De dubbele moord te Merkelbeek faóóen sieeds wüvuutq! New-Yorksche Beurs HUISHOUDSTER STAAT TERECHT Coïcmtves. DINSDAG 23 MAART 1937 Verdachte handhaaft alleen haar verhaal van den vreemden indringer Vijftien jaar geëischt Getuigenverhoor Requisitoir „Neue Zeit" in beslag genomen De inbrakenreeks in de Maasstad Nog twee glazenjwasschers aangehouden Beide beenen afgekneld Zeer ernstig ongeluk op schip aan de Ruyterkade DE NIEUWE ENCYCLIEK Waarschuwend en tevens medelijdend De rubbersituatie Op zijn vroegst over 5 a 6 jaar kan er sprake zijn van een tekort Kniertjes afscheid Mevr. Esther de Boervan Rijk gaat het tooneel vaarwel zeggen De Nijenrode-zaak Voortzetting eind April DIVIDEND KRASNAPOLSKY UITLOTINGEN Door een dakruit gevallen STOOMVAARTLIJNEN Algemeene marktstemming bepaald flauw, met groote verliezen voor vele fondsen. WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT 8ept 24.82 Oct. 24.84 Dec. 24.85 Jan. 24.86 AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 22 Maart Beurssluiting FAILLISSEMENT'0. MARKTNIEUWÜ De rechtbank te Maastricht behandelde Maandag de strafzaak tegen de 64-jarige Maria Clara van H., van Belgische nationali teit, afkomstig uit Merkelbeek, verdacht van moord op den 73-jarigen M. A. F. Buysers en diens schoonzuster, gepleegd in den ochtend van 22 November van het vorige jaar. De vermoorde schoonzuster van B., de 72- jarige Maria Josepha Hubertina Buysers- Senden, afkomstig uit Meerbeek, was, mede met het oog op de kennis gedurende enkele dagen naar Merkelbeek gekomen om B. te helpen. Naar verluidt, zouden er tusschen B. en diens schoonzuster eenerzijds en de huishoudster, (verdachte) anderzijds, meeningsverschillen zijn gerezen, waardoor de stemming van deze laatste tegen de beide anderen geprikkeld was. In den avond van Zondag 22 November is verdachte bij de buren, die op eenigen afstand wonen, komen vertellen, dat er een indringer in huis was. Zij zeide niet te weten of er iets met B. en diens schoonzuster niet in orde was. De buren spoedden zich daarop naar de woning van B. Aldaar aangekomen deden zij een gruwelijke ontdekking. In de keuken vonden zij het lijk van de schoonzuster, die op afzichtelijke wijze bleek te zijn vermoord. Zij was gekleed in haar mantel. Op de tafel lagen een hoed en een taschje. Onder de tafel lag een kerkboek. Intusschen had de huishoudster in de slaap kamer boven geconstateerd, dat ook de land bouwer B. vermoord was. Deze lag met afge sneden hals in bed. De politie werd gewaar schuwd en spoedig waren de gemeenteveld wachter Linckens en de brigadier der rijksveld- wacht, Meijer uit Amstenrade ter plaatse. Ook de marechaussee uit Brunssum werd gewaar schuwd. Het parket te Maastricht dat gewaar schuwd was stelde een onderzoek in waarbij ook de burgemeester Gabriels aanwezig was. Dit onderzoek leidde tot de arrestatie van de huishoudster, die van dit misdrijf werd ver dacht. Verdachte, die tot heden alle schuld is blijven ontkennen, dischte een verhaal op van een roof overval, waarbij zij door een manspersoon, ge wapend met een mes en revolver zou zijn aan gevallen, waarop zij naar den zolder zou zijn ge vlucht vanwaar zij niet weg kon omdat de indringer aan de trap post was blijven vatten. Deze man, wien zij op zijn verzoek een boterham zou hebben gegeven, zou haar ook een rijks daalder hebben afhandig gemaakt. Toen de man verdwenen was is zij direct naar de buren geloopen. Uit het ingestelde onderzoek is komen vast te staan, dat er geen spoor van een inbreker was te vinden en dat nog den avond van de misdaad het vee in de stallen goed verzorgd bleek te zijn. Het bewijsmateriaal tegen de ver dachte stapelde zich gaandeweg op, zoodat zij in arrest werd gehouden. Er bestond voor deze zaak veel belangstel ling. De rechtbank was samengesteld uit: mr. F. Janssen, president, mrs. Th. van Doorninck en B. Ruland, rechters. Het O.M. werd waargeno men door den substituut-officier van justitie, mr. J. Dautzenberg. Mr. W. Russel fungeerde als griffier. De verdachte werd bijgestaan door mr. F. G. van der Kroon uit Heerlen, als raadsman. Door het O.M. waren zeventien getuigen gedagvaard, onder wie de rechtercommissaris, mr. Gadiot en de scheikundige E. van Waege- ningh uit Maastricht, als deskundigen. Van de getuigen werden eerst de deskundigen gehoord. Uit hun verklaringen is komen vast te staan, dat de vermoorde vrouw eerst met een Engelschen sleutel geslagen is en naderhand met een scheermes bewerkt is, waardoor de hals werd doorgesneden. Op dezelfde wijze is ook Buijsers om het leven gebracht. Op aanwijzing van de verdachte heeft men later een Engel schen sleutel gevonden. Men ontdekte, dat er bloedvlekken aan ge kleefd hadden en dat hij later met water en zand was afgewasschen. Ook werden nog bloed vlekken ontdekt op een blouse en een schort van verdachte. Dit was menschenbloed en ver dachte kon niet verklaren, hoe deze er op ge komen zijn. Zij heeft tegen eenige personen een halve bekentenis afgelegd, in dezen zin, dat zij door Buijsers en later ook door diens schoon zuster zou zijn aangevallen en toen uit zelf verdediging beiden gedood zou hebben. Deze lezing van het geval trekt zij echter thans terug. Zij handhaaft nu haar verhaal van den vreemden indringer, die haar den ge- heelen dag op zolder heeft opgesloten. Van opsluiting kan echter geen sprake zijn, want het slot werkte niet en ook kan de be wering van verdachte, dat zij den vreemdeling door het sleutelgat kon zien, niet juist zijn, omdat er door het sleutelgat niets te zien is van wat er beneden aan de trap gebeurt. Aan het einde der getuigenverhooren vroeg de president een naderen uitleg aan verdachte van een brief, dien zij geschreven heeft van uit f e gevangenis aan haar getrouwde dochter. Zij spreekt in dien brief van de groote schande, welke zij over de familie heeft gebracht, en betreurt haar daad. Ook drukt zij in dezen brief haar spijt er over uit, dat zij twee menschen van het leven heeft beroofd. De verdachte bekent, den brief geschreven te hebben, doch zegt, niet te weten, hoe zij er toe gekomen is. In de gevangenis heeft zij meermalen tegen verschillende personen een soort van bekentenis afgelegd, doch telkens bracht zij het element van noodweer in het midden. Tenslotte heeft mr. J. Dautzenberg, het O. M. waarnemende, requisitoir genomen. Hij achtte het ten laste gelegde wettig W KENEN, 22 Maart (Havas) Het te Linz verschijnende blad „Neue Zeit" is gisteren in beslag genomen, omdat in een in het blad op genomen artikel werd beweerd, dat het ontslag van den minister van openbare veiligheid, Neustaedter-Stuermer, schadelijk was voor het land en den binnenlandschen vrede. en overtuigend bewezen, daar de beken tenis van de verdachte door de materi- eele bevindingen worden aangevuld. Spr. meent te moeten concludeeren tot schul dig verklaring van de verdachte en ver oordeeling tot een gevangenisstraf van vijftien jaar wegens doodslag, tweemaal gepleegd. De verdediger van de verdachte, mr. Van de Kroon uit Heerlen, heeft vervolgens vrijspraak gevraagd. Hij baseerde dezen eisch op de over weging, dat de verdachte het haar ten laste gelegde niet zou hebben kunnen doen in den tijd, gedurende welken zij 's morgens in huis is gebleven, alvorens naar de bushalte te gaan. Het gebruik van de bekentenis van de verdachte in de bewuste formuleering is pas toelaatbaar aldus de verdediger indien die bekentenis op alle punten betrouwbaar is. Ook dit is, meent spr., niet het geval. Op een en ander kan z. i. niet anders dan vrijspraak volgen. De bijna legendarisch geworden glazenwas- scherszaak te Rotterdam, waarbij een aantal buitengewoon brutale inbraken aan het licht gekomen is, blijkt nog niet in haar geheel af gewikkeld te zijn. Telkens komen er bij het voortgezette onderzoek weer nieuwe feiten naar voren, telkens worden weer nieuwe arrestaties gedaan en hoewel thans de inbraak in de kan toren van de Holland Amerika-lijn, die in Augustus 1936 is gepleegd, is opgehelderd, wordt het onderzoek nog steeds niet stopgezet. De politie verwacht dan ook, dat er zeer binnen kort nog meer klaarheid in een nog loopende reeks van duistere zaken gebracht zal kunnen worden. Men weet reeds, dat de glazenwasscherscom- binatie, die bij Rueb op den Westersingel en bij den president van de rechtbank mr. Tho mas in de Avenue Concordia opereerde, samen werking gezocht had met eenige zware jongens, die beter thuis waren in het openen van brand kasten. Toen er dus in den nacht van Zaterdag op Zondag 2 Augustus 1936 ingebroken bleek te zijn in de kantoren van de Holland Amerika- lijn, ging de politie verband leggen tusschen deze en de andere inbraken. Aanvankelijk was in de tweede afdeeling ge arresteerd een reparateur van de Holland Ame rika-lijn, zekere S. Het bleek Inderdaad, dat deze man aan een aantal menschen inlichtingen had gegeven over de situatie van het kantoor. Deze S. had evenwel niets met de glazenwas- scherscombinatie uit te staan. Vermoedelijk is de glazenwasscherscombinatie op de hoogte gekomen van de plannen, die de reparateur S. en zijn metgezellen smeedden. Toen de laatsten zich terugtrokken, vonden de eersten het blijkbaar een goed stramien om op voort te borduren en zoo hebben zij de on voltooide poging tot inbraak voortgezet. In ieder geval stond het vast, dat het niet S. was, die de glazenmakers ingelicht had, doch de po litie beschikte in verband met de andere in braken op den Westersingel en in de Avenue Concordia over een foto van den 37-jarigen gla- zenwasscher H. O. Deze werd gearresteerd en legde een bekentenis af, dat hij twee kamera den, den 52-jarigen A. J. L. en den 43-j. bank werker W. S. had binnengelaten. Deze beide mannen zijn reeds tot resp. twee en drie jaar gevangenisstraf veroordeeld in verband met de inbraak bij Rueb. Thans is ook komen vast te staan, dat de zelfde personen mede schuldig zijn aan de in braken, gepleegd in den nacht van 27 op 28 October 1935 in het Regentessehuis (het Rot- terdamsch Administratiekantoor), waar onge veer f 4500 buitgemaakt werd en op 24 Januari 1934 bij een firma aan de Aelbrechtskade te Rotterdam, waar om en bij de f 2600 gestolen werd. In verband daarmede kon nog de hand ge legd worden op nog een glazenwasscher, den 44-jarigen H. P., die bij deze twee zaken ook zijn medewerking verleend had, terwijl de poli tie ook weer terechtkwam bij den glazenwas scher O., dien men reeds in handen had voor de inbraak bij H. A. L. Vast staat, dat bij deze zaken betrokken zijn de 37-jarige glazenwasscher H. O., de 44-jarige glazenwasscher H. P. als nieuwe vangsten en dat er bovendien nog meer inbraken op het credit geschoven kunnen worden van den 52- jarigen koetsier A. J. L. en den 43-jarigen bank werker W. S., beiden gedetineerd in verband met de inbraak bij Rueb, en den 32-jarigen schoorsteenveger J. H., gedetineerd wegens een inbraak te Sliedrecht. Bovendien is ter zake van heling nog ge arresteerd de 31-jarige buffetjuffrouw M. J. S. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet, daar de politie overtuigd is, dat er nog meer inbraken aan het licht zullen kunnen worden gebracht. Maandagmorgen om elf uur is op een vrachtschip, liggende aan de De Ruyterkade, steiger 16, te Amsterdam, een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Bij het hijschen met een lier raakte een stuurman in een staaldraad bekneld. Bei de beenen werden hem vrijwel afgekneld. In zeer ernstigen toestand is het slacht offer naar het Binnengasthuis vervoerd. VATICAANSTAD, 22 Mrt. (Havas). In be voegde kringen verklaart men naar aanleiding van de Encycliek over Duitschland het vol gende: De Encycliek, die de Heilige Vader tot alle bisschoppen in Duitschland heeft ocricht om trent den toestand der Katholieke Kerk in dat land, is een document van groote doctrinairs waarde, waarin Hij met bewonderenswaardige duidelijkheid de leer der Katholieke Kerk te genover de in Duitschland sterk verbreide mis vattingen uiteenzet, en waarin Hij krachtig zijn stem verheft tegen de vervolpingen, waarvan d- Kerk het slachtoffer is. Doch het is ook een document, dat door en door het stempel draagt van ware, welbegrepen welwillendheid jegens het Dultsche volk. De uitspraken van den Heiligen Vader, die blijk geven van de smart van Hem, Die, ge plaatst aan het hoofd der Kerk, ziet hoe Zijn beminde kinderen leven onder omstandigheden, die steeds harder en moeilijker worden, geven goed het woord weer van een Vader, die daarbij tevens vervuld blijft van een gevoel van welda digheid en medelijden, zelfs jegens hen, die Hem willen vervolgen. Woordelijk heeft de Heilige Vader Verklaard: „Wij hebben ieder woord in deze Encycliek af gewogen in de weegschaal der waarheid, zoowel als in het licht." BANDOENG, 22 Maart. (Aneta). De directeur van het departement van Economische Zaken, mr. Hart, heeft aan het Algemeen' Indisch Dag blad De Preangerbode een interview toegestaan inzake de rubbersituatie, waarbij hij het vol gende verklaarde: Speculatie, gerucht en onwetendheid houden zich op storende wijze met de rubber bezig, daarbij, voorshands niet zonder succes, de wereld trachtende te suggereeren, dat wij voor een mogelijk rubbertekort staan. Daar tegenover kan worden gesteld en wel op grond van betrouwbaar statistisch mate riaal, dat zeker niet voor op zijn vroegst over 5 a 6 jaren sprake kan zijn van een rubber- tekort. De vermindering van voorraden kan worden verklaard uit de aanvulling van andere voorraden, verder door incidenteele stijging van het ver bruik, het opslaan van belangrijke rubber-quan ta voor defensie-doeleinden en speculatie. De rubber is momenteel een beleggingsobject ge worden. Tegenover de speculatieve geruchten, dat In- die en Malakka niet in staat zijn de quota te halen, kan zoo ging de heer Hart voort gesteld worden, dat Java onmiddellijk, de on dernemingen op Sumatra binnen enkele maan den en de bevolking binnen afzienbaren tijd in staat is honderd procent of zelfs meer te pro- duceeren. Mevrouw Esther de Boer van Rijk, die onlangs een operatie heeft' ondergaan en sedert eenigen tijd uit het ziekenhuis is ontslagen, heeft thans besloten het tooneel vaarwel te zeggen en een laatste tournee, een afscheidstournee door het land te maken. Het volgend tooneelseizoen hoopt de 83-jarige actrice dus nog op de planken te staan en op verschillende plaatsen in het land op te treden om haar bijna 65 J. tooneelloopbaan te besluiten met deze afscheidstournee. De kunstenaresse, die thans hersteld is, treedt in de maanden April en Mei weder op in de diverse gecontracteerde voorstellingen. Hare omgeving heeft er intusschen krachtig op aan gedrongen bij haar, dat ze eindelijk rust zal gaan nemen. „Nog één jaartje dan" heeft ze ten slotte geantwoord. Zoodat het tooneelseizoen 19371938 haar laatste tooneelseizoen zal zijn. Het Gerechtshof zal de behandeling van de Nijenrode-zaak op 27 en 29 April a.s. voortzet ten. Eenige maanden geleden is een interlocutoir arrest gewezen door het Hof, waarbij de zaak teruggewezen werd naar den rechter-commissa- ris Mr. Smits om een nader onderzoek in te stellen naar de briefwisseling tusschen O. en K., waarvan K. beweert, dat deze gefingeerd is en geen betrekking heeft op een schilderijenhan- del. De vergadering van commissarissen van Hotel Café-Restaurant „Krasnapolsky" heeft onder meer besloten aan de in de maand April te hou den algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen tot uitkeering van 6 pCt. divi dend (vorig jaar 5 pCt.) over te gaan. Panama Kanaal (Loten). Uitloting van 15 Fe bruari 1937. Ad fr. 500.000 605247 Ad fr. 100.000 1533753 Ad fr. 10.000 1247008 Ad fr. 5000 1075103 Ad fr. 2000 353230 844872 1298445 1421469 1721588. Ad f 1000 1709 34369 46748 84842 145313 705 172001 174905 200544 349607 364922 365949 437450 517004 519491 543912 564684 590422 638298 677733 706700 807231 839715 851001 885216 961491 1049554 1076018 1116865 1133333 1182392 1229632 1269145 1313827 1411236 1592850 1671250 1674799 1703236 1732200 1784702 1830158 1834065 1893877 1894721 1904466 1918740 1956938 1973915 1976214 benevens een groot aantal ad fr. 400. Losbaar 15 Maart 1937. De 16-jarige van der N., wonende in de Zorgvlietstraat te 's-Gravenhage, was met eeni ge vrienden op het dak van de fabriek van Paul Kaiser aldaar geklommen» om naar ballen te zoeken. Toen zij door den bewaker verjaagd werden, lette de jongen niet op, waardoor hij door een glazen dakruit viel. Hij kwam te recht op den steenen vloer van een wagen- loods. Hij brag beide polsen, kreeg een schaaf wond aan het hoofd en vermoedelijk een hersenschudding. trams en begrafenisstoeten hebben - ongeacht of zij op voorrangswegen rijden of niet - ook voorrang al naderen zij u van links! BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangekomen 21 Maart: Amstel- stroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoom boot Mij.; Leeuwarden, Londen, stukgoed, Han delskade, General Steam Transport Cy; Merope. W.-Indië, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail: VUestroom, Fowey, kiel, Rietlanden, Holl. Stoomb. Mij.,■Cordillera, W.-Indië, stukgoed, Handelskade. Wambersie Zn.; Melampus, Java, stukgoed, Bor- neokade, Meyer Co's, Scheepv. Mij.; Afiena, Lon den, Inklaren, Steiger H.A.L., Abeca; Rhein, Ham burg, stukgoed, De Ruyterkade, VaiS ES van Ommeren. 22 Maart: Berenice, Kopenhagen, stukgoed, Le- vantkade, Verg. Cargadoorskantoor; Bowling, Leith, stukgoed en steenkolen, zeeburgerkade. Idem: Eberhard, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, idem: Laertes, Java, stukgoed, Borneokade, Meyer «Sc Co's Scheepv. Mij. Aangekomen 22 Maart: Vertrouwen, m.s., Ham burg, inklaren, Vlugthaven, Wagenborg; Ek, Oslo, stukgoed, Handelskade, Verg. Cargadoorskantoor: Zaanland. Hamburg, stukgoed, Handelskade, N.V. Mij. t.v.v.d. Kon. Holl. Lloyd. ijMUIDEN. Aangekomen 22 Maart: Zaanland, s. Hamburg. Vertrokken 22 Maart: Cordillera, m.s., Hamburg; Achilles, s., idem. Uitgaande Vastgemaakt: Tubo, m.s. Aangekomen' 22 Maart: Ek, s., Oslo. Aangekomen 21 Maart: Anna W., m.s., Londen (voor Beverwijk); Amstelstroom, m.s., Huil; Afie na, m.s., Londen; Leeuwarden, s., idem; Merope, s.. W.-Indië; VUestroom, s„ Fowey; Cordillera, mts., W.-Indië; Melampus, s., Java; Rhein, s„ Hamburg; Berenice, s., Kopenhagen. 22 Maart: Bowling, s., Leith; Laertes, s.. Java; Eberhard, s., Hamburg; Nlobe, s., Caen (voor Vel- sen). Vertrokken 20 Maart: Oropos, s., Ibrail. Vertrokken 21 Maart: Vechtstroom, s., Huil; Claus Böge, s., Gothenburg; Zaanstroom, s.. Man chester; Gudur, s.. Malmö; Colombia, s., Hamburg. KON. NED. STOOMB. MIJ. MEROPE, 2e Mrt. van W.-Indië te Amst. BERENICE. 22 Mrt. van Kopenhagen te Amst. AURORA, Bari n. Lissabon, pass. 20 Mrt. des nachts 12 u. Gibraltar. BARNEVELD, uitreis, 20 Mrt. te Callao. BODEGRAVEN, 20 Mrt. van Payta n. La Liber- tad. CERES, 22 Mrt. van Istanboul te Limni. COLOMBIA, 22 Mrt. V. m. 8 u. van Amst. te Hamburg. COSTA RICA, 22 Mrt. van Cristobal n. Car tagena. COTTICA. 21 Mrt. te Paramaribo, thuisreis. DEUCALION, 21 Mrt. van Canea n. Algiers. EUTERPE, 20 Mrt. Van La Pallice n. Amst. GANYMEDES, 20 Mrt. van Salonica n. Algiers v.o. HERCULES, 21 Mrt. van Salonica te Izmir. JUNO, 20 Mrt. van R'dam n. Middl. Zee. MARS, 21 Mrt. van Palermo n. Catania. ORESTES, 21 Mrt. n.m. 7.30 u. van Amst. te Hamburg. PERSEUS, 21 Mrt. van Hamburg te Kopenha- gen'. PLUTO, 21 Mrt. v.m. van Stettin n. Amst. SATURNUS, 21 Mrt. van Beyrouth n. Mutzuna. STELLA, 21 Mrt. van Lissabon n. Algiers. TELAMON, 22 Mrt. v.m. van Middl. Zee te R'dam. THESEUS, 22 Mrt. v.m'. Van Aarhuus n. Amst. TIBERIUS, 21 Mrt. van Trlëst te Fiume. ULYSSES, uitreis, pass. 21 Mrt. n.m. 1 U. Flo- res. VULCANUS, 21 Mrt. van R'dam te Lissabon. PLUTO, Stettin n. Amst., pass. 22 Mrt. n.m. 3 u. Brunsbuttel. POSEIDON, 22 Mrt. van Oran n. Piraeus. ACHILLES, 22 Mrt. van Amst. n. Hamburg. MARS. 22 Mrt. van Catania n. Venetië. BOSKOOP, uitreis, was 19 Mrt. 10.20 u. n.m. 64 mijlen Z.W. van Niton. VESTA, R'dam n. Middl. Zee, was 21 Mrt. 7.55 u. v.m. 85 mijlen Z.O. van Lands End. BENNEKOM, 18 Mrt. van Valparaiso n. Talca- nuano. SIMON BOLIVAR, 18 Mrt. van Barbados n. Por to Limon. FLORA, 19 Mrt. van New-York n. W.-Indië. IRENE, uitreis, pass. 19 Mrt. Bevezier. JUNO, R'dam n. Middl. Zee, pass. 21 Mrt. Dun geness. CRYNSSEN, uitreis, pass. 21 Mrt. Ouessant. REINHART L. M. RUSS (Charter), 22 Mrt. van Amst. te Aarhuus. GISELA L. M. RUSS (charter), Amst. n. Ko penhagen, pass. 22 Mrt. v.m. 4 u. Holtenau. HOLLAND-AMERIKA LIJN. MAASDAM. 21 Mrt. van New-York te R'dam. BLOMMERSDIJK, uitreis, 19 Mrt. te TamplCO. EDAM, 21 Mrt. n.m. van New-York n. R'dam. VOLENDAM, 20 Mrt. van New-York n. W.-In- dië. BOSCHDIJK. 18 Mrt. van New Orleans n. R'dam. DEIPTDIJK. R'dam n. Pacific Kust, pass. 21 Mrt. Prawlepoint. ROTTERDAM, toeristenvaart, 20 Mrt. van Rio Janeiro. ROTT. LLOYD. SIBAJAK, thuisreis, pass. 21 Mrt. n.m. 6 u. Kaap del Armi. BLITAR, thuisreis, 22 Mrt. v.m. 10 u. van Be- lawan. BUITENZORG, thuisreis. 22 Mrt. van Port Said. KEDOE, uitreis, pass. 20 Mrt. v.m. 6 u. Pan- teilaria KOTA TJANDI, thuisreis, 24 Mrt. v.m. te DJe- dah verwacht. PALEMBANG. uitreis. 21 Mrt. v.m. te Belawan. KOTA RADJA. 22 Mrt. van Java te R'dam. KOTA NOPAN, uitreis, 22 Mrt. te Genua. HALCYON LIJN. FLENSBURG, 21 Mrt. van Narvik te Vlaardln- gen. MAASBRUG, 20 Mrt. van Port Ferrajo te Pepel. STAD ZAANDAM, Vlaardingen n. Stockholm, pass. 21 Mrt. Holtenau. ROZENBURG, Les Falaises n. Velsen, pass. 21 Mrt. Ouessant. MIJ. OCEAAN. MYRMIDCCT, 20 Mrt. van Batavia n. Amst. PROMETHEUS, Java n. Amst., 22 Mrt. van Port Said. x MELAMPUS. 21 Mrt. van Java te Amst. LAERTES, 22 Mrt. van Java te Amst. KON. HOLL. LLOYD. ZAANLAND, 21 Mrt. n.m. 9 u. Van Hamburg n. Amst. ZAANLAND, 212' Mrt. van Hamburg te Amst. JAVA-NEW-YORK LIJN. TABIAN, 21 Mrt. van Kaapstad n. New-York. TALISSE, 21 Mrt. van New-York te Belawan. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. KOTA AGOENG, 20 Mrt. van Pacific Kust te Soerabaya. SIANTAR. 22 Mrt. van Macassar n. Pacific Kust. BENGALEN, 20 Mrt. van Calcutta te Portland. SOEMBA, arr. 19 Mrt. te New Orleans. SAPAROEA, 19 Mrt. van Penang n. Rangoon. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, wordt Dins dagochtend 9 u. van Batavia te IJmulden en 1 u. n.m. te Amsterdam verwacht. BENKALIS, thuisreis, 20 Mrt. van Marseille. TAJANDOEN, uitreis, pass. 20 Mrt. Gibraltar. SIMALOER, uitreis, was 21 Mrt. 225 u. n.m. 90 mijlen' O.Z.O. van Lands End. SALEIER, thuisreis, 20 Mrt. te Belawan. SIMALOER, uitreis, pass. 20 Mrt. Dungeness. CHR. HUYGENS, thuisreis. 21 Mrt. van Sabang. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis 21 Mrt. te Sabang. SALEIER, thuisreis, 21 Mrt. van Sabang. poet, a it LAUT, 20 Mrt. van Batavia n. Amst. KON. PAKETV. MIJ. VAN SPILBERGEN, 20 Mrt. van Saigon n. Java. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN. AMSTELKERK, thuisreis, 22 Mrt. te Havre. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. TJINEGARA, 19 Mrt. van Hongkong n. Amoy. TJISONDARI. 20 Mrt. van Shanghai n. Dairen. ROTTERDAM-Z.-AMF.RIKA LIJN. ALPHERAT, uitreis, pass. 21 Mrt. Dungeness. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-Ö.-AZIE LIJN. MEERKERK, uitreis, 22 Mrt. te Moji. SEROOSKERK, thuisreis, 22 Mrt. Ouessant. holland-australie lijn. NIJKERK, uitreis, pass. 21 Mrt. Dungeness. AAGTEKERK, thuisreis, pass. 21 Mrt. Oues sant. NIJKERK, uitreis, 20 Mrt. van Antwerpen. HOLLAND-BRITSCH INDIE LIJN. HOOGKERK, thuisreis, 21 Mrt. van Antwerpen. HOLLAND-AFRIKA LIJN. SPRINGFONTEIN, 21 Mrt. Van Beira n. Durban. BOSCHFONTEIN, 21 Mrt. n.m. 6 u. van Antwer pen n. Hamburg. DIVERSE SCHEPEN. GOUWE, Port Gentll n. Havre, pass. 22 Mrt. Fi nis terre. LOOSDRECHT, Ellesmereport n. Abadan, pass. 20 Mrt. Aden. MAAS, 21 Mrt. van Dubrovnik te Bremen. ZAAN, Einden n. sebenico, pass. 21 Mrt. Dover. HUMBER, sleepboot, naar Lissabon, pass. 19 Mrt. n.m'. 8 u. Niton. MIRACH, naar Narvik, was 21 Mrt. 1.25 u. n.m. 120 mijlen N.O. Van Wiek. RAMBON. via Havre n. Sete, was 19 Mrt. 10.05 u. v.m. 40 mijlen Z.W. van North Foreland. SPAR, naar Rio Janeiro, was 20 Mrt. 12.55 u. v.m. 55 mijlen Z.W. van Niton. NEW YORK, 22 Maart (Part.) De New- Yorksche beurs opende heden in een bepaald flauwe stemming. De ontwikkeling van de ar- beidsmoeilijkheden in de automobielindustrie wordt voortdurend ongunstiger en hoewel men over het algemeen van meening is, dat de drei ging met een algemeene staking in de automo bielindustrie niet in daden zal worden omgezet, werkte een en ander toch zeer ontstemmend op de markt. De openingskoersen kwamen heden over de geheele linie lager te liggen, daar zoowel de be- roepshandel als het publiek tot afwikkeling van posities overging, waarna kort na de opening 'n nieuwe stroom van verkoopen over de markt kwam, welke de koersverliezen in vele gévallen tot 3 en 4 dollar deed aangroeien, daar de koop lust uiteraard gering was en het aanbod slechts tegen aanmerkelijk lager koersen plaatsing kon vinden. Vrijwel geen enkele rubriek werd daar bij gespaard. Tegen het einde van het eerste uur kwam de daling eerst tot staan en kon zich een licht herstel baanbreken, dat echter voor alsnog weinig overtuigend was. Staalwaarden boekten belangrijke verliezen. U. S. Steels wa ren een oogenblik 314 punt lager en Bethlehem Steels bijna 3 punten. Ook sporen moesten zich groote opofferingen getroosten. De verliezen varieerden hier tot 3 punten. Van de automo bielwaarden moesten vooral Chrysler het ont gelden in verband met de gespannen arbeids situatie bij de maatschappij. De koers daalde tot bijna 4Va punt beneden het slot van Zaterdag, aleer een klein herstel kon intreden. General Motors verloren punt. Koperwaarden waren eveneens sterk gedrukt, mede nog ongunstig be- invloed door de dalende tendenz op de koper- markt. Anaconda's kwamen 1% punt lager, Kennecott 1 !4 punt, Int. Nickel ruim 2 punten evenals Amer. Smelting. Ook alle andere soor ten moesten zich vrijwel zonder uitzondering groote verliezen getroosten. De omzetten, die beginbeurs zeer ruim waren, krompen later echter in. In het eerste uur werden 510.000 sh. verhandeld. In de algemeene beurstendenz kwam in de middaguren geen verandering; over de geheele linie zakte het koerspeil in. Slechts kort voor het slot viel er op het sterk verlaagde koerspeil weer eenige kooplust te bespeuren, al was deze voor 'n groot gedeelte op rekening van winstnemingen te stellen. Opvallend was, dat verkoopen voor buitenlandsche rekening flink waren toegeno men. Het verloop op de productenmarkten werk te vandaag ook al niet mee; voor alle producten viel een beduidende prijsinzinking te consta- teeren. Berichten, die anders een gunstigen invloed op de betreffende waarden uitoefen den, bleven heden zonder resultaat. Dit was o.a. het geval met de toeneming van de bedrijvig heid in de staalindustrie. Het waren van deze waarden vooral U. S. Steels, die het grootste verlies te registreeren kregen; een verlies van bijna 5 punten boekte dit fonds. Ook Bethlehem Steels waren meer dan 214 punt lager; Natio nal Steels konden zich aanvankelijk handha ven, doch sloten zich later bij de neergaande richting aan. Bij de automobielwaarden waren het Chrysler, die het zwaar te verantwoorden hadden en een nadeelig verschil van 514 punt te zien gaven. De overige fondsen waren iets meer dan 1 punt beneden het vorig slot. Voorts waren het spoorwegwaarden, die na eenige prijs verbetering te zien te hebben gegeven, in koers terug vielen; Atch. Topeka's zakten tot 7814, om kort voor het slot weer 1% punt te mon- teeren. Het verlies was echter bij het slot 3% dollar. Koper-, mijn-, rubber-, chemische, olie-, kunstzijde, industrieele, warenhuisfondsen, zoo mede aandeelen in telegraaf maatschappij op, idem in fabrieken van electrische uitrustingen en idem in fabrieken van landbouwwerktuigen, public-utilities, equipmentshares en luchtvaart fondsen liepen tot 4% dollar terug. Aandeelen in fabrieken van levensmiddelen waren aan den luien kant, doch canningshares en suikeraan- deelen waren goed prijshoudend. De omzetten bedroegen 2.030.900 shares. Slotkoersen Mrt. Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Am. Smelt. Ref. Am. Tel. Tel. Am. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Chrysler Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5(4 Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nikkei Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat. City Bank Nat. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. S. Leather U. S. Rubber U. S. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building Gedaan en laten, t bieden. zz ex. dividend. ex coupon. 22 20 19 18 234 239 240 ""397/0 106% 106% 107% 106% 61 64 64 64 92% 97 98 97Vo 168Vo 171% 172 173% «1% 81% 82% 82% 23% 23% 23% 237/R S9V* 63% 63% 64% 80 «3% 83 83% 35% 37% 37% 37% 92 95 94 95 14 15 147/g 15% 149 152 154 153% 57 58 V2 59% 59 60 61% 91% 63% 3% 3% 3% 3% 121% 127 1237/g 1237/p 4% 4% 4% 4% 39% 40% 40% 40% 41 41% 41% 42 29% 30% 30% 30% 24 24 24% 24 51 54% 55 54% 61V8 62 63 63% 159 163% 164% 166 159 158 158 161 22% 24 23% 736/o 54% 56 56% 561'» 61% 62% 62% 627/c 41Vs 43 42% 43% 19% 20% 20% 20% 33 35% 347/g 35% 101% 103% 103 103% 66% 68% 69% 693/8 13 13% 13% 13% 60% 63 62% 62% 5% 5% 5% 5% 10% 10% 11 11% 59% 62% 62% 63 53% 54% 55% 55 24% 24% 24% 24% 49 52% 52% 52 26% 28% 28% 28 250 250 250 256 45% 47% 47% 47% 52% 55 55 55 56% 57% 58% 577/s 44% 44% 44% 447/g 11% 11% 11% 11% 87 90 91% 92 28% 31% 31% 317/8 17% 18% 18% 18% 58% 62 62% 617/8 377/8 407/g 40% 40% 147/s 15% 15 15% 68% 70% 71% 707/s 19% 20 19% 19% 143% 140% 145% 145% 30% 31% 32% 32% 6V* 6% 6% 63/8 10% 12% 12% 12% 64% 67% 66% 66% 112% 117 U6% 117-/2 72 74% 74% 3% 135% 140% «43 143% ol% 52% 32% 52 GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 22 Maart. Tarwe: 9/4 3/4, Mei 9/6, Juli 9/7, Oct. 9/31/4. Maart NEW YORK, 22 Mrt- 18 16.85 5.26V* 6.00 22.78 18.70 24.55 54.69 4.889(8 4.59V* 40.23 Slotk. Mrt. 22 20 19 Brussel 16.84% 16.84»/, 16.84»/, Rome 5.26% 5.26% 5.26V* Madrid 6.00 6.00 6.00 Bern 22.77 22.77% 22.77 Weene: 18.70 18.70 18.70 Oslo 24.55 24.55 24.55 A'.dam £4.73 54.72 54.71 Londen 4.88^e 4.88^ 4.88% Parijs 4.59% 4 59% 4.59% Berlijn 40.22 40.23 40.23 22 Mrt. 20 Mrt. Suiker Mr. 2.55-56 Mei 2.50-52 Juli 2.51-52 Sept 2 51-52 Rubber standaard Mrt. 24.80- - Mei 24.84- Juli 24.87- - 2.53-54 2.51-52 2.52-53 2.52-53 24.63- 24.66. 24.66- NEW YORK, 22 Mrt. 22 Mrt. 20 Mrt. Nov 2.53-- 2.55- Dec. 2.56-- 2.58-9 Jan. 2.45-46 2.45-46 Mrt. 2.45-46 2.45-47 .- 24.67- 24.66- - 24.68- - 24.68- Katoen Mei 14.06- - Juli 13.93-95 Oct. 13.44-45 Tin Loco 62.121/2 Koffie 13.95-97 13.80-82 13.30-31 Dec. 13.38-39 Jan. 13.38- - Mrt. 13 40- - 63.75 Term(]n61.75 13.18- 13-18- 13.18- 63.00 (Rio - Nieuw contract) (Santos) Mrt. Mei Juli Sept Dec. 7.31- - 7-36- - 7.42- - 7.48-- 7.50- - 7.22-- 7.28- 7.37- 7.43- 7.45- - Mrt. 10.75- Mei 10.77-78 Juli 10.67-- Sept. 10.63- - Dec. 10.57- - 10.58-- 10.61- 6Z 10.59-60 10.54- - 10.45- 22 Mrt. 20 Mrt. Tarwe Mei 139%-% 138%-V* Juli 126%-% 124%-Vs Sept 123%-% 122%-% Maïs Mei 109%- - 108%- Juli 104%-- 103 - CHICAGO, 22 Mrt- 22 Mrt. 20 Mrt- Haver Mei 47 Juli 437/b- Sept.41%- 47 437/g 41% Rogge Mei 109%-- 110 Juli 106 Sept 98% 105 97%- Nieuw contract Mei 111%-- 110%. - Juli 107 -- 106%,- - Renzel Mrt. 12.52 12.65 Mei 12.75 12.82% 22 Mrt. 20 Mrt. Tarwe Mei 139%-- 138V8- Juli 136% - - 134% - Oct. 125% -- 123s/* - Rogge Mei i08Vs- - 108% - - Juli 106s/*- 107% - - Oct. 96%- - 95% Haver Mei 36% 56s/*- gedaan en laten t nominaal Sept. 102Ve-- 101 Juli 12.92% Sept13 20 13-10 13.32% WINNIPEG, 22 Mrt- 22 Mrt. 20 Mrt' Gerst Mei 80% - - 81% Juli 76% - - 77 Oct. 71 -- 72 Lijnzaad Mei 178 - 177 - Juli 178 - 176»/* Oct. 176 - - 175%* Juli 531/s-- 53% bieden (Medegedeeld door Simoons Co, A. v. Vliet Zn. en L. Slijper) Van 350—450 uur Kon. Olie Philips A'dam Rubber Aku Java-Ch.-J. Lijn Ned. Scheepv. U. Anaconda U. S. Steel Shell Union Kennecott Republic Steel Gew. Marine Van 4.30- Kon. Olie Unilever Aku Anaconda Beth. Steel U. S. Steel Republic Steel Gew. Marine Baltimore Ohio Canadian Pacific 408)4409 330 326—327 7134—110% 103 133 46 1/8—45 7/8 85)4—3/8 22 46 y, 3i 7/8— y, 8 1/8—5/8 -5.00 uur 410—411 169)4 70)4—71 45 7/8—46 69)4 85)4—3/8 31)4 8 3/8—)4 27)4 11 De Minister van Financiën heeft bepaaj." dat op Goeden Vrijdag 26 Maart en op Zate_ dag 27 Maart de beurzen voor den geld - fondsenhandel zullen zijn gesloten, alsmede d» die dagen voör de geldleeningen, als bedoeld afdeeling 5 der Beursvoorschriften 1914, niet a werkdagen zullen worden beschouwd. Opgegeven door afd. Handelsinformaties (V. d. Graaf Co. N. V. Amsterdam). ,p. Rectificatie: Opgegeven, dat op 17 Maart e digde door opheffing wegens gebrek aan ac het faillissement van L. J. v. d. Wijngaarden Eindhoven. Dat moet zijn: L. P. van Wijngaar te Eindhoven. n, Failliet verklaard: 19 Maart: C. Hoogenb°Ye, aannemer, Poortugaal; C. J. J. Noevers, win lier in levensmiddelen. Rotterdam, Witte Haamstede 15. „en- Vernietigd op grond van verzet de falUissem ten van K. Schipper, Ter Apel; J. Vervelde, tinchem. -.iihs- Opgeheven wegens gebrek aan actief de ra» 0 sementen Van J. F. Stabel en J. A. J. Maas, "e en- te Tilburg, voor het geheel aansprakelijke nooten der thans ontbonden handelsvennoots .„1> onder de Fa. Handelsdrukkerij Maas eir ^on gevestigd geweest zijnde en destijds kantoor dende te Tilburg; W. Altlng, Enschede; J- /[ler. Amsterdam; L. M. Jol, Scheveningen; J. igj, Den Haag; A. ter Steege, Voorburg; M. Steen Den Haag; Chr. A. M. Grul, Den Haag. „a, Geëindigd het faillissement van W. Bron» Delfzijl. Uitk. 10 pCt. APELDOORN, 22 Maart. Eieren. Gem. hal. Aanvoer: 285.000 stuks. Groote bruine f —ƒ3.65; kleine bruine 3.40—3.50; zwaar S mengd ƒ3.30—3.40; groote witte 3.25—3 30, kleine ƒ3.20—3.25. Handel vlug. et APELDOORN, 22 Maart. Veemarkt. Aainy 22 schapen ƒ1519; 4 gelten ƒ48; 130 tl tere kalveren 410; 118 biggen ƒ1318. per stuk. Handel kalm. Kd* APELDOORN, 22 Maart. Pluimveemarkt. J* Holl. blauwen ƒ0.90—1.00 per kg.; 3000 40—48 ct. per kg.; 40—90 ct. per stuk; 600 J kippen 1.1.50; 100 hanen 7595 ct.; jonge hanen 60—90 ct.; 110 eenden 35— alles per stuk. Handel kalm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2