Zoekt gij betrouwbaar 1 Personeel? I Het dames-hockeyteam naar Parijs. i w W y Verschillende beslissingen kunnen morgen vallen De eerste schermutselingen tusschen de kampioenen I Plaats dan een „Omroeper" j I voor 80.000 gezinnen I V.V.A. THANS KAMPIOEN? OVERWINNINGEN VAN AJAX EN FEIJENOORD? ZATERDAG 13 MAART 1937 ^miaiiiiiimiiiiiiiniroinniniiiimiuiMiuifflmiHiiimjiiiiiiiiiiJunjiiiuiiiiiiuiiiiuiniiiiMiiiiimiiiiiiiiinirg gmnmnuiiiiuiiiiiiiHiiiniiiiininiiiinninnininuiminniiiiniiiiiiuiiuuiiiiiiiiiuiuiuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiinmnQ i - VAN HET KATHOLIEKE KAMP Ook Brabantia zou reeds op den titel beslag kunnen leggen, maar de kans hierop is niet groot G.D.A. nu definitief onderaan BOEK EN BLAD K.N.V.B. Z.F.C. en Enschedesche Boys beginnen den strijd voor het behoud van hun plaats in de eerste klasse Hoogspanning in het Zuiden FOTOREPORTAGE Mr. G. Jansen, wien op zijn verzoek eervol ontslag verleend is als burge- meester der gemeente Hengelo (O.) Het vorstelijk echtpaar op de huwelijks reis. H. K. H. PrinsesJuliana en Z. K. H. prins Bernhard Het Nederlandsche dames-hockeyteam vertrok Vrijdag uit den Haag Sneeuwde6" naar Parijs, om daar tegen het Fransche team te spelen. Een hoogten bij groepfoto even voor het vertrek 2el| am See De Amsterdamsche Vereeniging voor Schoolwerktuinen houdt in verschillende scholen in de hoofdstad haar jaar- lijksche tulpententoonstelling, waarop tezamen niet minder dan 31-OCX) tulpen te bewonderen zijn De Nederlandsche Handelsmissie in Brazilië. Jhr. Van Karnebeek in gesprek met den Braziliaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, Mario Pimentel Brandao Een picknick in de sneeuw op 2000 meter hoogte bij Zeil am See. Zittend v.l.n.r. achter de tafelMiss Pamela Maffey» H. K. H. Prinses Juliana, Prins Aschwin en achter dezen staande Z. K. H. Prins Bernhard Zondag ]i is er door de slechte weers omstandigheden niets van het IVCB-pro- gramma terecht gekomen en als wij dit schrijven ziet het er ook voor a.s. Zondag weer verre van gunstig uit. Zou het nu toch nog een laat seizoen worden? In Zuid I kan het b.v. nog een heelen tijd duren voor de kampioen bekend is en ook de strijd om de laatste plaatsen kan in verschillende afdee- lingen nog heel wat tijd vergen. Als alles meeloopt kunnen er Zondag ver schillende beslissingen vallen, maar of dit in derdaad zal geschieden is een andere vraag. Het programma is in ieder geval zeer belang rijk en het is maar te hopen, dat het weer of de toestand der terreinen weer geen spelbreker zal zijn. De Sittardsche Boys hebben in Zuid I na tuurlijk nog steeds de beste kansen, maar Kerkrade en vooral RKWL kunnen zich ook nog geducht doen gelden. Dit hangt echter af van de resultaten der komende wedstrijden. De leiders krijgen het morgen niet gemakkelijk, want zij moeten den strijd aanbinden tegen Valkenburg, waarvan zij de vorige maal met 21 verloren. Als zij him goede positie niet in ge vaar willen brengen, moeten zij morgen althans revanche kunnen nemen en wij gelooven, dat het in de gegeven omstandigheden wel hierop zal uitdraaien. Kerkrade moet zijn geluk be proeven in den plaatselijken wedstrijd tegen het in degradatie-gevaar verkeerende RKNAC, dat dezen keer het terrein-voordeel heeft en nu natuurlijk alles in het werk zal stellen om re vanche te nemen voor de 1O-nederlaag in de vorige ontmoeting tusschen beide tegenstan ders. Als de gecombineerden er nu in zouden slagen om beide punten te bemachtigen, kan Kerkrade zich gevoeglijk als uitgeschakeld be schouwen. Ook RKWL komt voor een moei lijke taak te staan, want deze Maastrichtsche club zal in Eygelshoven haar krachten moe ten meten met Laura, dat zich hier niet ge makkelijk gewonnen zal geven, want d^ze c'nb kan bij een herstel der hekkensluiters ook nog in gevaar komen. In Maastricht werd het in dertijd een puntloos gelijk spel en het ligt wel in de lijn der verwachtingen, dat het krachts verschil ook nu niet bijzonder groot zal zijn. Ook Chèvremont en Geleen zullen elkaar mor gen wel niet veel toegeven, maar misschien zien de Geitenbergers kans om revanche te nemen voor de in Geleen geleden nederlaag. Kimbria achten wij hiertoe zeker wel in staat, nu de Maastrichtsche club thuis in het veld komt te gen RKONS, dat in Schaesberg met 4—3 zege vierde. Brabantia zou morgen in Zuid n op den titel beslag kunnen leggen, maar daarvoor zijn behalve een overwinning van de Eindhovensche club nederlagen van de Venlosche Boys en Wil- helmina noodig. Het zou echter wel heel toe vallig zijn als deze factoren zouden samenwer ken, om den Eindhovenaren morgen reeds den titel te bezorgen. Wij vermoeden, dat de beslis sing nog even aangehouden wordt, hoewel men aan den anderen kant rekening moet houden met het feit, dat de beide andere clubs het mor gen nu niet direct gemakkelijk krijgen. De Venlosche Boys komen n.l. in Helmond op be zoek by Mulo, dat in zijn laatsten wedstrijd een daverend succes boekte, zoodat de Limburgsche- club op haar hoede dient te zijn. Wie weet, of de Helmondsche spelers ook morgen niet op den vollen buit beslag leggen? Wilhelmina, dat de gast is van Schijndel, zal zich eveneens op zwa- ren tegenstand kunnen voorbereiden. Het lijkt ons in ieder geval voor de club uit Weert niet eenvoudig om een voor haar gunstig resultaat te behalen. Men moet aannemen, dat Braban tia met de haven in zicht niet meer zal stran den, zoodat de roodbaadjes in de semi-plaat- selijke ontmoeting tegen BestVooruit wel op de punten beslag zullen leggen. Bij een neder laag van Best Vooruit blijft er voor RKTW nog een kansje op behoud bestaan, maar dan moet de Tilburgsche club morgen toch zeker van Kolping winnen. In Helmond gingen de nationalen met 31 ten onder, maar misschien brengt een uiterste krachtsinspanning thans een meer bevredigend resultaat- De ontmoeting tusschen Dongen en SVB wordt o.i. een strijd van gelijke kansen. Mogelijk geeft het terrein voordeel in dit geval den doorslag ten gunste van de thuisclub. Voor het Oosten staan er drie wedstrijden op het programma, waarvan er twee nog invloed kunnen uitoefenen op de bezetting van de laatste plaats. Wat zal Altior er in Arnhem te gen VDZ van terecht brengen? Als de Deven- tenaren zich goed inspannen, is een succes voor hen niet onbereikbaar. Misschien komen zij dan morgen gelijk te staan met 's Heerenberg, dat het in Ulft tegen SDOUC heel zwaar te ver antwoorden zal krijgen. De vooruitzichten voor 's Heerenberg zijn tenminste niet erg hoopvol In Oldenzaal zal Quick trachten op Vogido re vanche te nemen voor de 30 nederlaag in En schede, iets waartoe wij de zwartjes, die nu als gastheeren optreden, wel in staat achten. Zal WA in West I nu eindelijk de kampioens- vlag k'mnen hilschen? Of wordt de beslissing weer uitgesteld? Als de ontmoeting Wilskracht WA doorgang kan vinden, zullen de Noord- Amsterdammers wel geen risico meer nemen en zorgen door beide punten te bemachtigen, dat zij niet meer door VVZ kunnen worden inge haald. De Zaandammers mogen thuis hun krachten meten tegen Volendam, dat een goede eindspurt heeft ingezet, zoodat de club van Ko ning de punten niet cadeau zal geven aan de blauw-zwarten, die voor een eventueele over winning heel hard zullen moeten vechten. HMS heeft reeds in weken niet meer gespeeld. Zul len de Zuilensche roodwitten, die door een gedwongen rustperiode nog steeds op negen wedstrijden staan, morgen eindelijk aan de tweede helft van hun programma kunnen be ginnen? Zij moeten op bezoek komen bij WIJ, dat in Uselstein overigens wel voor een warme ontvangst zal zorgdragen. Heel veel kans heb ben de HMS'ers o.i. in ieder geval niet. Als GDA in West II thuis tegen Onze Ge zellen ten onder gaat, evenals indertijd in Haarlem het geval was, staan de Loosduiners definitief onderaan. Ook een overwinning zal den hekkensluiters echter vermoedelijk weinig meer baten, want zij kunnen hoogstens nog gelijk komen met Graaf Willem, Leonidas of S.J.C. Van deze drie clubs valt er morgen zeker een af, want Graaf Willem en S.JC. komen in Den Haag tegen elkaar in het veld: De mo gelijkheid van een puntenverdeeling is hierbij o.i. lang niet uitgesloten, in welk geval beide clubs niets meer te duchten hebben. Hoewel Leonidas morgen in Rotterdam tegen HBC natuurlijk niet veel kans maakt, zullen de blauwwitten uit de Maasstad in het uiterste geval uit hun laatste ontmoeting tegen Sant poort, die nog overblijft, nog wel een punt we ten te halen. DHL krijgt tenslotte in Delft een goede gelegenheid om op zijn beurt den vollen buit te ontnemen aan Excelsior welke club in Schiedam indertijd over de Delftenaren met 42 zegevierde. NIEUWE UITGAVEN Verschenen zijn: Cement en beton, uitgave van de verkoopsas sociatie Enci-Cemij N.V. te Amsterdam. In dit eerste boekje, van een reeks, die men in den loop van den tijd denkt uit te geven, be handelt de heer ing. J. A. Zwolsman in details de zoo belangrijke constructie van „Cement- betonvloeren". Dit boekje, dat voor een ieder, die met de verwerking van cement en beton te maken heeft, van veel nut kan zijn, wordt op aanvrage gratis toegezonden. In de Libellenserie (uitgave Bosch en Keu- nig te Baarn) onder no. 136 „Kruissteekpatro- nen" door Riek Heusinkveld en onder no. 135 „Smockwerk" door S. A. Nauta en J. F. Meijer. Het leerboekje voor jonge kooksters, als hand leiding te gebruiken bij het kookonderwijs aan de voorbereidende klassen, door C. S. W. Drij- ber en M. HoldertHeil, uitgave Nijgh en van Ditmar, Rotterdam. Practisch boekhouden voor de Middenstand, de jonge boekhouder, derde deeltje) door K. K. Rovers. Uitgave P. Noordhoff N.V., Gronin gen. De gebruikte gegevens zijn alle aan de praktijk ontleend en voor het meerendeel door zakenmenschen uit den middenstand verstrekt. Op een in vergelijking met andere jaren wel heel vroeg tijdstip neemt morgen reeds de strijd om het landskampioenschap een aanvang, zoodat als alles naar wensch ver loopt, de K.N.V.B.-competitie dit jaar op een zeer schappelijken tijd, n,l._ begin Juni geheel afgeloopen kan zijn, waardoor de beoefenaars van de zomersporten dezen keer vermoedelijk eens geen reden tot klagen zullen krijgen, dat het bruine monster ook van den voor hen beschikbaren tijd nog een belangrijk deel opslokt. De strijd om den hoogsten voetbaltitel van den K.N.V.B. begint morgen met de ontmoetin gen Be QuickFeijenoord en Ajax—Go Ahead. Op het oogenblik ontbreken natuurlijk nog de gegevens om vergelijkingen te maken tusschen de kracht van de verschillende ploegen, die aan deze kampioensronde deelnemen. Men kan al leen afgaan op de in de gewone competitie be haalde resultaten en hieraan heeft men slechts weinig houvast. Van de vijf kampioenen heeft Be Quick b.v. in de competitie verreweg de beste resultaten bereikt de Groningsche wit- hemden zijn zelfs nog ongeslagen maar de kans is lang niet denkbeeldig, dat de voetbal lers, die het Noorden vertegenwoordigen, ten slotte op de vijfde plaats zullen eindigen. Als men de verschillende kampioenen naar de in de competitie behaalde resultaten zou moe ten rangschikken, krijgt men het volgende lijstje, dat wij hier curiositeitshalve geven, zon der er verder eenige waarde aan te hechten. Be Quick 18 16 2 0 34 75—24 Feijenoord 18 15 1 2 31 6623 Ajax 18 14 2 2 30 47—18 Go Ahead 18 14 2 2 30 44—21 P.S.V18 10 5 3 25 47—29 Men ziet dus, dat Be Quick het er al heel goed afgebracht heeft. Nog ongeslagen en voorts de meeste doelpunten gescoord. Maar men be denke wel, voordat men eventueel conclusies zou willen trekken, dat het spelpeil in de Noor delijke afdeeling altijd nog een heel stuk min der is dan in de andere afdeelingen en wij ge looven niet te veel te zeggen, dat buiten Be Quick alleen clubs als Veendam, G.V.A.V. en Velocitas ongeveer van dezelfde kracht zijn als b.v. de doorsnee-eerste klassers uit het Westen. De door P.S.V. behaalde resultaten steken al heel ongunstig af bij die van de andere ge gadigden voor het landskampioenschap, maar dit is voor een belangrijk deel het gevolg van het feit, dat er in het Zuiden een aantal clubs waren, zooals N.O.A.D., B.V.V. en N.A.C. die dit seizoen voor de leiders niet veel hebben onder gedaan. Ajax had in zijn afdeeling betrekkelijk weinig tegenstand, terwijl Feijenoord practisch slechts met een tegenstander, die de Rotter- damsche club inderdaad tot het laatste toe ern stig bedreigd heeft, n.l. D.W.S., rekening had te houden. Ook in het Oosten is Go Ahead er heel royaal gekomen. De cijfers van Feijenoord, Ajax en Go Ahead zijn dan ook ongeveer gelijk. Hoe de krachten van de verschillende afdee- lingskampioenen zich echter onderling ver houden, zal binnenkort pas blijken. Toch ge looven wij wel, zonder op de komende gebeur tenissen vooruit te loopen, dat de strijd ten slotte wel in hoofdzaak zal worden uitgevochten tusschen de Westelijke kampioenen. Misschien spreekt Go Ahead evenwel ook een woord mee. Wij vermoeden niet, dat de Zuidelijke en Noor delijke vertegenwoordigers in dezen strijd een rol van beteekenis zullen spelen. Er hangt ove rigens natuurlijk ook veel af van verschillende bijkomstige omstandigheden, maar als de ver tegenwoordigers van het Westen morgen op een gelukkige manier starten, gelooven wii niet, dat de andere kampioenen veel kans hebben om de Westelijke hegemonie een uitdrukking, welke men in andere districten nu eenmaal niet graag hoort te breken. Over het algemeen moet het spelpeil in het Westen toch het hoogste worden aangeslagen, hoewel er in de andere afdeelingen natuurlijk eveneens verschillende clubs zijn, die, wat het spelpeil betreft, niet veel of misschien wel niets voor dat in het Westen des lands behoeven onder te doen. Feijenoord zal het overigens morgen in Gro ningen heusch nog niet zoo gemakkelijk krij gen. Dat Be Quick geen gemakkelijke tegen stander is en zeker niet op eigen terrein is in de vorige kampioenscompetitie wel gebleken. Toch zal de strijd morgen uiteindelijk wel in het voordeel der Rotterdammers worden be slist. Ook in Amsterdam heeft Ajax o.i. betere kansen dan Go Ahead, ofschoon ten aanzien van de Deventenaren hetzelfde geldt, wat wij hierboven reeds ten aanzien van Be Quick op merkten, want de Deventer rood-gelen zijn tegenstanders, die men niet ongestraft kan on derschatten. In enkele afdeelingen vragen morgen ook de promotie-degradatie-competities reeds de aan dacht. Zoo zal Z.F.C. in Zaandam den strijd moeten aanbinden tegen het Rotterdamsche R.F.C., een club, die de competitie ongeslagen beëindigde en in de achttien wedstrijden, waarvan er slechts één een gelijk spel tot resultaat had, het respectabele aantal van 77 doelpunten wist te scoren. De Zaandammers kunnen zich duS voorbereiden op een strijd, die niet gemakkelijk zal zijn, maar zij zijn er de menschen niet naar om zich zoo maar gewonnen te geven. „De eer ste klap is een daalder waard" is een spreek woord, dat ook in deze competities, waarin z°° veel op het spel staat, volledig opgeld doet, en bij een overwinning zou Z.F.C. al een heel eind op weg zijn om zich in de eerste klasse te hand haven. Zal dit inderdaad geschieden? De aan hang van de populaire club uit de Zaanstreek hoopt het natuurlijk vurig, maar voorloopig *s afwachten de boodschap. S.V.V. is er ook nog- Deze club zou in sommige gevallen zeker pr°' fijt kunnen trekken van den morgen te spelen wedstrijd. Men denke b.v. slechts aan een Se' lijk spel, waardoor de Schiedammers zonder zen te spelen een niet te onderschatten voorsprong zouden krijgen. In het Oosten moeten de Enschedesche Boys in Nijmegen hun geluk beproeven tegen Quick, dat ook op goede resultaten in de competitie kan terugzien. Of dit echter ook morgen hef geval is, staat te bezien. De eerste klassers be schikken in ieder geval over meer routine en dit kon in dit geval wel eens den doorslag geven. Aan spanning zal er overigens wel geen gebrek zijn, want beide ploegen spannen zich natuurlijk tot het uiterste in. In het Zuiden kan nu ook de laatste beslis sing vallen, als er tenminste geen extra-wed strijden noodig zijn om de club aan te wijzen, die degradatiewedstrijden zal moeten spelen, want er zijn nog verschillende mogelijkheden- De laatste competitiewedstrijden, die hier nog voor de eerste klasse moeten worden gespeeld, n.l. B.V.V.Juliana en BleijerheideLonga zijh thans vastgesteld. De situatie onder aan de ranglijst is, zooal» men weet: Juliana 17 5 5 7 15 3543 M.V.V. 18 6 3 9 15 38—4» Eindhoven 18 6 3 9 15 3841 Longa 17 6 2 9 14 40-38 Juliana is bij een overwinning en zelfs een gelijk spel tegen B.V.V. uit het gedrang- Als Longa verliest, staat de Tilburgsche cW^ definitief onderaan, terwijl zij bij een overwip ning niets meer te duchten heeft. Bij een g®' lijk spel zou zij echter gelijk komen met M.Vv- en Eindhoven en misschien ook met Julian®' Als het lot van de Tilburgsche club morgen nje^ beslist wordt, eindigen er twee, drie of nw®* schien zelfs vier clubs gelijk. Men kan dus Wc_ begrijpen, dat er rondom deze laatste comp6 tiewèdstrijden de noodige spanning zal heef' schen. Voorts wordt morgen een begin gemaakt me' de wedstrijden om den K.N.V.B.-beker, waaf^ voor de animo, nu de competities zoo vroeg ü°'g eindigd zijn, dit jaar heel groot is. Voor morgen te spelen eerste ronde, waaraan ook 1af eerste klassers al deelhemen, zijn niet mind® dan ongeveer 120 wedstrijden vastgesteld- zijn verschillende aardige ontmoetingen bij, voor de clubs een aantrekkelijke aanvulh°b van haar programma zijn. U dacht immers, dat a nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet y dat niet „den ken", u moet 't zeker weten!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4