De opmarsch der rechtschen door de rooden erkend Was Oostenrijk in gevaar? Het nieuws van heden ir TAXI? -w BEL OP17031 MODERN HEIDENDOM IN DUITSCHLAND DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 5? - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per Week 25 centper kwartaal f 3.25per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 11 MAART 1937 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20454 Het „Hongaarsche avontuur" was een Duitsche poging, om Weenen in zijn macht te krijgen Onthullingen van „Der Oesterreicher" De stakingen in de Ver. Staten Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii| Chrysler eischt ontruiming der fabrieken Twintig gewonden bij relletjes Zeelieden worden schuw Zij weigeren het risico van een Spaansch bombardement te nemen Mussolini's reis naar Libye Bevolking wordt per radio van zijn aankomst verwittigd Val van Guadalajara morgen verwacht De „Mar Cantabrico" zou met haar geheele lading in recht- sche handen zijn Ook de opmarsch in het Zuiden hervat Een tegenaanval? Minorca op rantsoen De jacht op schepen Daladier verdedigt den middenstand Een motie van de Fransche radicaal-socialisten Nieuwe relletjes in Tunis Inboorlingen vallen gendarmes aan Engelsche bladen in Duitschland verboden Ontstellende cijfers omtrent geloofsafval Kloosterlingen uit de school verdreven Katholiek leerboek verboden Het Westelijk pact Waarschijnlijk nog geen antwoord van Duitschland Het vraagstuk van de grondstoffen De commissie acht zich tot her verdeeling niet bevoegd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN DAG EN NACHT GEOPENir De Fransche defensïe- leening Rentevoet bepaald op 4x/2 procent Het proces van Guy de Fontgalland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. te iu te voot die Koning Faroek I van Egypte arriveerde in gezelschap van zijn moeder te St. Moritz WEENEN, 11 Maart. (Havas) De toe stand in Hongarije heeft de legitimistische kringen te Weenen levendig verontrust. Hun orgaan „Der Oesterreicher", stelt zich niet tevreden met de démenti's der regeering te Boedapest, maar grijpt terug naar zekere geruchten, die de ronde hebben gedaan over de putschverlangens. In een vandaag gepubliceerd artikel tracht liet orgaan aan te toonen, dat in deze geheele zaak vooral Oostenrijk bedreigd is geweest en het nog is. Het blad schrijft: „Ziehier wat zich heeft afgespeeld: Een groep politici is door Duitsch geld opgeruid de macht in Hongarije in handen te nemen. He beweging had niet alleen Hongarije ten doel, maar vooral ook Oostenrijk. Wanneer de putsch geslaagd was te Boedapest, zon Berlijn Oostenrijk in een schroef hebben gekregen, en het hebben kunnen bedreigen, niet alleen uit het Noorden en Oosten, maar ook uit het Zuiden, door Stiermarken heen. Aldus is de nieuwe vorm van den „Drang hach Osten". Ondanks de mislukking van den Putsch, blijft het gevaar bestaan en het zal ^eer té voorschijn komen." Het blad beweert dan verder, dat de toene ming der agitatie in Hongarije samenviel met het oogenblik, waarop Bondskanselier Schusch- higg ZiCh jn 'Zijn redevoering van 14 Februari iosmaakte van den druk der Nazi's in Oosten rijk, en dat Boedapest en Berlijn toen het °°genblik gunstig achtten om handelend op te Iteden. Volgens de „Oesterreicher" was het vooral de Hongaarsche minister van Oorlog, generaal Hoeder, die het eerst de opstandige pogingen hebben ontdekt en ze zou hebben doen mis likken door zijn maatregelen VERWACHTING: Matige tot krachtigen Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken "ÏE wind, betrokken tot zwaar bewolkt, tij- S delijk regen, aanvankelijk wellicht nog EE sneeuw, aanvankelijk nog temperatuur EE EE om het vriespunt, later zachter. Hoogste barometerstand 772.0 EE te Jan Mayen Laagste barometerstand 731.1 te Scilly EE EE Zon op v.m. 6.25 onder n.m. 5.58 uur. Licht op n.m. 6.28. Maan op v.m. 5.26 EE; onder n.m. 4.39. Nieuwe Maan 12 Maart. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 E= Be stormwaarschuwingsdienst seinde EE EE ii Maart om vijf minuten over acht aan de posten van IJmuiden tot de Belgische grens: Weest op uw hoede. illlllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIIIIIIIIINIIIUI^ ST. LOUIS, 11 Maart. (Havas). De leden van den bond van arbeiders in de automobielindu strie zijn in de fabrieken van den Generaal Mo- ï?rs, in de werkplaatsen van Chevrolet en in de *"isher carrosseriewerkplaatsen een staking met Bekruiste armen begonnen. De vice-president van de Chryslerfabrieken, Hutchinson, heeft medegedeeld, dat deze maat- ?chappij bij de rechtbank te Detroit een eisch j t ontruiming harer talrijke fabrieken heeft ^gediend. De vice-voorzitter van den bond van arbeiders Jh de automobielindustrie heeft medegedeeld, een voorloopige overeenkomst tot stand is gekomen tusschen den bond en de General Motors, inzake een minimum-loon voor de jVbeiders van de General Motors. Men hoopt heden een definitieve overeenkomst tot stand brengen. t Nader wordt gemeld, dat de staking in de ahrieken van Chevrolet en de carrosseriebedrij- *en van Fisher is geëindigd. Er is overeenstem ming bereikt tusschen werkgevers en werkne mers. Bij een botsing tusschen ongeveer 200 stakingsposten en vijf en twintig politie- hianschappen te Alameda, die trachtten hiet-georganiseerde arbeiders te escorteeren haar de fabriek van de California Packing Corporation, zijn twintig gewonden gevallen, van wie sommigen zware kwetsuren hebben hekomen. Er werd fel gevochten, waarbij gebruik ge haakt werd van steenen, knuppels, traangas, «ortom van alle beschikbare projectielen en ^ijdmiddelen. De strijd werd beslecht, door- de politie alle beschikbare manschappen J ngs naar de plaats der gevechten zond, en ersterkingen uit Oakland liet komen. GIBRALTAR, 11 Maart (Reuter). Twee Engelsche en zes Nederlandsche zeelieden van het Engelsche stoomschip „Thorpe- hall", dat zich naar Alicante moest bege ven, hebben zich heden voor den politie rechter te Gibraltar te verantwoorden ge had, wegens weigering naar zee te ver trekken. Het schip was Dinsdag uit Bilbao aange komen met stukgoederen. De beklaagden verklaarden niet naar Ali cante te willen vertrekken, uit vrees hun le ven in gevaar te brengen, daar zich tien jonge Spanjaarden aan boord bevonden. Daar zij zich van rechtskundigen bijstand wilden voorzien, werd de zaak verdaagd. Met de bewering, dat zij voor oorlogsrisico's zouden worden geplaatst, hadden zestien En gelsche zeelieden geweigerd in hun land te monsteren op een schip, dat een reis naar Valencia zou maken. Nadat de autoriteiten in verband hiermede hun werkloozensteun hadden ingehouden, legden zij het geval voor aan het scheidsgarecht te South Shields. Dit heeft hen in het gelijk gesteld, en hun het recht op schadeloosstelling toegekend. ROME, 11 Maart. (Havas). De gouverneur van Tripoli, Balbo, heeft gelast, dat bij de aankomst van Mussolini geheel Libye hiervan per radio verwittigd moet worden en dat tijdens het geheele bezoek van den Duce de gebouwen met vlaggen moeten zijn getooid. MADRID, 11 Maart Havas J. Uit be richten in de linksiche „Mundo Obrero" blijkt, dat de nationalisten aanzienlijk zijn opgerukt In de provincie Guadalajara. In het Westen zijn zjj doorgedrongen tot Toba, in het centrum tot voor Alma- drones en in het Oosten tot Abanades. Het doel van de Westelijke colonne is de weg van Aragon, de centrale colonne rukt op naar Brihuega en de oostelijke naar Cifuentes. De gemotoriseerde eenheden, welke door de rechtschen in het vuur werden gebracht, stelden hen in staat deze beide laatste plaatsen onmiddellijk te be dreigen. Het schijnt niet, dat hun aanval gericht is tegen Guadalajara; vermoedelijk zullen beide colonnes den loop van de Tajuna en den Taag volgen. Generaal Queipo de Llano zelde in zijn da- gelijksche radio-toespraak, dat de rechtsche troepen ondanks het slechte weer oprukten over een front van 21 K.M. Tijdens een plaat selijken aanval in de streek van Tajuna de den de regeeringstroepen een mijn te vroeg springen, waardoor zij zelf zware verliezen leden. De witte troepen zijn aangekomen in de nabijheid van Torija, op minder dan 20 kilometer afstand van Guadalajara. Naar verluidt hebben de regeeringstroepen gisteren tegen het einde van den middag een tegenaanval ondernomen aan het front van Guadalajara. Men zegt, dat deze tegenaanval de regeeringstroepen in staat heeft gesteld hun stellingen eenigszins te verbeteren op verschillende punten. Aanvankelijk verrast door het plotselinge van den tegenaanval, gingen de rechtschen van hun kant weer tot den aanval over. In den sector van de Jarama hebben de linkschen zich teruggetrokken met achter lating van talrijke dooden, na een vrij hevig gevecht. In den sector van Siguenza hebben de rechtschen een geheel rood bataillon, bijge naamd „de roode leeuwen" vernietigd. Na den vijandelijken tegenstand, o.m. in den sector van Jadraque, te hebben verbroken, hebben de nationalisten Castillo Blanco, Villa Nueva de Argecilla, Jadraque Miralrio en Val Her- moso de las Monjas bezet. De rooden lieten 400 dooden achter en de vlag van het batail lon „de leeuwen van Alicante". Aan het front van Asturië zijn de rechtschen opgerukt in den sector van Pando, waarbij zij belangrijke stellingen bezetten en den rooden groote verliezen toebrachten. Aan het Zuid-front rukten de rechtsche troepen ondanks het slechte weer op, en Woensdag hebben zij Villanueva del Duque bezet, terwijl Pozo Blanco waarschijnlijk spoedig in hun handen zal vallen. Radio Burgos deelt mede, dat tengevolge van de actieve bewaking ter zee de bevol king van het eiland Minorca op rantsoen moet worden gesteld, aangezien de meel- voorraden aan het einde van deze maand geheel zullen zijn uitgeDut. „Radio Veridad" heeft in een Catalaansche uitzending een beroep gedaan op de Catalanen, en hen uitgenoodigd zich niet te leenen voor de anarchistische verlangens „Catalonië te ma ken tot een vesting en op deze wijze den datum van de definitieve bevrijding van Spanje uit te stellen". Volgens de „News Chronicle" hebben inge nieurs van den Britschen radiodienst ontdekt, Nationalisten, die zich in de omgeving van Madrid op een heuvel hebben genesteld, om de aanvalspogingen van hun infanterie te steunen dat „Radio Veridad" een zender is te Florence, die voor Franco gunstige berichten uitzendt. Volgens een specialen correspondent van Reuter wordt de val van Guadalajara heden of uiterlijk morgen verwacht. Generaal Queipo de Llano heeft een offi- cieele mededeeling doorgegeven van den ma- rinecommandant van El Ferrol, volgens welke de „Mar Cantabrico" bij de beschie ting door de schepen van Franco niet is vergaan. Het schip is een haven der recht schen binnengesleept. De lading heeft een waarde van veertig mil- lioen peseta's en bestaat uit zeven vliegtuigen, 50 kanonnen, 14 millioen dumdum-kogels, vele ma chinegeweren en ander oorlogsmateriaal. Uit Algeciras wordt aan Londen gemeld, dat volgens een pas aangekomen Britschen reiziger drie schepen aan het einde der vorige week te Cadix Italiaansche troepen aan land zouden hebben gezet. Deze schepen voerden geen en kele vlag, terwijl de namen waren overgeschil derd. Voorts zou het Duitsche linieschip „Deutsch- land" te Cadix een geheime lading hebben ge lost, die naar men meent, uit kanonnen en ma chinegeweren bestond. In een communiqué van het Fransche Mi nisterie van Marine wordt mededeeling gedaan van een gevecht tusschen twee Spaansche sche pen, ter hoogte van Ouessant. Volgens dit communiqué werd het Spaansche vrachtschip „Conde de Zuberia" op 8 mijl ten Z.W. van Ouessant door een treiier der natio nalisten beschoten, en tot de grens der Fransche territoriale wateren achtervolgd. De door Oues sant gewaarschuwde zeeprefectuur te Brest zond onmiddellijk een watervliegtuig en een marine vaartuig naar de opgegeven plaats. Later is de „Conde de Zuberia" op de groote reede van Brest voor anker gegaan. Het schip kwam uit Albot in Engeland en was op weg naar Bilbao. Bijna zestig kanonschoten werden op 't schip gelost. Een granaat drong door het voor schip en een tweede viel neer op de brug, doch zonder te ontploffen. Niemand werd gewond. Het Fransche schip „Djebel Antar", dat door eeïi vliegtuig werd gebombardeerd, Was op weg naar Ajaccio, doch heeft later zijn koers ge wijzigd. Het schip is gisteravond te Marseille aangekomen. De averij van de „Djebel Antar" is van weinig beteekenis. Het Estlandsche koopvaardijschip „Olev", me tende 2000 ton, dat van Cadiz op weg was naar Bayonne, werd Maandagavond gepraaid door schepen der Spaansche nationalisten, ter hoogte van de Fransche kust. Het schip werd door de rechtschen opgebracht naar de Spaansche haven Pasajes, waar het 's nachts binnenliep. Het werd doorzocht en pas hedenochtend werd het toegestaan opnieuw zee te kiezen. Het schip is thans te Bayonne aangekomen. Tijdens het verblijf te Pasajes heeft de „Olev" averij opgeloopen. PARIJS, 11 Maart. (Havas). Woensdagavond heeft Daladier, de Fransche Minister van Oor log en voorzitter van de radicaal-socialistische partij, een rede gehouden in een vergadering van het partijbestuur der radicaal-socialisten. Hij zeide hierin o.a., dat de verdediging van den middenstand een essentiëel deel is van de taak der partij. Hij wees verder op het belang voor den mid denstand om op redelijke voorwaarden crediet te krijgen, teneinde hun productie te kunnen ontwikkelen. Als een van de voorwaarden voor het toenemen van de productie noemde Dala dier het eerbiedigen van de overeenkomsten en de binnenlandsche orde. Met algemeene stemmen werd een motie aan genomen, waarin gezegd wordt, dat „het even wicht der sociale krachten gevaar zou loopen verbroken te worden, wanneer de belangen van den middenstand niet het voorwerp uitmaken van de waakzame aandacht van den kant van regeering en parlement, en wanneer niet onmiddellijk hulp verleend werd door de open bare macht. Deze essentieel nationale krach ten mogen niet het losgeld vormen voor het economisch en financieel herstel, waarnaar de Fransche democratie streeft". CONSTANTINE, 11 Maart, (Havas). Gis termiddag hebben zich incidenten voorge daan bij den toegang tot de mijn van Kouif bij de grens van Tunis. Stakende inboorlingen wilden trachten te beletten, dat een trein met delfstoffen, die onder bewapening stond van gendarmes, vertrok. Zij vielen de gendarmes met knuppels en steenen aan. Bij de daarop volgende gevechten werden 6 personen gewond, onder wie twee gendarmes. Er zijn politiever- sterkingen naar Kouif gezonden. BERLIJN, 11 Maart. (Havas) De Duitsche politie heeft vandaag de nummers van 9 Maart van de Britsche bladen „Times", „Morning Post", „Daily Telegraph" en „Evening Standard" in beslag genomen en de verspreiding ervan verboden. De „Manchester Guardian" en „Dai ly Herald" zijn voor goed in Duitschland ver boden. Overal hoog water. De Lorie heeft bij Nantes de omgeving onder water gezet Volgens een officieele mededeeling van den Aartsbisschop van Keulen in het jong ste nummer van de „Kölner Kirchenzei- tung" zijn er sinds 1 Dec. 1936 tot 1 Maart 1937 alleen in de stad Keulen meer dan 2700 katholieken van hun geloof afvallig gewor den. De redactie van het Kirchenblatt vestigt den nadruk op het feit, dat thans een heel andere klasse van personen afvallig wordt, dan bijv. tijdens de roode agitatie in 1932; vroeger waren het meestal arbeiders, thans zijn het vooral ambtenaren en personeel in overheidsdienst. Ook bij de protestantsche kerkgenootschap pen zijn dergelijke droevige verschijnselen waar te nemen. In een protestantsche gemeente in Berlijn hebben 230 personen het lidmaatschap van hun kerkgenootschap opgezegd, terwijl slechts 66 personen hun Belijdenis deden. Bij deze 230 afvalligen waren slechts 14 arbeiders. Alle an deren behoorden tot den middenstand. In bijna alle gevallen wordt als oorzaak op gegeven, dat de desbetreffende personen tot de Duitsche Geloofsbeweging toetreden. Volgens een officieele statistiek, die door de Kerkelijke autoriteiten is samengesteld, zijn sedert Kerstmis in Beieren in totaal 148 scho len en inrichtingen van Onderwijs, die aan Ka tholieke Religieuzen waren toevertrouwd, opge heven. Met Paschen 1937 zullen weer 103 scholen worden opgeheven. De religieuze onderwijzeres sen worden zonder opzeggingstermijn in acht te nemen en zonder eenig pensioen uit hun ambt ontslagen, ofschoon zij jarenlang in stip te plichtsbetrachting hun taak hebben vervuld en zegenrijk werk hebben verricht. Hun positie is wel zeer pijnlijk, daar zij thans geen onder dak noch inkomsten, noch kapitaal hebben. Het is een moeilijke taak voor de Kerk om deze verjaagde kloosterlingen, die meestal reeds op leeftijd zijn, voor de grofste armoede te bewa ren. De Minister van Onderwijs Dr. Rust heeft voor geheel Duitschland het gebruik verboden van het leerboek van Cohnen en Anders: „De leer der Kerk" dat het handboek voor Godsdienst onderricht was op de hoogste klasse van de gymnasia en op de Universteiten. Deze verordening is onmiddellijk van kracht geworden en moet op alle scholen doorgevoerd worden. LONDEN, 11 Maart. (D.N.B.) Van bevoegde Engelsche zijde werd verklaard, dat de ver wachtingen van de Britsche bladen, dat de Duitsche ambassadeur Von Ribbentrop een antwoord van Duitschland ten aanzien van de kwestie van het Westelijk pact rou medebren- gen, ongegrond schenen te zijn. GENèVE, 11 Maart. (D.N.B.). Woensdagmid dag heeft de grondstoffencommissie de alge meene debatten voorloopig geëindigd. De voor zitter vatte de tot nu toe geformuleerde mee ningen als volgt samen: De commissie is eenstemmig van oordeel, dat alle vraagstukken aangaande verdeeling of over dracht van koloniaal gebied geheel buiten haar bevoegdheid liggen; zij heeft zich slechts bezig te houden met de kwestie van de verdeeling der grondstoffen. Niet alleen over de industrieele grondstoffen, doch ook over de voornaamste voedingsmiddelen zullen statistieken worden op gesteld. Tenslotte is de commissie eensgezind van oordeel, dat haar werkzaamheden zich niet moeten bepalen tot de koloniale producten, doch zich ook ook moeten uitstrekken tot de grond stoffen van andere gebieden. Op voorstel van den voorzitter werden sub commissies benoemd voor statische, commer- cieele en financieele kwesties. Volgens „Der Oesterreicher" was het Hongaar sche avontuur een Duitsche poging om Oosten rijk in zijn macht te krijgen. De linkschen erkennen den nationalistischen op marsch naar Guadelajara, welks val uiterlijk morgen wordt verwacht. Een aantal zeelieden, waaronder zes Nederlan ders, weigerden dienst te doen, daar zü vreesden voor een Spaansch bombardement. Benoemingen in het Bisdom Breda. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Waterstaatsbegrooting. Varkensgehakt in blik ook voor de Z4T. stille armen beschikbaar gesteld. Surséance verleend aan de N.V. Hillen's sigaren- en tabaksfabriek te Delft. Doodelijk ongeluk in de Oranje Nassaumijn III. O De rentevoet der nieuwe Fransche defensie- leening is bepaald op procent; de emissie op 98 procent. Het eerste gedeelte zal worden uitgegeven tot een bedrag van vijf milliard. PARIJS, 11 Maart. Het proces van onderzoek voor de Zaligverklaring van den jeugdigen die naar Gods Guy de Fontgalland, dat op Paasch- dag 27 Maart 1932 te Parijs begonnen werd, is thans geëindigd. Gedurende deze vijf jaar hebben de Kerke lijke Rechtbanken en later de commissie van onderzoek tal van getuigen verhoord en alles in proces-verbaal vastgelegd. Er is een uitgebreid dossier tot stand gekomen, vooral in verband met de wonderbare genezingen, die worden toe geschreven aan een kind van elf jaar, welks verleden alles overtreft wat men tot nog toe te zien gekregen heeft", aldus zei Kardinaal Ceretti reeds in 1932. Mr. Beaussart, Bisschop van Elatée en Coadjutor van Kardinaal Ver- dier, heeft alle processtukken gezegeld, naar Rome gebracht en aan de Ritencongregatie over handigd. Kardinaal Rossi is de ponens in dit proces, terwijl Abbé Cheramy, procurator van Saint Sulpice, als postulator optreedt. RADIO-DISTRIBUTIE - HAARLEM Haal de zon toch in Uw woning, Neem het leven niet zoo zwaar, Houdt U zelf niet van verstrooiing. Word dan abonné om „haar". NIEUWE GRACHt 5 - TELEF. 10010 Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 744.0 Vorige stand: 745.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1