Werkverruiming en Ordening s e s se S Arm te midden van geld Ook nu was alles in orde z. r. 1- 0 51 0 Sb 3C 0 3t 51 Jt 0 3t 0 0 0 51 Jt 3t jt 3C Jt 0 Si 5 ff t Jt Si 2 J V 9 t PRINCIPIEEL NOOD- ZAKELIJK BIJ N.V. PAUL BRAND'S UITGEVERSBEDRIJF ZULLEN IN HET VOORJAAR 3 BELANGRIJKE BOEKEN VERSCHIJNEN f. ZONDAG 14 MAART 1937 Rede van Pater dr. Beaufort O.F.Mvoor de R.K. Kamer centrale „Haarlem" Meer openbare werken! Meer openbare werken Ordening Principieel karakter Candidatuur Tweede Kamer NATUURSCHOON VAN VAL KENBURG BEHOUDEN Valkenburg Omhoog heeft het Polferbosch aangekocht Poststationhoudster Durgerdam Scheepsbouw Correspondentie voor Hr. Ms. Hertog Hendrik Geen audiëntie Mevrouw Van Biema-Hijmans overleden Nationale Reclasseeringsdag Varkenspr ij zen Alexis Granowsky R.K. Staatspartij Candidatenlijst voor de Kies kringen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam KATHOLIEKE FILM CENTRALE Verslag over 193G KAMERVERKIEZINGEN CULT. MIJ. VORSTENLANDEN Reorganisatie in voorbereiding Oud vrouwtje te Schiebroek in onbeschrijfelijken toestand overleden Voor f 25.000 waarde in huis Anton van Duinkerken VERSCHEURDE CHRISTENHEID ing. 2.90 geb. 3.50 Jan Derks JOURNAAL VAN ing. 2.90 EEN DODE geb. 3.50 Entile Erens DE PASTOOR VAN ARS ing. 2.50 geb. 3.10 BESTELT NU REEDS BIJ UW BOEKHANDELAAR ONS PRIJSRAADSEL Er wordt voor gezorgd, dat onder de schare van puzzelaars het evenwicht bewaard blijft Een balken-raadsel De oplossing De prijswinnaars zijn: Het nieuwe raadsel 3. 8. /o Kerkelijk lenen De Stille Omgang Weer maakten duizenden den tocht BROEDER ANTONIUS BOCXE O.P. T HERINNERINGSMEDAILLE BOERENOORLOG HET PHOHI-JUBILEUM Zaterdagmiddag hield ondier zeer groote be langstelling de R.K. Kamercentrale Haarlem der R.K. Staatspartij een algemeene vergade ring in het gebouw „St. Bavo'' te Haarlem. De voorzitter, mr. dr. P. J. Witteman, her dacht in een kort gebed het overleden lid, den heer Weidema, secretaris van de R.K. Kiesver- eeniging te Amstelveen. De voorzitter deelde mede dat mr. Geseling ln Mei voor Haarlem zal komen spreken. Pater mr. dr. D. Beaufort O.FJVt. hield ver volgens een rede over „Onze taak in de naaste toekomst". Spr. wees op de buitengewone be langrijkheid der as. verkiezingen. Laten wij ons daarom bezinnen op onze taak in de toe komst. Het meest urgente vraagstuk is wel het be houd en vermeerdering der werkgelegenheid. Nederland mag niet met 400.000 werklooeen blijven zitten. Men kan zich hiervan niet af maken door te wijzen op ons groeiend bevol kingscijfer. Laten wij dankbaar zijn dat dit nog groeit. Het is inderdaad niet gemakkelijk om de concrete middelen voor werkverruiming aan tie geven. Maar gemakkelijk of niet er moet meer gedaan worden in dit opzicht. Daarbij stelle men echter op den voorgrond dat de staat slechts een subsidiaire taak heeft. Hij mag slechts optreden als het particuliere ini tiatief tekort schiet. Daarom is de eerstgeroe pene om de werkloozen weer in het arbeids proces in te schakelen, niet de Overheid maar het particuliere bedrijfsleven, zoo ruim moge lijk genomen. Dan pas komt de overheid aan de beurt Om echter het bedrijfsleven in staat te stel len arbeid te verschaffen moet de Staat daar toe de geschikte sfeer scheppen. Vooreerst met betrekking tot de bescherming van de binnen- landsche mykt en den export. Ondanks een stimuleering van het bedrijfs leven zal ook rechtstreeksche overheidsbemoei ing voor de werkloosheidsbestrijding noodig zijn. Tot heden komt de overheid in velerlei vorm aan de markt, maar niet met het uitsluitend motief van werkloosheidsbestrijding. En juist dat laatste zal in de toekomst noodig zijn en wel door uitvoering van openbare werken uit sluitend om het verschaffen van werkgelegen heid. Over de financieele mogelijkheden daar toe oordeelt men thans gunstiger. De overheid besteedde in 1930 voor f 111.5 millioen en in 1933 slechts voor f45 millioen. In het topjaar dus veel meer en in de crisis veel minder. Het moet juist andersom zijn! Ook al houdt men rekening met verschillende factoren bij de beschouwing van deze cijfers, dan toch kan de overheid nog veel meer open bare werken laten uitvoeren. Objecten daartoe zijn er genoeg; wegenbouw, spoorwegverbete ring, opruimen van krotwoningen en andere plaatselijke objecten. Een zeer belangrijk neven verschijnsel geeft de uitvoering van openbare werken door de secundaire werkverruiming Allerlei bedrijven krijgen mede werk door de uitvoering van openbare werken. Br zijn voorts nog veel meer mogelijkheden tot werkverruiming; verkorting arbeidstijd, tegengaan van arbeid der gehuwde vrouw, be perking van onnoodige rationalisatie, enz. Inzake ordening merkte spr. op, dat die term doorgaans veel te eng wordt genomen, 's Men seden leven is gericht op verschillende doel einden: cultureel, godsdienstig, lichamelijk, enz. Die doeleinden moeten niet alleen ieder op de juiste wijze worden nagestreefd, maar ook on derling in de juiste verhouding. Dat nu is de taak der ordening: een synthese dus geven van de menschelijke doeleinden. Moet men daarbij den nadruk leggen op de eerste plaats op de verbetering der zeden? De Encycliek „Quadragesimo Anno" stelt naast zedenverbetering, als noodzaak ook een verbetering der maatschappelijke instellingen. Naast persoonlijke zijn er dus ook zakelijke motieven voor ordening. Onze Maatschappij her vormt men niet alleen door verbetering der menschen individueel maar ook door de noodige omstandigheden te scheppen opdat een goed in dividueel leven mogelijk is. Daarom is ordening een principieele zaak voor alle tijden en elke maatschappij. Organen 'Bedrijfschappen onder toezicht van de overheid) zijn daartoe noodig. Wat kan voor de ordening op sociaal-economisch terrein in de eerstvolgende regeerperiode gedaan worden? Be vordering en inschakeling der bedrijfsraden, soepele hanteering en verbetering van de wet op de algemeen verbindendverklaring van on- dememersovereenkomsten. Voorzichtigheid is daarbij wel geboden, doch die mag niet ontaar den in een angst om tot resultaten te komen. Ten slotte wees spr. op het principieele ka rakter van de beide vraagstukken: werkverrui ming en ordening. Ordening is wel geen heilige zaak, geen dogma, doch wel een belangrijke principieele zaak. Soms wordt opgemerkt: laten wij nu eerst strijden voor onze godsdienstige belangen, die in dezen tijd zoo zeer worden aangetast. Ordening en werkverruiming komen dan aan de beurt. Spr. zette echter uiteen dat ordening: het scheppen van een synthese in onze menschelijke doeleinden, beteekent het vervullen van onze hoogste plichten en dat werkverruiming princi pieele Christelijke Staatkunde is. Ook ter bestrijding van het extremisme is het verschaffen van arbeid dringend noodzakelijk, besloot spr. De voorzitter sprak een dankwoord tot den inleider en zeide dat deze zoowel theoretisch als practisch volkomen thuis in werkloosheids vraagstukken is. Eenige aanwezigen stelden vragen over het onderwerp o.a. inzake de financiering van openbare werken, waarbij pater Beaufort in zijn antwoord den nadruk erop legde dat ordening geen „crisisverschijnsel" is. De regeering heeft in deze crisis óók geordend, doch dat was een (noodgedwongen) surrogaat van de ordening, zooals wij die voorstaan, omdat het bedrijfsle ven toen zichzelf niet kon ordenen. Tot afgevaardigden naar de samengevoegde kringvergadering, die vandaag (Zondag; inzake de candidatenlijst voor de Tweede Kamer te Leiden wordt gehouden werden benoemd de heeren dr. Th. Koot, H. J. Kuiper en J. J. Brinkman. Haarlem, C. P. Maas, IJmuiden, J. P. Nijssen, Santpoort, P. J. v. Groeningen, Nes a. Pater mr. dr. D. Beaufort d. Amstel, mr. Th. de Kort, Bussum en J. Brouwer, Muiden. De afgevaardigden kregen het reglementaire vrij mandaat, doch ter vergadering spraken ver schillende sprekers zich uit voor een eventueele candidatuur—v. d. Bilt (aftredend) en werd ook voor de Kamercandidaten E. Franke te Den Haag, E. J. M. Stumpel, Hoorn, M. P. v. d. Weij- den, Zevenhoven e.a. een lans gebroken. In de zaal had de heer Anthonisse uit Half weg een propaganda-stand van de R.K. Staats partij ingericht, die veel belangstelling trok. De N.V. Valkenburg Omhoog, die reeds sinds vele jaren het rotspark en het openluchtthea ter te Valkenburg exploiteert, heeft thans het aangrenzende Polferbosch met bijbehoorende terreinen aangekocht, een bezit van ruim 20 hectaren oppervlakte. Het bosch, met prachtige vergezichten, is een der mooist gelegen plekjes uit den omtrek, ja uit geheel ons land en wordt telken jare in de zomermaanden door tallooze touristen bezocht. Door deze transactie is het behoud van dit natuurschoon van Valkenburg voor de toekomst verzekerd. Met ingang van Maandag a.s. is tot poststa tionhoudster te Durgerdam benoemd mej. C. v. Vuure Azn. van Ransdorp. De N. V. Scheepsbouwwerk v/h. de Groot van Vliet te Slikkerveer, heeft van kapitein C. G. J. v. d. Berge te Nijmegen opdracht ge kregen voor den bouw van een motorschip, groot ca. 440 ton d.w. Het schip wordt voorzien van een Benzmotor, met een capaciteit van 300 P.K. Nu Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik de haven van Bordeaux niet zal aandoen, ver valt de voorgenomen verzending naar die plaats op 21 dezer van correspondentie voor de op varenden van dit schip. Correspondentie voor dit schip, welke thans wordt ter post bezorgd zal voorloopig naar Den Helder worden gezonden. De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zal op Woensdag 17 Maart a.s. niet plaats hebben. Te 'sGravenhage is in 72-jarigen ouderdom overleden mevrouw H. BiemaHijmans, een van de pioniersters voor de vrouwenbeweging, die vooral in de jaren van strijd voor de ver krijging van het vrouwenkiesrecht destijds aangevangen onder leiding van dr. Aletta Jacobs e.a. veel van zich deed hooren. De samenwerkende Reclasseeringsinstellingen, die dit jaar op Zaterdag 5 Juni a.s. den Natio- nalen Reclasseeringsdag hopen te houden, heb ben de uitvoering wederom in handen gelegd van een Landelijk Comité, waarin vertegen woordigers van de grootste reclasseeringsinstel lingen zitting hebben. Evenals vorige jaren zal Ds. P. M. de Jong uit Zutphen, namens de Vereeniging van Re classeeringsinstellingen, als Voorzitter van dit Comité optreden. In plaats van Prof. Mr. P. W. J. Pompe zal dit jaar namens de R.K. Reclasseeringsvereeniging de heer J. H. M. Rademaker in het Comité zit ting hebben. Het Bureau van voorbereiding is weer geves tigd: Marnixstraat 404, Amsterdam-C. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat voor de varkens boven het zoutersgewicht, welke m de week van 15 tot 20 Maart zullen worden afgenomen, de prijzen en voorwaarden onver anderd zijn gebleven. Te Parijs is de bekende acteur Alexis Gra nowsky overleden. Hij was de stichter van het Joodsch Kunst-theater te Moskou en onder zijn bezielende leiding heeft zijn gezelschap voortreffelijke Joodsche kunst gebracht welke een groote vermaardheid verwierf en algemeene erkenning bekwam. Met de door hem gevormde groep reisde hij door vele landen en hij vond vooral in Frankrijk grooten bijval. Zonder de taal te verstaan dezer kunstenaars kon men het wezen van hun spel geheel vol gen en het was een wondere ontroering die van hun beeldend vermogen uitging. Alexis Granowsky heeft veel gezworven, veel teleur stellingen waren zijn deel, maar zijn kunst hield hij hoog en leefde er voor. In de Zaterdagmiddag te Den Haag ge houden vergadering van afgevaardigden der Rijkskieskringen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam is het politiek advies voor de candidatenlijst voor de Tweede Kamerver kiezingen vastgesteld aU vólgt: 1. mr. C. M. J. F. Goseling, Amsterdam; 2. Ch. J. I. M. Welter, Den Haag; 3. W. Steinmetz, Am sterdam; 4. mr. F. J. H. Bach, Voorburg; 5. Dr. P. v. Maarseveen, Utrecht; 6. mej. dr. J. Hillen, Amsterdam; 7. ir. C. F. M. Duyzings, Den Haag; 8. H. v. d. Brule, Rotterdam. Dezer dagen had in Pollman te Amsterdam de jaarvergadering van de Katholieke Film Centrale plaats onder voorzitterschap van mr. A. Tepe. De jaarverslagen van den secretaris-penning meester en de begrooting werden goedgekeurd. Door den voorzitter werd een overzicht ge geven van de in 1936 gevoerde actie, waaraan wij uit het jaarverslag het volgende ontleenen: 1936 is een jaar geweest, waarin zich geen bijzonder opvallende dingen in onze stichting hebben voorgedaan. Er werd naar gestreefd een meer volledige keuring van de z.g. A en B films maar vooral door de zeer bescheiden financieele middelen was het aan het bestuur niet mogelijk de wen- schen dienaangaande ten volle te verwezen lijken. De hoop is niet ongegrond, dat het aan de K. F. C. zal gelukken in 1937 de keuring van deze films intensiever en op de door de K.F.O. als meest juist geoordeelde wijze te doen ge schieden. Met vreugde heeft de K. F. C. de afkondiging van de encycliek Vigilanti Cura begroet, mede omdat het haar groote moreele kracht heeft gegeven om haar arbeid ondanks alle moeilijk heden voort te zetten. Naast de erkenning van de wenxchelijkheid doch tevens de moeilijkheid eener eigen katho lieke filmproductie constateert de encycliek de noodzakelijkheid eener katholieke filmkeuring. De keuringsresultaten over 1-936 waren: A- films. Gekeurd 121 films (v. j. 169). Hiervan werden 67 toelaatbaar (v. j. 58), 31 toelaatbaar boven 18 jaar (v. j. 58), 23 toelaatbaar voor volwassenen (v. j. 53) en geen enkele niet toe laatbaar (v. j. 2) verklaard. B-films. Gekeurd 117 films (vorig jaar 105). Hiervan werden 43 films toelaatbaar (v. j. 14), 35 toelaatbaar boven 18 jaar (v. j. 43), 37 toe laatbaar voor volwassenen (v. j. 44) en 2 niet toelaatbaar (v. j. 5) verklaard. C-films. Gekeurd 179 films (vorig jaar 167). Toegelaten C I 68 films (v. j. 50), C II 25 films (v. j. 15), C III 64 films (v. j. 71). (Een zonder aarzeling toegelaten film wordt aangeduid met C I; een film, die met geringe aarzeling toe laatbaar verklaard werd, omdat het zien in som mige kringen wellicht niet gewenscht is, met C II en een film die toelaatbaar verklaard werd na eenige meerdere aarzeling, omdat het zien in nog breeder kring niet gewenscht is, met C IH.) Totaal toegelaten 157 films (v. j. 136). Niet toegelaten 22 films (v. j. 31). Vergaderingen en conferenties: Op 10 Maart werd te Amsterdam de algemeene jaarvergade ring der K. F. C. gehouden. Op 10 Maart en 12 Augustus vonden bijeenkomsten plaats van de keurders, resp. te Amsterdam en te Leiden, terwijl het dagelijksch bestuur achtmaal te zamen kwam. In Januari had een bespreking plaats met het dagelijksch bestuur van den Ned. Bioscoop Bond; in de maand Juni een conferentie met de huishoudelijke commissie van de Centrale Filmkeuring, terwijl in December een afvaardi ging van het bestuur deelnam aan de bijeen komsten van bestuur en leden van de Vereen, van Noord-Brabantsche en Limburgsche ge meenten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring. Door het overlijden van den heer P. G. Hoeks te Leiden verloor de K. F. C. een. van haar trouwste medewerkers. Door de administratie werden o.a. verzonden 1740' „Mededeelingen", 9174 keuringskaarten aan de R. K. dagbladen, 700 keuringskaarten aan filmverhuurders en pl.'m. 5000 filmlijsten aan gemeentebesturen, bioscopen en anderen. Naar medegedeeld wordt, zal de Katholiek Democratische Partij bij de verkiezingen uit komen met vier groepen van candidaten, waar bij de bovenste drie op alle lijsten dezelfde zul len zijn. Volgens het gehouden referendum is de volg orde dier candidaten aldus; 1. Mr. P. M. Arts, 2. C. D. Wesseling, 3. mr. A. P. C. Peters. De directeur der Cultuur Mij. der Vorsten landen deelt mede, dat een reorganisatie dezer vennootschap in voorbereiding is, doch dat het daartoe noodige besluit der aandeelhouders eerst ter vergadering zal kunnen worden voorgesteld, wanneer met de gelieerde vennootschappen principieele overeenstemming 'zal zijn bereikt. Het voorstel, te zijner tijd aan de algemeene vergadering van aandeelhouders te doen, zal inhouden overbrenging van de ondernemingen en bedrijven van de vennootschap en van som mige met haar gelieerde vennootschappen naar een nieuwe vennootschap. In het kapitaal der nieuwe vennootschap zou den de preferente aandeelen van de Cultuur- Maatschappij der Vorstenlanden als gewone aan deelen a pari deelnemen, d.w.z. een preferent aandeel der vennootschap f 500 zou zijn om te ruilen tegen f 500 in gewone aandeelen der nieuwe vennootschap. De gewone aandeelen der Cultuur Maatschappij der Vorstenlanden zouden in de nieuwe vennootschap deelnemen op basis van ongeveer 20 procent van hun tegenwoordig nominaal bedrag. Voor de winstaandeelen zou als compensatie van het feit, dat het bestaande bedrijf niet op winstgevende basis kan worden voortgezet, een waardepapier worden gecreëerd recht gevende op zeker deel in de overwinst. Dank u wel dokteru hebt me op 'n idee voor 'n nieuw hoedje gebracht. Fliegende Blatter Eenige dagen geleden werd de politie te Schiebroek in kennis gesteld van geruchten, die er liepen over een alleenwonend 70-jarig vrouw tje, waarmede iets niet in orde zou zijn. De politie ging eens kijken, doch toen het vrouwtje zelf achter een gordijntje zich liet zien, heeft ze de bewoonster verder ongemoeid gelaten. Twee dagen later deelden buren het vrouw tje woont in de Vondelstraat te Schiebroek mede, dat er uit de woning een ondraaglijke stank kwam. Weer verscheen de politie voor de deur, doch nu werd geen gehoor gegeven en bij pogingen om de deur te openen bleek die ge barricadeerd. Aan de achterzijde van de woning verschafte zij zich daarop toegang. Men vond het vrouwtje te midden van een onbeschrijfelij ken rommel in de achterkamer in een kist lig gen. Ze was ernstig ziek, zoodat dr. Albronda overbrenging naar een ziekenhuis gelastte. Daar is ze een half uur na aankomst reeds over leden In de woning deed de politie merkwaardige ontdekkingen, overal in deosjes, taschjes, kisten vond ze gouden en zilveren munten, vervolgens gouden sieraden en spaarbank boekjes met 10.000 er op ingeschreven. In totaal werd voor een waarde van ongeveer ƒ25.600 gevonden. Het vrouwtje, dat altijd zeer eenzelvig had geleefd en naar men meende in armoedige omstandigheden ver keerde, bleek slechts een paar verre ver wanten te hebben, die zich haar slechts nau welijks herinnerden. Het meest markante en universeele werk dat door dezen schrijver tot nu toe werd geschreven. Hij geeft in dit boek de redenen aan, waardoor de in vloed van de christelijke liefdeleer op de geestelijke ontwikkeling van Europa sedert de 16e eeuw zoo sterk afnam. Hij schetst de geestesgesteldheid, die aanleiding gaf tot de Hervorming om ten slotte te wijzen op de beginselen, volgens welke het tragisch verscheurde Europa van heden in Christus kan worden hersteld. Een roman, die het publiek moet interesseeren door de grenzenlooze mogelijkheden, welke worden ge boden door een hoofdpersoon, die zichzelf dood waant. „Journaal van een dode" is een apologie. Het ver dedigt de geloovigen tegen de aantijging, dat hij niet moedig genoeg zou zijn om het leven te be amen zooals het is. Het succesboek van dezen jongen schrijver. Niet-geloovigen zullen belangstelling hebben voor deze figuur, die doet denken aan de heiligen uit de middeleeuwen, door zijn karakter en wonderlijk leven te midden van de menigte. De geloovigen zullen hem zien als een onvergetelijk wonder. Ook deze week was het raadsel weer O.K., wat wel bleek uit de gebruikelijke bijschriften, waarvan vele getrouwe puzze laars in den regel hun oplossingen vergezeld laten gaan. „Een mooi nummertje, dat nu weer eens wat minder lastig was dan een paar vorige „rakkers" schoon hier en daar nog wel een addertje onder het gras kroop. Zeker; het nummer was ook weer O. K.é, maar het viel thans wel wat mee." Aan dit proza van een onzer trouwe klanten •.verd het volgende leuke rijmpje toegevoegd: Mijn waarde heer, Dat was dezen keer Weer 'n ietwat minder zware. Me dunkt, dat is je ware: Zoo op en neer Wat „slim", en dan weer Wat lichter, om onder de schare Van trouwe puzzelaren Het evenwicht te bewaren". Hier volgt de oplossing van dè lettergreep- puzzle; Hoo ge veen ne gen de ge x dam zet x be vel x ven school boek x ter na te x ve ter jaar geld x tuur x a der x ge nees kun di gen x gebrek, Dalen, foezel, degelijk, tegen, magen, te x ma gen x wa gen x te ren te nier re de naar Horizontaal: Hoogeveen, Negende, damzet, bevel, schoolboek, Ternate, veter, jaargeld, ader, geneeskundigen, gebrek, Dalen .foezel, degelijk, tegen, magen, wagen, rentenier, redenaar. Vertikaal: Hoogeschool, Veendam, nevel, Deventer, zet ter, bete, boekjaar, natuurkundige, veder, geld gebrek, agenda, gezel, lente, foeteren, degen, lijkwa, Gentenaar, manier, genre. De uitgeloofde prijzen, die aan de gelukkige winnaars zullen worden toegezonden, werden door het iot toegewezen aan: Mej. Jo Heins, Hooge Laarderweg 235, Hil versum; J. J. Vogts, Heselbergherweg 14, Arnhem; J. v. d. Weetering, Pienemanstraat III, Amsterdam; Mej. E. M. H. Wentholt, Adriaan van Oistadelaan 48, Utrecht. Thans zetten wij onzen puzzelaars 'n balken- raadsel voor, volgens bijgaande teekening. Men wordt verzocht, de 10 balken zoodanig te sorteeren, dat men in de vijf horizontale rijen in de gewone richting van links naar rechts een tweeregelig epigram te lezen krijgt. Bij deze sorteering moeten alle balken op één na, worden verplaatst. Die eene is No. 8. Oplossingen worden tot Donderdagmiddag 12 uur ingewacht bij den heer G. M. A. Jansen, Ruysdaelstraat 60, Utrecht. Het is met den Stillen Omgang zóó geworden, dat men zich eigenlijk alleen af behoeft te vra gen: hoe was het weer en hoe hebben de Om- megangers zich daaronder gehouden? Want ze komen toch! We hebben ze wel zien trekken, terwijl het zoovele graden vroor, terwijl een snerpende wind een tocht als deze voor menschen zonder hoo- gere bezieling als een dwaas gedoe zou lijken. En toch komen ze. Zoo zijn ze ook dezen tweeden nacht weer gekomen, van alle streken vandaan, van allen rang en stand, van eiken leeftijd en ze zijn, ondanks alle verschil één in gedachte den ouden, bekenden, voor de jongsten nieuwen gang, ge gaan, waarlangs zooveel gebeden opstijgen voor het welzijn van heel ons volk, voor dat der heele wereld. Het weer, dat er in den loop van den Zater dag heel behoorlijk had uitgezien, werd naar gelang de avond naderde slechter. Omstreeks zessen was het een piasbui van je welste, maar daarna veegde een weldadige wind de lucht en de straten schoon en tegen den tijd, dat de Omgang ging beginnen was het weer zoo schoon als men het zich maar wenschen kon. Dat het wat frisch gebleven was, kunnen de deelnemers, die daarvan ©enigen hinder moch ten hebben ondervonden, alleen maar op het jaargetijde afschuiven. Het is niet wel doenlijk precies te vertellen, waarvandaan al de duizenden weer gekomen waren, nog minder om te zeggen hoe ze in de oude Mirakelstad aankwamen, sinds de auto bussen een groot deel van het vervoer voor hun rekening genomen hebben en deze op tamelijk willekeurige plaatsen hun passagiers brengen waar zij wenschen te zijn. Noord-Holland leverde op dezen tweeden Om megangsnacht een groot aantal deelnemers; het Gooi en Brabant waren eveneens met een groot aantal deelnemers vertegenwoordigd. Brabant leverde zijn hoe langer hoe grooter wordend contingent en ook Limburg was weer met een behoorlijke bezetting vertegenwoordigd. - We meldden reeds, dat Mgr. de Jong en Mgr. Lemmens den bedetocht, die hoe langer hoe meer een nationale bedetocht wordt, hebben medegemaakt. Bij deze hoogwaardigheidsbekleeders, wier deelnemen aan dezen bedetocht daaraan ook de inmiddels lang verworven kerkelijke goedkeuring en aanmoediging bevestigt, voegde zich nog Z. H. Exc. Mgr. G. Cobben S.C.J., apostolisch vi caris van Finland, die in de St. Annakerk, bij de Amsterdammers beter bekend als „De Pool", omstreeks vier uur in den nacht de H. Mis las bij zijn Congregatie-genooten, die al sinds jaren met zooveel vrucht het parochiewerk daar waar nemen. In den ouderdom van 79 jaren overleed te Huissen de Eerw. Broeder Antonius Bocxe, ge boren te Langeraar. Bijna vijf en veertig jaren bekleedde hij zonder onderbreking den post van koster-organist. Ook was hem de verzorging van het klooster toevertrouwd. Jaarlijks bezocht hij de weldoeners van huis en kerk, om vooral in natura de benoodigde giften in te zamelen. Zoo was hij wijd in de Betuwe bekend en weet iedereen van het vele goede, dat hjj in zijn zeer verdienstelijk leven heeft gedaan. Men schrijft ons: Zij, die deel hebben genomen aan den boe renoorlog in de jaren 18991902 en hun leven hebben veil gehad voor de goede zaak van de republieken Transvaal en Oranje-Vrijstaat en zij, die als doktoren, verpleegsters en verplegers de gewonden en zieken hebben verzorgd en ook diegenen, die op andere wijze aan de beide re- pubjieken in die donkere dagen diensten be wezen hebben, zullen binnenkort met welwil lende medewerking van dr. H. D. van Broek huizen, gezant der Unie van Zuid-Afrika, een. verzoekschrift richten aan den minister van Spoorwegen, havens en defensie van de Unie van Zuid-Afrika, opdat ook aan hen worde uit gereikt de herinneringsmedaille, welke eenigen tijd geleden aan de daarvoor in aanmerking ko mende Scandinaviërs is uitgereikt. Nadat als gevolg van een oproep in de dag bladen ongeveer 130 Nederlanders zich aange meld hebben, is er een voorloopig comité op gericht, dat op 16 Maart door dr. H. D. van Broekhuizen zal ontvangen worden. Aan den gezant zal een concept van het verzoekschrift ter beoordeeling worden aangeboden. Zij, die meenen in aanmerking te komen voor de her inneringsmedaille en nog niet hun naam en adres hebben opgegeven, gelieven dit alsnog te doen aan den heer F. A. van der Loo, van Die- penburchstraat 154, Den Haag. Naar wij vernemen, zal de Phohi 20 Maart a.s. van 12.0515.20 uur op de golflengten 16,88 en 19,71 M. een jubileumprogramma uitzenden- Na de opening met vroolijke marschmuziek door de Philips Harmonie, begint het officieels gedeelte met een korte toespraak door dr. A. F- Philips over Momenten van spanning. Hierna zal dr. J. C. Koningsberger, oud-minister van Koloniën, een herinneringswoord spreken. Ver volgens volgen aansluitingen met de studio's o.m. met die van de K.R.O., waar pater J. Dito O.P- zal spreken, gevolgd door een kort K.R.O.-pro- gramma. Ook Amerika zal niet achter blijven. De Co lumbia Broadcasting System en de National Broadcasting Corporation zenden een jubileum programma voor de Phohi uit, dat de Phohi op- uieuw uitzendt naar Indië. Heden overleed in de Cre- mer-stlchting te Huissen. voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, onze beminde confrater, de Eerw. Broeder ANTONIUS BOCXE O.P. in den ouderdom van bijna 79 jaren. Uit aller naam: fr. G. J. BUSCH O.P prior conv. Huissen, 13 Maart 1937 Maandagavond om half 7 gezongen Vespers van het Doodenofficie en rozenhoedje in de kloosterkerk en Dins dagmorgen om half tien Met ten en Lauden, waarna de plechtige uitvaart en bijzet ting in den grafkelder van het klooster.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6