k De mislukking van een wereldvlucht De roode regeering blijft successen melden Hongervlaggen op een Poolsche mijn De ramp in Texas Kabinetswisseling te Weenen NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 21 MAART 1937 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20471 Vrouwen van stakers bestormen de gebouwen der directie Stemmen tegen den oproep van Koe Minister Neustaedter Stuermer vervangen Een „wapenstilstand" bij Chrysler verwacht Regeeringsbemoeiingen om tot een oplossing te komen Een verklaring van stakerszijde Filmtijdschrift van het Vaticaan Veertiendaagsche bijlage van de „Osservatore Romano" Het Weer Het vliegtuig van miss Earhart bij den start te Honoloeloe in brand gevlogen De inzittenden bleven ongedeerd Een droeve balans van 455 dooden, 49 gewonden en 2 vermisten Roemenië en Turkije werken samen AUTOBUS IN EEN RIVIER GESTORT In totaal 36 K.M. gevorderd? Ten Noorden van Madrid zou een hevige strijd woeden in het voordeel der linkschen Naval Potro zou door de rooden zijn bezet Abessiniërs naar Spaansch- Marokho In totaal werd bijeengebracht f 664.661.67 Verslag van het Algemeen Comité HOARE OP VACANTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Palmpaasch Bandieten overvallen Mandsjoerijsche stad Vlootmanoeuvres in het Kanaal NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cenl per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers** zie de rubriek. KATTOWITZ, 20 Maart. (D.N.B.) Van de 3400 mijnwerkers te Janow, die sinds Maan dag het werk hebben neergelegd, zijn 1500 in hongerstaking gegaan, om aan hun loon- eischen kracht bp te zetten. Van de mijngebouwen waaien zwarte honger vlaggen. Honderden mijnwerkersvrouwen wier pen gisteravond met steenen naar het directie gebouw, waarbij eenige leden van het kantoor personeel gekwetst werden. Vervolgens openden de vrouwen een stormaanval op het gebouw en versperden de deuren om den directeuren het vertrek te belemmeren. Een groote politiemacht verdreef de vrouwen en herstelde de orde. Het personeel van een andere hier geves tigde mijn eischt thans behalve hoogere loonen en invoering van een zesurigen werkdag, ook vrijlating der gearresteerde leden van den be- drijfsraad, uitschrijving van nieuwe verkiezin gen voor Sejm en Senaat, alsmede ongeldig- Verklaring van den oproep van kolonel Koe voor het nationale eenheidsfront. WEENEN, 20 Mrt. (Havas). Uit gezagheb bende bron wordt vernomen, dat de minis ter van openbare veiligheid Neustaedter Stuermer reeds vandaag zijn ministerie ver laat om vervangen te worden door den Weenschen politiecommissaris Skugl, die, met behoud van zijn functies, benoemd is tot staatssecretaris van openbare veiligheid. Schuschnigg zal de leiding over dit depar tement op zich nemen. De Amtliche Nachrichtenstelle publiceert een officieel communiqué, waarin o.m... wordt ver klaard „Op voorstel van den bondskanselier heeft de bondspresident minister Otto Neustaedter Stuer mer van zijn functies ontheven en hem bij deze gelegenheid zijn dank en waardeering uitge sproken voor de onvermoeide activiteit en toe wijding, welke hij in Oostenrijkschen staats dienst aan den dag heeft gelegd. De aangelegenheden van de openbare veilig heid, welke tot nu toe door Neustaedter Stuer mer werden behandeld, zijn overgegaan in han den van den bondskanselier zelf, op wiens voor stel nu de Weensche commissaris van politie dr. Michel Skubl benoemd is tot staatssecretaris van openbare veiligheid. Skubl heeft direct den eed op de grondwet afgelegd." WASHINGTON, 20 Mrt. De minister van Arbeid, miss Perkins, heeft James F. Dewey, den federalen arbeidsbemiddelaar opdracht ge geven, zich naar Detroit te begeven en met Frank Murphey, den gouverneur van Michigan, samen te werken, teneinde een oplossing in het conflict bij Chrysler tot stand te brengen. De gouverneur van den staat Michigan en ambtenaren van de federale regeering hebben daarop gisteravond pogingen in het werk ge steld, den grondslag te leggen voor een rege ling ter oplossing van het geschil. Na hun be sprekingen had men den indruk, dat zoodanige Vorderingen gemaakt waren, dat spoedig een «wapenstilstand" verwacht kan worden. De vertegenwoordigers van de 6000 stakers, die de fabrieken van Chrysler bezet houden, hebben gouverneur Murphy er van in kennis gesteld, dat de arbeiders de werkplaatsen niet zullen verlaten, aleer een bevredigende over eenkomst zal zijn tot stand gekomen. Zij voegden er aan toe, dat iedere poging, Welke beoogde de stakers door de troepen te laten verdrijven, „bloedvergieten en geweld daden" zou veroorzaken. De stakers eischen de toepassing van een collectieve arbeidsovereen komst. BRUSSEL, 20 Mrt. „Filmkurier", het Berlijn- ®che orgaan, deelt mede, dat door het Vaticaan het tijdschrift „Primi Piani" wordt uitgegeven, dat als veertiendaagsche bijlage aan „L'Illustra- Öone Vaticana" wordt toegevoegd. „Primi Piani" zal zich hoofdzakelijk met vraagstukken Van cinematografischen aard bezig houden. Verwachting: Zwakke tot matigen Ooste- lijke tot Noordelijken wind, toenemende bewolking, later vooral in het Oosten kans op regen, iets koeler. Verdere vooruitzichten: Iets koeler met kans op regen. HONOLOELOE, 20 Maart. (Reuter) Toen miss Earhart heden wilde opstijgen om haar vlucht om de wereld voort te zetten, sloeg haar toestel tegen den grond te pletter en vloog onmiddellijk in brand. De aviatrice bleef ongedeerd. Het vliegtuig had 300 meter over het vliegveld gereden, toen het slipte, op een vleugel overhel de en vervolgens omsloeg. Ook de beide met gezellen van miss Earhart kregen geen letsel. Haar bestemming was het eiland Howland in den Stillen Oceaan, op 2880 kilometer van Hawaii. Miss Amelia Earhart heeft verklaard, dat het springen van den band van een rechterwiel het ongeluk heeft teweeg gebracht. Zij sneed direct den gastoevoer af, hetgeen een onherstelbare ramp heeft voorkomen. Zij verklaarde niet de bedoeling te hebben haar plan, een vliegtocht om de wereld te maken, op te geven. Zij voegde daaraan toe, dat haar toestel waar schijnlijk naar de fabriek zal worden terugge zonden om gerepareerd te worden. Mussolini tijdens den fakkeloptocht in Tripolis ter eere van zijn bezoek gehouden NEW LONDEN, 20 Mrt. (Reuter). De jongste opgave over het, aantal slachtoffers der ontploffing in het schoolgebouw toont aan, dat het aan tal dooden 455, dat der gewonden 49 en der vermisten twee bedraagt. Alle lijken zijn thans uit het puin gehaald, maar de getallen zijn nog voor her ziening vatbaar. ANKARA, 20 Mrt. (Havas). Na afloop van besprekingen, welke de Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken, Antonescoe, hier heeft gevoerd, is een communiqué gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat Ismet Inonse, Anto nescoe en Roestoe Aras speciaal hun aandacht gewijd hebben aan de economische betrekkingen tusschen Turkije en Roemenië. Een Turksche delegatie zal zich naar Boekarest begeven, om over een nieuw handelsverdrag te onderhande len. In afwachting hiervan hebben de beide regeeringen elkaar faliciteiten toegestaan. Ter versteviging van de cultureele betrekkingen zullen de beide landen leeraren en studenten uitwisselen, en aan hun universiteiten cursussen in het Turksch en Roemeensch instellen. Antonescoe is Vrijdagavond vertrokken. Een autobus met 16 passagiers is door de leuning van een brug over de rivier Vilcanota bij Cuzco gereden en in den woesten stroom gestort. Tien der inzittenden verdronken. MADRID, 20 Mrt. Van de zijde der regeering te Valencia blijft men groote successen melden. Tezamen gevat, zouden deze overwinningen als volgt zijn weer te geven: De opmarsch naar het Noorden in de pro vincie Guadalajara zou voortgezet zijn en de regeeringstroepen zouden hedenmorgen hetzelfde punt bereikt hebben, waar op 8 Maart het offensief der rechtschen werd ingezet. Sinds het begin van het tegen offensief zouden de linksche troepen 36 K.M. gevorderd zijn en zouden zij alle aangren zende dorpen en gehuchten geleidelijk ver overd hebben. Het regeeringsleger zou thans nog slechts een tiental K.M. verwijderd zijn van Siguenza. Verder wordt nog uit Madrid medegedeeld: Gisteravond is bericht ontvangen, dat de regee ringstroepen des nachts om drie uur Naval Potro waren binnengerukt. De dorpen Abanades en ^lmadrones, die bij het punt van uitgang van het offensief der rechtschen zijn gelegen, zpn door de regeeringstroepen reeds gepasseerd. De regeeringsbatterijen werden in de ochtend uren opgesteld op de hoogten van Abanades. Zij concentreerden hun vuur op den zich terug- trekkenden vijand. Toen zij voor Masegoso aankwamen, stuitten de regeeringstroepen op een verdedigingslinie, welke de rechtschen hadden opgericht op den linkeroever van de Tajuna. De rechtschen heb ben hier voordeel van het oneffen terrein. Na een korten strijd zagen de rechtsche troepen evenwel in, dat het hun onmogelijk was den opmarsch der regeeringstroepen tot staan te brengen. Zij lieten daarom de brug in de lucht vliegen, welke zij voor het dorp over de Tajuna hadden geslagen. Op deze wijze dachten zij den opmarsch der regeeringscolonnes te stuiten. In minder dan een uur tijds hadden de pontonniers der regee ringstroepen evenwel de verbinding hersteld. Het gros der regeeringstroepen kon toen de rivier overtrekken. De aanvalswagens en tanks zetten den vijand na, die op de vlucht is. De beide vleugels van de voorhoede der re geeringstroepen, die de frontlijn hadden voor uitgeschoven, hebben daardoor ook de midden groep in staat gesteld op te rukken. Het is mo gelijk, dat de opmarsch nog verder zal gaan. De verbindingen met de troepen bij Cifuentes en Brihuega zijn hersteld. Bijna zonder tegen stand te ontmoeten, trekken de regeeringstroe pen op in Noordelijke richting naar de grens Bij de jongste Engelsche vlootmanoeuvres vormde de luchtafweer een belangrijk onderdeel. Luchtafweergeschut wordt in stelling gebracht der provincie Saragossa: Abanades. Na achter eenvolgens de gehuchten Torre Giadradilla, El Sotillo en Torre Cuadrada de Los Valles te heb ben bezet, hebben de regeeringstroepen, gesteund door de artillerie, welke een hevig vuur ont wikkelde, Abanades bereikt. De regeeringstroe pen hebben de door de rechtsche verlaten dor pen bezet en zetten den opmarsch voort naar de hoogten van Naval Potro. Na een gevecht van drie uur werd ook Naval Potro door de troepen van Franco ontruimd. Van de zijde der rechtschen wordt uit Siguenza bericht: De regeeringstroepen heb ben gisteren verscheidene malen overvallen ondernomen aan het front van Guadalajara teneinde de rechtsche linies te verkennen, daar de kalmte der nationalisten hen zeer schijnt te verontrusten. Een belangrijke omstandigheid is, dat de link schen geen krijgsverrichtingen op groote schaal meer ondernemen, om het rechtsche front te verbreken. Volgens inlichtingen van de lucht strijdkrachten zou het er uitzien, alsof alle troe pen van Miaja in de linies liggen en er geen reserves meer zijn nabij het front. De rechtschen hebben zonder ophouden gewerkt aan de ver sterking hunner steunpunten en aan het her stellen der wegen. Het zou niet onmogelijk zijn, dat wanneer de weersomstandigheden het toe laten, het bezoek van Franco van Zondag jl. spoedig beteekenis zou blijken te hebben. Nader wordt van rechtsche zijde bericht: De rechtschen hebben Zaterdag-ochtend bij verrassing een aanval ontketend op de stellingen der regeeringstroepen bij Arganda. Na een hevig handgemeen met de militie hebben de rechtschen de regeeringstroepen uit hun stellingen verjaagd. Zij hebben thans vasten voet op den belangrijken ver bindingsweg met Valencia. Tegen den middag duurde het gevecht nog voort. De troepen van Franco versterkten het veroverde terrein door er loopgraven aan te leggen. In den sector van de Jarama heerschte groote activiteit. Vandaag wordt vernomen, dat de recht sche troepen eergisteren tijdens een tegen aanval in de universiteitswijk in Oostelijke richtingen tusschen de regeeringstroepen hebben weten door te dringen in de straten en er in geslaagd zijn stellingen te bezetten in de nabijheid van de straat Bravo Murillo. Hierdoor is het rechtsche binnendringen in Madrid belangrijk uitgebreid. De regeering van Valencia deelt mede uit eigen bronnen berichten te hebben ontvangen, dat twee schepen met Abessiniërs onderweg zijn naar Spaansch-Marokko. Dinsdag JJ. zou het vaartuig der rechtschen Domine uit Port Said naar Ceuta zijn vertrokken met 400 Abessiniërs aan boord. Het schip zou uit Djedda komen en 117 pelgrims aan boord hebben genomen, om den waren aard van de reis te verhullen. Op 16 Maart zou de Cesare Battisti het kanaal ge passeerd zijn met 2000 Abessiniërs die te Mas- saoea aan boord zouden zijn genomen. Het Britsche vrachtschip Linaria is gisteren met onbekende bestemming uit Hampton Roads vertrokken met een lading van 4.800 ton zwavel- nitraat aan boord. Enkele dagen geleden heb ben zeven leden der bemanning het schip te Boston verlaten, voorwendende dat de lading bestemd was voor de Spaansche nationalisten ter vervaardiging van munitie. De halve-dag-staking te Parijs bracht een aantal kleinere incidenten te weeg, waarvan hier een foto van het gebeurde voor het Beursgebouw. Beursbezoekers zingen met opgeheven hand de Marseillaise, aan de andere zijde van het ijzeren hek zingen communisten met gebalde vuist de Internationale Het Algemeen Comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk bericht, dat in totaal is ontvangen ten behoeve van de huwelijksgeschenken aan het Prinselijk Paar een bedrag van ƒ664.661.67. Bijeengebracht is door de comité's voor de groote steden en de provinciale comité's: Am sterdam 160.000, Rotterdam 67.350, 's Gra- venhage 66.700, Groningen 13.000, Friesland 7.204.45, Drente 6.337.70, Overijsel 16.954.20. Gelderland ƒ33.989.91, Utrecht ƒ28.237.16, N.- Holland 61.077.67, Z.-Holland 44.260, Zeeland 12.467.04, Noord-Brabant 26.747.16, Limburg 12.129.91. Bij den algemeenen penningmeester zijn ook rechtstreeks van particulieren in Ne derland en in het buitenland remises in gekomen, welke inclusief de tot dusverre gekweekte rente in totaal ƒ24.055.94 beloo- pen. Voorts zijn voor bovengenoemd doel afzon derlijke inzamelingen gehouden door, resp. bij dragen ontvangen van: Comité vrouwen van Amsterdam 9.580, Surinaamsch comité 2.500. Curasaosch comité 10.000, Comité Nederl. schooljeugd 38.000, Staatsbedrijf der P.T.T. 4.885.38, Orde van vrijmetselaren onder het groot-oosten der Nederlanden ƒ2.000, Coöpe ratieve Centrale Raiffeisenbank en verschillen de harer boerenleenbanken 2.000, Haagsche Post 15.185.06. Aan deze bijdragen zullen ten deele bijzon dere bestemmingen worden gegeven, te weten: Bijdrage van het comité vrouwen van Am sterdam bestemd voor een gedeelte van de in richting van de ontvangkamer van het paleis Soestdijk. Bijdrage van het Surinaamsch comité be stemd voor een schouw in de ontvangkamer. Bijdrage van het Cura?aosch comité bestemd voor een wandkleed en bijpassend ameublement in de eetkamer. Bijdrage van het staatsbedrijf der P.T.T. be stemd voor de huistelefooninrichting van Soestdijk. Ook voor enkele andere o.m. uit 't buitenland afkomstige bijdragen zullen overeenkomstig de daartoe uitgesproken wenschen, speciale be stemmingen worden gekozen. Tenslotte is voornoemd bedrag, bijeenge bracht door de Nederlandsche schooljeugd, be stemd voor de inrichting van de bibliotheek te Soestdijk, voor den aanleg van sport- en ten nisvelden en den bouw van een daarbij be- hoorend paviljoen. Voor het Prinselijk jacht werd voorts nog een aantal speciale geschenken ontvangen, welke buiten deze opgave vallen. Het Algemeen Comité wenscht bij het be kend naken van het in totaal door het Nederlandsche volk voor het nationaal hu welijksgeschenk bijeengebrachte bedrag, zijn grooten dank te betuigen aan allen, die door hun arbeid en hun bijdragen aan het zoo - bij uitstek bevredigend resultaat en het volledig slagen van het plan hebben mede gewerkt. De Britsche minister van Marine, Sir Sa muel Hoare, is te Zuoz in den Engadin (Zwit serland) aangekomen, om daar eenigen tijd rust te nemen. De roode regeering in Spanje blijft successen melden; ten Noorden van Madrid zou Naval Potro door hen bezet zijn. De wereldvlucht van miss Earhart mislukt; liet toestel bij den start te Honoloeloe geslipt en in brand gevlogen. De droeve balans van de ontzettende ramp van Texas. Voor het nationaal huwelijksgeschenk aan het Prinselijk Paar is in totaal f 664.661 bijeenge bracht. De nieuwe Japansche gezant ontkent nadruk kelijk, dat de Japansche regeering bepaalde be doelingen koestert ten opzichte van Nieuw- Guinea. Benoemingen in de Congregatie van het God delijk Woord. Militairen beneden den rang van officier reizen van Donderdag a.s. af voor half geld. Een der verdachten van den moord te Leek heeft bekend. Beurs van New-York: Stemming onregelmatig. O Heden is de palmpaasch in vele plaatsen weer in eere. Een oud volks gebruik met een inslag van vroomen oorsprong herstelt zich zélfs in onze groote steden en onze samenleving wordt ermede verrijkt. Want meer zinrijke kleur mag aan ons bestaan wel worden toegevoegd naar den geest van vorige geslachten die wisten te bidden en te feesten. De palmpaasch is een blijdschap voor het kind maar tevens een verheugenis voor de oude ren. En wie zich eenigszins voor het verleden interesseert staat er natuur lijk op, dat voor elke plaats de tradi- tioneele vorm worde gekozen en niet dom-weg en zinloos alle vormen wor den dooreengehaspeld. De palm paasch is een mooi symbool onzer Palmzondagviering op élke plaats naar eigene geaardheid. TOKIO, 20 Mrt. (Havas). Uit Charbin wordt gemeld, dat in den afgeloopen nacht vijfhon derd bandieten de stad Ilan, op 300 K.M. ten Oosten van Charbin, hebben overvallen en ge plunderd. De Japansche bewoners vluchtten in de kazerne van het Japansche garnizoen. Na aankomst van versterkingen werden de ban dieten verdreven. Nader wordt bericht: De aanvai geschiedde kort na middernacht. 500 bandieten forceerden de Westelijke stadspoort, plunderden de hui zen en moordden de bewoners uit. Verscheidene groote gebouwen hebben zij in brand gestoken. Na een hevig gevecht, dat vier uur heeft ge duurd, waarbij een Japansche soldaat en een Mandsjoepolitiebeambte werden gedood, werden de bandieten door de vereenigde Japansch Mandsjoekwosche troepen en de politie van Han verdreven. Hoeveel bewoners vermoord zijn, wordt niet medegedeeld. LONDEN, 20 Maart (Havas) Welingelichte viootkringen vernemen, dat de thuisvloot, wan neer die na de manoeuvres met de vloot der Middellandsche Zee naar Engeland terugkeert, in het Kanaal het hoofd zal moeten bieden aan een gecombineerden aanval van luchtmacht en duikbooten. De vloot zal op 200 mijl van Landsend de oorlogszone binnenvaren. Vanaf dit punt zal de vloot achtervolgd worden door vliegtuigen der Zuidelijke kustverdediging. In de centrale zóne van het Kanaal, buiten Port land, zullen duikbooten den oorlogsschepen hinderpalen leggen. Stand op Zondag 1 uur vun. 749.5 Vorige stand 751.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1