Nieuwe aanval op het goud der Lutine De bezetting van Guadalajara te verwachten Treinontsporing in Frankrijk KAAN Het nieuws van heden BECKERS FAALDE, ZAL VAN WIENEN SLAGEN? UIT MANILLA TEROME TERUGGEKEERD De bevolking verlaat reeds de stad Berlijn en Moskou DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 14 MAART 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20459 Zijn duik- en bergingsmaatschappij kreeg thans van Lloyds de concessie Duiktoren had reeds succes Werkwijze van den toren Mgr. Heylen vertelt over het suc ces en de vruchten van het Int. Euch. Congres Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii^ Een boom viel op de rails, zoodat de machinist niet meer stoppen kon Reeds acht dooden en acht gewonden Mussolini's bezoek aan Libye Een Mohammedaansche huldiging te Derna VOOR SUIKERZIEKEN VOLLEDIGE VOEDING ,NUTRICI A" - ZOETERMEER Aan het front van de Jarama versterken de rechtschen het veroverde terrein Nieuwe protesten van de linksche regeering In verschillende streken van Engeland lag de sneeuw bijna 2 M. hoog. Dagenlang was het verkeer, vooral op het platteland, volkomen ontwricht Egypte eind Mei lid van den Volkenbond? Conferentie inzake de capitulaties uitgesteld LEUKE Z0MERW0L De hertog van Windsor gaat schrijven Een autobiographic in twee deelen wordt verwacht GEN. CRONJéSTR. 129 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Er bestaat nog steeds een vriendschapsverdrag „Rusland kan eiken aanval weerstaan" Doelde ambassadeur Maisky op de nieuwe Maginot-linie aan de grenzen? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. V» ♦ZSSÏiA."'' SS (Speciale berichtgeving) Enkele weken geleden werd bij Terschelling de „toren van Beckers" in een der jongste Westerstormen Weggevaagd van de plek, waar diep onder zee en zand het fel begeer de goud van de Lutine wacht op den vernuftigslte. Eenmaal nog viel op Beckers' naam de gloed der vlam men van zijn brandende moutfa- briek te Gennep tot thans een nieu we goldrush met andere leiders de herinnering aan al die sensatie doet vervagen en de aandacht vraagt voor een volgenden belager van de Lutine en haar goud: ir. W. van Wienen met zijn befaamden duik toren. Wij vernemen namelijk uit betrouwbare bron, dat nog dit jaar de pogingen tot het bergen van de goudlading der Lutine -het fregat, dat in den Franschen tijd bij Ter schelling verging zullen worden hernieuwd. Lloyds te Londen heeft thans de concessie verleend aan Van Wienen's duik- en bergings- maatschappü te Amsterdam. De nieuwe bergingspoging zal worden on dernomen met den door ir. Van Wienen uitgevonden duiktoren, welke, zooals be kend, reeds in den loop van het vorig jaar bij het herstellingswerk aan den zinker in den bodem van het Noordzeekanaal, zijn groote doelmatigheid bij onderwater-werk heeft bewezen. De onderneming is in han den van zeer ervaren bergingsingenieurs en deskundigen van naam, terwijl de uit voering zal staan onder persoonlijke lei ding van ir. Van Wienen. De Van Wienen-duiktoren is geheel van zwaar plaatijzer vervaardigd en weegt onge- veer 20 ton. Door middel van loodballast kan •hen dit gewicht desgewenscht aanmerkelijk vergrooten. De toren bestaat uit drie deelen: bovenaan de sluiskamer, in het midden de Schacht en beneden de z.g. werkkamer. Het geheel heeft een lengte van ongeveer 16 y, M. L>e geheele toren kan door middel,van takels aan een dr ij venden of vasten bok of kraan wor den opgehangen. Achter de sluiskamer bevindt zich de ®-g. torenkamer. Deze laatste staat in on middellijke verbinding met de schacht, waar- men zoowel door middel van een ladder sis van een lift kan afdalen, en welke een doorsnede heeft van 0.85 Meter. In de werk kamer zijn electrisch licht en 'n telefoonverbin ding aanwezig, terwijl hier ook lucht- en wa- ^rleidingsbuizen uitmonden. Aan den buiten kant van de werkkamer bevinden zich op een °hderlingen afstand van een meter, twee ge- Perforeerde randen. De werkkamer heeft geen bodem, maar is voorzien van een paar op klapbare kleine voetsteunen, waarop men ge- hoeg ruimte heeft om te staan. De werking is als volgt: Boven het te on derzoeken of te bearbeiden terrein laat men den toren in het water zakken. Gelijktijdig ^°rdt samengeperste lucht in den toren ge blazen en wel 1/10 atm. voor eiken meter; dat 'bon zakt, zoodat een overdruk ontstaat welke ^erhindert dat het water door den open on derkant in den toren dringt. Wanneer nu de °rderste rand van den toren op de zand- of ®ublaag, welke het te bergen object bedekt, ls aangekomen, graaft de toren zich in de eerste plaats al door zijn eigen gewicht en eherpen rand voor een gedeelte in den bo dem in. Dit graafwerk wordt mede in de hand ge kerkt door een zeer vernuftig sproeisysteem. z-oowel door de bovengenoemde geperforeerde anden alsook door een stervormig en horizon taal spuitende sproeier, geheel onder in den tr uiuciiuu ojjiucici) uuuti ill UC1I °ren, wordt onder hoogen druk water ge- P®rst. Deze krachtige waterstralen welke aan le kanten naar buiten spuiten, woelen den odem los en drijven de als het ware tot "«oenen fijne deeltjes verstoven grond bui- De Van Wienen-duiktoren, welken meer voorspoed beschoren moge zijn dan dien van Beckers ten den toren om naar de oppervlakte, waar door het gevaarte gelegenheid krijgt, steeds verder weg te zakken, totdat men op de ver langde plaats is aangekomen. Met behulp van een beweegbare slang wordt tenslotte het beetje water dat toch nog in den toren is ge drongen, weggeperst, zoodat men op een ge heel drogen bodem kan staan, en daar alle werkzaamheden kan verrichten op dezelfde wijze als dit op den beganen grond geschiedt. Uit deze beschrijving blijkt, dat het groote verschil tusschen dit toestel en de tot nu toe gebruikte zand-duikinrichtingen daarin bestaat, dat laatstgenoemde het zand weg zuigen, terwijl het hier weg geperst wordt, en de wand van den toren tevens verhindert, dat het op de oude plaats wordt teruggezogen. Behalve de Lutine heeft ir. Van Wienen nog meerdere objecten op het oog. Zoo heeft hij reeds de rechten verkregen tot het bergen van de goudlading der wrak ken op den bodem van de Tafelbaai in Z. Afrika. Verder staan op het program de wrakken van de Spaansche zilvervloot in de baai van'Vigo en het wrak van de Duke of Florence in de baai van Tabernay in Schotland. Overal wachten millioenen en millioenen op den mensch die hen weet te bereiken. Zoo zal dan op Terschelling de oude Lutine- bedrijvigheid herleven. Weer zullen om de stamtafel van Nap „goudmannen" bijeen zit ten, wachtende op den gunstigen Oostenwind. Weer zal een toren in triomf zeewaarts wor den gesleept, weer zal het werken en zwoe gen beginnen op de schepen, boven en in het blinkende water, waaronder, diep in het zand, het groote raadsel zijn ontknooping wacht. Beckers faalde. Zijn toren weerstond jaren lang de felle branding tot de Westerstorm hem voor altijd in de golven deed verdwijnen. Thans: een nieuwe naam, een andere toren. Zal het Van Wienen gelukken de Lutine haar geheimzinnigen schat te ontrukken? Het pu bliek, gedesillusionneerd, twijfelt en wacht af. VATICAANSTAD, 13 Mrt. Onze Ro- meinsche correspondent seint ons; Gisterenavond zijn te Rome de deelne mers teruggekomen van het Eucharistisch Congres te Manilla, onaer wie zich ook be vonden Mgr. J. o. Smit en Mgr. Heylen. Mgr. Heylen zou te Rome verslag uitbrengen over het Congres, inplaats van den Karditiaal- Legaat, Mgr. Dougherty, die niet naar Rome is gereisd, doch rechtstreeks is doorgegaan naar Amerika. Naar wij van Mgr. Heylen vernamen, is het Eucharistisch Congres een groot succes gewor den, vooral dank zij den grondigen voorbereidin gen, waarvoor gedurende een geheel jaar mis sie- en particuliere congressen in alle deelen van de Philippijnen waren gehouden. De H. Vader zelf, aldus Mgr. Heylen, had voor het Congres de missie-gedachte op den voorgrond geplaatst, omdat in de Philippijnen een groot gebrek bestaat aan priesters. Het Congres zal vooral in dit opzicht tweevoudige vrucht bezitten: op de eerste plaaits heeft het Congres een groot nut ge had voor de verbreiding van het veelvuldig communicceren, terwijl uit de practjjk is gebleken, dat dit de veelvuldige priester roepingen zeer bevordert. Op de tweede plaats is op de sectie-ver gaderingen zeer v®el aandacht besteed aan het godsdienstonderwijs, dat in de Philip pijnen veel te wenschen overlaat. Bezoekers van het Congres konden op som mige plaatsen een vrijwel volledig gebrek aan priesters zien, waardoor een priester vele plaat sen slechts eenmaal per jaar kan bezoeken, hetgeen natuurlijk onwetendheid op gods dienstig gebied ten gevolge heeft. Het Congres in zijn geheel was zeer indruk wekkend. De groote plechtigheden, vooral de nachtelijke plechtigheid, waarbij niet minder dan 200.000 menschen allen met een flikkerende kaars in de hand, tegenwoordig waren, waren wonderschoon. Mgr. Heylen zal dezer dagen door den H. Vader ontvangen worden, waarna hij Woensdag zal vertrekken, VERWACHTING: Aanvankelijk matige S =jj Zuid-Westelijke, later krimpende en weer toenemende wind, aanvankelijk opklarend, later weer toenemende bewolking, regen- buien, weinig verandering in temperatuur. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Buiig weer, later iets kouder. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllHIHIIIIIliH BOURGES, 13 Mrt. (Havas). Hedenmiddag om 13.10 uur is op ongeveer dertig K.M. van Bourges, op de lijn BourgesMontlu?on de sneltrein uit Montdore ontspoord bij het plaatsje Corquoy. De locomotief, de kolenwagen, een bagage wagen en een passagiersrijtuig liepen uit de rails. Het ongeluk is te wijten aan den hevigen storm, welke sinds vanmorgen in dit gebied woedt. Juist toen de trein passeerde, viel een boom op de rails. Het was den machinist niet mogelijk voor het obstakel te stoppen. De reddingsmanschappen zijn er in ge slaagd reeds acht lijken en acht gewonden, van wie twee ernstig, uit het puin van de vernielde wagens te bergen. De eerste drie wagens zijn geheel in elkan der geschoven. De werkzaamheden duren nog voort. Men vreest, dat nog meer slachtoffers onder het puin bedolven zijn. DERNA, 13 Mrt. (Stefani-A.N.P.)Voor de poort van de stad is Mussolini uit zijn auto gestapt om de ritueele huldiging der inboorlingen, bestaande uit de offering van 24 lammeren, in ontvangst te nemen. Te voet ging Mussolini vervolgens, vergezeld van maarschalk Balbo, de stad binnen, toege juicht door de bevolking, die hem „beschermer van het ras en van den godsdienst der Arabie ren" noemde. In de moskee werd de Duce ont vangen door den Kadi, die omringd was door notabelen. De Kadi las een toespraak voor, waarin hij o.m. zeide, dat 400 millioen Moham medanen niet ongevoelig zouden blijven voor de bijzondere zorgen, die Mussolini aan den Islam wijdde. Him dankbaarheid zal gelegenheid heb ben zich in materieele bewijzen te toonen. Reeds hebben de Mohammedanen van Libye hun dankbaarheid bewezen door in Abessinië te strijden aan den kant van het Italiaansche leger. Na een bezoek aan het fascistische huis be gaf Mussolini zich naar het regeeringspaleis. Des avonds woonde de Duce een Arabische schouwburgvoorstelling bij. De stad was schitte rend verlicht en Mussolini werd van den schouwburg naar het regeeringspaleis begeleid door een grootschen fakkeloptocht. Tegenover een aantal journalisten heeft Mus solini verklaard: „De groote weg, waarvan vandaag 'n deel is ingewijd, is bestemd een grooten invloed uit te oefenen op de economische en toeristenbetrek kingen tusschen Italië en Egypte. Zegt aan uw lezers, dat de Italiaansche regeering en het Italiaansche volk er prijs op stellen in goede verstandhouding en steeds grootere sympathie en vriendschap met het Egyptische volk te le ven." Te Hounslow moest een piloot een noodlanding maken op een cricket terrein. De machine werd door den schok in tweeën gebroken; de piloot kwam er met slechts lichte verwondingen af Als Glutenbrood, -Beschuit, -Meel. -Havervlokken. -Biscuits, Suikerarme melk. -Room, jams. etc. Vraagt prosp. aan In alle plaatsen vertegenwoordigd SIGUENZA, 13 Mrt. (Havasj. Een tien tal bataillons, deel uitmakende van de in ternationale brigades, neemt thans deel aan den strijd, die in de streek van Torija en Guadalajara woedt. De slag, die gisteren geleverd is in den loop van den middag, aan beide kanten van den weg van Aragon, is buitengewoon hevig ge weest. De rechtsche legers onder bevel van Moscardo, rukten op in drie colonnes. De mid dencolonne trok op in de onmiddellijke nabij heid van den weg, de rechtsche langs de Rio Henares en de linker in de vallei van de Tajuna. De luchtstrijdkrachten hebben ge meld, dat de bevolking van Guada lajara uit de stad trekt. Van oogen- blik tot oogenblik kan de bezetting van Guadalajara verwacht worden, of, hetgeen practisch op hetzelfde zou neerkomen, het voorbijtrekken van de stad langs den weg, die tusschen Guadalajara en Cuenca loopt. De rechtsche troepen hebben hun tactiek van gisteren voortgezet en hun sector opnieuw uitgebreid. Een colonne tanks heeft een heuvel van Torija overmeesterd en moest zich teweer stellen tegen hevige reacties der regee- rlngstroepen, die gesteund werden door sterke effectleven der internationale bri gades. De colonne, die langs de rivier Henares op trekt, wist ondanks het modderige terrein tus schen 3 en 6 uur vier dorpen en drie heuvel toppen te bezetten, waarbij een vooruitgang werd bereikt van acht K. M. in de diepte en zes in de breedte. - V S:-. Deze frontuitbreiding op rechtsch zal het mogelijk maken, de drie colonnes, welke voor Madrid staan, op één lijn te bren gen. Met uitzondering van eenig geweervuur heerscht betrekkelijke kalmte aan het front van de Jarama. De rechtschen zijn thans bezig het veroverde terrein te versterken. In den sector van Chinchon meldt de luchtvaart tal rijke troepenbewegingen en convooien achter het front te hebben waargenomen. De lucht strijdkrachten hebben zonder ophouden alle concentraties der tegenstanders gebombardeerd op den weg van Aragon ten Zuid-Westen van Guadalajara, ten Oosten van Madrid en ten Oosten van de Jarama, teneinde de troepen bewegingen der loyalen te belemmeren. Aan den anderen kant hebben de piloten gecon stateerd, dat de convooien, die langs de wegen de hoofdstad veriaten schaarsch worden. De regeeringsluchtmacht is bijna niet opgetreden. De autoriteiten van Valencia hebben een nota gericht tot den secretaris-generaal van den Volkenbond, waarin zij protesteeren tegen „de Italiaansche interventie in Spanje". Naar verluidt, wordt in de nota echter geen voorstel gedaan. De Spaansche ambassadeur te Londen heeft op het foreign office een uitvoerige nota over handigd, welke gelijk is aan die, welke Del Vayo aan den Volkenbond heeft toegezonden. De nota verklaart met name, dat vier Ita liaansche divisies deelnemen aan het offen sief aan het front te Guadalajara en dat de aanvallende strijdkrachten gecompleteerd wor den door twee speciale Duitsch-Italiaansche brigades. Twee andere Italiaansche divisies moe ten nog aankomen, en, aldus wordt aan de nota toegevoegd, het opperbevel stelt zich voor Madrid te bezetten op hetzelfde tijd stip als de Italiaansch-Duitsche vloten Barcelona en Valencia zullen aanvallen onder het voorwendsel de kust te surveil- leeren. De nota zegt, dat dit het resumé is der ver klaringen, welke verscheidene Italiaansche of ficieren en soldaten, die onlangs krijgsgevan gen zijn gemaakt, hebben afgelegd. GENèVE, 13 Maart. (Havas). De conferentie, welke op verzoek van Egypte op 12 April as. bijeen zou komen, teneinde de Egyptische ca pitulaties te bespreken, is uitgesteld tot 14 April, om technische redenen. Na deze conferentie zal Egypte den Bond ver zoeken als lid te worden opgenomen. De con ferentie van Montreux zal ongeveer een maand duren, zoodat men kan verwachten, dat Egypte in de tweede helft van Mei lid zal worden van den Bond. Italië heeft medegedeeld, dat het vertegen woordigd zal zijn in de conferentie inzake de capitulaties; Duitschland heeft nog niet geant woord op de uitnoodiging van de Egyptische regeering. voor Kinderjurkjes en Damesblonses 50 gram 25 cent LONDEN, 13 Mrt. De Daily Express meldt, dat de hertog van Windsor bezig is materiaal te verzamelen voor het schrijven van een auto- biographie, welke de periode 19001930 zal be handelen. De autobiographie zal in twee dee len verschijnen en geen strijdvragen behande len, noch een politiek karakter dragen. Altijd lager in prijs Storm veroorzaakt een treinontsporing in Oost- Frankrijk; reeds verscheidene dooden en ge wonden geborgen. De bezetting van Guadalajara wordt verwacht; de bevolking verlaat reeds de stad; protesten van Valencia bij den Volkenbond. Oud vrouwtje, dat te Schiebroek in onbeschrijf- Iijken toestand werd gevonden en kort daarop overleed, bleek voor een waarde van 25-000 in huis te hebben. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot beperking van stichting van scholen. De K.L.M. heeft officieel toestemming gekregen tot het openen van vaste luchtlijnen op Trini dad en Barbados. Politiek advies voor de candidatenlijst der R.K. Staatspartij bij de Tweede Kamerverkiezingen voor de kieskringen Amsterdam, Den Haag, Rot terdam samengesteld. New Yorksche beurs: stemming gedrukt. O De „Osservatore Romano" vestigt de aan dacht op een artikel, dat senator Berenger pu bliceert in de „Tribune des Nations" over het bestaande vriendschapsverdrag tusschen Duitschland en Sovjet-Rusland. Dit verdrag werd niet alleen op 26 April 1926 gesloten tus schen Stresemann en den Russischen gezant Kretinsky, maar op 24 Januari 1931 en op 5 Mei 1933, dus toen Hitier reeds aan de macht was, is dit vriendschapsverdrag nog vernieuwd. De „Osservatore" voegt hieraan toe, dat thans wel eens herinnerd mag worden aan enkele be palingen van dit nog geldend vriendschapsver drag. In de inleiding wordt o. m. gezegd: „dat de beide regeeringen niet alleen bezield zijn van het streven om den vrede te bevorderen, maar dat zij ook overtuigd zijn, dat het belang van het Duitsche volk en van de volken in de Sovjet- Unie een samenwerking eischt, die gegrondvest is op een hecht vertrouwen." In art. 1 van het verdrag verplichten beide partijen zich tot neutraliteit, voor het geval een der beide landen in een conflict betrokken zou worden. In art. 3 verplichten beide verdragsluitende partijen zich om nooit deel te nemen aan een economische of financieele boycot, die tegen een van beide gericht zou zijn. In art. 4 wordt de duur van het pact bepaald op telkens 5 jaar, en zoo is het contract ook door de machthebbers in het Derde Rijk uit drukkelijk hernieuwd en bevestigd. LONDEN, 13 Mrt. In een réde, welke de am bassadeur der Sovjet-Unie te Londen heeft uit gesproken op het „nationaal congres voor vrede en vriendschap met de Sovjet-Unie", zeide hij o.m.: „Ik kan thans met volle verantwoordelijk heid voor elk woord verklaren, dat wij thans sterk genoeg zijn, om eiken aanval op ons gebied van eenige buitenlandsche mogend heid of van eenige alliantie te weerstaan en dat kunnen wij alléén doen. Ruslands beide grenzen in het Oosten en in het Westen zijn nagenoeg onaantastbaar gemaakt." Maisky wees ook op het gevaar der leerstel ling van „den ijzeren vuist" en noemde de toe nadering tusschen Duitschland en Japan een militaire alliantie tegen de Sovjet-Unie. Europa moet kiezen tusschen versterking van den Vol kenbond en collectieven tegenstand der vreed zame landen aan een aanval of trachten den aanvaller te ontmoedigen. *5tand op Zondag 1 uur v.m.: 739.5 .Vorige stand: 741.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1