BABY Duitsch protest bij den H. Stoel Voor Paschen GEHEEL GEBIT Ü&Q, f Haarlem, 23 Maart Folklore VAN WEERT - Gierstraat 20 Tandheelkundig Instituut Het adres voor Regenkleeding Kort en volledig DINSDAG 23 MAART 1937 HUURT UW PRIMO vertrou&ensnflam Tegen Regen AGENDA ZWEMMEN, EENIGSTE BLINDENSPORT Filmver tooning in het Sport- fondsenbad DE B.E.L.-AFFICHES Winkeliers opgelet! Een enthousiaste vergade ring van deelnemers aan den reclame-optocht KENT U DE KRUISVAART? Cohort Kathedraal geeft avond in Stadsschouwburg Kleinkunst in „De Eikel" een mooi pakje of jurkje voor de ENGELSCHE SCHOLIEREN IN HAARLEM Maandag komen ruim 100 meisjes PASSIESPEL EEN SPOOR VOOR DE POLITIE? Man droeg schroevendraaier in zijn zak RIJKSSTRAATWEG 16 In de parochie St. Jan De Stofzuiger Centrale HAGEMAN Keuring van trekhonden en hondenkarren VOOR DEN POLITIERECHTER Zwijgen is goud! Katjesspel ANEGANG HAARLEM WERKLOOSHEID DAALT NIET ERG Oorzaak voornamelijk bij de bouwvakken TÈ RADICALE SCHOONMAAK Brand op het Marnixplein ONGEVAL TE HEEMSTEDE Arbeider bij de rioleeringswerken gewond Te Berlijn zou overwogen worden het Concordaat op te zeggen 24 Maart Weldadigheid naar Vermogen Pandpoort, Koningstraat BURGERLIJKE STAND STAD UWS Meer dan in jaren het geval is geweest, werd j.l. Zondag in ons land het oude gebruik van Palmpaschen gevierd, Als wij ons niet vergissen, komt aan de af- Geeling Haarlem-Oost van den Bond voor Groote Gezinnen de eer toe een der eerste te Ujn geweest, die zich eenige jaren geleden we derom voor dit aardige kinderfeest interesseer de. Dat daarbij een gevoelige snaar werd ge troffen, blijkt wel uit de groeiende belangstel ling in onze stad en daarbuiten en het was Zon dag een leuke verrassing, dat Z. H. Exc. Mgr. J- P. Huibers, onze geëerde en innemende Bis- Schop, van zijn hooge belangstelling blijk gaf door tijdens den optocht vanaf het bordes van het Bisschoppelijk paleis den stoet gade te Slaan en de kinderen toe te wuiven. In Amsterdam is het de afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Verbond geweest, die verleden jaar het initiatief tot samenwerking van de vereenigingen, die belang stelden in de handhaving van dit stukje folklore, heeft ge- homen. Dit jaar namen daar aan den optocht biet minder dan vijftien organisaties, waaron der ook niet-katholieke, met duizenden kinderen aan den optocht deel. Bij het vervaar digen van een duizendtal palmpaaschjes werd de medewerking verkregen van de Nederland- sche Vereeniging van huisvrouwen, van den R.K. Vrouwenbond en van enkele huishoud scholen. Dat bij den verkoop daarvan tevens een liefdadig doel werd gesteund, deed aan de folkloristische uiting gqen afbreuk, alhoewel het door de kinderen zelf maken van de vlag getjes en verdere versierselen van de Palm- Paasch een niet te onderschatten deel van het kinderfeest vormt en dient te blijven vormen, Waarbij de fantasie tot soms wonderlijke en aantrekkelijke resultaten komt. De volksgebruiken, die in vroeger tijden in zoo bonte reeks het heele jaar door vreugde en afwisseling in het leven van een stad of dorp brachten, waren een kostbaar bezit. Zij gaven kleur en waarde aan het openbare en huiselijke leven. De mensch heeft er nu eenmaal be hoefte aan zich van tijd tot tijd op gepaste Wijze te ontspannen. De boog kan niet altijd strak staan en onze voorvaderen hadden er slag van zich door den soms triestigen, grau wen winter, wanneer de niet zelden wekenlang door dichte wolkensluiers verborgen winter hemel een zwaarmoedige stemming dreigde te brengen, licht en zon in het leven te brengen. En die kleine vreugden van het leven waren hun kracht. Die volksgebruiken hebben ook nu nog zin en het is een hoopvol teeken, dat men er ailer- Wege weer toe terug keert. In den na-oorlogstijd dreigden zij geheel verloren te gaan. Er was in dien tijd van de hot-jazz, van de schelle be goocheling van dancings en bioscooppaleizen schijnbaar geen plaats meer voor de zoetvloeien de, kinderlijke vreugde der eeuwenoude volks- En toch, wat geven die eenvoudige, lieve, soms naïeve feesten veel meer innerlijke vol doening dan het klatergoud van de dwaas heden en zwakheden van het moderne genot, „niet als aanklacht" schreef Mgr. von Keppler in zijn boek „Meer vreugde", „maar als klacht zij het gezegd: de gewone vreugden, welke eeuwen lang het volk tot ontspanning en ver fraaiing van zijn bestaan dienden en waarmede het tevreden was, zijn tegenwoordig voor de meerderheid te schraal geworden. Natuur genot, gezellig verkeer, ontspanning en lectuur in den familiekring, volksspelen en volkszang, zijn bij een groot deel van het hedendaagsche volk niet meer in tel. Zijn deels afgestompte, deels ziekelijk opgewonden zenuwgestel, heeft meer verfijnde genietingen noodig." Ën even Waar is het wat Ruskin schreef: „Overal ter Wereld is de luidruchtige vreugde slechts door een dunnen wand van de stomme vertwijfeling gescheiden. In haar uitwerkselen gelijkt de luidruchtigheid eenigszins op vreugde. Ook zij versnelt den bloedsomloop, doet de oogen schit teren, en vermeerdert den harteslag. Maar er is een bloedsomloop, die vol warmte en levens kracht is en een ander, die door koorts wordt veroorzaakt en in koortsgloed de levenskrach ten verteert." De belangstelling, die feesten als Palm paschen oogsten, is een verschijnsel, dat vreug devol stemt en getuigenis aflegt van een nieuwe en machtige vitaliteit van ons volk. Vanmorgen werden wij in de gelegenheid ge steld om de film, die het echtpaar Schmidt van het zwemmen der blinden in het Sportfondsen- bad heeft opgenomen, te aanschouwen. In het voorgeborchte van het mooie zwembaa Was een filmzaaltje geïmproviseerd, waar onge veer 50 menschen bijeen waren gekomen. De Voorzitter van den R. K. Blindenbond, de heer E. H. Louman, die zelf een der eersten was om een zwemdiploma te behalen, was natuurlijk ook aanwezig en via de uitroepen en opmerkingen van het publiek, wist hij precies te vertellen Wat er op het witte doek te zien Was. Als het even rustiger was onder de vertooning, drongen de zware blaftonen van zijn trouwen hond dt catacombe binnen. Deze blinden-film is werkelijk bezienswaardig. Zwemmen is de eenigste sport die de blinden kunnen beoefenen, maar men staat er verbaasd Van, hoever ze het op dit gebied kunnen bren gen. Wij zagen o.a. den heer Louman van den foren duiken zonder te springen en ook het Polo-spel wordt rustig door de blinden be oefend. Zij zien den bal natuurlijk niet, maai booren hem plonsen in het water en kunnen dan precies richting en afstand bepaen. De film, die technisch zeer goed en duidelijk is, opent eh sluit met de komst van de blinden, die van buis uit door den hond op de juiste tijden naar bet Sportfonsenbad geleid worden. Tevoren vertoonde de heer Schmidt eenige willekeurige 'flitsen 'bij het zwemmen genomen. Interessant vooral waren de opnamen die dooi de patrijspoort genomen waren. Daardoor was het mogelijk vast te stellen wie goed en wie slecht zwom. Uit een auto-cabine moest o.a. onder water een pop van 30 kilo gered worden. Dat dit werkje niet meevalt was ook duidelijk op de film waar te nemen Wij kunnen gerust zeggen, dat de filmpjes van den heer Schmidt documentaire waarde hebben, vooral de blin- denfilm verdient belangstelling in broederen kring. Er zullen een dezer dagen bij de winkeliers rondgebracht worden affiches voor de B.E-L.- week, en voor de tentoonstelling „Opbloei' De man, die de ze biljetten rond brengt, plakt deze meteen bij u op de étalageruiten. Dit om te voor komen, dat de af fiches in een hoek worden gelegd en daar rustig blijven slapen. Wij rekenen er op, dat ieder daar voor zijn toestem ming geeft, want de stad moet vol zijn van deze re clamebiljetten! Winkeliers die vergeten mochten worden, en ook particulieren, die biljetten voor hun ramen willen hangen, gelieven deze aan te vragen aan het Bureau der B.E.L.-week, Lange Begijne straat no. 20, telefoon no. 10403. Datum: Zaterdag 8 Mei. Wie gisteravond de groote algemeene verga dering vcor den reclame-optocht in Café-Res taurant Brinkmann bijwoonde, moet wel tot de conclusie gekomen zijn, dat het enthousias me in den Middenstand voor de B.E.L.-week tot ongekende hoogte is gegroeid. In zijn inleidend woord, gaf de voorzitter der Commissie voor den reclame-optocht, de heer F. Duyn, een algemeen overzicht, waarbij hij als zijn meening kenbaar maakte, dat het suc ces van den optocht al verzekerd is. Er volgde in deze. vergadering, waarin ook 'n deputatie ut Zandvoort aanwezig was Zand- voort komt met een reclame-auto voor de bad plaats uit in den optocht een gedachtenwis- seling', waarvan de geanimeerdheid vooral be vorderd werd door de gemoedelijk-gezellige wij - ze, waarop de voorzittershamer gehanteerd werd. Er werden tal van vragen gesteld, die door den heer Duyn en door den secretaris dei- Hoof dcomm issie van Uitvoering, den heer H. C. Sprenger, tot genoegen der vergadering beant woord werden. Er gaven zich tijdens de vergadering opnieuw een aantal deelnemers op, zoodat het aantal inschrijvers thans reeds gestegen is tot 105! Ondanks dit respectabele cijfer merkte de voorzitter op, dat hij niet eerder tevreden zou zijn of er moesten minstens 150, zoo mogelijk 200, deelnemers zijn. Datum en uur van den optocht werden vast gesteld op Zaterdag 8 Mei 1937, om 4 uur. Ook de route werd, behoudens goedkeuring' der betrokken autoriteiten, in groote lijnen vastgesteld. Men ging enthousiast uiteen in de overtui ging, dat de reclame-optocht een prachtig sluit stuk zal worden van de B.E.L.-week op Zater dag 8 Mei en elk bezielt met het voornemen oni op bijzonder aantrekkelijke wijze uit te komen in den optocht. Vergissen wij ons niet, dan staan tal van origineele denkbeelden voor hun geboorte. De Kruisvaart, Cohort Kathedraal Sint Bavo, zal op 9 April in den Stadsschouwburg te Haar lem een avondprogramma verzorgen. Deze avond wordt allereerst aangeboden aan de leden van Geloof en Wetenschap. Waar deze vereeniging steeds beoogt, actueele vraagstuk ken met haar leden te bezien, kon de daadwerke lijke medewerking voor het plan spontaan ver kregen worden. Artistiek zal deze avond volkomen verant woord zijn, daar de verzorging van het program in handen is gelegd van Anton Sweers, met medewerking van Marius Monnikendam. Wim Snitker, Gabriël Smit, Harry Sterk e.a. Voor de pauze zal worden uitgebeeld, wat door de Kruisvaart in het bijzonder bevorderd wordt. De beginselverklaring zal daarom met circulaire in de eerstvolgende „Loopmare" wor den ingelegd. Na de pauze wordt opgevoerd „Radijs", een tooneelspel van Anton van der Velde. De heer Marius Monnikendam, die alle muziek voor dezen avond componeerde (uitgezonderd die bij „Radijs"), zal persoonlijk het orgel be spelen; de orkest- en solo-muziek wordt verder verzorgd door het ensemble Nibbering, welk orkest steeds voor G. en W. zijn medewerking verleende. De décors worden vervaardigd en ontworpen door Harry Sterk; „Radijs" heeft bestaande décors. Het diocesaan bestuur te Den Haag heeft allen Cohorten (parochieele afdeelingen) voor dit jaar opgedragen, mede te werken aan de actie: Kent u de Kruisvaart? Sint Bavo meende deze op dracht het best uit te voeren, door een keurig verzorgd program in den Stadsschouwburg ten tooneele te brengen. Tot en met Zondag 4 April wordt in „De Eikel", Sophiastraat 27, een zeer bezienswaardige tentoonstelling gehouden van meest religieuze kleinkunst van de gebroeders Balendong. Met zijn drieën bestrijken zij een groot deel van het uitgestrekte terrein van kleinkunst en kunstnij verheid. Frans, de jongste van de drie, die zich in Haarlem heeft gevestigd, heeft zich reeds naam gemaakt als glasschilder. De cartons en foto's van reeds uitgevoerde ramen geven een uiteraard onvolledig, maar interessant beeld van wat deze jonge kunstenaar op dit gebied reeds presteerde. Ook de kleine sierraampjes, die de kunstenaar op deze tentoonstelling exposeert, zullen ongetwijfeld hun weg weten te vinden, evenals de glas-in-lood ornamenten voor ver lichting, die met veel smaak en vakmanschap werden vervaardigd. Geschilderde kruisen en en kele aquarellen laten de bezoekers een andere zijde van het kunnen van dezen jongen artist zien. Van Jos Balendong en zijn ouderen broer Jean is beeldhouwwerk tentoongesteld, meest religieuze voorstellingen, die een groote habiliteit verraden en zeer gevoelig zijn uitgevoerd. Deze kunstig gesneden crucifixen, H. Hart- en Madonnabeel den zal menigeen in zijn woning wenschen. Het is nobele kleinkunst, die ook door de be scheiden prijzen, waardoor zij binnen veler be reik is gekomen, ongetwijfeld in ruimen kring de aandacht zal weten te trekken. De expositie is dagelijks geopend van 10 tot 5.30 uur. Zooals bericht, komen er van 29 Maart tot 3 April een paar honderd leerlingen van Engel- sche middelbare scholen naar ons land, die bij Hollandsche families, liefst ook met kinderen, welke de één of andere middelbare school be zoeken, logeeren. Deze Hollandsche kinderen zullen dan in de zomervacantie een week naar Engeland gaan, waar zij eveneens by Engelsche families zullen worden ondergebracht. Op deze wijze hoopt men te komen tot een beter be grijpen en waardeeren van elkander en elkan- ders standpunt, hetgeen voor de toekomst van de jonge generatie van het grootste belan^^^en^^ moet worden geacht. In Haarlem en omstreken worden ruim 100 meisjes ondergebracht; deze komen Maandag avond om 20.45 uur aan; een aparte wagon is gereserveerd, die in Haarlem zal worden afge haakt. Vrijdag 2 April wordt dezen kinderen Engelschen zoowel als Hollandschen een ge zellige avond bereid in de Aula van het Kenne- mer Lyceum. Het feest zal van 2022.45 uur duren, terwijl zoowel de Engelsche gasten als de Hollanders aan het'programma zullen mede werken. Er zal worden gezongen en gedanst, er zullen sketches en films worden vertoond. Maandagavond om half tien ontdekte een agent van de hondenbrigade in een gemeen schappelijke poort aan de Leidschevaart nabij de Kwakel een 31-jarigen man, de zich daar op verdachte wijze ophield. De agent fouilleerde den man en kwam tot de ontdekking, dat hij een ongewoon grooten schroevendraaier bij zich droeg. Bij eenig onderzoek bleek bovendien, dat in het hout bij het slot van een gesloten schuur een versche moet voorkwam, waarin de schroevendraaier precies paste. Ondanks zijn protesten heeft de agent den man naar het politiebureau overgebracht. Hij verkaarde, dat hij absoluut niet de bedoeling had gehad in te breken. Hij zou in het poortje slechts een afspraak hebben gehad, natuurlijk met „een onbekende.'' HAARLEM-N. - TELEF. 16726 UJinaf f 35 - met garantie, pijn- 'dlltf 1 loos trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 9-12 en 1-4 uur. Zaterd. 9-12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensd. en Donderd. v. 7-9 u. Evenals de St. Bavoparochie gaf ook de pa rochie St. Joannes de Dooper een van de meest actieve parochies van onze stad! een passiespel. Maar welk een verschil tus- schen beide! Was „Judas" een echt tooneel- stuk zij het grootendeels in monoloogvorm met veel pathos en sterke effecten, in het patronaatsgebouw van St. Jan werd Maan dagavond een passiespel opgevoerd, dat meer het echte volksche leek te naderen: door en voor het volk. Daartoe was het koortje in de zaal opgesteld, daartoe dienden sobere mid delen: een zwart kruis en eenige personen in zeer eenvoudige kleedij (eigenlijk hadden de vleugels van den engel, volgens het gesproken woord, niet gemist kunnen worden!). Daartoe waren ook 't recitatief en de zang zeer sober gehouden en in de kern zijnde het Evangelie verhaal met daartusschen door eenige psal men, het Stabat Mater en wat eigen vinding. Deze scène waarin o*.a. een vrije fantasie over Barabas waren feitelijk de eenige af wisseling brengende handeling in dit passie spel en ze leken ons goed te zijn getroffen in visie en uitbeelding. Overeenkomstig het spreekwoord, dat eenvoud het kenmerk van het ware is, gelooven we wel dat met al de eenvoudige middelen het doel van het passie spel ruimschoots getroffen is. Zelfs de in grooten getale aanwezige jeugd was er merk baar vén onder den indruk en dat is wel zoo wat de beste waardemeter, want de spes patriae behoort meestal niet tot het rustige deel van de toeschouwers. „Bijbelsch" was dit stuk ook in hooge mate. Liefst hadden wy het Evangelieverhaal nog wat Mee vc-ivolgd ge zien, wat betrof Jezus' kruisdood en grafleg- ling, inplaats van de koortjes, die ons niet het meest geslaagd toeschenen. 21e onderbraken het verhaal en de handeling meer dan ze dit onderstreepten en verduidelijkten. Natuurlijk ligt het hierbij ook veel aan de uitvoerenden. Het geheel is zeker niet eenvoudig in te stu- deeren geweest en met ongetwijfeld groote erkentelijkheid en waardeering mag het be reikte resultaat beschouwd worden. Juist om dat hier een passiespel en geen tooneelspel bedoeld is, zullen wij de opvoering niet detail- leeren doch alleen als algemeenen indruk weergeven, dat de tooneelfiguren zich inleef den in hun rol en het spel dan ook met de vereischte intonatie en gevoelvol is uitgebeeld, zegtoon nog wat verbeterd kunnen worden. Een spel, dat zeer zeker er veel toe bijgedra gen heeft al werd er wat fantasie bij ge bruikt om het lijdensverhaal duidelijk voor te stellen en ware passiestemming op te roe pen. K. voor 60 cent per week. ALLE REPARATIES VRIJ ALLE ONDERHOUD VRIJ ALLE SLIJTAGE VRIJ Geen waarborgsom GED. OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 Maandag is de eerste Passieavond gehouden in het Jeugdgebouw op het Teylerplein. Het spel moest herhaald, omdat bij de eerste op voering de zaal tot in alle hoeken gevuld was. Om half tien werd de tweede opvoering ge geven. Onder de aanwezigen merkten wü op den zeereerw. heer pastoor Roovers en een aantal eerw. Broeders van de parochiale scholen. Het spel stond onder leiding van den wel- eerw. heer kapelaan C. Verheyen; het muzi kale gedeelte onder leiding van den eerw. Broeder Ansbertus. Het Passieverhaal is ons allen bekend. Maar door deze wijze van zeggen is het tot een me ditatie geworden, welke tot diep in de ziel doordringt. Ook hedenavond wordt tweemaal een op voering gegeven en wel voor de meisjes en da mes; de eerste opvoering om half negen en de tweede om half tien. De toegang is geheel gra tis, alleen wordt aanbevolen een tekstboekje aan te schaffen. B. en Vf. van Haarlem maken bekend, dat de algemeene keuring van trekhonden en hon denkarren dit jaar gehouden wordt van 7 tot en met 9 April op de binnenplaats van het bureau van Politie (ingang Lgnge Wijngaard straat) Houders worden verzocht ter keuring te ver schijnen met honden, karren en tuig. Aan de ingeschreven houders zal een per soonlijke kennisgeving worden uitgereikt, ver meldende dag en uur, waarop zij hun trek honden met de kar of karren, waarvoor of waaronder de honden als trekdier worden ge bruikt en het tuig aan de keuring of her keuring moeten onderwerpen. Het is verboden een hond als trekhond en Een Fransche architect heeft voorgesteld om een stilte-stad te bouwen, waar elk geluid zoo veel mogelijk geweerd zal worden, vooral des nachts, omdat thans in de groote steden de nachtrust door een helsch claxongeloei en an dere minder te waardeeren geluiden (des zo mers de radio door de openstaande ramen!) verstoord wordt. De architect moet eens te Haarlem gaan wonen. Hij zal dan meteen zijn stilte-stad ontdekt hebben, want de Haarlem- sche politie is er naarstig op uit terecht, zal ieder ordéntelijk burger beamen! om elk overbodig geluid te weren. Dat heeft een ge moedelijk aardappelhandelaar uit de Haar lemmermeer ondervonden! Hij reed met zijn auto op een avond in Fe bruari om half twaalf op de Brouwersvaart en vergat dat geen auto na 10 uur zijn aanwe zigheid door signalen mag melden. Een biertje had hem den tijd echter doen vergeten en zoo toeterde hij op den hoek BrouwersvaartLeid schevaart verschrikkelijk feit! driemaal achter elkaar, hoewel er geen kip te bekennen was. Er was echter v.'el een dienaar van Her mandad aanwezig, die dit, des avond thans on gewoon en „wettelijk verboden" geluid natuur lijk direct opmerkte en den in overtreding zijnden automobilist een stopteeken gaf. De auto reed echter doorEn daar had de be stuurder een goeie, hoewel ook wettelijk niet toegelaten reden voor! Hij had n.l. zijn papieren niet bij zich en vermoedde dat' de agent hem terzake daarvan wilde aanhouden. De agent dacht echter aan geen rij- of nummerbewijzen, hoorde alleen dat de wet overtredende getoe ter in zijn ooren en riep den auto op de Raaks- brug nog eens toe te steppen. Alweer tever geefs. De politie heeft een langen en snellen arm en de autobestuurder was er dus spoedig bij. Hij stond nu voor den politierechter, niet wegens verboden geluidssignalen, ook niet om de vergeten papieren, maar terzake van „ambts belemmering". Hü erkende alles ruiterlijk en dat maakt altijd een goeden indruk. De Offi cier eischte 25.boete. „Hoe is Uw inkomen?" vroeg de rechter aan den verdachte. „Slecht", was het korte en krachtige ant woord. Niettemin kreeg de aardappelhandelaar 20.boete. Hij zal de geluidssignalen Wel sterk verwenscht hebben! Als eenige jongens aan het stoeien zijn, is de gebruikelijke waarschuwing van een bezadigd oudere: dat draait nog op katjesspel uit! Ge broken neuzen, blauwe oogen, builen en schram men en, last not least, een „eeuwige" vijand schap zijn het resultaat van w'at oorspronkelijk als een grapje bedoeld was. Iets minder bloedig, maar toch ook "wel pijn lijk een bloeduitstorting in den arm is ook zoo lekker niet was het katjesspel, dat eeni ge volwassenen groote kinderen dus nog! in een garage te Zandvoort speelden. Wij zul len ons niet verdiepen in de voorgeschiedenis zooals gewoonlijk zullen beide kijvenden ook wel beiden schuld hebben maar alleen de dramatische ontknooping vermelden. Een Zand- voortenaar was in de garage bezig en hem werd iets toegeroepen, waarop hij op zijn beurt ook weer iets terugriep (beter niet voor publi catie geschikt). Een chauffeur, de stem des roepende in de garage, ging daarop naast hem staan, waarop de Zandvoortenaar hem „per ongeluk" op de teenen trapte. De cüauffeur trapte daarop op zijn beurt den Zandvoortenaar zeker ook „per ongeluk" op de teenen en toen waren ze beiden figuurlijk en letterlijk op de teenen getrapt, want de Zandvoortenaar lichte den chauffeur een beentje, waardoor de laat ste op den steenen vloer viel en een gewonden arm bekwam. De Zandvoortenaar kreeg óók een herinnering aan het katjesspel in den vorm van een boete, ook al beweerde hij, dat hij eigenlijk geen straf verdiende, want de ander zou het eerst begonnen zijn. Natuurlijk ont kende de chauffeur dit. 10.was de eisch, 5,het vonnis. Wat een leuke lui tóch! Maar dan solide regenkleeding. Regenkleeding die er tegen kan. Regenkleeding gegarandeerd voor 100 pCt., zooals de FAMA regenmantels en regenjassen, zooals de FAAM'S jongens- en meisjescapes, zooals de FALCON'S, gekocht in DE FAAM. een voertuig als hondenkar te gebruiken of te doen gebruiken, tenzij de hond en de kar door den houder zijn onderworpen aan de laatst uitgeschreven keuring of herkeuring en daar bij voor gebruik als trekhond en hondenkar geschikt zijn verklaard. De gunstige cijfers die de gemeentelijke dienst voor Werkloosheidsbestrijding vooral in de maand Februari kon opgeven worden in deze maand helaas weer voor een deel te niet gedaan. Er is wel geen reden tot klagen, maar de da ling van het aantal werkloozen gaat in een veel te langzaam tempo, vergeleken met dezelfde pe riode in 1936. Het aantal, bij de arbeidsbeurs ingeschreven werkloozen bedroeg de vorige week 6226, dat is 64 minder dan een week tevoren. Het vorige jaar was dit aantal in dezelfde week 6619 zoodat er nog altijd een gunstig verschil is van 393. Men moet hierbij echter in aanmerking nemen dat het gunstige verschil half Februari 556 bedroeg en gelijdelijk gekomen is op 485, 491 en nu 393. Inderdaad, er is geen reden tot groote vreugde. Ook de perspectieven voor de naaste toekomst zijn niet bijzonder gunstig. Wij hebben in Haar lem geen textiel en profiteeren dus niet van de groote voordeelen voor dezen tak van industrie in de devaluatie gelegen. De bouwvakken ver oorzaken de geringe daling. Zeker in onze stad is er op dit terrein nog van opleving geen sprake. Deskundigen zien ook voorloopig nog geen licht in deze duisternis, zoodat we^niet al te optimis tisch mogen zijn ten aanzien van het werkloo zen cijfer in de komende weken. Misschien, dat velen, die ingeschreven zijn als bouwvakarbeider, in den zomer op ander terrein wat kunnen verdienen, waardoor Haarlem dan toch indirect van een steunuitkeering gespaard wordt. Er zijn ook nog werkfonds-objecten, maar die moeten nog even wachten. De volgende week wordt begonnen met het sloopen van de huizen in de Koningstraat, waar de nieuwe vleugel van het stadhuis moet komen. Daar staat echter tegenover, dat de brandweer kazerne zoo goed als gereed is. Het zou toch nog niet zoo verkeerd zijn, als de ophooging van de spoorbaan nog eens ernstig werd bekeken teneinde vluggere uitvoering te overwegen. De lieve lente is Zondag officieel begonnen en alle huismoeders zinnen zich op het groote probleem van elk voorjaar: de schoonmaak! Dit jaar valt Paschen erg vroeg, men moet er dus vlug bij zfjn. En zoo was men ook in huize Marnixplein 20 naarstig aan het werk. Twee kamers waren al klaar en de derde werd he denmorgen onder handen genomen. Ze is in derdaad „brand"-schoon geworden, al zal dat wel niet bedoeld zijn door de bewoners! De vrouw des huizes was naar een dokter in Amsterdam ze lijdt aan een maagkwaal en de heer des huizes, de 62-jarige heer v. d. P. wilde zijn vrouw eens verrassen en begon al vast een klein slaapkamertje op de eerste verdieping achteraan op te ruimen, het bedde- goed en kleeding over stoelen te leggen en dergelijke huiselijke bezigheden meer. Het voorjaar eischt echter nog andere voor zieningen en wel aan den tuin en zoo bedacht de heer v. d. P. zich, dat de bollen van den zolder naar beneden moesten gebracht worden. Zoo gezegd zoo gedaan. Beneden vond hij, dat zijn schoenen toch ook wel een schoonmaak beurt mochten hebben en aldus werden de schoenen glimmend gepoetst. Ze zijn thans echter weer héél vuil geworden! Want, terwijl de heer v. d. P. bezig was ze te poetsen, hoor de hij geknetter en zag rook uit het raam van het kamertje stijgen. Naar boven loopen en constateeren dat er brand was, is het werk van een oogenblik. Bij een buurman werd de brandweer opgebeld, die natuurlijk snel ter plaatse was en het vuur met een straal op de waterleiding bluschte. De oorzaak van het brandje was een brandend gascomfoor in het kamertje, waarvan de ramen open stonden(!) De vlammen van het comfoor zullen door den luchttrek een uitstapje naar de dekens en la kens gemaakt hebben, hetgeen aan het inte rieur niet ten goede is gekomen. Het heele ka mertje is uitgebrand en de naburige kamers hebben water- en brandschade gekregen. Jam mer van de schoonmaak! Verzekering dekt echter de schade. De maagkwaal van de vrouw zal er door de consternatie wel niet beter op geworden zijn, vreezen we.... Onze Vrijwillige Brandweer heeft het druk in de laatste dagen. Gisteren moest ze een flinken kelderbrand in het perceel Groote Houtstraat 176 blusschen, waarbij zelfs rook- maskers aan te pas kwamen! Wat oude rom mel is er verbrand en de oorzaak zit 'm in het afbranden van een luifel, waarbij vonken door den kelderrooster naar beneden gevallen zijn. Wie volgt? Hedennacht is op den Heerenweg nabij de Zandvoortschelaan te Heemstede bij de riolee ringswerken een ongeval gebeurd. De gemeentearbeider G. de R. bediende het toestel, waarmede de zware rioolbuizen in een 2 y, meter diepen put worden neergelaten. Hier bij is hij door een nog nader te onderzoeken oorzaak in den put gevallen, met het noodlot tig gevolg, dat hij met zijn heup op een der in den grond liggende buizen van de waterleiding is terecht gekomen. Dr. de Groot, die in de nabijheid woont, was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp, waarna de man op diens advies per zie kenauto naar de Mariastichting 6e Haarlem overgebracht is voor een nader onderzoek. Hoe wel oogenschijnlijk niets gebroken was, zijn inwendige kneuzingen ontstaan. De toestand is niet zoo heel ernstig. Het werk kon, daar er geen materieele schade was aangericht, verder voortgang vinder VATICAANSTAD, 23 Mrt. (Havas) De Duitsche ambassadeur bij den H. Stoel ontving instructies om te pro testeeren in verband met het ver schijnen en voorlezen der Encycliek over den toestand der Katholieke Kerk in Duitschiand. Volgens inlichtingen uit politieke kringen te Berlijn zou de mogelijk heid worden overwogen het Concor daat op te zeggen. Gebouw „St. Bavo": „St. Caecilia" 8 uur; Rechtskundig bureau 8 uur; Bouwvakarbeiders 8 uur; Melkhandel 8 uur. Stadsschouwburg: Vereeniging „Geloof en Wetenschap", voordracht prof. dr. Wulf, 8.15 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 107 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Café-Rest. Gebr. Brinkmann: English Asso ciation, 8 uur. Gebouw „St. Bavo": Proza 8 uur Bridge club 8 uur R.K. Schaakclub 8 uur Ge combineerde besturen Kiesvereeniging half 9 Veehouders 8 uur Herstellingsoord Vorde 8 uur Bestuur Trampersoneel 8 uur. Gem. Concertzaal Oratorium „Belsazar, 8 uur Sluiting cursussen Rijpere Jeugd, r uur. Stadsschouwburg Gezelschap Jan Musch: „De Sabijnsche Maagdenroof", kwart over 8. Op de laatstgehouden examens voor het di ploma machineschrijven, uitgaande van de Ned. Ver. van Leeraren, slaagden o.m. onze stad- genooten: de heer G. J. Kooij; de dames G. Scharpff, A. J. M. Schintz en W. de Bruin, leerlingen van het Ned. Instituut van 1917, hier ter stede. Bij de voorstelling van de Wiener Sanger- knaben op Dinsdag 30 Maart in het Concert gebouw zal een voor Haarlem geheel nieuw programma ten gehoore worden gebracht. Uit gevoerd worden geestelijke liederen van Naninus da Vittoria, e.a. volksliederen van FTanz Schu bert, Tiroler liederen en walsen van Johann Strauss. Tevens zal een nieuwe opera van Con- radin Kreutzer worden opgevoerd. De Tooneelgroep „Het Masker" (dir. Ko Ar- noldi) zal op Donderdag 1 April in den Haar- lemschen Stadsschouwburg een opvoering geven van „Elizabeth, de vrouw zonder man", naar het Fransch van André Josset, in welk stuk Else Mauhs voor het eerst na haar herstel wederom in Haarlem zal optreden. De Ned. Reisvereeniging voor Katholieken houdt Dinsdag 13 April, des avonds om half 9, een vergadering in „De Leeuwerik". Deze ver eeniging houdt Woensdag 24 Maart een excur sie naar het Bisschoppelijk Museum, Zaterdag 3 April naar het Koloniaal Instituut te Am sterdam, Hemelvaartsdag een fietstocht naar Egmond. Zaterdag 1 Mei brengt zü een bezoek aan de Hoogovens te IJmuiden. De jaarlijksche algemeene vergadering van de N.V. „Ripperda" op Maandag 5 April zal niet gehouden worden des avonds om 8 uur in gebouw „De Nijverheid", maar des middags om drie uur. Het huis komt uit zijn winterslaap, De schoonmaaktijd is ingetreden! Vindt ge iets wat overtollig is, Kom, deel het ons dan daadlijk mede! Karpet of kleeren, wat 't ook zij, Is er voor ons nog niet wat by? Postgiro 212793, telefoon 11855. Geboren: 20 Maart: z. van C. J. Verdoorn Philippo; 22 Maart» z. van W. M. Kaasenbrood Bouman; d. van A. H. de JonghJens; d. van J. M. v. d. Vughtv. Orsouw; z. van A. Keesman—van 't Hof; 23 Maart: d. v. A. Hons- beek—v. Klaveren; z. van G. C. Endenburg Prins; d. van A. H. Rijbroekv. d. Voort. Overleden: 20 Maart: H. B. Weyiand, 65 jaar, Velserstraat; 21 Maart: M. C. Zandvliet Janmaat, 68 jaar, Ged. Oudegr.; 22 Maart: J. A. J., 3 d. z. van T. A. v, d. Hulst, Kamperlaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5