Twee documenten van zeer groote beteekenis t&pm Mussolini weer in Rome De Hertog Hendrik patrouilleert foo noemt men de beide laatste Encyclieken KONING LEOPOLD TE LONDEN D0R10T BESCHULDIGT DE COMMUNISTEN 150.000 stakers in Detroit LINKSCH SUCCES DOOR RECHTSCH ONTKEND Het nieuws van heden DE BAROMETER w-iwww VEREENIGDE katholieke PERS Ontstemming in nat.- socialistische kringen Neville Chamberlain ziek WMÈÈÊÈ Besprekingen te Rome over het Westpact? De nota van den Negus Franco's nota over Marokko Japan wil zyn geschut niet beperken Miklas naar Boedapest Prinselyk paar te Rome Mailschip gezonken DINSDAG 23 MAART 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE KV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20473 Diepen indruk maakte 't Pauselijk schrijven op de Duitsche katholieken De reactie in Duitschland De aanhoudende bombardementen hebben in de Spaansche hoofdstad reeds enorme schade aangericht. Tusschen de troostelooze ruinen waren kinderen rond, zoekend mor wat. eten Duitsche tekst verschenen Een particulier bezoek van drie dagen Moskou stortte 20 millioen francs in de Fransche partijkas De radicalen en de middenstand Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| Engelsche bladen meenen, dat de gebeurtenissen in Spanje zijn terugkeer verhaastten ÊÊÊÊÊÊÊfc? Se De haven van Massoea, welke door Italië zal worden gebezigd als de basis voor de bescherming van zijn koloniale belangen Gewapende treilers der Franco- regeering worden in de Straat van Gibraltar niet meer gezien Ciano en Drummond onder handelen in 't geheim Het zware bedrijf van de walvischvangst aan de Zuidpool is weer in vollen gang. Het richten van het harpoenkanon is een verantwoordelijk werkje Vakbondleiders dreigen het werk algemeen te zullen doen neerleggen Overleg in de metaal-industrie Aan het front bij Madrid belem mert zware sneeuwval de y vijandelijkheden Een copie wordt te Londen bestudeerd Een kwestie tusschen Spanje en Frankrijk, zegt Eden Lentesneeuw Hunne Koninklijke Hoogheden zullen er de geheele week blijven SS passagiers in Korea verdronken NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per (ossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterlc verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. VATICAANSTAD, 22 Maart. (Havas). De Encycliek over Duitsch- land heeft in alle Romeinsche krin gen diepen indruk gemaakt. Men beschouwt haar als een document van hooge waarde, waarin de H. Va der met bewonderenswaardige hel derheid de leer der H. Kerk uiteen- Zet tegenover de in Duitschland ver breide dwalingen, en waarin Hij Zijn stem verheft tegen de vervolgingen, waaraan de Kerk in Duitschland blootstaat. Telkenmale, wanneer Z. H. de Paus de laat ste jaren openlijk het communisme als anti- christelyke leer veroordeelde, had hij tezelfder tijd de godsdienstige theorieën in het natio- "aal-socialisme in zijn veroordeeling betrokken. Öe thans gepubliceerde Encycliek bewijst, dat Óe Heilige Vader de houding van de Kerk ten aanzien van het nationaal-socialisme en van het communisme van dezelfde beteekenis acht eh op dezelfde wijze verdedigt. Men vertelt, dat reeds gedurende twee jaren een dossier werd aangelegd, waaruit de Osser- Vatore Romano van tijd tot tijd stukken publi ceerde, doch men hoopte in het Vaticaan de ttioeilijkheden langs diplomatieken weg te bo- *en te zullen komen. Ook in deze Encycliek hljjkt de Vaderlijke waakzaamheid van den Paus, die diep medelijden heeft met de kin- heren der Kerk in Duitschland niet alleen, 'haar ook met hen, die Haar willen vervolgen. hElk woord van deze Encycliek, aldus zegt de S. Vader, hebben Wij gewogen op de weeg schaal der Waarheid". In Vaticaansche kringen verklaart men, dat he twee encyclieken, die tegen het communis- Jhe en die aan de Duitsche Bisschoppen, een buitengewone beteekenis hebben, daar zij hei- her de positie der Kerk tusschen deze twee Politieke strekkingen belichten. In de laatste Encycliek stelt de H. Vader drie essentieele principen vast: Hij weigert als „recht" te erkennen, wat eenvoudig sa menvalt met het oogenblikkelijk belang van den Staat; Hij ontkent, dat de Staat het recht zou hebben den burger een leer op te dringen, die in strijd is met zijn per soonlijke rechten als mensch; en Hij wijst de leer van een vergoddelijking van den Staat af. De Paus is de moeilijkheden niet vergeten, die ontstonden bij de toepassing van het Concor daat met het fascistisch regime in Italië. En «iets wijst er op, dat men in Duitschland den- delfden wil tot overeenstemming heeft, als de italiaansche regeering in 1929 aan den dag legde. De Duitsche bladen gaan de Pauselijke Encycliek, die Zondag in alle Duitsche ker ken is voorgelezen, stilzwijgend voorbij. Het schrijven heeft echter diepen indruk ge maakt onder de Katholieke bevolking, die het in een atmosfeer van stille overpeinzing heeft aangehoord. In nationaal-socialistische kringen weigert "len officieel stelling te nemen, daar de Ency cliek, naar zij zeggen, uitsluitend tot de geloo- v'gen gericht is, en geen diplomatiek document vormt. De tot de Duitsche regeering gerichte verwij ten, dat zij het Concordaat geschonden heeft, «ebben evenwel in officieele kringen groote °htstemming gewekt. Een nationaal-socialisti sche persoonlijkheid verklaarde, „dat de trouw *an het verdrag ophoudt plicht te zijn, wanneer het in strijd is met de hoogere waarden, zooals het welzijn van het volk of het ras." In politie ke kringen voegt men hieraan toe: „Toen de Fuehrer het Concordaat onderteekende, kon hij niet raden, welk gebruik de Heilige Stoel ervan zou maken. De Kerk had beloofd, onze nationale verheffing op de juiste waarde te zul len schatten. In plaats daarvan levert zij aan het buitenland documenten, die het in staat stel len, het Derde Rijk aan te vallen. Nooit zal Duitschland er mede accoord gaan, dat de arti kelen in het Concordaat betreffende de confes- sioneele scholen het beletten, de nationale taak te volbrengen." Het Duitsche Nieuwsbureau geeft in een lang telegram officieus de meening van de nationaal- socialistische kringen weer. Men neemt het den H. Vader kwalijk, dat hij achter de priesters staat, die de openbare meening „tegen staat en partij opzetten". De beschuldiging van een kerk vervolging wordt afgewezen; en men herinnert er aan, dat het Derde Rijk het communisme doeltreffend bestreed. Het bericht eindigt: „Als thans deze weinig vreedzame en on dankbare houding door de hoogste Kerk- autoriteiten ook nog wordt bevorderd, rijst de ernstige vraag, of men in het Vaticaan van het Concordaat met Duitschland niet reeds lang genoeg heeft, en het daarom doelmatig acht, voor een mogelijk falen van de overeenkomst de schuld op Duitschland te schuiven." De Qsservatore Romano publiceert thans den Duitschen tekst van de Encycliek over den toestand van de Katholieke Kerk in Duitsch land, die twee pagina's van het blad beslaat. Het middengedeelte ervan wordt gevormd door een veroordeeling van de nationaal-so cialistische opvatting, volgens welke recht is, datgene wat nuttig is voor de natie: „Dit prin cipe zou in het internationale leven een eeuwige toestand van oorlog tusschen de vol keren beteekenen. In het nationale leven mis kent het, door belang en recht te verwarren, het fundamenteele feit, dat de mensch door God gegeven rechten bezit, welke moeten wor den beschermd." LONDEN, 22 Maart (Havas) Koning Leopold is om vier uur twintig te Londen aangekomen, in gezelschap van den Belgi schen ambassaöeur, die hem tot Dover tege moet was gereisd. Aan het station werd hij ontvangen door vertegenwoordigers van het Britsche departe ment van Buitenlandsche Zaken en hoogge plaatste ambtenaren der ambassade. De Belgische Koning zal aan Londen een particulier bezoek brengen van drie dagen en logeeren op de Belgische ambassade. Vanavond biedt de ambassadeur, baron Car- tier de Marchienne, een diner aan ter eere van den Koning, waarbij de vertegenwoordigers van Britsche politieke, literaire en wetenschappe lijke kringen mede zullen aanzitten, terwijl ook de Koloniën en de industrie vertegenwoordigd zullen zijn. Naar verder vernomen wordt, zal Koning Leopold Woensdag by den Koning en de Ko ningin van Engeland op Buckingham Palace dineeren. Men acht het zeer waarschyniyk, dat hij ty- dens zyn bezoek een onderhoud zal hebben met minister Eden. PARIJS, 22 Maart. (Havas). De Matin bericht, dat de stichter van de Fransche volksparty, Jacques Doriot, een omvangrijk dossier heeft samengesteld, waaruit bhjkt, dat sedert de stichting van de communisti sche party de Sovjet-regeering meer dan twintig millioen francs in de partykas heeft gestort. Doriot was voornemens het dossier, dat hu zal richten tot den minister-president, Maan dagavond aan de Parysche pers voor te leggen. Hij zal beginnen met de documenten, welke hij denkt te publiceeren en met het uiteenzetten van het doel, dat hü zich stelt. Zondag heeft de Noordelijke afdeeling van de radicaal-socialistische partij te Rijssel een congres gehouden. De secretaris-generaal van de partij, Maze, bracht de groeten van Daladier over en zeide, sprekende over de gebeurtenis sen te Cllchy, dat de partij voor de vryheid van vergaderen is. Het volksfront is gevormd met het doel sociale hervormingen door te voeren. De radicalen willen niet meegaan met dictatoriale methoden of met sovjetiseering; hun partij moet haar wezen van party van den middenstand terugvinden. Te Parijs wordt een commissie gevormd, welke een basis moet scheppen voor een middenstandsbond, waarbij de radicaal-socialistische partij zal toetreden. André Blumel, Blum's kabinetschef, die by de relletjes te Clichy werd gewond, heeft Maandagmiddag het ziekenhuis Beaujon ver laten. VERWACHTING: Aanvankelijk tijdelijk I krachtige, later meest matige, Noordelijke lot Noordwesteiyken wind, betrokken tot S zwaar bewolkt, later opklarend, regen of S sneeuwbuien, iets kouder. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Tijdelijk Ejj afnemend buiig. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiniinl ROME, 22 Maart. (Havas). Mussolini is per auto ongeveer kwart over zeven te Rome aangekomen. Geen enkele betooging vond plaats. Hij begaf zich onmiddellijk naar het Palazzo Venezia en zocht contact met zijn medewerkers. De duce heeft aan boord van den kruiser „Pola", die hem naar Italië terugbracht, de eenheden van het tweede eskader geïnspecteerd, waarmede de vlootmanoeuvres zijn geëindigd. Gezaghebbende kringen zijn van oordeel, dat deze manoeuvres niets buitengewoons beteeke nen. De plaats, waar zij gehouden worden, is gekozen in verband met de verbindingen tus schen Italië en zyn koloniën in Afrika. Er is geen sprake van een versterking van het eiland Pantellaria, dat zelfs niet geschikt zou zijn voor vlootbasis. Uit Rome werd aan de „Daily Telegraph" ge meld: „Vanavond werd hier medegedeeld, dat Mussolini zijn terugkeer naar Rome zou ver haasten en zyn verblijf by de vlootmanoeu vres in de Middellandsche Zee zou verkor ten, teneinde met zyn militaire leiding den toestand in Spanje te bespreken." De bijzondere correspondent van de „Daily Herald" te Rome bericht te dien aanzien, dat een zandstorm het officieele excuus is voor den overhaasten terugkeer van Mussolini, doch on getwijfeld hebben de gebeurtenissen in Spanje invloed gehad op de beslissing van den dictator, om zoo spoedig mogeiyk naar Rome terug te keeren. In een conferentie met de militaire lei ders zal Mussolini de jongste berichten uit Spanje bestudeeren, waarna hij nieuwe aanbe velingen zal richten tot Franco. Volgens Havas spreekt men te Rome de ver onderstelling, dat de terugkeer zou zyn verhaast wegens diplomatieke of andere gebeurtenissen, tegen. Den 23en Maart wordt de verjaardag van de stichting der strijd-fasces gevierd, het groote nationale feest, waarby Mussolini nog nooit heeft Ontbroken. LONDEN, 22 Maart. (Havas). De Britsche minister van Financiën, Neville Chamberlain, is lijdende aan een ernstige verkoudheid. Hy zal verscheidene dagen zyn kamer moeten houden. V.,. Hr. Ms. Hertog Hendrik patrouilleert in de wateren ten Oosten van Gibraltar en in de Straat van Gibraltar, waar het schip Zondagmiddag is aangekomen. Gewapende treilers der Franco-regeering, die anders voortdurend in de Straat van Gibraltar rondvaren, werden daar niet meer gezien. Volgens te Gibraltar ontvangen berichten is de O 16 te Malaga aangekomen. Het Duitsche oorlogsschip Admiral Graf Spee is nog te Algeciras. PARIJS, 22 Maart. (Havas). De Echo de Paris verneemt van haar particulieren corres pondent te Londen, dat te Rome geheime on derhandelingen worden gevoerd tusschen den Italiaanschen minister van buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, en den Britschen ambas sadeur, Sir Eric Drummond. Deze besprekingen zouden betrekking hebben op de positie van Italië ten aanzien van het ontworpen West pact. Zoowel van Britsche als van Italiaansche zyde wordt het grootste stilzwygen in acht ge- NEW YORK, 22 Maart (A.N.P.) On danks het gerechtelyke ontruimingsbevel houden te Detroit 6.000 „sit-down"-stakers de Chrysler-fabrieken bezet, waardoor 150.000 arbeiders in de automobiel-industrie tot werkeloosheid gedoemd zyn. Door een algemeene staking, die zou kunnen uitbreken, zouden 2.000 automobielfabrieken te Detroit getroffen worden, waardoor het aantal stakers met 100.000 zou toenemen. Volgens de leiders van den vakbond zouden zy 150.000 tot 175.000 „posters" kunnen mobiliseeren „om de fabrieken te verdedigen". Zondag deelden de vakbonden mede, dat voor heden de algemeene staking in alle zaken, met uitzondering der levensmiddelen- zaken en apotheken, zou worden afgekon digd. Maandagochtend heerschte te Detroit een stemming van onzekerheid. De Gouverneur van den Staat Michigan, Murphy, en Dewey, de be middelaar van het departement van Arbeid, trachtten een overeenstemming te bereiken. De autoriteiten beschouwen de bedreiging met een algemeene staking als bluf. De Bethlehem Steel Corp. heeft zich bereid verklaard onderhandelingen aan te gaan met de vertegenwoordigers der vakvereeniging van staalbewerkers in de organisatie van John Lewis. De besprekingen zullen echter uitsluitend ge voerd worden ten behoeve van die arbeiders der Bethlehem Steel, die zich by de organisatie van Lewis hebben aangesloten. De Amerikaansche bond van fabrikanten heeft zich uitgesproken voor de invoering van wettelyke bepalingen, waarby wordt voorgesteld het instellen van een gedwongen officieel on derzoek naar arbeidsconflicten van nationalen omvang, en het verbieden van stakingen en uit sluitingen gedurende het onderzoek en dertig dagen daarna. Ondanks de dreiging met afkondiging van een algemeene staking gaat de politie voort de stakers, die kleine fabrieken be zet hebben, daaruit te zetten. nomen ten aanzien van deze besprekingen, In officieele kringen wordt alleen verzekerd, dat hierbij geen sprake was van een Britsch pro test inzake de Italiaansche vrijwilligers in Spanje. MADRID, 22 Maart (Havas) De verdedi- gingsraad van Madrid meldde, dat by het voort zetten van den opmarsch aan het front van Guadalajara de regeeringstroepen de dorpen Yela en Masegoso de Tajuna bezet hebben. Door het slechte weer waren alle operaties van de luchtmacht onmogelijk. Het groote hoofdkwartier der rechtschen deelt mede, dat de divisie Soria van de rechtsche troepen ten Zuiden van Padilla de Hite twee achtereenvolgende aanvallen van de regeerings troepen hééft afgeslagen. Opnieuw ontkent het groote hoofdkwartier, dat verscheidene dorpen door de regeerings troepen zyn bezet. Die plaatsen, welke door de regeeringsmilitie zijn bezet, zyn van geen mili tair belang; zy liggen te ver van de rechtsche linies en zijn nooit in handen van de recht schen geweest. Een van de byzondere correspondentenvan Havas bericht, dat aan het front bij Madrid vanaf Somosierra tot aan de Jarama gisteren onafgebroken sneeuw is gevallen. In den sector Las Navas reikte de sneeuw tot de assen van de kanon-affuiten. Er was absoluut geen zicht, zoodat schieten niet mogelijk was. LONDEN, 22 Maart (Reuter) Eden heeft in het Engelsche Lagerhuis ten aanzien van de nota, die de Negus aan den Volkenbond heeft gezonden naar aanleiding van wat hij de „slachtingen van Addis Abeba" noemt, ver klaard, dat een copie van deze nota op het Britsche departement van Buitenlandsche Za ken is ontvangen en thans wordt bestudeerd. De Abessinische legatie te Londen deelt mede, dat de beide zoons van den Abessinischen ge zant te Londen, Joseph en Benjamin Martin, gedood zijn bij de represaille-maatregelen na den aanslag op maarschalk Graziani. Hieraan wordt toegevoegd, dat Fekade Selassie George Heroui, de zoon van den Abessinischen minis ter van Buitenlandsche Zaken, eveneens ge dood is. LONDEN, 22 Maart. (Reuter) Betreffende de nota van generaal Franco ten aanzien van Ma rokko heeft Eden in het Britsche Lagerhuis medegedeeld, dat hij den autoriteiten te Sala manca heeft doen mededeelen, dat de kwestie van een eventueele inbreuk ip de Fransch- Spaansche conventie van 1912 een kwestie zou zyn tusschen Frankryk en Spanje. TOKIO, 22 Maart (Reuter) Uit gezagheb bende bron wordt vernomen, dat het Japan- sche Kabinet formeel goedkeuring heeft ge hecht aan het ontwerp-antwoord aan Groot- Brittannië, waarin het voorstel tot deelneming aan de beperking van het geschutkaliber op kruisers tot veertien duim van de hand wordt gewezen. BOEDAPEST, 22 Maart. (D.N.B.) Van gezag hebbende zyde wordt medegedeeld, dat de Oos- tenryksche Bondspresident, Miklas, in het voor jaar naar Boedapest zal komen, ter beantwoor ding van het bezoek, dat de Hongaarsche rijks bestuurder, Horthy, aan Weenen heeft gebracht. De beide laatste Pauselyke Encyclieken worden twee documenten van groote beteekenis ge noemd. De Britsche minister van Financiën, Neville Chamberlain, is ziek. In Korea zonk een mailschip, waardoor 55 op varenden verdronken. Het aantal stakers te Detroit is thans gestegen tot 150.000; de vakbondleiders dreigen algemeen het werk te zullen doen neerleggen. Japan wil het kaliber van zijn marine-geschut niet beperken. Mussolini is te Rome teruggekeerd. Engelsche bladen meenen, dat de gebeurtenissen in Spanje zijn terugkeer verhaastten. Koning Leopold van België is voor een particu lier bezoek van drie dagen te Londen aange komen. Te Rome zouden Britsch-Italiaansche bespre kingen worden gehouden over het Westpact. Doriot beschuldigt de Fransche communisten er van, 20 millioen frs. uit Moskou ontvangen te hebben. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de voorstellen tot Grondwetsherzie ning. De Hertog Hendrik patrouilleert in de wateren ten Oosten van Gibraltar en in de Straat van Gibraltar. Fraude ten nadeele van het Arnhemsch Zie- kenhuis-verplegingsfonds. Verklaring van den directeur van het departe ment van Economische Zaken in Indië over de rubber-situatie. Het Prinselijk Paar is te Rome aangekomen. New Yorksche beurs: Opening flauw. O Lente is nog geen zomer en gisteren eindigde een der eerste lentedagen in de sneeuw die modder werd. Symbool des levens vaak. Wanneer we zon en warmte verwachten en verhopen ko men nog de koude en de natheid. Ook in de lente des levens mogen en moe ten we niet enkel rekenen op zonne schijn en lentelied. De sneeuw komt nog in Maart en de modder bevuilt onze voeten. Laat ons zorgen dat de levensmodder niet verder spat. We hebben in de jonge jaren te rekenen met tegenslag en teleurstelling en zóóveel, zóóveel blijft uit, waarop we rekenden. Doch dit mag ons niet ontmoedigen. De tijd schrijdt verder en de zomer komt onweerstaanbaar. Maar we moe ten ons harden tegen tegenspoed en ons bereid houden op levenssneeuw óók in 's levens lente! Onze Romeinsche correspondent seinde ons d.d. 22 Maart: H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zijn hedenavond ongeveer acht uur te Rome aangekomen. Zy waren hedenochtend uit Mantua vertrokken. Het traject Mantua-Rome, dat 600 K.M. lang is, werd per auto afgelegd, terwijl Prins Bernhard zelf chauffeerde. H.H. Kit. H.H. hebben hun intrek genomen in een oud paleis nabij het Kapitool in de woning van Prinses Kotzebue, die aan het Oranjehuis ver want is. De vorstelijke personen zijn voornemens de gansche week te Rome te blyven. TOKIO, 22 Maart (Stefani) Het Japan- sche mailschip „Meijoe Maru" is in de haven van Reisni in Korea gezonken. Vyf en twintig opvarenden konden worden gered, 55 passa giers verdronken. IN) ii mmiiiiiiiiiiin)iiii;)»ijn Stand op Dinsdag 1 uur van.: 713 >'orige stand: 718.4 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1