terecht Academische examens WIELRENNEN STAYERS NAAR WAARDE BETAALD Een ranglijst van den Duitschen Wielerbond DAMMEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND VOETBAL Organiseeren van cursussen voor spelleiders HET WEDSTRIJDPROGRAMMA DER R.K.F. In Juni speelt het R.K.F.-elftal te Weenen tegen Jugendkraft Wien UIT DE STAATSCOURANT Rijkspostspaarbank Defensie Kantongerecht Belastingwezen P .T .T .-dienst Den Haag, 9 Maart 1937. Na een veertiendaagsche pauze heeft de Tweede Kamer vanmiddag de parlementaire beraadslagingen hervat en in behandeling Benomen het op 29 December van het vo lg jaar ingediende wetsontwerp tot wijzi ging van de Dienstplichtwet. Vóór het zoover kwam heeft intusschen ®en interessante discussie over een schijn baar eenvoudige regeling van werkzaamheid tot gevolg gehad, dat het belangrijke wets ontwerp tot regeling der ziekenverzorging Van de agenda verdween en dus tijdens de huidige parlementaire periode niet meer in behandeling zal komen. En niet zonder reden is de vraag gesteld: Wanneer dan wèl? Gezien het feit, dat laatstgenoemd wetsont- ^erp van zeer gecompliceerden aard was een tijd van vóórstudie zeer krap toegemeten ge- ^ht werd, stelde de voorzitter tegemoetko mend als hij steeds wil zijn voor, het zieken- Verzorgingsontwerp niet te behandelen vóór as. °ihsdag. Maar toen kwamen de bezwaren los, welke de heeren Van Dijk (A.R.) en Kupers (S.D.) nader ontwikkelden. Om. was er absoluut te weinig Üd voor bestudeering gelaten en door de vele Wijzigingen in het sinds 1920 aanhangige °btwerp was er eigenlijk een heel nieuw ontwerp Ontstaan. Ge voorzitter gaf zich niet gewonnen: de Re dering hechtte er groote waarde aan het ont- Werp thans nog behandeld te zien. Hij meende, dat de tegenstand méér ging tegen het ontwerp ^If dan tegen de late gereedkoming. 's Voorzitters betoog ontlokte der Kamer ech- J®1 niet de minste instemming en er behoefde "iet eens gestemd te worden om het punt van d® agenda te doen verwijderen. Öan kwam het wetsontwerp tot wijziging der dienstplichtwet aan de orde, van belangrijke teekenis voor de versterking van onze weer macht en de persoonlijke offers, daarvoor door °ns volk *e brengen. Ge heer K. TER LAAN (S.D.A.P.) demon teerde met het jongste congresbesluit der 7-G.a.p. ten aanzien van de nationale weer macht, maar dit besluit beteekende niet, dat de ?G.Ap. in het vervolg zonder meer voor ieder sfensie-voorstel zou stemmen. Zij xs( afziende van nationale ontwapening, dtihcipieel niet van meening veranderd; alleen (i® omstandigheden hebben tot frontverandering Beleid. Ge thans aanhangige regeeringsvoorstellen ,°tiden bij dezen sociaal-democraat een welwil- eHde ontvangst en het was interessant dezen i®°rheen zoo geharnasten strijder tegen iedere ^Wapening de Regeering zoetelijk te hooren j^Zen om haar thans voorgestelde verstandige b redelijke maatregelen. Hij bepleitte een zoo ®°ad mogeljjk behartiging van de belangen der ader de wapenen geroepenen in hun zaken en B®zinnen. Gooi- middel van een amendement wilde spr. Reiken, dat voor de lichting-1938 de vrijstel den wegens broederdienst (omdat hier van ,®i"kregen rechten gesproken kon worden) ge- ahdhaafd zouden blijven. Twee Katholieken, de heeren Van de Bilt a Schaepman, bleken zich op geheel tegen overgesteld standpunt te stellen ten aanzien van de dislocatie van een deel der vloot voor Indië in Nederland. De heer VAN DE BILT was het vrijwel geheel met de Regee ring eens. In Indië had men toch geen bemanning en voor periodieke herstellin gen was men'in Ne derland beter geoutil leerd. Groote bezwa ren verzetten zich te- gen opleiding van f agdige krachten in Indië, welke opleiding ook duur zou zijn. .Oe heer SCHAEPMAN daarentegen kon zich ?®t dit alles heelemaal niet vereenigen. Hij ®aa het absoluut verkeerd, dat een zoo groot r^eelte der vloot in Nederland zou blijven. In V&1 van conflict zou de reis naar Indië veel Ch. L. v. d. Bilt »Er zijn er nog dertig voor u. Ik wil u aanbe- ejeh, dat is alles, wat ik doen kan." .Moe en terneergeslagen kwam Kate naar huis e gaf nu eindelijk toe, dat haar moeder aan j^11 Pasgetrouwd nichtje schreef, die Kate reeds maanden geleden had uitgenoodigd. eertien dagen na Paschen reisde zij er heen. j Leven op Bogdanin, in de ontwakende ate was onbeschrijflijk mooi. Alles wat Kate of hoorde, vond ze heerlijk. En zooals Jenny 0^a haar man hield.... Kate had er jaloersch kunnen worden. Ja, die waren beiden jong a levenslustig. Zoo behoorde 't, zoo moest 't zijn. Niet dat de bijna veertig en 't vrouwtje nog geen mtig was. tol5 neef otto wegging, placht hij als afscheid Ja beeldschoon vrouwtje zoo hartelijk te kus- dat zij er roode wangen van kreeg. Q.Gan sputterde zij, dat hij haar heele teint be- erf; dan lachte hij vanaf zijn paard op haar te lang duren. In Indië moeten wij zooveel mo gelijk bemand materieel bezitten. Met dit voorstel week de Regeering volgens dezen spreker af van het Vlootplan-Deckers- 1930. Is de Indische Regeering wel geraadpleegd? De herstellingen moesten alle in Indië ge beuren, ook al om het operatief orgaan steeds zooveel mogelijk ter beschikking te hebben. Van opleiding op varende schepen verwachtte spr. weinig resultaat. Ten slotte was er de vraag, of er geen wet telijke maatregel genomen kon worden tegen het uit dienstbetrekking ontslaan van voor herhalingsoefeningen opgeroepenen. De heer VAN DIJK (A. R.) kwam den heer Schaepman tot op zekere hoogte bijvallen door te verklaren, dat hij wel eenige schepen voor oefening hier wilde houden, maar toch meen de, dat de minister te ver ging en dat met na me de bemanning der onderzeeërs (K-booten) uitstekend hier te lande op de Nederlandsche onderzeeërs (O-booten) opgeleid kon worden De heer WENDELAAR (V. B.) was een beetje huiverig om geheel mee te gaan met den Minister en de heeren VERVOORN (Plat teland) en TILANUS (C. H.) maakten hun opmerkingen over den broederdienst. De minister van Koloniën, DR. COLIJN, was van oordeel, dat de Staten-Generaal zich eigenlijk niet zoo druk moesten ma ken over de ver deeling van de vloot; de Regee ring moest zooveel mogelijk naar den eisch der omstan digheden kunnen handelen. En een recent voorbeeld voerde de minister ter adstructie van zijn betoog aan; Een Neder- landsch schip, met sinaasappelen ge laden voor Neder land, is bij Ceuta ten onrechte aan gehouden door een schip der Franco-regeering in Spanje. De Regëering heeft daarop terstond order gegeven, dat de op thuisreis zijnde krui ser Java zijn vaart bespoedigen zal om in de Straat van Gibraltar te kunnen patrouilleeren ter bescherming zoo noodig ter convoyee- ring van onze handelsschepen. Met de opmerkingen in verband met den broederdienst zou de minister bij de samenstel ling van het ontwerp betreffende de contin- genteering rekening houden. Het amendement-Terlaan kon geen genade vinden bij de Kamer-meerderheid; het werd verworpen met 46 tegen 17 stemmen. Zonder hoofdelijke stemming kwam het wetsontwerp zelf er door. Geheel onvermengd mocht de vreugde echter niet zijn: Mevrouw De VriesBruins en de heer Van Zadelhoff, beiden S. D. A. P., ble ken na het partijcongres-besluit betreffende de weermacht niet bekeerd. Met den communist Wijnkoop lieten zij hun „tegen" aanteekenen. Dr. H. Colijn Voor de Haagsche rechtbank zouden de plei dooien worden gehouden in de procedure welke de heer Siebrasse aanhangig heeft gemaakt te gen de Koninklijke en waarin hij ten aanzien van de Nederlandsche tranche van de door de Koninklijke uitgegeven 4pet. dollar-obligaties uitbetaling op goudbasis vorderde van de ver schenen coupons. Daar inmiddels de Koninklijke de gevorderde hoofdsom heeft voldaan, werd van deze plei dooien afgezien en bepaalde mr. de Visser zien namens den eischer tot 't nemen van een akte, waarin nog slechts betaling wordt gevraagd van de proceskosten, voor een bedrag van f 1500. Pleiter merkte op, dat de Koninklijke bij de onderhandelingen hierover betaling van f 350 heeft aangeboden, welk aanbod echter als zijnde geenszins redelijk door eischer is geweigerd. Voor de Koninklijke bestreed mr. van Praag verschillende op de declaratie voorkomende pos ten en gaf als zijn meening te kennen, dat het aangeboden bedrag ruimschoots voldoende kan worden geacht. De rechtbank zal op 6 April vonnis wijzen. Ij ®r en zijn glinsterwitte tanden werden zicht- <1 ar onder zijn roode lippen: „Dat wil ik juist J®h, muisdan kan er niemand zich meer jou verlieven!" De Haagsche politie heeft den 32-jarigen M. P., den 41-jarigen J. H. A. en den 36-jarigen C. Th. K. aangehouden, onder verdenking van te hebben ingebroken in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in een kleedingmagazijn aan de Groote Marktstraat te Den Haag. Zij zijn het perceel binnengekomen door een rooster, dat zich in een poort achter het per ceel bevond, op te lichten, waarna zij een luik van het kelderraam wisten te verwijderen. Ont- Kate lachte hel op.... en heimelijk deed het haar hart pijn. Was dat afgunst, wat daar knaagde? Hoe gelukkig deze Jenny toch was. Jenny's dikke blonde jongen; dat was haar afgod en verrukking. Urenlang kon zij hem ronddragen, totdat haar armen lam werden en haar rug pijn deed. „Ach Jenny, zoo'n hemelsch zoeten jongen moest ik ook hebben." „Asjeblieft, eerst 'n man, Kate," zei Jenny lachend. 't Huis was altijd vol bezoek; er was afwisse ling en genoegen. Picnics in 't bosch, visch- en roeipartijen op 't meer, tennis en gezelschaps spelen. 't Meest kwamen Otto's neven, de beide jonge Döbbelins van Schönheide, Hans en Heinz, die zoo sprekend op elkaar geleken, dat Kate altijd met pleizier moest terugdenken aan haar ken nismaking met hen. 't Was den vorigen zomer geweest op 't land goed van Jenny's ouders. Kate zat boontjes te doppen in de schaduw en haar tante verzorgde haar rozen en sneed de uitgebloeide uit de haag. Toen kwam 'n ruiter voorbijgedraafd. Hij groette. Maar tante riep tot hem: „Waarheen en waarvandaan kom je?" Naar den zadelmaker, met 'n spoedbestelling van papa." „Nou, zoo'n spoedbestelling zal 't wel niet zijn, dat je niet even binnen kunt komen. Kate hoorde 't paard snuiven, den ruiter zag ze niet meer; hij zou wel afgestegen zijn en buiten aan 't hek staan. vreemd werd tot een bedrag van f 1500 aan kleeding. De goederen werden per auto vervoerd. Behoudens C. Th. K., zijn de beide anderen meerdere malen met de politie in aanraking ge weest. Bij M. P. zijn 42 heerencostuums en 3 regen jassen in beslag genomen. DEN HAAG, 9 Maart 1937. De Eerste Kamer zet zich zij het in een vrij traag tempo, vergeleken by an dere jaren geleidelijk door de verschil lende hoofdstukken der Rijksbegrooting heen. Heden was zij genaderd tot de be- grooting-1937 van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Een groot deel van den senatorialen parle mentairen tijd werd besteed aan het vraag stuk der bedrijfsordening. De heer DE LA BELLA (S. D. A. P.) kon het gelukkige feit constateeren, dat de socialistische opvattingen ten aanzien van de ordening die der katholie ken en anti-revolutionnairen heel dicht gena derd waren. Er kon eigenlijk nog maar sprake zijn van een verschil in tempo. Minder vriendelijk bleek de heer TER HAAR (C. H.) de pogingen tot ordening te beschou wen en de heer GELDERMAN (V. B.) bleef in onvriendelijkheid bij zijn mede-senator in dit opzicht niet ten achter. Juist van bedrijfs- vrijheid verwachtten deze heeren invloed ten goede voor het bedrijfsleven. Bedrijfsordening kon hier slechts remmend werken. In denzelfden gedachtengang verzetten de ze sprekers zich ook tegen de idee, welke blijk baar bij minister Gelissen leeft, om de in dustrie te steunen door middel ran verhoog de invoerrechten. Dan nog maar liever de contingenteerings-politiek eventueel voort gezet. De heer NIVARD (R. K.) kwam, als goed Rotterdammer, aandringen op Rijnvaartpre mies, die het eenige afdoende middel zouden zijn om de bevoorrechting van Belgische schip pers door middel van Belgische premies te neutraliseeren. De heer DROOGLEEVER FORTUIJN (V. B.) verdiepte zich in beschouwingen over de evenredige vrachtverdeeling, waarin de uitzon dering voor de Rijnvaart een leelijke bres ge schoten had. Ook de heer DE SAVORNIN LOHMAN (C. H.) pleitte nog ten gunste der Rijnvaartpre- mies. De heer KNOTTENBELT (V. B.) kon be scherming der industrie door middel van ver hooging der invoerechten niet goedkeuren. Al leen vrijhandel kan ons redden, zoo luidde het liberale vermaan! Morgen wordt de behandeling der begrooting voortgezet. De Kantoeng is, naar uit Londen gemeld wordt, gestrand op een mijl uit de kust van Cornwall bij Polperro. De sleepbooten Humber en Schelde zijn in de nabijheid voor anker gegaan. Zij wachten op instructies uit Amsterdam. Het zal moeilijk zijn den sleepkabel aan de Kantoeng te bevestigen, doch zoo noodig zul len duikers daartoe hun medewerking verlee- nen en den kabel onder water vastmaken. Het is niet bekend, hoe de situatie van de Kantoeng thans is. Britsche havens hebben het verbod uitgevaar digd, de Kantoeng er onderstboven binnen te sleepen, aangezien men vreest, dat de bagger molen de havenmondingen zou kunnen versper ren. Men verwacht, dat de baggermolen in het Kanaal zal kunnen worden hersteld in zijn normalen stand. Blijkens den jongsten weekstaat steeg de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen berichtperiode met bijna een en veertig millioen. Dinsdagmiddag is op de algemeene begraaf plaats te Vorden onder zeer groote belangstel ling, zoowel uit militaire kringen als uit die der burgerbevolking, het stoffelijk overschot ter aar de besteld van oud-generaal J. C. C. Tonnet. Volgens oud gebruik werd de kist op een boe renwagen geplaatst. Op den bok was gezeten de pachter van de boerderij bij 't Hoetink. Onder de dragers bevond zich ook de landbouwer Boeyink. „Kom binnen, mijn man wilde je al lang iets laten zien. En dan heb ik nog 'n koel glas wijn en huisbezoek. „Wie dan?" ,,'n Nicht." „Is ze jong, mooi en vroolijk?" De overmoedige stem bij 't hek werkte aan stekelijk. Kate boog de twijgen van den wilden wingerd opzij en riep hem toe: „Mooi is ze niet, maar wel jong en levenslustig!" Een minuut later, toen de ruiter langs den wil den wingerd in 't prieel stapte en onwillekeurig 'n „alle donders" mompelde, werd Kate kers rood bij zijn ongeveinsde bewondering. 't Was Hans von Döbbelin, de ingenieur. Zij waren heel vlug goede vrienden geworden; Hans von Döbbelin vond haar betooverend en zwoer, dat ie tien mijlen in 't rond geen mooiere kleine hand kende dan de hare en dat hij haar handje herkennen zou onder dui zenden. Toen Kate nu dit voorjaar naar Bogdanin kwam 't landgoed Schönheide lag, zoowat halfweg tusschen Bogdanin en de bezitting van Jenny's ouders riep Jenny op 'n morgen uit: „de Döbbelins komen!" Direct liet Kate, die haar bloemen in vazen deed, haar werk in den steek en liep naar de voordeur toe. Slechts op 'n kier hield zij ze open en toen de bezoeker de steenen trap naar de voordeur beklom, stak zij haar vingertoppen door de opening en Jenny moest vragen: „Welke hand is dat? Als je 't niet raadt, blijf je on verbiddelijk buiten." Verschenen is het tiende driemaandelijksche verslag van het Werkfonds loopende van 16 September tot en met 15 December 1936. Uit de opgaaf blijkt, dat op 15 December 1936 reeds in totaal 101 plannen zijn uitgevoerd en voor de eerste of tweede maal opgeleverd. Het hiervoor geblokkeerde bedrag bedroeg in totaal 8.743.376,06. Van dit bedrag werd, volgens de bij het Bureau binnengekomen loonlijsten, op de bouw plaats verloond f 1.624.033,12. Deze werken heb ben arbeid geleverd, voor zoover het uit de loonlijsten mogelijk was dit te berekenen, voor 87.208 manweken. Op 15 December 1936 waren nog 128 plannen geheel of gedeeltelijk in uitvoering. Het bedrag, dat voor deze 128 plannen werd geblokkeerd, bedroeg in totaal f33.588.134,62. Van 25 plannen waren een of meer bestek ken door het Werkfonds goedgekeurd. In totaal Is voor deze plannen vastgelegd een bedrag van f 2.903.043. Op het einde van deze verslagperiode waren in totaal door de Ministerieele Commissie goed gekeurd 49 plannen, welke in geheele of ge deeltelijke werkverschaffing zullen worden uit gevoerd. Uit het Werkfonds zullen worden gefinan cierd de bijkomende kosten ,voor al deze plan nen geraamd op een totaal bedrag van f 6.431.020,84. Van deze 49 plannen worden er 29 geheel in werkverschaffing uitgevoerd, terwijl 20 plan nen gedeeltelijk in werkverschaffing zullen worden uitgevoerd. In totaal worden 24 plannen voor een ge deelte uit het Werkfonds gefinancierd. Voor al déze plannen te zamen bedraagt de totale raming f 13.653.104. Voor grondaankoop ten behoeve van Rijks werken werd de goedkeuring van de Ministe rieele Commissie verkregen tot een bedrag van f 786.167,65. Deze grondaankoop betrof 8 plannen. Ten behoeve van werken van andere publiek rechtelijke organen werd de goedkeuring voor grondaankoop verkregen tot een bedrag van f 531.324. Hier betrof het -20 plannen. In deze verslagperiode werd één plan, val lende onder de rubriek jeugdwerkloosheid goed gekeurd, waarbij aan het departement van So ciale Zaken een bijdrage voor het jeugdwerk in 1937 werd toegekend ten bedrage van f 1.000.000. Ten behoeve van elf Rijkswaterstaatswerken werd in totaal een bedrag van f 166.016,75 toe gestaan voor aankoop van betonartikelen en klinkers, terwijl ten behoeve van vier werken van andere publiekrechtelijke organen een be drag van f31.776 voor aankoop van genoemde artikelen werd toegestaan. Dinsdagmiddag heeft op de Noorder begraaf plaats te Vlissingen onder groote belangstelling de teraardebestelling plaate gehad van het echtpaar Lauwereins, dat Woensdagavond 3 Maart op zoo gruwelijke wijze om het leven is gebracht. De begraafplaats lag onder een dik sneeuw kleed bedolven en ook gedurende de ontroeren de plechtigheid woei een straffe sneeuwstorm. Aan de geopende groeve werd het woord ge voerd door ds. C. F. Nolte, die in een uitvoerige toespraak schetste welk een ontzetting en ver slagenheid deze moord te Vlissingen had ge wekt. Onder de vele aanwezigen, die waren gekomen om het vermoorde echtpaar de laatste eer te bewijzen, bevond zich onder meer de commissa ris van politie. Voor de Haagsche rechtbank stond terecht de 64-jarige bloembollenhandelaar J. J. S. te Rijs wijk, die zich te verantwoorden had wegens on eerlijke mededinging. Verdachte had als eenvoudig bollenhandelaar briefhoofden laten drukken met het opschrift „gloire d' Hollande, grandes cultures d'oignons de fleur pour exportation". Zijn bedoeling was, naar hij op de terechtzit ting verklaarde, propaganda te maken voor Nederland in het buitenland, juist zooals jhr. van Karnebeek dat op het oogenblik in Zuid- Amerika doet. Tot zijn verdediging haalde ver dachte voorts nog eenige bekende persoonlijkhe den en instellingen aan, die zich, naar zijn mee ning, aan oneerlijke concurrentie hadden schul dig gemaakt, doch de president, mr. Kühn ver zocht hem zich tot zijn eigen zaak te bepalen. Veel had verdachte hierover niet te zeggen, alleen, dat het niet zijn bedoeling was geweest anderen te benadeelen. De Officier van Justitie, Mr. Cohen Tervaert, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte f 100 boete subs, vijftig dagen hechtenis. Uitspraak 23 Maart. LEIDEN. Doctoraal-examen geneeskunde, de heer A. P. Kalis. „Van wie ze is, weet ik nietmaar ze ziet er uit om te zoenen, dat weet ik wel," en vóórdat Kate haar hand had kunnen te rugtrekken, had de spreker de daad bij 't woord gevoegd." „Hij weet 't niet, de weddingschap is dus ver loren!" riep Jenny uit. Kate gilde even, want buiten hield hij haar zachte vingers ijzersterk geklemd in zijn greep en kuste haar hand hartelijk. Dan duwde hij de deur open. „Wel, 't is Heinz!" riep Jenny uit. „Heinz von Döbbelin, om u te dienen," stelde hij zich voor. Kate kon na weken de twee broers niet van elkander onderscheiden. En toch was er 'n ge weldig verschil tusschen hen beiden. Heinz was de deugniet van de familie, vaders ergernis en moeders troetelkind, die zijn tijd doorbracht en verboemelde met allerlei nuttelooze sport. Hij zou Schönheide erven, doch maakte in 't geheel geen aanstalten, zich op zijn toekom stig beroep van landheer toe te leggen. De va der bromde en de moeder troostte: „Komt tijd, komt raad. Als de jongen trouwt, wordt ie wel verstandig." „De vrouw, die dezen luien lichtzinnigen kwa jongen tot denken brengt, zou ik wel 'ns willen zien," bromde de vader. „En al was ze ook zoo arm als 'n kerkrat en leelijk als de nacht, ik zou haar met open armen ontvangen, als zij dat wonder tot stand bracht!" Hans, de ingenieur, was slechts 'n paar weken lang op Schönheide en beide broers maakten Kate om strijd 't hof. Kate bloeide in deze om- In mijn winkel is alles te koop Geef me dan eens een no tenkraker voor cocosnoten en eierdopjes voor miereneieren. Holite Humour De Duitsche Wielerbond heeft een ranglijst opgemaakt van de Duitsche en buitenland- sche stayers, welke ranglijst al naar gelang de prestaties elke maand of desnoods elke veertien dagen zal worden veranderd. Tegelij kertijd is aan de diverse baandirecties in overweging gegeven bij de betaling van het honorarium- deze ranglijst te raadplegen. De lijst ziet er thans als volgt uit: Duitsche stayers: Klasse der super-renners: Metze, Lohmann, Krewer en Möller. Klasse A: Schindler, Hille, Wissbroecker, Stach en Schoen. Klasse B: Hf land, Leuer, Grossimlinghaus, Neustedt, Nedo, Groening, Schaefer, Dame- row, Kirmse, Ehmer, Wesoly. De overige Duitsche stayers behooren tot ca tegorie C. De buitenlandsche stayers zijn als volgt ge klasseerd: Klasse der super-renners: Raynaud, Severg- nini, Lacquehaye, Ronsse, Paillard. Klasse A: Auguste Wambst, Giorgetti, Geor ges Wambst, Gilgen, Lemoine, Alkema. Klasse B: Manaer, Wanzenried, Mibardi. De andere buitenlandsche ploegen vallen on der klasse C. Naar wij vernemen, hebben voor de Neder landsche kampioenschappen de volgende meesters ingeschreven: W. Rustenburg, B. Dukel, C. Suijk en A. Ligthart (IJmuiden), J. H. Vos. C. J. Lochtenberg, Amsterdam, J. Kal den, Den Haag, A. de Graag, Heusden, terwijl de titelhouder, R. C. Keiler, zijn beslissing nog in beraad heeft gehouden. Aan het toumooi nemen voorts deel de hee ren J. Metz, kampioen van Amsterdam, Ph. J. Ham, kampioen van het Rotterdamsche dis trict en de kampioen van het Oostelijk dis trict. Bij verhindering van een der spelers, die hebben ingeschreven, komen alsnog in aan merking de hoogst-aangekomenen in de meesterwedstrijden t. w. de heeren B. J. Vos, Bussum, A. M. Olsen, Rotterdam, H. de Boer, IJmuden, terwijl tot deze groep eveneens de heer F. Raman, Amsterdam, behoort. Het toumooi wordt zooals gewoonlijk te Amsterdam gespeeld en vangt aan op 17 April as. Er wordt gespeeld op Zaterdagen en Zondagen met een tempo van 25 zetten per uur. „Het Damspel" van 4 Maart bevat een be schouwing van L-(ieve) over het as. kampioen schap van Nederland naar aanleiding van het bepaalde in het wedstrijdreglement omtrent de bevoegdheid tot deelname. „Tot deelname aan den wedstrijd zijn be voegd zij, die den titel van „meester" voeren en lid zijn van een bij den N. D. B. aangeslo ten vereeniging, voor zoover zij in een der twee wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, waaraan zij hebben deelgenomen, ten minste 40 pet. der te behalen punten heb- bij verkregen, mits deze wedstrijden behooren tot de laatste vier die gehouden zijn." Dit zegt het reglement en deze bepaling was het eerst van toepassing op den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland 1933. Er blijkt nu uit, dat de meesters R. C. Kei ler, P. J. van Dartelen, J. H. Vos, B. Dukel, W. Rustenburg, A. de Graag, C. J. Lochten berg, A. K. W. Damme, N. Cohen, A. Ligt hart, J. Kalden en C. Suijk nog steeds rechten tot deelname bezitten, terwijl die voor de meesters W. C. J. Polman en D. H. Möllen- kamp verloren zijn gegaan door onvoldoende deelname. De meester N. Cohen moet dit jaar deelnemen om z'n rechten te behouden, ter wijl A. K. W. Damme, die dit jaar niet in schreef, volgend jaar zal dienen deel te ne men om aanspraken op verdere medespelen den te kunnen doen gelden. Het komt er dus op neer, dat de groep „rechthebbende meesters" met inbegrip van den nieuwen meester is geslonken tot elf spelers in totaal, de buitenlandsche meesters hierbij niet in aanmerking genomen. geving van louter jeugd en lente op, als 'n mei roosje met Pinksteren. Zulk een gelukkig leventje had zy nog nooit gekend. Toentertyd by Jenny's ouders was 't ook heel leuk geweest, maar toch niet zoo gezellig als nu. De Döbbelins kwamen dikwyis al vroeg in den morgen van Schönheide gereden. Dan moesten zy asperges steken of peultjes plukken en als Jenny heel genadig was, dan werd er wel 'ns 'n partijtje tennis gespeeld. 't Waren prettige mannen met open, vrooiyke jongensgezichten, gezichten, die men graag ziet by den eersten blik al. Jenny, die met hen op gegroeid was, amuseerde zich kosteiyk met de dubbele hofmakerij, plaagde hen allebei en pookte heimeiyk 't liefdevuurtje daardoor nog wat op. „Welke bevalt je nu eigeniyk 't beste, kleine? Of kim je hen nu nog niet onderscheiden?" Kate bloosde, bewys, dat zij 't onderscheid kende: „Ik geloof, Heinz, die heeft 'n goed hart." „Maar hy is de grootste luilak, die er op den aardbodem rondloopt!!" „O dat verandert wel," meende Kate met evenveel vertrouwen als Heinz' moeder. Heel jonge meisjes verbeelden zich soms, met 'n beetje goeden wil, van de mannen heiligen te kunnen maken. Jenny zag haar aan en lachte. „Ook goed, dan is 't Heinz? Ik zou als ik jou was Hans nemen, die is 'n beetje ordeiyker en heeft meer gestudeerd. Maar over smaak valt niet te twisten. Overigens zou ik 't heerlyk In de dezer dagen te Utrecht gehouden be stuursvergadering der Federatie van R. K. Voet balbonden in Nederland de eerste bijeen komst, welke onder leiding stond van den nieuwen voorzitter, Ir. Hopster uit Rotterdam werd in de plaats van Dr. Brooijjpans, die als afgevaardigde voor den Bredaschen Bond had bedankt ,de heer D. Bouwmeester uit Breda, als bestuurslid geïnstalleerd. De heer D. Kruyvel, vice-voorzitter der R.KF., had zyn plaats als dusdanig ter beschikking gesteld. In zijn plaats werd de heer A. H. Kockelmans uit Lutterade tot vice-voorzitter gekozen. Inzake het schrijven van den Utrechtschen Bond over het geval I.V.C-B.-Twentsche clubs werd geen beslissing genomen. De beide bonden hebben toegezegd deze kwestie in onderling overleg te zullen oplossen. De voorzitter bracht rapport uit over de be spreking met de gereorganiseerde Vlaamsche Katholieke Sportfederatie. Ook met Engeland en Ierland is de R.KF. in contact getreden. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over het werkprogram 1937 der R.K.F., door den heer Kruyver ontworpen. Besloten werd o.m. op den vooravond van de jaarvergadering der Federatie een leidersavond te houden. Het werkprogram voorziet ook in de reeds lang gevoelde behoefte, het opkweeken van eigen spelleiders. De eerste cursus, die als proef zal gelden, wordt te Amsterdam ingericht voor de districten Haarlem, Noord-Holland en Am sterdam van het diocees Haarlem en Gooi- en Eemland mi Utrecht van het Aartsbisdom. Ook werd besloten tot vorming van een trai nersfonds. Tenslotte werden mededeelingen gedaan over de registratie van clubnamen, waarvan tot nu toe slechts van een tweetal bonden gegevens werden ontvangen. De spelregelcommissie is voorts ongeveer ge reed met een algeheele herziening van het be staande spelregelboekje. Het wedstrydprogramma der R. K. F. ziet er voor dit jaar als volgt uit: 11 April te Breda Finale Missiewedstryden R. K. V. B. Breda—R. K. V. B. Aartsbisdom Utrecht. Eind April: R. K. F. Noord—R. K. F. Zuid. Begin Mei: Oefenwedstryd voorloopig Fede ratie-elftal. Half Mei: R. K. F. elftal—Jugendkraft Wien. 30 Mei: Elftal Vlaamsche Katholieke Sport federatieR. K. F.-elftal. Half Juni: Oefenwedstryd R. K. F.-elftal waarschyniyk in Twente. 27 Juni te Weenen: Jugendkraft WienRK. F.-elftal. Verdere data en plaatsen zullen nog nader worden vastgesteld. Aan prof. Th. Limperg Jr., die krachtens ar tikel 3 der Postspaarbankwet met ingang van 1 April 1937 aftreedt als lid van den raad van toezicht op de Rykspostspaarbank, is dank be tuigd voor de door hem als zoodanig aan den lande bewezen diensten. Met ingang van dien datum is benoemd tot lid van voornoemden raad van toezicht mr. L. F. A. M. van Ogtrop, directeur van de bybank der Javasche Bank te Amsterdam. Met 1 April 1937 is op verzoek aan den eerste- luit. T. Paauwe, van den staf der infanterie, werkzaam by het departement van Defensie, eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend. Hij is benoemd tot hoofdcommies in vas ten dienst bij het departement van Defensie. Benoemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten in het arron dissement Utrecht ter standplaats Utrecht: mr. A. Klein, waarnemend ambtenaar van het Openbaar Ministerie by de kantongerechten in het arrondissement Haarlem. De directeur der registratie en domeinen P. K. Sjollema is verplaatst van Arnhem naar Den Haag. Aan den referendaris der Posterijen, Telegra fie en Telefonie J. C. van Runnard is met in gang van 1 April 1937 op zyn verzoek eervol ontslag verleend. vinden, als jy hier in de buurt getrouwd was en wy elkaar iederen dag zien konden!" „Onzin! Ik denk niet eens aan trouwen en'wie wil nu 'n absoluut arm meisje?" zei Kate melancholiek. Tegen dezen tyd was Hans' verloftijd afgeloo pen en toen Heinz zag, dat zyn afscheid Kate niet 't hart brak, kreeg ie vertrouwen, 't Scheen, alsof ie werkelyk trouwplannen begon te koes teren. Hy trachtte'Jenny alleen te spreken. „Zeg 'ns, die kleine Heinzius heeft toch dat leeraressenexamen gedaandus ze heeft na- tuurlyk geen geld?" vroeg ie 'n keer in vertrou wen. Jenny voelde zich gevleid, de raadgeefster en vertrouwde te zijn van 'n stel jonge verliefden. Ze hield heel veel van Kate en vond de gedach te, dat dat mooie, jonge, vrooiyke ding heel haar leven zou slyten in de school, ontzettend. Zy bezon zich niet lang en meende optimis tisch: „Maar zy heeft 'n fameuzen ouden sui keroom, die haar eerst zelf wilde trouwen. Die zal haar zeker rykelyk bedenken." „En.... meen je, dat hy haar wat meegeeft?" „Als je 't nu 'n beetje sluw aanlegt, beste Kate werd bestormd door allerlei wonderlyke gedachten. Men ziet niet onverschillig toe, hoe een gelukkig jong paar de gouden schaal in han den houdt en zich vergast aan den zoeten drank van jong liefdegeluk, welks geur van verre reeds op ons toezweeft. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3