'öfoMscitzj Von Ribbentrop's terugkeer naar Londen Belangrijke order aan de R.D.M. d&tsachte, aangename laxeermiddelt GEGRONDE VERWIJTEN? VERKEERSZAKEN ONZE HANDELSMISSIE IN BRAZILIË GEEN HERLADING VAN DE TRITON NIEUW WESTELIJK PACT OP KOMST Verborgen Schoonheid... BRUNETTA VRIJDAG 12 MAART 1937 Mededeelingen in de memorie van antwoord betreffende het Verheerst onds Automatische beveiliging KAMERVERKIEZINGEN De liberale candidaten Openbare verkooping Weer drie tankschepen voor de Kon. Shell Prof. dr. Alph. Steger Een kwart-eeuw hoogleeraar DE GEKAPSEISDE BAGGER MOLEN Bovenbouw brokkelt af De stroop wordt duurder Er zijn geen problemen, welke niet voor oplossing vatbaar zijn Aan den dood ontsnapt Auto op onbewaakten overweg gegrepen REIZEN PER SPOOR Vergoeding van niet gebruikte biljetten De rijmprent vïnolia Het schip wordt over enkele dagen vrijgegeven ASSURADEUR „HIELP" GEDETINEERDEN Maar nu heeft hij zich zelf in arrest „geholpen" verwekt geen krant fis Doodelijk schot Jager heeft een ongeluk met zijn geweer DE TINPRODUCTIE IN INDIË Banka heeft veel nadeel van de Kantoeng-ramp BUITENLANDSCH OVERZICHT Duitsch standpunt Katholiek Jeugdwerk De Kruisvaart voor de microfoon BOERDERIJ AFGEBRAND Vee omgekomen Het volgende is ontleend aan de memorie Jan antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van hetVer- t eersfonds 1937: In hoeverre herziening van de door demotor- rijtuigen op te brengen belastingen, mede in yerband met de stijging van den benzineprijs, "i aanmerking komt, is een punt, dat de voort durende aandacht van den minister heeft en dat nader zal worden overwogen. Afschaffing van tollen wordt niet alleen door dfkoop bevorderd, maar ook op andere wijze. Van de in 1927 ten getale van 164 bestaande tollen zijn nog geen 90 overgebleven. Omtrent een in te voeren coördinatie-rege ling voor het goederenvervoer ziet de minister Van de centrale oommissie van advies en bij stand voor het Verkeersfonds een rapport te gemoet, hetwelk hem op zeer korten termijn !s toegezegd. He regeering houdt nauwkeurig het oog op «et verloop van het autoverkeer in verband toet de hierop in totaal drukkende belasting. Hit den aard der zaak zal zij niet nalaten de hieruit voortvloeiende conclusies te trekken. De vraag, of het thans gewenischt is haast de benzinebelasting een heffing in het leven te roepen, waardoor de z.g. ruwe- olietractie wordt getroffen en Welke vorm van heffing hiervoor dan het doelmatigst is, wordt nader overwogen. Een wetsontwerp, waarbij de Rijksverkeers- tospectie mede belast wordt met het toezicht op de naleving van de bepalingen inzake de heiligheid van het verkeer, is in voorbereiding. Een ontwerp voor de aanwijzing van voor- tongswegen is gereed. De sedert kort aangevangen proef met auto- toatische beveiliging van een overweg bij Steenwijk heeft vooralsnog geheel aan de ver pachting beantwoord. Het ligt in cïe bedoeling, todien deze gunstige uitslag door eenigszins Jongere ervaring wordt bevestigd, bij verschil lende andere onbewaakte overwegen automa tische beveiliging toe te passen. De verlichting van den rijksweg van Am sterdam naar Haarlem dient om de noodige on dervinding met wegverlichting op te doen. Verwacht wordt, dat de brug bij Dordrecht m de laatste helft van 1938 voor het verkeer ^al kunnen worden opengesteld. Het bericht, hat te Geldermalsen een nieuwe brug over de Hinge zal worden gebouwd, is juist. Met het geleidelijk aanbrengen van beklcecte fittingen in de derde klasse-afdeeling der spoorwegen van het materieel, bestemd voorde Sroote trajecten, en van het electrlsch mate rieel is reeds een aanvang gemaakt. Wegens de haaraan verbonden kosten moet deze verbete ring geleidelijk worden uitgevoerd. Aanneming van het wetsontwerp tot re organisatie van het spoorwegbedrijf zal in belangrijke mate bijdragen tot saneering van de spoorwegfinanciën. Het vraagstuk nopens dekking van het tekort in het spoorwegpensioenfonds zal vervolgens ern stig dienen te worden overwogen. ,-j( Gevaar voor de liquiditeit behoeft in middels nog niet te worden geducht. De minister heeft inderdaad in de maand ^fei ji. voorstellen tot wijziging van de pen- Sicenwet vbor de spoorwegambtenaren ontvan gen. Een wetsontwerp, waarvan de indiening gezamenlijk met de ministers van Financiën en han Binnenlandsche Zaken zal moeten worden bevorderd, is opgesteld, doch het overleg daar omtrent heeft nog niet tot volledige overeen stemming geleid. Het onderzoek naar het beheer van de Hotterdamsche Tramweg Maatschappij is in derdaad reeds geëindigd, doch omtrent de re organisatie van deze maatschappij is het ovei- teg met haar nog niet afgeloopen. Bij deze reorganisatie wordt overwogen, In hoeverre vervanging van tramdiensten door toitodiensten aanbeveling verdient. Het ligt in het voornemen naast de groote Pogen, voorzoover deze nog niet aanwezig zijn, ^'liggende rijwielpaden aan te leggen. Het hoofdbestuur van de Liberale Staatspar tij „De Vrijheidsbond" heeft de candidatenlijs- ten voor de Tweede Kamer definitief als volgt tomengesteld Combinatie I: 1. Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de yeude, 's-Gravenhage; 2. mr. M. C. Wendelaar, S-Gravenhage; 3. dr. S. E. B. Bierema, Us- OUert; 4. C. J. van Kempen, 's-Gravenhage: 5. H. D. Louwes, TJlrum; 6. mr. J. A. H. Coops, Apeldoorn; 7. mevr. mr. E. A. J. Scheltema Honradi, Haarlem; 8. A. H. v. d. Most, Bode graven; 9. C. G. Roos, Lekkerkerk; 10. W. J. Elein Lankhorst, Apeldoorn; 11. dr. I. H. J. /°s, Amsterdam; 12. prof. mr. C. W. de Vries, s~Gravenhage13. S. G. Nauta Pieter, Arnhem; *4. P. W. Coster, 's-Gravenhage; 15. prof. mr. Z- M. van Bemmelen, Leiden; 16. mr. H. A. •Hndermann, Hilversum; 17. H. Martin, Win terswijk. Combinatie II: 1. Mr. M. C. Wendelaar, ^-Gravenhage; 2. C. J. van Kempen, 's-Gra- yynhage; 3. H. D. Louwes, TJlrum; 4. mr. G. A. ~°°n, 's-Gravenhage; 5. mr. J. A. H. Coops, Apeldoorn; 6. dr. I. H. J. Vos, Amsterdam; 7. toevr. j. FortanierDe Wit, 's-Gravenhage; 8. P. Gelderman C.M.zn., Oldenzaal; 9. prof. tori C. W. de Vries, 's-Gravenhage; 10. mr. J. P- Th. Resius, Deventer; 11. A. F. Stroink, Vol te tihove 12. F. W. Coster, 's-Gravenhage; 13. G. Nauta Pieter, Arnhem; 14. A. H. The- tohgh, Steenwijk; 15. mr. A. P. Korthals Altes, Markelo; 16. J. V. Willems, 's-Gravenhage; 17. H. Busschers, Hengelo (O.). Combinatie III: 1. Dr. S. E. B. Bierema, Us- totert; 2. mr. G. A. Boon, 's-Gravenhage; 3. H. D- Louwes, TJlrum; 4. jhr. ir. O. C. A. van Lidth to5 Jeude, 's-Gravenhage; 5. mr. J. Linthorst Hcman, Frederiksoord6. C. J. van Kempen, s-Gravenhage; 7. dr. I. H. J. Vos, Amsterdam; J- M. van Bommel van Vloten, Goes; 9. mevr. ito-- E. A. J. ScheltemaConradi, Haarlem; J. A. E. Verkade, Santpoort; 11. mr. W. A. v- d. Hurk, Breda; 12. P. Stapel, Hoogkar- 13. D. Zijp, Sliedrecht; 14. H. Lamberts, r^vorden; 15. J. Oosterhoff, Leeuwarden; 16. G. Nauta Fïeter, Arnhem; 17. J. A. van jh'erklift, Oldehove; 18. P. Blaauboer, Kolhorn; tor. j. Erasmus, Oostburg; 20. H. C. van Eek, Dubbeldam. jHij Van Marle en Bij veld te Den Haag zal hisdag een openbare verkooping van Perzi- v be tapijten, moderne schilderijen, antiek zil- erwerk en juweelen worden gehouden. Groot was de vreugde van de Duitsche kolonie te Parijs, toen het paviljoen voor de wereldtentoonstelling onder de kap was De Kon. Shell heeft heden aan de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij opdracht gegeven voor den bouw van drie tankschepen van elk 1 2 1 00 ton draagvermogen. De schepen zullen duplicaten wor den van het tankschip, bij de R.D.M. thans voor dezelfde opdrachtgevers in aanbouw en zullen eveneens wor den voorzien van Werkspoor super charged dieselmotoren. Heden is het 25 jaar geleden, dat Prof. dr. A. M. A. A. Steger benoemd werd tot hoogleeraar in de afdeeling der scheikundige technologie aan de Technische Hoogeschool te Delft. Volgens een Lloydsbericht zou reeds de helft van den bovenbouw van den ondersteboven in 't Engelsche Kanaal drijvenden tinbaggermolen ,,Kantoeng" zijn afgebroken. Naar het Ned. Weekbl. v. Kruidenierswaren verneemt, is de stroopconventie, die 1 Maart afliep en toen voorloopig 14 dagen is verlengd, thans definitief opnieuw opgericht. Ook de fa briek te Dinteloord, die er tot dusver buiten stond, is toegetreden. Het blad deelt verder mede, dat met ingang van Maandag a.s. de stroopprqzen met 2.25 per 100 K.G. zullen worden verhoogd, maar dat orders, die tot en met Zaterdag binnenkomen, nog tegen de oude prijzen zullen worden uitgevoerd. De Braziliaansche minister van Financiën, de heer Sauza Costa, bood gisteravond een schitterend banket aan ter eere van de Neder - landsche handelsmissie. Tal van de hoogste autoriteiten en de kopstukken van het econo mische leven in Brazilië, zaten aan dit feest maal aan. In een rede, in de Portugeesche taal uitgesproken, zeide de minister, dat er tus- schen Nederland en Brazilië geenerlei proble men zijn, welke op een beslissing wachten en niet voor oplossing vatbaar zijn. Jhr. Van Karnebeek antwoordde in een Fran- sche improvisatie over het vraagstuk van den wereldhandel en de handelsbetrekkingen, dat inderdaad, wanneer de hangende kwesties naar genoegen geregeld zullen zijn, zich tusschen Brazilië en Nederland een sfeer van vertrouwen zal kunnen ontwikkelen, welke bij een stijgen de conjunctuur zou kunnen leiden tot een uit breiding en intensiveering der handelsbetrek kingen. De rede van jhr. Van Karnebeek maakte door zijn rustige beheersching, door inhoud en door vorm grooten indruk. De Braziliaansche pers wijdt geen beschouwingen aan de redevoeringen van den minister en van jhr. Van Karnebeek, doch onderstreept beider uitlatingen met na druk. Donderdagavond elf uur is op den onbe waakten overweg ongeveer driehonderd meter van den Leyenschenweg te De Bilt een vrachtauto door een sneltrein gegre pen. De auto werd een eind meegesleurd en geheel vernield. De bestuurder W. G. van E. uit Utrecht, kwam met den schrik vry en liep slechts enkele schaafwonden op. Dr. Brouwer uit De Bilt verleende de eerste hulp, waarna Van E. per taxi naar Utrecht werd vervoerd. De vrachtauto kwam uit de richting Soester- berg. De bestuurder bemerkte, dat hij den ver keerden weg genomen had. Hij was den overweg reeds gepasseerd. Hierop keerde hij terug en juist op den overweg weigerde plotseling de mo tor en alle pogingen om den wagen weer van de spoorlijn te krijgen mislukten. De auto werd door den sneltrein gegrepen. Door de botsing reed de wagen in een sloot. Het treinverkeer ondervond drie kwartier ver traging. Het komt meermalen voor dat reizigers, voor zien van een retourkaart, onderweg veranderen van reisplan en terugkeeren naar de plaats vanwaar zij kwamen. Indien zulk een reiziger zich aanmeldt op het station, tot waar hij reist om vandaar terug te keeren, wordt hem, op vertoon van zijn biljet, terugbetaald het verschil tusschen den prijs van zijn plaatsbewijs en den prijs van een gewone retourkaart voor de werkelijk afgelegde reis. Het kaartje wordt dan ingetrokken en voor de terugreis ontvangt de reiziger kosteloos een nieuw biljet. Hierdoor wordt voorkomen, dat men door verandering van reisplan of het af zien van een reis financieele schade lijdt. Het bericht, dat de regeering de rijmprent, uitgegeven ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana ook voor het publiek verkrijgbaar heeft gesteld, blijkt tot misverstand aanleiding te hebben gegeven. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat de rijm prent niet geheel kosteloos, doch tegen geringe vergoeding bij de rijksuitgeverij te verkrijgen is. Vele vrouwen zouden bijzonder bekoorlijk zijn als zij niet zulk dof en glansloos haar hadden. Zij kennen de moderne, volmaakte haarverzor- ging nog niet met Blondona en Brunetta. Zij weten nog niet, dat Blondona het beroemde Kamilloflor bevat; en dat Brunetta door het speciale preparaat Hequil, het volmaakte was middel is voor donker haar. Eén enkele proef met Blondona of Brunettaen U behoort tot de grote schare van enthousiaste verbruiksters. Ook zult U bemerken, dat na gebruik het drogen van het haar verrassend snel gaat, hetgeen met een verwarmde badhanddoek nog bespoedigd wordt. EEN PRODUCT DON KE R MAAR WAA R6EN VOLMAAKTE HAARVERZORG1N6 VH.47-033IA De stappen, die de Nederlandsche gezant te Tanger, de heer F. Gerth van Wijk, in opdracht van de Nederlandsche regeering, bij de autoriteiten te Ceuta in verband met de aanhouding van de „Triton" der K. N. S. M. heeft gedaan, hebben ten deele suc ces gehad. Aan de Telegraaf wordt bericht, dat het schip over enkele dagen doör de nationalisten zal worden vrijgegeven. Het is onzen gezant evenwel niet gelukt, de gezaghebbende instanties te Ceuta er toe te brengen, bevel te geven ook het beslag op de lading op te heffen en de kisten met sinaasap pelen. die intusschen gelost zijn, weer in te laden. In Februari 1936 werd zekere J. A. de P., uit Princenhage, in het huis van bewaring te Breda opgesloten, verdacht van een door hem gepleegd misdrijf. Van deze omstandigheid maakte de 49-jarige assuradeur J. P. E., uit Ginneken, gebruik om zich te vervoegen bij de vrouw van eerstgenoem de met de mcdedeeling, dat hij kans zag haar man reeds den volgenden dag in vrijheid gesteld te krijgen. Hij vroeg daarvoor een bedrag van f 28.60, welk bedrag hij volgens zijn beweren voor des morgens 10 uur bij de rechtbank moest hebben gedeponeerd. Inderdaad had de assuradeur geluk, want in den namiddag werd De P. werkelijk in vrijheid gesteld, doch zooals eerst later bleek geheel buiten toedoen van den assuradeur. Deze vervoegde zich echter wederom ten huize van De P. waar hij triomfantelijk binnenstapte met den uitroep: „Wel, hoe heb ik hem dat ge leverd?" Het eind van het liedje was, dat de vrouw van De P. gelukkig, dat haar man weer vrij was aan den assuradeur nu f 46 ter hand stelde. Bij andere families trachtte hij hetzelfde spel letje te spelen. Van verschillende personen ontving hq daar- Bij apothekers en drogisten In verpakkingen van |0, 30 en 60 tabletten. voor wederom bedragen, maar nu bleef het ge luk achterwege, zoodat ook zijn invloed geen ge wicht in de schaal legde. De gearresteerden ble ven in arrest, het bedrog kwam uit en Donder dag stond de assuradeur, die inmiddels was ge arresteerd en zelf in het huis van bewaring was opgesloten, voor de Bredasche rechtbank terecht. Na een uitvoerig getuigenverhoor, waarby was komen vast te staan, dat verdachte zich op ge raffineerde wijze in de gunst van vele slacht offers had weten te dringen en zoodoende mis bruik had weten te maken van den toestand, waarin vele vrouwen van gedetineerden ver keerden, om haar geld af te persen, requireerde de Officier van Justitie tegen verdachte een ge vangenisstraf van twee jaren met aftrek der preventieve hechtenis. De verdedigster, mej. mr. H. C. J. Verboom, uit Bergen-op-Zoom, meende, dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was en vroeg vryspraak. Uitspraak 22 Maart. Vanmorgen werd te Someren de 74-jarige jager G. Wqnen stervende in zijn kamer aangetroffen met een schotwond in het hoofd. De ongelukkige, die zich blijkbaar op jacht wilde begeven, zooals dat iederen dag zqn gewoonte was, heeft waarschijnlijk een ongeluk gehad met zijn geweer, waarbij hy is getroffen. Geesteiyke hulp kon nog wor den verleend, waarna de dood spoedig in trad. BATAVIA, 12 Maart. (Aneta). Naar aanlei ding van de opmerkingen, welke zijn gemaakt ten aanzien van de stijging van den tinprijs, waardoor het doel van de restrictie niet wordt bereikt, deelt men van deskundige zijde in Ned.- Indië mede, dat inderdaad de restrictie is in gesteld tot reguleering van den tinprijs en van den tinvoorraad, doch men wijst er op, dat op abnormale omstandigheden, zooals die zich thans voordoen, nu eenmaal geen productie kan worden ingesteld. In het algemeen kan echter worden gezegd, dat het schema uitmuntend is geslaagd. De di recte en indirecte gevolgen van de geweldige be wapening maken echter dit jaar een toppro- ductie noodzakeiyk. Erger is het dat in verband met de Kan toeng-ramp Banka nauwelijks die productie zal kunnen halen en in ieder geval terug moet tot de oude werkmethode, aangezien het ondenkbaar is, dat momenteel op an dere wijze in het tekort aan materiaal kan worden voorzien. Als Ned.-Indië het quotum niet haalt, maakt dit internationaal een minder goeden indruk. Herr von Ribbentrop, de ambassadeur van het Derde Rqk te Londen, is weer eeni- gen tyd in Duitschland geweest, heeft te Leipzig een groote rede gehouden, waarin vooral de eisch tot teruggave der vroegere Duitsche Koloniën werd gesteld, wat in Enge land groote ontstemming veroorzaakte, heeft verschillende conferenties gehad met den Führer, wiens persoonlijke ambassadeur hy is, en met baron von Neurath, die nog altijd in de Wilhelmstrasse zetelt, ofschoon de eigenlyke leiding der Duitsche buitenlandsche politiek bijna geheel buiten hem omgaat, en is thans weer op zqn post teruggekeerd. Londen, en ook Farijs natuuriyk, verwachten, dat hq nieuwe instructies heeft medegebracht, om op vrucht bare wqze de conversatie met Mr. Anthony Eden te kunnen voortzetten. Men weet, dat l^et eerste object der démarches van von Ribben trop by zyn vroegere gesprekken met Eden het koloniale probleem is geweest. Eden heeft toen aldoor de Engelsche these herhaald, dat Enge land alles wil doen om Duitschland van grond stoffen te voorzien, maar dat er van een te ruggave van koloniaal territorium geen sprake kan zyn. Dit standpunt van Engeland is en blyft zéér eenzqdig en het spreekt vanzelf, dat Duitschland zich daarby niet zal willen neer leggen. Er staat nog een tweede punt op de agenda der besprekingen. Duitschland heeft nog altyd geen antwoord gegeven op de Engelsche nota van 19 Nov. 1.1. over het aanknoopen van onderhandelingen ter sluiting van een nieuw Westeiyk veiligheidspact, dat in de plaats zou moeten komen van het Locarnopact, dat Duitschland eenzqdig heeft opgezegd. Tot dus ver heeft Hitier zich in vage nevelen gehuld. Een basis voor een vruchtbaar debat is nog niet gelegd. De positie van Duitschland in het politieke Europeesche ensemble is nog niet duidelqk. Hitier heeft er zich toe beperkt de deur, die toegang geeft tot de conferentiezaal niet te sluiten, maar af te wachten, of de ih- ternationale toestand zich niet zou wijzigen en of geen omstandigheden zouden ontstaan, die gunstiger zijn voor zijn thesen en eischen. Hij heeft dus gehoopt, dat de tijd voor hem zou werken, maar het eenige resultaat van zijn weifelingen en omwegen is geweest, dat de En- gelschen zeer wantrouwend zijn geworden en het rhythme van hun herbewapening op onge kende wijze hebben opgevoerd, om gereed te zqn hun verplichtingen te kunnen nakomen en het hoofd te bieden aan alle mogeiyke even tualiteiten. Het aspect der zaken heeft daar door een heel ander karakter gekregen. Enge land is thans weer in staat met grooten na druk te spreken en druk uit te oefenen op Duitschland, opdat het eindelijk klaren wijn zal inschenken en den goeden wil zal toonen, de noodzakelqke onderhandelingen in het be lang van den Europeeschen vrede te hervatten. Het schijnt, dat men gelooven mag, dat het Berlqnsche gouvernement thans to een of an deren vorm antwoord zal geven op de Britsche nota van 19 November. Men had verwacht, dat von Ribbentrop dit antwoord zou medebrengen. Dit schijnt echter niet het geval te zijn geweest. In politieke kringen meent men echter met ze kerheid te weten, dat het Duitsche antwoord de volgende week zal afkomen. Het zou tege- lyk worden gepubliceerd met het Italiaansche antwoord en in vrijwel eensluidende termen met het Italiaansche zijn opgesteld. Of dit antwoord de mogeiykheden van onderhandelingen over een nieuw pact zal openen, dient te worden afgewacht. Welke de meening van Duitschland is over het oude Locarno en een nieuw Westelijk pact, weten wij sedert gisteren. Het officieuze or gaan „Dienst aus Deutschland" publiceerde namelijk gisteren een zeer interessante beschou wing over het Locamo-vraagstuk, dat hierop neerkomt: In politieke kringen te Berlijn betreurt men het, dat een jaar na 7 Maart 1936 (toen Duitsch land het Locarno-verrirag opzegde) nog steeds geen nieuw Locarno is tot stand gekomen, of althans in hoofdtrekken voorbereid is, ondanks het groote belang, dat alle betrokkenen heb ben bij de verzekering van den vrede aan den Rijn en hoewel overal de gelijkgerechtigdheid als vanzelfsprekend wordt beschouwd. De re denen hiervan zijn, volgens het Duitsche or gaan, de volgende: Het is gebleken, dat de niet- Duitsche onderteekenaren van het oude Locar- no-pact, toen dit door Duitschland werd opge zegd op grond van het Fransch-Russische pact, zich reeds ver van het oorspronkeiyke Locamo-pact hadden verwijderd. Dit geldt niet alleen voor Frankrijk, welks pact met de Sov jet-Unie noch met den geest noch met de let ter van Locarno vereenigbaar is, doch ook voor België, Engeland en Italië, die de Locamo- overeenkomst reeds lang van een ander stand punt beschouwden. Engeland heeft reeds begin 1935 den wensch uitgesproken, dat het niet al leen als borg zou optreden, doch dat ook zür. veiligheid gewaarborgd zou worden. Daardoor werd weer voor Italië de geheele door het oude Locamo geschapen situatie veranderd en zoo wel in geografisch als politiék opzicht inge wikkelder. België is door de militaire politiek van Frankrijk, zooals die uit het Sovjet-pact biykt, niet minder verontrust dan Duitschland. België eischte dan ook een uitgesproken onaf hankelijkheid, dus een door een pact gegaran deerde neutraliteit, welke in het eerste Locar no niet was opgenomen. Terwijl Adolf Hitler de neutraliteit van Nederland, België en Zwit serland hoe verschillend in vorm 'die ook moge zijn heeft begroet als een vredesgaran- tie van den eersten rang, zijn Frankrijk en Engeland nog geenszins bereid België te ont slaan van een eenzijdige Locamo-garantieTen slotte Wijst de „Dienst aus Deutschland" er op, dat het Westeiyk pact inderdaad een Westelqk pact moet zijn en dat er geen Duitsche reserves op een dergelqk pact bestaan, indien Europa er in slaagt zich los te maken van het ont aarde beginsel van den militairen bijstand en te streven naar eerlijke vredesgaranties. Zoo duidelijk is het Duitsche standpunt nog nooit uiteengezet. Naar aanleiding van dit artikel van den „Dienst aus Deutschland" merkt men in politieke kringen te Londen op, dat veel, zoo niet alles, schijnt af te hangen van de vraag, wat Duitschland beschouwt als eer lijke vredesgaranties. In Parijs legt men den nadruk er op, dat Engeland, Frankrijk en Bel gië zich nog steeds door Locamo gebonden ach ten. Von Ribbentrop zou nu vooraf willen voor stellen, dat deze houding moet worden opge geven. Zal er een pact komen, dan moet dat een geheel nieuw zqn. Een andere groote moei lijkheid is ook nog, dat Engeland.het nieuw te sluiten pact zou willen beperken tot Noord- West-Europa, waardoor Italië als garandee- rende mogendheid zou worden uitgeschakeld. Te Berlijn is men echter van oordeel, dat een nieuw pact, zonder Italië, de spil RomeBer- Iqn zou verzwakken. Europa staat voor groote gebeurtenissen. Moge het resultaat der besprekingen gunstig zqn voor de saneering van het zoo zieke oude werelddeel. In de „Völkische Beobachter" maakt een correspondent uit Rotterdam, schrijvend over verkiezingsmethoden in Holland, de Nederlandsche partijpers het verwijt, dat zij niet slechts de autoritaire staatsgedachte in het eigen land, maar ook in het buitenland bestrijdt, en wel op een de grens van het ge oorloofde ver overschrijdende wijze. „Tijdens den oorlog tegen Abessinië heeft Italië zijn portie daarvan gekregen, en wat het na burige Duitschland betreft, het is maar be ter over de aanvallen, waaraan dat land in Nederland tot nu toe was blootgesteld te zwijgen" aldus meent de correspondent van de „Völkische Beobachter". Reeds bij den laatsten verkiezingsstrijd, n.l. dien voor de Provinciale Staten, heeft de Ne derlandsche partij-pers, volgens dezen schrij ver, Duitschland op een volkomen ontoelaat bare manier in de binnenlandsche politieke debatten betrokken en hij acht de waar schijnlijkheid, dat dit in de huidige ver kiezingscampagne wederom zal geschieden, groot. In het belang van de goede betrek kingen, die voor beide landen een waar devol goed geacht moeten worden, meent hq er op te moeten wijzen, dat een verkie- zingsstrqd een binnenlandsche politieke aangelegenheid is en steeds als zoodanig behandeld moet worden, en hij voegt daar aan de bedreiging toe, dat, wanneer een buurstaat op onbehoorlijke wijze in zulk een strijd wordt gesleept, de mogelijkheid be-* staat, dat deze buurstaat daarop krachtig zal reageeren. Ziin deze verwijten gegrond? De corres pondent van het onder patronage van Hitier staande orgaan richt ze tot de geheele Ne derlandsche politieke partijpers zonder on derscheid, en dat is zeker niet juist. De communistische en sociaal-democratische party-pers in Nederland betrekken Duitsch land even direct en vaak even niet onbe denkelijk in den verkiezingsstrijd als de na- tionaal-socialistische, die het Derde Rijk als een navolgenswaardig voorbeeld aan ons land en zqn kiezers tracht te suggereeren. De houding van de eerste is het gevolg van die der laatste en omgekeerd. Hier valt slechts een begrijpelijke wisselwerking te constateeren tusschen inleider en debater, die om beurten van rol verwisselen. De christelijke en de katholieke partij-pers be paalt zich doorgaans uitsluitend tot het be strijden van de totalitaire staatsgedachte in het algemeen en de practijken, waartoe de verwezenlijking van die gedachte in andere landen heeft geleid. Daarin steekt niets on behoorlijks. Gedachten, die om een of an dere principieele reden verwerpelijk worden geacht, mogen in ons vrije land gelukkig nog vrqelijk bestreden worden, ook al heb ben sommige landen die gedachten als ba sis van hun staatsbestel aanvaard. Duitsch land zelf doet trouwens hetzelfde, en in nog veel sterkere mate. Hoe vaak heeft de officieel gedirigeerde en geïnspireerde pers van het Derde Rijk zich niet smalend uit gelaten over de democratie en over de bin nenlandsche politieke verhoudingen in lan den als Frankrijk en Spanje? Heeft Duitsch land met Italië en Japan zelfs niet een anti communistisch front gevormd met het of* ficieele doel de communistische ideologie te bestrqden? Duitschland heeft steeds ver klaard, dat dit geen inmenging in de bin nenlandsche politieke aangelegenheden van Sovjet-Rusland beteekende, maar dan mag de „Völkische Beobachter" hetgeen in de Nederlandsche pers geschreven wordt tegen de ook in ons land inheemsch geworden na- tionaal-socialistische ideologie evenmin als een onduldbare inmenging in de Duitsche binnenlandsche politieke aangelegenheden beschouwen. Indien er een verwijt over on geoorloofde inmenging in de binnenland sche politieke aangelegenheden van een land door andere landen moet worden gemaakt hebben Oostenrijk, Abessinië en Spanje meer recht van spreken dan Duitschland of Italië. Het staat de Nederlandsche pers even als de Duitsche vrq de feiten en verschijnselen van den dag te beoor- deelen ot te veroordeelen, onverschillig waar deze feiten en verschijnselen zich voor doen. Zulk een beoordeeling of veroordee ling mag niet a priori op één lijn worden gesteld met ontoelaatbare inmenging in an dermans aangelegenheden. Zijn zulke be oordeelingen of veroordeelingen niet naar den zin of den smaak van een bepaalden staat dan kan de pers van dien staat daar- teged polemiseeren. Indien de Duitsche pers deze vrijheid wel voor zichzelf zou willen opeischen, maar niet aan anderen zou wil len toekennen, zou zij blqk geven van on- redelqkheid en inconsequentheid. Wanneer de katholieke pers evenals de Duitsche, zij het ook op andere gronden, haar veront waardiging uitspreekt over de weer gal ooze gruwelen, welke in het roode Spanje wor den bedreven, doet zq dan essentieel iets anders dan wanneer zij blqk geeft van haar afkeuring over wat er ten aanzien van de Katholieke Kerk en haar hoogwaardigheids- bekleeders en geloovigen in Duitschland ge schiedt? Wanneer zij uit zulke gebeurtenis sen waarschuwende en vermanende lessen trekt voor ons eigen inheemsche staatkun dige en openbare leven, dan mag dat mis schien onaangenaam zqn voor de betrok ken landen en regeeringen, maar dan heb ben die landen en regeeringen dat op de eerste plaats aan zichzelve te wijten. De tqden, waarin de pers van heel de wereld en alle landen deze vrijheid en bevoegdheid zouden worden ontnomen, zijn gelukkig nog ver en de pers kan niet beter doen dan alle krachten inspannen om de komst van zulke tqden te verijdelen. Op Zondag 14 Maart a.s. zal voor de KE.O.- microfoon van 1 uur tot 1.20 uur een lezing worden gehouden door drs. W. Snitker, over „De papieren van de Kruisvaart", waarin ver schillende bijzonderheden betreffende dezen nieuwen vorm van Katholiek jeugdwerk onder jongens behandeld zullen worden, naar aanlei ding van dé jongste uitgaven der Kruisvaart. Vanmorgen te half zes is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van J. B. Wolters te Harreveld, onder de gemeente Lichtenvoorde. De bewoners moesten in allerijl in nachtgewaad vluchten. De boerderq brandde af. Acht koeien, zes kalveren en eenige varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt gedeeltelqk de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9