Verspreiden de rooden met opzet onjuiste berichten? De angst van Léon Blum Het nieuws van heden De ramp in Texas Duitsch gestook tegen Oostenrijk Grandi voor Italië bij de kroning EEN ROUWDIENST VOOR ABESSINIÈRS DE BAROMETER iVEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 20 MAART 1937 OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAG Bi AD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ,DE SP AARNEST AD, HAARLEM - TEiEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20469 Staat van beleg door den gouver neur afgekondigd Oostenrijk verdedigt zich krachtig tegen nieuwe verstoring van den persvrede Een slechte afvaart van de Rex De val van Brihuega beslist ontkend De geweldige aanvallen der rooden zouden slechts wan hopige reacties zijn Zes uur zware strijd in de universiteitswijk De Goede Week in Sevilla Daarom beperking van politieke bijeenkomsten Ontsnapt in een hollen boom als kano Dobberend op een zee, die wemelt van de haaien De Negus woont de plechtigheid lh dé SI. G'é'óVgé-kerk bij Een felle rede van den deken van Winchester Paderewski's toestand bevredigend Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiui| Reeds zijn 21 Noorsche schepen aangehouden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen rege! 50 ct., tnoez. mededeelingen 50 cent; Idem op peg. één 65 cent per regel. 01} contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zJe de rubriek. NEW LONDON, 19 Mrt. (Havas). De na sporingen om de lijken terug te vinden der slachtoffers van de ramp, duren nog steeds voort. Tot nu toe heeft men 475 deerlijk verminkte lijken uit het -puin te voorschijn gehaald. Van deze lijken zijn 17 van onder wijzers. Voorts zijn tal van gewonden ge borgen. Vele ouders zijn nog in het onzekere om trent hun schoolgaande kinderen. De autoriteiten verwachten tegen den avond biet de bergingswerkzaamheden gereed te ko llen. De gouverneur van Texas heeft de na tionale garde gemobiliseerd om de orde in de stad te herstellen en den staat van beleg doen «kondigen. De politie zal door $e nationale Sarde worden vervangen. Het aantal dooden is tot boven de 500 gestegen. LONDEN, 19 Maart. De Engelsche bladen melden, dat de Duitsche pers de Oostenrijk- sche regeering verwijt, een perscampagne tegen Duitschland toe te laten en zelfs aan te moedigen, in strijd met de overeenkomst van Juli. Vooral de Wiener Telegraf, die als 'n joodsch bgitatieblad beschreven wordt, moet het ontgel den. Het blad heeft gemeld, dat dr. Dietrich, de bat.-soc. perschef, gearresteerd is, omdat hij inder den invloed van alcohol onbehoorlijke op merkingen over Hitier en de partij zou hebben Semaakt. De Duitsche pers verklaart, dat dit Wicht volkomen onwaar is. Verder zou de Oostenrijksche pers bericht bebben, dat dagelijks duizenden Duitsche ar beiders gearresteerd worden en dat enorme be dragen in de fabrieken worden ingezameld voor bet Spaansche volksfront. De Angriff schrijft, dat de Oostenrijksche re dering, indien zij niet ingrijpt, een zeer ge vaarlijk spel speelt, want men zou het publiek gemakkelijk kunnen inlichten over de corruptie zaken in Oostenrijk, waarmede groote bedragen, behoorende aan de openbare kas, gemoeid zijn. In Oostenrijk wordt deze campagne der Duitsche bladen tegen de Oostenrijksche Pers in heftige termen door de Politische Korrespondcnz veroordeeld. De pogingen, die Oostenrijk in het werk stelt om den pers vrede te bewaren, aldus het orgaan, worden belemmerd door de Duitsche houding. .Terwijl de Duitsche klachten betrekking heb- P^h op Oostenrijksche bladen, die niet in ver binding met de regeering staan, doet de groote Vicieuze Duitsche pers dagelijks aanvallen op p>stenrijk zonder voor leugen en laster terug 7 deinzen. Het is onmogelijk de campagne te- enkele Weensche bladen tot de geheele Oostenrijksche pers uit te breiden. De Oostenrijksche pers streeft naar het be- boud van den vrede, maar zij kan de onwel- zullende houding der Duitsche bladen niet tole reren en geen eenzijdige concessies doen. schip te New York tegen een kademuur gedreven jjbtEW YORK, 19 Maart. (Reuter) Het Ita- j^ansche mailschip Rex is hedenmiddag, toen s'.et op het punt stond te vertrekken, door den c ®rben wind en den vloed tegen den kademuur ««dreven. voorsteven en het promenadedek van het 3 werden beschadigd, doch het schip hoos baci Zoodra de sleepbooten het losgetrokken Vijf ?en- De schade aan den kademuur wordt op duizend dollar geraamd, Een beeld van de verwoesting van het ontploffingsramp zulk een ontzettend en in den omtrek wonende arbeiders heeft offers, die uit de puinhoopen geborgen wo doodelijke angst, dat ook hun kind zal Overstelpend leed en diepe rouw heerschen zijn schepter schoolgebouw te New Londen, waar de leed over vrijwel alle gezinnen der daar gebracht. Nog groeit het aantal slacht- rden, telkens zijn er andere ouders, wier zijn omgekomen, tot zekerheid wordt, op de plaats, waar de dood zoo vreeselijk heeft gezwaaid (Telegrafisch overgebrachte foto) Hoewel de rooden met grooten op hef mededeelen, dat zij bij hun geweldige tegenaanvallen ten Noor den van Guadalajara ook groote suc cessen hebben geboekt en zelfs Bri huega zouden hebben heroverd, wordt dit door alle nationalistische zenders ten sterkste ontkend. Een van het front gekomen officier der recht- schen verklaarde aan een specialen correspon dent van Havas met allen nadruk: „Al deze ge weldige krijgjsmanoeuvres der linkschen zjjn slechts reacties. De regeeringstroepen namelijk zetten alles op het spel en zenden hun troepen naar de linies hunner tegenstanders zonder duidelijk, doel, alleen in de hoop een zwak punt in de rechtsche linies te vinden, om al is het ook slechts enkele winst te kunnen berichten." De generale staf van generaal Mola is echter niet verrast en heeft de slagen van de rooden alle weten af te weren. Het front van Guadalajara is ook gisteren het tooneel geweest van een aanval der regee ringstroepen bij de rivier Tajuria en de rivier Badiel, evenwijdig aan den weg naar Aragon. De rooden brachten ontzaglijk veel troepen in het veld en dirigeerden den geheelen dag tal rijke versterkingen naar het front. Deze operatie der rooden was de belangrijk ste sedert het begin van het offensief op Gua dalajara. De aanval begon met een actie van talrijke secties gemotoriseerde troepen, snelle tanks en zware op auto's gemonteerde mitrail leurs, waarmede getracht werd de rechtsche li nies te doorboren. De aanval werd evenwel afgeslagen door ge schutvuur en spervuur van mitrailleurs en vliegtuigen der rechtschen. De regeeringstroepen hebben gisteren in de Universiteitswjjk te Madrid een aanval ondernomen, die zes uur duurde. Zij slaag den er niet in vasten voet te krijgen in de rechtsche stellingen. De rooden verloren 300 dooden en een groot aantal gewonden. Van het overige front van Madrid en van de Jara-ma is niets opvallends te melden.. Eenige granaten van de rechtsche artillerie zijn gisteren op de hoofdstad neergekomen, zonder dat ze veel schade aanrichtten. Naar gemeld wordt zijn één persoon gedood en dfie ernstig gewond. In heel de stad Sevilla zijn tal van aanplak biljetten opgehangen, die betrekking hfebben op de viering der H.H. Geheimen gedurende de Goede Week. De geloovigen worden aange spoord om stipt de Vastenwet te onderhouden en in zoo groot mogelijken getale de Liturgi sche Diensten van de Goede Week bij te wo nen. Door.de Katholieke Jeugdvereenigingen-züji op ruimeschaal kleine boekjes verspreid met de gebeden die in de Goede Week verricht wor den. De radiolezingen en de artikelen in de dag bladen over de beteekenis der ceremoniën van de Goede Week te Sevilla hebben in de vrijge maakte gebieden een buitengewoon levendige belangstelling gewekt. Het welslagen van de wereld tentoonstelling mag in geen geval worden bedreigd PARIJS, 19 Maart. (Havas) Léon Blum heeft in een bijeenkomst met de „délégation des gauches" gesproken over de gebeurtenis sen te Clichy en over de botsingen tusschen de politie en de betoogers. Hij zeide met name, dat hij Dinsdag in de Kamer een dringend beroep zou doen op alle partijen, met inbegrip van de twee meerderheidspartijen om te komen tot een vermindering van het aantal politieke ver gaderingen tijdens den duur der tentoon stelling, om rustige atmosfeer te scheppen, welke onontbeerlijk is voor succes en om van de organisaties der rechterzijde te ver krijgen, dat zij zullen afzien van iedere be tooging. Deze meening was door Hymans gesteund in een antwoord aan Jaubert, die voor den duur van zes maanden alle politieke vergaderingen wilde verbieden. Léon Blum merkte op, dat een dergelijk ver bod in strijd was met de wetten op de vrijheid van vergaderen. Ten aanzien van de Fransche sociale partij hernieuwde Blum zijn verklaring, dat het on derzoek naar de heroprichting van de ontbon den strijdhonden zoo goed als gesloten was, dat evenwel als gevolg van de jongste gebeurtenis sen eenigen tijd moest worden gewacht aleer conclusies mochten worden getrokken. Betoogingsgevaar bij de begrafenis Sellier vestigde de aandacht der regeering op de begrafenissen der slachtoffers en op het gevaar, dat de handhaving der orde onder honderdduizenden betoogers mede bracht. Het debat over de gebeurtenissen te Clichy zal pas na de begrafenissen der slachtoffers werden gehouden. Het staat wel vast, dat er toch over de alge- meene staking van gisteren in de Kamer inter pellaties zullen worden gehouden. Tixier Vignan- T Dezer dagen bracht koning George II van Griekenland een bezoek aan het eiland Kreta, waar hem van de zijde der bevolking een allerhartelijkste ontvangst ten deel viel Een nieuwe Poolsche postzegel voor de winterhulp-actie RECIFE, 19 Maart. Vier tot langdurige straf fen veroordeelde misdadigers zijn in een kano, die uit een uitgeholden boomstam vervaardigd was, uit de oudste Braziliaansche strafkolonie op Fernando Noronha ontsnapt. Het is de vraag, of zij er in zullen slagen het vasteland te bereiken, daar zij over een gedeelte van de zee moeten peddelen, dat van de haaien wemelt. Intusschen wordt aan de kust scherp de wacht gehouden door de politie, teneinde de vluchte lingen, wanneer zij aan land mochten komen, op te vangen. Geen speciale missie, doch ver tegenwoordiging door den ambassadeur te Londen LONDEN, 19 Mrt. (Havas). Naar aanleiding van de verklaring van Mussolini, dat Italië geen delegatie naar de kroningsplechtigheden te Londen zal zenden, wordt van officieele zijde aan Havas medegedeeld, dat de Britsche re geering reeds mondeling was gewaarschuwd, dat de overkomst van een delegatie onwaar schijnlijk was, doch dat geen enkele schrifte lijke mededseling was ontvangen. Het besluit der Italiaansche regeering be- teekent, naar men in Britsche kringen meent, niet, dat er geen Italiaansche ver tegenwoordiger bij de kroning tegenwoordig zal zijn. Een aantal landen, die geen speciale missie kunnen zenden, zal namelijk vertegenwoordigd zijn door ambassadeurs of gezanten, die tot „speciaal afgezant en hoofd der delegatie" be noemd zullen worden. De Italiaansche gezant Grandi zal vol gens officieele mededeeling Italië bij de plechtigheid in de Westminster-abdij ver tegenwoordigen. Ook door Reuter wordt uit Londen dezelfde mededeeling verstrekt. court van de democratische alliantie zal inter- pelleeren over de maatregelen, die de regeering denkt te nemen tegen de vakvereenigingen, die de staking hebben uitgeroepen, terwijl Delaunay (democrate populaire) een gelijke interpellatie zal aanvragen. Naar Havas verneemt, heeft Blum ver klaard, dat hij het parlement niet op recès zal laten gaan, alvorens over de jongste gebeurtenissen is gesproken, indien de op positie daarom vraagt, en alvorens een for- meele en duidelijke uitspraak van alle frac ties der meerderheid te hebben verkregen. Blum heeft verder aan de socialistische frac tie eenige inlichtingen verstrekt over de eerste resultaten van het onderzoek te Clichy. Bij het begin der incidenten zijn de betoogers geleid in de richting van de Place du Marché te Clichy, ten einde te voorkomen, dat zij in de nabijheid van de bioscoop kwamen, waar de Parti Social Francais een film vertoonde. Het verder trekken van den stoet werd echter be let door een aantal personen, wier identiteit nog niet is vastgesteld en die er in slaagden de be toogers te laten terugkeeren in de richting, van waar zij waren gekomen, zoodat de omgeving van de bioscoop niet ontruimd kon worden. De premier wees er op, dat een einde ge maakt moet worden aan de agitatie der poli tieke groepen en de tegen-agitatie, die er het gevolg van is. Het is niet mogelijk betoogingen van politieke partijen te verbieden, indien zij wettig zijn. Er is geen enkele uitspraak van een rechtbank, dat de Partij Social Francais onwet tig is; het onderzoek te dien aanzien is nog niet afgeloopen. LONDEN, 19 Mrt. (Reuter). In de St. George-kerk te Bloemsbury, heeft gisteren onder zeer groote belangstelling een rouw dienst plaats gehad voor alle mannen, vrouwen en kinderen, die in den Abes- sinischen oorlog om het leven zijn gekomen. Buitengewoon veel Britsche geestelijken wa ren aanwezig, terwijl Haile Selassie tegenwoor dig was in gezelschap van ras Kassa en mi nister Herouy. De deken van Winchester, die de predicatie hield, zeide o.m.: „Ik geloof, dat er geen Engelschman is, die niet van schaamte bloost, wanneer hij terug denkt aan de gebeurtenissen van het vorig jaar, want niet alleen de vijanden van Abes- sinië, maar ook zijn vrienden, niet alleen de brutale indringer, maar ook degenen die be loofd hadden het land te verdedigen, hebben deel gehad, aan den ondergang van Abessinië. Slechts weinigen zullen niet beseffen, dat wij of niet hadden moeten beloven, öf had den moeten volbrengen, hetgeen wij beloofd hadden. Ons land heeft deel gehad in de verant woordelijkheid voor wat er geschied is en wij kunnen slechts tot God naderen met een gebed om vergeving op de lippen. De wet der menschelijkheid, zoo ontzettend door Italië geschonden, geldt nog steeds. De heerscher over Italië gelooft, dat hij een Cae sar is, maar hij is het volledige evenbeeld van den Assyrischen keizer Antichus, dien men „den schitterende" noemde, doch wiens bijnaam „de dwaas" was. Ieder, die de Italianen kent, zal toegeven, dat zij van nature een vriendelijk en vreed zaam volk zijn en hun onbeschaafd en wild optreden in Abessinië, Libye en Spanje, dat doet herinneren aan de wreedheden, waarvan de Armeniërs het slachtoffer zijn geweest, kan slechts zóó verklaard worden, dat zij bevangen zijn van een geest van bovenmenschelijke slechtheid." De Negus zat gedurende den dienst met ge bogen hoofd. Toen hij de kerk verliet, verza melde "zich een groote menigte om zijn auto. Italiaansch protest De Italiaansche bladen maken met veront waardiging melding van de „lasterlijke be schuldigingen" die „de krankzinnige kanunnik van Winchester" aan het adres van Italië heeft geuit tijdens den dienst in St. Georgekerk te Londen. WARSCHAU, 19 Mrt. (PAT) Sommige bladen hebben alarmeerende berichten gepubliceerd over den gezondheidstoestand van Paderewski. Het agentschap PAT' publiceert thans een of ficieel bulletin, dat is medegedeeld door den geneesheer, die Paderewski te Morges in Zwitserland behandelt en waarin hij verklaart, dat de kunstenaar lijdt aan een lichte bron chitis, zonder koorts. Over het algemeen is de gezondheidstoestand bevredigend. Het aantal dooden bij de ontzettende ramp in Texas reeds tot boven de 500 gestegen. De rooden zouden met opzet onjuiste berichten over successen verspreiden; de val van Brihuega door de rechtschen beslist ontkend. De Fransche regeering wenscht het welslagen der wereldexpositie door onrust in het land niet bedreigd te zien. Italië wordt niet door een speciale mis sie, doch door den ambassadeur Grandi bjj de kroningsfeesten vertegenwoordigd. Te Londen had een rouwdienst plaats voor omgekomen Abessiniërs; felle rede van den deken van Winchester. De nota van Valencia zou geen militairen bij stand gevraagd hebben. Oostenrijksche bladen verdedigen zich tegen Duitsche pogingen den persvrede te verstoren. Begrootingen van Verkeers- en Zuïderzeefonds door de Eerste Kamer goedgekeurd. De Tweede Kamer is Vrijdag erin geslaagd de geheele agenda af te werken. Man bij twist gedood te Ede. New Yorksche Beurs: Stemming gedrukt. O Telkens weer.... Wij gingen in den geest den weg langs Golgothaen er kwam weer zin in ons hart over eigene leven van Christus-miskenning. Zóó nabij den Kruisberg maken we het beste voor nemen om een nieuw bestaan te be ginnen en gein levensbeschouwing kent die weldoende kracht gelijk de katholieke gedachte, welke na de be lijdenis en vergiffenis der zonden ons doet opstaan als nieuwe menschen die al het misdane weggeworpen heb ben verre van zich, om het betere in zicht en een schoonere levenspractijk ie volgen. We schrikken evenwel van ons zelf wanneer we nagaan hoe vaak we de beste voornemens vormden doch telkens weer, telkens weer terug vielen in oude fouten. Dat „telkens weer" is zoo'n mistroostig iets. Het doet ons twijfelen aan de oprechtheid van ons voornemen, aan de wezenlijk heid van onzen wil ten goede. En daarom dienen we ons zelf over dat „telkens weer" ernstig te onderhou den. We mogen nooit wanhopen, maar we mogen evenmin vermetel vertrou wen. En vermetel vertrouwen is het als we telkens weer terugvallen in dezelfde misdragingen, denkend dat we toch nog wél weer de gelegenheid krijgen tot verbeteren. Verwachting: Zwakke tot matigen Zuid- oostelijke tot Oostelijken wind, zwaar be- wolkt met tijdelijke opklaring, wellicht enkele regenbuien, weinig verandering in ES temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig veran- E dering. ri flIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIillllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllUl w Scherp protest der regeering bij generaal Franco LONDEN, 19 Mrt. De .Daily Telegraph" verneemt uit Oslo, dat het Noorsche schip „Vi gor", dat 1518 ton meet en met een lading sinaasappelen op weg was van Jaffa naar Southampton, in de Straat van Gibraltar door een schip van Franco is aangehouden. Dit is het 2lste Noorsche schip, dat in de Spaansche wateren gepraaid is. Het Noorsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft generaal Franco een fel protest doen toekomen, waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat de „Vigor", evenals vele der vroeger aangehouden schepen, geen Spaansche kustplaatsen aandoet. Het „Arbeiderbladet" meldt, dat de regeering samenwerking met de andere Scandinavische regeeringen zoekt, ten einde te kunnen optre den tegen de daden van zeerooverij door de zeemacht der rechtschen. Ook zou de regeering te Londen informeeren, of het mogelijk is, dat Noorsche schepen deel uitmaken van Britsche convooien. Stand op Zaterdag 1 uur v.m. 753.6 Vorige stand 7£4.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1