Europa geteisterd door stormen, sneeuwjachten en overstrooming Mussolini trekt door Lybië i 'M De opmarsch naar Madrid Het nieuws van heden 82.500.000 pond voor het luchtleger lil iiiï 1 H Het Paaschfeest in Vaticaanstad DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 16 MAART 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 5! - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per *eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20461 Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinig E Stormwaarschuwings dienst E De verwoestingen aan de Fransche kast Zweden, Schotland, Ierland en Wales overdekt met een hooge sneeuwlaag Vlaanderen is op vele plaatsen overstroomd °men. stegen. BOVEN: Overstrooming teistert Europa. De straten van Rochefort staan onder water. BENEDEN: Stormen beuken de kust van Ierland De rooden bevestigen opnieuw, dat de rechtschen hen terugdringen Tot bij de loopgraven der regeeringstroepen Ontploffing op een motorboot De Britsche begrooting voor de luchtmacht ingediend Het gezelschap heeft 120 auto's noodig Bezichtiging van ontzagwekkende en angstig bewaakte ver- ded igingswerken Journalisten die niet mogen fotografeeren Een Engelsch blad heeft scherpe critiek De Duce in Lybië BémBI» 1 i h.dm t;., - f ««4 ÖMlJI ■%- J De Nizam van Haiderabad, de machtigste vorst van Britsch-Indië en waarschijnlijk ook de rijkste monarch ter wereld, vierde onlangs zijn zilveren regeeringsjubileum Proeftocht van den „Zeeduivel" De kerkverkiezingen in Duitschland EMIL JANNINGS' FILM ONDERSCHEIDEN Z. H. de Paus zal de plechtige Hoogmis op len Paaschdag bijwonen Scheepsbotsing op de Schelde bij Antwerpen De Oldenburg door de Fulda geramd Wien kiest ge? De Nazi-activiteit in de Vereen. Staten Honderdjarig priester op Syracuse Nog eiken dag leest hij de H. Mis Hakenkruisen op een synagoge te New York geschilderd Het antwoord van Von Near at h Orde belasterd in een Duitsch lexicon „Broeders van Barmhartigheid" krijgen echter genoegdoening NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertenrteprttzen: Per k**en legaf 30 et, Ingex. mededeeHngen SO cent; Men op peg. één 65 een* per wgel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. H Verwachting: Krachtige tot matigen, Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, tijdelijk opklaring, weinig of geen neer- g slag overdag, later iets zachter. Verdere vooruitzichten: Toenemende wind uit Zuidelijke richtingen, zachter, later weer kans op regen. F= Geseind Maandag te 19.45 uur aan alle j| posten: „Stormsein neerhalen, blijft op |j uw hoede." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.Niiiiiiil ROCHEFORT, 15 Mrt. (Havas)De storm, die aan de Fransche Westkust woedt, is één der hevigste sedert langen tijd. De golven hebben een schade aangericht, die op mil- lioenen wordt geschat. Vele dijken zijn weg geslagen, verbindingen zijn verbroken, hui zen staan onder water, muren zijn ingestort, de te velde staande gewassen vernield. De scheepvaart Hgt stil. Ook verder van de kust zijn daken weggevaagd en palen omge worpen. Het noodweer heeft het water van de Cha- rente stroomopwaarts opgestuwd, zoodat een Overstrooming is ontstaan, waardoor het vlieg- *e]d van Rochefort en talrijke weiden in de om geving onder water geloopen zijn. Verscheidene ^egen langs de kust staan gedeeltelijk blank. Het ononderbroken neerdalen van groote hoeveelheden sneeuw heeft het spoorweg- Verkeer in Zweden groote vertragingen be zorgd. Het autoverkeer moest grootendeels stop zet worden. Hooge sneeuwmuren blokkeeren oe wegen, soms zijn de auto's geheel onderge sneeuwd. In Stockholm sneeuwt het nu al vijf Okgen achtereen, zonder ophouden. Met de bootste moeite houdt men, met behulp van sneeuwploegen en arbeiders, de straten nog zoo Mi, dat zij begaanbaar blijven. Naar te Oslo ontvangen berichten melden ?Üh twintig Noorsche zeilschepen, die te zamen 00 man aan boord hebben, in de Witte Zee fVervallen door een hevigen sneeuwstorm die en in gevaar heeft gebracht. Ook in Noord-Ierland hebben de laatste dagen zware sneeuwstormen gewoed, die evenals In Schotland groote schade hebben aangericht. Hl Noord-Ierland ligt bijna heel het verkeer in Belfast dreigt schaarschte aan melk te Mts taan, daar men de melk niet meer naar M stad kan vervoeren. In een deel der in- hustriebedrijven begint ook steenkoolschaarsch- °P te treden. In de ziekenhuizen heerscht gebrek aan belangrijke benoodlgdheden. De heeuwstormen zijn de hevigste, die Noord- erland sedert 10 jaar beleefd heeft. Zoo goed als geheel Schotland, Wales en bet Noordelijk deel van Engeland zijn even- eens in de laatste dagen door sneeuwstor men geteisterd, zooals men ze in jaren niet beeft beleefd. Men herinnert zich evenmin een zoo uitgestrekt deel van het land met sneeuw bedekt was. j Hedurende het week-einde is dooi ingetreden Ierland, waardoor ernstige overstroomingen jbh veroorzaakt. In Schotland en Noord-Enge- jM<J daarentegen bleven de sneeuwstormen aan- °Uden, zoodat verscheidene dorpjes en bóeren- neven van de buitenwereld zijn afgesloten, j Vooral de boeren hebben groote schade ge- t eh, daar duizenden stuks vee zijn omge- Noord-Engeland en Zuid-Schotland is phs eenige verbetering gekomen in den toe- Md der wegen. °e schade is over het algemeen groot. Hit Moskou wordt bericht: De voorjaars- Merstroomingen In de Oekraine nemen dit Jaar bijzonder dreigende vormen aan. j*h de omgeving van Kriwoirog zijn vele rivie- b mt de oevers getreden en alleen in de stad j-j' staan reeds vijfhonderd huizen onder water. Waterspiegel is hier ongeveer zeven meter Oost-Vlaanderen wordt door ernstige bverstroomingen geteisterd, welke aanzien- HHe materieele schade hebben veroorzaakt. t,.?ebenochtend is de Durme buiten de oevers en de grootste doorbraak heeft een -erÜ*n staan blank, terwijl ook de straten en de K-"*, en' De dijken zijn op vijftien plaatsen ge- do-- van zes meter. Talrijke weilanden en lan- ^yijer «taap1' van bet stadje Lokeren onder water «iwf5 de Dender is buiten de oevers getreden *et t akkers en weilanden onder water ge- gel^ Dendermonde zijn de kelders vol water «fe^hen Gent en Baesrode is het water van Melde tot een zeer hoog peil gestegen. SALAMANCA, 15 Maart. (D.N.B.) AUe rechtschc zenders hebben een gelijkluiden de verklaring uitgezonden, waarin de be richten der regeering over succesvolle te genaanvallen worden tegengesproken. Den loyalen zijn zware verliezen toegebracht, aan het front van Guadalajara gaat de recht- sche opmarsch voort. Uit Madrid wordt gemeld, dat waarnemers der regeeringstroepen gistermiddag in den sec tor van de Jarama concentraties hebben ont dekt van zeer belangrijke troepen. Gedurende twee uren bestookten de kanonnen der loyalen daarop den vijand, die gereed stond tot den aanval over te gaan. Ondanks het zware spervuur kon echter niet verhinderd worden, dat de rechtschen er in slaagden hun verband te herstellen en den aanval openden. De troepen van Franco wisten door te dringen tot bij de loopgraven der regeeringstroepen. Gebruik makende van opklarend weer heb ben de rechtsche luchtstrijdkrachten duizenden proclamaties neergeworpen op Guadalajara, waarin de bevolking bezworen wordt zich te bergen of te vluchten voor de volgende ge vechten begonnen zullen zijn. Generaal Varela heeft het bevel over de divi- sie-Avila op zich genomen ter vervanging van generaal Serrador, die benoemd zou worden tot inspecteur over de Guardia Civil. De president van de Mexicaansche republiek, Cardenas, heeft verklaard, dat Mexico ook in het vervolg wapenen zal leveren aan de Spaan- sche regeering. Een Spaansch Missionaris, Fr. Raymond Ser- ra, die elf jaar werkzaam was in China, in het door bandieten geteisterde gebied en die voor herstel van zün gezondheid naar Spanje was teruggekeerd, is volgens ontvangen inlichtingen op het Franciscaansch College voor de Missie in China alhier spoorloos verdwenen. In de maand Mei van het vorig jaar was hij naar Catalonië gegaan, waar thans de Rooden hun terreur uitoefenen en men neemt aan, dat hij door de Marxisten is vermoord. Het is wel een heel tragisch geval, zoo schrijft het tijdschrift „China", dat een Missionaris uit het door bandieten geteisterde China naar huis terugkeert om daar de kroon der martelaren te ontvangen. LONDEN, 15 Maart. (D.N3.) Dicht bij het in de haven van Halifax (Nieuw-Schotland) liggende Duitsche linieschip Schlesien heeft zich een ongeluk voorgedaan. Op een motorboot, welke bezoekers naar boord zou brengen, ont stond een ontploffing, waardoor de motorboot kapseisde. De opvarenden van de motorboot konden worden gered, doch elf personen hebben brandwonden opgeloopen. Drie passagiers moes ten naar een ziekenhuis worden overgebracht. LONDEN, 15 Mrt. (Reuter). Bij de in diening van de ontwerp-begrooting voor de luchtmacht, heeft Sassoon er de aandacht op gevestigd, dat deze begrooting, die 82.500.000 pond beloopt, 36 millioen pond hooger is dan de voorgaande tegen gemid deld 18 millioen pond in de jaren, die aan de uitbreiding der bewapening vooraf gingen. Sassoon zeide zeer tevreden te zijn ten aan zien van de recruteering van gespecialiseerd en vliegend personeel. In 1936 stelden wij ons voor, 11.000 man voor de luchtmacht in dienst te nemen. Onze plannen zijn geheel ten uit voer gelegd. In het komende jaar hopen wij 1175 bestuurders op te leiden. Wij organiseeren een evenredige reserve en een groote uitbrei ding der strijdkrachten voor de eerste linie. DERNA( 15 Maart. (Reuter) Mussolini, die een vijfdaagsch bezoek aan Lybië brengt, maakt op zijn reis langs den nieu wen kunstweg gebruik van een auto. De chef der Italiaansche regeering en zijn ge volg hebben voor hun verplaatsing 120 auto's noodig, welke een Sleet van 8 mijl lengte vormen. Mussolini maakt evenwel niet uitsluitend van zijn auto gebruik. Sommige gedeelten van den langen weg legt hij per vliegtuig af. Slechts en kelen getrouwen is dat bekend. Mussolini bezichtigt dan in den daardoor vrijkomenden tijd de ontzagwekkende en angstig bewaakte verdedigingswerken, wel ke gedurende en sinds den Abessinischen oorlog langs de Lybische kust zijn aange legd. Behalve den nieuwen weg, welken de Duce zoo juist heeft ingewijd, is er nog een nieuwe weg van strategische beteekenis, die meer in Zuide lijke richting loopt naar de grens van Egypte, waar hij doodloopt op een prikkeldraadversper- ring. De weg naar Jarabub, die nog Zuidelijker ge legen is, is verbeterd en verbreed. De journalisten, die den Duce op diens reis volgen, hebben toen zij aan land kwa men de ernstige waarschuwing gekregen, dat zij niet mochten fotografeeren in het uitgestrekte kustgebied. Het is verboden boven Tobroek en het om liggende gebied te vliegen. Oorlogsschepen liggen voor de kust voor anker, terwijl bereden cara binieri, Italianen en Arabieren, op gezette tij den langs de kustzone patrouilleeren. De Duce zal in vijf dagen 1000 mijl afleggen. Vanmorgen is Mussolini van Dema vertrok ken om zich per auto langs den nieuwen weg naar Benghazi te begeven. Te Benghazi heeft de Duce een oogenblik vertoefd bij het monu ment voor de dooden van den oorlog van 1911 en voorts een bezoek gebracht aan het burger luchtvaartterrein. Te Benghazi is generaal Dénain, de inspec teur van de Fransche overzeesche luchtstrijd krachten, die een lange reis in Afrika gemaakt heeft, door Mussolini in het regeeringspaleis ontvangen. De Daily Telegraph wijdt een hoofdartikel aan het bezoek van den Duce aan Lybië, waar de chef der Italiaansche regeering „Beschermer van den Islam" is genoemd. De Duce, aldus het artikel, wordt begroet op een wijze, welke herinnert aan de voor-oorlog- sche propaganda-toumée van keizer Wilhelm en er is een proclamatie uitgegeven om uit te leggen hoe en waarom Italië, anders dan andere Europeesche landen, de trouw der Mo- hammedaansche wereld kan opeischen. Het is merkwaardig, dat dezelfde Westersche mogendheid, welke onlangs over de onafhanke- lijkheidseischen van een staat met een groote Mohammedaansche bevolking heeft beschikt en na den bomaanslag te Addis Abeba Moham medanen en Christenen op wreede wijze heeft vermoord zulk een sympathieke belangstel ling in de „wettige eischen" der Mohamme daansche staten, die onafhankelijk zijn, tot uit drukking brengt en den nadruk legt op de „meer dan correcte houding", welke wordt aan genomen nopens Mohammedaansche bewegin gen in landen, waar „Italië nog niet direct heeft kunnen intervenieeren". Italië, aldus vervolgt het artikel, is voor het oogenblik op zoek naar de gunst van het na bije Oosten en acht het nuttig alle mededin gende Westersche mogendheden te beleedigen. Lybië is vier jaren geleden „gepacificeerd", na twintig jaren van bloedige slachtingen en con centratiekampen. welke de bevolking van Tri polis hebben doen verminderen van 1.500.000 tot 600.000 zielen en waar dorp na dorp door straf expedities is uitgeroeid. „Woestenij tot stand te brengen en dat vrede te noemen" was niet de beste of meest succes rijke politiek, welke het oude Romeinsche rijk heeft gevoerd, doch het moderne Romeinsche rijk moet nog de voordeelen leeren van het al ternatief; uitbreiding van vrijheid en burger dom. Wat in het binnenland van Lybië, even als in het binnenland van Abessinië nog steeds voortduurt, moet grootendeels een kwestie van vermoeden blijven, maar het zal verrassend zijn, indien de Arabische landen zich zouden haasten de Italiaansche „bescherming" te aanvaarden uitsluitend op grond van een vurig manifest. -v.:' HAMBURG, 15 Maart. (D.N.B.) De „Zee duivel", het nieuwe schip van graaf Luckner, is gisteren uit de haven vertrokken voor een proefvaart, welke eenige dagen zal duren. Het schip is voorzien van een Diesel hulp motor van 165 P.K. en heeft een actieradius van 6Q0O zeemijlen. Er is voor een bemanning van veertien koppen proviand aan boord voor een half jaar. Begin April zal het schip zijn eersten grooten tocht naar Australië en Nieuw- Zeeland beginnen. LONDEN, 15 Maart. De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat, hoewel het reeds een maand geleden is, dat rijkskanselier Hitier heeft ingegrepen in den strijd in de Evangeli sche kerk door te bepalen, dat verkiezingen moeten worden gehouden voor een nationale synode, welke een nieuwe kerkelijke grondwet zou moeten opstellen, er nog slechts weinig voortgang schijnt te zijn gemaakt bij de vast stelling der voorwaarden, waaronder de verkie zingen moeten geschieden. Er schijnt geen vooruitzicht op te bestaan, dat de verkiezingen begin van de volgende maand zullen worden gehouden, zooals oor spronkelijk in het voornemen heeft gelegen. Evenmin is er eenig spoor, dat de geste van Hitier iets heeft uitgewerkt om den vrede te herstellen. De belijdende kerk van dominé Niemoeller en de Duitsche christenen staan nog steeds scherp tegenover elkander en het heeft allen schijn, dat elk der beide partijen er op zal staan haar eigen synode te kiezen. BERLIJN, 15 Mrt. (DNB) De filmkeuring heeft de film „De Heerscher" van de Tobis- maatschappü, waarin Emil Jannings de hoofd rol speelt en waarvan hü tevens de artistieke leiding heeft gehad, met het hoogste predicaat onderscheiden. VATICAANSTAD, 15 Mrt. (Havas). De Osservatore Romano meldt officieel, dat Z.H. de Pans de plechtige Hoogmis op eer sten Paaschdag in Vaticaanstad zal bij wonen. ANTWERPEN, 15 Mrt. (D. N. B.) Het Duitsche stoomschip Oldenburg, dat 1360 ton meet en gisteren uit Antwerpen naar Casa blanca was vertrokken, werd buiten de haven door het binnenkomende Duitsche motorschip Fulda geramd en zoo ernstig beschadigd, dat de Oldenburg aan den grond moest worden gezet. De passagiers en opvarenden bevinden zich in veiligheid. De bergingswerkzaamheden zijn in vollen gang. Het motorschip Fulda heeft zijn reis kunnen voortzetten. Aan het front van de Jarama drongen de recht schen door tot bij de loopgraven der regeerings troepen. Stormen, sneeuwjachten en overstroomingen teisteren Europa. Mussolini's reis per auto en vliegtuig door Lybië. De begrooting voor de Britsche luchtmacht be draagt 82.500.000 pond sterling. De Woensdrecht heeft pech bij het verlaten van den Nieuwen Waterweg. De man, die in verband met den ouden moord te Drachtster Compagnie is aangehouden, weer op vrije voeten. New Yorksche Beurs: Slot verdeeld. O De tijden zijn ernstig en deze week voert ons op wel bijzondere wijze tot de overweging van den ernst der om standigheden. Want de geschiedenis die wij in deze dagen ons te binnen brengen is van een ontzettende actu aliteit. Ook nu nog hebben we te kiezen tusschen Jezus en Barabbas. Ook nu nog wordt ons de keuze ge steld over wélke het volk van Israël zich had uit te spreken in de dagen van Christus" lijden en verguizing. Met den Passiezondag zijn we den tijd ingegaan van herinnering op meer engere wijze van het lijdensmysterie vóór twee duizend jaren. En wat toen gold, geldt ook nog thans! We héb ben te kiezen tusschen goed en kwaad, tusschen waarheid en leugen, tus schen gerechtigheid en onrecht, tus schen Christus en Zijn tegengestelde. Wien kiest gij? Er is geen compromis, er is geen tusschenweg. „Wie niet vóór Mij is, is tegen Mij." V Pater Mario Gulino, Carmeliet van de Strenge Observantie, die op 5 Maart 1837 werd geboren en in 1862 de H. Priesterwijding ontving, heeft dezer dagen onder groote belangstelling in Ragusa, bisdom Syracuse, zijn honderdsten verjaardag gevierd. Dit jaar zal hij zijn 75-jarig priesterfeest vieren. Hij verheugt zich nog in een goede ge zondheid en nog iederen dag kan hij zonder eenigerlei hulp de H. Mis opdragen. Hij is nog helder van geest en zijn geheugen laat hem nog niet in den steek, zoodat hij nog smakelijk kan vertellen, van wat hij vroeger beleefd heeft, i NEW-YORK, 15 Mrt. (Reuter). Elf groote oranjekleurige hakenkruisen werden gisteren ontdekt, geschilderd op den muur van een sy nagoge nabij Central Park. De politie heeft in structies gekregen uiterst waakzaam te zijn bij alle synagogen. De felle perscampagne tegen de Vereenigde Staten, die werd ingezet na de uitlatingen van La Guardia, is geheel gestaakt. Volgens wel ingelichte kringen heeft Von Neurath den Amerikaanschen ambassadeör geantwoord, dat hij het incident, dat de betrekkingen tusschen beide landen verstoord had, betreurde. Hij zou daaraan hebben toegevoegd, dat de uiterst felle uitdrukkingen, door de Duitsche pers gebruikt, niet in overeenstemming waren met de meening der Duitsche regeering. WEENEN, 14 Maart. (Havas). Door tus- schenkomst van haar advocaat heeft de „Orde van de Broeders van Barmhartigheid" bereikt, dat een artikel in het nieuwe .Mayers Kon- versations-Lexicon", waarin de moreele repu tatie van de Orde wordt aangetast, gerectifi ceerd zal worden. Erkend zal worden, dat de Orde bestaat sedert 1537 en In Duitschland 29 en in Oostenrijk 15 ziekenhuizen onder houdt. De Weensche „Reichspost" schrijft, dat niet tegenstaande de rectificatie over de Broeders van Barmhartigheid in het Mayers Konversa- tions Lexicon, het werk toch onbruikbaar blijft, zoolang de onjuistheden over den moord op Dollfuss niet zijn rechtgezet. M Ik IVVMlUlllMIIIIHIfJJJJI/JJ 1 i/y? Stand op Dinsdag 1 nar vjn. 754J .Vorige stand 751.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1