5ct We luisteren naar Ruwe huid PU ROL FINANCIEN BRONCHITIS Katholiekendag in Twente Sociaal beleid Kerkelijk leven De weerstoestand HET WEER OP ZONDAG Dagfilm wielrenner VRIJDAG 12 MAART 1937 Jeugdwerkloosheid Katholieke jeugdhuizen en kampen BOSCH- EN HEIDEBRANDEN Benoeming bij de N. S. Machinisten-examen Stuur! ieden-examen Leening Hillegom en Kou op de borst VEiLINGSVEREENIGINGEN UIT DEN N. T. R. Jaarvergadering te Utrecht Voorzitter van Alg. Landbouw- Syndicaat naar Nederland De Java uit Colombo vertrokken Drie woningen afgebrand Op 6 Juni te Almelo ONJUISTE OPVATTING VAN VERDUISTEREN Inbraak tijdens luchtbeschermings oefeningen Mislukte inbraak R. K. Universiteit WERD BIJNA DOL VAN DE HOOFDPIJN Voelt zich nu weer jong en fit BENOEMING In het Aartsbisdom Pastoor F. Heytveldt gaat rusten Geen audiëntie Pater M. Truyen O. Carm. bediend EERSTE KAMER Minister Slingenberg zet zijn rede voort Zaterdag 13 Maart De lente zal zich nog laten wachten Schrale lippen Gesprongen handen verzacht-geneest Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Mgr. Giovanni Zoughi De laatste stenograaf van het Vaticaansche Concilie DE DERDE ETAPpE VAN PARIJS—NICE Van Schendels handhaven zich Aalmoezenier Bannenberg, secretaris der Nat. R. K. commissie voor jeugdwerkloozenzorg, schrijft ons: Wanneer werd dit kampwerk in Nederland begonnen? Nadat in 1932 door een enkele jeugdvereeni- ging met kampwerk begonnen was, werd in 1933 dit soort werk door verschillende jeugd- en sociale organisaties aangepakt. Onder de katholieken werd dit kampwerk bevorderd en gesteund door de Nationale R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg, die in 1932 werd opgericht en door het RK. Werklie denverbond in Nederland, dat jaarlijks het kampwerk steunde met ruim f 30.000. In deze eerste drie jaren van 19331935 wer den zeven internaten, jeugdhuizen, ter beschik king gesteld van de jonge werkloozen en wel door de Jonge Werkman in het Aartsbisdom het jeugdhuis te De Steeg; door den Diocesanen Jeugdraad in het Bisdom Den Bosch het jeugd huis „Gerra" te Haaren; door de K.J.V.-Cen- trale in het Bisdom Breda het Jeugdhuis te Ginneken; door de St. Josephgezellenvereeniging in het Bisdom Haarlem het jeugdhuis „De Lie- baard" te Baarn; door den R.K. Dekanalen Jeugdraad het jeugdhuis „De Bocht" te Goirle; door de K.J.V. in het Bisdom Breda voor meisjes „Bouvigne" te Ginneken; door de Jonge Werk man in het Bisdom Roermond het Jeugdhuis „In t Groenewold" te Venlo. In deze huizen, die voor dit werk nog steeds beschikbaar zijn, werden opgenomen: in 1933 2305 deelnemers met 13850 mankampdagen; in 1934 2053 deelnemers met 23912 mankampdagen; in 1935 2400 deelnemers met 43360 mankamp dagen; in 1936 2793 deelnemers met 32900 man kampdagen. In 1934—1935 kwam een aanzienlijke wijziging in dezen opzet der werkkampen eenerzij ds door het plan Westhoff, anderzijds, doordat de mi nister van Sociale Zaken de Landelijke Com missie omzette in de Rijkscommissie van Advies, inzake het vraagstuk van de jeugdwerkloosheid en zelf de administratie en subsidieering ter hand nam. In een op 21 en 22 Juni 1934 op Woudschoten te Zeist gehouden conferentie van het bestuur der Stichting Centrale vcor Werkloozenzorg. werd door den heer Ir. J. Th. Westhoff, inspec teur der Rijkswerkverschaffing te Zwolle, een voordracht over werkverschaffing aan jeugdige werkloozen gehouden, waarin de noodzakelijk heid werd betoogd van oprichting van werk verschaffingskampen op groofcere schaal. De heer Westhoff stelde zich de mogelijkheid voor, in navolging van de Rijkswerkverschaf fing,' groote werkkampen voor jeugdige werk loozen op te richten en gaf daartoe een minu tieus plan, gebaseerd op huisvesting in barak ken voor 96 jonge werkloozen, waarbij een kamp acht weken zou duren. Dit plan, zij het ook eenigszins gewijzigd, werd aanvaard door de regeering en daarop werd hare subsidie van 75 pCt. der be groote kosten gebaseerd. De uitvoering van dit kampwerk werd door de regeering niet zelf ter hand genomen, doch toevertrouwd aan vier centrales, vertegenwoor digend de richting der vereenigingen, die zich tot nu toe met dit werk bezig hielden. Deze vier centrales zijn: de Katholieke (Na tionale R. K. Commissie voor Jeugdwerkloozen zorg); de Protestantsch Christelijke (Centrale voor Werkloozenzorg)de Socialistische (Mo derne Centrale voor Werkloozenzorg) en de Neutrale (Federatie voor Werkloozenzorg). In 1935, ook begonnen met deze z.g. lange kampen, heeft de Katholieke Centrale op het oogenblik zes groote kampen te weten: „Ons Werkkamp" te Rumpen, voor het Bisdom Roer- mond, egalisatie van terreinen der Staatsmij- r nen; het werkkamp „Baast" te Qostelbeers, voor het Bisdom 's-Hertogenbcsch, onderhoud van een landgoed; het werkkamp „Kemper- berg" te Schaarsbergen bij Arnhem, voor het Aartbisdom, onderhoud van het Nationale park de Hooge Veluwe; het werkkamp „O. L. Vrouw ter Duinen" te Ossendrecht, voor het Bisdom Breda, bouwen van een huis en egali- seeren van terrein voor het jeugdwerk; het dienstbodenkamp voor werklooze meisjes te Ginneken, op „Bouvigne"; het werkkamp te Egmond voor het Bisdom Haarlem, waar de terreinen der voormalige abdij worden onder zocht, terwijl ook de provincie een werkobject aanbiedt. Daarenboven is nog een lang werk kamp in voorbereiding in Noord-Brabant. De Nedarlandsche Heidemaatschappij geeft als overdruk uit haar tijdschrift een brochure uit, inhoudende een overzicht van de bosch- en heidebranden in Nederland in het jaar 1936. Daar dit jaar bijzonder regenachtig is ge weest, zijn er in vergelijking met het jaar daarvoor, weinig branden geweest, hoewel het totaal toch nog 160 bedraagt tegen 256 in 1935. Van hoeveel invloed de weersomstandigheden zijn op het ontstaan van branden, blijkt uit het cijfer van de maand Maart, die erg droog is geweest en waarin bijna twee branden per dag voorkwamen. Meer dan de getallen der branden zeggen de Cijfers over de verwoeste oppervlakten en over de' schade. In 1936 werden ongeveer 561 H.A. heide en 94 H.A. bosch vernield met een totale schade van f18.995; in 1932 en 1934 twee rampvolle jaren in dit opzicht werden 421 H.A. en 423 H.A. bosch, 2653 H.A. en 3499 H.A. heide verwoest met een schade van f97.500 en f91.840. In het komende voorjaar en den zomer kan de gedachte aan bovenaangehaalde cijfers zeer nuttig zijn. Naar wij vernemen, is, in de plaats van den (Stationschef le klasse K. Schippers te Ede, die 15 April den dienst der Spoorwegen op verzoek zal verlaten, benoemd de "heer G. Kamphuis, thans stationschef te Krommenie-A. De heer K. begon zijn chefsloopbaan te Zalt-Bommel, ging daarna naar Nieuwer-Schans en vervol gens naar Krommenie. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor diploma B: E. Kok, te Alkmaar; J. D. van Rij, te Erielle; C. J. Hangard te Amsterdam. Theoretisch gedeelte van diploma B: R. C. Visser te Utrecht, C. H. van Hilten te Amsterdam; P. D. van Zwet te Schiedam en J. W. Baten te Vlissingen. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor 3e stuurman groote stoomvaart: Tj. Spanjer en P. H. Romer. Emittenten van de 3% procent leening Hil legom 1837 deelen mede, dat van het voorkeurs recht een beperkt gebruik is gemaakt, zoodat vrije inschrijvingen geheel worden toegewezen. Beproefd Als een kou vastzit, is een krachtige behande ling nöodlg, om ernstig gevaar te voorkomen. Neem een laxeermiddel en een heet voetbad. Ga naar bed. Maak dan de huid van keel en borst door opleggen van heete, natte hand doeken goed rood. Masseer dan flink met Vicks VapoRub. Daarna nog een dikke laag op keel en borst smeren en met warm flanel bedekken. Deze uitwendige behandeling is vooral bij kinderverkoudheden aan te bevelen, omdat ze de maag der kinderen niet van streek brengt, zooals bfj overmatig gebruik van inwendig.e medicijnen vaak het geval is. De echte Vicks is uitsluitend by Apothekers en Drogisten verkrijgbaar. Groote pot (dubbele hoeveelheid) tijdeiyk 90 ct. VAPORUB Werkt direct op 2 manieren tegelijk. In de Handelsbeurs te Utrecht is de alge- meene jaarvergadering gehouden der veree- niging Groep Veilingsvereenigingen uit den N.T.R., onder leiding van den heer F. V. Val- star. Deze was van oordeel, dat de tuinbouw nog geen stof tot juichen heeft. Toch mag, meende spr., niet onvermeld blijven de geringe verbetering van de veilingomzetten in 1936. De totale omzet onzer veilingen vertoont over het afgeloopen jaar eenige stijging. Nadat die omzet in 1935 was gedaald tot beneden 54 millioen gulden, zien wy voor 1936 een ver hooging van een kleine vier millioen. Als deze opleving blijft aanhouden en zich nog verder kan uitbreiden, zal zy op den afzet van tuinbouwproducten een gunstigen in vloed gaan uitoefenen, al zal dit den tuinbouw de verloren welvaart niet terug kunnen ge ven. Daarvoor zyn de handelsbelemmeringen te groot. Op een spoedig herstel der ver scheurde handelsbetrekkingen kan nauweiyks worden gehoopt. Het samenroepen eener Oslo-conferentie beteekent nog niet, dat de economische toe nadering tusschen deze groep van staten nu al grijpbaar is geworden. Ook de resultaten van de depreciatie van den gulden zijn tot nu toe voor den tuinbouw maar heel sober geweest. Voortgaande wijst spr. op een uiterst be- langrijke zaak, die haar oplossing heeft ge kregen, zooals de verplichte uitvoercontróle op de tuinbouwproducten. Na jarenlangen stryd is bereikt, dat de toepassing van de landbouw- uitvoerwet by export van tuinbóuwgewassen nu wettelijk voorgeschreven is. Men heeft de crisismaatregelen alleen kun nen aanvaarden en het bedrüfsleven heeft de ze alleen kunnen dragen, omdat der tyden nood daartoe dwong.. Er moet worden gewaakt, dat de scheppen de kracht, het maatschappeiyk leven niet door een albestierenden staat wordt opgezo gen. wy kunnen en wij willen niet leven on der een ziellooze bureaucratie, die zooveel ver stikt, wat verdient te bloeien. Niet, dat wij op dit oogenblik alle crisis maatregelen al aan kant kunnen zetten. Dit gaat helaas nog niet. Maar wy zullen den dag zegenen, waarop wij deze verderfelijke staatszorg kunnen missen verderfelyk, om dat zij het moreel van den land- en tuinbouw ernstig in gevaar brengt, den vleugelslag van de persoonlijke energie verlamt en het vrije maatschappelijke leven den nekslag geeft. Spr. wil echter niet worden misverstaan,, wy zijn de regeering dankbaar voor wat zij voor den tuinbouw deed en de wyze waarop dat is geschied. De crisismaatregelen waren noodzakelijk en daarom moeten ze worden aanvaard. Naast den financieelen steun, die helaas nog niet kan worden ontbeerd, is er een maatregel, die voor de verbetering van de po sitie van den tuinbouw van groote beteekenis is: de teeltbeperking. Spr. bedoelt het telen van tuinbóuwgewas sen in landbouwbedryven, terwijl de teelt van landbouwgewassen in die bedrijven toch zeer goed mogeiyk en zelfs loonend is, terwyi ter zelfder tijd de tuinbouw op den mesthoop wordt gedreven. Dat is economisch ontoelaatbaar. Daaraan moet een einde komen. De noodzake- ïykheid dwingt hier tot krachtig ingrijpen. Ten aanzien van onzen export en onze exportmoeiiykheden, speciaal ten opzichte van Duitschland, heeft spr. reeds vroeger uit eengezet, wat de wensch en behoeften betref fende dit vraagstuk rijn. Er is helaas nog niets veranderd en niets verbeterd. Met den wensch dat het den Nederland sehen tuinbouw voorspoedig moge gaan. be sloot spr. zyn toegejuichte rede. De jaarverslagen kwamen vervolgens in be handeling. Bij de verkiezing van een voorzitter werd de tegenwoordige titularis, de heer T. V. Valstar herkozen. Hierna kwamen een aantal agendapunten van huishoudelijken aard aan de orde, die na discussie werden afgedaan. BATAVIA, 12 Maart. (Aneta). Dr. Kramer, voorzitter van het Algemeen Land bouw-Syndi caat, deelde aan Aneta mede, dat hij zich 14 April a.s. per vliegtuig van de K.L.M. naar Ne derland zal begeven, voor bespreking van aan gelegenheden betreffende de door hem gepre- sidieerde organisaties, n.l. het Algemeen Land- bouw-Syndicaat, het Zuid- en West-Sumatra- Syndicaat en de Centrale Proefstations Ver- eeniging. H. Ms. „Java" is 11 Maart te Colombo aangekomen en 12 Maart vandaar vertrokken. In Wahlwiller-Wittem, rijn drie woningen, bewoond door de families D. J. en B„ tot den grond afgebrand. Het vee en een gedeelte der meubelen konden gered -worden. Woensdag 10 Maart kwam te Hengelo het Hoofdbestuur bijeen ter bespreking van het organiseeren van een Katholiekendag voor Twente in 1937. Met algemeene stemmen werd besloten dezen dag te houden in Almelo en wel op Zondag 6 Juni. Zoo er voor vereenigingen of anderen tegen dezen datum bezwaren zouden zijn, gelieve men hiervan opgave te doen aan het Secretariaat: Bentheimerstraat 72, Oldenzaal. Deze Katholiekendag zal een actie zijn tegen de. onzedeiykheid, die ook hier in Twente zyn uitwassen kent. Daarom heeft het Hoofdbestuur gemeend op dezen dag te behandelen „De Zedelykheids- quaestie" zoowel voor jongeren als ouderen. Het is te hopen, dat deze beslist zeer actu- eele Katholiekendag bij allen de volle mede werking mag hebben. Nadere gegevens, alsmede de sprekers, die voor dezen dag worden gevraagd, zullen zoo spoedig mogeiyk gepubliceerd worden. Tydens de luchtbeschermingsoefeningen, welke Donderdag in de provincie Gelderland zyn ge houden, hebben inbrekers te Apeldoorn hun slag geslagen. Door het indrukken van een glas-in-lood raam wisten zij het groote filiaal van de firma Kreym- borg in de Hoogstraat binnen te dringen. Ach tereenvolgens werd een bezoek gebracht aan de costuum-afdeeling, waar eenige regenjassen zyn ontvreemd, en aan de afdeeling heeren-mode- artikelen, waar vrijwel de geheele voorraad das sen is gestolen, terwijl tevens een groot aantal overhemden en hoeden alsmede couponstoffen werden ontvreemd. Vermoedelijk hebben de dieven hun buit per auto vervoerd. In den tuin achter het perceel heeft de re cherche gipsafdrukken van voetsporen genomen. Donderdagavond laat, tijdens de luchtbescher mingsoefeningen, hebben twee jongemannen getracht in te breken bij de juweliersfirma J. van B., in de Broersstraat, in het hartje van Nymegen. Met een steen hebben zy het raam van de ét%lage willen ingooien. Het raam was evenwel voorzien van een dubbel venster, zoo dat de steen op een 12 streep dik buitenraam stiet, waarachter zich weer een 8 streep dik binnenraam bevond. Toen zij hun poging mis lukt zagen, vluchtten de inbrekers. Voorbygan- gers waarschuwden evenwel de politie, die eeni- gen tyd later de vermoedeiyke daders, C. D. en W. L„ heeft aangehouden. NIJMEGEN. Bevorderd tot doctor in de letteren en wüsbegeerte, op proefschrift getiteld „Wol frams Parcifal, St. Joh. der Evangelist, und Abra ham Bar Chya," de weleerwaarde pater J. C. Daniels S.J., geboren te Riethoven (N.B.). (Ingezonden Mededeeling) De heer M. A. L. keerde, na eenige jaren in de tropen geweest te zijn, terug, ïydende aan voortdurende hoofdpijn en constipatie. Na het gebruik van Kruschen Salts schreef hy ons o.a. het volgende: „Ik leed voortdurend aan hoofdpijn, die my byna dol maakte en voelde my ellendig. Ik be gon toen Kruschen Salts te nemen en reeds na 10, 12 dagen hielden mijn hoofdpijnen op en voelde ik ir.ij weer jong en fit." Hoofdpynen ontstaan byna altyd doordat het organisme verontreinigd is door opgehoopte afvalstoffen. De kleine dagelijksche dosis „Kru schen Salts" zorgt er voor, dat gij deze afval stoffen kwijt raakt en deze zich niet meer kun nen vormen, waardoor ge voor goed van Uw pijnen verlost zult zijn en U bovendien ener gieker en krachtiger zult voelen. Een Kruschen kuur maakt U jaren jonger. Kruschen Salts is uitsluitend verkrygbaar by alle apothekers en erkende drogisten k 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Hand. Mij. A'dam voorkomt. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Pastoor te Vaassen den Zeereerwaarden Heer J. B. F. Hooglugt. Pastoor F. Heytveldt, van Voorhout, heeft om gezondheidsredenen aan Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, ontslag gevraagd, en zal zich daarna vestigen te Nijmegen, Huize Sint Anna-Stichting. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Zater dag a.s. en Zondag, Dinsdag en Vrydag van de volgende week geen audiëntie verleenen. De Zeereerw. Pater Modestus Truyen O. Carm., oprichter en onder-directeur van de R.K. H.B.S. te Oss, is Donderdagavond in het St. Anna-ziekenhuis aldaar uit voorzorg van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. De Eerste Kamer heeft heden voortgezet de behandeling van hoofdstuk 12 (Dep. van Sociale Zaken) der Rij ksbegrooting voor 1937. De MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN, de heer SLINGENBERG, vervolgt zyn Donderdag afgebroken rede. Spr. geeft een uitvoerige schets van de vele factoren, die het vraagstuk der werkloosheid beheerschen. De steun moet zoo zyn, dat dé werklooze er, hoe zuinig ook, van kan leven; dit is het zoogenaaiAde ethische minimum. De algemeene gezondheidstoestand is goed; onder voeding komt in Nederland niet voor. Voor vernieuwing van meubilair en dekking, den z.g.n. B-steun, zyn de noodige gelden aan gevraagd, n.l. een millioen. Sinds Juli 1936 is de toestand der werkloozen, wat den steun betreft, ook door de distributie van goedkoope levensmiddelen, niet achteruit gegaan. Spr.'s streven blijft voortdurend op uit breiding der werkverschaffing gericht. Er zijn b.v. groote complexen heidegrond aan gekocht voor ontginning. Het aantal te- werkgestelden zal zeker stijgen. i De duurte is geen motief voor verhooging van den steun. Het totaal bedrag, dat een werk looze ontvangt in den vorm van goederen en geld, mag niet hooger zyn dan hetgeen een arbeider normaal verdient. Spr. deelt mede, dat de uitkeeringen der werkloozenkassen tot de helft zyn teruggeloopen, als men de eerste maanden van 1937 vergelijkt met die van 1936. Een regeling betreffende de geschooldheid is tot stand gekomen in de sigaren- en de dia mantindustrie, en wordt getroffen in de textiel- nüverheid in Twente en in de metaalnijverheid. De jeugd loopt inderdaad groote gevaren. Ze heeft nagenoeg al haar belangstelling gericht op materieele behoeften. De regeering moet alles doen in dit mceiiyke vraagstuk; ook het dep. van Onderwijs houdt er zich mede bezig, mede in het geestelyk belang. Hier heerscht, ook in den landbouw, verge leken met andere landen, nog- betrekkeiy'ke wel vaart, dank zy den regeeringsmaatregelen. Met de industrie is het evenzoo, en in de scheep vaart. Spr. wijst voorts op de middenstands- credieten. Spr. is overtuigd, dat de historie zal leeren, hoe de welvaarts- en aanpassingspolitiek dezer regeering ons land van den ondergang heeft gered. (Bravo's). cfccbcfccbc&ebtfccbdicfcckcfccki&cfeckckifccfetfccfccibctjiiïcfeckcfccfccfecfcctjcfccijcfccbcfccfxiicbcbcfjcfccix}) cfccbcbcfccbcfccfccfccfccfccbcbcfccfcctxfoii HILVERSUM I, 1875 M. (VARA-uitzen- ding) 8.00 Gram.pl. 1020 VARA- Groot-orkest (gr.pl.) en gramofoonmuz. 12.00—1.45 Gram.pl. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gevar. programma (gr.pl.). 3.00 Gram.pl. 3.15 Schaakpraatje. 3.30 Het Nieuwe Boedapester strijkkwartet. 4.30 Gram.pl. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Or gelspel m. m. v. soliste. 6.30 „Filmland". 7.00 Terschellingsche uitzending. 8.00 Herh. SOS-ber., Nieuwsber. ANP. VARA- Varia. 8.15 Accordeonmuziek. 8.30 VARA- Groot-orkest m. m. v. solisten. 9.00 De clamatie. 9.15 Vervolg concert. 9.50 Toe spraak. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Ver volg concert. 11.00 Berichten. 11.05 Or gelspel. 11.2012.00 De Ramblers. HILVERSUM II, 301 M. (KRO-uitzemling) 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gram.pl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 De KRO-Melodisten. 3.00 Kin deruur. 4.00 Vervolg KRO-Melodisten. 4.45 Gram.pl. 5.05 Vervolg KRO-Melodis ten. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 Voor Kath. Padvinders. 6.15 Gram.pl. 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Kath. RVU. 7.35 Actueele Aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mede- deelingen. 8.10 Overpeinzing met muzik. omlijsting. 8.30 Russisch orkest „Slawa" m. m. v. solist. 9.10 Gram.pl. 10.00 Decla matie en ooncert. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Fllmpraatje. 10.6512.00 Gram.pl. DROITW1CH. 1500 M. 11.05 „Listening to music", causerie. 11.20 orgelspel. 11.50 Het Philharmonic-Strijkkwartet. 12.50 Gram.pl. 1.20 Het Commodore Grand-ork. 2.20 Gram.pl. 3.10 Sportreportage. 4.55 Gram.pl. 5.35 Jack Harris en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.35 Sportnieuws. 6.50 Welsch intermezzo. 7.05 Stafmuziek v. d. Marine. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété programma. 9.20 Berichten. 9.40 Relais uit Amerika. 10.10 BBC-Theater-orkest m. m. v. solist. 11.20 Henry Hall's hour. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Henry Hall's Music Makers en solisten. RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 en 12.20 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50 en 3.20 Gram.pl. 5.50 Pascal-Dansorkest. 8.20 Pianorecital. 9.05 Omroeporkest en solisten. 11.20 12.50 Bouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Gram.pl. 11.20 Landes-symphonle-orkest Saarpfalz. 1.35 Grnm.pl. 3.20 Omroepklelnorkest en so listen. 5.25 Omroepkwintet. 6.20 Zang en orgel. 7.30 Vroolijk programma. 10.00— 11.20 Omroepdansorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salonor- kest. 1.50 Gram.pl. 2.23 A. Felleman's or kest. 3.05 Zang. 3.20 A. Felleman's orkest. 4.20, 5.05 en 5.20 Gram.pl. 5.35 Omroep orkest. 6.20 Gram.pl. 7.05 Pianorecital. 8.20 Cabaret. 9.20 Gram.pl. 9.35 Klein orkest. 10.30 Gram.pl. 11.20 Zie Hilver sum I. 12.0012.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Kleinorkest. 1.50 Gram.pl. 2.22 Zang- voordracht. 2.50 „Parsifal", opera (gr.pl.). 4.20 Omroeporkest en solist. 5.35 Kamer muziek. 6.35 en 7.45 Gram.pl. 8.20 Klein orkest. 9.20 Salonorkest. 10.30 BBC-Thea- ter-orkest. 11.2012.20 Gram.pl. DEUTSCIILANDSENDER. 1571 M. 7.30 Gevar. programma uit Hildesheim. 9.20 Berichten. 9.50 Kwintet-concert. 10.20 12.15 Rob Gaden's dansorkset en solis ten. ■iiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiimiiiiiiiiimiiii Terwijl de verwachtingen voor de weersge steldheid een week geleden al vrij pessimistisch waren, heeft de uitkomst bewezen, dat zy eigen- ïyk nog niet pessimistisch genoeg waren. Zoo viel de verwachte sneeuw niet alleen in het Noordoosten van ons land, maar over het ge heele land en het sneeuwde niet weinig, maar bijzonder veel en dikwyls. Er is dus wel reden om even na te gaan waarom het weer zooveel ongunstiger is ge weest dan verwacht werd. De oorzaak hiervan is in hoofdzaak deze, dat zich over de Noordelijke helft van Europa een gebied van hoogen luchtdruk handhaafde, ter- wyi over de Zuideiyke helft van ons werelddeel de luchtdrukking laag bleef en vooral over het Zuidwesteiyk gedeelte. Dit had tengevolge, dat het middelste gedeelte van Europa vrij sterke Oosteiyke winden had, die koude lucht uit het Oosten aanvoerden en de vorst uit dat gebied in geringe mate naar ons land overbrachten. Laten wij er dadelijk by zeggen, dat die toestand voor de maand Maart geheel en al abnormaal is. wy moeten in die maand Noordwesteiyke winden hebben, die weliswaar ook koud weer brengen, maar slechts kortdurende regen- of hagelbuien. Er valt dan niet zoo'n groot pak sneeuw en het weer is zonniger. Aan dezen buitengewonen weerstoestand (wie herinnert zich zooveel en zoo dikwijls sneeuw in Maart?) ligt natuurlijk een bijzondere oorzaak ten grondslag. Welke deze oorzaak ook moge zyn, wij moeten aannemen, dat zy zeker nog een poosje zal doorwerken. Onder deze omstandigheden is het buitenge woon moeiiyk de naaste meteorologische toe komst te voorzien. Er kan van alles met het weer gebeuren, d.w.z. dat wy niet verwonderd moeten zijn als b.v. de temperatuur plotseling veel milder wordt, hoewel de kans hierop voor alsnog niet groot is. Veel grooter is de kans, dat de algemeene weerstoestand over Europa geen groote ver anderingen vóór het einde der week zal on dergaan. Dit heeft dan tengevolge, dat de abnormaal lage temperatuur nog zal aan houden. Uit den aard der zaak zal het niet meer komen tot vorst van eenige beteekenis, in het ongunstigste geval tot een heel klein beetje nachtvorst. Overigens zal het weer vochtig, zwaar bewolkt en telkens geneigd tot neerslag biyven en of de neerslag sneeuw of regen zal zyn, zal van de tem peratuur afhangen: Alleen wanneer de thermometer dicht by nul staat zal het sneeuwen, wy kunnen ditmaal niet precies aangeven hoe het weer aan het einde der week zal zyn. Er zyn intusschen aan wijzingen, dat wij vooralsnog maar niet op veel zachter lenteweer moeten rekenen en dat het weer voorloopig abnormaal en koud zal blyven. Ook nu zal de lente zich nog laten wachten. Thans is gebleken, dat er nog een stenograaf van het Vaticaansche Concilie in leven is, n.l. Mgr. Giovanni Zoughi, Titulair Aartsbisschop van Colosse in Phrygië, Voorzitter van de Academie der Kerkeiyke Edelen, die binnen enkele maanden, n.l. op 3 Augustus 1937, zyn 90sten verjaardag zal vieren. Mgr. Zoughi is getuige geweest van talryke belangryke gebeurtenissen op godsdienstig en politiek gebied, vooral in de jaren van 1860— 1878. Al deze voornaamste gebeurtenissen heeft deze prelaat in stenogram kunnen opnemen. Op jeugdigen leeftijd werd Giovanni Zoughli, tegelijk met 24 andere leerlingen van Romein- sche Colleges, op last van Paus Pius IX uitge kozen om opgeleid te worden tot stenograaf, zy moesten een cursus volgen met het oog op het Concilie dat in 1870 te Rome zou byeenkomen en waaraan de bisschoppen van heel de wereld zouden deelnemen. Mgr. Zoughi ontving zyn opleiding by een ouden stenograaf van den Senaat van Turijn, Meester Virginio Marchese, die tot Romeinsch Prelaat was verheven en die directeur was van het dagblad „Unita Cattolica". Thans is Mgr. Zoughi nog de eenige over levende der 24 stenografen, die het Vaticaan sche Concilie in stenogram hebben vastgelegd. Zelfs thans is deze kerkvorst nog een yverig stenograaf, die nog vaak zijn toevlucht zoekt tot zyn eigen systeem voor het kortschrift, wanneer hij enkele notities wil maken, die niet voor onbescheiden oogen bestemd zyn. Dit is des te gemakkelyker voor hem, wijl hy vloeiend Fransch, Duitsch, Engelsch, Spaansch, Portu- geesch spreekt en zelfs Nederlandsch verstaat. Eerst naar LINKS, dan naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en.... even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp- iienst".) ^3Cf)C|5Cj3CpCf»CJ3CpCj3CJ3<|3CpCj3t|>C{3C|><|* Volgens de „J avabode" zal binnenkort een ontwerp-ordonnantie voor koffiebelan- gen worden ingediend, waarbij f SOO.flö® voor dit doel beschikbaar wordt gesteld. De bereiding van de bevölkingskoffie zal wol' den verbeterd, de arbeid der proefstation voor ondernemingskoffie zal worden opge' voerd en uitgaven zullen worden gedaW1 in het belang van de propaganda voo' koffie. Op 17 Maart a.s. wordt de inschrijviri opengesteld op f 1.500.000 aandeelen Curagaosche Handel Mij. tot den koers vaj1 120 pet., uitsluitend voor aandeelhouders i" de verhouding van 4 oude op een nietif aandeel. Het dividend bedraagt 7 pet. tegcn 5 pet. het vorig jaar. De depreciatie-win® van f 1 millioen zal geheel worden geresqf veerd. Op 22 Maart a.s. wordt de inschrijving open gesteld op 250 aandeelen van f 400 in de Cultuur Mij. „Tjiranggon" tot den koers van 105 pet. Houders van gewone aandee' len no. 11000 genieten voorkeursrecht i" de verhouding van 1 nieuw op 4 oude aan' deelen. De Stoomv. Mij. Oostzee en de Stoomboot Mij. Hillegersberg zullen over het jaar 193" geen dividend uitkeeren. Volgens inlichtingen te Londen zal de in schrijving op de Fransche bewapening slee ning gepaard gaan met een verlaging van het disconto bij de Bank van Frankrijk. Te Parijs schat men in verband met gewijzigde monetaire politiek der regeerinH. een repatrieering van 't kapitaal van 4 5 milliard' francs. Buiten de Fransche bewapeningslecninQ overtuigt men zich te Parijs er van, dat noj altijd een groot aantal milliarden moeten worden gevonden, zoodat binnen kort we der nieuwe eischen aan de Fransche geld markten zullen moeten worden gesteld. De goudprijs te Londen steeg met 2 d. tof 142/4Vz. 148.000 werd aan goud omgezet De rubberprijs te Londen steeg met tof 11 9/16 waarmede de hoogste stand sedert 1929 werd bereikt. Symington en Wilson ramen de wereld' rubberproductie in 1937 op 1.133.530 ton et het verbruik op 1-083.500 ton. De Peruvian Corporation keert een ach terstallig dividend uit van 2 pet. In Wallstreet meent men, dat indien de stijging in de afleveringen van de U. S. SteeJ Corp. zich in Maart in hetzelfde temp0 voortzet als in Januari en Februari, de stij' ging in het eerste kwartaal 22 pet. groots zal zijn ten opzichte van het laatste kwar taal van 1936. De netto-ontvangsten zon den hierdoor stijgen van 36.59 mill- t° 44.6 mill, of 2.58 ver aandeel. De president van de Carnegie IllinoIs Steel, een der grootste dochtermijen van de U. S. Steel Corporation verwacht, dat zij mij. in het loopende half jaar 85 pet. der capaciteit zal werken. De mij. is op h& oogenblik zes d acht weken met de leveran ties ten achter en weigert buitenlandsehe orders, omdat zij nauwelijks aan de bin- nenlandsche vraag kan voldoen. De Beth. Steel Corporation heeft zich aan de prijsverhooging der onafhankelijke staalmijen aangepast. De North American Rayon keert op 4f gewone aandeelen A en B een dividend van 0.50. In het eerste kwartaal 1936 werd 0.12Yz uitgekeerd, in het tweede 0.25, het derde 0.25 plus 0.25 extra en W het vierde kwartaal 0.37Ys plus lW extra. Besloten werd, in de toekomst geen regelmatige dividenden meer uit te keeren< maar pas interim-dividenden wanneer dn gerechtvaardigd is- Het Amerïkaansche ministerie van Mart'^ ne heeft aan de mijen, welke hadden inge schreven, de koperorders toegewezen. De koperverkoopen in Amerika bedroeg'ef Woensdag j.l. 5-05 mill. lb. tegen 7.33 m"1' lb. Dinsdag. De omzetten bedroegen tot n* toe in deze maand 49.40 mill. lb. De uitvoer van grondstoffen door de V&' Staten bedroeg in Januari 60.59 mill, vOf. halffabrikaten 34.16 mill, en van gehee bewerkte producten 110-14 mill. De invof beliep in Januari respect. 77.04 viiH' 46.53 mill- en 36.73 mill. Voor Decembf' waren de uitvoer-cijfers resp. 67.38 milu 34.90 mill, en 111.21 mill, en de invoer cijfers respect. 75.38 mill., 48.97 mille, 42.23 mill. De uitvoer van grondstoffen j" dus vooral gedaald en de invoer gestegen maar die van de andere twee groepen teriiy geloopen. Het uitvoeroverschot bedroeg 1 Januari 44.39 mill, tegen 46-91 mill1 December 1936. De New Yonksche makelaarsleeningeft bedroegen in de afgeloopen week H*. mill, tegen 1060 mill, in de voorafgaana* week. De staalschrootprijzen te Pittsburgh ziif met 1 per ton verhoogd tot 23.50 per tor Hiermede werd de hoogste stand bereikt s* dert 1923. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.93V28.94Yt 8.933/s), <ie Dollar op 1.82VH—1.83/4 de Frank op 8.37Vi—8.41 <8.37Vz), de BeW op 30-80—30.85 (30.81) en de Zwitserscn Frank op 41.70—41.77Vz (41.70). De Nivas verkocht 388 tons superieu suiker en 253 tons bruine suiker voor con sumptie. Voor de derde etappe van Parys-Nice, die St. Etienne via Valence naar Orange leidde ov een afstand van 186 K.M., kwamen slechts renners aan den start. e De van Schendels hebben zich in deze eW? goed kunnen handhaven. Zij kwamen in tweede groep te Orange binnen in 6 uur 4 h» 40 sec. en werden met nog enkele andere re ners op de elfde plaats gklasseerd. De etapP werd gewonnen door den Italiaan Martano. In het algemeen klassement hield Lapóh de eerste plaats. Albert van Schendel kwam op de zesde plaats te staan met 19 uur 54 m> g 15 sec. Antoon van Schendel klasseerde zich 8 35e met 20 uur 11 min. 34 sec

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6