PUROL éii Wand*™Stevenden- We luisteren naar FINANCIEN JAARBEURS-NOTITIES Kerkelijk leven De weerstoestand Dagfilm J Restaurant DORHIUS ZATERDAG 13 MAART 1937 Kunst en industrie kunnen elkaar goed verdragen Voor de huisvrouw Stofzuiger en radio geen vijanden meer De K.N.A.C. op de Jaarbeurs Courantenreclame helpt veehouders COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN Amendementen ingediend OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten en veldboonen KAMERVERKIEZINGEN De communistische candidaten Een nieuwe groep WIJZIGING PENSIOENWET De tuinbouw hijgen Meer export en beschermende maatregelen gevraagd N.V. Ned. Verzekering Maatschappij ST. WILLIERORDUS UTRECHT Belangrijk voor ieder Katholiek! VRACHTVERDEELING Verhooging der grondtarieven bepleit GOD, GEZIN, GEMEENSCHAP H. H. WIJDINGEN Geen audiëntie Nationale bedevaart naar Rome Zondag 14 Maart Maandag 15 Maart DE GRILLIGE MAAND MAART WIELRENNEN DE VIERDE ETAPPE VAN PARIJS—NICE TENNIS Den Haag slaat Amsterdam I.V.C.B.-programma voor Zondag LEENING PROVINCIE UTRECHT Naar Lourdes Met een enkel woord repten wij reeds van de keurige aankleeding van de groep „Kunst en Industrie", die aansluit bij de Fransche sec tie op de vierde verdieping en een van de jongste Jaarbeursafdeelinen is. Er is een mooie uniformiteit in de inrichting van de verschillende stands, die met geribd papier zijn afgedekt en de lichte kolommen, die op gelijken afstand zijn geplaatst, geven het geheel een voornaam aspect. De groep omvat een aantal industrieën, wel ker producten zijn tot stand gekomen door samenwerking met kunstenaars. Het artistieke element der geëxposeerde artikelen vormt een groote aantrekkelijkheid voor hen, die voor Kunst gevoelig zijn. Er gaat van deze groep bovendien in hooge mate een instructieve invloed uit, doordat de bezoeker leert zien, wat de kunstenaar in een industrieel product tot uiting kan brengen en aan welke eischen goede smaak en goede kwa liteit moeten voldoen. De tentoonstellingsraad voor Bouwkunst en A. K. vraagt met enkele standaards, waarop groote foto's prijken van villa's, boerderijen en openbare gebouwen, de aandacht voor hetgeen onze Nederlandsche architecten presteeren. Van de talrijke voorbeelden noemen we het vacantiehuis De Born in Bennekom, een pit toresk protestantsch kerkje in Arnhem, een groot dagbladgebouw, het gebouw van de Ne derlandsche Heidemaatschappij, enz. Het degelijke en fraai uitgevoerde speelgoed van de Ado-werkplaatsen te Bilthoven valt weer op, er is een keur van sierlijk aardewerk van De Sphinx uit Maastricht, eenige potten bakkerijen toonen hun kunstige producten en verder zijn er geweven tapijten en kleurrijke stoffen, die vooral de dames zullen interessee- ren. Hoe een haard het interieur kan ver rijken, bewijzen verschillende modellen hier. Gispen uit Culemborg exposeert stalen meube len, evenals Fana uit Rotterdam. De bekende fabriek uit leerdam brengt kunst in glas, een drukkerij en uitgeverij laten zien, hoe ook op het gebied der typografie de smaak ver edeld is en ineens wordt de vraag gesteld door een serie prachtige theemutsen: „is uw thee pot goed gemutst?" Tot slot loont het de moeite eens met aan dacht te beschouwen, wat er verstaan dient te worden onder: „Het schoone en deugdelijke massa-product". Herhaaldelijk hebben we in onze beschou wingen tot uiting doen komen de beteekenis van de Jaarbeurs om een primeur op het ge bied van industrie of techniek in de algemeene belangstelling te plaatsen. Vooral wanneer het een product betreft, dat in de samenleving een belangrijke plaats inneemt, zal men -zich bij zonder voce een dergelijke noviteit interes seeren. De stofzuiger nu speelt een voorname rol in het huisgezin en mevrouw noemt dit ingeni euze apparaat haar halve dienstbode. Deze uitspraak moge dan voor de gedienstige zoo op het eerste gehoor niet erg vleiend klinken, zij heeft op haar beurt weer te veel gemak van den stofzuiger om hem genoemde betite ling kwalijk te nemen en zij legt zich zeer wel bij deze verwantschap neer. Er werd den stofzuiger echter een ander euvel aangewreven, n.l. dat hij de verstoorder was van radio-muziek. De Heemaf-fabrieken hebben hierin uitkomst gebracht door een specialen stofzuiger, die door deze belangrijke er. vooraanstaande fabriek is geconstrueerd. De tot dusverre toegepaste collectormotor is vervangen door een motor met den bekenden S.KA.-rotor. Inderdaad een zeer groot voor deel, want door de onverwoestbare constructie van den S.K.A.-rotor kunnen de storingen niet meer voorkomen en bovendien: de Heemaf- stofzuiger heeft geen vonkende borstels en is daardoor volkomen en blijvend radio-storings vrij, waarmedeeen groote dienst bewezen wordt aan ontelbare luisteraars. Een aardig snufje is nog de Oranje-dop, die eich in de uitblaasopening bevindt en door lustig heen en weer te springen aangeeft, dat de stofzuiger goed werkt. Houdt de zuigende beweging door een of andere oorzaak op, dan houdt ook de dop zich stil en hier heeft dus ook het „Oranje boven" eveneens de goede beteekenis. We twijfelen er niet aan of alle huisvrouwen zullen de demonstratie van deze nieuwe vinding ter Jaarbeurs (stands 1048 en 105O, eerste verdieping) met heel veel belang stelling bijwonen. Ook de K.N.A.C. heeft deze voorjaarsbeurs niet overgeslagen en behoort zoo langzamer hand tot de vaste klanten. Op de derde ver dieping heeft zij standruimte no. 3051 op ar tistieke wijze doen inrichten. Een gedeelte van de stand is voor eigen propaganda ingericht terwijl een ander deel gereserveerd is voor het bmnen- en buitenlandsch toerisme. Een aan den achterwand aangebracht beweegbaar dio rama vertoont op aanschouwelijke wijze het passeeren van automobielen aan de grenzen en vestigt de aandacht op het feit, dat de leden Dank zij doelmatig toegepaste courantenreclame zijn vorigen zomer millioenen Amerikaansche veehouders voor ernstige financieele jnoeilijk- heden gespaard. Het aantal stuks geslacht vee bereikte reeds in Juni een record. Bovendien kreeg men te kampen met stijgende vleeschimportendalende consumptie tengevolge van hitte-golven en een vermindering van rijksaankoopen van 2.000.000 stuks. Men was zoo verstandig met een collectieve reclame-campagne het vleeschverbruik te stimuleeren. Deze poging slaagde uitmuntend, dank zij de grootsche wijze waarop in cou ranten was geadverteerd. De vee houders ontvingen per dag ongeveer een milhoen dollars meer dan in 1935. van de K.N.A.C. alle autogrenspapieren gratis ontvangen. Het is een aantrekkelijke stand, welke o.a. is te beschouwen als een inlichtingenbureau op automobilistisch gebied, waar de zakenmenschen (al of niet K.NA.C.-leden), die steeds meer van den automobiel als vervoermiddel gebruik gaan maken, hun licht kunnen opsteken, indien zij inlichtingen wenschen te verkrijgen over voor hen tot nog toe duister gebleven zaken met be trekking tot het automobilisme. Op het wetsontwerp tot algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten heeft de heer Smeenk voorgesteld, een nieuw artikel in te lasschen, bepalende, dat de Kroon aan den Bedrijfsraad het houden van toezicht op de naleving van verbindend verklaarde bepalingen kan opdragen. In dat geval is de Bedrijfsraad bevoegd tot het instellen van een onderzoek naar al hetgeen voor de goede uitoefening van het toezicht van belang voorkomt. De bevoegdheid wordt nader geregeld bij al- gemeenen maatregel van bestuur. Op hetzeLfde wetsontwerp stellen de heeren Kupers en Donker eenige amendementen voor. De bedoeling hiervan is, de moeilijkheden, welke de in het wetsontwerp voorgestelde re dactie meebrengt door den eisch te stellen, dat er „een belangrijke meerderheid" moet zijn, te voorkomen. De voorgestelde redactie geeft den minister een ruimere bevoegdheid. Een ander amendement stelt de gelegenheid open, de verbindend verklaring langer dan een jaar aan te gaan. Een nieuw voorgesteld artikel is bijna geheel overgenomen uit de wet op het verbindend en onverbindend verklaren van ondememersover- eenkomsten. De naleving van de verbindend verklaring van bepalingen van collectieve ar beidsovereenkomsten behoort eveneens door het instellen van een controle-instantie te worden gewaarborgd, aldus de voorstellers. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatu reerd in het tijdvak van 8 Maart 1937 tot en met 13 Maart 1937 f 1,50 per 100 kg. zal be dragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak ge denatureerd bedraagt de steunvergoeding f 1. per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht, is vastge steld op f 1,75 per 100 kg. Het partijbestuur van de Communistische Partij heeft de definitieve candidatenlijst bij de a.s. verkiezingen als volgt vastgesteld: 1 Louis de Visser, Den Haag; 2 D. Wijnkoop, Amsterdam; 3 Roestam Effendi, Amsterdam; 4 C. Schalker, Amsterdam; 5 P. de Groot, Am sterdam; 6 Ko Beuzemaker, Amsterdam; 7 Johan de Lepper, Tilburg; 8 Jan Herder, Ooster- wolde (Fr.); 9 C. Borst, Oud-Karspel (N.-H.); 10 A. Potze, Heerlen; 11 mevr. E. Teeboom-van West, Amsterdam; 12 ds. Boers, Roordahuizum; 13 L. Seegers, Amsterdam; 14 W. Reuderink, Rotterdam; 15 G. Roorda, Tijnje (Fr.); 16 I-I. Geesink, Enschede; 17 F. Swolfs, Tilburg; 18 S. Kroon. IJmuiden; 19 G. Sterringa, Gronin gen; 20 H. Bastiaanse, Utrecht. Als gevolg van een aantal vergaderingen die de laatste weken in verschillende plaatsen van ons land zijn gehouden, is een federatie van een aantal organisaties tot stand gekomen, die, volgens het Handelsblad, met een eigen lijst aan de Tweede Kamerverkiezingen zal deelnemen. In een te Utrecht gehouden vergadering is daartoe definitief besloten. Tot de federatie zijn reeds toegetreden de „Nationale Boeren-, Tuin ders- en Middenstandspartij", waarvoor mr. Ver voorn in de huidige Tweede Kamer zitting heeft en die waarschijnlijk met het voorzitter schap van de federatie zal worden belast; de organisatie „Maatschappelijk Herstel", waarvan voorzitter is dr. ir. M. D. Dijt uit Haarlem, wel bekend van het plan-Deterding; de „Algemeene Tuindersbond", het „Comité van Actie voor de kleine boeren", groep-Tromp, het .Nationaal Verbond Algemeen Belang" en de „Kleine boeren-actie in Drente". Voorloopig treedt als secretaris op de heer Jac. Welleman, die indertijd in den „Platte- landersbond" een rol heeft gespeeld. Verwacht wordt, dat ook een zeer groote groep uit de organisatie „Landbouw en Maat schappij" tot de nieuwe federatie zal toetreden. De federatie stelt zich op democratisch-parle- mentair standpunt. Als een der belangrijkste punten zal op het programma voorkomen de opheffing van alle agrarische crisismaatregelen. Het volgende is ontleend aan de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot wij ziging en aanvulling van artikel 134 der Pen sioenwet 1922: De regeering achtte *de indiening van dit wetsontwerp o. m. noodzakelijk, omdat het gewenscht scheen, zoo spoedig mogelijk een eind te maken aan de werking van een be slissing, welke groote verwarring stichtte. In verband met de daaraan gegeven publiciteit zou dit veel beter bereikt worden door het indienen van een wetsontwerp dan door het instellen van een beroep bij den Centralen Raad van Beroep. Voorts moge er op worden gewezen, dat de genomen beslissing belangrijke financieele gevolgen voor het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds had. De overgangsbepaling beoogt niet terugwer kende kracht te verleenen ten aanzien van de vermindering van reeds verleende pensioenen, maar alleen om die pensioenen in de toe komst, namelijk met ingang van den eersten dag van het kwartaal, volgende op den da tum van afkondiging der wet, te herbereke nen. Van terugbetaling van eenig gedeelte van het reeds genoten pensioen is derhalve geen sprake. De algemeene vergadering van de Veiling ver - eenigingen in Nederland, vereenigd in het Cen traal Bureau van Veilingen, te Utrecht gehou den, was ditmaal zeer druk bezocht. Uit alle deelen van het land waren afgevaardigden der veilingvereenigingen tegenwoordig. De vergadering werd ook bijgewoond door Ir. A. W. van der Plassche, inspecteur van den tuinbouw. In behandeling kwam het bestuursvoorstel om bij de Regeering met klem aan te dringen als nog een belangrijk deel van de vrij gekomen gel den op de Duitsch-Nederlandsche clearing aan te wenden voor ruimer contingenten ten behoe ve van den tuinbouw. Voorts zou worden ge vraagd om bij het afsluiten van handelsverdra gen of contingenteeringsovereenkomsten zoo eenigszins mogelijk te bedingen, dat voor den tuinbouw-export eenige voordeelen worden ver kregen. Bij de behandeling van dit voorstel hebben verschillende sprekers gewezen op de noodzake lijkheid van ruimer export. Het voorstel werd zonder stemming aangeno men. Besloten werd aan de Regeering te verzoeken om de Landbouwuitvoerwet ook van toepassing te verklaren op overige daarvoor in aanmerking komende producten, gezien de gunstige resul taten die door de jongste wijzigingen dezer wet verkregen Zijn. De vergadering aanvaardde voorts het be stuursvoorstel om 1/50 pet. van den omzet te storten in het Reclamefonds voor den tuin bouw. Het voorstel der veilingvereeniging te Broek op Langendijk, om stappen te doen tot afschaf fing van de minimumprijzen en daarvoor in de plaats het stelsel van vergoedingsprijzen in te voeren, werd verworpen. Aangenomen werd een voorstel der veilingver eeniging Venlo, om te trachten, indien ruimer export niet mogelijk is, steun tot kostprijs te verkrijgen. Ook met het voorstel der veilingvereeniging Loosduinen (L. G. V.) om te streven naar steun tot richtprijzen, ging de vergadering accoord. De veilingvereeniging te Utrecht wees in een Kapitaal- en Volksverzekeringen Kent U het St. Willibrordus-tarief met gewaarborgden H. Uitvaartdienst Op dit tarief zijn reeds meer dan 1 0 0. 0 0 0 personen ingeschreven Regel deze teergevoelige aangelegenheid zelf en laat het niet aan anderen over Prospecti worden op aanvraag gaarne toegezonden voorstel op de uitbreiding van de volkstuintjes, die een bedreiging gaan vormen tegen den tuin bouw. Gevraagd werd alleen die gronden voor dit doel uit te geven, waarvoor een teeltvergun ning is verstrekt. Het Groepsbestuur achtte practisch de uitgifte van teeltvergunningen voor volkstuinen niet uit voerbaar. De veilingvereeniging te Enschede vestigde de aandacht op de hooge distributie-kosten van de tuinbouwproducten en wenschte tot verlaging te komen. Het Groepsbestuur wees er evenwel op, dat het publiek zelf hooge eischen stelt, waardoor de handelaren groote onkosten moeten maken. Besloten werd eerst de werking van de vesti gingswet af te wachten. Het bestuurderscollege van samenwerkende binnenschippers-organisaties in Nederland, ge- véstigd te Rotterdam, heeft in een schrijven aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart met klem aangedrongen op een verhooging van de grondtarieven der Wet op de Evenredige vrachtverdeeling. Met argumen ten werd aangetoond, dat vele binnenlandsche vrachttarieven meer dan de helft lager zijn dan de buitenlandsche op gelijksoortige trajecten. Teneinde geen afvloeiing van vervoer naar concurreerende middelen van vervoer in de hand te werken, werd den minister verzocht, vracht- verhoogingen plaatselijk door de bevrachtings commissies te doen beoordeelen naar gelang van de grootte der schepen en den aard van het vervoer. Verschenen is het tweede vlugschrift van het comité van Katholieke Actie „Voor God", spe ciaal behandelende het onderwerp: God, Ge zin en gemeenschap. Heden heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 'sHertogenbosch, de H.H. Wij dingen toegediend in de kapel der Bisschoppe lijke Kweekschool te 's-Hertogenbosch. Behalve de H.H. Wijdingen, die reeds vermeld zijn, heeft Z. H. Exc. nog het H. Subdiaconaat toegediend aan den Eerw. Heer J. G. M. Vin- kenburg van het Seminarie te Haaren. en het H. Priesterschap aan den Eerw. Frater M. van Eyck van de Paters Assumptionisten te Boxtel. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal in de volgende week al leen Zaterdag audiëntie verleenen. Het bericht, dat Z. H. Exc. de Aartsbisschop de Nationale Bedevaart naar Rome zou verge zellen, berust op een misverstand. cfocbcfecfccfccfcct.rfccfccfocfccbAcfecfecfocfccfccbAcbcbcfccbcfccbcfecbcfccfeécbAcfDcfccfocfccfecbcfccbcbcfccfccfecfoécfocfccfccfccbcfcAcbcbcbcbAcfccfo •s DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Pianovoordracht. 8.20 Concert uit Ham burg m. m. v. solist. 9.20 Berichten. 9.50 12.15 Rob Gaden's orkest en solisten. HILVERSUM I, 1875 M. (8.35 VARA. 12.00 AVRO. 5.30 VARA. 8.00 AVRO) 8.55 Gram.pl. 9.00 Sportnieuws. 9.05 Tuin- bouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 12.00 Orgel concert. 12.40 Kovacs Lajos' orkest, orgel spel en zang. 1.15 Schilderij-bespreking. 1.30 Jack Hylton en zijn Band. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Concertgebouwor kest en solisten. 4.00 Gram.pl. 4.10 Schaakles. 4.35 AVRO-Dansorkest. Sport- reportage. 4.55 Berichten ANP. 5.30 Voor de kinderen. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Sport nieuws ANP. 6.20 De Ramblers. 6.50 Gram.pl. 7.00 Populair programma m. m. v. solisten en het VARA-Theaterorkest. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Operette-uitzending. 9.30 Radiojournaal. 9.45 Gram.pl. 10.00 Omroeporkest en so list. 10.40 ..Nederlanders op avontuur", causerie. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO-Dansorkest en gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. (8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO) 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gram.pl. 9.45 Hoogmis. 11.15 Gram.pl. 12.15 KRO-Or- kest. 1.00 „Kent U de Kruisvaart?", cau serie. 1.20 R.K. Ettensch Mannenkoor. I.35 Gram.pl. 1.45 Vervolg Koorconcert. 2,00 Godsd. onderricht voor ouderen. 2.30 KRO-Symphonie-orkest. 3.25 „Finland en mijn Vicariaat", causerie. 3.40 Vervolg KRO-Symphonie-orkest. 4.X5 Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.50 Evang. Luth. Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Sport nieuws. 7.50 „Christus in uw gezin", causerie. 8.10 Berichten ANP. Mededee lingen. 8.20 Gram.pl. 8.30 KRO-Orkest en gram.pl. In de pauze: Vragenbeantwoor- ding. 9.50 Radiotooneel. 10.30 Berichten ANP. 10.40—11.00 Epiloog. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Het Rich. Crean-orkest. 1.35 Fred Hartley's Sextet m. m. v. solist. 2.20 Tuinbouwpraatje. 2.40 BBC-Orkest, BBC-koor en solisten. 3.40 Gram.pl. 4.40 Het Black Dyke Mills orkest. 5.20 Missiepraatje. 5.40 Orgelspel. 6.05 Eugene Pint's tango-orkest. 6.50 Filmpraatje. 7.05 Het Stratton-Strijk- kwartet en solist. 9.10 Berichten. 9.25 Radiotooneel. 9.55 Alb. Sandler en zijn orkest m. m. v. soliste. 10.50 Epiloog. RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. II.20 dito. 12.20 Orgelconcert. 1.20 Mar- lev-orkest en zang. 3.20 Zang en Coes- tie-orkest. 7.05 Gram.pl. 8.00 Kerkkoor- en orgelconcert. 9.05 Radiotooneel. 11.20 12.50 J. Bouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 9.50 Gram.pl. 10.50 Bach-cantate. 11.20 Omroepkleinorkest, trompettercorps en balalaika-orkest. 1.20 Gramofoonplaten. 2.20 Mannenkoorcon cert. 3.20 Gevar. programma. 5.50 Kamer muziek. 7.20 Omroeporkest, -koor en so listen. 9.5011.20 R. Gaden's dansorkest en accordeonduo. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 9.25 Gram.pl. 10.20 Muzik. causerie en gram.- pl. 11.20 Gram.pl. 11.35 J. Schnyders' or kest. 12.20 Salonorkest. 12.51 Omroepor kest. 1.30 Gram.pl. 1.50 Orgelspel. 2.C0 2.20 Gram.pl. 2.50 dito. 3.20 Öud-Vlaamsch programma. 4.20 Kleinorkest. 5.20 Fud Candrix' dansorkest. 5.50 Radiotooneel. 6.20 Vocaal concert. 7.20 Salonorkest. 8.20 Bonte avond. 10.30 Omroepdansorkest. 11.2012.20 Gram.pl. 484 M.: 9.20 Gram.pl. 10.20 J. Schnyders' orkest. 11.20 Gram.pl. 11.35, Salon orkest. 12.05 Gram.pl. 12.00 Kleinorkest. 1.30 Omroeporkest. 2.35 Debussy-eoncert. 3.20 Orkestconcert m. m. v. solisten. 5.40 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Militair orkest en ra diotooneel. 10.30 Gram.pl. 11.35—12.20 Omroepdansorkest. HILVERSUM I, 1875 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door de VARA) 8.00 Gram.pl. 10.20 Declamatie. 10.40 „Melody Circle" 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Orgelspel. 12.30— 1.45 De Flierefluiters, zang en gram.pl. 2.00 Pianorecital. 2.30 Gram.pl. 3.00 Gra mofoonplaten en causerie: Het schoone gebaar. 3.30 Saxofoon en piano. 4.30 Voor de kinderen. 5.05 „Les Ménétriers". 6.00 Orgel en zang. 6.30 Muzikale causerie. 7.10 Veillgheidspraatje. 7.30 „De Krekel tjes". 8.00 Herh. SOS-ber. 8.C3 Berichten ANP. 8.10 Oratorium-uitzending. 9.15 VARA-Groot-orkest en solist. 10.00 Be richten ANP. 10.05 Gram.pl. 10.15 Vervolg concert. 11.00—12.00 Dansmuziek (gr.pl.). HILVERSUM II, 301 M. (NCRV-uitzen- dlng) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gram.pl. 9.30 Geluk wenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gram.pl. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl. 12.30 Orgelcon cert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram.pl. 3.00 Voor tuinltefhebbers. 3.40 Gram.pl. 3.454.45 Schriftlezing. 5.00 Alt en pia no. 6.00 Gram.pl. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reporta ge. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Chr. Mu ziekcorps „Euphonie". 8.45 Lijdensmedi tatie. 9.15 Vervolg concert. 9.45 Gram.pl. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Chr. Residen tie-Mannenkoor en gram.pl. 10.4511.30 Gram.pl. Hierna schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35—11.50 en 12.05 Gram.pl. 12.20 Bij- belsche causerie. 12.45 Het BBC-Northern Ireland Orkest en soliste. 1.352.20 Or gelconcert. 3.203.35 Het Harp-Trlo. 4.20 Jazzmuziek (gr.pl.). 4.50 Pianorecital. 5.20 „Your passport", lezing. 5.35 Frank Kalker's Octet. 6.20 Berichten. 6.40 Re portage. 7.10 Orgelspel. 7.40 Geraldo's orkest en solisten. 8.20 Causerie. 8.50 Cembalorecital. 9.20 Berichten. 9.40 Bui tenlandsch nieuws. 9.55 BBC-Orkest en solist. 11.05 Declamatie. 11.2012.20 L. Stone's dansorkest. RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 12.20 Poulet-kamerorkest en zang. 2.55 en 3.35 Gram.pl. 4.20 Orkestconcert. 5.50 Quatre-mains. 6.05 Zang. 6.50 Quatre- mains. 7.05 Zang. 8.20 Radiotooneel. 9.05 „La dame de Blanchefleur". opera. KEULEN, 456 M. 11.20 SA-Orkest. 12.15 Nedersaks. Symphonie-ork. 3.20 Omroep- Amusementsorkest. 5.20 Omroepkleinork. 7.30 West-Duitsch weekoverzicht. 8.20 Gevar. concert. 9.5011.20 Omroeporkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.51 Kleinorkest. 1.30 Omroep orkest. 1.50 Gram.pl. 5.20 Omroepdansor kest. 6.50, 7.20 en 8.20 Gram.pl. 8.35 Con servatoriumconcert. 10.3011.20 Gram.- pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepor kest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gram.- pl. 5.20 en 6.35 Kleinorkest. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 8.50 Radiotooneel. 10.10 Gram.- pl. 10.3011.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Zang, viool en piano. 8.10 Militaire cau serie. 8.20 Radiotooneel. 9.20 Berichten. 9.50 Het Stamitz-kamerorkest. 10.20 11.20 Gevar. programma. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN d LA CARTE iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimimiimiiiiiiiiitiimimiiiiiiiiiiiiiiiitiiimiiiiiiu Een staaltje van de grilligheid van het weer in Maart hebben wij Vrijdag beleefd. Terwijl nog overal de resten liggen van de sneeuw massa's, die de laatste dagen gevallen zijn, werden wij plotseling en geheel onverwacht be deeld met een mooien dag weer en een vrij hooge temperatuur terwijl na het regenweer Van Donderdagavond niet zulk een groote op klaring kon worden verwacht. Wij zouden uit het voorkomen van dien mooien dag misschien de gevolgtrekking maken, dat de winter nu toch werkelijk afscheid neemt en plaats maakt voor de lente. De tijd is er ver genoeg voor gevorderd. Met die gevolgtrekking moeten wij voorloopig voorzichtig zijn. De alge meene weerstoestand in Europa is den laatsten tijd-heel wat slechter geworden en wat de Noor delijke helft van ons werelddeel betreft kun nen wij gerust zeggen, dat daar de winter niet alleen is teruggekeerd maar zelfs kouder is ge worden dan voor dien. Op zich zelf is dat al een heel bijzonder verschijnsel, dat zeker niet zonder invloed is gebleven op het verloop van de weersgesteldheid bij ons in den laatsten tijd. De koude en de sneeuw der laatste dagen zijn in elk geval hiervan een gevolg. Hoe uitgebreid het gebied nog is, waar de winter heerscht, blijkt wel uit het feit, dat het gisteren nog sneeuwde over de landen rondom de Oostzee, in Dene marken, in Zuid-Zweden en Noorwegen en zelfs in Schotland en Ierland, waar sneeuw om dezen tijd van het jaar niet veel voorkomt. Ook heerscht nog strenge vorst in Zweden. Verder is de luchtdrukverdeeiing zoo, dat over de Noordelijke helft van Europa een Oostelijke wind waait, die dan ook nog veel koude brengt. Alleen het Zuidwesten' van Europa is tamelijk warm geworden en hiervan hebben wij gisteren ons deel gekregen, doordat de warme Zuidelijke wind, die daar waait, tot ons land is doorge drongen. Er heerschen dus in ons werelddeel thans zeer groote tegenstellingen in de weersgesteldheid. Wij zouden kunnen zeggen, dat de Noordelijke helft van Europa nog winter heeft, terwij! in de Zuidelijke helft de lente begint te komen. Ons land ligt 'daar tusschen in en dit maakt de vooruitzichten zeer onzeker. Waarschijnlijk zal het niet meer lang duren of het zal duidelijk zijn of de lente zal blijven of dat de winter nog niet heelemaal verdwijnen zal. (Nadruk verboden). De Vrijdag verreden vierde etappe van Parijs Nice bestond uit twee gedeelten. Een halve etappe over 59 K.M. van Orange naar Cavail- lon, welke afstand in merkengroepen tegen het horloge werd verreden. De belde van Schen- dels reden mee in de groep France Sport Wol- ber, die tweede werd in 1 uur 29 min. 47 sec. De groep MercierHutchinson maakte den snelsten tijd, n.l. 1 uur 28 min. 20 sec. Het tweede gedeelte der etappe liep van Cavaillon naar Marseille over 176 K.M. De Ita liaan Martano won deze etappe in 5 uur 18 min. 11 sec. Albert van Schendel werd vijfde met een tijd van 5 uur 19 min. 13 sec. Lapébi behield de leiding in het algemeen .klassement met een totaaltijd van 26 uur 31 min. 39 sec. Albert van Schendel bezette de vierde plaats met 26 uur 43 min. 13 sec. Anton van Schendel wist voorts zijn positie te ver beteren. Hij kwam in de etappe als 27ste aan met een tijd van 5 uur 21 min. 38 sec. In het algemeen klassement werkte hij zich van de 35ste naar de 27ste plaats met een totaaltijd van 27 uur 2 min. 59 sec. In de tennisha] van Marlot te Den Haag wer den Vrijdagavond de laatste partijen gespeeld van den wedstrijd tusschen Amsterdamsche en Haagsche oefenmeesters. Deze ontmoeting is, zooals men weet. in de plaats gekomen van den wedstrijd tusschen Nederlandsche en Duit- sche oefenmeesters, die geen doorgang kon vin den, omdat de Duitschersverstek lieten gaan. De resultaten waren: Enkelspel: Waasdorp (Amsterdam) slaat Hemmes (Den Haag) 63, 62; J. Goedraad (Den Haag) slaat M. Goedraad (Amsterdam) 6—1, 6—4. Dubbelspel: Hemmes en J. Goedraad (Den Haag) slaan Waasdorp en M. Goedraad (Am sterdam) 12—10, 6—1. Den Haag' won dus den wedstrijd met 32. Eerste klasse Zuid I LauraRKVVL Kimbria—RKONS RKNAC Kerkrade Chèvremont Geleen Sitt. B.— Valkenburg Zuid II DongenSVB B. Vooruit Brabantia Schijndel Wilh.mina MuloVenl. B. RKTVVKolping Oost VDZAltior QuickVogido SDOUC— 's-Heerenb. West I WIJ—HMB WZVolendam WilskrachtWA West II GDAOnze Gez. LeonidasHBC Gr. Willem—SJC DHLExcelsior Tweede klasse Zuid Ia Be Quick Obbicht VTV-WVV VCL—Rapid Marsana Almania EVV—Wolder Zuid Ib RKTSV—WH Hoensbroek Hopel Sportclub Haanrade Amstenrade RKNAC 2 KaalhBingelr. Zuid ld DSS—Belfeldia W.-ZwartMaasn. TigliaSwalmen Nlvea Panningen Zuid Ha VirtusGilze Roosendaal Lachapelle SCO—MEVO RAC—BSC Zuid IIc DEVBoxmeer BVCMVV Oost Ib HuihuizenDriel St. JanRatti VeloxOrion Oost Ic PH-Achilles NEOLosser HAC-BWO GrolDenek. LongaPathm. B. West Ia Olympla Zwal. Vooruit LVVWIJ 2 MSV—Fortitudo West Ib WA 2The Victory ZwalConstant. V'dam 2RKAV NEAAlw. Forw. West lib VVP—Wilh.mus BI.-ZwartVVL rest. 38 min. Spartaan 2VEP Derde klasse Zuid Ila DIA—ODIO Schouwen Roosendaal 2 Mevo 2DUC KVW 2WVS BSC 2Halsteren NSVKaalsche Boys Zuid lib WVC—Gr.-Wlt Mad. BSBO Willebr. B.-WE InternosZVV De Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika hoekte in 1936 een netto-bedrijfswinst van f 946.082, tegen f 668.349 het vorig jaar. Hiervan wordt voor afschrijving en reserves f 520.507 bestemd, tegen f 250.878 het vorig jaar. Een onveranderd dividend van 6 pet. zal worden uitgekeerd. In de Londensche City is men door het besluit van het Intern. Tincomité tot ver hooging van het uitvoer quotum van 100 tot 110 pet. niet verrast, aangezien vooral op de Amerikaansche markt in de laatste dagen een groote schaarschte aan tin valt te con- stateeren. De „Straits Times" zegt, dat de wereld' honger naar ijzer en staal door de reusach tige bewapeningsprogramma's der mogend heden zich steeds meer verscherpt. Reeds wordt het tekort te Singapore sterk gevoeld en de tinmijnbouw, die een voortdurenden aanvoer van ijzeren en stalen onderdeélen en rails noodig heeft, heeft moeite met de uitvoering zijner bestellingen. De Javasche Hypotheekbank te Soerabaja stelt van 15 Maart tot en met 20 Maart a-s. de inschrijving open op f 2.939.500 4 pet. pandbrieven tot den koers van 100 pet. Hou ders van niet-uitgelote 5 pet. pandbrieven genieten voorkeursrecht. Voor de nieuwe Fransche leening zijn de omrekeningskoersen van francs in ponden en dollars vastgesteld op fr. 1000 is 9/7 is 45.66. De eerste tranche der Fransche bewape- ningsleening iverd gisteren overteekend. De inschrijving op de tweede tranche zal Dins dag a.s. worden opengesteld. De rubberprijs te Londen daalde met Ys tot 11V2. De goudprijs te Londen steeg met 1 d. tot 142/5Vt. 171-000 werd aan goud omgezet. Vit Mexico City wordt officieus gemeld, dat de besprekingen over de Mexicaansche buitenlandsche schuld zijn uitgesteld, om de diverse aspecten van het vraagstuk der Mexicaansche verplichtingen uitvoerig te bestudeer en. De Electrobel boekte over 1936 een netto winst van fr. 34.71 mill, tegen fr. 31.49 mill- in 1935. Het dividend zal fr. 75 bedragen, tegen fr. 70 het vorig jaar. De Amerikaansche wagonverladingen zijn in de week per 28 Februari met 18.157 wa gons tot 696.727 wagons gedaald. Ten op zichte van dezelfde week van het vorig jaar was er een stijging van 23.858 wagons- De Phillips Petroleum behaalde in 1936 een netto winst van 17.87 mill, of 4-02 per aandeel, tegen 13.42 mill, of 3.33 par aandeel in 1935. De resultaten waren de beste sinds jaren^n naar de president me dedeelde, ivas deWiaand Januari j.l. de beste maand in de geschiedenis der mij. De New York Central boekte in Februari aan netto-ontvangsten 787.000, tegen een netto-verlies van 543.000 in Februari 1935- De productie van de Chrysler-fabrieken is in de afgeloopen week van 127.134 tot 103.649 auto's gedaald wegens de staking- De productie in de voorafgaande week was de hoogste sedert 1929. Verkoopen in staalschroot hebben plaats gevonden tegen den verhoogden prijs van 23-50 per ton te Pittsburgh. De National Dairy Products Corp- behaal de in 1936 een netto-winst van 13.28 min or 2.01 per aandeel tegen 9.33 mill, oj 1.38 p. a. in 1935- De Provincie Utrecht doet mededeeling van-de uitgifte van een obligatieleening ƒ2.718.000 no minaal 3% pCt. (tweede Conversieleening 1937' in stukken van 1000 nominaal aan toonder- De leening is aflosbaar uiterlijk in 23 jaren; volgens het aflossingsplan zal 86 pCt. van he leeningsbedrag in de eerste 13 jaren worden afgelost. Coupons zijn betaalbaar op 1 April en 1 October. De koers van uitgifte bedraagt 1°° Hieronder volgen enkele gegevens omtrent deïl financieelen toestand van de Provincie: Met inbegrip van de op 20 April 1937 afloS" baar gestelde geldleening bedraagt de vaste leeningsschuld van de Provincie op het oogeh" blik 17.406.574. Daartegenover heeft de PC' vincie kapitalen uitstaan tot een totaal van 14.297.382. Op de door de Kroon goedgekeurde provin ciale begrooting voor 1937 is in totaal voor rente van vaste leeningsschuld uitgetrokken een bedrag van 688.987 en voor aflossingen 992.046. De vlottende schuld van de Provincie be draagt op het oogenblik 600.000. Voor 1937 worden weder dezelfde opcenten heven als voor 1935 en 1936. De gewone dienst 1934 sloot met een batig saldo van 228.592. Volgens de begrooting voor 1937 komt van dit saldo slechts 100.000 aan den gewonen dienst 1937 ten goede, terwijl heC overblijvende bedrag van 128.592 is gereser veerd. De gewone dienst 1935 sluit met een batig saldo van 157.630. Voor zoover op het oogenblik kan worden nagegaan, zal ook de gewone dienst 1936, welk" eerst op ultimo December 1937 wordt afgeslo ten, met een batig saldo sluiten. De inschrijving op deze leening zal zijn open gesteld: te Amsterdam, ten kantore van °e Amsterdamsche Bank N.V. en der Rotterdam" sche Bankvereeniging N.V.; te Rotterdam bij Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. en Amsterdamsche Bank N.V., Bijkantoor Rotter dam; te Utrecht bij de Amsterdamsche Bank N.V., bijkantoor Utrecht en Rotterdamschf Bankvereeniging N.V. op Vrijdag 19 Maart 193"' van des voormiddags 9 uur tot des namiddag3 4 uur. Houders van obligatiën van de per 20 Apr11 1937 aflosbaar gestelde niet-uitgelote obligatie11 van de 4 pCt. geldleening ten laste van de Pro* vincie Utrecht van 2 Juli 1934, hebben voor iedere obligatie, voorzien van de coupons P6 1 Juli 1937 e.v„ recht op toewijzing van een zooveel mogelijk gelijk nominaal bedrag aaP 3j4 pCt. obligatiën van bovengenoemde uitgift' voorzien van coupons per 1 October 1937 e° volgende. In verband met de a.s. verkiezingen heeft Comité „Katholiek Nederland", onder geestelijk6 leiding van pastoor Verbunt te Rijsbergen, °e' sloten inplaats van 25 Mei2 Juni de bedevaar te houden van 5 tot 13 Mei. Pater Henricus vaP de Orde der Capucijnen zal de predikati® houden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6