VANAF I 39.75 MODE SHOW Kleermakerij J. VAN DAM VOORJAAKSSEIZOEA1 Haarlem, 12 Maart Bakenessergracht Kort en volledig een prima HEEREN COSTUUM n. m. llll VRIJDAG 12 MAART 1937 Ba; JAARVERGADERING R. K. STAATSPARTIJ Rede over politiek verval K.J.M.V. „ST. AUGUSTINUS" Afscheid voorzitter Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Zaterdag 13 Maart Modeshow bij Wisbrun en Liffmann Wedstrijd wordt er tegenwoordig tusschen allen en om alles gehouden, of het nu sport betreft of het dage- lijksche werk. Het komt er op aan te allen tijde «in goede vorm» te blijven. Sterkt daarom het organisme, op» dat U de grootste inspanning zult kunnen verdragen. Neemt dagelijks NoorscheMedi» cinale Levertraan in en gij zult een groote voorsprong nebben op Uwe tegenstanders. NOORSCHE MEDICINALE LEVERTRAAN 78 GED. OUDE GRACHT 78 BERICHT DE OPENING VAN HET A.S. EN BRENGT 'N AANSCHOUWELIJK VOORBEELD: N KEURCOLLECTIE DESSINS EN KWALITEITEN ZIET U REEDS IN ONZE ETALAGES! VOOR IEDER STUK DOOR ONS GELEVERD WORDT INGESTAAN DE B.E.L.-WEEK Kon. Liedertafel-„Zang en Vriend schap" luidt ze in DE HEER VLEKKE BELEEDIGD Uitgever vrijgesproken TOONEEL W ie controleert W. A. J. van de Kamp 75 jaar OUD-KATHOLIEKE KERK AANBESTEED Komt op terrein Kinderhuissingel BURGERLIJKE STAND Maatschappelijke Zorg voor Zieken BLOEMENDAAL AGENDA Bioscopen 13 Maart H.M. de Koningin in de Domstad Langdurig bezoek aan de Jaarbeurs HILLEGOM BEZOEKT ONZE 16-17-18 Maart a.s. op de Lunchroom llll bespreekt vroegtijdig mo plaatsen RIJKS VISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD BïJ de behandeling van de Gemeentebegroo- ting is de demping van de Bakenesser- gracht ter sprake gekomen. Rijnland heeft ^gen demping geen bezwaren meer! In vroeger jaren is demping van de Bake- lessergracht dikwijls door raadsleden en niet- raadsleden aanbevolen. Men kreeg den indruk, als Rijnland maar toestemming gaf, dem- P'hg een kwestie van maanden zou zijn. zijn wij zoover, en het merkwaardige feit ^°et zich voor, dat, nu Rijnland wèl wil, Haar- misschien niet wil. het zou gelukkig zijn, als wij dit mooie 8tukje Haarlem konden behouden. Voor demping van de Bakenessergracht kun- ö®n twee redenen worden aangevoerd: oprui- ^mg van een erbarmelijk stinkende gracht en Vetder aanleg van 'n breeden verkeersboulevard ak verbinding tusschen Amsterdamsche Poort etl Station. Nu wellicht binnen afzienbaren tijd een op ging zal worden gevonden voor het Haarlem se rioleeringsstelsel, heeft het eerste motief waarde vrijwel verloren, want als het riool- Vui' niet meer op het Spaarne en op de grach- n zal worden geloosd, zullen vanzelf geen oli eriekende geuren meer uit de grachten op- wilgen, zelfs niet meer uit de Bakenessergracht R zal het water er zoo helder kunnen zijn als n de bekende vliet. Blijft over de wenschelijkheid om van de Ba- Kehessergracht een boulevard te maken, die het ^■"keer tusschen Amsterdamsche Poort en Sta- 'ic® vergemakkelijkt. De heer Reinalda, wet ter van Openbare Werken, schijnt daar geen °®fte aan te hebben. Ben moeilijkheid is het hoi beh< bijvoorbeeld om van de Bakenessergracht op n Jansweg te komen. En ook zou een dem- Ibhg van de Bakenessergracht het leggen van eeh brug over het Spaarne vlak vóór de gracht j^debrengen, wat weer tot gevolg zou hebben Vervallen van de Gravesteenenbrug. En al iköet die brug noodzakelijkerwijze verbeterd ^°rden, haar geheel laten vervallen zou het ^dsbeeld daar ter plaatse onherstelbaar scha- h en geheel bederven. De Gravesteenenbrug het oudste punt van Haarlem en vormt met °mgeving als het ware één geheel. 2°u dus een betere rioleering van Haarlem et dempen overbodig maken en de Bakenesser- ®racht zou als verkeersweg gemist kunnen wor- ^n> dan zou er alles voor te zeggen zijn haar behouden. In den heer Friedhoff, verbonden aah den dienst van Openbare Werken, bezitten Wjj een stedebouwkundige, die van dit stukje arlem iets heel bijzonders kan maken. vJ^derdagavond hield de afdeeling St. Agatha Ijb de R, k. Staatspartij in het K. S. A.-ge- ^0 haar jaarvergadering. In zijn openings- jjj°rd sprak de voorzitter de heer J. Poncin er j0' groote voldoening over uit, dat ook vele geren deze vergadering bijwoonden, a-b zijn jaarverslag herinnerde de secretaris v9h vele werk> dat de afdeeling als gevolg Ver de tot stand gekomen fusie had moeten Vochten. Het ledenaantal was dank zij de ge- >Trde actie zeer belangrijk uitgebreid. het jaarverslag van den penningmeester, sjb heer p. Langendijk, bleek, dat de ontvang er» "*47.45 en de uitgaven f 306.34 hadden be- f jR8en- Er was dus een nadeelig saldo van dit Door bezuinigingen hoopt het bestuur v dadeelig saldo, alsmede een nog bestaande te schuld weg te werken. Nadat den penning- kas^6r décharge was verleend werden in de ij kommissie benoemd de heeren J. v. d. Geest, ►rüurbier en S. Noom. ge,aarna heeft de heer N. P. Tervoort een rede °Uclen over het onderwerp Politiek verval, gj. ZlJh inleiding wees spr. op het verval op reli- flig ,s' moreel, maatschappelijk en staatkun- bjj 'errein, waarvan in eerste instantie de schuld „den mensch-zelf moet worden gezocht. De toch toomt zijn driftleven niet in door Sen en wrijen wil. Eindeloos zijn de pogin- V0o Van de diplomaten, om de pijlers te vinden letl maatschappelijke welvaart. De verschil let s^se's> die zich aandienen, staan contra- ver atorisch tegenover elkander. Spr. schetste - plgens de voorwaarden, waaraan de ideale Bèrt lnoe': voldoen. In den idealen staat zal de k haar rechten moeten hebben, omdat zij ïij hijier is van de waarheid; het individu moet 5t '"echten hebben, want hij is primair en de ten i" is secundair; het huisgezin moet zijn rech te bebben, want een goed huwelijk is de beste r§ voor BeIuk- gezin heeft bovendien Natuurlijke beteekenis. De overige pijlers den idealen staat zijn, aldus spr., de vrije or(jp01> het maatschappelijk bestel volgens de Uings-idee en de vrede. aanzien van deze laatste voorwaarde 'ade de heer Tervoort op, dat het doel van ojje rera oorlog is het spekken der beurzen van „jj en staalmagnaten. Het middel is een front- ®eh bacteriologische oorlog. J^aar dan is het middel om het doel te be- r„a n> zoo vervolgde spreker, niets anders dan hch^-moord, die in zich verkeerd is, want hij Zal Z'CN tot non-combattanten. Iedere oorlog W°P dien grond derhalve ongeoorloofd zijn. Ij Nheer de machthebbers zich houden aan de °tten van het Credo, de 10 wetten van hQe»' en de 5 wetten van de geboden, dan be- men niet langer naar den vrede te zoe- jban zoekt de vrede de wereld vanzelf. W H tweede deel van zijn betoog heeft spre- tajj be stelsels Communisme, Socialisme, Libe- t(w"Ne> Nationaal-Socialisme en Fascisme ge- aan de voorwaarden, waaraan de ideale ci^g. moet voldoen. Spreker kwam tot de con ic]^1,12' dat zij alle een of meer pijlers van den th0j- n staat ondergraven en dus voor den Ka lf. onaanvaardbaar zijn. V0o' öit verband hield spr. een vurig pleidooi V0], be handhaving en de versterking van den Zij- ®nb°nd, in de eerste plaats, omdat hij in l„te vest heeft het recht boven de macht. z>jn onale orde zal volgens spr. onmogelijk Sls z°nder internationale rechtbank, zoo goed tecv,?fn natie ondenkbaar is zonder nationale jfNoank. t„ 1 ideaal blijft een gewapende Volkenbond Ooh 611 ontwapend Europa. Als de Volkenbond M,, *?u verdwijnen, dan komt de stelling van Vr6c, °üni „Civis pacem Parabellum", die den Vqjj Befheeft wapene zich ten oorlog, in haar omvang in toepassing. Zij moet onher roepelijk naar een nieuwen oorlog voeren. Het programma voor allen moet zijn, zoo besloot de heer Tervoort zijn belangwekkend betoog: neem over van het nationaal-socialisme de or deningsgedachte en het sterke gezag, van het liberalisme de democratie en van de sociaal democratie de materieele verheffing van den arbeider en laat de rest rusten. Spreker con cludeerde tenslotte, dat de R. K. Staatspartij de pijlers biedt, waarop het volksgeluk kan worden opgebouwd. De voorzitter dankte den spreker voor zijn boeiend betoog, dat met een daverend applaus werd beloond. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd door eenige leden ge bruik gemaakt. Zij werden door den spreker uitvoerig beantwoord. Het was Donderdag een ietwat weemoedige avond voor de K. J. M. V. „St. Augustinus" scheiden doet zeer! een dag met een gaatje erin, zooals dat heet. De vereeniging nam n.l. afscheid van haar eersten voorzitter, den heer J. v. d. Berg, tevens den oprichter, aan wien het voornamelijk te danken is dat de vereeniging weergeboren werd niet alleen, maar over de kinderziekten zegevierde en tot grooter bloei kwam. Uit de vele hartelijke en uiterst waardeerende woorden op dezen afscheidsavond gesproken door den voorzitter, den heer W. Schrameijer, den bondsmoderator rector Beune, den afdeelings- moderator, kapelaan Desain en door het oudste lid, den heer H. Peeters, bleek wel hoe het werk van den thans afgetreden voorzitter en de wijze, waarop hij velerlei moeilijkheden wist te over winnen op hoogen prijs gesteld wordt. De goede onderlinge verstandhouding en ka meraadschappelijke geest in de vereeniging hadden een klinkend bewijs van hulde gevonden in een prachtig H. Hartbeeld, den heer v. d. Berg door den voorzitter aangeboden. De heer v. d. Berg dankte voor de blijken van erkente lijkheid en vriendschap, daarbij ook wijzende op wat de oud-moderator, kapelaan v. Houten en het bestuur in z'n geheel heeft tot stand ge bracht. Zooals gebruikelijk bleef men daarna nog eenigen tijd gezellig bijeen. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. Kraakman en H. Peeters. Donderdag 18 Maart houdt de heer A. v. Domburg een lezing over zijn reis naar Rusland voor de K. J. M. V. Programma 1; Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen; 10.30 Pauze; 11.05 Londen Regional; 12.35 Brussel VI.; 1.35 Keu len; 2.35 Londen Regional; 3.20 Keulen; 6.20 Parijs Radio; 7.20 Weenen; 9.05 Pauze; 9.10 Boedapest; 10.20 Berlijn. Programma 4: 8.00 Brussel VI.; 9.20 Pauze; 10.35 Droitwich; 6.50 Londen Reg.; 7.05 Droit- wich; 9.40 Weenen; 10.10 Droitwich. Programma 5 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert (verzoekprogramma) 8.0012.00 Diversen. Terwijl buiten een gure, koude regen plenst, heerscht binnen de gezellige opgewektheid, die vrouw mode steeds te voorschijn weet te roe pen, wanneer zij haar lentefestijn gaat houden! Modeshow! En ieder seizoen weer opnieuw is het opvallend op welke geheel andere kleuren en lijnen, stof en snit de nieuwe modellen zijn geïnspireerd. Tricotweefsels, vooral voor de kleeding, die wij fhuis zullen dragen en die van het meest simpele jumpertje tot het beeldige japonnetje in roestbruin, dat v'ij aan onze oogen zagen voorbijtrekken, alle met de hand gebreide klee- dingstukkén doen denken, waarbij zoowel de gladde Walsoorten als het ruwharige angora op gang deden. Voor de 'meer gekleede namiddagtoiletten veel zijde en kant. Kant in allerhande kleuren en soorten van de katoenen en wollen tot de zijden en zelfs Valencienne kantstoffen, welke laatste ons vage herinneringen wisten te tooveren van sierlijke markiezinnetjes uit den ouden Franschen tijd. Echt vrouwelijke attributen als jabots, ruches, strookjes en randjes plissee zijn weer zéér in zwang en vooral op de smaakvolle zwarte en donkerblauwe japonnetjes van fijne wollen geor gettes of zijde maakten ze een wonderlijk mooi effect. Een enkele maal ook zagen we op het don kere toiletje een simpele, maar zeer verfijnde garneering van een corsage in donkerrood of okergeel de revue passeeren. Dat vrouw mode het bruin en alle variaties hierop, nooit van haar lijst weet te schrappen, toonden ons de pracht- moaellen van gekleede jurkjes, die meestal van zijde, ook weieens van een grove soort linnen, waren vervaardigd. Er valt niet aan te twijfelen of het mantel pakje zal voor het komende seizoen wel hét hoogtepunt worden als kleedingstuk, waarin wij ons op straat begeven. Zoowel heerenstoffen als de zware zijden cloqué's komen voor de pakjes in aanmerking. Opvallend was het prachtige in Weensche coupe gehouden costuumpje van gris-perle waarbij een schat van een blouse gedragen werd van een matzijden, lichtgebloemd stofje. Ook het donkerblauwe pakje met een jasje van witte kant, dat aan rijk Richelieuborduur- werk deed denken en dan ook inderdaad met de hand geheel was uitgeknipt, verdiende ten volle de aandacht. Een uiterst practische en zeer gedistingeerde dracht voor de reis waren de sportieve Rodex- coats. Ze werden als ruime, kameelharige jas sen gebracht in effen tinten van beige tot bruin alsook in den vorm van een fijn geruit man telpakje, waaroverheen dan Weer een losse jas, die dezelfde ruiten als het pakje vertoonde, maar dan in grooter patroon, werd gedragen. Dè gekleede mantels waren hoofdzakelijk in donkerblauw of zwart gehouden met een gar neering van een of andere fijne bontsoort en bijna alle zonder kraag. Typisch was het klokkend model, dat bestond uit zwarte taft met ingezette banen van dezelfde tint fluweel. Het jonge meisje zal zich voor het komende seizoen in het zoo geliefde toile de soie, het hypermoderne zijden piqué ofja het klinkt bijna ongeloofelijk, in chintz gaan steken! Chintz, waarvan wij dus nu niet meer alleen onze theemutsen, kousenhangers en wat dies meer zij vervaardigen, maar waarvan nu ook even goed onze japonnen zullen gemaakt zijn! En voor vlekken? Geen angst meer jonge dame, want U neemt maar water en spons en de vlek is onmiddellijk weer verdwenen! Het chintz-idee is zelfs zoover doorgevoerd, dat het, evenals het wit zijden piqué, diende voor een avondjurk. Natuurlijk zijn dit echte modesnufjes, maar toch zit er iets ongeloofelijks origineels in, dat valt niet te ontkennen. Minder origineel, maar daarom niet minder, zelfs eerder nog méér fraai en apart Waren de avondjaponnen van gebloemde of effen tule, kant en zijde. Wazige, donzige tule, gedragen op een strak sluitende onderjurk van crêpe satin of taft, die ons deden droomen van feeën-kleedij Lentefestijn bij Wisbrun en Liffmann! Een modefeest, dat om zijn talrijke en aparte snuf jes zeer zeker onder de eerste en meest ge slaagde van dit seizoen mag gerekend worden. Te Haarlem vond een gecombineerde bijeen komst plaats van de Katholieke Jonge Werkge vers Vereeniging, Club Haarlem en een aantal leden van den R. K. Volksbond, afd. Haarlem. De heer J. P. H. Castricum, voorzitter van deze afdeeling hield een inleiding over „Ordening". De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoete- straat 1397 porties; Overtonstraat 1453 porties; Byzantiumstraat 815 porties; Eemstraat 1161 porties; Kamperstraat 893 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 116 porties verstrekt. Via de achterzijde van 't huis is „men" in den afgeloopen nacht binnengedrongen in een huis aan den Kleinen Houtweg, hoek Rustenburger laan. De dief vond kasten en laden ongesloten. Er werden zilveren lepels en vorken en een leege damestasch ontvreemd. De bewoners waren aan wezig. In de afgeloopen maand werd in de Rijks- Postspaarbank te Haarlem meer ingelegd dan terugbetaald een bedrag van f 287.709.70. Dit groote bewijs van vertrouwen aan de Rijks- Postspaarbank zal zeker ook te maken hebben met het algemeen dalende rente-cijfer. Er wer den 409 nieuwe boekjes uitgegeven. Hermann Thimig komt Woensdag 17 Maart met zijn gezelschap in den Stadsschouwburg spelen. Opgevoerd zal worden het muzikale blij spel „Schneider im Schloss" dat o.a. verfilmd is onder den titel „Love me to-night". Het zevende concert van de Haarl. Bachver- eeniging vindt plaats op Dinsdag 16 Maart om kwart over 8 in de Gemeentelijke Concertzaal. Het Residentie-orkest zal optreden o.l.v. Issay Dobrowen, met als solist Arthur Rubinstein, piano. Mevrouw E. HooyerDubois vertelt Woens dagavond 17 Maart om 8 uur in de Sociëteit- Vereeniging, een en ander over een reis naar Denver, voor de leden van den Kennemer Foto kring. ^.IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIHIIHIIlllllllllllllllMllllllllllllHllllllllimilllllimil^ 1 Vincentius vraagt s Waf V niet meer draagt. Help veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. N. Groenntarkt 22 of telef. 11018 wereldbekend om hare goede kwaliteit. De organisatoren van de B.E.L.-week zijn er in geslaagd, aan de opening van deze week op 30 April a.s., een in leiding van kunst zinnig gehalte te doen voorafgaan. Met het bestuur van de oudste Lie dertafel van ons land, de Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" te Haar lem, werd n.l. over eengekomen, dat het aan den vooravond van de B.E.L.-week, op Donderdag 29 April, door de Liedertafel, onder leiding van haar dirigent, den heer Frits Schuurman, te geven leden-concert als Gala concert wordt dienstbaar gemaakt aan de Bloemen- én Lentevreugde-week. Het programma zal als gewoonlijk worden geopend met het Wilhelmus, terwijl daarna als nummer i van het programma door het koor zal worden gezongen, het voor deze gelegenheid zoo zeer toepasselijk lied van den componist Philips Loots, op woorden van den dichter Nic. Beets: „Mijn Hof". Als soliste zal optreden onze stadgenoote Mej. Annie Woud (alt), terwijl verder mede werking zullen verleenen: het duo Mevrouw Riek Heybroek, Gouda, en de heer Rul Rip- hagen, elk aan piano, (dus 2 piano's). De reputatie van de aloude LiedeAafel staat er borg voor, dat aldus een wijdingsvolle in leiding van de B.E.L.-week wordt verkregen. Het behoeft wel geen betoog, dat vooral in Middenstands-kringen voor dit Gala-Concert groote belangstelling bestaat. Daar slechte een beperkt aantal kaarten be schikbaar is, wordt den leden der Midden stands-organisaties, die dit Gala-Concert wil len meemaken, aangeraden hun aanvragen voor toegangskaarten reeds thans in te dienen bij de Hoofdcommissie van Uitvoering voor de B.E.L.-week, Lange Begijnestraat Nr. 20, Haar lem, telefoon Nr. 10403. V Voor den Haarlemschen politierechter stond een 43-jarige uitgever uit Beverwijk terecht, die volgens de dagvaarding den N.S.B.er Vlekke zou beleedigd hebben, door in zijn blaadje te publiceeren dat de heer Vlekke zich buiten de Kerkelijke gemeenschap had geplaatst door een niet-katholiek huwelijk. ,De renegaat wordt thans op onze priesters losgelaten", was en ach ter gevoegd. Verdachte merkte op dat hij niet begrijpen kon, dat de heer Vlekke zich beleedigd kon gevoelen. De heer Vlekke, aldus verdachte, heeft zich immers inderdaad buiten de Kerke lijke gemeenschap geplaatst, door te weigeren aan de Bisschoppen te gehoorzamen. De N.S.B. heeft zelf in een strooibiljet moeten erkennen dat den heer Vlekke een kerkelijke begrafenis moet geweigerd worden. Hij kon dan wel 's Zon dags naar de kerk gaan en de H. H. Sacramen ten ontvangen, maar dan pleegt hij een heilig schennis, omdat het ontvangen van de Sacra menten hem verboden is. Verdachte vond het dan ook belachelijk dat de heer Vlekke zich be leedigd gevoelt als men zegt dat hij buiten de Kerkelijke gemeenschap staat en dat hij zich vermeet Pater De Greeve te becritiseeren. Rijksstraatweg No. 6. Tooneelspel in vijf bedrijven van Jean Jacques Bernard. De Nederlandsche Too- neelgroep, Stadsschouwburg. Tusschen de veelal rumoerige spelen, die zich in dit seizoen als echte kinderen van hun tijd aandienen met hun levendige handeling, hun geest van sensatie, hun zwaar voorgedragen problemen, waar dan dikwijls met de bijl op in gehakt wordt komt dit tooneelspel van een fijnzinnigen Franschman argeloos en rustig den schouwburg binnen. Het gegeven is oud en past toch ook weer in den nieuwen tijd, die menschen kent, gelijk aan ieder verleden. Aan den grooten straatweg, waarover het snelverkeer jaagt, woont in een klein, vrien delijk huisje een gepensionneerd ambtenaar met vrouw en dochter. Het meisje is achttien en even droomerig van aanleg als haar vader. Haar sprookje is geweven rondom den drukken weg met zijn vele toeristen-auto's, waarvan zij doel en bestemming heeft leeren kennen. Eén van die vele haastige wagens zal eenmaal stilhou den voor het huis met zijn ouderwetsche sfeer en dan zal de prins uit het sprookje binnen treden. En eenmaal gebeurt dit. De jonge Robert Vanier, met zijn vader op reis, komt hulp vragen bij een panne. De twee droomers, vader en dochter met de verstandige moeder op den achtergrond dringen aan de reizigers hun gastvrijheid op, die eerst uit nood aan vaard en spoedig diep gewaardeerd wordt. Een romannetje ontspint zich. Echter niet tusschen den jongen man en het jonge meisje. De vader van Robert, romanschrijver en weduw naar, verlieft op het origineele kind. Maar als hij, in zijn laten levensdroom te spoedig zeker van zijn zaak, haar zijn gevoelens tracht te openbaren, moet hij ontdekken, dat zij van Robert houdt, die van zijn kant aan geen liefde denkt. De illusie is gebroken, Vanier en zijn zoon zetten hun reis voort en in het huisje aan den Rijksstraatweg probeeren de teleurgestelde droomers zich te verzoenen met hun lot. Het is een stukje leven, dat alleen innerlijk sterk bewogen wordt, en dat toch de aandacht spant, omdat het in zoo'n zuivere, fijn gedetail leerde teekening wordt uitgedrukt. Dramatisch is de vorm niet sterk het is of we een zuiver geschreven novelle genieten en in het laatste bedrijf heeft de auteur Wel wat veel op de belangstelling in zijn onderwerp vertrouwd. Maar het geheel laat toch een innig gevoel van voldoening na, omdat we er volkomen in werden meegevoerd. De regisseur, Cruys Voorbergh, heeft sfeer gebracht in dit rustige spel van de binnen kamer. Die rust was geladen met bedwongen emotie, toen de familie met haar gasten aan tafel zat en het allen duidelijk werd, dat de mooie droomen moesten, vergaan als machte- looze fantasie. Eén ding misten we: het ver wijderde leven van den autoweg, die zoo nabij is en die zooveel voor deze menschen betee- kent het werd alleen in woorden aange duid. Dat naar binnen gekeerde bewonderden we ook in het rustige, vaak op hoog peil staande spel. De oude ambtenaar, Ben Royaards, was ons in het algemeen te beweeglijk, te opzettelijk in zijn typeering. De rasspeler verried zich steeds, maar we zagen hem spelen, en dan werd de figuur wel eens komisch, tot nadeel van den weemoedigen humor van het geheel. Cruys Voorbergh, de romanschrijver, was in zijn be- heersching hier een veel sterker auteur; zoo werd zijn gesprek met het meisje over zijn liefde schrijnend van bedwongen leed. Jeanne Verstraete toonde zich daarbij een actrice met waarachtig en reeds ver ontwikkeld talent, roe rend in haar blanke argeloosheid en stil ge dweep. Hoe leefde de scène met Max Croiset die den jongen Robert merkwaardig karakter gaf als deze haar portret schildert en met luchtig gepraat de hoop op wederliefde wekt in het overgevoelige meisjeshart. En de kleine moederrol kreeg van Emma Morel natuurlijk een juiste vertolking. Stuk en spel werden hartelijk ontvangen door het publiek, dat het subtiele bleek aan te voelen al scheen het soms anders, omdat er meer malen geheel ontijdig gelachen werd. Aan het eind werd staande geapplaudisseerd. Het doet goed, na zooveel bedenkelijks en erger van den laatsten tijd, weer eens te mogen wijzen op een voorstelling, die in alle opzichten aanbeveling verdient. H. B. v. d. S. Verdachte zeide voorts geen opzet gehad te hebben den heer Vlekke te beleedigen. Hij had het artikel ontvangen en vluchtig doorgelezen. De heer Vlekke zeide als getuige, zich wel beleedigd te gevoelen omdat hij wel degelijk kerkelijk getrouwd is. Desgevraagd door den Officier verklaarde ge tuige dat hij de aanklacht op eigen initiatief heeft ingediend. Het is hem niet van hooger- hand bevolen. In verschillende andere blaad jes is hetzelfde geschreven. De Officier: leest u dan alle bladen, opdat u weet dat er ergens beleedigend over u wordt geschreven? De heer Vlekke antwoordde dat de functiona rissen van de N.S.B. dat doen en hem dan op merkzaam maken op zulke artikelen. De Officier: Wel eigenaardig! Als de artikelen u niet opgestuurd waren, zou u zich dus niet beleedigd gevoelen. Nu voelt u zich beleedigd, terwijl u er anders niets van had geweten! Getuige: „Dat is mogelijk...." De Officier van Justitie vond dat dergelijk geschrijf beter achterwege gelaten kan worden. Het zet het eene deel van de bevolking maar op tegen het andere deel. In verschillende bladen, ook in die van de beweging, waartoe de heer Vlekke behoort, wordt kwetsend over anderen geschreven. Omdat dit wederkeerig is, aldus de Officier, had een aan klacht wegens beleediging beter achterwege kunnen blijven. Verdachte is echter onvoorzichtig geweest en zal dan nu ook wel voorzichtiger worden. Spr. eischte tenslotte een week gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. De rechter achtte niet bewezen dat verdachte als directeur van het blad het artikel heeft ge publiceerd en sprak hem dan op formeele gronden vrij. W. A. J. v. d. Kamp Woensdag 17 Maart wordt de heer W. A. J. v. d. Kamp 75 jaar. De heer v. d. Kamp is een bekende figuur in Haarlem. Geduren de 34 jaar was hij lid van den Haarlem schen gemeenteraad, waar hij geen enkele party vertegenwoor digde. Hij was vroeger eigenaar van hotel St. Jan aan den Jansweg, daarna vele jaren ad ministrateur van de Haarlemsche Handels- vereeniging. Sinds vele jaren vervult hy de functie van ambte naar van den Burgerlyken Stand en heeft hon derdtallen paartjes in den echt vereenigd. Architect ir. Zwiers heeft hedenmorgen te Haarlem aanbestiBed het bouwen van een kerkgebouw met pastorie, kosterij en vijf mid- denstandswoningen voor de oud-katholieke ge meente op een terrein aan den Kinderhuisan gel. Laagste inschrijfster was de fa. Meegdes te Haarlem voor f 78.000; hoogste de N, V. Hoe- ben te Amsterdam voor f 142.000. Ondertrouwd: 12 Maart 1937, J. J. van den Boom en C. W. Aangeenbrug. Geboren: z. vana A. A. Jansen-v. Riessen. z. van A. Blokker-Lijnzaad. d. van M. W. Koppers-Noordover. d. van J. C. C. de Geus- v. d. Hoorn. d. van M. M. Beenders-v. Houten. z. van M. J. Bos-Creemer. d. van B. M. v. d. Berg-Seeder. d. van C. M. v. Schie- Alders. z. van G. C. v. Leuven-v. Norde. d. van T. E. Idzinga-v. Amersfoort. z. van A. v. d. Eijnde-Groeneveld. Overleden: J. Smit, 56 j., M. v. Heemskerk straat. W. Nobach, 43 j., Rijnstraat. J. j. M. Bredewold, 57 j., Brouwersstraat. M. Veen- Sarlet, 53 j., Zijlweg. M. Leciejewski, 38 j., Roerdompstraat. G. A. J. C. v. Poelgeest-den Bouwmeester, 62 j., Hazepaterslaan. In onze opwekking tot steun aan de collecte van de Haarlemsche Vereeniging Maatschappen lqke Zorg voor zieken, voorkomend in ons num mer van gisteren, is abusieveiyk gemeld, dat de collecte Dinsdag zal plaats hebben. Dit moet zijn Zaterdag, morgen dus. Ook zy, die zich als collectrices willen aanmelden, gelieven daar mede rekening te houden. Oproeping De commissaris van politie te Bloemendaal verzoekt den getuige, die j.l. Za terdag (6 Maart) te ongeveer 8 uur voormid dag aanwezig is geweest bij een aanrijding tusschen een van een erf komenden auto en een wielrijdster en heeft geassisteerd by het binnendragen van het slachtoffer in een aan den Vogelenzangscheweg staande woning, zich te willen melden aan den politiepost aan den Schulpweg te Aerdenhout. Gebouw „St. Bavo": Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Metaalbewerkers, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Toonkunstavond, concert Guila Bustabo, 8 uur. Rembrandt Theater: „Jij bent mijn leven", met. Benjamino Gigli, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Charlie Chan in de opera, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater; „zyn laatste rit" en „De pseudo-spion", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Champagne-wals" met Gladys Swarthout, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Geel Wit, 6 uur; Ge wone zittingen 4 en 7 uur; Chr. Kinderkoor „Zanglust", 8 uur; Bestuur Kamer Centrale „Haarlem'', 2 uur; Leden Kamer Centrale Haarlem, 3 uur. Stadsschouwburg: Ned. Ind. Tooneel: „Jantje uit Indië", kwart over 8. Dank zy haar onvolprezen Jaarbeurs instituut, is de Domstad vandaag de eer te beurt gevallen van een der eerste officieele bezoeken van Hare Majesteit de Koningin na haar vacantie. Te 10.39 uur reed de trein, waarin het ko ninklijk salonrytuig was gehaakt, het station binnen, waar ter begroeting van de Koningin aanwezig waren de burgemeester, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk en de Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal. Bij den uitgang op het Stationsplein had zich achter de afzettin gen een groot publiek verzameld, dat de Konin gin hartelijk toejuichte. H. M. werd voor den ingang van het admi nistratiegebouw der Jaarbeurs ontvangen door den heer F. H. Fentener van Vlissingen, voorz. van den raad van beheer der Koninklijke Ne- derL Jaarbeurs, waarna, in het gebouw, aan de Koningin werden voorgesteld de andere leden van den raad van beheer, zoomede eenige an dere heeren. Na de ontvangst in het gebouw begaf de Ko ningin zich met het haar begeleidende gezel schap, waarby zich de Commissaris der Konin gin en de burgemeester hadden aangesloten, c-nder het gejuich van de hier aanwezige me nigte, naar de hal van het vaste Jaarbeursge bouw. Hier bezichtigde H. M. verschillende stands. De Koningin was zeer geïnteresseerd voor het geen Haar werd getoond. H. M. begaf zich vervolgens naar het houten bouwmaterialenpaviljoen. Na dit bezoek, dat tot ongeveer een uur duurde, bood by het verlaten van het administratiegebouw de heer Fentener van Vlissingen, tegenover wien H. M. van haar hooge ingenomenheid over hetgeen zy te aan schouwen had gekregen, getuigd had, de Lands vrouwe een bouquet bloemen aan. Voor het vertrek uit Utrecht volgde een kor te rijtoer langs een andere route van de stad, waar de bevolking, die zich hier in dichte hagen had opgesteld, op bijzonder harteïyke wyze van haar vreugde over de aanwezigheid van H. M. de Koningin in de Domstad blijk heeft gege ven. Jaarvergadering Coöperatieve Raiffeisenbank. Deze instelling hield haar jaarvergadering. Het totaal der belegde spaargelden is in 1936 weer belangrijk toegenomen en bedroeg per uit. Dec. f 847.114.17, terwijl het aantal spaarders ruim 1000 bedroeg, een aantal dat vanaf de op richting der bank nog niet zoo hoog is geweest. Door de groote toename van spaargelden was de winst over het afgeloopen jaar iets minder dan in 1935 en bedroeg thans f 6.698.28. De re kening en balans werden goedgekeurd, terwijl besloten werd, de geheele winst te reserveeren. De aftredende leden van bestuur en raad van toezicht, de heeren W. H. Ruigrok Jzn., en C. Kramer Lzn., werden herkozen. IJMUTDEN, 12 Maart. Rijksvischafslag. Tarbot 6690 ct„ Tong 5572 cent per kg. Groote Schol 6.008, middel Schol 7.8010, Zetschol 12.00 17, kleine Schol 5.4015, Bot 2.605.50, Schar 2.609 per 50 kg. Rog 13.00 per 20 stuks. Groo te Schelvisch 17.00 per 50 kg. Kabeljauw 13.00 36 per 125 kg. Leng 3073 cent per stuk. Wij ting 1.306, Makreel 5.7011.50 per 50 kg. van de Vrijdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Sllvaing 580 manden 3620.Zeehond 65 man den 1040.Dolfijn 80 manden 1370.—, Bruin- visch 105 manden 1300.—,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5