Ontzettende ramp in Texas HONDERDEN KINDEREN MET HUN ONDERWIJZERS GEDOOD De nieuwe encycliek van den H. Vader De ontstellende les van de halve-dag-staking te Parijs Schiphol-terrein verslechtert! Het nieuws van heden vereenigde katholieke pers DE BAROMETER Door ontploffing van een verwarmingsketel wordt het grootste deel van een school met 1500 leerlingen in een puinhoop herschapen Hartverscheurende tooneelen speelden zich af Plannen kosten twee millioen Verplaatsing van het vliegveld Croydon? Uiterst verzorgd en duidelijk Studentenrelletjes te Giza en Kairo Oppermachtige willekeur der communisten Op de markten haperde de „gehoorzaamheid" VRIJDAG 19 MAART 1937 - OCHTENDBLAD Een aalmoes geven is soms aller- noodigst en er zullen altijd armen zijn aan wie gij uw christenplicht van aalmoezen-geven kunt vervullen. Maar bedenk intusschen steeds, dat het veel nuttiger is een werklooze aan werk te helpen dan hem een aalmoes te ge ven. Allen die eenigszins in staat zijn werkgelegenheid te scheppen mogen dit niet nalaten. Ge kunt uw even naaste geen grooteren dienst bereiden dan hem in de gelegenheid te stellen te werken en aldus voor zich en de zijnen in het onderhoud te voorzien. Ziet om u heen, wat ge kunt doen vernieuwen. Er is nog zooveel dat onder uw bereik ligt om te laten doen: timmerwerk, schilderwerk, behangen enz. enz. Geef meer werk, zij het parool van dezen tijd. BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per Geef werk TYLER (Texas), 18 Mrt. Door ontploffing van een stoomketel der centrale verwarming zijn honderden kinderen en de meeste onder wijzers van een school op ongeveer 20 K.M. van Tyler gedood. Rouw en droefheid grijpende voorziening, o.m. door aanleg startbanen, dringend noodzakelijk Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^ Eén der grootste Pauselijke leer- brieven van deze eeuw Verschillende studenten en politie agenten gewond Stakende dames in de Vereenigde Staten vliegen werkwilligen collega's letterlijk in de haren De masten van den ouden, trouwen K.R. O.-zender te Huizen zijn opgeblazen. Genie-troepen uit Utrecht plaatsten een dynamietlading onder de torenhooge masten en brachten die tot ontsteking. Met een doffen knal spoot de grond omhoog, vlammen en een stofregen stegen op, dan tuimelde de hooge ijzeren zendmast. De foto toont het moment der ontploffing van èèn der dynamietlading en De dochter van den burchtvoogd van de Londensche „Tower" trad in het huwelijk. Het bruidspaar schreed door een haag van hellebaardiers, de Tower- wachters in hun eiaenaardia costuum. Het geheele bedrijfsleven was volkomen ontwricht en lamgeslagen BOUW VAN SLAGSCHEPEN z...„ NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20467 Docf"arDAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 p«»geLBgcontract st«k veriaagdo pnjzea w POst, per kwartaal t 0.58 Dij vooruitbetaling fejeine annonces -Omroepers" rte <Je rubriek. Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 el, Ingez. mededeellngen 50 cent; Idem op pag. één 66 cent w Waarschijnlijk doordat zich in de ketelruimte van de verwarming gas had verzameld, is met een ontzettenden knal de ketel ontploft en werd het grootste deel van de school in de lucht geblazen. De gevolgen van deze ontploffing waren ontzettend, de vreeselijkste tooneelen hebben zich afgespeeld in enkele oogenblikken tijds. Met donderend geraas stortte de zolde ring van de groote vergaderzaal in het Schoolgebouw naar beneden. In deze zaal waren verscheidene honder den kinderen met hun onderwijzers bijeen. Ongeveer 1500 kinderen van arbeiders uit "eze streek, waar een groote petroleummaat- ^appij is gevestigd, bezochten de school. De meesten dezer kinderen werden onder het puin bedolven; de directeur der school vreest, dat honderden kinderen zijn omge komen. Van de 40 onderwijzers werden er slechts vier teruggevonden. De arbeiders van de petroleummaatschappij, jh® op het geluid der ontploffing onmiddellijk °esnelden, bevestigen dat honderden kinderen vreeselijke wijze zijn omgekomen. De school staat te New London en wordt be- 2°cht door de kinderen üit alle omliggende W&atsen. De brandweer uit de geheele omge- hftg snelde terstond te hulp om het reddings werk aan te vangen en de ontstane branden e blusschen. Geneesheeren, verpleegsters en ^bibulances waren spoedig ter plaatse. Op het terrein van het ongeluk heerschte een h'eeselijke toestand. Buiten den chaos van stee- en binten, tot op 400 meter ver waren hakstukken van muren en vensters weggeslin gerd, liepen overal kinderen rond, gewond of hdekt met brandwonden, luide jammerend en ^kend naar hun ouders. Moeders en vaders 'iePen schreiend bij de puinhoopen te zoeken groeven buiten zichzelf van angst tusschen h ruïnes om te trachten hun kind te vinden, daarvan zij vreesden, dat het ook was omge- hunen. De verslagenheid onder de bewoners is niet te "^schrijven en de geheele streek is in den diep en rouw gedompeld. Twee uur na de ramp waren reeds de lijken van 136 kinderen en tien onderwijzers gevonden en nog onverminderd duurde het reddingswerk voort. Bij de Humble Oil Company te Houston is bericht binnengekomen, dat het aantal omgekomen leerlingen en onderwijzers meer dan 600 zou bedragen. De lijkjes van honderden kinderen, welke totaal onherkenbaar waren, zijn naar Hen derson vervoerd, tientallen andere lijkjes werden in lange rijen neergelegd op het ter rein bij de school, waar moeders, haast waanzinnig van smart, en vaders, die de tranen over de wangen stroomen, zoeken naar hun omgekomen schat. De toestand is onbeschrijfelijk, de ellende en droefheid kent geen grenzen. Het vinden van hun kinderen tusschen deze lijkjes wordt den ouders bovendien vooral bemoeilijkt door de vele verminkingen en doordat de kleeren der meeste kinderen totaal verscheurd en wegge rukt zijn tengevolge der explosie en de neer stortende stukken puin. Vijfhonderd arbeiders van de petroleum maatschappij zijn belast met de reddingswerk zaamheden. De politie heeft het terrein van de ramp willen afzetten, doch dit gelukte haar met de grootste moeite slechts ten deele. Vrouwen en mannen willen zich niet van de plaats laten verwijderen, waar zij hun kinderen weten te zijn omgekomen. De school bestond uit twee vleugels, waarvan er één vrijwel volkomen verwoest is, daar de wanden odor de enorme kracht van de ont ploffing naar buiten werden gedrukt, en het geheele dak van het twee verdiepingen tellende gebouw neerkwam op de 700 kinderen, die zich daar bevonden. De andere vleugel van het gebouw, welke reeds door de leerlingen was verlaten, werd slechts licht beschadigd. Naar wij uit zeer betrouwbare bron hernemen, zullen binnen korten tijd belangrijke werkzaamheden moeten borden verricht aan het vliegveld Schiphol. Het steeds intensievere luchtverkeer, het voortdurend zwaar der worden van de machines en de toenemende landingssnelheid, zijn Oorzaak dat het terrein in zoo slech ten toestand is geraakt, dat het op den duur onbruikbaar moet worden. Daar komt nog bij dat de grond zeer veel geleden heeft door den zwaren ^genval van den laatsten tijd. ^oor de noodige rust om de grasmat volko- te laten herstellen ontbreekt natuurlijk de v€legenheid, want het weer blijft slecht en het tjdseer moet toch doorgang vinden. De haven- ^ester, de heer W. P. M. Dellaert, heeft in j®rband met deze zorglijke situatie de nacht- dingen op Schiphol reeds moeten verbieden. tusschen. aün plannen in voorbereiding om aan alle moeilijkheden een einde te maken. Het betonnen platform zal worden uitgebreid, terwijl over het vliegveld start en landingsbanen zullen worden gelegd van twintig meter breed. Deze banen, die, reke ning houdend met den heerschenden wind in verschillende richtingen zullen gaan, wor den vervaardigd uit asphalt. Betonnen banen komen niet in aanmerking, omdat het dek absoluut waterdicht moet zijn. Het aanleggen van deze aspihaltbanen is een zeer moeilijk werk, want zij moeten geheel in het veld uitgegraven worden. Daar het verkeer geregeld doorgang moet vinden en bovendien het asphalteeren 's winters niet mogelijk is, zal de uitvoering van deze werkzaamheden verre van gemakkelijk zijn. Men rekent er dan ook op, dat met het geheele werk twee jaren zullen verloopen. Naar schatting zal de uitvoering van deze kostbare plannen niet minder dan twee mil lioen gulden vergen. Met de uitwerking der plannen wordt de grootst mogelijke spoed betracht. De behande ling in den gemeenteraad kan zeer binnenkort tegemoet worden gezien. LONDEN, 18 Mrt. (D.N.B.) De hoofddi recteur van de Imperial Airways heeft gisteren aan een speciale commissie uit het Lagerhuis voorgesteld, het vliegveld Croydon te verplaat sen naar Lullingstone in het graafschap Kent, wegens den voortdurenden mist op Croydon. De Daily Telegraph weet hieraan toe te voegen, dat het ministerie van luchtvaart zich nog niet bereid verklaard heeft met dit voorstel in te stemmen, Verwachting: meest matige Zuid-Weste- lijke tot Zuidelijken wind, zwaar be- wolkt met tijdelijke opklaring, waarschijn- lijk enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: weinig veran- dering. illlllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllHIIIUIIIIIII^ VATICAANSTAD, 18 Mrt. Onze Romeinsche correspondent seint ons naar aanleiding van de nieuwe encycliek van den H. Vader tegen het communisme nog de volgende bijzonder heden: De encycliek „Divini Redemptoris", gericht tegen het atheïstische communisme, is heden avond in de Italiaansche taal door de Osser- vatore Romano gepubliceerd. De Latijnsche publicatie zal nog volgen. De nieuwe encycliek is een omvangrijk docu ment, dat zeer systematisch en ovérzichteljjk is ingedeeld in een inleiding, vijf hoofdstukken en een conclusie, welke tezamen 82 genummerde paragraphen omvatten. De eerste lezing van dit pauselijk docu ment leert, dat hier een waarlijk magistraal Ieerschrijven van den H. Vader wordt ge geven, dat ook onder de encyclieken een meesterwerk mag heeten. De encycliek bepaalt zich niet tot een aan klacht tegen de verwoestingen, die het god- looze communisme aanricht, maar zij laat te vens op een uiteenzetting van communistische theorieën een even leerrijke en positieve uit eenzetting van de christelijke grondgedachten volgen, die de menschelijke samenleving be- heerschen. De in de encycliek neergelegde beginselen en richtlijnen beschrijven dus niet alleen de be strijding van het communisme, doch geven te vens positieve normen voor de gezondheid van de christelijke samenleving en maatschappij. In het bijzonder stelt de encycliek op plechtige wijze den katholieken geloovigen de vordering krachtig mee te werken aan de sociale recht vaardigheid in de moderne samen leving. Aldus treedt deze encycliek in één rij met de encyclieken „Rerum No varum" en „Quadragesimo Anno De encycliek „Divini Redemptoris" kan reeds nu één van de grootste Pauselijke leerbrieven van deze eeuw genoemd worden. V KAIRO, 18 Maart (Reuter) Studenten zijn vanmorgen in Giza en Kairo in bot sing gekomen met de politie. Er ontstonden vechtpartijen in de universi- teitswijk aan de overzijde van den Nijl. De po litie van Giza heeft Kairo verzocht politie mannen derwaarts te zenden. De aankomst van deze politie heeft uitbreiding der ongeregeld heden voorkoman. Andere groepen studenten trokken door de straten van Kairo en deden een aanval op de bureaux van het dagblad „Rosael Yoessef". Drie politieagenten zijn licht gewond. Negen studenten liepen eveneens verwondingen op: twee hunner verkeeren in ernstigen toestand. De nieuwe encycliek van den H. Vader één der grootste Pauselijke leerbrieven van deze eeuw. Ontzettende ramp in Texas; honderden kinde ren omgekomen door een ketelontploffing. PARIJS, 18 Maart. De halve-dag- staking heeft tot resultaat gehad, dat het verkeer volkomen en het bedrijfs leven vrijwel volkomen werd stilge legd voor den vollen tijd, welken de communisten hadden bevolen. De ontstellende les der halve-dag-staking te Parijs; oppermachtige willekeur der communis ten ontwricht het geheele bedrijfsleven. De nota van de Spaansche regeering te Valen cia, om rechten in Spaansch-Marokko af te staan tegenover hulp in den burgeroorlog, ver wekt te Londen een verrassing. De strijd aan het front van Guadalajara op be vel van generaal Franco vertraagd door het slechte weer. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp in zake verbindend- en onverjbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten afgehan deld; heden eindstemming. Voor de regeering-Blum moet dit hernieuwde bewijs van de oppermacht der communistische willekeur wel de onaangenaamste herinnering vormen aan haar afhankelijkheid van de volks massa en de losheid van haar bestaanszekerheid. Zooals reeds aangegeven hebben talrijke, zij het niet ernstige, incidenten zich vanmorgen op verschillende punten in de hoofdstad voorge daan. Ond^r de voornaamste worden gerekend die bij het Gare du Nord, waar betoogers be stelwagens hebben aangehouden en eenige taxi's, terwijl zij tevens beletten, dat voorraden naar eenige restaurants werden vervoerd. Bij de poort Saint Denis en die van St. Martin vormden zich eenige groepen manifestanten, die door de politie uiteengedreven werden. Eeni ge meters verder kwamen de groepen weer bijeen. Er werd toen een aantal arrestaties ver richt wegens weigering gehoor te geven aan het bevel tot doorloopen. In de bouwindustrie, op de terreinen der ten toonstelling, in de metaalfabriek en op de slachtplaatsen van Vaugirard was de staking algemeen. De staking was gedeeltelijk op de markt van la Villette en in de centrale markt hallen. De levensmiddelenzaken bleven open. Vanmiddag is het werk over het algemeen overal hervat. In enkele metaalwarénfa- brieken konden de arbeiders om technische redenen nog niet aan het werk gaan. In verband hiermede heeft men bij die fabrie ken, het betrof, o.m. werkplaatsen van Renault en Citroen, delegaties uit het personeel naar de directie gezonden, waar de directe heropening werd gevraagd. Daar de directies aan dit verzoek geen gevolg hebben gegeven, hebben de arbeiders het werk gestaakt. Op de tentoonstellingsterreinen is het werk om drie uur vanmiddag hervat. Stand op Vrijdag 1 uur v.m. 750.2 Vorige stand: 753.4 Uit de talrijke, zü het dan ook niet ernstige incidenten, blijkt, dat de gehoorzaamheid niet feilloos is geweest. Talloozen zuilen gebukt zijn voor den dwang en gehoorzaamden uit angst voor de gevolgen; sommigen verzetten zich en trachtten werk te verrichten, wat hun spoedigst onmogelijk werd gemaakt. Na de Waterstaatsbegrooting behandeld te heb ben, is de Eerste Kamer begonnen met de be grooting van het Verkeersfonds. Consumptiemelk-regeling voor 193738. Het Prinselijk Paar vertrekt vermoedelijk Maandag uit Mittersill. De incidenten op de Place de la Bourse had den plaats half twaalf en twaalf uur. Betoogers die van de Place de la Republique kwamen en uit de rue Vivienne, posteerden zich een oogen- blik voor de hekken van de beurs en stootten daar verschillende kreten uit. Er ontstonden eenige woordenwisselingen tusschen de mani festanten en de bodes, die op de treden voor de beurs voor de hekken stonden opgesteld. Sommigen zongen de Internationale, anderen de Marseillaise. Eenig gedrang en geduw volgde. Twee betoogers werden opgebracht. Om twaalf uur dreef de politie de nieuwsgierigen uiteen en op dat oogenblik begonnen Metro en auto busdiensten ook weer te functionneeren, zoo dat de orde vrij spoedig en gemakkelijk her steld werd. Om elf uur reeds, dus nog een vol uur vóór de staking mocht beëindigd worden, begonnen langzamerhand steeds meer taxi's in de hoofd straten te verschijnen. Toen ook de autobussen en de metrotreinen weer gingen rijden be stormden drommen voetgangers de verkeers middelen en al spoedig hernam Parijs zijn ge bruikelijk aanzien. De Amerikaansche minister van Marine heeft een inschrijving geopend onder de particuliere scheepswerven voor den bouw van het eerste slagschip van 35.000 ton. De kosten zullen ko men op ongeveer zestig millioen dollar. Het tweede slagschip van het vlootprogram van 1937 wordt door de scheepswerven der Ameri kaansche marine gebouwd. Intusschen is de ontstellende les van deze staking, in de Parjjsche hoofdstad wel op de eerste plaats deze, dat de communisten over de middelen beschikken, om, wanneer zij maar wenschen, het geheele bedrijfsleven lam te slaan en de economische structuur, ook in de Fransche hoofdstad, volkomen te ontwrichten. New-Yorksche Beurs: Slot lager. O

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1