Het nietig verklaren van goudclausules ZIJN HARTEKIND E minister oud zette Sociale Zaken aan de orde Vergiftiging door kolendamp ZICH SCHRAP VRIJDAG 12 MAART 1937 TWEEDE KAMER Toen gaf de heer De Geer zich gewonnen en de minister won het pleit Verdachten mogen blijven zwijgen Sfpi? Wijziging der Zegelwet NOOD DER KLEINE BOEREN Minister Deckers stelt zich per soonlijk op de hoogte JEUGDWERK EN SOBRIËTAS EERSTE KAMER Bij deze begrooting brachten de Kamerleden vele wenschen naar voren Naar achturendag voor kantoorpersoneel Minister aan het woord Arbeidsbemiddeling Ned. landarbeiders naar Duitschland Droeve plechtigheid te Volendam Slachtoffers van het auto-ongeval ten grave gedragen De tunnelbouw te Rotterdam Beslissing over het groote plan is veertien dagen aangehouden Tegen een pier gevaren LICHT IN EEN MOORDZAAK? Arrestatie na viertien jaar HR. MS. GELDERLAND Weer in actie ven dienst Drie mannen nauwelijks aan den dood ontsnapt De oorzaak UIT DE STAATSCOURANT Burgemeester Bevorderd Loodswezen Posterijen Uj T HET DUITSCH DEN HAAG, 11 Maart 1937 De Tweede Kamer heeft door aanne ming van het desbetreffende amendement der vaste commissie voor Privaat- en Strafrecht hedenmiddag uitgemaakt, dat verdachten bij verhooren voor rechter °f ambtenaar het recht zullen blijven be vitten NIET te antwoorden. Alleen zal de verhoorende rechter of ambtenaar niet meer Verplicht zijn, den verdachte op zijn recht te wijven en vervalt natuurlijk ook automa tisch de verplichting tot vermelding van een en ander in het proces-verbaal. Nadat een amendement-Donker was verwor- Pen kwam het amendement der Vaste Commis- er met vlag en wimpel met 61 tegen 12 temmen door. Het aldus geamendeerde regeeringsvoorstel erd hierop goedgekeurd met 46 tegen 27 stem men. Niet dezelfde stemverhouding werd het wets- fctwerp toen aangenomen geacht. Dan had de Kamer te oordeelen over het ''etsontwerp, waarin werd voorgesteld goudclau- fles, voorkomende in binnenlandsche overeen komsten van geldleening of van vestiging van jmijddurende renten, van verhuring of ver- Pachtingen of ter vestiging van een zakelijk echt op onroerend goed overeenkomsten, k'elke zijn aangegaan vóór het intreden der de- a'uatie nietig te verklaren. Houdclausules in obligatie-leeningen wilde °e Regeering wèl van kracht doen blijven. He heer DONKER (S.D.A.P.) zou gaarne uit •Jet ontwerp gelicht zien de bepaling, dat de nietigverklaring alleen geldt, voorzoover op den •Jevaluatie-dag de nakoming der betaal-ver- P'ichting slechts binnen het Koninkrijk rechts- keldig kon plaats hebben (stel u voor, dat twee óeeuwsche boeren in precies gelijke omstandig heden heel verschillende pachtsommen zouden Jj°eten betalen, omdat de eene eigenaar aan Pcze en de andere eigenaar aan géne zijde Qe* grens woont!). De heer DE GEER (C.H.) had tegen de hoofd- "tfekking van het ontwerp wel geen bezwaar, raar zekere crediteuren toch geen meevallertje '"'Hoefden te krijgen door middel van een on- cchtvaardige benadeeling van debiteuren en de ^Udclausules toch steeds bedoeld hebben, zich &rijwaren tegen schade. Een zwarte plek in het ontwerp was z.i. de Pf'ttrekking van goudclausules in obligatie-lee- ?ingen aan de werking dezer vernietigingswet. °odoende werd een bepaalde beleggingswijze Gediscrimineerd, maar in de practijk zouden Gcud-geclausuleerde obligaties het nieuwste reutje worden. Spr. verzocht dan ook de uit- dderingsbepaling te doen verdwijnen. De heer COOPS (V.B.) kon het met zijn Persoonlijk, niet zijn fractionneel) juridisch JJeweten niet overeenbrengen, dat de Overheid .mus ingrijpen zou in privaatrechtelijke ver dingen. He heer BONGAERTS (R. K.) stond vrij /H'Ptisch tegenover het ontwerp, dat hij tot op •Pkere hoogte een in de lucht j.°emde. Is er eigen- Jk wel noodzaak om goudclausule aan tasten, nu toch de evensonderhoudskos- n maar weinig ge- R;eSen zijn? Overi- lebs was hij het eens ^,et den heer De weer en bovendien rJHschte hij het mo- 1-ik te zien ge takt, dat ook goud- g^Usiiles van na 26 ^Member 1936 nie- G verklaard zouden kunnen worden. Oht A' K-fractie was ten aanzien van het liti verdeeld. Dat bleek uit een mededee- van den heer VAN DIJKEN (A. R.): j,j zijner fractieleden vreesden van verwer- JJg dezer voorstellen schade voor de maat- bappij; hij echter niet. Verzwakking van de rechtszekerheid zou P dergelijke wet veroorzaken en er bestond ken noodzakelijkheid. Zou men zich niet J^hen beperken tot schorsing der clausules, hij. tn tegenstelling met den heer De Geer kon heer TRUYEN (R. K.) zich zeer wel ti "ieehlgen met de uitzondering voor obliga- "eieeningen. ihprilnister VAN CHAD'S die al aanstonds ^öedeelde dat hij gekant was tegen wijziging ir. M. C. Bongaerts Het ontwerp, besprak allereerst de aange voerde principieele bezwaren. De hier bedoel de overeenkomsten kunnen echter niet be schouwd worden als door twee vrije partijen gesloten. De Overheid moést hier wel ingrij pen met het oog op onrechtmatigheden, ont staan door een regeeringsdaad; het toestem men in devaluatie. De uitzondering voor schulden, die in het buitenland moeten worden betaald, behoorde behouden te blijven. De buitenlandsche credi teur zou schade lijden door betaling in ge- deprecieerde guldens. Minister OUD weigerde tegemoet te ko men aan 's heeren De Geer's wensch, dat er géén uitzondering gemaakt zou wor den voor obhgaties. Daardoor zou het beurscrediet geschokt worden. De uitzon dering is een integreerend deel van het ontwerp en bij verwerping daarvan zou de Regeering moeten overwegen, of het ont werp wel te handhaven zou zijn. Na deze krasse bestrijding gaf de heer De Geer zich, nolens volens gewonnen, waarna het artikel betreffende de obligaties werd aan genomen zonder hoofdelijke stemming. Daar het Kamer-quorum niet meer aanwe zig was, zal later gestemd worden over een amendementDonker (betaling in het buiten land) en over het wetsóhtwerp zelf. Ondanks het vrij gevorderde uur ving de Kamer hierna nog aan met behandeling van de wijziging der Zegelwet. De heer SCHILTHUIS (V. D.) wilde eee voor het rechtstreeksche transito-verkeer voorgestelde tegemoetkoming op het stuk van zegelrecht ook doen gelden voor een niet- rechtstreekschen doorvoer. De bizondere commissie uit de Kamer, wenschte het zegelrecht voor de verzekering van zeeschepen te verlagen en de heer WEN- DELAAR (V. B.) stelde bij amendement voor de reductie van het zegelrecht, welke wordt verleend bij conversie van pandbrieven, ook te verleenen bij conversie van zeepandbrieven waarvoor deze tot dusverre niet gold. Minster OUD was toeschietelijk. Hij nam de amendementen van den heer Schilthuis en van de bizondere commissie, als welker woord voerder haar voorzitter Mr. Teulings optrad, over, evenals het amendement van den heer Wendelaar. Donderdag bracht de minister van Landbouw en Visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, vergezeld van zijn secretaris ir. L. A. H. Peters, een be zoek aan een aantal boerenbedrijven in de pro vincie Gelderland, om zich persoonlijk van de moeilijke omstandigheden, waarin deze bedrijf jes verkeeren, op de hoogte te stellen. De mi nister werd rondgeleid door den landbouwbe- drij fsconsulent voor Gelderland en Utrecht, ir. N. H. H. Addens. In den voormiddag werd een ontginningsbe drijfje op de Veluwe bezocht, terwijl de mi nister des namiddags een viertal bedrijfjes in het Rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal in oogenschouw nam. In den avond keerde de minister naar's Gra venhage terug. Ingevolge een uitvoerige bespreking, gehouden door 'n deputatie van de Interdiocesane Jeugd commissie met het Dagelijksch Bestuur van Sobriëtas zijn de volgende conclusies aange nomen: Daar het Sobriëtas-jeugdwerk als afzonderlijk en onafhankelijk jeugdwerk in plaatsen of pa rochies, waar een afdeellng van het Algemeen Jeugdwerk bestaat, niet kan blijven bestaan en het evenmin gewenscht is, dat het, gezien de excessen van de moderne genotzucht, speciaal die van het alcoholisme, geheel zal verdwijnen, is het noodzakelijk, dat om de drankbestrijding onder de jeugd voort te zetten, het Sobriëtas- jeugdwerk, waar een afdeeling van het Alge meen Jeugdwerk bestaat, wordt omgezet in een onderafdeeling van het Algemeen Katholieke Jeugdwerk en, waar het Sobriëtasjeugdwerk nog niet bestaat, als een zoodanige onderafdeeling wordt opgericht. Hiertoe zal in ieder bisdom, voor het manne lijk en vrouwelijk jeugdwerk afzonderlijk, wor den ingesteld een diocesane instantie, bestaande uit een priester en een leek, en welke tot taak heeft het oprichten, in stand houden en be vorderen van het Sobriëtas-jeugwerk in het Algemeen Diocesane Jeugdwerk, een en ander in afhankelijkheid aan en in overleg met de lei ding hiervan. Deze vier personen, twee priesters dus, een dame en een heer, zullen worden aangesteld door de Diocesane Jeugdcommissie of de dioce sane instantie van het mannelijk en vrouwelijk jeugdwerk, in overleg met het bestuur van den Diocesanen Mariabond en dat van het Dioce saan Kruisverbond. Het is zeer gewenscht, dat in de bisdommen en kringen van 't Algemeen Jeugdwerk aparte Sobriëtas-leid(st)erscursussen worden gegeven, te organiseeren door de leiding van 't Algemeen Jeugdwerk. Hiernaast is het van groot belang, dat op de algemeene leiderscursussen voldoende aandacht wordt geschonken aan het Sobriëtas-jeugdwerk en aangespoord wordt tot deelname aan de aparte Sobriëtas-leid(st)erscursussen. DEN HAAG, 11 Maart 1937 Terwijl de Tweede Kamer zich verdiepte in het voor en tegen, het wel en wee van goudclausules, waarbij wel bleek, dat zelfs goud niet altijd goud blijft, maalde de par lementaire molen „aan den overkant" van het Binnenhof langzaam maar zeker en vooral langzaam! door, oom de Rijksbe- grooting 1937 ditmaal het Hoofdstuk van Sociale Zaken verder te verwerken. De heer DANZ (S.D.) meende 's ministers aandacht er op te moeten vestigen, dat alleen verkorting van den arbeidstijd meer afdoende vermindering der blijvende werkloosheid zal kunnen brengen en de Regeering diende met Wettelijke maatregelen tot verkorting te komen. In versche cadetjes had deze spreker geen trek, nu daardoor het verbod van bakkersnacht- arbeid in gevaar zou komen. De werkloozenzorg was volgens hem onvol doende: er wordt teveel rekening gehouden met het gezinsinkomen en de steunnormen zouden te laag zijn om de prijsstijgingen bij te hou den. Een duurtetoeslag zou hij wel toejuichen. Voorts wenschte hij uitbreiding van het aan tal bedrijfsraden. De liberale heer GELDERMAN had tegen de aangeprezen arbeidstijd-verkorting (de 40- urige werkweek) juist ernstige bezwaren. Er moet rekening gehouden worden met de be- drijfsuitkomsten en met de min of meer hooge eischen van ons levensniveau. Ook de heer ANDRIESSEN (R.K.) pleitte in een belangwekkende rede voor arbeids tijdverkorting. Niet, dat die verkorting de werkloosheid zal doen verdwijnen, maar be perking daarvan zal toch zeker het gevolg kunnen zijn. Niet alleen stoffelijke, maar vooral ook geestelijke belangen staan hier op het spel. Als de minister wat meer overtuigd was van de wenschelijkheid eener meer radicale werk- loosheidbestrijding, zou zijn sterke overtuiging hem wel verder stuwen in de goede richting. Groot zijn de moeilijkheden, erkende spr., maar de Regeering kon veel ten goede werken door samenwerking tusschen bedrijven en arbeiders stuwend te steunen en zelfs waar noodig dwingend op te treden. Voor het bouwbedrijf wenschte deze spreker een bedrijfsraad en, in het belang ook van dit noodlijdend bedrijf, bevordering van den bouw van goedkoope woningen en opruiming van krotten, waaraan oook al weer zedelijke belan gen verbonden zijn. Voorts hebben de werkloozenkassen om de rechten hunner verzekerden veilig gesteld te kunnen houden zeer dringend hoogere sub sidies noodig. Intusschen bestaat er ten zeerste behoefte aan een wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering. Spr. klaagde er ook over, dat te veel werken in werkverschaffing worden uit gevoerd, die daardoor aan het normale bedrijf onttrokken werden. Gaarne zou hij het particu liere bedrijf in werkloosheidswerken ingescha keld zien. Ten slotte deed hij een goed woordje voor verleening van kinderbijslag aan tewerk gestelde werkloozen. Vele sprekers dienden zich nog aan. De heer TER HAAR (C.H.) wilde het wel eens voor een half jaar probeeren met het ver sche cadetje (opheffing van broodvervoerver- Pardon, mijnheer, ik bracht u een jlesch azijn in plaats van wijn. Dat is ook wat. Ik wou juist zeggen, dat ik den wijn zoo goed vond vandaag. Lustige Kölner Zeitung Minister Slingenberg bod 's ochtends) en ook andere sprekers had den wenschen. Het duurde lang, tot de minister van Sociale Zaken, de heer SLINGENBERG, aan het woord kwam. In verkorting van arbeidstijd ziet de be windsman geen heil; een wettelijk ingrijpen zou de rationalisatie nog in de hand wer ken en mede door te groote lasten op be drijven de werkloos heid nog vergrooten. Met vrijwillige ar- beidsduurbeperking bleek tot op heden nog niets te bereiken, wat niet wegneemt, dat hij er zijn aan dacht op gevestigd houdt. Indien de economi sche omstandigheden veranderen, zal hij wettelijk ingrijpen misschien niet versmaden. Een voorstander verklaarde de minister zich van uitbreiding der economische taak van de bedrijfsraden en van verordenende bevoegdheid voor deze raden, maar thans zou dit nog niet mogelijk zijn: de bedrijfsraden hebben nu nog geen ervaring genoeg. Oprichting van bedrijfsraden zal de minister zooveel mogelijk stimuleeren, zoo noodig mét dwang. Ouderdomsuitkeeringen aan niet-verzekerde 65-jarigen zou een dure geschiedenis worden. Niet minder dan 100.000 van dergelijke be hoeftige ouden van dagen leven er in ons land en ieder jaar wordt dit aantal met 25.000 ver meerderd; op 1 Januari 1938 zou een uitkee- ring 12 millioen kosten en oop 1 Januari 1939. 15 millioen. De minister zou deze moeilijke zaak in de aandacht der volgende Regeering willen aanbevelen! De kantoorbedienden zullen zich binnen kort waarschijnlijk kunnen verheugen over toekenning van den acht-urendag. 's Ministers slot voor heden (morgen zet Z. Exc. zijn rede voort) was, dat naar 's minis ters oordeel de woningbouw allereerst aan den particulier moest worden overgelaten. De Staat heeft hier een beperkte taak. Donderdag kwamen de agenten van de ar beidsbemiddeling uit het district Nijmegen bij een onder voorzitterschap van den directeur Jhr. v. d. Maesen de Sombreff in hotel Des Pays Bas te Nijmegen. Deze memoreerde in zijn openingswoord, dat de bemiddelingspogingen in 1935'36 niet veel uitgehaald hebben. De pogingen om menschen geplaatst te krijgen o. a. in den Wieringermeer- polder gelukten niet. Op landbouwgebied is evenzeer weinig be reikt. Het aantal ingeschreven landarbeiders was op 1 Januari j.l. 1700 in het district. Vervolgens sprak de heer J. H. Melse, vak kundig ambtenaar bü den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemidde ling over Arbeidsbemiddeling in den landbouw in binnen- en buitenland. Spr. ging na de oorzaken welke kunnen wór den genoemd, waarom personeel voor de mel- kerij in Duitschjand wordt gevraagd. Daarbij werd gewezen op het feit, dat voor den oorlog zeer yeel melkers-gezinnen en ongehuwde melk knechten, komende uit Nederland voornamelijk uit Friesland, in de Rijnprovincie werkzaam wa ren en een goed bestaan vonden. Deze trek heeft tijdens en na den oorlog ge durende enkele jaren zoo goed als stil gestaan. Daarna echter en vooral in het afgeloopen jaar, is de vraag naar deze krachten zeer toegeno men, zoo zelfs dat vaak niet aan alle aanvragen kon worden voldaan. De loonen bedragen voor ongehuwde melkers, in aanvang 40 tot 60 Mk. per maand, plus kost en inwoning, terwijl een hooger loon voor zeer bekwame krachten vaak voorkomt. Voor melkersgezinnen, waar uiteraard minstens 2 of meer goede melkers aanwezig moeten zijn, wordt het loon, bepaald naar den leeftijd en de bekwaamheid der gezinsleden. Een en ander wordt voor de plaatsing vastge steld. Het voornaamste doel van deze bespreking was een uiteenzetting te geven over de bemid deling van seizoenarbeiders, welke in het aan staande voorjaar mogelijk zal zijn en die in een onbepaald aantal worden gevraagd. Omstreeks April van dit jaar zullen voorloo- pig ongeveer 500 landarbeiders kunnen worden geplaatst in Rheinland en Westphalen. Het werk zal duren tot omstreeks November of De cember. De bedoeling is ditmaal, bij wijze van proef, enkele tientallen z. g. voorarbeiders of ploegbazen voor plaatsing aan te wijzen, die elk voor zich zullen medewerken aan de vor ming van ploegen arbeiders van 4 tot 12 man uit eigen omgeving. Op deze wijze worden meer homogene werkploegen gevormd en staat de arbeider bi) het aanvaarden van werk in het buitenland niet geheel in een vreemde omge ving en is niet geheel op zich zelf aangewe zen. De loonen zullen bedragen, naar den huldi gen koers van de Mark gerekend, plus minus f 2.p. dag met kost en inwoning, terwijl de voorarbelder iets meer zal verdienen. Een na dere regeling wordt nog ontworpen en vastge steld. Er kan gerekend worden op een dagloon van f 1.75. Van beang is het niet teveel te let ten op de dagloonen, maar op het accoordloon. De ervaring heeft geleerd, dat geplaatste ar beiders in accoordloon met zeer goede loonen naar huis zijn gegaan. De bedoeling is echter, dat zooveel mogelijk in accoord zal worden ge werkt, waardoor de loonen belangrijk hooger zullen worden. In sommige gevallen is het mogelijk, dat de voorarbeider, indien hij ge huwd is, zijn vrouw meebrengt. Voor een be hoorlijke huisvesting zal dan worden zorggedra gen. Spr. drong er op aan, dat door de organen der areidsbemiddelin en de gemeentebesturen en wie hier ook aan kan medewerken, zal wor den getracht deze bemiddeling te doen slagen. De drie slachtoffers uit Volendam, die nabij Schardam zijn verongelukt, zijn Donderdag ten grave gedragen. Onder enorme belangstelling van vrijwel ge heel Volendam werden de slachtoffers op drie baren, gedragen door visschers, gevolgd door talrijke familieleden, geflankeerd door Kol- pingslijfwacht en K.J.C.. voorafgegaan door pastoor Aanstoots, met misdienaars met kruis en kaarsen, naar de parochiekerk overgebracht. De wel honderd meter lange stoet trok door een dichte rij van menschen over de besneeuw de straten. In de parochiekerk werd een plech tige Requiemmis opgedragen door den Z.E. Keer pastoor, geassisteerd door de W. E. Hee ren Willemse en Buijs. Het gemeentebestuur, onder wie burgemeester Kolfschoten, toonde zijn deelneming, alsmede de heer Storms als vertegenwoordiger van den Rijksdienst ter uit voering der Zuiderzeesteunwet. Na de Requiemmis werden de drie lijkkisten in een gemeenschappelijk graf neergelaten, op het R.K. kerkhof achter de parochiekerk. De pastoor, geassisteerd door beide kapelaans, ver richtte de absoute. De raad van Rotterdam heeft met 21 tegen 20 stemmen besloten het voorstel van B. en W. om te besluiten tot uitvoering van het groote tunnelplan onder de Nieuwe Maas te Rotterdam in de plaats van het project waartoe besloten was, aan te houden tot de volgende vergadering. B. en W. zul len dan prae-advies uitbrengen op de adres sen van de Hollandsche Beton Mij. in Den Haag, welke niet in aanmerking is gekomen voor uitvoering van welken tunnel dan ook. De meerderheid van den raad was van oor deel, dat, afgezien van de kwestie of deze maat schappij recht of onrecht was gedaan, de raad en de burgerij volkomen op de hoogte dienden te zijn van al hetgeen er gebeurd is. Wethouder Brautlgam had tijdens de discussie gelegenheid gehad mede te deelen dat aan de gunning van den tunnel niets meer kon worden veranderd. De combinatie van aannemers, met wie een contract op 2 Februari is aangegaan voor het maken van een tunnel, zal onder alle omstan digheden een tunnel moeten maken, welk pro ject ook gekozen wordt. Over veertien dagen zal nu de beslissing val len of de groote tunnel zal worden uitgevoerd. Het Nederlandsche stoomschip Jeannette is bij den ingang van de rivier de Bann (Iersche kust), tegen een pier gevaren en bekwam zWare schade. Het schip werd bij Noville aan den grond gezet. Ruim veertien jaar geleden is de alleenwo nende oude heer Modderman, wonende te Drachtstercompagnie vermoord. Ondanks ijverig sporen gelukte het de politie niet de(n) dader(s) te vinden. Thans is overgebracht naar Gronin gen zekere H., wonende te Groninger Opeinde. Uitlatingen van diens echtgenoote zijn oorzaak geworden, aldus een bericht in Het Volk, dat de politie meende H. te moeten arresteeren. Het gerucht gaat, dat H. reeds bekend zou hebben. Bi) K. B. is bepaald, dat Hr. Ms. pantserdek- schip „Gelderland", thans in dienst opgelegd te Willemsoord, op 18 Maart 1937 voor den actieven dienst beschikbaar is gesteld. Met genoemden datum is het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen. Donderdagnacht omstreeks half vier werd de 40-jarige varensgezel L. Bakker, die als nachtwaker ter plaatse surveilleert, op de Maaskade te Rotterdam gewaar schuwd, dat 't aan boord van de Estafette 12 niet pluis was. 'Een ingesteld onderzoek wees uit, dat drie mannen, die aan boord van het schip sliepen, schadelijke kolen dampen hadden ingeademd. De toestand van een der opvarenden was van dien aard, dat hij in het ziekenhuis aan den Cool- singel ter verpleging is opgenomen. De 25-jarige J. Kort uit Heinenoord, schip persknecht aan boord van het aan de Utrechtsche Estafette Maatschappij toebehoo- rende motorvrachtschip Estafette 12, dat aan de Maaskade O. Z. tegenover pand 53 gemeerd lag, was wakker geworden. Hij had last van hoofdpijnen en voelde zich ook verder onpret tig. De jongeman waarschuwde direct zijn broer, den 21-jarigen G. Kort, die voor zijn plezier aan boord vertoefde, en den 49-jarigen kapitein van het schip, J. van Loveren, uit Utrecht, die eveneens in het vooronder slie pen. Het bleek toen, dat de jonge Kort er nog slechter aan toe was dan zijn broer. De kapi tein en de oudste jongen hebben den bijna bewusteloozen G. Kort naar boven gebracht, waarop J. Kort den nachtwaker van het ge beurde» in kennis stelde. Deze heeft zich onmiddellijk naar het poli tiebureau aan de Nassaukade begeven, waarop ook de geneeskundige dienst gewaarschuwd werd. Het drietal, dat er nogal slecht aan toe was, is toen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd waar men de mannen akn een onderzoek heeft onderworpen. Men achtte hun toestand evenwel niet van dien aard. dat opneming noodzakelijk was, waarom zij weer naar boord terugkeerden. Aangezien evenwel de toestand van geen van drieën verbeterde en alle drie per sonen tegen half tien Donderdagmorgen nog even slecht waren de hoofdpijnen hadden niet afgenomen en ook braken kwam nog veelvuldig voor is de ge neeskundige dienst andermaal gewaar schuwd, waarop men het drietal weer naar het ziekenhuis heeft vervoerd. Andermaal zjjn de opvarenden toen onderzocht, doch de kapitein en de oudste Kort konden weer naar him schip terugkeeren. De 21- Jarige Kort is evenwel opgenomen. De politie heeft direct een nauwgezet on derzoek ingesteld. Aanvankelijk dacht men dat de vaten na- trium-waterglas, waarvan er zich 38 tusschen de lading van het motorschip bevonden, ge lekt hadden. Spoedig evenwel bleek, dat deze stoffen onmogelijk dampen konden ontwikke len. Men is toen in andere richting gaan zoe ken en toen is komen vast te staan, dat er zich in het vooronder een kachel bevond. Voor de opvarenden zich ter ruste begaven hebben zij deze kachel gevuld met eierkolen en cokes en het is deze kachel geweest, die de schadelijke dampen heeft ontwikkeld. Het betreft hier dus een gewone kolendamp vergiftiging. Met 1 April 1937 is benoemd tot burgemeester der gemeente Zuilichem C. Hobo, burgemeester der gemeente Gameren. Aan den referendaris bij het departement van Binnenlandsche Zaken G. P. Hoekman is de persoonlijke rang van administrateur toege kend. Te rekenen van 1 Januari 1937 zijn bevor derd tot hoofdcommies bi) met departement van Binnenlandsche Zaken, mr. A. J. Rasman. J. H. W. Meyer en mr. H. J. van Houte, allen thans commies. Met 16 April 1937 is eervol ontslag verleend aan den commissaris van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting, tevens ontvanger der loodsgelden 2e categorie H. Kui per. Met 16 April 1937 is benoemd tot commis saris van het loodswezen, de betonning, beba kening en verlichting, tevens ontvanger der loodsgelden 2e categorie, in vasten dienst, de commissaris van het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting, tevens ontvanger der loodsgelden 3e categorie C. Vermeulen. Met 16 Maart is aangewezen als beheerder van het bijpost-, telegraaf- en telefoonkantoor te Amsterdam-West de referendaris 2e kl. L. A. P. Beudt. Met 1 Juni 1937 is aan den inspecteur in alg. dienst der P.T. en T„ J. F. H. Heidenrijk, aan gewezen als directeur van het postkantoor te Rotterdam, op verzoek eervol ontslag verleend. Benoemd tot inspecteur in alg. dienst der P.T. en T. de nspecteur J. J. Theling. 16 di§e dagen later legde Heinz Von Dö ha--bez°ek af bij mevrouw Heinzius en r de hand harer dochter. Döbbelin vroeg gr0 4 eerst was het haar, alsof zij in een af- tjat vlel; zii beheerschte zich snel, nadat zij tls s en Jenny's brieven had gelezen, die Heinz q. eg'tirnatie-bewijzen had meegebracht, biet illekeurig zette zij een hooge borst, streek hoof]"aar hand over haar fijne blanke voor- kruij en een trotsch lachje deed haar lippen bvj,,r,Gn en overgoot haar eeuwig zorgvolle grim- g Sezicht. dftnetJ'adellijk grootgrondbezitternu waarom ve *et? Zij deed alsof zij nooit iets anders Vg6] acht had. Als schoonzoon beviel hij haar 20 ter dan Overbeck. °ok Z lets elegants had hij over zich; men kon eu v n' dat hij bij de militairen geweest was W00r de rest, daarvoor zouden Otto en Jenny Wel instaan. 6orft v°n Döbbelin Von Schönheide tot Neu- Zle!c klonk heel goed, en was als toekomstmu- de ocren der oppervlakkige vrouw, deq h n niet nalaten> biJ de eerste gelegenheid "eer Overbeck een kleinen uitleg te geven. 't Was heel voorbarig.... Kate had uitdruk kelijk gevraagd, 't hem voorshands niet mee te deelen. De verloving was toch ook nog niet pu bliek. Hij werd heel bleek en zat een paar seconden als versteend. Eindelijk zei hij„u hebt toch in ieder geval inlichtingen over den man inge wonnen?" „Hij is de zoon van een welgestelden kasteel heer van ouden adel en zal het goed erven," zei mevrouw Heinzius, die zich nu ineens voelde. „Ik meen over zijn karakter. Of hij haar in de toekomst gelukkig kan maken?" „Daarvoor blijven mij mijn familieleden borg. Hij heeft op mij een heel goeden indruk ge maakt." Hij vroeg niet verder. Hoe de heer Overbeck 's avonds naar huis kwam, wist hij zelf niet. Toen hij alleen was, overviel hem een ongehoorde woede, van een heftigheid, die hij reeds jaren niet meer gekend had. En niemand was er, tegen wien hij zich kon uitspreken; geen zachte hand die hem beteu gelde, zooals Agnes dat zoo goed verstond. Zoo moest hy den aanval alleen doorstaan en toen de storm over zyn ziel heen geslagen was, bleef hij verwoest, verworden, bedelarm alleen achter. Urenlang was hy rond gaan loopen door stra ten,' die zyn voeten anders nooit betraden. En altijd deze razende haat en woede in zijn harttegen Kate, die hy bemind en opge voed en die hem versmaad had voor een onbe kende. En Kate? Geheel achter zyn rug, zonder hem ook in 't minst maar te raadplegen, had zy over haar levenslot beslist. Dat was dus de dank voor alles, wat hy voor haar gedaan had? 't Loon voor die zichzelf wegcijferende, trouw ste liefde, die haar al die jaren omgeven en be hoed had? Ik geef mijn toestemming niet, sprak hij in zichzelf en balde zyn vuisten. Ik als voogd. Ze kan wachten tot zy meerderjarig is geworden. Ook als zy my op haar knieën zou bidden om haar levensgeluk. Maar geluk! Hij knarsetande. 'n Mooi geluk zou dat zijn. Mevrouw Heinzius had zyn naam niet genoemd.... natuurlijk 'n jonge groene fat, die met spitsvondige gezegden haar het hoofd op hol had gebracht en zy was natuuriyk by het hooren van zyn klinkenden naam hals over kop op hem verliefd geworden. Niet beter dan die anderen, ydel, oppervlakkig, harteloos, ondank baaren ik heb haar voor ik weet niet wat gehoudeneen stuk van myn eigen ziel 't Beste heb ik haar gegeven en zy heeft alles als waardeloos goed van zich afgegooid. Toen hy thuis kwam en de trap beklom, werd boven al een deur opengemaakt. De kleine zwartgallige gedachten liepen ineen met zyn groote ongeluk en drongen zich naar boven, breed en geweldig. Tanny Melzer natuuriyk! zy had hem zien komen en als toevallig de deur voor hem geopend. In alle discretie zag en hoorde en wist zy alles. lederen stap, dien zy deed. 't Had hem al menigen keer geërgerd. Nu had hy er slechts 'n schouderophalen voor. Dat zou nu altyd zoo blijven. Met haar waakzame, haar eeuwige critiek, de kopergravure-gesprekken. en haar vervelende moederlijkheid. Dat was nu zyn lot tot het einde. Tot het bittere einde! Boven gekomen ging hij met korten groet langs haar heen zijn kamer binnen. In het voor bijgaan zag hy zichzelf in den spiegel. Büna tien jaar ouder zag hij er uit, wel twintig! Nu wer kelijk een oud man. En zoo moe, zoo moe. Zij had toch gelijk, mompelde hij. Jeugd be hoort by Jeugd. Hij wierp zyn hoed op een stoel. Zoo was dan nu alles werkelijk voor hem ten einde. In dezen nacht stond hij voor de tweede maal aan 't open graf van zyn eigen levenen daarin lagen al zijn laat ontwaakte, langzaam ontbloeide verwachtingenvermoord door ge- dachtenlooze, lichtzinnige, trouwelooze kinder handen. Zooals over een in laten bloei gekomen ouden boom de nachtvorst sluipt en alle leven en bloeien knakt en onbarmhartig doodt! Nu pas, by deze onverdraagiyke smart, voel de hy, hoe sterk en diep en heimeiyk de hoop, haar toch nog te bezitten, in hem geleefd had. En dat hy haar nu pas geheel verloren had. En dat hy dezen laatsten hardsten slag nooit te boven zou komen. Nooit! Arbeiden, werken! zei een stem. Hy lachte schel. Al kon hy ook al 't werk der aarde torenhoog stapelen op zyn schouders, om zyn schrynend hart te troosten., hoe zou hy haar zachte gezichtje, dat jaren en jaren hem had toegelachen en verlicht, ooit kunnen verge ten? Hy liep de kamer op en neerstond stil voor den spiegel en zag in 't moede, oude ge zicht, dat hem tegenblikte. Wat sta je daar en kijk je zeiven aan? 't Wordt toch niet anders! Weet je 't nu dan nog niet? Ken je niet je eigen woorden meer: Jeugd behoort by jeugd! Hy knikte z'n hoofd met 'n bitter lachje toe. Ja, ja, zoo wordt men gestraft. Was ik, de hatelyke mensch van nu, niet in haar leven 'n hartstochtelijke liefhebber van al t mooie? 't Meeste van jonge, mooie menschen? Daar had ik mijn pleizier aan, myn eeriyk rein genot, zooals aan een heerlyk kunstwerk. 't Is toch het mooiste kunstwerk, dat moeder natuur ons schonk. Zoo zag ik je opgroeien, Kate, en opbloeien, altijd zachter, altyd liefe- lyker worden. ZachtJa, dat was 't rechte woord, byna uit de mode en toch zoo veelbeteekenend. Zoo, als 'n idealist heb ik van je gehouden, Kate! Met 't vuur, de begeestering, de reine vreugde voor al 't mooie, deugden, die nu 't bezit zyn van een ander. Ik verheugde my als ik in je jonge zonnige oogen keek en werd er door verjongd, jy, zelf., die geheel zachte, reine meisjesgestalte was zoo echt myn schoonheidsideaal par excellence. Geen lyntje had ik daaraan willen verande ren. Je was geen mooie gedachtenlooze pop, zooals die anderennee, achter al dien uiterlyken mooien schyn verborg zich iets, wat nog veel mooier was; uit je stralende, blauwe oogen keek je warme, verlangende, jonge ziel, de ziel, die verlangend de armen uitstrekte en sprak. Druk me aan je borst, Je hart! Leg je vinger op den geheimsten polsslag van myn leven, be grijp me geheel en al, daar geen ander my zoo kent, als jij. Een deel ben ik toch van jou, ziel van jouw ziel. Zoo ben je altyd meer gegroeid in myn hart, kleine lieve ziel, ju.... en zou ik je nu goed schiks weggeven? Zoo sprak hy met zich zelf en met zyn liefde en vierde met haar het doodenfeest. En streed met zichzelf den grootsten stryd. Geen toorn was er meer, geen haatslechts diepe, wan hopige smart. En toen de nacht ten einde liep en de bleeke morgen het venster inkeek naar den bleeken stryder was uit zyn toorn en smart en liefde de offervaardige berusting geboren. De berusting, die de ziel bevrijdt, omdat zy de kettingen breken doet van 't machteloos ge duld.... t onverdraagiyke voor de krachtige werkersen hun den arbeid in de hand geeft als 't beste, 't eenige wapen. Harde arbeid hy knarsetandde. Wat hy zich eens had opge legd: als een trouw vader voor zyn pleegkind en haar toekomst te zorgen, wilde hy houden. Hij stiet het venster open, zoodat de koele reine morgenlucht zyn verhitte slapen streelde Aan Kate schreef hy niet Als 't kind zelf tot hem kwam om haar geluk te vertellen, zou hy net doen, alsof hy van niets wist. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3