Vijf personen in de Linge gereden en verdronken Maria van Roemenië zwaar ziek Rechtschen zetten aanval voort ondanks noodweer 4 voordeeIen AUTO STORTTE DOOR BRUGLEUNING Dertien dooden bij spoorwegongeluk Storm raast over Frankrijk Vijf Vicariaten in Oost-Afrika Het nieuws van heden NIEUWE BISSCHOP VAN MEXICO BENOEMD VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Rouw in Geldersche dorpje Rijswijk Bij Guadalajara en de Jarama vooruit gedrongen Drinkwater in Madrid gerantsoeneerd De onderwijskwestie in Duitschland „DE SPAARNESTAD" Er is sprake van een vergiftiging Zes dooden bij een vliegongeval BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling i DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 15 MAART 1937 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20460 Mussolini aan boord van het vaartuig, dat hem afhaalde van den kruiser „Pola" en hem naar de Libysche kust bracht Vier landbouwers en chauffeur waren op weg naar Paasch- tentoonstelling te Tiel Fransche machinist hoorde door den storm de waarschu wing te laat In Valencia zou het tot botsingen zijn gekomen tusschen de regee ring en anarchisten De hertog van Gloucester heeft in Robin Hood Court een laboratorium geopend, speciaal bestemd voor onderzoekingen in verband met de druk-techniek Bij de jongste demonstraties in Tunis werden vele Arabieren gewondIn het Pasteur-instituut te. Tunis werden de gewonden verpleegd Anarchie in Valencia? Een volksrechtbank aan het werk Vooral aan de kust werd groote schade aangericht Slachtoffers te betreuren De Koningin-moeder van Roemenië, Maria, die ernstig ziek is; naar het gerucht gaat tengevolge van vergiftiging. Hierboven een recente foto van de Koningin-moeder en Koning Carol van Roemenië Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^ STOOKT steeds „SEVEN SISTERS" WALES vanaf 1.95 per H.L. Koning Carol voortdurend aan het ziekbed van de Koningin-Moeder In overeenstemming met de Ita- liaansche districten DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Sinds Mei 1936 vaceerende zetel thans weer bezet NIEUWE HAARLEMSCKE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 een» per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. In het dorp Zoeten is hedenmor gen een vreeselijk ongeval gebeurd, waarbij vijf personen om het leven zün gekomen. Een auto uit Rijswijk (Gelderland) is op de brug over de Linge, vermoedelijk door het bre ken van de stuurstang van den auto, door de leuning in de rivier gereden. In den wagen zaten vijf personen, die allen zijn verdronken. Over de toedracht van het gebeurde vernemen het volgende: Vier landbouwers uit de Geldersche gemeente Rijswijk begaven zich per auto naar de Paasch- Veetentoonstelling, welke heden te Tiel werd gehouden. De auto werd bestuurd door den °hgeveer 20-jarigen J. van den Berg. Voor de brug over de Linge te Zoelen staat 'en tol. Nadat de auto weer in beweging was gegaan, zag de tolbewaarster, mej. J. van Eek, juist toen het voertuig even over de helft van de brug was, tot haar grooten schrik dat het Voertuig, dat niet veel vaart had, plotseling naar links zwenkte en door de brugleuning heen in de rivier stortte. Doordat het water van de Ringe op het oogenblik een vrij hoogen stand heeft, was de rivier tamelijk diep met het ge- v°ig, dat de auto geheel onder water verdween. Mej. Van Eek snelde onmiddellijk naar de te lefoon in haar woning bij den tol en waar- Schuwde de autoriteiten, met het verzoek zoo gauw mogelijk hulp te sturen. Hoewel spoedig assistentie ter plaatse was, duurde het toch ongeveer drie kwartier voor dat men er met behulp van takels in geslaagd ^as, den auto zoover op het droge te trekken, dat de portieren konden worden geopend. Toen bleek, dat zich behalve de chauffeur Van den Berg nog vier personen in het voertuig bevonden. Hoewel alles er op wees, dat de slachtoffers nog getracht hadden on der water uit den auto te komen, is dit niet gelukt en vond men in den ■Wagen alle vijf inzittenden. De le vensgeesten der slachtoffers waren feeds geweken en de gemeente-arts, de heer J. J. Hajonides van der Meulen kon slechts den dood con- stateeren. De slachtoffers bleken, behalve de chauffeur te zijn de heeren P. van Lutterveld, D. van Ooyen, J. van Stappershoef en A. van Oosenbrug- 8e, allen afkomstig uit Rijswijk. De drie eerstgenoemden waren van mid delbaren leeftijd, de heer Van Oosenbrugge was ouder. ,Aan het reddingswerk, dat onder persoonlijke j'iding van den burgemeester van Zoelen, den heer mr. l. R. J. Ridder van Rappard geschied- Qe< nam zoowel de gemeente- als de rijks politie deel. Ete lijken der slachtoffers werden voorloopig •het behulp van een baar gedragen naar het op hgeveer 50 meter afstand gelegen café De Zoe- 'usche Brug. In een kamer achter het café "erden zij voorloopig opgebaard. De autori teiten namen onmiddellijk maatregelen om de familieleden der slachtoffers te waarschuwen. De oorzaak van dit vreeselijk ongeval is waarschijnlijk te wijten aan een defecte stuurinrichting van den auto. Een onder zoek daarnaar wordt ingesteld. Op de plaats van het ongeval, dat heden ochtend te ruim negen uur gebeurde, verzamel den zich in den loop van den ochtend tal van nieuwsgierigen, die evenwel door de politie op voldoenden afstand werden gehouden om het bergingswerk niet te bemoeilijken. De leeftijden der slachtoffers zijn: J. van den Berg 21 jaar, D. van Ooyen 36 jaar, J. van Stappershoef 62 jaar, P. van Lutterveld 42 jaar en A. van Oosenbrugge 15 jaar. Dr. Hajonides van der Meulen heeft nog langen tijd getracht door kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wekken, doch, zonder resultaat. De auto was gemerkt M 47906 PARIJS, 15 Maart. (D. N. B.) Het aan tal dooden bü het spoorwegongeluk te Bourges bedraagt volgens de laaiste be richten dertien. Het ongeluk is veroorzaakt, doordat een groote olm door den storm was ontworteld en op de rails geworpen. Men kon den boom niet spoedig genoeg verwijderen, en de machinist schijnt in den storm de knalsignalen, welke door een baanwachter op de rails waren ge legd, niet te hebben gehoord. Met een snelheid van 80 K.M. reed de trein op den boom en sloeg om. Zeven coupé's van den eersten wagen werden geheel vernield. Het onderzoek, dat wordt ingesteld, heeft tot dusver nog geen enkele aanwijzing opgele verd met betrekking tot de schuldvraag. Wel is gebleken, dat van de zes knalpatronen, die op de rails zijn gelegd, er slechts vier ont ploft zijn. De machinist van den trein verklaarde tij dens het verhoor, dat hü slechts twee knal patronen heeft gehoord op 150 meter voor de plaats, waar het spoor versperd was. Hü rem de daarop uit alle macht, doch kon een ramp niet meer voorkomen. SIGUENZA, 15 Maart. (Havas). De rechtsche troepen aan het front van Gua dalajara hebben te kampen met den erg- sten vijand, regen. De gemotoriseerde af- deelingen bleven in de modder steken. De infanterie kon echter oprukken ten Zuiden van Brihuega, en in de vallei van de Rio Henares. Aan het frojit van de Jarama zijn de rechtsche troepen onder gelijke omstan digheden opgerukt, zoodat zij ten Noord- Westen van Pingarron, waar zij na een verbitterd gevecht den heuvel bezetten, een gebied van een lengte van 4 K.M. en een breedte van 3 K.M. hebben bezet. Hier door beheerschen zij den weg naar Va lencia. Na de krijgsverrichtingen van Zaterdag heeft de rechtervleugel vanhet: leger van ge neraal Franco zich een drievoudig steunpunt verworven, bestaande uit de rivier de Henares, den spoorweg Madrid—Saragossa en het He- nareskanaal, dat voor Alcala uitmondt. De regeeringstroepen slaagden er in, den opmarsch der rechtschen een oogenblik te be lemmeren door gebruik te maken van een ge- pantserden trein, die tusschen Val de An- cheta en Espinosa de Henares stelling koos. De voorhoede der rechtschen trachtte den weg te vernielen, om het den trein onmogelijk te maken terug te keeren. Het is nog niet be kend, of zij daarin geslaagd is. Tien jachtvliegtuigen der linkschen werden omlaag geschoten. In zijn radiotoespraak heeft generaal Queipo de Llano verschillende mededeelingen van den regeerings-omroep tegengesproken. Zoo ont kende hjj den val Van Trijeque aan het front van Guadalajara, en het gebruik Van gifgas door de rechtsche strijdkrachten. Hij zeide het mogelijk te achten, dat de regeeringsomroep dat laatste bericht had verspreid, om het ge bruik van gifgassen door de regeeringstroepen te rechtvaardigen. Hij liet echter de waarschuwing hooren, dat de nationalisten in het bezit zijn van enorme voorraden strijdgassen, welke on middellijk zullen worden gebruikt, wan neer de regeeringstroepen het eerst gas in den strijd zullen hebben gebracht. Volgens een communiqué# uit Bilbao zouden de regeeringstroepen voor Oviedo er in ge- slaagd zijn de loopgraven van de nationalisten bü het oude kerkhof, ten Zuid-Oosten van Oviedo, te veroveren. Bü hun aankomst te Brihuega hebben de rechtsche troepen 130 personen, die door de regeeringstroepen gevangen waren ge nomen, bevrijd. Men hoorde, dat de regee ringstroepen 62 inwoners, onder wie vüf geestelijken, hadden terechtgesteld. Volgens het D. N. B. verhindert het noodweer de uitvoering van het oorspronkelijke plan der linkschen, om de zware artillerie uit Madrid weg te voeren, daar de wegen onbegaanbaar geworden zijn. De „Daily Mail" meldt, dat de Spaansche ambassadeur te Parüs plotseling naar Valencia is teruggekeerd, daar de toestand aldaar dezelf de zou zün als in Barcelona. De anarchisten wenschen het kabinet. Caballero te doen vallen, en Garcia Oliver tot minister-president te maken. Een com munistische groep zou weer een kabinet, on der leiding van Negrin wenschen, van wien beweerd wordt, dat Moskou hem betaalt. Het zou reeds tot botsingen en moorden gekomen zijn tusschen de regeering en de anarchisten. De Madrileensche zender heeft een oproep verspreid van de roode volksvereenigingen, waarin alle .strijdbare krachten dringend wor den uitgenoodigd, aan de verdediging van Ma drid te komen meewerken. De verdedigingsraad van Madrid heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke het drinkwater gerantsoeneerd moet worden, met het °°S op de mogelijkheid van een totale insluiting van Madrid. Gerferaal Miaja heeft medegedeeld, dat de ministers van Onderwüs en Openbare Werken te Madrid zullen bhjven, als gedelegeerden der regeering, om deze bü den verdedigingsraad te vertegenwoordigen. Te Zurich is een advocaat, die linksche sym- patheën heeft, gearresteerd in verband met be middeling tot levering van wapens naar Spanje. Alle Staten-leden van den Volkenbond wer den Zaterdagavond in kennis gesteld van den inhoud der nota van de Spaansche regeering te Valencia. De Volksrechtbanken in Barcelona, die uit sluitend zijn samengesteld uit roode revolution- nairen, die zelfs geen flauw begrip hebben van rechtszaken, gaan meedoogenloos te werk. Wie geen lid is van eenigerlei linksche partügroe- peering, heeft alleen uit dien hoofde reeds bit ter te lüden. Zoo werd op 15 Februari j.l. de boer Pascual Eurich Parellada veroordeeld. „Hij had," zoo schrijft „Las Noticias", „verschillen de kwesties met zijn pachters. Bovendien werd hij er van beschuldigd, dat hü lid zou zijn geweest van den Catalaanschen Boerenbond Sint Isodorus, terwijl hü bovendien zou hebben deelgenomen aan een betooging dezer organi satie, die in samenwerking met de CEDA in Madrid zou zün gehouden. Het feit, dat hij tot een rechtsgeoriënteerde partij behoorde, en dat hü zijn pachters „lastig viel" in verband met het pachtvraagstuk, was voldoende. Overeenkomstig den eisch veroor deelde de rechtbank den boer tot 30 jaar tucht huisstraf. LA ROCHELLE, 15 Maart. (Havas). De hevige stormen, welke aan de Fransche kust woeden, hebben de dijken van het eiland Ré op vüf plaatsen vernield. Het zeewater is het eiland binnengedrongen en sloeg enkele huizen weg. Te Saint Georges, op het eiland Oleron, is eveneens de dük doorgebroken, waardoor 'n uit gestrekt gebied overstroomd werd. De zeedijk van het eiland Noirmoutier is beschadigd; enkele honderden hectaren land werden weggeslagen. De bewoners moesten vluchten. De storm neemt nog in kracht toe, en men verwacht een nieuwe vloedgolf. Reeds 48 uur heerscht in geheel Frank- rük stormweer, dat gepaard gaat met on- ophoudelüken regen. Uit alle deelen des lands komen berichten over ongelukken, waarbij verscheidene personen om het le ven zijn gekomen. Auto's zün door den wind omvergeworpen, talrijke schepen, voornamelük visschersbooten, verkeeren in nood. Overal werd schade aan gericht. BERLIJN, 15 Maart. Volgens een mededee- ling in De Nationaal-socialistische Opvoeder", het officieele tweemaal per maand verschonen de orgaan van den nationaal-soclalistischen Onderwijzersbond van de Gouw Westfalen-Zuid heeft een groot aantal Katholieke onderwijze ressen, die haar lidmaatschap van den „Bond van Katholieke Onderwijzeressen" niet wilden opzeggen, ontslag genomen als leden van den natioriaal-socialistischen Qnderwüzersbond. 1 VERWACHTING: Afnemende tot mati- 1 gen, Noord-Westelijke tot Zuid-Westelij- ken wind, tijdelijk opklarend, aanvan- kelijk nog regen of natte sneeuwbuien, mogelijk nachtvorst, iets zachter overdag. Hoogste barometerstand 765.3 te Toulouse Laagste barometerstand 740.2 te Kopenhagen 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 De stormwaarschuwingsdienst seinde vanmorgen, 15 Maart, kwart voor acht =j aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Noord-Westen. Zon op 6.17 - onder 18.03 - Licht op 18.33 Maan op 6.53 onder 22.15 19 Maart E. K. E Miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiifi FR. VARKENMARKT 6—10 - TELEF. 14164 BOEKAREST, 15 Maart. (Reuter). Ko ningin Maria van Roemenië is ernstig ziek. Zij heeft een aanval van influenza gehad, die thans naar de ingewanden is overge slagen. Volgens nadere inlichtingen zou den zich bü de Koningin-Moeder verschün- selen hebben voorgedaan, die op een pto- 'maine-vergiftiging wijzen. De correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat men vermoedt, dat de Koningin aan vergiftiging lijdt. Hofmaarschalk Udarenoe zou namelük aan dezelfde verschijnselen lijden. Het schijnt zelfs, dat men een putsch vreest; spe ciale politiemaatregelen zün getroffen; troepen worden gereed gehouden; een scherpe censuur is ingesteld en de ministerraad is bijeengeko men. In de kleine politieke kringen, waar men iets van den toestand te weten is gekomen, vat men de situatie zeer ernstig op. Men herinnert aan de plotselinge en tot dus ver nog onopgehelderde ziekte van Titoelescoe ten tijde, dat hü door de IJzeren Garde ten val werd gebracht, welke eveneens aan vergiftiging werd toegeschreven. Koning Carol heeft den geheelen mor gen aan het ziekbed van zijn moeder vertoefd. Haar familieleden zün terstond gewaarschuwd, en ondanks de ziekte van koning Peter van Joego-SIavië heeft ko ningin-moeder Maria, de dochter van de Roemeensche koningin, zich naar Boeka rest begeven. ROME, 15 Maart. (D. N. B.j Van wel ingelichte züde wordt vernomen, dat het College van Kardinalen onder presidium van Z. H. den Paus besloten heeft Oost- Afrika te verdeelen in rijf Apostolische Vicariaten, die overeenstemmen met de door de Italiaansche autoriteiten ingestel de districten. Tot hoofd van deze Vicariaten zal een spe ciale Pauselüke legaat worden benoemd. Tot nu toe werd de organisatie van de Katholieke Kerk in dit gebied geleid door den PauseUj- ken Legaat voor Egypte. Voordeel I: dat BAKKER gratis Uw behangrandjes af snijdt. Voordeel II: dat U kans hebt het geld van Uw aankoop terug te krijgen door onzen gratis koopdag, als U in Maart bij ons koopt. Voordeel III: dat onze behangsels extra sterk en modern zijn. Voordeel IV: onze enorm lage prij zen. H. M. Bakker, Gen. Cronjéstr. 135, Tel. 11657 AUTO MET VIJF PERSONEN TE ZOELEN IN DE LINGE GEREDEN; ALLEN VERDRON KEN. Koningin-Moeder Maria van Roemenië is ernstig ziek. Het gerucht gaat, dat zij aan vergiftiging lijdt; speciale binnenlandsche maatregelen zou den zijn genomen. In Frankrijk, vooral aan de kust, woedde een herige storm, die groote schade aanrichtte. Ook zouden er slachtoffers te betreuren zün. In Oost-Afrika zouden rijf Apostolische Vicaria ten zijn ingesteld, in overeenstemming met de Italiaansche districten. Mgr. von Galen weigert een bericht van het Duitsche propaganda-ministerie in zijn kerk blad op te nemen. De Aartsbisschopszetel van Mexico-stad, die sinds Mei 1936 openstond, is thans weer bezet. Ondanks het zeer slechte weer wordt de aanval der rechtschen bij Madrid voortgezet. In Va lencia zou het tot ongeregeldheden tusschen anarchisten en regeeringsaanhangers rijn ge komen. Het drinkwater in Madrid is gerantsoe neerd. Belangrijke order voor Nederlandsche werven: drie emmerbaggermolens besteld. Tot waarnemend voorzitter-hoofdkwartiercom missaris der Katholieke Verkenners is benoemd mr. René Höppener te Roermond. Onderhoud met den kapitein van de sleepboot „De Schelde" over het vergaan van de Kan- toeng. ROME, 15 Maart. Mgr. Luis Martinez, titulair-aartsbisschop van Mistia en coad jutor van den Aartsbisschop van Morelia, is benoemd tot Aartsbisschop van Mexico- stad. Deze zetel was reeds va*ai Mei 1936, toen de aartsbisschop van Mexico, Mgr. Pas cual Diaz, is overleden, vacant. Z. H. Exc. Mgr. Martinez is coadjutor van aartsbisschop Ruiz y Flores, Apostolisch Dele- gaat van Mexico, die sinds 1932 in de Ver. Staten in ballingschap vertoeft en die met den sterken arm over de grens werd gezet. De nieuwe aartsbisschop is 56 jaar oud en geboren in het Aartsbisdom Michoacan. Hü werd in 1904 priester gewijd en werd twee jaar later benoemd tot Conrector van het Seminarie van Morelia. In 1923 volgde zijn benoeming tot titu- lair-bisschop van Anemurio en coadjutor van Morelia. Drie jaar geleden werd Mgr. Martinez tot titulair-aartsbisschop verheven. LA PAZ, 14 Maart (A.N.P.) Een vliegtuig van de Boliviaansche luchtvaart-maatschappij, dat op weg was van Apolo naar La Paz, is bü Cuybaja neergestort. Zes inzittenden werden gedood, twee zwaar gewond. sett lük den oet, be- een aei- een rfd, inet rad ge- ing> ïa's, sen «nt tens den een ;lij- jin- ro- jer- der on- het die erp jjke de m' jeie an- en iin- we- ïel- len- een .lik, ire- de ids- zet. ier- het de zü jen nd, sen aar te ien iuit die eze >ep om be de icü rist ;ne ien ien de en. 301' ied tiet len ;en 3e- de of- ;ft,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1