DE KWESTIE-LOUWES Phohi-Jubileum-uitzending cUroroÜL Reusachtige winkelpaleizen in de Britsche .hoofdstad VERDEDIGING DOOR TEGENSPRAAK ONZE OMROEP EEN ZEGEN IN INDIË Vroeger was Whiteley's een bezienswaardigheid MiJNHARPT'S Spionnage ZATERDAG 20 MAART 1937 Wat minister Deckers te vertellen had Onjuist voorgelicht? Vereen, tot behoud van natuurmonumenten Algemeene ledenvergadering te Amsterdam gehouden LUCHTVERKEER Heropening van de Zeelandlijn GEEN MISDAAD IN HET SPEL De geschapen verbinding kan Indië en Nederland dichter tot elkaar brengen Lijk van vermisten veehandelaar opgehaald Interessante bijzonder heden Thans overtreffen de „depart ment stores" van Selfridge alle Londensche magazijnen Een Amerikaansch handelsgenie Gelukwensch van den K.R.O. laxeer- tabletten v/erken zacht en zekert doos60ct Wisseling volgens zekere wetten Apothekers-assistent Markiezaat Bergen op Zoom Grootsche feesten in voorbereiding bij het 650-jarig bestaan DE WET OP DE ARBEIDS OVEREENKOMST Verbetering ontslagrecht en eenige bepalingen bepleit OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten en veldboonen Nationale Reclasseeringsdag Blijkens de Memorie van Antwoord aan de ®erste Kamer inzake het Landbouwcrisisfonds te de quaestie van den uitvoer van magere ge condenseerde melk naar Engeland, waarbij Sooals men zich herinnert het aantal agenten van hraogerhand werd ingekrompen tot zes, thans in een toestand gekomen van nog grooter verwarring. Kon men tot nu toe alleen tegen spraken constateeren tusschen de officieele Ne derlandsche en Engelsche verklaringen, thans te het zoover gekomen, dat de verklaringen van een en denzelfden minister elkaar tegenspre ken; dat de minister van Landbouw en Vis- scherü thans aan de Eerste Kamer heel andere hiededeelingen doet dan hij in December van het vorig jaar aan de Tweede Kamer heeft Bedaan. Imm«s in de thans verschenen Memorie van Antwoord zegt de minister: Ten aanzien van öen uitvoer van gecondenseerde melk naar En- Beland wordt opgemerkt, dat nooit is medege deeld, dat door de Engelsche regeering de eisch 2ou zijn gesteld tot het aanwijzen van een be- Perkt aantal agenten. Beide groepen van onder handelaars waren het er uiteindelijk over eens, dat er een of andere vorm van organisatie moest komen onder de agenten. De wijze, waarop deze er moest komen en de vorm der organisatie hieven natuurlijk volledig voor rekening der Nederlandsche regeering. Even verder zegt de minister: Van Nederlandsche zijde is nooit de ge dachte opgeworpen, dat de Engelsche regee ring per se beperking van het aantal agen ten heeft geëischt. Hoe is deze verklaring, waarin duidelijk ge- hegd wordt, dat het niet de Engelsche regee ring, maar de Nederlandsche is geweest, die Verantwoordelijk is voor de ontrechting van een Bantal agenten, te rijmen met de woorden van den minister in de zitting van de Tweede Ka mer van 17 December 1936. Hier immers is ver klaard: „Ik begin dus met te zeggen, dat van de zijde der Engelsche regeering duidelijk de wensch is te kennen gegeven, dat er zou komen een organisatie van agenten. Welke organisatie het zou zijn? De richting is na tuurlijk aangegeven. Het was te doen om vermindering van het aantal agenten te krijgen. Men wilde dus tot beperking ko men." i Deze beide verklaringen zijn met elkander in tegenspraak. Gezien datgene, wat in de laatste maanden bekend is geworden, hechten we meer geloof aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer dan aan de verklaringen in de Tweede Kamer, want de nieuwste mededeelin- gen zijn volkomen in overeenstemming met de mededeelingen van Engelsche zijde aan verschil lende Nederlandsche bladen en met de ver klaringen van den president van de Board of Trade in het Lagerhuis. Herhaalde malen is immers gezegd, dat het Engeland onverschillig was of er twee of twaalf of twintig agenten zouden komen, mits de over eenkomst nageleefd zou worden. Er «is uit de beide aangehaalde verklaringen nog een andere conclusie te trekken. De minis ter heeft dan eindelijk toegegeven, dat de be perking van het aantal agenten geschied is op Nederlandsch initiatief. 17 December verklaar de de minister, dat om tot deze beperking te komen overleg is gepleegd met vertegenwoordi gers van belanghebbende groepen, terwijl later uit het rapport van den Nederlandschen land- bouwconsulent te Londen aan den minister is gebleken, dat die agenten een beperking van het aantal hebben geëischt, die thans samen het bevoorrechte zestal vormen. De regeering is dus met haar gezag gaan staan achter den concurrentiestrijd van een aantal handelaren en importeurs. Reeds meermalen is aangedrongen op klaar heid in deze zaak. De minister heeft thans een opheldering gegeven, welke nog veel duisternis overlaat. Men heeft nu de keus uit twee moge lijkheden: Ofwel de minister was ervan op de hoogte, dat Engeland geen voorwaarden had gesteld nopens het aantal agenten, en dan heeft hij tegen beter weten in valsche verklaringen afgelegd in de Tweede Kamer, ofwel de minis ter was er niet van op de hoogte, en dan blijkt, dat zijn ambtenaren, in casu de regeeringscom- missaris Louwes, hem niet op de hoogte houden en dus feitelijk in deze zelf het departement van Landbouw regeeren. Gezien de ervaringen met andere crisisapparaten zou men geneigd zijn te besluiten tot het laatste. D.DJD. is een heldere vloei stof, die diep in de poriën doordrinqt en de ziekte kiemen doodt Flacons h 75 ct., f. 1.50 en f. 2.50. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDPRNDOENIN GEN Te Amsterdam is vandaag de algemeene le denvergadering gehouden van de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten onder lei ding van mr. P. G. van Tienhoven. De ernst van den arbeid der vereeniging heemt het bestuur steeds meer in beslag, aldus de voorzitter in zijn openingswoord, want over al komt het landschap van ons vaderland in het gedrang. Dit is niet steeds te keeren, omdat de maatschappij, als levend organisme, veran deringen ondergaat, doch de vereeniging vraagt slechts om voorzichtigheid en om overleg bij die maatregelen, welke van invloed zijn op het karakter van ons landschap. Onverbrekelijk is de band tusschen den •hensch en de natuur, en het kan niet ontkend borden, dat de natuur het beste, wat in ons is, bakker roept. Daarom moge met natuurbe scherming, als gelijkgerechtigde, rekening ge houden worden overal, waar ons landschap ver andering ondergaat. Het jaarverslag, hierna uitgebracht door den Secretaris, dr. J. P. Thijsse, vermeldt, dat voor het eerst sedert jaren het ledental weer steeg en wel met 314, doch desondanks vertoont het totaal der contributiebedragen nog een daling. Verband houdende met het feit, dat verschil lende leden zich genoopt zagen hun bijdrage te Verminderen. Op 17 November 1936 werd de stichting Het Noord-Hollandsche Landschap opgericht, waar- hoor thans in iedere provincie een gewestelijke organisatie voor natuurbescherming waakt. De grootsche plannen voor werkverschaffing, hoor den minister van Sociale Zaken in de Eerste Kamer aangekondigd, sporen het bestuur tot bijzondere waakzaamheid aan. Er zijn en borden in werkverschaffing werken uitgevoerd, hie de vereeniging van harte toejuicht het Amsterdamsche boschplan kan daaromtrent als Voorbeeld dienen maar nog altijd dreigt aan Vele zijden het gevaar, dat ten koste van groo- te geldelijke offers verarming veroorzaakt wordt van ons erfdeel aan natuurschoon, ook nu par ticulieren hun terreinen in werkverschaffing laten ontginnen met steun van de overheid. De bezittingen der vereeniging beslaan thans een oppervlakte van 9617 H.A. en de meeste v'an de Nederlandsche landschapsvormen zijn in vertegenwoordigd. Het verslag werd, onder dankbetuiging aan hen samensteller, voor kennisgeving aangeno men. De heer J. Drijver hield vervolgens een voor bracht over de Nieuwe Vogelwet 1936, die waar schijnlijk in den loop van dit jaar in werking zal treden. Na de pauze sprak mr. H. Westerman over: lang verbeide natuurbeschermingswet. Ten slotte voerde prof. Weevers het woord °ver: Het werk der adviescommissie inzake na tuurbescherming. Op 22 Maart a.s. zal de K. L. M. haar dien sten op Haamstede en Vlissingen hervatten. Naar Haamstede werd vrijwel het geheele jaar hoorgevlogen, de laatste maanden drie maal V'ekeiijks. Maandag as. wordt de lijn naar Vlis singen doorgetrokken, zoodat de „Zeelandlijn" tveer „au gi*and complet" is. Daar de dagen tlweer lengen, kan de dienst des middags later Uitgevoerd worden. Het ochtendtoestel vertrekt 0th 9.25 uur uit Amsterdam, de middagdienst Veriaat de hoofdstad om 17.25 uur. Het vertrek uit Vlissingen is vastgesteld op '•50 uur en 15.50 uur. m ÉM Zeshonderd jaar geleden werd in Engeland de eerste Hertogelijke titel, die George VI, die ook Hertog van Cornwall is, tracht een bezoek aan Ken bezittingen, waar Z. M. met groot enthousiasme ontva van Cornwall ingevoerd. Koning sington, een der hertogelijke ngen werd ft Omtrent den te Loenen (gem. Apeldoorn) sedert Woensdag j.l. vermisten veehandelaar A. E. vernemen wij thans, dat ook Vrijdagmid dag de politie het dreggen in het Apeldoorn- sche Kanaal voortgezet heeft. Hierbij werd ge bruik gemaakt van een zegen. Omstreeks vijf uur is ter hoogte van de Loe- nensche Spreng het lijk van E. gevonden. Het stoffelijke overschot is naar zijn woning ver voerd. Het bedrag van ongeveer 500.dat aan vankelijk uit de portefeuille werd vermist, werd in een der zakken van den verdronkene ge vonden. Uit een en ander is komen vast te staan, dat van een misdaad, waaraan in den aanvang werd gedacht, geen sprake is. E,, die 25 jaar was en eerst sinds een jaar was gehuwd, laat een vrouw en een kind achter. Ter gelegenheid van het 10-jarig Phohi-jubileum werd heden een feestprogramma uitgezonden. Na vroolijke marschmuziek werd het programma geopend met een toespraak van dr. A. F. Philips, die er op wees, dat het pas 10 jaar ge leden is, dat de wedloop tusschen de verschillende landen, wie als eerste erin zou slagen radio-telefonisch con tact over groote afstanden te bewerk stelligen, in het voordeel van Neder land werd beslist. Dit feit werd nu herdacht. Echter tevens ook de daar uit voortgekomen spontane Neder landsche reactie: de vinding van het Philips Laboratorium dienstbaar te maken aan het omroepcontact tus schen het Moederland en de Over- zeesche Gewesten. Dr. Philips wenschte een woord van groote (Van onzen Londensehen correspondent) Twee of drie generaties geleden was Whiteley's een van de bezienswaardighe den van Londen. Parijs had zijn Bon Marché, zijn Louvre, zijn Printemps, maar de groote „warenhuizen" van Berlijn wa ren nog slechts in hun opkomst, en andere Europeesche hoofdsteden hadden in het geheel niets dat in omvang vergeleken kon worden met Whiteley's onmetelijke „de partments stores" in het Westen van Lon den. De groote Parijsche magazijnen waren be roemder dan Whiteley's. Dit moet erkend worden. Zij dankten die grootere vermaardheid hieraan dat Parijs zooveel drukker bezocht werd door toeristen, en in zooveel hooger mate dan Londen een internationaal middelpunt van weelde en-vermaak was. De Parijsche magazijnen lagen, zooals van zelf spreekt, in het centrum der stad. De vreemdeling kwam er tal van malen per dag voorbij. Whiteley's daarentegen lag vooral voor dien tijd toen er nog geen motorverkeer bestond vrij ver buiten het centrum, aan Queen's Road, in Bayswater, een paar mijlen ten westen van Oxfordstreet. Ofschoon er in deze wijk toen reeds veel boarding houses en hotels waren, bood zij vreemdelingen niets be langwekkends. En toch waren er in de vorige eeuw weinig bezoekers aan Londen die niet den tocht naar Bayswater aanvaardden, alleen om het wonder of de wonderen van Whi teley's te zien. Een magazijn, zoo onmetelijk groot, dat het in omvang met Europeesche vorstenpaleizen wedijveren kon; een magazijn, waar alles te krijgen was. Zooals aan vreemde bezoekers gezegdwerd„Om dit of dat uur moet ge aan de Horse Guards zijn om de af lossing van de wacht te zien", zoo werd hun ook gezegd: „Omstreeks zóó laat moet ge in Queen's road zijn, om de bestelwagens van Whiteley's te zien uitrijden." Want het waren er ontelbare dózijnen in een tijd, waarin de grootste magazijnen van Amsterdam al heel wat presteerden wanneer ze met drie of vier bestelwagens werkten. In de vorige eeuw symboliseerde Whiteley de onmetelijke grootheid van Londen. Het was daarom dat vreemdelingen, ook wanneer zij niet kooplustig waren, er heen gingen. In één enkel groot magazijn zagen zij de ontzagwek kende grootheid der Engelsche metropool uit gedrukt. Maar in de latere jaren der vorige eeuw verrezen in andere wijken van Londen, zoo wel in Westminster als in Kensington, maga zijnen die in grootheid met Whiteley's konden wedijveren. Daar zij zooveel nieuwer waren, waren zij ook moderner. Het duurde niet lang of „department stores" (wat wij, met een Germanisme, warenhuizen noemen) waren „niets bijzonders" meer. Whiteley's steunend op zijn oude faam, had een harden strijd te leveren. In 1908 werd aangevangen met den bouw van Selfridge's magazijn aan Oxfordstreet. Mr. Gordon Selfridge was een Amerikaan; zijn methodes waren Amerikaansch, zijn reclame was Amerikaansch. Lang vóór in 1909 het nieuwe magazijn geopend werd, sprak iedereen ervan. Het was een ware „gebeurtenis" in de ontwikkelingsgeschiedenis van Londen. Het gebouw was monumentaal erf groot, maar toch veel kleiner dan Whiteley's en tal van andere „department stores". Maar het succes was overstelpend. Aan het deel van Oxfordstreet, waar Sel fridge's verrezen was, stonden slechts onaan zienlijke huizen, waarin derde-rangs winkels gehouden werden. Het was de Amerikaansche zakenman, die als het ware den eersten steen legde van wat thans een der schitterendste en modernste winkelstraten van Londen is. Zoo groot was zijn succes, dat hij na enkele jaren reeds besloot zjjn magazijn meer dan dubbel erkentelijkheid uit te spreken jegens de lei ders der Nederlandsche en Nederlandsch-Indi- sche Ondernemingen, die 10 jaren geleden op zoo grootsche wijze de plannen, die hij hun voorlegde, hebben aanvaard en het mogelijk hebben gemaakt, deze tot uitvoering te bren gen. De Raad van Beheer en de Directie heb ben steeds pal gestaan voor de nationale om- roep-gedachte, de basis van onaen PHOHI- Omroep. Naar sprekers meening staat de radio nog in haar kinderschoenen; een groot en dankbaar veld ligt nog in onze overzeesche gewesten, waar de Nederlandsche Omroep als een zegen wordt ontvangen. Hierna voerde dr. J. C. Koningsberger, oud minister van Koloniën het woord. Hij wees er op, hoe gunstig zich hier het ter rein der radiotechniek onderscheidde, waarop in die tien jaren bijna dagelijks nieuwe vorderin gen werden gemaakt. In 1927 moest spreker zich nog begeven naar de stille spreekcel in het Phi lips' Laboratorium te Eindhoven. Die uitzending was nog een unicum, een wetenschappelijke ver overing, verkregen door leidende en geniale fi guren, die hier en ginds in stilte hadden samen gewerkt, onvermoeide baanbrekers, wien spre ker hier gaarne nog eens een eerasaluut bracht. Het is juist de hierdoor geschapen ver binding waaraan spreker de allergrootste be- teekenis toekende. Zij is het, die Indië en Nederland, méér dan eenige andere, dichter tot elkaar kan brengen. De heer Vogt sprak een gelukwensch namens de AVRO. Dr. C. J. K. v. Aalst wees na een kort histo risch overzicht over de ontwikkeling van den Phohi er op, hoe de Phohi thans is uitgegroeid tot een Wereldomroep, die zich verheugt in de bewondering van eenieder. Hij is tot een zegen geworden voor Nederland en voor Indië. Men kan zeggen, dat de Phohi onmisbaar is geworden bij ons aller streven om Nederland aan de spits te houden van de Koloniale Mo gendheden en Groot-Nederland een waardige plaatst te blijven doen innemen naast de groote landen. Juist in tijden als de tegenwoordige is het van het hoogste belang, dat onze natie zoo veel mogelijk op elk vreedzaam gebied tracht uit te munten. Pater J. Dito O.P., die vervolgens namens den K. R. O. een gelukwensch tot den Phohi richtte, wenschte in het bijzonder de aan dacht te vestigen op de beteekenis, die de te vergrooten. Hij kocht alle huizen van het blok, waartoe zijn magazijn behoorde aan, maar de oorlog was oorzaak dat de verwezenlijking zijner plannen uitgesteld moest worden. On middellijk na den oorlog toog hij aan het werk. De bouw nam jaren in beslag; toen hij voltooid was, kon Selfridge zich erop beroe men dat geen Londensche „department stores" zijn geweldig magazijn in afmetingen en mo derniteit overtroffen. Kensington had soort gelijke „stores" van voornamer standing, maar Selfridge's nam een geheel aparte plaats in. Met geen winkelnaam is het Londensche pu bliek van alle rangen en standen zoo vertrouwd. 'Eén paar mijlen meer westwaarts, ver van het centrum, en vergeten door een groot deel van het Londensche publiek, zette Whiteley's met tragischen moed den onmogelijken strijd voort. Het was nog steeds groot en grootsch, en zeer voornaam zelfs al te voornaam, want de stilte die er heerschen kon, droeg tot de voornaamheid bij. Tien jaren geleden werd bekend dat Sel fridge's Whiteley's gekocht had. Het was, na afschaffing van het Hoogerhuis, de grootste treurmare, die ouderwetsche Londenaars tot in het diepst van hun hart had kunnen treffen. Selfridge ving aan de groote magazijnen aan Queen's road te verbouwen en te modernisee- ren. Hij voerde Amerikaansche methodes in. Hy liet kosteloos autobussen loopen tusschen zijn eigen magazijn en Whiteley's dat zijn ouden beroemden naam behouden had. Maar ook magazijnen zijn onderworpen aan een soort natuurwet, en men vroeg zich af of Selfridge, met al zijn Amerikaansche handels genie, deze geweldige reliek uit de dagen van Koningin Victoria opnieuw zou kunnen maken tot een levende macht in het hedendaagsche Londen. Op de dezer dagen gehouden vergadering van aandeelhouders van Wm. Whiteley heeft mr. Gordon Selfridge bekend, dat hij een fout ge maakt heeft, toen hij de zaak kocht. Selfridge and Co. hadden zich verplicht 15 jaren lang een dividend van 25 pet. te garan deeren aan de aandeelhouders van Whiteley's; de winsten van laatstgenoemde zaak, ofschoon sinds 1931 gestadig toenemend, zijn steeds on voldoende geweest, zoodat Selfridge and Co. jaarlijks het dividend moesten bijvullen. De garantie loopt nog vijf jaren. Mr. Selfridge durfde niet verzekeren, dat in die vijf jaren het doel bereikt zou worden. In 1930 was de winst geslonken tot 123.300; daarna is zij weder opgeloopen, zoodat zij in 1936 162.900 bedroeg. Wie het geweldige gebouw ziet, denkt aan winsten van millioenen. Koningin Victoria was een groote koningin voor haar tijd, en Whiteley's een groot magazijn. Katholieke omroep reeds sinds lang aan den Phohi heeft toegekend als middel om de eigen geloofsgenooten en in het bijzonder de vele missionarissen en relegieuzen in ver afgelegen landstreken te bereiken. Oorspronkelijk alleen in de Nederlandsche Overzeesche gewesten, maar al heel spoedig ook om de Nederlanders in andere werelddeelen te bereiken, waarvoor de K. R. O. medegewerkt heeft aan het leggen van en basis voor een werkelijken Nederlandschen wereldomroep. Pater Dito besloot zijn redevoering met er aan te herinneren, dat de Nederlandsche naam op radiogebied een goeden klank heeft en dat er in ons vaderland reeds kortegolf-omroepinitiatieven werden genomen, vó-rdat men daar in andere landen aan dacht. Hierna volgde een greep uit de K. R. O. We reldomroep-programma's. Namens de N. C. R. V. bood mr. v. d. Deure zijn gelukwenschen aan. Dr. Balth. v. d. Pol, leider van het Radio- onderzoek van het Philips Laboratorium, sprak over den kortegolf-omroep. Wij herdenken vandaag het feit, dat voor 10 jaar de eerste telefonie-uitzendingen vanuit Eindhoven in Indië goed konden worden opge vangen, want het is nu eenmaal gebruikelijk, 10-jarige jubilea te vieren. Van abstract weten schappelijk standpunt, vervolgde spreker, had den wij eigenlijk met dit jubileum nog één jaar moeten wachten, want dan zal 't 11 jaar geleden zijn, dat deze uitzendingen slaagden en deze periode van 11 jaax heeft een zeer groote be teekenis voor de kortegolf-radio, en eigeniyk voor alle golven, korte en lange. Immers, de ervaring heeft geleerd, dat de ra dioverbinding over heel groote afstanden als van Nederland naar Indië steeds maar wisselt, ofschoon deze wisselingen wèl volgens zekere wetten zich voordoen. En nu is het uit de er varingen met langegolf gebleken, dat ongeveer dezelfde condities, wat de voortplanting der golven betreft, zich voordoen elke 11 jaar. In 11 jaar wordt dus zoo'n complete cycle door- loopen. En de oorzaak hiervan ligt in den be langrijken invloed van de hoogere aardatmos feer op het gedrag van de radiogolven. Boven dien weet men tegenwoordig met groote zeker heid, dat de electrische toestand van deze hoo gere atmosfeer bepaald wordt door onze zon, en juist omdat onze zon niet altijd dezelfde eigen schappen heeft, zijn ook de eigenschappen van de aardatmosfeer en is ook de voortplanting van de radiogolven zoo veranderlijk. Nu is gebleken, dat deze zoogenaamde activiteit van de zon, die zich b.v. weerspiegelt in het aantal, soms met bloote oog waarneembare zonnevlekken op het oppervlak van de zon, een periode vertoont van 11 jaar, en zóó vinden wij dan het gedrag van de zon weerspiegeld in de voortplantingseigen- schappen van de radiogolven. Na 1 jaar zullen wij dus weer met ongeveer dezelfde omstandigheden te doen hebben als toen P. C. J. J. voor het eerst uitzond, en het spreekt vanzelf, dat wij in het laboratorium deze omstandigheden zoo nauwkeurig mogelijk gevolgd hebben, zoodat wij ons aan eenige voor spellingen kunnen wagen, wat de toekomst be treft. Het ziet er dan naar uit, dat wij het vol gend jaar, wat de verbinding met Indië be treft, het geheele jaar door met de golf van 16.88 M. zullen kunnen werken en het jaar daarna nóg, maar dan zullen wij waar- schynlijk ook de eenigszins langere golf voor een deel van den tijd moeten inscha kelen. Ongelukkigerwijze is met volle zekerheid hier niets te voorspellen, omdat het verloop van de zonne-activiteit soms eenige onverwachte wen dingen heeft vertoond, maar er is toch groote kans, dat de boven gedane voorspellingen in de praktijk bevestigd zal worden. Wij kunnen uitrekenen, hoeveel energie wij wel zouden moeten uitzenden om van Holland uit Indië met een golf van 30 M. te bereiken, als helpende electrische lagen in de hooge at mosfeer er eens niet waren. Zoo'n berekening leert, dat, zelfs al hadden wij een zender, die evenveel energie uitzendt als de zon, wij dan nóg niet Indië zouden halen, maar dat dat eerst zou gaan, wanneer wij onzen zender een ver mogen hadden kunnen geven van een enorm groot aantal zonnen, een aantal, dat voorgesteld wordt door 95 cijfers. Dan sprak namens de Vare haar secretaris, de heer A. Pleysier een gelukwensch uit, waarna sprak ds. Spelberg, namens de V.P.R.O. Na een vrooiyk optreden van Koos Koen, was het woord aan Nederlandsch Indië. De heer T. P. v. d. Bergh, lid van de Directie van de NIROM, beschouwde als een der eerste etappes op den ontwikkelingsgang van den om roep zeer zeker het feit, dat 10 jaar geleden de Philips' Laboratoria in klank en toon vanuit Nederland in Indië hoorbaar werden. Het was de geboorte van den kortegolfomroep. Het door Amerika verzorgde programma-deel bestond uit een bijdrage van de Columbia Broadcasting System en de -National Broad casting Corporation. Na afloop sprak dr. Philips een dankwoord. Geslaagd: de dames C. F. van Ingen Schenau, Oegstgeest; H. H. Munting, Leiden en G. W. Neeteson Lemkes, Voorburg. Een der ellendigste verschijnselen in onzen tijd is wel het welig tierend spionnage- wezen. Voortdurend leest men van spionnen, die ge snapt, gestraft, of weer ontsnapt zijn. Nooit was, naar 't schijnt, het stelsel zoo algemeen verfoeid en werd er zóó druk ge» spionneerd tusschen de elkaar wantrouwende landen en in die landen zelf. Want dit laatste komt misschien nog het veelvuldigst voor en maakt het leven tot een voortdurende onrust en bedreiging. Er is niets, dat meer de mentaliteit, het ka rakter van een volk bederft. Niets ook, dat meer de oprechtheid onder graaft, de eerlijkheid in t gedrang brengt, de saamhoorigheid verstoort. Het is een vernielend element in den Staat en tusschen de Staten onderling. Van Napoleon wordt gezegd, dat hjj zich wel al de jaren, dat zijn bewind duurde, van spion nen heeft bediend, maar dat hij, die toch mild met eereteekenen placht te zijn, er nooit een heeft gedecoreerd. Daarvoor achtte hij het .métier" van te laag allooi. En de onverbiddelijkheid, waarmee doorgaans tegen spionnen wordt opgetreden, bewijst op zich-zelf reeds, hoezeer men in 't algemeen dit bedrijf als een gifplant beschouwt, welke op geen verschooning aanspraak kan maken. Voor den vrede is zij een permanent gevaar. P. S. In 1938 bestaat het Markiezaat Bergen op Zoom 650 jaar. De stad van dien naam, welke eenige tientallen jaren langer bestaat, heeft besloten, het zeldzame jubileum op grootsche wijze te vieren. De burgemeester, mr. drs. P. J. Blom, heeft voor de organisatie daarvan een stichting in het leven geroepen. De dageiyk- sche leiding is in handen gegeven van den heer mr. J. P. H. M. van Hasselt, W. Asselbergs Chz. en C. J. F. Slootmans. Reeds zijn diverse per sonen uitgenoodigd om verschillende feest- comité's te vormen en er de leiding van op zich te nemen. Het herdenkingsfeest zal Zaterdag 4 Juni 1938 beginnen en 12 dagen duren. De stad zal gedurende dien tijd op feestelijke wijze versierd zijn. De clou van het feest zal een historische optocht zijn. Hiervoor is reeds een zeer bekwa me leider aangezocht. Met deze heeft het stichtingsbestuur reeds een oriënteerend onder houd gehad, waarbij is uitgestippeld, wat aller eerst moet worden gedaan. Daarnaast zal op Plein 13 een Oud-Bergen op Zoom met attractie terrein verrijzen. De organisatie hiervan berust in handen van V.V.V. In 654 stichtte de H. Geertruida, dochter van Pepijn van Landen, hier een kapel (de tegen woordige St. Geertruidts-bronne), waarom ze patrones der stad werd genoemd. Vroeger vorm den Bergen op Zoom met Strijen, Geertruiden- berg, Zevenbergen en Breda het graafschap Strijen. In pl.m. 1200 verloor Strijen zijn titel als graafschap en werd verdeeld. Het grootste deel kwam aan Holland, maar Bergen op Zoom kwam aan den Hertog van Brabant, die het in leen gaf aan Gerrit van Wesemale, een afstam meling van het huis Strijen. Hij was de eerste heer van het Markiezaat. De vier vakorganisaties van kantoor- en handelsbedienden, ni. de Algem. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, de Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden Mer- curius, de Ned. R. K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden St. Franciscus van Assisië en de Ned. Ver. van Christeiyke Kan toor- en Handelsbedienden, hebben zich in een gemeenschappelijk adres tot den minister van Justitie gericht met het verzoek, het bij de voorbereiding van een wetsontwerp tot aan vulling en wijziging van de Wet op de Arbeids overeenkomst daarheen te willen leiden, dat daarin bepalingen worden opgenomen, waar door, althans ten behoeve van de kantoor- en handelsbedienden, benevens andere arbeiders, die een overeenkomstige positie innemen: a. de loongrens ad 4 worde gebracht op tenminste 8, b. de regelen geldende ten aanzien van de opzegging en de beëindiging der dienstbetrek king in voor arbeiders gunstigen zin worden herzien, waarbij het verleenen van ontslag aan arbeiders onder bepaalde omstandigheden wor de verboden, c. de wettelijke regeling van het concurren- tie-beding belangrijk worde aangevuld. Dit adres gaat vergezeld van een uitvoerige memorie van toelichting, waarin de in het adres geuite wenschen nader zijn uitgewerkt en toe gelicht, terwijl zelfs de onder b en c vermel de verlangens in concept-wetsartikelen zün sa mengevat en geconcretiseerd. De Nederlandsche AkkerbouvVentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 15 Maart 1937 tot en met 20 Maart 1937 f 1.50 per 100 kg. zal bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak gedenatureerd, bedraagt de steunvergoeding f 1.per 100 kg. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in genoemd tijdvak zijn gedorscht, is vastgesteld op f 1.50 per 100 kg. 's-Gravenhage, 19 Maart. Naar wij vernemen heeft de Centrale Leiding van den Nationalen Reclasseeringsdag aan den lithograaf Aart van Dobbenburgh opdracht ge geven tot het vervaardigen van een nieuwe af fiche.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9