Men ócfaifft ont: Bouwbedrijvigheid in de ..Nieuwe Karseboom" De geheimzinnige tocht der „Mar Cantabrico" LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar j Personeel Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen j m De verongelukte Kantoeng BROADWAY" OP HET REMBRANDTPLEIN Stilstaan verboden Een oude bekende vaart onder valschen naam WOENSDAG 10 MAART 1937 ^[iniiininininiiiitininiinuiiiiniiiiiiunEiniiiiiiirtiiiirHiiitiiiiuniiiiiiiiEiiiiiiiiiirtiiiiiiiiiiriiiiitiiMTiHMnning EEN OPEN RETRAITE Vriendelijke uitnoodiging tot deelname JAMBOREE EN VREEMDE TALEN Een aardig opstel NOG JUIST BIJTIJDS GERED Hulpbehoevende vrouw in doodsgevaar FAILLISSEMENTEN WIELRENNEN H.R.C. „Excelsior" DAMMEN Haarlemsche Damclub De oude zuilen in het gebouw „de Nieuwe Karseboom" te Amsterdam om ruimte te maken voor het interieur van „Broadway" sneuvelen, BLOEMENDAAL BRUTAAL STAALTJE VAN INSLUIPING EN DIEFSTAL DOOR GLADHEID GESLIPT Kolonel Rieber brak een been BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAP BANDSTOOTEN Sweering op de zesde plaats Half April opent het nieuwe amusementspaleis Wat men er hoopt te brengen Alle raadsels opgelost door het verhaal van een der opvarenden Gebombardeerd, ver brand en gezonken (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Nog geen beslissing inzake een nieuwen molen Aardschokken in de V.S. 1600 km. in vier minuten afgelegd Hooge waterstand van den Weichsel Door zwaren ijsgang in de rivieren Vertrouwenskwestie in Zweden? Conflict over verlenging van den militairen diensttijd DE TWENTEKANALEN Aanbesteding zijkanaal naar Almelo ^ii]iiiiiinnininiiiiiiiiiin!iiniiniii!ini!miiiiiii!iiiiiii!iiiiiiiiii!ii!iii!iiiiiiii!iiiiiii!i!!iiiiiiiiiiiiiii!!iiii!iiii!ii!ii^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Op vriendelijk verzoek van den leider der open retraite voor de werklooze leden van den R. K. Volksbond, Da ter Severus O. M. C., deelen Wij mede, dat hedenmorgen te negen uur deze geestelijke oefening geopend zal worden met een H. Mis met conferentie in de kapel van het Franciscus Liefdewerk in de Zoetestraat. Met allen aandrang steunt ook de commissie voor geestelijke belangen van den R. K. Volks bond het verzoek van den pater dat de kapel tot in alle hoeken bezet moge zijn. In „Van Spoor en Jacht" het pittige orgaan van de St. Laurentius-Verkenners te Bloemen- daal is naast een officieel gedeelte ook een groote ruimte gereserveerd voor eigen werk van de jongens. Omdat we in Haarlem en Omstre ken natuurlijk volop belangstelling voor de Jamboree hebben is het aardig een gedeelte over te nemen van een opstel van Hans Bonarius. „Hopelijk hebben we veel insignes tolk" schrijft hij. „Deze zullen we wel goed kunnen gebruiken, want we zijn toch eigenlijk de gast- heeren. Met een hooge borst zie ik Toon ai naar zijn Engelsche collega's gaan en zeggen: How do you do? Deze zal natuurlijk verstomd staan over zooveel kennis! Nu draait Toon zijn heele kennis af en smeert 'm maar; want als de ander begint, hangt hij! En Lou kan zeggen: Com ment allez vous? en komt er misschien niet veel beter af. Maar nu ik Ik zal mijn Duitschen knobbel moeten gaan ontplooien. O jé, nu daar gaat ie. Ik zal maar net doen of het al jamboree is. Ik moest een troep Oostenrijksche Verken ners naar 't jamboree-terrein brengen, en hun enkele bezienswaardigheden laten zien. Het was op een vroegen zomermorgen, den Juli, dat de jamboree-trein met een nieuwe lading bin nenreed in 't Haarlemsche station. Daar zat mijn kudde bij. Ik stond op 't perron mijn ha ren uit mijn hoofd te trekken, en 't beetje Duitsch, dat ik machtig was, af te draaien. Plotseling kwam er een.ja zoo zal ik 't maar zeggen een stoïcijnsche kaimte over me, zoo iets als 't-kan-me-niets-meer-schelen, 't-loopt- wel-los. Daar kwamen ze aan. Een stel aardige jongens. Hun leider heette Lochtenberg. Ik voegde me bij hen. „Guten Morgen" zei de Fuehrer, .Bind sie derjenige, der uns nach dem Jamboriefeld bringen wird?" „Jawohl", zei ik, en ging met den Fuehrer vooraan het perron af. Nu riep ik den chauffeur van een Jamboree-bus aan; deze zou ons naar het terrein brengen. Ik dacht bij me zelf: ik zeg maar niets, zoolang hij niets vraagt. Want als hij dat doet, is het nog vroeg genoeg. En jawel hoor. Daar heb je 't al. Hij wees op mijn tolk-insigna, en vroeg me glimlachend (mij leek het een gemeene grijns!): „Können Sie gut deutsch sprechen?" Alle jon gens keken me belangstellend aan. „Ja, ein we- nig" antwoordde ik, en het zou me niets hebben kunnen schelen, als de bus in een sloot gereden was; maar deze was er misschien gelukkig niet. Nu vroeg hij mij naar alles en nog wat, en als het niet heel erg noodig was, antwoordde ik alleen maar met „Jawohl" en „Nein". Maar langzamerhand werd ik moediger. Ik ratelde nu Duitsch en Hollandsch door elkaar, en zij begrepen me wel. Na een half uurtje kwamen we bij 't jamboree-terrein aan. Ik bracht nu den troep naar hun kamp, waar ik afscheid van hen nam. Nu moest ik weer een nieuwen troep gaan halen, nJ. Denen. Maar nu stond ik niet meer aan mijn haren te trekken. Bij een van de troepen vond ik 'n verkenner, dien ik als kame raad had uitgekozen. Het was een Oostenrijker, en hij heette Heinrich Müller. Ik hoopte van hem wat Duitsch bij te leeren. Dat is vooral een voordeel, dat aan een jam boree verbonden is: je leert wat van een taal, en vooral wat van de uitspraak. Misschien leeren we dus in de jamboree alle maal wat; en van alles wat. En dus tot de jamboree! Gistemamiddag is een 76-jarige alleenwo nende weduwe in de Herculesstraat (Haarlem- Noord) aan een groot gevaar ontsnapt. £De vrouw, wier beenen half verlamd zijn en die zeer gebrekkig kan loopen, was omstreeks half vier even op den divan, die Vlak naast de kachel staat, gaan rusten. Ze was alleen thuis en de kachel brandde hard. Opeens schrok ze wakker en tot haar groote ontstel tenis bemerkte ze, dat het kleed van den divan vlam had gevat. Luidkeels gilde ze om hulp en gelukkig hoorden de buren haar. Een buurman, de heer Westerman, snelde onmiddellijk de woning binnen en droeg de weduwe, wier kleeren reeds gedeeltelijk vlam hadden gevat, vlug naar buiten waar hij de vlammen nog bijtijds kon dooven. Anderen hadden inmiddels de brandweer gewaarschuwd, die ondanks de sneeuw vrij spoedig ter plaatse was, doch niet meer behoefde op te treden, aangezien de buren reeds het kleine binnenbrandje hadden gebluscht. Enkele stoelen waren verbrand, ter wijl de divan uiteraard nog al beschadigd was. De ongevallendienst ontfermde zich over de weduwe, die brandwonden had aan hoofd en armen. Per ziekenauto is de vrouw daarna naar het Groote Gasthuis overgebracht. Er is geen direct levensgevaar. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 9 Maart failliet verklaard: W. Krijt, chauffeur en caféhouder, wonende te Haarlem, Dubbele Buurt 76 A; curator: mr. H. J. M. Tonino te Haarlem. Rechter-commissaris in dit faillissement: mr. L. Vliegenthart te Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief zijn de faillissementen van: 1. Jacobus Tulp Jbzn., bloemist, wonende te Aalsmeer; Curator: mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem. 2. C. M. Grevenstuk, venter, wonende te Haarlemmermeer, Akerdjjk 112; Curator: mr. J. O. Baron te Beverwijk. Geëindigd zijn de faillissementen wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: 1. J. H. Cliteur, drukkersbediende en winke lier, wonende te Haarlem, Jansstraat 42; Cu rator: mr. B. E. van Tijn te Haarlem. 2. H. J. van Zalen Sr., zonder beroep, wonen de te Heemstede, Koediefslaan 22; Curator: mr. B. E. van Tijn te Haarlem. Op grond van verzet werd vernietigd het fail lissement van: G. A. Hueting, verzekeringsagent, wonende te Haarlem; Curatrice: mej. mr. M. J. Kluitman te Haarlem. De 5e en laatste competitie-wedstrijd is uit gesteld naar aanleiding van het koude weer. Een gedeelte der rennrs rdn een trainings- rit ovr 12'/2 K.M. De uitslag werd: 1 W. Fennis, 2 P. Kort hals, 3 H. Kleef, 4 G. Jansen, 5 R. Taverne, 6 Lasschuit, 7. J. Walgeen, 8 J. Jas. Uitslag C-klasse: 1 Van Dokkum, 2 De Nijs, 3. W. Koekenbier, 4 Van Es. Overigen opgege ven. Maandagavond werd de algemeene ledenver gadering der Haarlemsche Damclub, welke Maandagavond 1 Maart 1.1. moest worden ver daagd, in „Het Hof van Holland" voortgezet. Te ruim acht uur heropende de eerste voor zitter, de heer J. W. van Dartelen, deze verga dering en deelde mede dat de heer J. J. van Kesteren, een der candidaten voor de vrvulling van de vacature van eersten secretaris, onstaan wegens het bedanken van den heer J. J. Aling, zich voor de herstemming terugtrok, zoodat dus de heer P. H. Meure als eenigst overgebleven candidaat als gekozen werd verklaard. Met eenige hartelijke woorden werd deze nieuwe functionaris als bestuurslid geïnstal leerd Hierna Werd de vergadering gesloten. De wedstrijden voor de clubkampioenschap pen der Haarlemsche Damclub werden in „Het Hof van Holland" voortgezet. De voornaamste uitslagen waren: Clubkampioenschappen 1936/1937. Hoofdklasse: J. B. Sluiter Jr. wint van P. J. van Dartelen. Eerste klasse: A. Kiel remise met H. G. J. Andriessen; Th. C. v. d. Sluijs wint van H. G. J. Andriessen; „Schijf" wint van Ui. C. v. d. Sluijs; Th. C. v. d. Sluijs wint van B. Hen- neke. OVER: SUBSIDIE AAN BURGERWACHTEN. Mijnheer de Redacteur, Het spijt mij, dat ik als Katholiek van meening verschil met den heer J.. over de weigering door den Gemeenteraad van bovengenoemde subsidie. Ik begrijp niet, dat van alle Katholieke Raads leden, alleen de heer Van Engelen blijk heeft ge geven overtuigd te zijn van het volmaakt over bodig en zelfs gevaarlijk zijn van de Burgerwacht. Bij het ontstaan van oproer ongeregeldheden of andere buitengewone omstandigheden beschikt de Burgemeester allereerst over het politiecorps. Is dit niet voldoende, dan kan hij op aanvraag nog de beschikking verkrijgen, over de Rijkspolitie als Rijksveldwachters en Militaire Politie. Is ook dit niet voldoende, dan is daar nog de Vrijwillige Landstorm en eindelijk het Leger. Het Leger is te Haarlem vertegenwoordigd door het Korps Motordienst waarbij gedurende het grootste deel van het jaar eenige honderden mili tairen onder de wapenen zijn. In de Grondwet Is bovendien bepaald, dat het Leger, of liever de Weermacht, dient voor handhaving van de bin- nenlandsehe rust en orde en voor de verdediging van het grondgebied des Rijks. Herhaalde malen in den loop der jaren heeft het Leger bewezen o.a. nog in 1918, volkomen be rekend te zijn voor het vervullen van zijn taak bij het ontstaan van oproer en ongeregeldheden. De burgerwacht is derhalve en zeer zeker te Haarlem volkomen overbodig. Door haar tochten door de stad werkt zij onnoodlg prikkelend op het gemoed van het meerendeel der rustige burgers. Men heeft van regeeringswege de weerkorpsen van de N. S. B. verboden en ontbonden. De recht vaardigheid eischt. dat alle weerkorpsen worden verboden en dat oproer en ongeregeldheden wor den voorkomen of onderdrukt door de daarvoor wettelijk aangewezen organen. Zoolang de Regeering hierbij nog in gebreke blijft, moeten zij die dan bij wijze van een soort sport of liefhebberij soldaatje willen spelen dit maar zelf betalen. Het spijt mij voorts dat de Heer J. zegt te spreken namens 23 Katholieken. Dat zijn zeker allemaal burgerwachters. Men vertelde mij, dat het meerendeel der burgerwachters katholiek is. Ik hoop niet dat dit waar is. Ik dank U mijnheer de Redacteur voor de ver leende plaatsruimte. Hoogachtend, G. v. W. Naschrift der Redactie. Evenals zqovelen heeft de geachte inzender waarschijnlijk geen juist in zicht in de beteekenis van de Haarlemsche Bur gerwacht. Zij is in geen enkel opzicht een politiek weerkorps en dus niet te vergelijken met de door de Regeering verboden gewapende korpsen van enkele politieke groepen; de Burgerwacht is een hulp van het bestaande wettige gezag, een ver lengstuk dus van het bestaande politiekorps. Haar taak is het om in tijden van oproer en revolutie er voor te zorgen, dat aan de gemeenschap in het algemeen- geen schade althans geen ai te groote schade wordt toegebracht. Waarom is inzender wel tegen het bestaan van de Burgerwacht en waarom wil hij niet het politiecorps opdoeken? De Burgerwacht treedt op als steun van de politie. De feitelijke commandant van het corps is de Burgemeester, zooals deze ook de feitelijke com mandant is van de politie. Slechts op verzoek of bevel van den burgemeester komt de Burgerwacht in actie. Wat er gedaan moet worden wordt beslist door den commandant in overleg met den com missaris van politie en den burgemeester. Inzen der deelt mede. dat in tijden van gevaar de bur gemeester, als de kracht van zijn politie te kort schiet, een beroep kan doen op het leger. In zender ziet de zaak wat al te simpel, als hij meent, dat een opstand of revolutie eerst in Haarlem zal beginnen en als zij daar geëindigd is, haar weg zal vervolgen naar andere steden, teneinde den burgemeesters van die gemeenten gelegenheid te geven op hun beurt een beroep te doen op het „Leger". Gesteld dat het Leger In alle opzichten te vertrouwen zou zijn! Een reiolutie pleegt ln den' regel niet successievelijk de verschillende ste den om beurten te bezoeken, maar in tijden van gisting bstaat het gevaar gewoonlijk over het ge- heele of over een groot deel van het land. Denkt Inzender niet, dat ln dat geval de diensten van ons motorkorps ergens anders noodig zullen zijn? De inzender ziet de taak van de Burgerwacht ook verkeerd als hij ze uitsluitend als van militairen of politioneelen aard beschouwt. De Burgerwacht heeft immers ook tot taak in tijden van gevaar er voor te zorgen, dat de verschillende diensten zoo goed en zoo kwaad als het gaan zal, blijven marcheeren. B.v. zal zij zorgen, dat de aanvoer van levensmiddelen hersteld wordt als die ver stoord wordt. Dat ls van blang voor vrouwen en kinderen. Zij zal er voor zorgen, dat de watertoe voer hersteld wordt als die door kwaadwilligen is afgesneden; dat er licht en brand ls enz.: Kort- I om. de Burgerwacht heeft tot taak er voor te zorgen, dat niet alle Haarlemmers het slachtoffer worden van misschien een handjevol gespuis, dat den boel op stelten wil zetten. Als katholiek kan men dus niet alleen ilrede hebben met een in stituut als de Burgerwacht, maar als ordelijk bur ger dient men zelfs een groot voorstander er van te zijn. Verre van gevaarlijk, is de Burgerwacht een onmisbaar instituut zoolang een grijpen naar de macht door de een of andere partij niet tot- de onmogelijkheden behoort. Prikkelend is het slechts voor hen. die geen zuiver geweten hebben wat hun politieke plannen betreft. Voor alle anderen vormt haar optreden een element van rust. De Burgerwacht is geen politiek weerkorps, laat inzender dat nu goed begrijpen, het is bet weerkorps van de Gemeenschap. Vandaar waar schijnlijk, dat er veel katholieken deel van uit maken. De katholieken zijn nu eenmaal de hecht- ste steun van het wettige gezag. Stille Omgang De afdeeling Bloemendaal van den Stillen Omgang vergaderde ter be spreking van de reis op Zaterdag a.s.. Om 9.30 n.m. zal een kort Lof worden gehouden, waarna de wandelaars met een extra-autobus tot het eindpunt van Haarlem worden ge bracht. Zij, die per Electr. trein gaan, ver trekken om 1.15 uur van het station Sant poort en om 1.19 van het station Bloemen daal, dus iets vroeger, zooals reeds bekend was. Vertrek uit Amsterdam vijf minuten voor zes. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij den heer Cor- nelissen, Bloemendaalscheweg 25, Bloemen daal. Dat de heeren inbrekers en dieven den laatsten tijd steeds driester en brutaler optreden, heeft Maandagavond in het late avonduur een be woonster, die voor het venster zat van haar woning aan de Lindengracht te Am sterdam, kunnen waarnemen. Aan de overzijde, waar een pakhuis staat, dat in gebruik is bij een firma in damesgoederen, hield Maandagavond laat, omstreeks twaalf uur, een luxe-auto stil. Er sprongen drie mannen uit. Terwijl een op den uitkijk ging staan, klommen de anderen door een openstaand tuimelraam het pakhuis binnen. Plotseling zag de juffrouw, dat er door het tuimelraam een aantal goederen naar buiten werden geworpen. Deze werden door den man, die op den uitkijk stond, zeer snel in een auto gegooid. Kort daarop kwamen de twee man nen, die naar binnen waren geklommen, weer door het tuimelraam naar buiten. Het drietal sprong in den wagen en reed weg. Daar het te duister was kon de juffrouw het autonummer niet waarnemen. Zij begaf zich echter dadelijk naar het posthuis Westerstraat en vertelde den wachtcommandant, wat zij ge zien had. Deze stelde het bureau Mamixstraat van een en ander in kennis. Een onderzoek werd ingesteld en de eigenaar van de zaak, die in de St. Antoniebreestraat woont, werd gewaar schuwd. Geconstateerd kon worden, dat er ge stolen zijn 25 damesmantels, 30 japonnen en een aantal ondergoederen. Tot op heden heeft men nog geen enkel spoor kunnen vinden. Toen kolonel L. J. Rieber, commandant der vierde infanterie-brigade en commandant van het garnizoen Arnhem, zich Dinsdagmorgen per rijwiel naar een groote militaire oefening in de Betuwe wilde begeven, is hij onder Huis- sen door de gladheid van den weg geslipt en ge vallen. Kolonel Rieber brak daarbij het linkerbeen en is per ziekenauto voor het ontvangen van specialistische hulp naar een der ziekenhuizen te Utrecht vervoerd. Dindag zijn te Montargis de laatste partijen gespeeld in het tournooi om het wereldkam pioenschap bandstooten. Onze landgenoot Sweering won van den Oostenrijker Reicher. Verder was de nederlaag van den titelhouder Davin tegen den Duitscher Pesch een verras sing. Niettemin bezette Davin met 10 pun ten de eerste plaats, maar toen zijn land genoot Toledano weer van den Duitscher won, kwam ook deze met 10 punten de hoogste eer opeischen. Sweering zelf was over zijn prestaties niet ontevreden. Met een beetje meer geluk had hij ongetwijfeld een hoogere plaats in het eind klassement bezet, maar zooals reeds gezegd, het minder goede spel in de eerste partijen had zulks verhinderd. De eindstand van het tournooi luidde: pnt. h.s alg.gem. 1. Davin (Frankrijk) 10 21 3.27 2. Toledano (Frankrijk) 10 21 3.07 3. Reicher (Oosenrijk) 8 27 3.57 4. Pescji (Duitschland) 8 23 2.96 5. Lefevre (Bèlgië) 8 28 2.90 6. Sweering (Ned.) 8 26 2.88 7. Kandaloft (Egypte) 4 21 2.73 8. Bofill (Spanje) 0 21 2.28 ....op bruggen, binnen 8 m van straathoeken, autobushaltes, voor uitritten, brandkranen, enzoovoorts! De Nieuwe Karseboom te Amster dam, het vermakelijkheidsgebouw op den hoek van Rembrandtplein en Amstel- straat, dat den laatsten tijd weinig- gelukkige exploitaties beleefde, krijgt half April a.s. een bestemming, welke voor Amsterdam iets geheel nieuws mag heeten. In het geheel verbouwde interieur wordt ge vestigd het amusementspaleis Broadway, dat in zijn opvatting, naar men ons mede deelde, eenig zal zijn op het heele continent. Het is ongetwijfeld een feit, dat de smaak van het publiek zich den laatsten tijd sterk heeft gewijzigd. Hieraan wil de directie van de N.V. Handel- en Exploitatie Maatschappij Memphis II met de inrichting en exploitatie van Broadway tegemoet komen. De keuze viel op het gebouw „De nieuwe Karseboom". Alleen was de toestand van dit gebouw van dien aard, dat zonder groote moeilijkheden de ideeën niet waren uit te voeren. Een dezer moeilijkheden vormden de vele kolommen, welke zonder regelmaat in dit ge bouw waren geplaatst. Architect A. Hamaker heeft in zijn ontwerp hiervoor een oplossing ge vonden. 15 stuks der oude kolommen worden gesloopt, in welker plaats 5 nieuwe kolommen op regelmatige wijze worden aangebracht. Het geheele werk is opgedragen aan de Amsterdam- sche aannemersfirma A. A. Anthonissen, die haar omvangrijke opdracht in Amerikaansch tempo ten uitvoer brengt. Het karakter van de zaak wordt aan den naam „Broadway" aangepast, niet alleen door tempo en rhythme van de attracties, welke wor den gedacht, doch ook door het geeheele décor. Dit wordt een plastische weergave van Ame- rikaansche motieven; een gedeelte van de zaak vormt een Mexicaansch terras, een ander ge deelte toont motieven van Coney-Island. Al deze décors worden voorzien van verschil lende trucs. De zaal zal in allerlei kleuren in direct worden verlicht; verder wordt gebruik gemaakt van een goede geluidsinstallatie en een modem ventilatie-systeem. Het ligt in de bedoeling der exploitanten in Broadway groote orkesten te brengen, inter nationale attracties, balletten enz. De impre sario van den K.R.O., de heer Frans Mikkenie zal hierbij advies verleenen. De zaal zal ruimte bieden aan 900 tot 1000 personen in de week en 's Zondags aan 1200 personen. Half April hoopt men tot opening te kunnen overgaan. De geheimzinnigheden, welke het vergaan van een schip in de Golf van Biskaye had den omringd, waren reeds eerder in zoover re opgehelderd, dat men zooals door ons eerder gemeld had kunnen vaststellen, dat geen Britsch schip, doch een vaartuig van de Spaansche regeering te Valencia was verbrand en gezonken. Een der door Engeland onmiddellijk uitge zonden torpedojagers, de „Echo", had contact gekregen met den kruiser Canarias van de rechtschen en kon mededeelen, dat het hier be trof de Mar Cantabrico, een ongeveer 7000 ton metend munitie-schip. De Mar Cantabrico had reeds meermalen van zich doen hooren. In Mexico voorzag het zich listig en met veel geluk van een groote hoeveel heid oorlogsmateriaal en tenslotte werd de groo te reis naar Spanje aanvaard. Zeven en veertig vliegtuigen had de Mar Cantabrico aan boord, 42.000.000 geweer- en mitrailleurpatronen, 1050 mitrailleurs en 7000 geweren. Het vergaan van de Mar Cantabrico betee- kent dus een groote slag voor de linksche regeering in Spanje. Intusschen was met het bekend worden van den naam van het geheimzinnig schip en zijn ondergang nog niet opgelost het uitzenden van S. O. S.-seinen door de Adda. Dit Britsche schip kon, zooals gemeld, zich onmogelijk ter hoogte van de Golf van Biskaye bevinden en de Elder Dempster Line zocht een verklaring door mede te deelen, dat de noodseinen mogelijk waren uitgezonden door een kleiner pakketvaartig van haar maatschappij, dat zich toevalligerwijze wel in deze buurt bevond. Van een hoogst merkwaardige vergissing doof samenloop van omstandigheden blijkt hier ech ter sprake te zijn. Alle onopgeloste raadselen rond de Mar Cantabrico vinden echter thans hun op lossing in het verhaal van den eenigen matroos, die door een Fransch schip werd opgepikt. De overigen waren, zooals gemeld, door den rechtschen kruiser Canarias aan boord ge nomen. Het verhaal van dezen matroos geeft Havas als volgt weer: Het schip, aan boord waarvan ik mij be vond, was het 6000 ton groote motorschip Mar Cantabrico, thuis behoorende te Bilbao. Aan boord bevonden zich een uit 150 per sonen bestaande bemanning en 17 passa giers. Het schip verliet de Vereenigde Staten me' een lading van acht vliegtuigen, juist toen het Congres het embargo op den uitvoer van wa pentuig naar Spanje afkondigde. De Mar Can tabrico deed daarop Vera Cruz aan, om daar nog meer oorlogsmateriaal te laden. Toen het schip eenmaal naar Spanje in zee gegaan was, verwisselde het, zijn naam voor dien van de „Adda" ui|t New-Castle, waarvan de tonnage vrijwel overeenkwam met die van de „Mar Cantabrico". Helaas liet de kruiser Canarias zich niet beetnemen en begon het oorlogsschip ons te bombar deeren. Eén bom deed brand ontstaan in ruim 2. Wü zonden daarop S. O. S.-seinen uit met gebruik making van de roepletters van het schip, waar van wij ons den naam hadden toegeëigend. Tenslotte werd onze bemanning door de „Ca narias" aan boord genomen. Wat mij betreft, ij' viel in zee en werd door uw schip opgepikt. Overigens ben ik daar blij om, want ik vrees, dat mijn kameraden aan boord van de Canarja5 gefusilleerd zijn. TTV 1 1 g Omtrent de gevolgen van het ongeluk met den tinbaggermolen „Kantoeng" kan het volgende uit zeer bevoegde bron wor den gemeld: Na een gepleegd overleg tusschen de betrokken instanties in Nederland en Indië is gebleken, dat bij de leiding van het Bankatin- bedrijf het volle vertrouwden bestaat, dat ge durende het jaar 1937 en het jaar 1938 de volle toegewezen productie van het Banka-tin- bedrijf, ook na dit ongeluk met de „Kantoeng", kan worden opgeleverd. Het spreekt vanzelf, dat speciale maatregelen in dit geval moeten worden getroffen, met de voorbereiding waar van de leiding van het bedrijf reeds is begon nen. Zoo zal de productie verder voorloopig moeten geschieden met kleinere werktuigen en door handenarbeid. Dit laatste brengt de noodzakelijkheid mede, de immigratie van werklieden uit China op te voeren, waarvoor men reeds bezig is, maatre gelen te treffen. Verder zullen de mijnen, wel ke in de afgeloopen jaren werden verlaten als gevolg van de doorgevoerde mechaniseering doch die daarom nog niet uitgeput waren, we derom worden bewerkt. Ook in de Kantoeng- vallei, dat gedeelte van het ertsgebied, dat be stemd was om bewérkt te worden door middei van den nieuwen molen, zal men met kleinere werktuigen aan den arbeid gaan. Het volle ver trouwen bestaat, dat deze maatregelen spoedig zullen zijn geëffectueerd. Inzake immigratie van Chineesche koelies verwacht men geen bezwa ren. Inzake de bestelling van een nieuwen tinbaggermolen is nog geen beslissing ge nomen, daar nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld of van het wrak nog iets te redden valt. Wel kan gezegd wor den (zooals wij reeds meldden), dat de bergingsmogelijkheden gering moeten worden geacht. Zoodra vaststaat dat de Kantoeng geheel verloren is, zullen maatregelen wor den genomen inzake herhouw. Het spreekt vanzelf, dat men voor vervan ging zoo spoedig mogelijk zal zorg dragen in dien alle factoren vaststaan, waarbij in aan merking moet worden genomen, dat werktee- keningen en berekeningen nog alle aanwezig zijn en dit tüdvorderend deel van den arbeid dus niet meer behoeft te worden verricht. Hei valt aan te nemen, dat de kosten hooger wor den dan die van de „Kantoeng" met het oog op de sterk gestegen metaalprijzen. Wij her inneren er hierbij aan, dat de „Kantoeng" in acht maanden tijds is opgeleverd. Juist het feit dat deze merkwaardige prestatie-snelle bouw door uitstekende samenwerking tus schen werf en het technisch bureau van Ko loniën is geleverd, maakt dit ongeluk, waar door het resultaat van dien ijver vermoedelijK is vernietigd, zoo teleurstellend, al blijft dan op dit moment de omstandigheid vaststaan, dat door omzetting en aanpassing van andere productiemiddelen de resultaten van het Bang- ka-tinbedrijf geen verandering van beteekenis zullen ondergaan. Hierbij is vermoedelijk wel een kleine ver hooging van productiekosten te verwachten, doch deze speelt bij de tegenwoordige hooge tinprijzen geen rol van beteekenis. NEW-YORK, 9 Maart (Havas). Een aard schok van afnemende hevigheid, die bliksemsnel zich voortplantte, is vannacht te Detroit ge* voeld om 3 uur 45 en vervolgens te Indiana polis en Columbus in Ohio, te Cincinnati en te Louisville om ongeveer 3 uur 49. De voortgol- vende beweging heeft dus 1600 K.M. afgelegd in vier minuten. Te Detroit en in de buiten wijken der stad is eenige schade aangericht. Te Moinssever in den staat Indianapolis werden de slapende inwoners uit hun bed geslingerd. DANZIG, 9 Maart (DNB) Door den zwaren ijsgang in de Weichsel stijgt ook het water van de zijrivier Brahe met zeer groote snelheid. He' heeft reeds een peil bereikt, zooals sedert eeuwen niet geregistreerd is. Bij Langenad staat de weg tusschen Bromberg en Thorn blank. Te Bromberg is de Brahe buiten haaf oevers getreden: het hoofdpostkantoor staat gedeeltelijk onder water. Men verwacht, dat het water morgen vroeg zijn hoogsten stand za' bereiken. OSLO, 9 Maart. (D.N.B.).In de legercom- missie van het Zweedsche Storting is het tot heftige discussies gekomen tusschen de burger lijke partijen en de regeering. De eerste wen- schen een verlenging van den militairen oefe* ningstijd op 84 dagen, waartegen de regeerinS ernstig gekant is. In parlementaire kringel1 gelooft men, dat de regeering zelfs de vertrou wenskwestie zou willen stellen. Dinsdagmorgen heeft de hoofdingenieur-dif* van den Rijkswaterstaat te Arnhem aanbesteed het maken van acht gedeelten van het zij' kanaal naar Almelo der Twente-kanalen, in o® gemeente Ambt-Delden. Borne en Almelo tus schen den Schoolweg en den rijksweg van Al melo naar Wierden. De aanbesteding geschiedde in twee gedeel ten: a. aanleg in werkverschaffing; b. aanleg met zelf te kiezen arbeiders. Er waren veertien inschrijvingen. De beide laagste waren van de N.V. Aannemingsmaat schappij v.h. Hillen en Roosen en BetonbouW' onderneming Trio te Amsterdam, voor a' ƒ698.000 met een loonpost van ƒ350.000 en h- ƒ649.000; benevens de aannemer H. G. L. Fok te Hengelo (O.) voor a. ƒ770.000 met een loon post van 520.000 en b. 610.000. De gunning volgt later,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4