1 CEBIJT© I INCASSO-BANK N.V. 1 GEHEEL GEBIT Haarlem, 20 Maart DE WONING VAN DEN COMMISSARIS VOORSCHOTTEN EFFECTEN SAFE-DEPOSIT Kort en volledig JAC. HEEMSKERK DE GASVERGIFTIGING IN EEN GOUDMIJN RADIO MOORS N.v St. Vincentiusbibliotheken ZATERDAG 20 MAART 1937 Gala-avond opera-muziek Tandheelkundig Instituut AGENDA Soliste: Lola van der Ben, sopraan LENTE 1937 De B.E.L.-week Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Zondag 21 Maart KRUISWEG 59 HAARLEM Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie De Graal Graalhuis Spaarne R.K. Grafische Bond Bridgeclub „Haarlem" voor R.K. Huiseigenaren COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE Sint Josephs-Gezellenvereeniging 29 personen zijn gedood en 26 worden er vermist NED. VER. VOOR LUCHT BESCHERMING Haarlemsche afdeeling opgericht HOCKEY B.M.H.C.Leiden VOETBAL LeonidasH.B.C. T.Y.B.B.V.V.IJ. H.V.C.Bloemendaal V.S.V.Overmaas RIJKSSTRAATWEG 16 vanaf f 35 - met garantie, pijn- H.V.B.-programma WIELRENNEN H.R.C. Excelsior DAMMEN VAN EMBDEN VERLIEST VAN IJMUIDEN Clubkampioenschap van Nederland De vereenigingen, die zich in den eindstrijd GRAND-HOTEL FUNCKLER Bioscopen 21 Maart Bioscopen 22 Maart Bioscopen Apotheekdiensten STAD De geschiedenis met het Huis van den Com missaris der Koningin heeft voorloopig een blij einde gevonden: onder groote hi- j^riteit heeft de Tweede Kamer zonder hoofde- 'Jke stemming het amendement van den heer v. d. Bilt om den post van f 85.000 voor den aankoop en verbouw van het Zonnehuis te Schrappen, aangenomen. De vreugde ontstond ^oor het feit, dat het voorstel van den Minis- 'er geen enkele stem verkreeg! Dit besluit zal velen Haarlemmers genoegen ooen en heeft het vertrouwen in onze Staten Generaal ongetwijfeld goed gedaan. Aanneming van het door den Minister aangevraagde ere miet zou moeilijk te verdedigen geweest zijn. j°or den heer v. d. Bilt, die in de Kamer de tat de bel aanbond en Donderdag in een stevig Gedocumenteerde rede het wetsontwerp be treed, is het een aardig succes. Maar ook door Stidere Kamerleden zijn scherpe verwijten ge acht tot den Rijksgebouwendienst en de Mi nister vocht voor een hopelooze zaak. Intusschen lezen wij in een krant, dat de •^dactie na afloop van de stemming „van de "'eest bevoegde zijde vernomen heeft, dat ten slotte het resultaat van dit besluit zal wezen, flat er nu een oplossing zal komen, die in de tkactijk duurder zal wezen, want de huur, die •Oen nu zal moeten gaan betalen, zal vermoe delijk ongeveer f 6500.bedragen, wat dus al rUim f 2000.meer is dan tot dusver het ge- Va' was." Wij willen gaarne het onze bijdragen om het Gezag hoog te houden, maar het wordt ons toch baarlijk door dergelijke uitlatingen „van. de "leest bevoegde zijde" wel moeilijk gemaakt om Geen scherpe uitdrukkingen te gebruiken. Eer bied voor de uitspraak van ons hoogste gezags- eoiiege zou den ambtenaren (die waarschijnlijk bedoeld zijn met de „bevoegde zijde") passen. Wij hebben er reeds vroeger op gewezen, dat "et zelfs voor de Tweede Kamer moeilijk is te- Gen ambtenaren op te tornen. Toen indertijd wijlen Z.Exc. Minister Ruys be Beerenbrouck een post van f 100.000 op zijn begrooting bracht voor een nieuwe woning van ben Commissaris der Koningin in Noord-Hol- 'and, heeft de Kamer duidelijk uitgesproken, bat zij daarvan niet gediend was. Z.Exc. nam ben post dan ook terug. Daarna kwamen er berichten, dat de Rijksgebouwendienst het Zonnehuis voor f 4200.— per jaar gehuurd had. 'Oor het huren van gebouwen is de toestem ming der Kamer niet noodig en het wekte sterk den schijn alsof de huurovereenkomst te- G«n de uitspraak der Kamer inging, toen bleek, bat bij de huurovereenkomst ook koop bedon gen was. Thans heeft de Kamer zich opnieuw uitge broken en reeds rijst het vermoeden, dat de boeren zich ook nu daaraan niet zullen storen. Voortaan zou het huren van een huis voor den Commissaris f 6500.kosten. Wij hopen van harte, dat dit niet gebeuren Gal. Er zijn tal van goedkoopere oplossingen. Op de eerste plaats kan van de Provincie ^oord-Holland gevraagd worden, dat zij de te- Genwoordige woning aan de Nieuwe Gracht be schikbaar blijft stellen voor een huurprijs van f 4000.per jaar. Dan is er nog het idee, dat be heer Wendelaar in de Tweede Kamer aan be hand deed: voortaan te breken met het s)'steem, dat het Rijk voor een woning zorgt, boch een som ter beschikking van den Com missaris te stellen om zelf een woning naar yJn eigen smaak te huren. De Minister heeft Waarschijnlijk tientallen aanbiedingen van buiseigenaren uit Haarlem gehad, die gaarne bereid zijn een uitstekend voor commissariswo- hlhg geschikt huis voor minder dan f 4000. buur per jaar af te staan. En als een onzer ^Zers kans ziet van den Rijksgebouwendienst e®h douceurtje te verdienen voor het aan de band doen van een goed advies, dan zou hij bunnen aanbieden op den aan het Rijk behoo renden tuin der Provinciale Griffie; langs het ''ederikspark of aan den Kleinen Houtweg, 'n Geheel nieuwe woning te bouwen voor de som van f 50.000 a f 60.000, wat aan rente en af lossing heel wat minder zal kosten dan f 6500 ber jaar. Het zou in deze omstandigheden niet te ver dedigen zijn als door den Rijksgebouwendienst Ihist de duurste oplossing zou worden gekozen, baat ons de verwachting uitspreken, dat deze bwestie geen „lijdensgeschiedenis" wordt, maar bat er wat goede wil wordt getoond. f zeer uiteenloopend karakter waren, om een goede eenheid te kunnen vormen, al was er klaarblijkelijk, in de meer bewogen gedeelten, een poging tot realistische weergave van den spel-inhoud. In zijn geheel genomen dus een concert, dat veel voldoening schonk en tal Van muzikaal- schoone momenten opleverde. J. S. Met medewerking van de Haarlemsche Or- bestvereeniging, die voor ditmaal weer eens sPeelde onder leiding van Willem Rettich, gaf be sopraan Lola van der Ben een recital van bïamatische muziek, dat vrij goed was bezocht. b>e kunstenares, een slanke verschijning in haar Glanzend witte avondjapon, die we, als ons ge- beugen ons niet bedriegt, al eens eerder hoor- ben als soliste, had zichzelf wel een zeer zware taak gesteld, door niet minder dan zes groote aHa's uit diverse opera's te wallen voordragen. Sn op een enkele uitzondering na, waarover Aanstonds, slaagde zij uitstekend in het vervul- len dier zelf opgelegde taak. Ook de volgorde 'eek ons tactisch gekozen, want naarmate de avond vorderde, geraakte de zangeres hoe lan- Ger hoe meer in-gezongen, en scheen haar eerst *"at bleek, maar fijn beschaafd sopraan-geluid, aan kracht en glans te winnen. Bij zulk een di versiteit als aria's uit Figaro's Hochzeit van Mo- *art, uit Weber's Oberon en Freischütz, uit Wagner's Lohengrin, uit Carmen van Bizet en u't Puccini's Butterfly, kon het niet uitblijven °f er was beter en best. Schakelen wij de Ha banera van Carmen uit, muziek van een genre, betwelk haar minder goed ligt, en waarvan zij boch het tempo noch het temperament sterk Mst weer te geven, dan blijven over de vijf andere aria's, die zeker heel knap werden ver dikt, en waarvan de aria van Suzanne uit Mo zart's Figaro, de aria van Rezia uit Weber's Oberon en de aria uit Madame Butterbly wel hoogtepunten vormden, getuigend van een uit wekend gecultiveerde stem-techniek, en van een intelligent-muzikale opvatting, al zou de stem ^ooral in lage en in allerhoogste ligging nog heel wat aan volume kunnen winnen. Het succes voor de zangeres was zeer groot en tal van bloemen getuigden van de bewon dering van vele toehoorders. Willem Rettich en bet orkest zorgden voor een over het algemeen Goed sluitende begeleiding en werden terecht in be hulde betrokken. Uit de drie eerstgenoemde °Pera's van Mozart en Weber dirigeerde Willem Rettich pittig en over het algemeen wel slag- aardig de Ouvertures, al hielden we in Frei- "chütz en Oberon wel eens even „ons hart vast", zooals men dat noemt, bij onverwacht boorslaan van zijn kant. Maar de musici der H. o. V. zijn geroutineerde orkestspelers, en tot déraillement komt het met hen niet zoo ®Poedig. Van eigen compositie liet Willem Ret tich een voor- en tusschenspel verklanken uit '•Honig Tod", dat ons wat te onevenwichtig van b°uw leek om te kunnen boeien, en waarin de 0rkestrale effecten en de harmoniek van al te Morgen, 21 Maart, begint de lente. Dat is niets bij zonders zult U zeggen. Ja toch wel. Deze lente van 1937 is een bijzon dere. Want Haarlem bereidt zich voor om het feest van de Lente op waar lijk grootsche wij ze te vieren. In de eerste da gen van de schoon ste maan des jaars, van de maand Mei, zal onze mooie stad haar B. E. L.-week heb ben. Haar Bloemen- En Lentevreugdeweek. Wat beoogen wij met deze week? Wij willen onze op zichzelf reeds aantrek kelijke stad, in die dagen bijzonder attractief maken, teneinde daardoor tienduizenden naar Haarlem te lokken. In een tijd, dat tienduizenden de bloemen velden rondom Haarlem per fiets, auto, tram, trein of tourincar bezoeken," zich tooiend met de schoone producten van den Kennemer- landschen bodem, in dien tijd willen wij het bloemen- en lentefeest, ook binnen Haarlems muren vieren. Wij willen die tienduizenden in Haarlems met bloemen versierdde straten en winkels brengen, in de hoop dat onze, in de jaren die achter ons liggen, zoozeer geteisterde Mid denstand daarvan moge profiteeren. Wij willen voorts toonen, dat onze Mid denstand, den druk der tijden ten spijt, zijn vertrouwen in Jhet economisch herstel niet heeft verloren, dat zijn activiteit ongebroken is en dat deze stand, nu de eerste hoopvolle teekenen van economische opleving zich baan breken, als van ouds bereid en in staat is, zijn plicht tegenover de maatschappij te ver vullen. Vandaar onze B. E. L.-week, vandaar onze Middenstands-tentoonstelling „Opbloei". Stadgenooten, Op 30 April vangt onze B. E. L.-week aan. Helpt mede dat tot een gebeurtenis voor Haarlem te maken. Bereidt U er nu reeds op voor, om de da gen van den 30sten April t.m. den 8sten Mei tot grootsch Bloemen- en Lentefeest te ma ken. Zorgt dat Uw straat, Uw gevel, Uw winkel, den geest van het Bloemen- en Lentefeest ademt. Koopt bloembakken en zet die, vol met bloemen, in Uw vensterbanken. Het kleinste onaanzienlijkste huisje kan aan den voor gevel tot een lusthof gemetamorphoseerd warden, door eenvoudige bloembakken met kleurige bloemen. Voor weinig geld is dit ideaal te bereiken. Helpt ook mede om de menschen hier heen te lokken. Schrijft Uw familieleden, Uw vrien den en kennissen, elders woorachtig, aan om in d^ B. E. L.-week hier te komen. Op deze wijze kan iedereen iiets voor de B. E. L.-week, dat is voor zijn stad, doen. Vooral de Hemelvaartsdag, die in de B. E. L.- week valt, leent zich uitstekend voor een be zoek aan Haarlem. Neemt U nu reeds voor om met Uw vrien den onze prachtige tentoonstelling „Opbloei" aan den Kleinen Houtweg te bezoeken, om in de stad te eten en in de Smulwinkels te koopen op Smuldag 4 Mei, om den Reclame- optocht te gaan zien, om aan de Ballero-actie deel te nemen, enz. enz. Laat de bel, te zieen op onze affiches en aankondigingen, een symbool zijn voor den nieuwen tijd, die wij inluiden, de tijd van hernieuwde inspanning voor een welvarend Haarlem. 20 Maart 1937. H. C. SPRENGER. zinnen voor hun Paschen zouden geschonken worden. De animo hiervoor was buitengewoon groot, getuige de opkomst der leden. Er werd dan ook weer met veel ambitie gespeeld, zoodat het bestuur na afloop kon mededeelen, dat er plm. 600 eieren geschonken konden worden. Bij het bekend worden hiervan steeg een luid ap plaus op. Programma 1: Hilversum II. Programma 2: Hilversum I. Programma 3: 8.30 Keulen, 9.05 Brussel Fransch, 10.05 Keulen, 12.20 Brussel Vlaamsch, 2.20 Brussel Fransch, 2.35 Brussel Vlaamsch, 3.10, Keulen, 5.20 Parijs PTT, 5.40 Droitwich, 6.35 Boedapest, 7.20 Keulen, 9.20 Brussel Vlaamsch, 9.50 Berlijn. Programma 4: 8.30 Brussel Vlaamsch, 10.50 Parijs Radio, 1.10 Droitwich, 3.20 London Re gional, 4.50 Droitwich, 5.20 Parijs Radio, 6.50 Droitwich, 9.30 Boedapest, 10.10 Droitwich, 11.09 Boedapest, 11.25 Parijs Radio. Programma 5: 8.3024.00 Diversen. I VERSTREKT Zondagmiddag 12 uur, kernclub voor de leden van Haarlem-Noord. Van 2—3.30 reidanscursus voor leidsters. Van 36 belangrijke bijeenkomst voor alle Graalleden die in den eersten eli twee den graad zijn ingewijd. Om 4 uur Inwijdings cursus voor de leden van Haarlem-Noord. Géén Graalkoor. Maandagavond 8.30 Reidanscursus en tooneel- cursus voor leden boven 16 jaar. Van Woensdag 24 tot en met Dinsdag 30 Maart zijn de Graalhuizen gesloten. In de Vrijdagavond gehouden buitengewone ledenvergadering, welke zich kenmerkte door een matige opkomst, sprak de hoofdbestuurder, de heer B. Leijn, over „Wat is onze taak en wat is ons belang?" Spr. besprak op de eerste plaats het doel van de organisatie, voorts de tot stand- koming van de leerlingregeling, om daarna in een duidelijk betoog, de ontwikkeling van ons grafisch bedrijf in het algemeen te bespreken. Hiertegenover moet de typograaf paraat zijn, door zich te ontwikkelen. De typograaf moet systematisch meegaan met de moderniseering van het grafisch bedrijf. De studieclub „Grafi cus" geeft leiding tot verdere ontwikkeling. Voor alle typografen is er nu gelegenheid om zich ook op katholiek terrein te ontwikkelen. Men make daar dan gebruik van, doch zich als lid op te geven. Na een dankwoord van den voorzitter aan den spreker, sprak de heer van Lier, voorz. van „Graficus", een korte en krach tige propagandistische aanbeveling voor de stu dieclub „Graficus". Klokke 10 uur werd de leer zame vergadering met gebed gesloten. Bovengenoemde vereeniging organiseerde Woensdag 17 Maart j.l. eene origineelen, on- derlingen wedstrijd. Door het bestuur was na melijk medegedeeld, dat men om eieren zou spelen, welke dan aan verschillende arme ge- In de dezer dagen onder voorzitterschap van den heer J. G. Hoffmann gehouden vergadering van de Vereeniging van Huis- en Grondeige naren „Het Eigendom" te Haarlem, afdeeling van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondernemers zijn in de bestaande vacatures tot leden van het bestuur gekozen de heeren Mr. L. G. van Dam en L. E. Kooyman. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: J. G. Hoffmann, voorzitter; Mr. L. G. van Dam, secretaris; N. Cobelens, penning meester', K. de Jong, 2e voorzitter; J. M. Bie- nerfeldt, 2e secretaris; M. Henneman en L. E. Kooyman. Mededeeling werd ontvangen van den Direc teur van Maatschappelijk Hulpbetoon, dat de regeling omtrent huurinhouding op ondersteu ning in dien zin is aangevuld, dat huurachter stand van een inmiddels door een ondersteunde verlaten woning met een gering wekelijksch be drag op de ondersteuning kan worden ingehou den, zij het slechts in zeer bijzondere gevallen. in Rekening-Courant tegen onderpand van (Financieel weekover zicht op aanvrage gratis verkrijgbaar) Loketten te huur van 5.en hooger De eerstvolgende vergadering van den Raad der gemeente Haarlem vindt plaats op Woens dag 14 April a.s. Woensdag 24 Maart geeft het Gezelschap Jan Musch één volksvoorstelling van het bekende succesblijspel ..De Sabijnsche Maagdenroof" van F. én P. von Schönthan. De Haarl. Politie-muziekver. organiseert voor haar leden, donateurs en begunstigers een feest avond op Dinsdag 30 Maart, des avonds om 8 uur, in den Haarlemschen Kegelbond. Mede werking verleent Albert Klein en Prof. Antonini. Men deelt ons mede, dat de R. K. Vakvereeni- ging van Kruideniers bijna een jaar geleden reeds op initiatief van haar geestelijken adviseur kapelaan Verheijen, zich onder de bescherming heeft gesteld van den H. Thomas Morus, zoo dat zij er zich op beroemt de „eerste" vereeni ging in dit opzicht te zijn. Of was er nog een organisatie eerder? De Heilige zal het wel niet kwalijk nemen, dunkt ons! PAASCHREIZEN 2 d. DUITSCHLAND f 16.p.p. 2 d. BELGIS 17. p.p. 2y2 d. KONINGSWINTER 23.— p.p. 2y2 d. ARDENNEN f 23.— p.p. Eerste klas hotels, prima materiaal - Vakkun dige leiding, geen paspoort. FAMILIEBEZOEK DüSSELDORF 5.50 ret. 3.25 enk. BRUSSEL f 4.50 ret. 2.75 enk. Antwerpen f 3.50 ret. 2.25 enk. Vertrek 24, 25, 26, 27, 28 Maart. Terugk. 2.5, 26, 27, 29, 30 Maart. AUTO-REISBUREAU HOUTPLEIN' TELEFOON 16448 HAARLEM-NOORI): CH. SPAAS - TEL. 16531 RIJKSSTRAATWEG 21 Centraal R. K. Pensionbureau, Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. Maandag bestemd voor godsdienstige veree- nigingen. Geen andere vergaderingen uitschrij ven. MAANDAG 22 Maart: 8.45 uur Cursus in Wijsbegeerte voor leden van G. en W. door den Zeereerw. heer pater F. J. van de Vrande, M. S. C„ in het gebouw der St. Elisabethsveree- niging, Jansstraat 49. DINSDAG 23 Maart: 2.30 uur Bestuursver gadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Bloemhofstraat. 8 uur: Rep. St. Caecilia in Geb. St. Bavo. 8.15 uur: Lezing voor Geloof en Wetenschap in den Stadsschouwburg. 8.30 uur: Cursus Leekenapostolaat in het Clubgebouw Bagijnhof, achter de St. Jozef kerk. Ten einde eikaars bezoek niet te verhinderen of te bemoeilijken,- wordt allen R. K. Vereeni- gingen verzocht vooral overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Haarlem I, Jansstraat 59 Weekagenda ZONDAG 12.3013.00 spreekuur bij Praeses, P. Krugerstraat 53; na de meditatie gelegen heid tot ontspanning; Tafeltennis Oranje-ZW.; 8.45 derde les van aspirantencursus; regeling van verderen cursus. MAANDAG 8.00 prijsuitreiking van teeken- school; 8.00 tooneelrepetitie voor donateurs avonden. N. B. Deze heeft plaats in het Jeugd- gebouw Tugelastraat; 8.00 damclub T. E. P. DINSDAG 9.00 schola cantorum. WOENSDAG wegens biechten voor den Wit ten Donderdag vervalt de verplichte avond; gebouw echter om 8 uur geopend. VRIJDAG biljartwedstrijd HillegomHaar lem I. ZATERDAG 8.00 tafeltennis Oranje-Zwart. N. B. Dit jaar zijn de donateursavonden op 6, 8, 9 en 11 April. JOHANNESBURG, 20 Mrt. (Reuter)Ten gevolge van de gasvergiftiging in de Sim mer Jack goudmijn zijn volgens officieele opgave 29 personen om het leven gekomen, 26 personen worden vermist; 50 zijn in het ziekenhuis opgenomen. Van sommige aan getasten is de toestand critiek. Behalve deze Inlandsche slachtoffers zijn nog 29 Europeanen opgenomen, doch hun toestand is niet ernstig. Onder voorzitterschap van ir. C. Wolterbeek, president van het voorloopig comité, werd gis teravond in de tuinzaal van het Concertgebouw een propaganda-avond gehouden om te komen tot de oprichting van een Haarlemsche afdee ling van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. "De eere-voorzitter van het Comité, burgemeester C. Maarschalk van Eg- mond en Rinnegom, had aan de bestuurstafel plaats genomen. De Commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, sprak als eerste over de overheids taak in verband met de luchtbescherming. Onder een hoofdleiding, door den burgemees ter aan te wijzen, aldus spr., moet een uitge breide werkverdeeling zijn georganiseerd. In oorlogstijd moet de luchtbescherming steeds paraat blijven. In verband met het ploegenstel- sel dat hiertoe noodig is, zal minstens 5 pCt. der bevolking actief bij deze bescherming be trokken moeten zijn. Spr. weidde langdurig uit over de techniek der luchtbescherming: bescherming der vitale ge bouwen, samenwerking tusschen politie en brandweer, snelle berichtgeving en waarschu wing (hier ter stede o.m. door middel van het radio-distributienet), uitgebreide medische voor zorgsmaatregelen, enz. Alle reeds bestaande ge meentelijke diensten zullen op eigen gebied pa raat moeten zijn, steeds aangevuld met de nood zakelijke vrijwilligers. Onder het nieuwe gebouw van den Geneeskundigen dienst wordt een schuilkelder ingericht, waarschijnlijk ook onder den nieuw te bouwen stadhuisvleugel. Zonder de medewerking van alle overheids personen en personen in overheidsdienst zal de luchtbescherming geen succes kunnen hebben. Dat ook de burgerbevolking in deze een voor name taak heeft te vervullen, behandelde de edelachtb. heer P. L. de Gaay Fortman, burge meester van Dordrecht en vice-voorzitter van den Ned. Ver. voor Luchtbescherming, die als tweede spreker een voordracht hield over de plaats, die de vereeniging bij de luchtbescher ming heeft in te nemen. Heeft minister de Wilde in de Kamer bij de behandeling van de Luchtbescherming niet den nadruk gelegd op de plichten van de overheid, zonder medewerking der geheele bevolking zal deze onmogelijk met succes op dit gebied kunnen arbeiden. De Ver. voor Luchtbescherming heeft het ini tiatief genomen om deze zelfbescherming zoo efficient mogelijk te doen zijn. Primair is natuurlijk de gezinsbescherming: het aanleggen van eigen schuilkelders en brand vrije zolders, het absoluut lichtvrij afschermen van deuren en vensters. Voor bepaalde wijken kunnen buurt- en wo ningbouwverenigingen goede diensten bewijzen, terwijl de groote bedrijven ieder hun eigen af weerploeg behooren te bezitten. Samenwerking tusschen overheid en particu lier initiatief is op dit punt onontbeerlijk. De Nederl. Ver. voor Luchtbescherming, in 1933 als studiekring opgericht, heeft deze samenwerking dan ook als eerste punt op haar programma geplaatst. Spr. vertelde in dit verband het een en ander over de activiteit der nog zeer jonge vereeniging, die met soortgelijke vereenigingen in het buitenland niet in vergelijking kan ko men. Toch is de belangstelling voor de vereeni ging gelukkig zeer groot, niet in het minst van officieele zijde. Practisch wordt veel werk ver richt door het oprichten van afdeelingen en door het opleiden van instructeurs en propagan disten. Aan de inrichting van iedere afdeeling wordt naar het verschillend belang groote vrijheid ge laten. Een afd. zal echter niets mogen onder nemen zonder overleg met het hoofd van den plaatselijke luchtbeschermingsdienst. Naast propaganda en voorbereiding heeft de vereeniging een voorname taak bij het aanvul len van het overheidspersoneel en bij het in- strueeren van de vrijwilligers voor blok- en be- drijfsbescherming. Gezien de zuiver passieve middelen, die de civiele luchtbescherming aanwendt, kan. er nie mand zün, die tegen deze vereeniging een steek houdend bezwaar kan aanvoeren. De voorzitter van het voorloopig comité, ir. C. Wolterbeek, dankte de beide sprekers voor hun belangwe.kkende uiteenzettingen. Hij ein digde met een warm propagandistisch betoog, waarin hij aanspoorde om lid te worden van de Haarlemsche afdeeling van de Ned. Vereeniging. Dat zijn woorden insloegen bleek wel uit het feit, dat zich een honderdtal van de talrijke aan wezigen tijdens de pauze als lid der nieuwe ver eeniging opgaf. Tijdens de oprichtingsvergadering, die hierna volgde, werd het bestuur gekozen, dat als volgt is samengesteld: Ir. C. Wolterbeek, voorzitter; mr. H. J. Pot. secretaris-penningmeester; ir. G. A. de Koning, vice-voorzitter; dr. A. Ae.S. Sluyterman, A. M. Hengeveld, H. J. M. Bartels en A. Rauwerda, leden. Op voorstel van den voorzitter werd de ver kiezing van twee dames-bestuursleden tot een volgende vergadering uitgesteld. Zondag a.s. wordt om 2 uur te Bloemen- öaal de eerste promotiewedstrijd door MBHC tegen Leiden gespeeld. Voor dezen wedstrijd blijkt een groote be langstelling te bestaan. BMHC verschijnt in de volgende opstelling. N. Dalmeyer A. Stücker G. R. Brusse W. van Oiphen C. v. Kempen of P. H. Schoute H. van Oiphen P. Gunning B. van Gijn A. de Roos B. Schmeink L. de Roos L. de Kadt is wegens ziekte verhinderd te spelen. Van de laatste generale repetitie, welke Za terdagmiddag te Bloemendaal plaats vindt, zal- het afhangen of van Kempen dan wel Schou te de mid-halfplaats bezet. Deze wedstrijd is voor a.s. Zondag ingelascht. lascht. In dezen wedstrijd verschijnt HBC compleet, dus als volgt; Neve Vinken Bierman Drayer Kortekaas Leuven Toledo v. d. Linden Martin Ruygrok Gieske De Geel-Zwarten spelen morgen met het na volgend elftal aan den Rijksstraatweg tegen V.V.IJ.: v. d. Lit Kluijskens Put Gerrits Nunnink Rotteveel Bronstring Huneker v. Riel Snoeks v.d. Drift Het elftal van Bloemendaal luidt als volgt: De Haas De Waard v. d. Mey Immer Beyk Leemhuis v. Brogt. de Bock Hartman J. v. d. Linde Hartendorp V.S.V. komt uit met: Michel Broek Van Os Van Oosch De Koning De Haas Heins Dohring De Vries Sterk Teeling HAARLEM-N. - TELEF. 16726 Vdlldl l JJ. l00g trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 9-12 en 1-4 uur. Zaterd. 9-12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7-9 u. IA VVBZandvoort 2 Stormvogels 3EDO 3 Haarlem 3aRCH 5 SpaarnestadDroste VI. VogelsKinheim 2 1B Zeemeeuwen 2Schoten 2 RCH 4Haarlem 3 Kinheim 3RCH 3 Stormvogels 4EDO 5 DWO—EDO 4 2A Hillinen 2Spaarndam Haarlem 5VSV 3 RCH 6Beverwijk 3 Kennemers 3Heemstede Kinheim 5—VOG 2B DIO 2—VSV 4 Schoten 3Kinheim 4 Kennemers 5Beverwijk 2 BrederodeSwastika RCH 7Spaarnevogels 2 2C DSKDeCeO Ripperda 2RCH 8 2D VVHN .Vennep ETOHFC 3 VI. Vogels 2Bloemendaal 3 EDO'6—Halfweg 2 3A Bloemendaal Vet.Haarlem 8 WH 2—HFC 7 Kennemers 7Hillinen 3 3B WB 2—Swastika 2 3C Haarlem 7—Zeemeeuwen 4 Droste 2—DSK 2 RCH 11Spaarnevogels 3 3D Beverwijk 4Stormvogels 5 Schoten 4DeCeO 2 3G IVO 2—DKT 'DWO 3—HFC 5 3H VSV 6—HFC 8 4A Beverwijk 5Kemphaan SV 34Spaarnestad 3 EHS 6—VVB 4 DeCeO 3—Kennemers 9 Spaarnevogels 4EDO 10 4B Haarlem 9—Vijfhuizen 2 VVH 3Bloemendaal 5 4C SwastikaDamiaten 2 Zandvoort 8—Ripperda 5 EDO 9Spaarnevogels 5 HSV 2—VI. Vogels 3 BEKER-WEDSTRIJD IVO—THB 2 4D Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zon dag haar laatste wedstrijd der Wintercompetitie A. en B. klasse rijden 62^ K.M. in een peleton. De C.-klasse 37)4 K.M. (record) en Junioren 15 K.M. Zondag 4 April houdt Excelsior zijn eersten baanwedstrijd te Halfweg. Te Amsterdam werd de eerste ontmoeting gespeeld van den wedstrijd om het clubkam pioenschap van Nederland. RESTAURANT Ier O R D R E FEEST- EN VERGADERZALEN Gebouw St. Bavo Geel-Wit, 6 uur: Ge wone zittingen, 4 en 7 uur; Vakgroep Bakkers, 6 uur. Kunstzaal Reeker Expositie, 107 uur. Kunstzaal De Bois Expositie, 95 uur. Rembrandttheater: Charles Dickens' „In de schaduw van de guillotine", 2.30, 7 en 9.15 uur Cinema Palace: Palace Fiïmac, 115 uur. „Ein Walzer aus Wien", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „China Clipper". 2.30, l en 9.15 uur. Luxortheater: „De misdaad van Dr. Farbes", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Palm-Paaschfeest Speel- tuinvereeniging „Kindervreugd", onderafd. R.K. Bond v. Gr. Gezinnen, 2 uur. Stadsschouwburg: Ned. Indisch Tooneel „Jan tje uit Indië", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: „Blanke Ballast", 8.15 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie, 24 uur. f RAÖÏÖJ KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Rembrandt-Theater: „Breng ze levend mee", half 12; Charles Dickens „In de schaduw van de Guillotine", 2, 4HO, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: „Ein walzer aus Wien", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: ,3ali", half 12; „China Clipper", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: ,De misdaad van Dr. Far bes", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Haarlems Zanggenot, 8 uur; Comité Winterhulp, 8 uur; Melkhandel „St. Joseph", 8 uur; Bestuur R.K. Propaganda- club, 8 uur; RX. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Amsterd. Tooneelver. „De zonderlinge Dr. Clitterhouse", 8.15 uur. Gem. Concertzaal: „Blanke Ballast", kwart over 8. Kunstzaal Reeker: Expositie, 107 Uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 95 uur. Café-rest. Brinkmann: B.EL.-Week, half 9; „Alliance Francaise", half 9. Rembrandt-theater: Charlens Dickens ..In de schaduw van de Guillotine", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac 115 uur; „Ein wal zer aus Wien", 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „China Clipper", 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De misdaad van Dr. Farbes", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten der apotheken worden van 20 tot en met 26 Maart waargeno men door Florijn-apotheek. Groote Houtstraat 78; Fa. C. G. Loomeijer en Zn.. Barteljorisstraat 11 en Parkapotheek, Kleverparkweg 13. Boeken voor alle leeftijden. INSCHRIJFGELD 10 CT. LEESGELD 3 CT. N. Groenmarkt 22, geopend: Woensdagsmiddags 3—4 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8—9, Vrijdagsavonds 8—9 uur. Hagestraat 49, geopend: Woensdagsmiddags 2—3.30 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 7.308.30, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Klarenbeekstraat 60, geopend: Woensdagsmiddags 1.302.30 u. (voor de kinderen), Woensdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 7.308.30 uur. Gen. de la Revstraat 17, geopend: Woensdagsmiddags 3.305 uur (voor de kinderen), Woensdagsavonds 8.309.30, Vrijdagsavonds 8.309.30 uur. Rijksstraatweg 304, geopend: Woensdagsmiddags 2.303.30 u. (voor de kinderen). Dinsdagsavonds 89, Vrijdagsavonds 89 uur. plaatsten in de Noordelijke afdeeling. zijn ..Van Embden" in het Amsterdamsche dis trict en de damclub ..IJmuiden", en voor de demi-finaie bonden thans beide kampioenen den strijd aan. De resultaten aan de verschillende borden luiden als volgt: Van Embden—IJmuiden 1. J. SchwarzB. Dukel 2. J. Druijf Sr.—A. Ligthart 3. M. Markus—P. Leyte 4. A. Roe—H. de Boer 5. J. Druijf Jr.—C. Suijk 6. M. Aandagt—G. Postma 7. L. WormsF. Basstra 8. J. Verdoner—H. Buis 9. H. Koperberg—C. Bals 10. A. AppelboomH. Laros 1—1 1—1 1—1 1—1 1—1 2—0 1—1 0—2 0—2 0—2 8-12 Een overwinning, die in het IJmuidensche kamp veel vreugde heeft gebracht en die het Amsterdamsche team heeft overtuigd van de sterkte der IJmuidenaren. Merkwaardigerwijze ging de strijd aan den kop. waar IJmuiden met spelers als Dukel, Ligthart. Leyte en Suijk uitkwam, vrijwel ge lijk op. en men had niet verwacht, dat juist Van Embden's lagere borden zouden falen. Ook Koperberg moest in C. Bais zijn meerdere er kennen, terwijl de Van Embdenspeier jaren lang het eerste bord in zijn vereeniging be zette. Druijf Jr. leverde een goede prestatie door tegen den nieuwen meester Suijk remise te spelen, terwijl speciaal aan bord twee Druijf een fraaie partij tegen den meester Ligthart speelde. De retummatch wordt Dinsdag a.s. te IJmui den gespeeld. De thuisclub mag dan zelfs met 119 verhezen om zeker te zijn van een plaats in den eindstrijd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5