Bij het scheiden van de markt i REEKS WETSONTWERPEN AFGEDAAN L VERKEERSREGLEMENT OP KOMST uit het duitsch ZATERDAG 20 MAART 1937 TWEEDE KAMER De post van f 83.500 voor de commissaristvoning te Haarlem geschrapt Betere verdeeling van den arbeid Wijziging Crisispachtwet Maatregelen inzake Spanje DE NIEUW-AMSTERDAM Kunstvoorwerp zal worden aangeboden Het Program van Actie der R.K.S.P. Internationaal Zuivelcongres DE HOP NAAR NEDERLAND Tweede Douglas Dc 3 voor de K. L. M. 36-jarige trouwe dienst Zuiderzeewerken Kerkbanken dicht gespijkerd Een bericht van Vova tot de juiste proporties teruggebracht EERSTE KAMER Voor de kwestie van het spoorweg pensioenfonds is een speciale commissie noodig De hoofdstad zonder water Brug bij Geldermalsen Zuiderzeefonds Man bij twist gedood HAKENKRUISVLAG OMLAAG GEHAALD Dader tot drie weken gevangenis straf veroordeeld Dader heeft bekend BRANDSTICHTINGEN TE VEENHUIZEN Twee verdachten voor de recht bank te Assen DE STAATSCOMMISSIE TOT BESTUDEERING VAN HET BANKWEZEN ZEEHONDEN GEVANGEN Verlegging schipbrug te Hedel JONGEN DOOR EEN AUTO GEGREPEN Hij stak plotseling den weg over UIT DE STAATSCOURANT Scheepvaart Onderscheidingen P. T. T. Gezantschappen DEN HAAG, 19 Maart 1937. De voortvarende Voorzitter der Tweede Kamer heeft er alles op gezet om vóór het Paaschreces met alle van belang zijnde Wetsontwerpen gereed te komen. Dat zou heden een heele toer zijn, maar niettemin Werd er in goed vertrouwen op de niet al te groote spraakzaamheid der leden nog het vrij ingewikkelde ontwerp tot wijziging Van de Ziektewet aan toegevoegd. We begonnen met een wijziging van de Crisis- jachtwet, beoogende de werkingssfeer dezer wet Wt te breiden tot overeenkomsten, aangegaan tusschen 1 Januari 1932 en 1 Januari 1937, en den duur daarvan te verlen gen tot 1 Januari 1943. De heer DROESEN (RK) vond in een amendement zijnerzijds stof voor uit voerige bespreking, maar trok het in, zoodat de zaak bleef, zooals zij was, althans volgens den mi nister moet worden Verheugend was de ver hooging van het crediet dr. W. J. Droesen voor de Werkverruiming, dat graag aanvaard werd. minister heeft berekend, dat een aanvullend Crediet voor werkverruimingsobjecten van f 33.7 Millioen het Werkfonds de beschikking zou Seven over een mooi afgerond bedrag van f 100 hhllioen, waarvan intusschen al ruim f 66.3 hiillioen geblokkeerd is. De heer VAN DEN TEMPEL (SD) kreeg van Minister SLINGENBERG toegezegd, dat voort aan bij uitzondering waterstaatswerken in Werkverschaffing zouden worden uitgevoerd. Nadat er even gepauzeerd was, vielen er twee belangrijke beslissingen: met 53 tegen 29 stemmen werd het ontwerp inzake alge meen Verbindend en Onverbindend ver klaren van collectieve arbeidscontracten aangenomen. De SDAP liet verklaren, dat zij zou tegen- "emmen, omdat de Onverbindendverklaring er hiet uitgelicht was, en voorts stemden tegen de de Staatk. Geref., de C.P., en de heeren Westerman, Sneevliet en Lingbeeki Een verrassend vroolijk moment beleefde de Kamer, toen bij de aan de ordestelling van stemming over 's heeren VAN DE BlLT'S befaamde amendement betreffende de veel te duur geachte nieuwe ambts woning van den Noord-Hollandschen Com- hiissaris der Koningin niemand stemming Verlangde en de voorzitter dus con stateerde, dat het amendement (de wei- Sering'van de f83.500) met algemeene stem men aangenomen was. De minister keek een beetje sip, en lachte Ws de bekende boer Ku rukt de Kamer op de verdere wetsont werpen los! .Ben wetsontwerp tot wijziging der Drankwet d dien zin, dat de termijn voor het overdragen _an verpachtvergunningen van den eigenaar, ^le krachtens de wet zélf moet exploiteeren, °U worden verlengd van 1 Mei 1937 tot 1-Mei 839, werd verworpen. Het moest nu maar Wdicaal uit zijn met die verpachting. t ^e gaan niet vechten in Spanje, noch voor j^htsch, noch linksch, en we zullen geen oor- gstuig, noch ook troepen van Spanje vervoeren y zullen ons blijven scharen aan de zijde der on-interventisten. De Regeering kreeg mach- Sing in dit verband alle noodige maatregelen hemen, ondanks hevig verzet van de heeren ^eevliet (RS) en Wijnkoop (CP) en met in- Chiming van den heer Westerman, die Spanje «.inbaar een wespennest acht, en van den heer harda (SDAP), die tot het uiterste aan non- 'terventie wilde vasthouden. In dit Spaansch verband vertelde Minister De graeFF, dat hij vanmorgen een tele gram gekregen had, met de mededeeling, öat onze „Hertog Hendrik", toen deze kruiser een convooi van zes Nederlandsche Schepen door de straat van Gibraltar bege leidde, 'n Spaanschen kruiser was tegen ge komen, die heel beleefd het saluut aan ons oorlogsschip had gebracht. Zoo'n kruisertje schijnt dus wel te helpen! Met een groote meerderheid werd bij zit ten en opstaan het belangrijke wetsontwerp tot betere verdeeling van den beschikbaren arbeid aangenomen. Men zal terugkeeren tot de personeelsver- houding tusschen vrouwelijke en mannelijke arbeidskrachten, zooals die bestond voor 1 Ja nuari 1934, en bij algemeenen maatregel van bestuur zal men paal en perk kunnen stellen aan al te veel vervanging van mannelijke ar-, beidskrachten door jeugdige personen. Tegen verklaarden zich door op te staan al leen de VB en Mevrouw Bakker-Nort (VD). Mevrouw De Vries-Bruins (SD) bleef, ondanks haar bestrijding van het ontwerp rustig zitten. Dat onze IJkwet sinds 1869 ietwat verouderd is, zal wel niemand, die rekening houdt met de uitbreiding van aantal en soorten meet- en weegwerktuigen, verwonderen. Zonder hoofde lijke stemming werd nu een nieuwe IJkwet aangenomen na eenige discussie. Zonder hoofdelijke stemming en zonder eeni ge beraadslaging keurde de Kamer een wijzi ging in de wet op de Inkomstenbelasting goed, welke wijziging bedoelt dubbele belasting in verband met den kinderaftrek te voorkomen. Daardoor toch zouden groote gezinnen juist be nadeeld kunnen worden, en dat was toch niet de bedoeling van kinderaftrek. Het initiatief-ontwerp van den heer Ter Laan (S. D.) voor een betere regeling der gel delijke uitkeering aan mobilisatieslachtoffers werd, na bestrijding door verschillende leden, met 39 tegen 19 stemmen verworpen. De wijziging van de Ziektewet, die beoogt eenheidspremies voor Raden van Arbeid en bedrijfsvereenigingen in te voeren, werd na eenig debat goedgekeurd. De voorzitter, prof. Aalberse, verklaarde in zijn slotrede dat tenzij er urgente kwesties on verwachts zich zouden voordoen, de Kamer niet meer voor de sluitingszitting bijeen zal worden geroepen. Hoewel het dus niet zeker is dat dit de laat ste vergadering in deze zitting is geweest, kan spr. toch niet nalaten aan de leden zijn zeer hartelijken dank te betuigen voor de wijze, waarop zij hebben willen meewerken om in een betrekkelijk klein aantal weken een zeer belang rijke en ongewoon omvangrijke agenda op de gelijke wijze af te werken. Tenslotte wenschte de voorzitter allen een zalig Paaschfeest. De scheepsmakelaar Jacq. Pierot zal aan de directie van de HollandAmerika Lijn bij ge legenheid van het van stapel loopen van haar nieuwste aanwinst, de Nieuw-Amsterdam, het geen 10 April in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin zal geschieden, een kunstvoorwerp aanbieden, dat zal worden ontworpen door den heer Eschauzier te Den Haag. Het aan te bie den voorwerp zal een decoratief karakter dragen en in het schip worden geplaatst. Reeds thans hebben zich eenige Nederlandsche passagiers opgegeven voor de trans-atlantische reis, welke de Nieuw-Amsterdam in het voorjaar van 1938 zal maken. Het Program van Actie, der R. K. Staats partij, zooals de Partijraad dit in zijn vergade ring van 27 Februari j.l. heeft vastgesteld, is thans in brochurevorm verschenen. Daarbij is afgedrukt de tekst van het Algemeen Staat kundig Program van Februari 1936. Beide pro grams vormen den grondslag van den staat kundigen arbeid der R. K. Staatspartij in de nabije en verre toekomst en verdienen als zoo danig op breede schaal te worden verspreid. De uitgave is verkrijgbaar bij het Algemeen Secretariaat der R. K. Staatspartij, Maurits- kade no. 25, Den Haag, tegen den prijs van slechts 10 ct. (Postrekening no. 692). De ministers van Landbouw en Visscherjj en Sociale Zaken hebben aangewezen als vertegen woordigers der Nederlandsche regeering op het te Berlijn in Augustus 1937 te houden elfde in ternationale zuivelcongres de heeren dr. F. E. Posthuma te 's-Gravenhage, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, leider van de delegatie; ir. H. G. A. Leignes Bakhoven te 's-Gravenhage, inspecteur van het veeteelt- en zuivelwezen aan het departement van Land bouw en Visscherij; dr. A. J. Swaving te Voor burg (Z.H.), oud-raadsadviseur aan het depar tement van Economische Zaken; A. H. van der Velde te 's-Gravenhage, inspecteur van de volksgezondheid; L. F. Britzei te Usquert, voor zitter van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond; G. J. Blink te Wassenaar, voor zitter der Vereenlging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne; ir. B. van der Burg te Wagenin- gen, hoogleeraar aan de landbouwhoogeschool; dr. W. van Dam, directeur van de scheikundige afdeeling van het rijkslandbouwproefstation te Hoorn en ir. A. H. Joustra, rijkslandbouwcon- sulent te Berlijn. Het tweede Douglas Dc3-vliegtuig voor de K.L.M. is onderweg naar Nederland. Het toe stel heeft 18 Maart de fabrieken te Santa Mo nica verlaten en zal in drie étappes naar New- York vliegen. Daar wordt het vliegtuig gede monteerd en ingescheept voor het vervoer naar ons land. Het is de Hop, de nieuwste machine voor de K.L.M.-vloot, die daar te boek staat als de PH-ALH. Heden zal aan den adjudant-onderofficier van het regiment jagers H. G. Sillje, gedetacheerd bij de achtste afdeeling van het departement van Defensie te Den Haag, de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst worden uit gereikt. Perceel 1 van de inpolderingswerken in het voormalige Zuiderzeegebied (N.O. polder, ge deelte van den Meerdijk bij Lemmer) is gegund aan de combinatie IJ. van Wijngaarden, N.V., H. J. van Staafen's grind- en baggermaat- schappij en de N.V. C. J. van der Hoeven te 's-Gravenhage voor f 3.350.000. Dit had ik toch niet ver wacht toen ze be zeiden dat de kamer stroomend water had. Holite Humour „Volk en Vaderland" meent weer eens wat ontdekt te hebben. Om bij de plattelanders in 't gevlei te komen wordt een sensationeel ver haal opgedischt over de R.K. kerk in Lent bij Nijmegen. De suggestie van Vova is deze: „In de kerk doet zich de verarming van den boeren stand ook gevoelen. De menschen kunnen, niet meer als vroeger hun bank of zitplaats huren. Geen nood, men weet raad. In Lent heeft men in de R.K. kerk de banken, waarvoor de boeren en tuinders niet meer kunnen betalen, met lat ten dichtgespijkerd. Geen geld, geen Evangelie." Een van onze redacteuren stelde ter plaatse een grondig onderzoek in. De volgende feiten kwamen vast te staan: Op 10 Mei van het vorig jaar besloot het kerkbestuur van de R.K. kerk te Lent de bankenverpachting te houden op 27 Mei. Op Zondag 17 Mei deelde Pastoor G. van Laak aan de parochie in de vroegmis ten eerste mede dat de bankenverpachting zou plaats heb ben als gewoonlijk. Ten tweede dat er evenals het voorgaande jaar wegens de crisis tien pro cent reductie gegeven zou worden. (Meer kon de kerk niet missen in verband met haar verplich tingen, zooals rentebetaling.) Nochtans zou aan hoofden van groote gezinnen hooger reductie toegestaan worden, als dit noodig was en zij zich daarvoor aan de pastorie aanmeldden. Ten slotte deelde de pastoor mede, dat na de ver pachting de niet verpachte plaatsen zouden af gesloten worden. Op 17 Mei, na het houden van de verpachting, besloot het kerkbestuur voor de niet verpachte plaatsen nog een tweede verpachting te houden en wel ten gerieve van de parochianen plaats voor plaats., Aldus geschiedde op Donder dag 21 Mei 1936. De plaatsen die ook de tweede maal niet verhuurd werden zijn op Maandag 25 Mei van een schot voorzien. Het kerkbestuur achtte dezen maatregel noodig omdat bepaalde families uit de parochie geregeld de onver- pachte plaatsen bezetten, zoodra het ophalen van het plaatsengeld (5 of 10 cent) ten einde was. Tevoren stonden zij dan achter in de kerk. Dit wekte ongenoegen bij degenen die plaatsen hadden gepacht en daarvoor hadden betaald. Dezelfde personen saboteerden ook op andere wijze het ophalen van het plaatsengeld. Van zelfsprekend gaf een en ander tot oneerbiedig heden aanleiding en tot andere ongewenschte toestanden, zoodat het kerkbestuur een radica len maatregel meende te moeten nemen. Klachten omtrent het afschotten van de on- verpachte plaatsen zijn door de parochianen niet geuit. Wel is er eenmaal daaromtrent een ano- nyme brief naar het Aartsbisdom verzonden, doch na informatie bij den Hoogeerw. Deken van Eist, die een onderzoek instelde, heeft de Bisschop verder geen stappen gedaan. Tot goed begrip van den toestand zij vermeld dat er in de kerk te Lent ook gratis banken (voor de armen) zijn en vrije plaatsen voor vreemdelingen en niet-pachters uit de parochie, die voor 5 of 10 cent van deze plaatsen gebruik mogen maken. Het bericht van „Volk en Vaderland" is met het bovenstaande tot zijn ware proporties terug gebracht. DEN HAAG, 19 Maart 1937 De Eerste Kamer is vandaag gereed ge komen met de begrootingen-1937 van het Verkeers- en Zuiderzee-fonds. Eerst was de Minister van Waterstaat aan het woord om enkele gemoedelijke Verkeers- fonös-opmerkingen gemoedelijk te beantwoor den: de onveiligheid van het verkeer vermin dert wel, nu verschillende voorschriften hun uit werking hebben. „Alcohol-vrije" chauffeurs zijn zeer gewenscht, maar hoe kan men controleeren of zoo'n man wel eens een glaasje drinkt? Méér dan twee personen naast elkaar op de fiets? de Minister zou nog eens kijken, wat er aan of liever: er tegen te doen is. Heele uniformen voor de verbaliseerende ver keerspolitie zou te duur uitkomen. Maar wat zouden de heeren zeggen van een enkele uni formpet? Een verkeersreglement is op komst. Een practische wegcode zal binnenkort het licht zien en geleidelijk zullen de regelen ten aanzien van de voorrangswegen van kracht worden. De Geldermalsener kantonrechter, de heer Kolff kreeg van den Minister de verblijdende mededeeling, dat er inderdaad goed uitzicht bestaat op bouw van de brug over de Linge bij Geldermalsen, maar 't is geen peuleschilletje: zun hartekind k. °or één mensch op de Jieele wereld moest j,.eh nummer één zijn, dan had 't leven pas hoogste waarde, had tante Agnes eens ge- en golden voor Heinz niet zijn paarden hummer één?Nu ie ver van haar weg gingen haar opeens de oogen open. Haar bezon zich ineens en verschrok. tyBad zij niet ontzettend overijld gehandeld? llaar verloving misschien niet de grootste Bevi hiheid van haar leven te noemen? Waar waren diepte, die klaarheid, die vastheid en rust, Zij vergeefs bij Heinz gezocht had en nooit ^hden? Behoorde ook hij niet tot de opper- Kkigen, die geen menschen doch „lui" waren? tybri terwijl de trein voortholde en 't afscheids- in haar ziel meer en meer door andere C^hten werd verdrongen, begreep zij steeds Rijker' dat zij beiden niet bij elkander een groot wild verlangen steeg in haar op een, die reiner, grootmoediger en onbaat- be '1,;iger was dan Heinz von Döbbelin; die haar t^j\'nd had met de groote geduldige, opoffe- rJe liefde van een vader. En zij vergeleek. Zoo was er geen ander. Zoo ridderlijk, zoo fijn voelend, zoo flink en zoo diep. Sympathie is alles, had tante Agnes dikwijls gezegd. Kate voelde, er was geen sympathieker man op heel de wereld dan oom Willy. Een won derlijke tweestrijd was in haar. Zjj vreesde hem terug te zien, had angst voor zijn heldere, ernstige, doordringende oogen, voor hem, die op den grond van haar ziel te lezen wist, die den polsslag van haar diepste zieleleven ver stond, voor wien haar heele ziel arm en naakt en koud neerlagzij sidderde voor dat terug zienen zij verlangde toch met alle kracht van haar hart naar hem. Zij stelde 't zich voor: Oh, slechts één keer nog haar gezicht tegen zijn schouder, om hem te zeggen, te fluisteren heel stil, zooals zij dik wijls had gedaan als kind: „Ik heb je lief!".... En zij voelde het diep, geheel innerlijk, zoo vol vreugde hoe men de groote waarheden van zijn leven vindtdie men altijd gekend heeft en soms in één oogenblik leert begrijpen. Hij mocht oud of jong, knap of leelijk, rijk of arm zijnhij was voor haar de eenige mensch op aarde, bij wien zij geluk en vrede en rust voor haar ziel zou vinden. Zij schokte samen. O, wat had zij gedaandat was nu voorbij! Zij behoorde nu toch bij den andere, den jon gere, zorgelooze, overmoedige, zooals zij hem altijd gewenscht had, die haar gekust had en die haar zoo weinig, zoo heel weinig be greep! Groote hemel wat zou ze doen? Wat zou daar nu uit worden?. Heinz son Döbbelin had haar jawoorden een verlangend, zij het ook heimelijke gedachte aan 'n ander was nu on eerlijk, zoolang zij zijn ring aan haar vinger droeg. Zij duwde haar vuisten tegen de oogen en dacht met samengeklemde tanden: Nu werken, totdat ik niet meer kan. Help me, goede God, barmhartige! Niet meer denken, anders word ik sck. Zoo kwam zij thuis en werd door mama en Paul met ongewone vreugde en hartelijkheid op 't staton ontvangen. 't Deed haar goed; voor den eersten keer voelde ze zich in de kleine, met meubels over laden kamers van haar moeder werkelijk thuis. Bloemen stonden op tafel. Zij vreesde, dat mama zeggen zou: Oom Wlly heeft ze gestuurd. Maar Paul verklaarde met trotsche voldoening, dat hij ze zelf bij een bloemist was gaan halen; en mama had 'n koek gebakken. In Kate's kamer hingen frissche gordijnen en alles was zoo helder en huiselijk. Dan begon 't vertellen. Kate zou van alles vertellen; mama en Paul waren zoo trotsch op den adellijken schoonzoon en zwager, die een landgoed bezat en bij de garde gediend had. Geen eenvoudige landman, maar 'n echte sport man, die wat van paarden afwist. En die na tuurlijk de edelste raspaarden op stal had. Dag en nacht droomde Paul van de beroemde „Gran- ja," die hij misschien op 'n goeden dag zou mo gen berijden. In allen ijver en alle nieuwsgierige vreugde merkten zij niet, dat Kate stiller en stiller werd. Van oom Willy geen woord. Waarom spraken de Linge zal ervoor „verlegd" moeten worden. De Regeering zal echter niet wijken! Verbetering van het treinverkeer Amsterdam- Gouda-Rotterdam zal moeilijk zijn: er komen nu eenmaal te weinig passagiers opdagen. Wel wil de Minister aan de Spoorwegen vragen, hier Dieseltreinen te laten loopen, en ook wil hij de extra-goedkoope retourbiljetten thans gel dig op het traject Amsterdam—Den Haag- Rotterdam ook geldig doen zijn op het ge- incrimineerde traject. De kwestie van het Spoorwegpensioenfonds dient eens door een speciale commissie bekeken te worden. De toestand is werkelijk penibel en het Rijk zal wel moeten bij spijkeren. Deemoedig erkende de Minister dat de las ten op 't motorverkeer te zwaar zijn, maar of en hoe hij zich een verlichting denkt, kregen wij niet te hooren. Zonder hoofdelijke stemming kreeg de Minis ter zijn begrooting binnen. Als eerste spreker bij de behandeling der be grooting van het hier genoemde fonds kwam de heer VAN DER HOEVEN (C.H.) in krasse ter men als zij meening uitspreken, dat de water voorziening van Amsterdam hoogst ernstig wordt bedreigd. Binnen enkele jaren voorziet deze pessimistische spreker een noodtoestand in Amsterdam. Die Amsterdammers schijnen ons ook gróóte water-drinkers en -verbruikers: zij gebruiken jaarlijks 12 millioen kub. meter bronwater en 14 millioen kub. meter water uit plassen, en het verbruik neemt nog steeds toe! Binnen drie jaren zal de maximum capa citeit bereikt zijn en op het IJselmeer kan Amsterdam niet meer rekenen. Daarom moest er spoed betracht worden met het rapport der Commissie voor de watervoorziening in 't Wes ten des lands. Zoo noodig zou verdere inpol dering van het IJselmeer zelfs moeten nage laten worden, en indien de Minister hem geen geruststellende verklaring kon geven, zou hij bezwaarlijk zijn stem aan de begrooting kun nen schenken. De MINISTER meende wel te mogen ver onderstellen op grond van wetenschappelijke gegevens dat de inpoldering van den N. O.- polder de Amsterdamsche watervoorziening niet zoo funest beïnvloeden zal. Deze verklaring kon het verontrust ge moed van den heer Van der Hoeven niet kal- meeren, en hij hield woord: bij de aanne ming der begrooting zonder hoofdelijke stem ming moest zijn „tegen" aangeteekend worden! Afscheid werd genomen tot Dinsdagavond na Paschen. zij niet van hem, repten zelfs niet over hem? Op 't laatst kon Kate 't verzwijgen niet langer meer Inhouden en vroeg naar hem. „O die is op reis," zei de moeder. „Wist je dat niet? Ik dacht, dat hij 't je had geschreven?" „Neen, wij schrijven elkaar niet." Kate keek in haar leege tasch, zij voelde iets warms in haar oogen kruipen.... Ze had den trouwsten vriend van haar kindsheid niet eens de gewichtigste gebeurtenis van haar leven mee gedeeld. „Zeg, weet je, Kate, ik geloof dat we binnen kort weer 'n verloving kunnen verwachten,'' meende Paul en keek liefkoozend naar 't schaal tje met koek. „Niet moeder?" „Nuop z'n minst maakt juffrouw Tanny opnieuw allerlei zinspelingen, die men onmoge lijk misverstaan kan." Kate ontwaakte uit haar verzonkenheid. „Oom Willy toch niet?" „Maar natuurlijk. Wie anders? Heb ik 't je niet altijd voorspeld; die kookt en braadt en bakt zich 'n plaatsje in zijn hart." Scheen buiten nog de zon? Waren 't nog de vriendelijke kamers van haar de gemoedelijke, met bloemen versierde koffie tafel? Hoe ontzettend grauw en troosteloos zag er opeens alles uit! Oom Willy en Tanny Melser. Dus werkelijk! Hij had een surrogaat gevon den voor tante Agnes.en haar Zij had er niet zoo'n geloof aan gehecht, toen haar moeder er vroeger over sprak. Nu sloeg de Wat wil uw man 's avonds te eten hebben? Van alles, wat ik niet in huis heb. Dublin Opinion Voor den Haagschen politierechter mr. Feith stond terecht de Apeldoomsche muzikant H. E., wien ten laste was gelegd op 19 December, den dag van ondertrouw van het vorstelijk bruids paar, een hakenkruisvlag, welke voor den gevel van een woning te Den Haag hing, naar be neden te hebben gehaald en te hebben be schadigd. Op de Bierkade n.l. hingen voor het huis van den vertegenwoordiger van de Westphalische Zeitung, den heer Otto Statius, een oranje-vlag en een hakenkruisvlag uit. Mr. P. R. Blok, requisitoir nemend, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte zes weken gevangenisstraf. De politie-rechter deed onmiddellijk uitspraak en veroordeelde E. tot drie weken gevange nisstraf. Vrijdagavond is te Ede een twist voorgeval len, waarvan een 33-jarige man het slacht offer is geworden. Bij het gezin van M. R. aan de Korte Laantjes woonde de 23-jarige ongehuwde neef F. R. in. Dicht bij, aan de Nijverheidslaan, woonde de 33-jarige J. R. R„ die, hoewel hij vader van vijf kinderen is, een verhouding met de vrcxiw van M. R. had aangeknoopt. Toen J. R. Vrijdagavond tijdens afwezig heid van M. R. diens vrouw bezocht, kwam zijn neef voor hem op. Van het eene woord kwam het andere en de twist liep zoo hoog. dat de neef een mes trok en daarmede R. zoo ernstig verwondde, dat deze spoedig overleed. De dader werd onmiddellijk gevat en in arrest gesteld. Hij heeft een volledige bekentenis af gelegd. Het lijk van den verslagene is door de politie in beslag genomen en naar het Juliana-zieken- huis te Ede vervoerd. Omtrent het gebeurde te Ede vernemen wil nader, dat R. reeds eerder was aangezegd, dat hij in de wonng van M. R. niet meèr zou wor den toegelaten. Desondanks was hij Vrtjdag- avond toch gekomen, waarop de ongelukkige twist ontstond. Een buurvrouw riep geestelijke en genees kundige hulp en assistentie van de politie in. De kapelaan kon het slachtoffer nog het H. Oliesel toedienen. Tien minuten na het ont vangen van den steek, juist toen dr. Heimans was aangekomen, gaf R. den geest. De dader, die naar den zolder was gevlucht, is hier door de politie opgespoord. Hij heeft reeds twee tuchthuisstraffen achter den rug. Hedenmorgen zal dr. Hulst uit Leiden de sectie op het lijk van den verslagene verrich ten. Voor de rechtbank te Assen had zich te ver antwoorden S. W., verpleegde te Veenhuizen 1. thans gedetineerd, verdacht van brandstichting in zijn slaapkooi op 13 Februari j.l. in de stich ting Veenhuizen. De officier achtte het bewijs van schuld ge leverd en eischte tegen verd., die reeds twaalf maal was veroordeeld, een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaar. De verdediger, mr. Bast, uit Meppel, sloot zich bij het oordeel van de rechtbank aan. Uitspraak 2 April. Voor eenzelfde feit stond terecht J. P. S., geboren te Amsterdam, eveneens verpleegde te Veenhuizen, thans gedetineerd. Verd. Was ten laste gelegd dat hij op den mor gen van 17 Februari j.l. op een zolder van een werkplaats van het tweede gesticht, waar zich een hoeveelheid brandbare krullen en fijn ge ploegd hout bevond, brand had gesticht. De officier eischte tegen dezen verdachte een gevangenisstraf voor den tijd van drie jaar. De verdediger, mr. E. E. Oosterhuis uit Assen, achtte op juridische gronden brandstichting niet bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak 2 April. Naar wij vernemen zal de Staatscommissie, welke tot taak heeft te onderzoeken of hier te lande met betrekking tot het bankwezen bij zondere wettelijke voorzieningen gewenscht zijn, op 6 April as. op het departement van Finan ciën door minister Oud worden geïnstalleerd. Vrijdag lagen ter bezichtiging aan den vischafslag te Scheveningen twee zeehonden, waarvan de zwaarste 300 pond woog. De cada vers zijn aangevoerd door de firma H. A. Kegge te Scheveningen. De dieren waren in de ha ringfuiken levend gevangen in de Waddenzee bij Terschelling. In de netten zijn ze echter gestikt. De hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat in de directie Noord-Brabant deelt mede, dat de schipbrug te Hedel op 21 Maart e.k. zal worden verlegd. Het verkeer van voer tuigen met een totaal gewicht van meer dan 6000 K.G. en van opleggers en aanhangwagens zal dien dag, vermoedelijk van 7 tot 16 uur zijn gestremd. De overtocht van het overige landverkeer ge schiedt per pontveer tegen betaling. zekerheid, dat zij hem voor altijd verloren had, als 'n onweer over haar heen. Kate schoof haar kopje terug en verliet de kamer onder 't voorwendsel, dat zij wilde gaan uitpakken. Zij maakte ook werkelijk haar koffer open en nam als verdoofd de bovenste stukken eruit en zakte dan ineens midden tusschen de uitge pakte geschenken op haar knieën, de armen op den kofferrand en haar hoofd op den kant. Alles om haar heen was ze vergeten en 't leek haar, alsof ze bij 'n geopende doodkist zat. Zij preste haar handen tegen het hart. 't Deed haar zoo'n pijn, zoo'n vreeseljjke pijn, alsof t wou stilstaan. Alsof ze zou sterven Haar voorhoofd lag zwaar op den scherpen kofferrand, zij voelde 't niet.... „Maar, Kate, wat is er nu aan de hand?" zei haar moeder bijna verschrokken, toen zij 'n half uur later in de kamer kwam. Haar broer Paul lachte en riep: „Als 'n martelares.... alsof ze 'n doornenkroon op haar vooïhoold heeft gedragen. Je bent zeker bij 't uitpakken in slaap gevallen?" Grauwe en mooie, maar hopelooze dagen volgden nu. Met zwaarder hart had nooit 'n onderwijzeres haar eerste veelbegeerde ambt aanvaard, waar op zij zich zoo verheugd had, waaraan zij in de harde moeilijke jaren van studie gedacht had met lust en liefde. Wat zij met vroolijken, eer lijken ijver en in de mooiste kleuren had ge droomdleek haar nu 'n drukkende last, een ongehoorde, büna overweldigende taak. Vrijdagmiddag is op den Groesbeekschen weg. hoek Coehoornstraat te Nijmegen de elfjarige jongen J. R., die plotseling den weg wilde oversteken en achter een auto vandaan kwam, door een anderen auto aangereden. De jongen kwarn met het hoofd tegen de bermlamp en werd toen tegen de beide koplampen geworpen. Het ventje kreeg diepe hoofdwonden. Een ge- geneesheer, die de eerste hulp verleende, con stateerde een ernstige schedelbreuk. Het jeug dige slachtoffer is naar het St. Canisiuszieken- huis overgebracht. Zijn toestand was Vrijdag avond niet zonder levensgevaar. Met ingang van 1 April 1937 is benoemd tot adjunct-inspecteur voor de scheepvaart, in vasten dienst. J. H. Th. Eerman, thans expert bij de scheepvaartinspectie te Amsterdam. Met ingang van 15 Maart is benoemd tot ad junct-expert bij de scheepvaartinspectie in vasten dienst M. J. van der Hoek te Rijswijk (Z.H.). Als bewijs van waardeering voor het bijhou den en inzenden van meteorologische journa len ten dienste van het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut zijn bij Ko ninklijk Besluit van 24 Februari 1937 de vol gende onderscheidingen toegekend: de gouden medaille aan den gezagvoerder P. C. van der Graaf, van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij; de zilveren medaille aan de gezagvoerders: J. Naerebout, van de Stoomvaart Maatschappij Java-China-Japan lijn; P. de Haan, van de Stoomvaart Maat schappij Nederland; P. Brouwer, van de Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart MIJ.; A. Meinsma, van het Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf; B. de Boer, van de Stoom vaart Maatschappij Rotterdamsche Lloyd; A. Th. L. Dolmans, van de N.V. Vereenigde Ne derlandsche Scheepvaart Maatschappij. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas- sau verbonden eere-medaille, in brons, aan: H. Heijmeriks, magazijnknecht bij de firma H. G. Hoogenboom en Zoon, te Utrecht. Met ingang van 1 April 1937 is aan den refe rendaris der posterijen, telegrafie en telefonie, C. Bicker Caarten te 's-Gravenhage (postkan toor) op zijn verzoek als 2»odanig eervol ont slag verleend. Aan den referendaris 2e klasse der poste rijen, telegrafie en telefonie A. L. Smeenk is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Bevorderd tot gezantschapssecretaris der lste klasse, de gezantschapssecretarissen der 2e klasse F. R. W. H. M. J. graaf de Marchant et d'Ansembourg, dr. J. H. van Roijen, dr. R. Flaes, jhr. H. M. van der Wijck en jhr. O. Reuchlin. Benoemd tot gezantschapssecretaris der 2e klasse de gezantschapsattaché's jhr. A. P. C. van Kamebeek en mr. C. W. A. baron van Haersolte. Tot gezantschapsattaché zijn benoemd mr. H. F. Eschauzier, mr. W. J. C. baron Gevers en mr. G. A. van Hamel. Waartoe, waartoe dat alles? Den kleinen meisjes, die met groote verwach tende kinderoogen voor haar zitten, 't één maal één bij te brengen, ze aardrijkskunde en bijbel- sche geschiedenis te leeren, ze tot menschen op voeden, ze te leeren bidden en denken en werken, opdat dan later, als ze groot geworden zijn en haar handen verlangend uitsteken naar t won dermooie leven, er iemand komt en haar leven breekt en de stukken voor haar voeten neer smijt. Of nog duizendmaal erger, wanneer zij haar leven zouden gaan, zooals zü, Kate Hein- zius, 't deed. Waartoe, waartoe dat alles? was 't refrein, 't altijd weerkeerende, altijd hetzelfde thema van haar rusteloozen, opstandigen gedachten- gang. Langzaam kropen de dagen heen. De eerste schoolweek was voorbij, nog 14 dagen, dan kwam de vacantie. En wat dan? Mama en Paul ver heugden zich al kinderlijk op de reis naar Bog- danin. En waarheen zou zij? Wat zou zij nog daarginder? Zichzelf iederen dag er meer en meer van overtuigen dat zij en Heinz niet bij el kander pasten? Of hier blijven? Hier nu verder leven als in *n dorre woestijn, onder 'n bleek grijzen hemel, geen vreugde, geen hoop, geen toekomst vóór zich.... en toezien, hoe oom Willy gelukkig werd met Tanny Melzer en aan haar zijde 't langbegeerde thuis terugvond? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3