Ziekenhuis St. Joannes de Deo ■vooruitbetaling!. 12 I DE UNO DOEKJES Haarlem, 10 Maart GOUDEN JUBILEUM SITTERS KAR WIJ RUIMEN SNEEUW! SUNLIGHT VIM OF RADION BONS UW TROÜWE HELPERS BIJ DE SCHOONMAAK WOENSDAG 10 MAART 1937 STADSMEUWS Een halve eeuw hebben de Broe ders in Haarlem en omstreken troost en verlichting gebracht in smart en lijden Op 14 April feest Te danken aan den Bisschop Het nieuwe ziekenhuis De overste van het Ziekenhuis St. Joannes de Deo, de eerio- Broeder Stephanus U p-t o-date N.V. HAARLEMSCHE BOAZ BANK Dividend 4% pCt. PERSONEELSCONFERENTIE N. Z. H. T. M. Contactcommissie in de werkplaats SCHERER KOMT Nieuws van de H.O.V. 90. 35 caat par «raak 50 pi' ",,k Het Ziekenhuis „St. Joannes de Deo" in de Maerten van Heemskerkstraat Stijve Haarlemmers hebben van morgen de spieren goed kunnen oefenen, evenals 450 ge meente-ruimers Kleine ongevallen Reiniging actief KUNST AAN HET VOLK Molière's „De Vrek" LEDENCONCERT H.O.V. Solist: Hans Bijvanck, viool VOOR SLECHTS JOSEPH SCHERER BEZOEKT HAARLEM AGENDA Bioscopen 11 Maart Bioscopen INSTELLINGEN E Vincentius vraagt Wat U niet meer draagt. B Help veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. E j N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 Op 16 Maart zal voor de ziekenverpleging tal Haarlem in het algemeen en voor de Broeders van St. Joannes de Deo in het bij zonder een herinneringsrijke jubileumdag zijn. Dan is het n.1. vijftig jaar geleden, dat de Broeders van Barmhartigheid, in den volksmond beter bekend onder den naam van Broeders van Joannes de Deo", zich in onze stad vestigden. In deze vijftig jaar hebben de Broeders in edele offervaar digheid onvermoeid gearbeid aan de zieken verpleging in Haarlem en omgeving en daar door de sympathie en dankbaarheid niet al leen van Haarlems Katholieken, maar ook van de andersdenkenden verworven, zoodat het ziekenhuis een eereplaats in Haarlem heeft verworven. De congregatie der Broeders werd gesticht deor den H. Joannes de Deo, een Portugees, met bet doel arme zieken te verzorgen. Deze con gregatie verbreidde zich over verschillende lan den: Italië, Spanje, Frankrijk en Duitschland. ■to ieder land ging de Congregatie een zelf standig geheel uitmaken, hoewel alle huizen den- elfden kloosterregel volgen en denzelfden Pa- tooonheilige vereeren. Tijdens den Kulturkampf in Duitschland richt en de Duitsche Broeders zich tot het gastvrije bolland en vestigden zich eenigen te Kaatsheu- Vei, waar zij veel armoede en gebrek leden. In i877 werd te Den Bosch een ruimer huis ge sticht en thans bezitten zij o.a. huizen te Den ®osch, Nijmegen, Utrecht, Den Haag, Amster dam en ook te Haarlem. Dat laatste is eigenlijk te danken aan den toenmaligen Bisschop van Haarlem, Mgr. Bot- tottianne, die Zijn toestemming gaf, dat de broeders zich (op verzoek van Jhr. van Rijcke- v°rsel) te Amsterdam vestigden, mits ze dan °°k in Zijn Bisschopsstad kwamen wonen. De Broeders voldeden gaarne aan dit verzoek, tohüat juist tegelijkertijd door de Regenten, van bet Hofje van Beresteyn in de Lange Heeren- 5traat een brief was geschreven aan de Broeders te Den Bosch. De batige fondsen van het Hofje ''aren nJ. tot een groote som aangegroeid en fle Regenten kochten daarvoor een huis in de dansstraat (het latere St. Nicolaasgesticht) met bet doel dit huis in te richten voor verpleging vati hulpbehoevende oude mannen. Zij vroegen den Broeders de leiding van dit Tehuis op zich to nemen, een verzoek dat samenviel met de d'tnoodiging van Mgr. Bottemanne tot de Broe ders om zich ook in Haarlem te vestigen. Reeds 16 Maart 1887, nog twee maanden voordat "et huis te Amsterdam werd be'trokken, arri- il geerden twee Broeders en een Overste te Haar tooi om het huis in de Jansstraat te gaan lei- ton. Dit gesticht is dus de bakermat geweest ton het ziekenhuis in de Maerten van Heems- berkstraat. Van de drie broeders is een zeer tohg aan het Gesticht verbonden geweest en beeft nog het 25-jarig bestaan medegemaakt. °P 1 Mei 1887 kwamen de twee eerste ver- Weegden in het gesticht (een uit Rotterdam en ton uit Heemstede), welk getal spoedig aan gloeide tot veertien, het maximum, dat in het ^sticht ondergebracht kon worden. Hoewel de torpleegden bü hun intrede in het gesticht min- ^tons 55 jaar oud moesten zijn, heeft een van to veertien toch nog het zilveren bestaansfeest jaar later kunnen meemaken! Hieruit blijkt W Welk een zeer goede verzorging de oudjes er totioten. •lammer genoeg ontbrak het de Stichting aan toil kapel, waar blijvend ons Heer bewaard kon toirden. Wel was er een Oratorium, waar een tostend geestelijke en een priester-patiënt, de toeleerw. heer kapelaan v. Aalst (later de eerste tortor van het ziekenhuis ,,St. Joannes de Deo") e H. Mis las. Uitbreiding van het gebouw werd echter noo- 's en daarbij werd ook voor een flinke kapel tozorgd. Plechtig deed daarop Ons Heer Zijn totocht in het Gesticht. Daarop trad een andere groote verandering to- Het Gesticht stond nog steeds onder het toe- toht van de Regenten van het Hofje van Bere ken, hoewei zich bij geen enkel huis van de to'oeders in andere steden zooiets voordeed, bovendien liepen de doelstellingen van 't Hofje *to van de Broeders uiteen. Het Hofje verpleeg- to natuurlijk alleen oude mannen, doch het dieven van de Congregatie der Broeders is ge- j tolt op de verpleging der zieken. Daarom werd r* onderling overleg besloten, dat de Broeders tot Gesticht zouden koopen en de Regenten toor de oude mannen, die in het Huis verpleegd f°Uden blijven, een vaste som voor verpleeg- tosten zouden betalen. Dit gebeurde ook inder- to"d in 1890. Voor den aankoop van het Iwis W°ten de Broeders een geldleening groot 25.000. De Regenten hielden daarmee op be- toerders van 't Gesticht te zijn. Aan hen blijft Witer de eer toekomen, dat zij de Broeders in „tot hebben gesteld zich in Haarlem te vesti gen. De Broeders begonnen daarop ook mannelijke toeken van alle gezindheid te verplegen en dit toed alweer plaatsgebrek ontstaan, zoodat be goten werd tot een geheelen nieuwbouw. Drie geinen kwamen daarvoor oorspronkelijk in toiirtierking: een terrein bij het viaduct, een Jbder, waar thans de R. K. kerk van de HH. ytoabeth en Barbara staat en een derde in de "toerten van Heemskerkstraat. Daar op de bei- andere al gebouwen aanwezig waren, werd ?et laatste uitgekozen. Een geldleening, de op- tofigst van den verkoop van het Gesticht in to Jansstraat en vrijwillige bijdragen gaven te- arnen de noodige financiën om den bouw te "uilen bekostigen. Architect Blanke, uit Amsterdam, een leerling den beroemden architect Cuypers, ontwierp Öe Plannen. In Mei 1891 werd de eerste steen êeiegd en zeer vlot ging de bouw, want.... de loeders hielpen zelf flink mede met het bou- jtoh van hun toekomstig ziekenhuis! Als in de giiddeleeuwen bij den bouw van kloosters en erken droegen de broeders zelf kalk en stee- balken en andere benoodigdheden aan j"huit schuiten, die in den Schotersingel ge- cja^id lagen. Reeds om half vier des morgens v°rd dit werk begonnen, zoodat het ziekenhuis t recht een „eigen" stichting van de broeders sehoemd mag worden! *ieel Haarlem stelde belang in dezen bouw. Comité's, ook van Protestanten en Israëlieten, verzamelden geld om den Broeders een stoffelijk blijk van hulde aan te bieden. Op 1 Januari 1892 betrokken de bewoners van het Gesticht aan de Jansstraat hun nieuwe' woning. In een Jan-pleizier trokken de Broeders de stad en Bloemendaal door naar het zieken huis, waar een feestmaaltijd werd aangericht. De toenmalige Bisschop van Haarlem, Mgr. Bottemanne, heeft in Augustus 1892 in tegen woordigheid van talrijke genoodigden en auto riteiten het gebouw ingewijd. Nog geen vier jaar later was er weer werk aan den winkel, want. alweer een uitbreiding was noodig. Daartoe werd een achtervleugel (thans ziekenhuis voor de derde klasse) aange bouwd met operatiezalen, ziekenzalen enz. I'" datzelfde jaar 1896 maakten de Broeders zicb buitengewoon verdienstelijk door de verpleging van de lijders aan cholera, die toen epidemisch onze stad teisterde. Daartoe was een barak op gericht. Thans worden de lijders van besmet telijke ziekten er niet meer verpleegd. De oorspronkelijke aanleg van den tuin is een schepping geweest van den bekenden tuinarchi tect L. Springer. Van de latere uitbreidingen moet nog genoemd worden het fraaie lijken huisje. De eerste rector was, zooals genoemd, de zeer- eerw. heer v. Aalst en na hem hebben tal van voortreffelijke priesters de geestelijke belangen van het ziekenhuis gediend. We behoeven slechts, om in den laatsten tijd te blijven, den naam van den aan alle Haarlemmers bekenden rector Timp (nu pastoor Timp) in herinnering te brengen. Thans zet rector van Zon deze goede traditie voort. Van den aanvang af is er alle zorg be steed om het ziekenhuis up-to-date te ma ken voor wat betreft de hygiënische eischen en de moderne heelkundige inrichting. Toen de geneeswijze van pastoor Kneipp in zwang was, werd in het ziekenhuis een speciale afdeeling daarvoor gereed gemaakt. In 1909 kwam de behandeling der huidziekten, in 1911 de afdeeling der maagziekten, enz. en daarna verscheidene drukgebruikte poliklinieken erbij. Op 2 Januari 1907 werd de operatiekamer door Dr. Steffelaar in gebruik genomen en hoe- vele operaties zijn er sedert dien niet verricht! Het aantal personen, dat er een blindedarm of gezwel is „kwijtgeraakt", is legio. De verschillende zalen en kamers zijn zoo modern mogelijk uitgerust. Het aantal bedden bedraagt 125, er zijn 33 broeders en verschil lende bekwame doctoren aan het ziekenhuis verbonden, waarvan al sinds vele jaren Dr. J. v. Schuylenburch geneesheer-directeur is. Behalve een afdeeling voor bejaarde mannen eigenlijk de meest oorspronkelijke afdeeling! heeft de instelling ook een pension voor mannen. Er zouden reeksen cijfers te geven zijn over de patiënten, die de zorgen van de Broeders izoowel in het ziekenhuis als bij thuisverple ging) hebben genoten. Cijfers zijn echter droog en daarom worden hier alleen enkele sprekende gereleveerd: In 1936 bedroeg het totaal aantal verpleegdagen 25360. Er waren maanden, dat het ziekenhuis 115 verpleegden telde. De bevol king bedraagt ongeveer 175 zielen. Men bedenke daarbfj, dat de crisis zelfs niet de ziekenhuizen onaangetast heeft gelaten, doordat de zieken meer thuis verpleegd worden. Maar welsprekender dan de cijfers zijn de vele staaltjes van opofferende hulp, door de broeders met zooveel geduld en onvermoeide hartelijk heid aan de zieken gegeven en de vele blijken van grooten dank en waardeering door Katho liek zoowel als niet-Katholiek Haarlem betoond (o.a. nog onlangs bij het gouden jubileum van den Broeder-overste Stephanus) aan de Broe ders van Barmhartigheid, die in Haarlem thans vijftig jaar het veeleischende, gedurig-vragende en zeker niet aangename op zichzelf geno men liefdewerk van ziekenverpleging beoefe nen. Menigeen, die in het ziekenhuis verpleegd is, hetzij voor kort of lang, om een geringe wond of zware ziekte, zal dan ook ongetwijfeld met de Broeders en andere inwonenden, het jubi leum medevieren in erkentelijkheid voor de goede verzorging en deskundige hulp, in „St. Joannes de Deo" ontvangen. Wegens de Vasten is de feestviering uitge steld tot Woensdag 14 April. Aan de op 31 Maart a.s. te houden Alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Haarlemsche Boaz Bank zal worden voor gesteld het dividend over het boekjaar 1936, na ruime reserveering, te bepalen op 4)4 pet. (onv.) Als gebruikelijk werd Dinsdagmiddag door de Directie van de N. Z. H. T. M. de driemaan- delijksche conferentie met de vakorganisaties in het hoofdkantoor van de N.Z.H.T.M. aan de Leidschevaart te Haarlem gehouden. Met be perking tot de hoofdzaken werd tot het navol gende besloten. Ingesteld zal worden, voorloo- pig in de werkplaats te Haarlem, een contact commissie, waarin andere onderwerpen dan de dienstindeeling besproken kunnen worden; als nog zal vooraf vanwege de directie worden vast gesteld, welke onderwerpen men ter sprake kan brengen. Nu er eenige vacatures van „ploegbaas" tengevolge van de bezuiniging onaangevuld zijn gebleven, zal worden nagegaan, of er gegronde aanleiding bestaat, om de functie „voorwerker" in eenig opzicht te splitsen. Met betrekking tot de nieuw ingevoerde ver lofregeling wordt het aantal toegestane z.g.n. „snipperdagen" te gering geacht, de directie zal nagaan, of het mogelijk is, om zoowel twee verlofdagen als de twee extra-verlofdagen als snipperdagen aan te merken, zonder daardoor in extra uitgaven te vervallen. Buitengewone werkzaamheden, als sneeuw ruimen e.d., welke worden verricht tusschen 10 uur des avonds en 6 uur des morgens, zullen in de desbetreffende regeling als „nachtarbeid" worden aangemerkt, terwijl eveneens wordt be sloten, om bij nachtarbeid gedurende twee of als dien van den overigen nachtarbeid, den laatsten nachtarbeid even lang te doen zijn als die van den overigen nachtarbeid. Gehandhaafd zal worden de bepaling, dat voor hen, die den vrijen Zaterdagmiddag ge nieten, de Zaterdag desondanks als geheele ver lofdag geldt. Vrijdag 12 Maart, 8 u., bij Brinkmann, Gr. Markt Onderwerp: „Zwerftochten door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika" met lichtbeelden Kaarten 25 en 15 cent aan de zaal en Zijlstr. 25 Zie artikel in dit blad Op het laatste ledenconcert der H. O. V. op Vrijdag 12 Maart in de Gem. Concertzaal onder leiding van Frits Schuurman, zal de bekende pianiste Henriette Bosmans haar medewerking verleenen. Het bestuur der H. O. V. besloot den toe gangsprijs voor niet-leden te stellen op f 0.50, vertrouwende, dat een groot aantal van het muziekliefhebbend Haarlemsch publiek dit laat ste concert zal gaan bijwonen. De voorzitter der H. O. V. mocht uit Bloe mendaal wederom een gift van f 100.ont vangen. Wie volgt? is de vraag. Vrijdag 19 Maart a.s. geeft de H. O. V. een concert in den Stadsschouwburg. De dirigent voor dezen avond is de heer Wim Rettich. Me dewerking wordt verleend door mevrouw Lola van der Ben, zangeres. Mevr. Van der Ben ge noot haar muzikale opleiding te Miinchen, aanvankelijk studeerde zij piano, doch later trok de zang haar meer aan. Zij zong o.a. onder leiding van Elmendorf, Knappertsbusch, Paul Schmitz en Max von Schillings, in Zwitserland, Oostenrijk, Italië en Frankrijk. Ten slotte ging zij over naar de opera. Den laatsten tijd na haar huwelijk trad mevr. v. d. Ben slechts weinig in het openbaar op. Een deel van de opbrengst van het concert komt ten bate van het Brokkemhuis. GEEN™ philips RADIO STOFZUIGERS 10 jaar raparatias gratis SIKAR Ril WIELEN Diafttal-varxakariag grotb HAARLEM Schoterweg 1 Telefoon 16659 Er zijn vanmorgen heel wat schoppen uitge deeld! De hevige sneeuwval, die gisteren tot in den avond duurde deed ieder inzien, dat met ruimen geen succes behaald zou kunnen worden. Maar daarom kwamen ook vanmorgen alle hens aan dek en vroeg men zich af, waar ter wereld al die schoppen wel vandaan kwamen. Voor het groote werk zorgde natuurlijk de stadsreiniging, die vanmorgen 450 man de stad inzond om het mooie sneeuwdek weg te halen en te veranderen in sneeuwbergen langs de trot toirs. Critiek was er natuurlijk genoeg, de een achtte het een schande, dat de straten in vuile modderpoelen herschapen werden, de ander klaagde, dat het in zijn straat spiegelglad was en of hij, als belastingbetaler, niet evenveel recht had op een verschooonde straat. Naast den reinigingsdienst had ieder oprecht stadgenoot zijn particuliere sneeuwruiming. En zoo zag men menigen stijven Haarlemmer zijn spieren oefenen bij het ontblooten van het straatje voor zijn deur zijn stoepje of zijn paadje naar zijn schuurtje. Daar niet iedereen dezen socialen plicht begreep zat men in vele straten nog zeer lang in een modderkliek. Buiten was het echter een feest van belang. De jeugd trok er met sleeën op uit en daar het vandaag niet zoo koud was (de noordooster was een zuid-wester geworden) kon men zich pret tig amuseeren. Het spreekt vanzelf, dat de slee- pret zich concentreerde rondom het Kopje te Bloemendaal. Er zijn gelukkig geen ernstige ongelukken gebeurd. Op de Zomerkade kwam een 75-jarige man tengevolge van de gladheid te vallen, waarbij hij zijn schouder kneusde. Een auto, die de Leidsche brug op reed, slipte en kwam terecht tegen een 32-jarige juffrouw, die viel en met een gekneusd been bleef liggen. In de Graaf Willemstraat reed een 60-jarige kruidenier op de fiets, die door de gladheid viel en zijn onderbeen brak. Per zieken auto is hij naar de Mariastichting vervoerd. Op den Bronsteeweg te Heemstede botste een personenauto, doordat het zicht belemmerd werd door de besneeuwde ruiten, tegen een vrachtwagen, waarbij beide voertuigen zwaar beschadigd werden. De inzittenden bleven onge deerd. Door de gladheid van den weg botsten twee auto's tegen elkaar in de bocht van de Zand- voortschelaan en den Bentveldweg. Beide wagens kregen materieele schade. De auto's hadden een matige vaart, zoodat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. Zoodra het sneeuwdek zich in onze stad ver toonde werd ook de Reiniging actief. Veegma- chines trokken uit om de sneeuw aan den kant te vegen en van 8 tot 1 uur gisterenavond zijn de zandstrooimachines rondgereden. En ook heden zijn de pekelwagens en veegmachines in actie. 500 werklieden en 15 paarden en wagens zijn in dienst gesteld om het personeel der Rei niging te helpen. Zelden hebben wij zoo'n vlotte vertooning medegemaakt als Dinsdagavond, toen het Gezel schap Jan Musch voor de vereeniging „Kunst aan het Volk" Molière's „De Vrek" in den Stads schouwburg opvoerde. Het was veel vroeger uit, dan men verwacht had! Er zaten een tempo en een haast mechanisch- snelle opeenvolging van scènes in, die filmach tig aandeden. Nu is De Vrek al meer ten tooneele gekomen. In den loop der eeuwen zelfs ontelbaar vele malen! Ook het gezelschap van Jan Musch heeft het ettelijke malen opgevoerd, bij welke gele genheden het gedétailleerd in onze courant is besproken, zoodat we er nu niet dieper op in behoeven te gaan. Het snelle tempo verkreeg men door de sarcastische ideeën, die Molière zijn doorgaans gechargeerde tooneelfiguren (bespottingen van zijn vijanden!) laat oreeren, snel op te zeggen en weer te geven. En dan blijft er van de klucht zelve slechts nog een aantal komische verwikkelingen en vermakelijke grap jes over, die spoedig vergleden zijn. Met zijn spotternijen en rake satires niet alleen op de gierigaards! blijft de Vrek, al is hij eeuwen oud en draagt hij andere kleeren dan wij, een exempel van alle tijden en sterk boeiend in den tooneelvorm dien Molière hem gegeven heeft. Jan Musch heeft hem met groote dramatische kracht en prachtige uitbeelding gespeeld, hoe wel de vraag bij ons opkwam of de woede van den vrek in het eerste bedrijf niet wat mar kanter had kunnen zijn en of sommige van Musch' typische uitingen en handelingen niet wat cliché worden vergeleken bij zijn andere groote rollen. Ook de andere rollen kregen een voortreffe lijke en op elkaar ingespeelde vertolking, al leek ons Elise wel wat vlak. De costuums waren een en al gratie! Een volle schouwburg heeft zich uitstekend met De Vrek vermaakt en Jan Musch flinke ovaties gebracht. K. De Ouverture ,,Die Verkaufte Braut" van Sme- tana hoort men niet zoo vaak van ons orkest. We waren dan ook blij, ze nu weer eens als openingsnummer te hooren te krijgen. En hoe moeilijk het werk vooral rhythmisch ook zij, de musici brachten het er onder Schuurman's pit tige leiding uitstekend af. Er zaten gloed en verve in deze vertolking, een echt Slavische inslag, al bad het gekozen tempo misschien iets lang zamer kunnen zijn. Overigens een prachtig ge orkestreerd werk, evenals trouwens het Viool concert van A. Dvorak in a kl. terts, waarin Hans Bijvanck, de concertmeester der H.O.V., als solist optrad. We vinden zijn toon voor een werk als dit evenwel niet ruig genoeg en te weinig dragend, om tegenover een bijna con stant op den achtergrond spelend orkest uit te komen. We moeten echter onmiddellijk toege ven, dat zijn speelwijze en opvatting van groo- ter durf getuigden en van een losheid en brille, welke hier wel zeer op hun plaats waren. Zeer goed kwam de Canzona in het bij het eerste aansluitende langzame tweede deel, het Adagio tot haar recht. Het in Rondo-vorm ge schreven Allegro giocoso had gerust wat breeder en hier en daar, vooral van de zijde van den solist, wat nadrukkelijker gekund. Zijn succes was nochtans welverdiend, al ware het alleen reeds om de technische verdiensten, die in dit hooge eischen stellende werk een niet geringe plaats innemen. Na de pauze verklankte het orkest de „Shéhé- Teneinde onze trouwe verbruiksters gedurende de schoonmaak eens een aangename verrassing te bereiden, hebben wij besloten om van 9 tot 25 Maart 6 fraai geborduurde shantung zakdoekjes verkrijgbaar te stellen voor slechts 12 geschenkenbons van: Sunlight Zeep, Vim of Radion! Inwisseling der bons kan uitsluitend geschieden aan het bekende SUNLIGHT GESCHENKENDEPOT, KRUISWEG 57. HAARLEM. Gedurende dezelfde termijn zijn in het Sunlight Geschenkendepot ook nog de volgende artikelen verkrijgbaar tegen een uiterst laag aantal bons: 3 stevige kleerhangers4 bons handig naaldenboekje. 4 bons sportriem.....10 bons handgevlochten papiermand 16 bons wollen haas 24 bons leuk fantasieschortje 25 bons Bedenk echter, dat deze speciale aanbieding slechts tot 25 Maart geldig is en deze artikelen alleen worden afgegeven zolang de voorraad strekt. U zult er dus goed aan doen, enige pakken Sunlight Zeep, Radion en ook een paar bussen Vim in huis te nemen. Bij de schoonmaak zullen zij wonderen voor U verrichtenI De geschenken moeten persoonlijk worden afgehaald aan bovengenoemd adres en worden dus niet toegezonden. razade" van Rimsky-Korssakow, een werk vol tooverpracht in zijn rijke orkestratie. Ons dunkt, dat we het al eens beter door ons orkest hebben hooren vertolken. Het was dezen avond nogal eens onrustig en rhythmisch klopte niet altijd alles volkomen. En wat moeten we zeggen van het hout, vooral van de fagot, hier met een te lage, daar weer met een te hooge intonatie spelend. Het bedierf veel van de prachtige ef fecten, waaraan dit werk zoo rijk is. Frits Schuurman zag nochtans kans zijn intenties zooveel mogelijk te verwezenlijken en bereikte ondanks de gewraakte details zeer mooie or kestrale effecten, waarvoor de niet zeer talrijke aanwezigen hem langdurig en hartelijk dankten. Het laatste ledenconcert, dat een zeer belang rijk programma brengt, met niet minder dan twee eerste uitvoeringen, waaronder het In Me- moriam Matris van onzen oud-stadgenoot Wil lem Landré, heeft Vrijdag 12 Maart e.k. plaats. Het vaH alleen te betreuren, dat juist dezen avond voor de Haarlemsche afdeeling van Toonkunst het vioolwonder Giulia Bustabo speelt, zoodat de muziekliefhebbers zich wel voor een moeilijke zoo u wilt niet moeilijke keuze gesteld zien. Te betreuren valt het even wel, dat voor dergelijke gevallen geen modus vivendi kan worden gevonden. Immers, voor beide vereenigingen zullen gelijktijdige concer ten een handicap blijken. Wat toch de bedoe ling niet kan zijn. J. S. Men bericht ons het volgende: De heer J. Scherer, die 12 Maart alhier een lezing zal houden over: „Zwerftochten door de Vereenigde Staten van Noord-Amerika", spreekt naar verkiezing 5 talen: Fransch, Duitsch, Ita- liaansch, Engelsch en Esperanto. De heer Scherer n.l., die thans burger is van Los Angeles en o.a. uitstekende introducties heeft van den burgemeester van genoemde stad en van den gouverneur van Californië, is ge boortig uit Zwitserland, het land der drie eerst genoemde talen, tevens vele jaren het centrum der Esperanto-beweging. Vier werelddeelen: Europa, Azië, Afrika en Noord-Amerika heeft deze moderne wereldrei ziger bezocht en bekeken. Van dit laatste getuigt een verzameling negatieven van bijna 40000 zelf opgenomen foto's. Op zijn reizen, die zich in de jaren 1930 1932 uitstrekten tot in Japan, Kambodsja, Bali, Java, Engelsch-Indië, Egypte, daarna de Ver eenigde Staten en thans weer in Noord- en Cen- traal-Europa, hield hij reeds meer dan 1100 le zingen in 48 verschillende landen, sprak hij 50 keer voor de microfoon om te vertellen van alhet gewone, het alledaagsche, dat hij zag en mee beleefde. De heer Scherer, van beroep journalist, werd op zijn reizen een verwoed ama teur-fotograaf die zich in de eerste plaats inte resseerde voor het intieme, huiselijke leven der door hem bezochte volken en dit in ontelbare beelden vastlegde. Het was niet het bizarre, het exotische dat hem trok, maar wel het speci fiek eigene van het leven van allen dag. En daartoe kreeg hij toegang, en door zijn offi- cieele aanbevelingsbrieven en door het Esperan- to-insigne. In zijn rijk geïllustreerde boek „Rondom de wereld met de groene ster" zien we hem dan ook zoowel in conferentie met den Oostenrijkschen Staatspresident als in levendig gesprek met een Japansche filmster of in den huiselijken fa miliekring op Java. Na een verblijf van een paar jaar in N.-Amerika, bereist de heer Scherer se dert Juli 1936 achtereenvolgens Denemarken, Noorwegen, Zweden, België, Noord-Frankrijk, Tsjechoslowakjje, Oostenrijk, Zwitserland en thans Nederland. Nadat hij ook in ons land een serie lezingen zal hebben gehouden, vertrekt de heer Scherer weer naar Amerika, om daar voordrachten over de thans door hem bezochte landen te houden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Gebouw St. Bavo Proza, 8 uur; R.K. Brid geclub, 8 uur; R.K. Schaakclub, 8 uur; Feest commissie Transportarbeiders, 8 uur. „Domi" overveen: Jonge Werkgevers en R.K. Volksbond, kwart over 8. Stadsschouwburg Gez. „Het Masker" „Het Nest", kwart o'uer 8. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraad Haar lem, half 2. „De Kerkuil", .Nieuwe Gracht Dan te Alighieri", kwart over 8. Rembrandt-theater: „Zonen van de Zuidzee", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Zaken zijn zaken", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Duizendmaal bedankt", 2.30 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac, 115 uur. Gebouw „St. Bavo": Bestuur Bouwvakbond, 8 uur; Bestuur R.K. Volksbond, 8 uur; Fede ratie groenten- en fruithandelaren, 8 uur; Technische groep postpersoneel half 9. Café-restaurant Gebr. Brinkmann K. J. M. V. „St. Augustinus". Stadsschouwburg De Ned. Tooneelgroep „Rijksstraatweg No. 6", kwart over 8. Rembrandt-theater: „Zemen van de Zuidzee", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Zaken zijn zaken", 230, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Duizendmaal bedankt", 230, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac, 115 uur. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend. Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabethvereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum: Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis: (R.K. Kraamhulp), Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R.K. Wijkver pleging, Magazijn verplegingsartifcelen, inschrij ven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. pluim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminii^ SlIluillllllllllllllllllllimtHlllllllllllllllltlllllUillllllllWHIWHIlUUI'R

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5