door brood van Van der Linden Haarlem, 11 Maart MAMA-STICHTING Uit den Gemeenteraad Fit en sterk Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF Kort en volledig HEVIGE CYCLOON TE PORT DARWIN DONDERDAG 11 MAART 1937 J amboree-nieuws Vrijdagavond zal de brochure aan den bisschop en den burgemeester worden aangeboden Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Vrijdag 12 Maart ZUSTER BLOK TEN GRAVE GEDRAGEN Zij werkte 18 jaar aan het Groote Gasthuis voor Uw werk 50» METER MET DE TRAM MEEGESLEURD En zoo goed als ongedeerd bevrijd VAN ONZE RECHTBANK KON. LETTERLIEVENDE VER EENIGING „J. J. CREMER" Uitslag van den tooneelwedstrijd POSTBODE STAL GELD UIT BRIEVEN Twee jaar geëischt Maatschappelijke Zorg voor Zieken Burgerlijke Stand Centrale Tandheelkundige Kliniek BRUG GROOTE SLUIS SPAARNDAM Latere openstelling HERSTEL VERBAND VAN GEREFORMEERDE KERKEN Op open terrein bij de Raaks SCHAATSEN GESTOLEN De inbraak in de cantine van St. Moritz AGENDA Bioscopen 12 Maart Bioscopen Veertig personen gewond; één doode DAMMEN D.C.IJ. kampioen van Noord- Holland IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD In een tot 7 uur gerekte middagvergadering heeft de Raad van Haarlem zich gisteren manmoedig en met bewonderenswaardige Jjelfbeperking door het restant der gemeente- begrooting heengewerkt. De hoofdstukken On derwijs, Ondersteuning aan armlastigen en ^erkioozen, Handel en Nijverheid, Bedrijven, belastingen en Inkomsten leverden weinig be- ^hgrijke besprekingen op. bij het hoofdstuk Onderwijs vestigde de heer Weustink de aandacht van den wethouder o.m. °P het snoepen door de leerlingen onzer scholen ^°°r middelbaar onderwijs tijdens het z.g. vrije kwartiertje. Des morgens half elf ziet men ze kich spoeden naar automaat en banketwinkels, Waarvan ze, lippend en leppend aan roomhoorns en roomsoezen, weer naar school terugkeeren, keide de oud-inspecteur van onderwijs. Ont houding en zelftucht achtte hij heel wat ver kieselijker voor de jeugd. Maar de wethouder van onderwijs, de heer Boes, aan wien hij ver kocht over deze kwestie eens te spreken met he hoofden der schoolinrichtingen, was van hieening, dat het hier meer een taak der ouders dan der onderwijzers betrof. Een ander belangrijk punt was dat van Bijbel-onderwijs °P de openbare scholen. Hij had daaromtrent een vraag aan B. en W. gesteld in de afdeelin- gen en B. en W. hadden daarop geantwoord, Qat voor dergelijk onderwijs een wetswijziging hoodig was. De heer Weustink vond dit ant woord wel wat al te simplistisch als men zich °P de hoogte houdt van de middelen, welke Worden aangewend om zonder wetswijziging Joch het doel Bijbel-onderwijs te berei ken. Hij herinnerde er aan, dat men tegen woordig spreekt over negatieve, welwillende en Positieve neutraliteit bij het onderwijs op open bare scholen. Voorheen kende men alleen neu traliteit zeide hij. De wet biedt gelegenheid binnen het raam van den lesrooster in de open bare schoien godsdienstonderwijs en Bijbelsche geschiedenis te geven aan leerlingen die zich daartoe aanmelden. Dit nu achten sommigen b'et voldoende. Zij willen de school daarin be trekken, omdat bij velen een schromelijk gebrek aan Bijbelkennis is. De vraag hoe dit tekort op te heffen, trachten enkelen op eigen wijze op J® lossen. De heer Weustink herinnerde er aan, boe o.m. van religieus-socialistische zijde en "Oor de vereeniging van christelijke onderwij- Zers aan overheidsscholen getracht wordt Bijbel- onderwijs op school te geven. De onderwijs- statistiek leert, dat van 2737 openbaré scholen er 2065 zijn, waar Bijbel-onderwijs wordt ge geven en dat de helft der leerlingen van de 5e ®n hoogere klassen daar gebruik van maakt, •jtuar wie Bijbel-onderwijs voor zijn kinderen begeert moet ze maar naar de daarvoor inge- r'chte scholen zenden meend ede heer W. Wat be ouders van de openbare scholen verlangen, tast het karakter van dit instituut aan. Volgens "en heer Weustink zal geen Regeering tot wets wijziging op dit punt overgaan. Dit kan hierom niet, omdat op de openbare scholen ook pro- testantsche en katholieke kinderen (o.a. in de b'aspora) gaan. Immers een katholiek, een or thodox protestant, een vrijz. protestant en een bhgeloovige moeten noodwendig een bepaald ®Übelonderwerp 'op onderling verschillende wijze behandelen. Daarom behoort Bijbel-onderwijs Met op de openbare school thuis. Hij vroeg ha&romtrent waakzaamheid van B. en W. Het handhaven der neutraliteit is een dure plicht ber overheid zeide hij. In dit verband critiseer- e hij zeer scherp een onlangs verschenen boek- ■Jh ..Uit den ontwikkelingsgang van het Mensch- 0tn", waarvoor zelfs een Amsterdamsche in specteur van onderwijs een prijzende voorrede chreef, blijkbaar met de bedoeling het boekje hgang te doen vinden op de scholen. Maar het Jiehgt twaalfjarigen tot twijfelen en de heer Weustink zou het bejammeren als het de open de school binnenkwam. Het wemelt van on- afe beschuldigingen tegen het Christendom en van inzichten, die niet met de waarheid £Vere enkomen. Hij waarschuwde er tegen den lJbel niet clandestien binnen te halen. Mevr. cheltemaConradi van den Vrijheidsbond kon geven van Bijbel-onderwijs niet afkeuren. fMt is een deel van de cultureele opvoeding der gUSd. En de wethouder van Onderwijs, de heer .?es, meende, dat hier een welwillende neutra- bt®it op haar plaats was, doch dat tegen stel- b'Matig onderwijs moet worden gewaakt. De ristelijk-historische heer Roodenburg merkte dat de heer Weustink over dit punt niet aMens de rechtsche fracties had gesproken, 'i geloofde niet aan clandestien Bijbel-onder- b's op de Haarlemsche scholen. v Mevrouw Marshal brak weer eens een lans °®r het personeel der Bewaarscholen, waarvan bt salaris beneden elke redelijkheid is. Zij °Cffide honoraria van f 25 per maand. Zij had jbujk. doch moest van den heer Roodenburg °oren, dat verbetering van die salarissen on mogelijk is, omdat bij verhooging der uitgaven t heele bewaarschool-onderwijs gevaar loopt .Worden opgeheven. De heer Voogd kreegt ten v Woord, dat het denkbeelid een school imbecielen te stichten in overweging is. v0o: I1 h&tl 'j hopen alleen, dat er een fraaieren naam 'r gevonden zal worden. Het is voor ouders erg genoeg, dat zij zulke kinderen hebben. eh zij tenminste het genoegen hebben, dat ij- ze des morgens naar een school met een jj°°ien naam kunnen zenden. De heer van havfel' die verleden week door den heer Rei- W,fa gepromoveerd werd tot „sub-burgemees- van het Tuindorp-kwartier te Overveen, am voor zijn gemeente op en stelde de vraag H^er daar een openbare school zal komen. «behartigde zelfs de belangen van het mu- e kborps daar en die van alle dilettantenver- jj^f'Singcn in deze stad, door meer vriendelijk- VeiC Van en W' vraSen voor deze soort typ eenigingen. Onlangs is er een concours ge- hom' en zoowel de burgemeester als alle wet- he ?ers zaten in het eerecomité, maar niemand typk zach op den dag der uitvoering laten zien. Pienh°Uder Ro°denburg betuigde zijn ingeno- ble met dilettantenvereenigingen, maar ty ®f stevig op de gemeentelijke geldkist zitten. lw Weten niet waar wij eindigen als wij daar jv het geven van financieelen steun beginnen. boR H er Wolzak kreeg van den heer van Liemt tin» Ve toezeggingen inzake de wederoprich- ttyee Van bureau van beroepskeuze. Binnen Zij e Maanden of nog vroeger zal het voor elkaar dj' beloofde de wethouder. De heer Weustink V0. e hij de behandeling der posten nog een scu^®tei in om de administratiekosten bij de en voor middelbaar onderwijs te vermin- 2ij n Het ging om preadvies naar B. en W. de «v- denkbeeld om de telefoon aan huis voor «chf ecteuren öier scholen af te schaffen vond geen gereeden ingang. Zo^thoudcc van Liemt had het dit jaar bij- bp aer gemakkelijk met de verdediging van zijn loting voor armenzorg en zorg voor werk- Sch Het waren opmerkingen van onderge ef kten aard, die alle door den wethouder wer- br beantwoord. Alleen de heer Castricum dat h 06 groote üjn op tafel. Hij klaagde er over beo steun van werkloozen meer en meer op dc, eeling gaat lijken, terwijl de opzet moet zijn Zie t^vsoonlijkheid van de werkloozen te ont- Vgb door het verschaffen van werk, verlaging leri huishuur en het goedkoop beschikbaar stel- van levensmiddelen. Werkloozen moeten rechten hebben zooals alle burgers van Haarlem De heer van Liemt was het daarmede wel eens, maar het gemeentebestuur heeft zich ook te houden aan ministerieele voorschriften, zeide hij. Bij het hoofdstuk Belastingen bepleitte de heer v. d. Wall een andere berekening van de Straatbelasting. De heer Bokhoven achtte het heele gasbedrijf uit den tijd en wenschte meer propaganda voor electriciteit. De heer Rooden burg meende echter, dat het gas in Haarlem nog niet gemist kan worden. Hoe zou het G. E. B. trouwens aan de behoefte het hoofd kun nen bieden zonder groote uitbreiding? De heer v. d. Veldt pleitte voor het uitbreiden van het vasstrechttarief. Om ruim 7 uur kon tenslotte de burgemees ter constateeren, dat de begrooting was afge handeld. Met de stemmen van alle raadsieden vóór, behalve die der communisten, bracht hij ze in veilige haven. De heer de Braai, 's raads nestor, bracht hem dank voor zijn leiding en betrok in zijn dankwoord ook alle ambtenaren, die aan de samenstelling van deze moeilijke be grooting hadden medegewerkt. De behandeling dezer begrooting geeft reden tot tevredenheid. Reeds bij het verschijnen er van hebben wij geconstateerd, dat zij er niet florissant uitzag, omdat er een groot tekort was, dat gedekt zou worden met een bijdrage uit het werkloosheidssuhsidiefonds, waardoor de gemeente aan zekere contröle van Rijk en Ge deputeerde Staten zou worden onderworpen, maar dat er toch een vxoolijker toon heerschte dan in jaren het geval was geweest en dat er weer over nieuwe dingen gesproken werd. Zoo is het ook tijdens de behandeling geweest. Wij hebben den indruk gekregen, dat wij wat rui mer adem halen en dat in de komende jaren met nieuwen moed aan de verfraaiing en ver betering van Haarlem als woonstad zal worden gewerkt. Morgenavond om acht uur zal door de padvinders aan Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, de brochure van de JambOTee worden aangeboden. De Haarlemsche Padvinders zullen Zaterdag a.s. hun Jamboree-brochure „U komt" hier ter stede ten verkoop aanbieden, zooals in Amster dam en andere districten al is geschied. De stad is daartoe in wijken verdeeld, welke ieder door een groep van „De Nederlandsche Pad vinders" of van „De Katholieke Verkenners" zullen worden bewerkt. De brochuré heeft een aantrekkelijk uiter lijk en geeft hoofdzakelijk door foto's een kort overzicht van het geheele padvinderswerk; de padvinders hopen en verwachten dan ook, dat geheel Haarlem, dat zoo vlak bij de terreinen van de Wereld-Jamboree 1937, Bloemendaal Vogelenzang, is gelegen en waarvan de inwo ners, maar dan in andere plaatsen van ons land, in de gelegenheid zullen zijn iets van dit gebeuren te zien, de volgende week in het bezit van de brochure zal zijn. Vrijdagavond zullen de verkennerstroepen om 7 uur van hun Hoofdkwartieren vertrekken om per fiets de stad rond te trekken om overal het woord JAMBOREE te propageeren. Alle troepen komen om kwart over acht op de Groote Markt tezamen. (De Groote Markt wordt voor het verkeer afgesloten en is uit sluitend te bereiken via Smedestraat of Rivier- vischmarkt). Enkele daarvoor aangewezen troepen verza melen op de Parklaan en gaan, voorafgegaan door het Poiitie-muziekcorps, naar de Groote Markt. Hier wordt de verkennersmarsch ge zongen en de eerste Jamboree-brochure aan den Burgemeester aangeboden. Daarna volgt 't Jamboree-lied en trekken de troepen weg via Zijlstraat en Nassaulaan. Voor wat Heemstede betreft, is door de dis trictleiding aan de R. K. Verkenners der St. Bavoparochie, de St. Stanislausgroep, als oud ste groep in Heemstede opgedragen zich van deze opdracht te kwijten. Vrijdagavond om kwart over 6 zal de groep voorafgegaan door trommelslagers van het hoofdkwartier, de U. L. O. school aan den Heerenweg vertrekken naar het Raadhuis. Bij de aankomst om half 7 wordt voor het Raadhuis door de Verkenners de Verkenners marsch gezongen. Hierna zal de groepsleider, de heer W. v. Houten een korte toespraak houden tot den burgemeester, waarna de brochure door den jongsten welp van de groep wordt over handigd. Dan zal de burgemeester, Jhr. J. P. W. v. Doorn een korte toespraak houden. Tot slot zingen de verkenners het Wilhelmus. Vervolgens zullen de Verkenners, de brochure gaan aanbieden aan den Zeereerw. heer C. v. Mierlo, pastoor der St. Bavoparochie, onder .wien de St. Stanislausgroep ressorteert. A.s. Zaterdag zal begonnen worden met de verkoop der brochures onder de ingezetenen, waarvoor natuurlijk de Verkenners en Padvin ders van alle gezindten in actie komen. Als reclame voor dezen verkoop zal de Ver- kennersgroep St. Paschalis Baylon van de pa rochie Valkenburg morgenavond (Vrijdag) een fietstocht organiseeren. Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen; 9.20 Pauze; 10.10 Deutschl.sender; 10.35 Pauze; 11.20 Danmarks Radio; 12.05 Parijs Radio; 1.05 Brussel VI.; 3.20 Parijs Radio; 5.20 Keulen; 6.50 Parijs Radio; 7.50 Londen Regional; 8.35 Berlijn; 9.20 Diver sen; 9.50 Berlijn; 11.20 Danmarks Radio. Programma 4: 8.00 Brussel VI.; 9.20 Pauze; 10.35 Londen Reg.; 12.50 Droitwich; 1.20 Londen Reg.; 4.20 Droitwich; 9.40 Boedapest; 11.25 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert: populair. 1. Pariser Ein- zugsmarsch, Odeon orkest; 2. Parade der Zinn- soldaten, Dajos Bela; 3. Puppe und Hampel- mann. idem; 4. Siamesische Wachtparade, id.; 5. Tee bei Maikafer, idem; 6. Lampenputzer Galopp, Polydor strijkorkest; 7. Eine lustige Schlagerfahrt, Oskar Joost; 8. Stiefelputzer Marsch, Polydor strijkorkest; 9. Wlr sind rich- tig, Adalbert Lutter; 10. Ein Abend bei Paul Lincke, Strijkorkest; 11. Die, Schlittschuhlaufer, Odeon dansorkest; 12. Viennese Memories of Léhar, Reginald Dixon; 13. Wiener Praterleben, Odeon dansorkest; 14. Unter dem Siegersban- ner, Odeon orkest. 8.0012.00 Diversen. Op de mooi gelegen begraafplaats van Zeist is Dinsdagmiddag in allen eenvoud Zuster M. J. Blok, vroeger Nachthoofd in het St. Elisabeth's Gasthuis, alhier, ter aarde besteld. Behalve de Geneesheer-Directeur, Dr. Kers bergen en de Adj.-Directrice Zr. Rebel, waren daarvoor Dr. van Hasselt, de heeren Joosten Hattink en Bierman en enkele hoofdverpleeg sters en zusters uit Haarlem overgekomen. Een aantal fraaie bloemstukken uit Haarlem dekten de baar. Dr. Kersbergen voerde namens regenten, doc toren, verplegend en overig personeel het woord en bracht in herinnering, hoe Zr. Blok 18 jaar het Gasthuis met ijver en toewijding heeft ge diend en medegeleefd met het lief en leed zijner bewoners. Door haar hartelijken omgang met de patiën ten, door haar nimmer falende belangstelling in het lot van de andere zusters, onverschillig van welken leeftijd, wist zij een bijzondere sfeer te scheppen, groote gezelligheid om zich te verspreiden, die aan de onderlinge verhouding van allen natuurlijk ten goede kwam. Zij was in het Gasthuis populair in den bes ten zin van het woord, want nooit was het haar te veel, de zusters in haar verdere loopbaan te volgen, haar op te zoeken, zoowel wanneer zij gelukgewenscht konden worden in dagen van vreugde, als wanneer zij bij het doormaken van groot leed moesten worden getroost. Ondanks haar drukken arbeid, steeds in de nachtwake, wist zij van haar leven wat te ma ken, een levenskunstenaresse als weinig an deren. Alleen, het vergde veel van haar, te veel, want schijnbaar onvermoeid, bleek zij toch niet be stand tegen de aldus aan haar weerstand ge stelde eischen. Zoo kon het dan ook helaas ge beuren, dat zij, 1% jaar geleden aangetast door een ernstig lijden, geen krachten meer beschik baar had, om dit ziekteproces te weerstaan. Wij nemen, zoo eindigde spreker, dan nu af scheid van U, dankbaar voor alles wat U voor ons allen in ons Gasthuis zijt geweest. Wij zul len U niet vergeten. Rust in vrede. Daarna sprak de heer Lagerweij, een neef van de overledene, die naar voren bracht, wat Zr. Blok steeds aan liefde aan haar patiënten en vrienden gegeven had, zonder zelf aan rust toe te kunnen komen. Hij dankte alle vrienden en kennissen, hier aanwezig, voor hunne belangstelling. Vannacht om bij half een wilde een 61-jarige koopman uit Haarlem op den Kampersingel van de rijdende tram springen. Zijn sprong mislukte, waardoor hij bekneld geraakte in de ruimte tus- schen het onderstel en de treeplank van het voorbalcon van den tweeden wagen. In deze hachelijke positie is hij meegesleurd tot aan de halte in de Tempelierstraat. Een passeerend automobilist meende eerst, dat er 'n groot papier tusschen de wielen zat, maar toen hij op den Kleinen Houtweg zijn schijn werper op het onderstel van den tweeden tram wagen richttë, zag hij tot zijn groote ontstelte nis, dat er een man bekneld zat. Bij het ne men van de bocht naar de Baan zwaaide het lichaam zelfs een eind naar buiten, waarbij hij bemerkte, dat de man zich niet vasthield en blijkbaar met zijn kleeren ergens aan haakte. Hij probeerde met vol gas voorbij de tram te rijden om den wagenbestuurder te waarschu wen, maar dit mislukte door de gladheid van den weg. In de Tempeliersstraat waarschuwde hij onmiddellijk den conducteur, waarna de koopman uit zijn benarde positie bevrijd werd. Wonder boven wonder had de man slechts kleine kneuzingen gekregen: een bloedneus en een schaafwonde aan zijn linkerhand. Daar men zich eenvoudig niet kon voorstellen, dat dit on gewone ritje geen ongewone gevolgen had, bracht men den koopman per ziekenauto over naar het Groote Gasthuis. Na een onderzoek kon de eigenaardige passagier, die wel Wat ge dronken had, doch niet in dronkenschap ver keerde, naar zijn woning gaan. Allen, die dit nachtelijk gebeuren hebben gade geslagen, kwamen tot de conclusie, dat de for tuinlijke wel een heel bijzonderen bescherm engel moet hebben gehad.... Een 33-jarige Haarlemmer, die met zijn taxi op 11 November, des avonds om 8 uur, op den Jansweg bij den Schouwburg een op den grond gevallen soldaat van het Korps Motordienst aanreed, werd veroordeeld tot 14 dagen hechte nis met een jaar intrekking van het rijbewijs, conform den eisch. Een koopman uit Soestdijk stond terecht, om dat hij op 3 November op de Dreef te Heem stede een 47-jarigen bakker op de fiets met zijn auto had aangereden. De Officier van Jus titie vroeg vrijspraak, omdat de bakker de schuld van de aanrijding had. De rechtbank sprak verdachte vrij. Een 30-jarige kellner uit Den Haag hoorde tegen zich eischen 60 boete subs. 30 dagen hechtenis, omdat hij op 10 November op de Am sterdamsche Vaart te Haarlem met zijn motor tegen een auto was opgereden. De rechtbank sprak verdachte vrij. Drie jongemannen hadden uit een garage te Bloemendaal een auto gestolen en dien op de automarkt te Amersfoort verkocht. De Officier eischte tegen hen één jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde hen tot 10 maan den gevangenisstraf, waarvan de eerste onvoor waardelijk, de tweede voorw. met 3 jaar proef tijd en de derde 5 maanden voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Een 20-jarige kapper uit IJmuiden had in ge zelschap van eenige kameraden in een kleeding- magazijn te Velsen een inbraak gepleegd en daaruit eenige kleedingstukken en ƒ250 gesto len bovendien, en eenigen tijd later te Velsen een fiets ontvreemd. De eisch was 9 mnd. ge vangenisstraf. De rechtbank wilde eerst een reclasseerings- rapport inwinnen. Een 40-jarige Haarlemmer, die, zijn gewoonte getrouw, voor fietsendiefstal terecht stond, werd hedenmorgen veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf, conform den eisch. De organisatoren van de B.E.L.-week, de groote middenstandsactie in Mei, hebben een doeltreffende en geslaagde reclame gemaakt op den „sta-in-den-weg" in de Rustenburgerlaan. Honderden automobilisten, die de nieuwe brug passeeren, moeten wel naar deze dakreclame kijken! De algemeene prijzen zijn als volgt toegekend: le prijs: Kon. Erkende Declamatieclub „Mu- tua Amicitia" te Rotterdam met „Blanke Bal last" door Leon Gordon. 2e prijs: Vereenigde Tooneelvereenigingen „ADO en DVS" te 's-Gravenhage met „De Dienstknecht in het huis" door Charles Rann Kennedy. 3e prijs: Rederijkerskamer „Helmers" te Am sterdam met „De Duivel" van Frans Molnar. 4e prijs: Utrechtsche Rederijkerskamer „Mo lière" met „Sonna" door Jan Fabricius. De eere-prijzenBeste uitspraak „ADODVS" te 's-Gravenhage. Beste samenspel „ADODVS" te 's-Gravenhage. Beste Regie le prijs „Mutua Amicitia" te Rotterdam (Cor de Wolf). Id. 2e prijs „Helmers" te Amsterdam (Coi* Pie- ters.) Beste tooneelaankleeding „Mutua Ami citia" te Rotterdam. De personeele prijzen: le prijs dame in hoofd rol Mevr. J. v. d. BiltKouw als Sonna in „Son na". 2e prijs dame in hoofdrol Annie Leenders als de Tante van Mary in „De Dienstknecht in het huis". 3e prijs dame in hoofdrol Bella Heil Godfroy als Tondeleo in „Blanke Ballast". le prijs heer in hoofdrol Wim Bischot Jr. als de Duivel in „De Duivel". 2e prijs heer in hoofd rol A. C. v. d. Vet als Bisschop van Lancashire in „De Dienstknecht in het huis." 3e prijs heer in hoofdrol W. Leenders als Robert Smith in „De Dienstknecht in het huis." le prijs dame in bijrol 'Miep Delfgaauw als Niti in „Sonna". le prijs heer in .bijrol Jur Beek als Fred Ash ley in „Blanke Ballast". In verband met de groote spanning in den wedstrijd hebben het bestuur en de jjury alsnog eenige extra prijzen beschikbaar gesteld. Voor de Haarlemsche rechtbank stond Don derdag een gedetineerde brievenbesteller te recht. Hij zou geld uit brieven hebben gesto len. Na een uitvoerig getuigenverhoor noemde de Officier van Justitie het een zeer ernstig feit. De Post moet veilig zijn. De eisch luidde 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. J. M. Tonino, verzocht clementie. Uitspraak 25 Maart. De Haarlemsche Vereeniging Maatschappelijke Zorg voor Zieken, reeds 20 jaar geleden opge richt, heeft in den loop der jaren onnoemelijk veel leed verzacht, dat in gezinnen en voor per sonen tengevolge van ziekte was ontstaan. In dienst der Vereeniging staan Zr. Schou ten en Mejuffrouw Boeyinga (St. Elisabeths Gasthuis), Zr. Merison en Mejuffrouw Bierens de Haan (Diaconessenhuis), Zr. Casander en Mejuffrouw Beune (Maria Stichting en het Zie kenhuis St. Joan de Deo). Deze zusters verzorgen de patiënten, die al of niet geheel hersteld, de ziekenhuizen verla ten. Huismoeders krijgen daartoe soms hulp in de huishouding, vaak moet de wasch nog een tijdlang buitenshuis worden gedaan, soms moet het gezin verhuizen of moeten in het huis voor zieningen worden getroffen. Dikwijls is de gar derobe achteruitgegaan. Ook moet meermalen een nieuwe omgeving gezocht worden voor al leenstaande patiënten, of, indien een patiënt ongeschikt is geworden om in de maatschappij terug te keeren, moet er een inrichting voor opname worden gekozen. Wie zijn werk door de ziekte heeft verloren of wie ongeschikt is geworden voor zijn beroep wordt aan den gang geholpen in de keuze van en de opleiding tot een nieuw beroep, waartoe vaak gereedschap of geldelijke steun noodig is. Heeft iemand één der ledematen moeten mis sen dan moet voor een prothese worden ge zorgd. Ook voor thuis verblijvende zieken moet worden gezorgd vooral door hulp in de huishou ding te verstrekken maar ook door voorberei ding tot opname in Ziekenhuis of inrichting. De nog niet geboren wereldburger vraagt al om z;ijn luiermand, zwakke kinderen moeten wor den uitgezonden naar een gezonde streek, kin deren, die door ziekte in het gezin te veel zijn, moeten tijdelijk worden uitbesteed, ongehuwde moeder moeten worden geholpen. Het boven genoemde betreft nog maar een deel van de vele voorkomende gevallen. Voor al dit werk is er NOOIT GELD GENOEG al wordt met beleid en zuinigheid geholpen en ook veel met goeden raad. Daarom zal a.s. Dinsdag een Collecte worden gehouden langs de huizen en op straat. Wii deze Collecte slagen dan zijn veel collectanten noodig. Wie wil helpen? De 24 collectanten die 't meeste hebben opge haald zullen daarvoor beloond worden door een autotocht naar het paleis Soestdijk óf naar het vliegveld te Soesterberg. Collectanten kunnen zich opgeveen aan de on derstaande adressen: Mevr. D. van der Breggen-Spillenaar Bilgen, Nieuwe Gracht 60. Mevr. L. van Dijk-v. Lieshout, Oranjekade 11. Mevr. J. Fortgens-Wolvendijk, Marnixstr. 78. Geboren: B. C. Koelemeijer—Kahlman, d. K. J. VemoutGross, d. J. L. BoomRozen- daal, d. P. VoulonHovingh, z. Ondertrouwd: 10 Maart: J. H. J. M. van Schie en A. H. Zuidema 11, Maart: P. van KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 12, Dinsdagav. 6.308.30 Eeden en C. Moes B. Pauls en H. P. van. der Burch. Overleden: 9 Maart: H. S. Stavenuiter, 40 j„ Coomhertstr. A„ 8 d., d. van H. Bogaart, Burgwal P. W. Wubbev. Galen, 91 jaar, Emmakade P. I. Martineau, 85 jaar, Scho- tersingeL In de week van 28 Februari tot en met 6 Maart zijn te Haarlem 2 gevallen van roodvonk, te Heemstede één en te Velsen één geval ge constateerd. In de jaarvergadering van de Vereeniging „De Oosthoek" werden de verschillende verslagen goedgekeurd. Het bestuur is als volgt samenge steld: J. de Jonge, voorzitter; J. v. d. Heuvels, 2e voorzitter; J. W. Florijn, le secretaris; E. v. Oene, 2e secretaris; M. v. Aken, le penning meester; Mej. R. ter Stal, 2e penningmeesteres- se; Mej. R. Komduur, Alg. Adjunct. Het secre tariaat is als voorheen gevestigd Cederstraat 13 Ha.arlem N. De Ned. R.K. Bond v. Spoor- en Tramwegper soneel „St. Raphaël", afd. Haarlem II, Tram, hield de jaarvergadering. De voorzitter, de heer Geers en de bestuursleden de heeren Paap en Klashorst werden herkozen. In zijn dankwoord sprak de voorzitter het vertrouwen uit, dat de leden zich beter voor de organisatie zullen in teresseeren, omdat er zoo veel voor de positie van het personeel gedaan wordt. De jaarstuk ken werden goedgekeurd. De leden van de Ned. Natuurhist. Ver. zul len Zondag een wandeling maken door „Meeren- berg" te Heemstede en Dinsdag 16 Maart de film „Van bol tot bloem" des avonds 8.15 uur bij Brinkmann gaan zien. Tijdens de begrootingszittingen van den ge meenteraad deelde wethouder Reinalda mede, dat rond het open terrein aan de Damstraat een hek zal komen totdat zich betere aspecten voor deze straat zullen openen. De daad is bij het woord gevoegd en het keurige, groen-gekleurde hek staat er al! Zooals gemeld was zou de brug over de groote sluis te Spaarndam van 12 Februari tot en met 12 Maart afgesloten zijn voor het verkeer, dus zou deze Zaterdag uiterlijk opengesteld worden. Het slechte weer van de laatste dagen is ech ter oorzaakt, dat 't werk eenigermate vertraagd is, zoodat dit openen uitgesteld zal moeten wor den tot Dinsdag 16 Maart. i Verleden week heeft wethouder Reinalda in den Raad medegedeeld, dat de grond aan de Wilhelminastraat nabij de Raaksbrug en te genover de H. B. S. verkocht zal worden voor den bouw van een volkomen aesthetisch ver antwoord gebouw. De uitgang van de Wilhel minastraat, in de richting van het centrum, zou daardoor een goed aspect krijgen. Men weet, dat ter plaatse vroeger kleine oude huis jes stonden, die zijn afgebroken. Later is daar korten tijd de bloemenmarkt geweest. Naar wij thans vernemen bestaat de moge lijkheid, dat op dit terrein een kleine Gerefor meerde Kerk gebouwd zal worden. Wanneer een kundig architect met het betrekkelijk eigenaardig gevormde terrein goed weet te werken, kan er ongetwijfeld van een zeer goe de verbetering van het stadsbeeld gewaagd worden. In den nacht van 29 op 30 Januari is inge broken in de cantine van de Ijsbaan St. Moritz te Haarlem. Een glasruit werd verbroken. De inbreker deed zich te goed aan koek en brak een vitrine open, waaruit hij een aantal (alle maal linksche) schaatsen stal, ter totale waar de van f 77. Voorts ontvreemdde hij uit de cantine lepeltjes en jassen. De inbreker, een 27-jarige schilder uit Haarlem, heeft eenige schaatsen verkocht en de rest verborgen in zijn kosthuis. De lepeltjes (roerstaafjes) gaf hij cadeau aan zijn kostjuffrouw. Merkwaardige gulheid! De man, die reeds 14 maal eerder veroordeeld is, stond Donderdag voor de Haarlemsche Rechtbank terecht. Hu zeide uit armoede gehandeld te hebben. De Officier van Justitie eischte 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, Mr. J. Lieuwen pleitte vrij spraak. Uitspraak 25 Maart. Gebouw „St. Bavo": Bestuur Bouwvakbond, 8 uur; Bestuur R.K. Volksbond, 8 uur; Fede ratie groenten- en fruithandelaren, 8 uur; Technische groep postpersoneel half 9. Café-restaurant Gebr. Brinkmann K. J. M. V. „St. Augustinus". Stadsschouwburg De Ned. Tooneelgroep „Rijksstraatweg No. 6", kwart over 8. Rembrandt-theater: „Zonen van de Zuidzee", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater„Zaken zijn zaken", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Duizendmaal bedankt", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac, 115 uur. Gebouw „St. Bavo": Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Metaalbewerkers, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Toonkunstavond, concert Guila Bustabo, 8 uur. Rembrandt Theater: „Jij bent mijn leven", met Benjamino Gigli, 2.30, 7 en 9.15 urn-. Cinema Palace: Charlie Chan in de opera, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Zijn laatste rit" en „De pseudo-spion", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Champagne-wals" met Gladys Swarthout, 2.30, 7 en 9.15 um. PORT DARWIN, 11 Maart. (Reuter) In den afgeloopen nacht is Port Darwin geteisterd door een cycloon, die de hevigste sedert 40 jaar was. Talrijke huizen zijn ingestort; van vele gebou wen werden de daken afgerukt. Veertig men- schen hebben verwondingen opgeloopen, terwijl ook iemand om het leven is gekomen. De elec- triciteitsdienst werd ontwricht. Er bestaat on gerustheid over het lot van een vijftigtal loggers, die zich tijdens den stormwind op zee bevonden. In hotel „Kennemerhof" werd de laatste wed strijd gespeeld voor de hoofdklasse-competitie Noord-Holland. Deze laatste ontmoeting zou tevens de beslissing opleveren inzake het kam pioenschap. IJmuiden, dat met één invaller den strijd tegen de Damclub Haarlem aanbond, wist door een fraaie 164-overwinning het kam pioenschap te veroveren. De volledige uitslag luidt: IJmuiden Haarlem B. DukelH. W. Zitman A. LigthartP. Berkemeyer P. LeyteC. Visser H. de BoerP. Wamel C. SuykC. v. d. Werff F. BasstraP. Mollema H. BuisG. P. v. Heek C. BaisJ. Kraaier H. LarosP. v. Wamel T. PostmaE. Mollema Totaal 1—1. 02. 2—0. 1—1. 2—0. 2—0. 2—0. 2—0. 2—a 2——O. 16—4. Het is ongetwijfeld een fraaie prestatie van de D. C. IJ.-ploeg om na slechts drie jaar in de hoofdklasse te hebben gespeeld, thans reeds het kampioenschap van Noord-Holland te be halen. Thans zal tegen den kampioen van Am sterdam, de damclub „Van Embden" binnen kort gespeeld worden. De winnaar van deze twee wedstrijden zal in den landelijken eind strijd om het clubkampioenschap van Nederland uitkomen. De eindstand der hoofdklasse luidt: IJmuiden I 10 9 0 I 18 133— 67 H. D. C. I 10 8 1 1 17 125— 75 Zaandam I 10 5 1 4 11 107— 86 Haarlem I 10 4 0 6 8 105— 95 Wormer I 10 2 0 8 4 73—127 Helder I 10 0 0 10 0 67—133 IJMUIDEN, 11 Maart. Rijksvischafslag. Tarbot 6692 cent. Toner 5775 cent per kg. Groote Schol 8.50—10, middel Schol 10—12.50, Zetschol 1619.50, kleine Schol 816.50, Bot 5.008, Schar 3.7011, Tongschar 23.0038 per 50 kg. Rog 16.00 per 20 stuks. Groote Schelvisch 18.00 23, middel Schelvisch 1922.50, kl. midd. Schel visch 15.5019, kleine Schelvisch 8.8016 per 50 kg. Kabeljauw 12.5033 per 125 kg. Gullen 6.50 11 per 50 kg. Leng 0.63—2.30 per stuk. Heilbot 62—80 cent per kg. Wijting 5.80—8.10 per 50 kg. Koolvisch 870 cent per stuk. van de Donderdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS R. O. 46 Claesje 450 manden 2200Amster dam 740 manden 3650.En Avant IJm. 8 480 manden 2900.Penelope 60 manden 1350. Amstelstroom 85 manden 1540.Geziena Ca- tharlna 45 manden 1520.Jennie Elsa 65 man den 1460.—. LOGGERS K.W. 76 1730K.W. 162 540.—, Sch. 130 1500.—. VI. 190 600.—. BEUGER KOTTERS E 61 500—, E 315 120O.—L 121 570.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN. Vrijdag 12 Maart. Vloed: 2-54 Vin. en 3 uur n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5