Land bou w-ordenings wet 1937 r. We luisteren naar financien 'n Barstende Hoofdpijn Legervliegtuig vernield VOOR-ONTWERP GEREED De weerstoestand MARKTEN Dagfilm DINSDAG 23 MAART 1937 De wetgever wil komen tot decen tralisatie bij de uitvoering der maatregelen Landbouwcrïsiswet zal vervallen De bedrijfstaden T uchtrechtspraak Als Uw jasje uit gaat tücoüne, KERKÖ sdurtó Ontvangsten by de Ned. Spoorwegen GLAZENWASSCHER GEVALLEN ARNOLD GILISSEN'S BANK Een ijzereter De beide inzittenden kregen slechts lichte verwondingen Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout Eindexamens HET WEER BLIJFT GUUR EN BUIIG een weldaad DOOR BOOM GETROFFEN Landbouwer aan de gevolgen overleden FABRIEK OPGEHEVEN Gebrek aan Duitsch staal KON. NED. LANDBOUW- COMITÉ W egen verbetering Woensdag 24 Maart 474e STAATSLOTERIJ De minister van Landbouw en Visscherjj heeft een voorontwerp landbouw-ordenings- wet 1937 ter fine van advies aanhangig ge maakt bij de Centrale Commissie, bedoeld in artikel 27 der landbouw-crisiswet 1933 en bij den Economischen Raad. Aan dit voorontwerp met memorie van toe lichting, dat bij de Algemeene Landsdrukkerij te 's Gravenhage verkrijgbaar is gesteld, is het volgende ontleend: Ket ontwerp bevat de nadere uitwerking van «ie reeds in het rapport der commissie-Van Loon aangegeven en nader door den minister in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de Landbouwcrisisfondsbegrooting voor 1937 overgenomen gedachte om tot een meer gedecentraliseerd systeem van uitvoering der landbouwcrisismaatregelen te geraken. Deze nadere uitwerking bestaat hierin, dat aan or ganen, te vormen uit vertegenwoordigers van het bedrijfsleven op het gebied van den land en tuinbouw, de uitvoering en vóór een deel ook de vaststelling van de maatregelen ter bevordering van de economische beteekenis van den land- en tuinbouw wordt opgedragen. Het wetsontwerp, waarin de uitwerking van deze gedachte is vervat, is bestemd in de plaats te treden van de Landbouw-crisiswet 1933. In 't wetsontwerp is dan ook de mogelijkheid geopend tot intrekking van de Landbouw-crisis wet 1933, terwijl voorts daarin bepalingen zijn gesteld, krachtens welke maatregelen ten be hoeve van den landbouw kunnen worden ge nomen. Het is nu de bedoeling, voor den opbouw van de organen ter vaststelling en uitvoe ring der maatregelen gebruik te maken van de reeds in den land- en tuinbouw gevorm de organisaties. Deze opbouw zal slechts geleidelijk geschieden. Slechts daar, waar geschikte aanknoopingspunten aanwezig zijn en het bedrijf voldoende is ontwikkeld, zal tot instelling van zoodanige organen wor den overgegaan. Zooals uit den geheelen opzet van het wets ontwerp blijkt, treedt deze gedachte van een geleidelijken groei in het bijzonder op den voor grond. Welke organen zullen worden gevormd en tot welke ontwikkeling deze zullen komen, zal afhangen van de ontwikkeling der toekom stige economische structuur en van de wijze waarop de organen van hun bevoegdheden ge bruik maken. Hierbij zal in het bijzonder van belang zijn of zij zich een mentaliteit kunnen eigen maken, welke een waarborg biedt, dat de afweging der him toevertrouwde belangen op juiste wijze geschiedt. Gelijk van zelve spreekt, zal steeds, doch in het bijzonder gedurende den tijd, dat- de organen nog niet in hun taak zijn 'volgroeid, een krachtig toezicht van de over heid noodig zijn. In het ontwerp zijn dan ook ten aanzien van dit onderdeel verschillende voorzieningen ge troffen. In de landbouw-crisiswet 1933 is de bevoegd heid tot het uitvaardigen van maatregelen ten behoeve van den landbouw uitsluitend verleend aan de Kroon en aan den minister. Slechts de uitvoering dier maatregelen kan aan crisisorga- nisaties worden opgedragen. In het voorontwerp Landbouw-ordeningswet 1937 is deze bevoegd heid van Kroon en minister gehandhaafd. Daarnaast echter kunnen op grond van die wet bedrijfsorganen worden ingesteld, welke een deel der thans door de overheid uitgeoefende verordenende en uitvoerende taak kunnen over nemen. Het wetsontwerp heeft derhalve een twee ledig karakter, hetgeen het voordeel biedt, dat geheel naar gelang van de ontwikkeling van het bedrijsleven in den land- gn tuinbouw en van de bedrijfsorganen zelf, de door de bedrijfs organen te verrichten verordende taak meer of minder breed zal zijn. Zooals medegedeeld, kunnen de bedrijfsorga nen een deel van de taak van de Kroon en Minister overnemen. De onderwerpen, welke eenerzijds aan de Kroon of Minister en ander zijds aan de bedrijfsorganen ter regeling zijn opgedragen, vallen n.l. niet geheel samen. Tot ingrijpende regelingen, zooals het in stellen van in- en uitvoermonopolies, binnenlandsche heffingen en prijsregelingen is alleen de Kroon bevoegd, zij het dan ook dat hierbij delegatie aan de bedrijfs organen van uitvoering waaronder mede van regelende bevoegdheid mogelijk is. Bij het aan het voorontwerp ten grondslag liggende schema van opbouw der bedrijfsorga nen is in het bijzonder naar een eenvoudige practische organisatie gestreefd. Voor een of meer takken van landbouw of voor een of meer onderdeelen daarvan kunnen door de Kroon be drijfsorganen worden ingesteld, die onder den naam van Landbouwraden zijn samengevat. Zoo zullen dus b.v. kunnen worden ingesteld een akkerbouwraad, pluimveeraad, veehouderijraad, zuivelraad, tuinbouwraad, visscherijraad. Tevens kunnen, indien ontwikkeling en beteekenis van een onderdeel van een tak van landbouw daar toe aanleiding geven, bedrijfsorganen voor eenige onderdeelen worden ingesteld, b.v. een aard- appelmeelraad, bloembollenraad. Voorts kan door de Kroon in iedere provincie een provinciale raad worden ingesteld, welke tot taak zal hebben een of meer landbouwraden in de uitoefening van hun werkzaamheden bij te staan. Door deze provinciale raden kunnen ter verlichting van hun taak provinciale dis- trichtscommissies worden ingesteld. De landbouwraden en provinciale raden, welke uit ten hoogste 15 leden zullen bestaan, worden uit en door de in het bedrijfsleven ge vormde organisaties opgebouwd. Zoo zal een deel der leden van de raden benoemd worden door organisaties op het gebied van den land en tuinbouw, door den Minister aan te wijzen. Voorts zullen organisaties op het gebied van den handel en op het gebied der nijverheid ieder een lid kunen aanwijzen, terwijl ook de landarbeidersorganisaties een lid benoemen. De voorzitters van de raden worden door den Minister benoemd, die, zoo hem dit gewenscht voorkomt, nog andere leden daarin zelf kan be noemen. De taak der landbouwraden en provinciale raden is drieledig: n.l. adviseerend, uitvoerend en verordenend. De voornaamste onderwerpen waarover de verordenende bevoegdheid zich kan uitstrekken, zijn: het stellen van regelen inzake de produc tie, en het regelen van den uitvoer. Aan de functie van den handel bij den uitvoer zal in geenerlei opzicht worden ge tornd: de organen zullen niet zelf handel drijven, doch slechts enkele voorwaarden kunnen stellen, waarmede bij den uitvoer moet worden rekening gehouden. Voorts kan deze bevoegdheid zich uitstrekken over het verleenen van geldelijke bijdragen aan producenten van land- en tuinbouwproducten. Hierbij is een belangrijke beperking gesteld: het bepalen van den richtprijs is nl. uitsluitend voorbehouden aan den minister. De organen kunnen dus slechts in het kader van de ge stelde richtprijzen geldelijke bijdragen ver leenen. Zooals reeds is opgemerkt, zal toezicht van de overheid op de gesties der bedrijfsorganen niet gemist kunnen worden. Zoo zijn dan ook, naast het algemeen toezicht, dat door den minister met behulp van de hem ten dienste staande colleges van advies en de ambtelijke instanties voor controle en coördinatie van be langen. zal worden uitgeoefend, waarborgen ge steld tegen misbruik van de verordeningsbe voegdheid door de bedrijfsorganen. De voornaamste dezer waarborgen is het vernietigingsrecht van den minister van alle besluiten en verordeningen van de raden. Wat de regeling der financiën betreft, deze is zoodanig, dat den bedrijfsorganen een zekere mate van financieele zelfstandigheid is gege ven, teneinde de autonome gedachte, die bij de instelling der organen voorzit, zooveel mogelijk te versterken. Zoo zullen de raden elk een eigen begrooting van inkomsten en uitgaven hebben, welke echter de goedkeuring van den minister zal behoeven. Voorts wordt een landbouwfonds ingesteld, waarin een gedeelte der inkomsten der raden zal vloeien, teneinde dit naar gelang van de behoeften over de verschillende raden te verdeelen. Het landbouwfonds wordt bij de wet vastgesteld. Hierdoor wordt aan de Staten- Generaal de gelegenheid geboden zich over het beleid van den minister met betrekking tot de geheele uitvoering van de Landbouw-ordenings wet uit te spreken. Het toezicht op de begroo tingen en het financieel beheer der raden zal door den minister geschieden, terwijl het toe zicht van de algemeene rekenkamer zich daar naast zal kunnen doen gelden door middel van controle op de besteding van de bedragen, wel ke de bedrijfsorganen uit het landbouwfonds ontvangen. Na een hoofdstuk omtrent de bijzondere ver plichtingen van de bedrijfsgenooten en een re geling voor administratieve geschillen, bevat bet ontwerp eenige belangrijke bepalingen ter zake van de regeling van het tuchtrecht. Ge zien de gunstige ervaringen met het crisis tuchtrecht, dat op de privaatrechtelijke verhou ding tusschen de georganiseerden en de crisis organisaties was opgebouwd, is, nu deze grond slag met het verdwijnen der crisisorganisaties zou komen te vervallen, aan het tuchtrecht in het ontwerp een wettelijke basis gegeven. Ten einde aan de mogelijkheid van dubbele berech ting door den strafrechter en den tuchtrechter een einde te maken, is voorts bepaald, dat over tredingen van de wet bij uitsluiting door den tuchtrechter worden berecht. In verband hier mede is aan den tuchtrechter tevens de be voegdheid tot inbeslagneming verleend. niet dat hemdsmouwenidee. EenTricoline KERKO-Shirt met vaste boord zit heerlijk luchtig en soepel. Daarmee bent prettig, ongedwongen rftii gekleed en tóch correct. Ont- houdt U, waar U om vragen moet? met vast boord pastelkleuren 5.50 aparte dessins 6.50 De geschatte ontvangsten van de Ned. Spoor wegen over de maand Februari (inclusief die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) be dragen totaal 6.762.150. De totaal-ontvangst van 1 Januari af Is 14.749.650 tegen ƒ14.958.005 in 1936. Vanochtend tegen twaalf uur is de 24-jarige ongehuwde glazenwasscher A. P. Pothof van een ladder gevallen, ter hoogte van de tweede ver dieping van het pand van de N.V. Hema aan de Groote Markt te Nijmegen. Het slachtoffer werd met ernstige wonden naar het ziekenhuis overgebracht. De man is in den loop van den middag overleden. Naar wij vernemen zal op de eerstvolgende vergadering van aandeelhouders worden voor gesteld een dividend van 5 pet. (v.j. nihil) uit te keeren. Te Deventer brak een arrestant in zijn cel een ijzeren steunsel van zijn stoel ter lengte van 25 cM. Dat brak hij in stukjes en slikte ze in. Op advies van den dokter werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Eenigen tyd geleden heeft dezelfde persoon na een arrestatie een lepel ingeslikt. die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Slechts 52 cent per 12 stuks. Overall Vanochtend om elf uur is het legervlieg tuig D 597, komende van Soesterberg, bij het landen op het vliegterrein nabij Hars kamp in een dennenbosch terecht gekomen en totaal versplinterd. De inzittenden, de officieren Goedjee en Schepers, werden uit het toestel geslingerd, doch kregen slechts lichte verwondingen. Nadat dokter Beumer uit Otterloo den ge wonden de eerste geneeskundige hulp had ver leend, werden zij naar een ziekenhuis in Utrecht vervoerd. Zondagmiddag had in bovengenoemde school de uitreiking der diploma's plaats. Tevens werd de bevordering der leerlingen bekend gemaakt. Tot dit doel waren velen van de ouders der leerlingen naar de school gekomen. Dit zoo aangenaam gebeuren konden de ouders dus medemaken en tevens de vorderingen van hun jongen zien, zoowel in de praktijk als in het teekenen. Gevoelens van dankbaarheid werden te ken nen gegeven door den zeereerw. broeder Alge meen overste der congregatie, den zeereerw. heer rector L. v. d. Griendt, den Broeder Di recteur der school, terwijl namens de ouders de heer Bom uit Kwintsheul en namens de leerlingen Jan Bos uit Vlissingen het woord hebben gevoerd. Een en ander droeg een recht feestelijk ka rakter, tot groote vreugde van hen die het on derwijs bevorderen en niet in het minst van de leerlingen die hun werk bekroond mochten zien met de bevordering naar een volgend leerjaar of die in het bezit gesteld werden van het zoo vurig begeerde diploma. Van de af deeling Timmeren: Jo Achterbosch uit Ter Apel, Adriaan Breed uit Alkmaar met lof, Kees Doedens uit Alphen aan den Rijn, Antoon ten Herkei uit Hilversum, Herman Kamp uit Heerhugowaard, Piet Postma uit Bolsward. Van de af deeling machine-bankwerken: Harry Baars uit Schiedam, Piet Bisschops uit Sassenheim, Cor Buts uit Amsterdam, Hans Maagdenberg uit Muntok (Ned. O. Indië), Jan Smit uit Grootenbroek met lof, Tonny Vogel zang uit Amsterdam, Adriaan Wesseling uit Sassenheim. Van de afdeeling electrotechniek: Jan van de Bergh uit Nijmegen, Max de Bie uit Nijmegen, Jan Bos uit Vlissingen, Piet de Broek uit Sluis, Alphons van der Heyde uit Amsterdam, Willy Hoeks uit Gilze, Arnold Hunink uit Deventer, Joop de Koning uit Medemblik, Piet Loerakker uit Hillegom, Lausv Piket uit Bodegraven met lof, Gerard Steens uit 's-Gravenhage, Piet Visser uit Amsterdam, Herman Welp uit Box meer. Van de afdeeling bakken: Leo Beuk uit Noordwijk, Thibault Bigot uit Amsterdam, Adriaan Bom dit Kwintsheul, Benny Demmer uit Zwolle, Jack v. Elshout uit Vlissingen, "Friddy Fox uit Terwinselen, Jan Korse uit Bodegraven, Jan Kuypers uit Haarlem met lof, Jan Olijkan uit Voorhout, Jan Oomens uit Rotterdam, Cor van 't Schip uit Amsterdam, Nico Stultiens uit Zaltbommel, Herman Vis uit Noordwijk, Antoon Walboomers uit Cuyk, Cor Wesseling uit Sassenheim. Van de afdeeling kleermaken: Martinus van Aamhem uit Jutphaas. Bevorderd naar het derde jaar werden 48 leerlingen. Bevorderd naar het tweede jaar werden 54 leerlingen. De depressiekern, die Maandag over Zuid- Frankrijk was gelegen, trok Noord-Oostwaarts en bevindt zich thans over Midden-Duitschlanü en Tsjecho-Slowakije. Zij bracht veel regen in Frankrijk en onze omgeving. Lyon had 30, Biar ritz 28, Brussel 14 en De Bilt 11 mm. Rond de depressiekern in Noord- en Zuid-Duitschland is het weer thans regenachtig en betrokken. De tweede lagedrukkem, die Maandag over de Randstaten lag, verplaatste zich een weinig Noordwaarts naar de Finsche golf. Rond dit lagedrukgebied valt nog sneeuw bij matige vorst in vrijwel geheel Scandinavië. De hoogedrukrug in het Westen houdt nog stand, alleen nam hij over IJsland tijdelijk in beteekenis af. Over de Britsche eilanden heerscht bij Noor denwind guur weer. In den algemeenen weerstoestand is nog niet veel verandering te wachten. Het weer blijft nog guur, voor hedennacht is nachtvorst waarschijnlijk. Morgen overdag blijft het buiig. De landbouwer A. van Lankveld, die eenige dagen geleden bij het rooien van boomen in het gehucht Berkhoek, onder Boekei, door een vallenden boom werd getroffen, is in den afge- loopen nacht overleden. Lankveld, die 35 jaar oud was, was ongehuwd. De naaldenfabriek „Hollandia" te Kerkrade, sinds enkele jaren bestaande, is opgeheven. De machines, uit Aken afkomstig, zijn deels gedemonteerd, gedeeltelijk onbruikbaar gemaakt. De oorzaak van de sluiting zou te wijten zijn aan de onvoldoende beschikking over het Duit- sche staal. De officieele naam der fabriek is: Naaldenfabrieken-Hollandia, N.V., Amsterdam- Kerkrade. In de dezer dagen gehouden vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw- Comité werd besloten, een adres te richten aan den minister van Financiën, waarin een wijzi ging van de wet op de grondbelasting zal wor den bepleit in dier voege, dat deze belasting jaarlijks met 5 a 10 pet. worde verminderd. In verband met de mogelijkheid van het optreden van een nieuw ministerie werd besloten met adresseeren te wachten tot na de verkiezingen. In verband met het feit, dat de lage prijzen voor beste consumptie-aardappelen worden toe geschreven aan het te laat open stellen van de gelegenheid tot denaturatie (1 Februari), werd besloten voor oogst 1937 tijdig stappen te doen ten gunste van het reeds in het najaar openen van die gelegenheid. Gebleken is, dat er behoefte bestaat aan vak kundige leerkrachten, die voorlichting kunnen geven by de bediening van landbouwwerktui gen. Naar de mogelijkheid de opleiding van zoodanige leerkrachten ter hand te nemen zal worden geïnformeerd. Op advies van de Tuinbouwcommissie van het Comité werd besloten, een adres te richten aan den regeerings-commissaris voor de groen ten-, fruit- en sierteelt betreffende de over dracht van teelvergunningen. Aan de eonfes- sioneele organisaties zal worden voorgesteld ge zamenlijk te adresseeren. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het aanbrengen van verhardingen van cementbeton en van klinkers op een gedeelte van weg no. 12 van het Rijkswegenplan 1932, 's-Gravenhage UtrechtDriebergen(Arnhem), onder de ge meenten Zoetermeer, Bleiswijk en Zevenhuizen, met bijkomende werken. Laagste inschrijvers waren A. J. Hartman A. v. d. Nol, te Den Haag voor 509.000. tl? *1* *1* HILVERSUM I, 1875 M. (VARA-uitzen- ding) 8.00 Gram.pl. 9.30 Onze keuken. 11.00 De juiste vormen in. onze woning. 11.30 Causerie voor de werkloozen. 12.00 1.45 VARA-Orkest en gram.pl. 2.00 Or gelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 „De Flierefluiters", zang en gram.pl. 7.00 Zang. 8.00 Herh. SOS- ber. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 VARA-Groot-orkest. 9.00 Radiotoo- neel. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berich ten ANP. 10.05 Ramblers. 10.40 Orgel spel. 11.3012.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. (Algemeen pro gramma, verzorgd door de NCRV) 8.00 Schriftlezing, meditatie en gewijde, muziek (gr.pl.). 8.30 Gram.pl. 9.30 Ge- lukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Het Haagsche Trio. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl. 12.30- De Gooilanders. 2.00 Gram.pl. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Alt en piano.' 3.45-4.45 Orgelspel. 5.00 Kinder- %uur. 6.00 Pianorecital. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Oratorium-uitzen ding. (Om 9.00 Gram.pl.). 10.15 Berich ten ANP. 10.2011.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 Sportreportage. 12.20 Het BBC- Schotsch orkest. 1.202.20 Het Birming ham Hippodrome Orkest. 3.10 Het Nort hern Ireland Blaasorkest. 3.50 Planoreci tal. 4.20 Vesper. 5.05 Het John MacArthur Kwintet. 5.35 Het BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.40 „Le tricentenalre du Cid". 7.00 Radlotooneel. 8.20 BBC-Variété-ork., orgel en solisten. 9.20 Berichten. 9.40 Het Het Orchestre Raymonde. 10.30 Ka mermuziek. 11.45 Alec Freer en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 12.20 Lamoureux kamerorkest en zang. 2.50 Symphonieconcert. 4.50 Zang. 5.05 Gram.pl. 5.50 Zang. 6.05 Pianoconcert. 6.50 Vervolg zang. 7.05 Vervolg piano. 7.2» Gram.pl. 8.20 Zang en piano. 8.50 „Wilhelm Teil", opera. KEULEN, 456 M. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroepkleinorkest. 3.50 Westmark- orkest. 5.20 Kameripuziek. 6.20 F. Hauck's orkest, Frankforter Beroepsmusici en so listen. 7.35 Uitzending gewijd aan de HJ. 8.05 Voordracht met muziek. 9.50 Cem balo-concert en causerie. 10.3011.20 Omroepkleinorkest en Schrammelensem- ble. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Klein- orkest. 1.50—2.20, 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.20 Kleinorkest. 8.20 Omroepsymphonie- orkest. 9.20 «Gram.pl. 9.35 Vervolg con cert. 10.05—10.20 en 10.30 Vioolvoor dracht. 10.4511.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.25 Kleinorkest. 6.35 Gram.pl. 7.05 Om roeporkest. 8.20 Radlotooneel. 10.3011.20 Omroepdansorkest. BEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Solistenconcert. 8.35 Militair concert. 9.20 Berichten. 10.2011.20 Rob. Gaden's orkest. (Niet officieel) lste klasse, 2de lijst Trekking van Dinsdag 23 Maart 1937 Hooge Prijzen 1500.— 3639 1000.— 10143 16341 400.— 1919 3442 7537 200.— 1392 3152 8924 12574 f 100.— 3371 5307 6545 8215 9648 12659 13316 18316 Prijzen van 20. 80 134 171 185 197 236 252 279 312 363 407 414 416 418 421 496 503 510 519 520 561 574 602 646 660 662 680 691 692 781 796 827 837 850 935 947 978 983 1037 1045 1091 1098 1126 1176 1203 1206 1207 1236 1240 1273 1298 1301 1319 1352 1356 1357 1462 1467 1473 1488 1495 1536 1562 1610 1626 1629 1699 1715 1754 1773 1778 1812 1848 1854 1914 1918 1967 1974 2025 2051 2076 2085 2136 2173 2185 2193 2206 2255 2307 2327 2346 2418 2434 2488 2'512 2513 2533 2545 2570 2610 2719 2722 2748 2786 2800 2815 2836 2911 2927 2932 2933 2944 3002 3030 3039 3089 3114 3143 3146 3188 3194 3231 3318 3319 3337 3343 3351 3361 3400 3444 3445 3464 3507 3510 3523 3524 3538 3549 3633 3638 3760 3789 3806 3845 3914 3917 3925 3974 3977 3979 4008 4053 4092 4094 4141 4153 4170 4218 4249 4293 4301 4313 4346 4359 4431 4439 4519 4525 4537 4580 4599 4603 4619 4621 4629 4682 4698 4701 4703 4827 4829 4904 4939 4952 4956 4964 4985 4998 5010 5079 5141 5155 5165 5183 5247 5261 5269 5282' 5318 5422 5432 5518 5553 5568 5619 5664 5741 5753 5823 5850 5866 5883 6036 6047 6064 6114 6117 6145 6223 6264 6337 6354 6355 6377 6396 6510 6511 6516 6558 6579 6609 6619 6640 6648 6707 6724 6763 6802 6815 6817 6860 6882 6897 6928 6954 6959 7026 7123 7129 7167 7188 7279 7280 7291 7304 7350 7355 7357 7383 7386 7456 7466 7515 7581 7608 7626 7644 7725 7746 7767 7770 7773 7789 7813 7818 7871 7875 7877 7894 7893 7904 7954 8018 8031 8049 8118 8152 8156 8172 8271 8316 8339 8404 8445 8464 8597 8607 8681 8688 8802 8871 8883 8890 8921 8955 8958 8968 9026 9038 9087 9123 9145 9186 9193 9206 9218 9240 9271 9310 9313 9324 9333 9425 9434 9438 9447 9457 9474 9518 9528 9532 9545 9552 9570 9611 9678 9788 9797 9821 9824 9839 9850 9855 9887 9900 9967 9992 10010 10033 10081 10083 10136 10198 10207 10225 10249 10286 10292 10303 10315 10344 10345 10357 10405 10427 10428 10439 10450 10501 10519 10557 10605 10641 10663 10684 10749 10767 10S19 10832 10850 10872 10901 10923 10952 10970 11002 11059 11060 11078 11086 11087 11152 11165 11174 11194 11203 11225 11329 11423 11503 11556 11571 11586 11587 11595 11608 11610 11619 11620 11694 11734 11764 11774 11828 11833 11853 11861 11966 11968 12036 12109 12110 12154 12164 12240 122 64 12286 12295 12319 12339 12342 12348 12432 12464 12576 12586 12597 12611 12729 12777 12826 12853 12868 12869 12915 12939 12971 13034 13054 13074 13078 13111 13120 13152 13163 13166 13183 13189 13193 13199 13202 13380 13395 13415 13416 13464 13476 13597 13605 13612 13628 13652 13700 13737 13739 13757 13853 13857 13873 13938 13956 14014 14024 14042 14092 14127 14148 14182 14203 14289 14309 14326 14338 14408 14453 14536 14613 14625 14633 14682 14753 14754 14767 14814 14829 14849 14862 14875 14945 14951 14991 14992 15020 15083 15113 15118 15124 15135 15242 15264 15301 15313 15345 15383 15409 15426 15469 15484 15514 15542 15565 15570 15577 15615 15653 15633 15680 15692 15694 15698 15721 15745 15758 15791 15792 15805 15835 15868 15877 15884 15917 15995 16001 16130 16144 16166 16187 16188 16236 16237 16258 16268 16306 16365 16381 16417 16447 16488 16493 16505 16514 16558 16573 16579 16634 16650 16660 16679 16706 16731 16749 16832 16833 16347 16887 16978 16999 17014 17030 17098 17110 17119 17128 17187 17224 17321 17324 17337 17353 17358 17379 17413 17428 17474 17497 17518 17.524 17533 17552 17581 17619 17630 17695 17699 17707 17713 17732 17779 17792 17872 17938 17944 17962 17955 17991 18004 18048 18104 18112 18121 18122 18131 18133 18187 18288 18293 18359 18380 18445 18459 18465 18467 18487 18495 18509 18523 18554 18593 18649 18716 18734 18759 18787 18800 18814 18870 18906 18953 19030 19061 19086 19099 19111 19115 19188 19221 19285 19291 19341 19350 19390 19395 19563 19573 19632 19642 19692 19706 19792 19793 19350 19860 19894 19940 19962 19965 19984 19990 19991 20028 20029 20030 20059 20079 20107 20147 20154 20179 20186 20243 20275 20321 20336 20352 20383 20450 20457 20458 20460 20488 20506 20517 20526 20536 20542 20547 20550 20575 20576 20590 20600 20643 20672 20686 20713 20800 20836 20845 20877 20899 20904 20993 Verbet, le klas, le lijst: 3733 m. z. 5733, AMSTERDAM, 23 Maart. Aardappelprijzen. De prijzen zijn heden onveranderd. Aanvoer 293000 kg. AMSTERDAM, 22 Maart. Aardappelprijzen Zeeuwsche bonten en blauwen 2.302.60, idem Eigenh. 22.10, idem Poters 1.601.80, Friesche Borgers 22.20, Noord-Holl. Eigenh. 1.902, An dijker bonten en blauwen 22.10, Duinzandaard appelen 2.803.50, Drentsche zandaardappelen 1.702 per H.L. Aanvoer 490000 kg. AMSTERDAM, 23 Maart. Visch. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruijterkade, Amster dam. Schar 3.30—4.30, Bot 3.00—5, Wijting 1.60— 2.60, kleine Schelvisch 12.10, per kist. Leng 1.30 1.50 per stuk. Schelvisch 1.204.80 per 10 st. Koolvisch 5080 cent per 5 stuks. Middel Ton gen 1.051.20 per kg. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Bot 1517 cent, Spiering 15 16 cent per pond. Versche Bokking 2.252.50, Harder Bokking 2.50 per 100 stuks. Garnalen 2.502.75 per kistje van 15 kg. BODEGRAVEN, 23 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 65 wagens, 2925 stuks, le soort met R.M. 2223, 2e soort met R.M. 2021. Handel flauw. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Maart. 700 K.G. aardappelen: Bevelanders 2.20; 2500 K.G. wortelen 0.90110; 39000 K.G. roode kool 1.60 2.10; 55000 K.K. gele kool 2.10—2.—; 32000 K.G. Deensche witte kool 1.001.10; 11000 K.G. uien: gele uien 1.001.40; grove 1.201.30; gele drie lingen 0.60; 2400 K.G. bieten 0.70; 2500 K.G. groene kool 1.902.30; 1000 prei 2.50. GRONINGEN, 23 Mrt. Veemarkt. Kalf- en melkkoeien le kw. 220240, 2e kw. 190210; 3e kw. 130150, kalfvaarzen le kw. 180200, 2e kw. 130160, vare koeien le kw. 140—160, 2e kw. 120130, Vaarzen le kw. 120130, 2e kw. 80100 per stuk; stieren le kw. 52 54 ct., 2e kw. 4648 ct. per kg., slachtvee le kw. 6062 ct., 2e kw. 5054 ct., 3e kw. 3436 ct. per kg., vette kalveren le kw. 7880 ct., 2e kw. 6470 ct. per kg., weideschapen le kw. 16 20, vette lammeren le kw. 1821, vette schapen le kw. 2834, 2e kw. 2024, biggen le kw. 915, 2e kw. 1.501.80 de week, vette varkens le kw. 4647 ct., 2e kw. 4043 ct., zouters le kw. 4143 ct. per kg. Aanvoer: 1277 runderen, 1500 kalveren, 364 schapen, 77 lammeren, 649 var kens, 155 biggen, 28 paarden. Overzicht: Het kalf- en melkvee met prijs houdend aanbod. Handel zeer traag. Voor eer ste soort slachtvee bleven de prijzen onveran derd, doch bewogen zich voor de afwijkende soorten iets in dalende richting. Voor het plan- Deterding werd niets gekocht. Stieren ruim prijshoudend. Vette kalveren duur, nuchtere kalveren, bij minder vluggen handel, iets la ger. De prijzen varieerden van 57 gulden. Zware kalveren deden iets meer. Wolveehandel verliep, bij grooten aanvoer, minder vlug en nauwelijks prijshoudend. Vette varkens bij min der vlug aanbod iets lager. Zouters nauwelijks prijshoudend. Biggen duur. HOORN, 20 Maart. Veemarkt. 6 vette melk koeien geen noteering. 140 nuchtere kalveren 4.0013, 12 schrammen 24.0028, 22 biggen 14.00—18, 23 schapen 18.0025, 7 paarden 150.00 275. Handel goed. LEIDEN, 23 Maart. Veemarkt. Aanvoer 195 varkens: 188 zware 4849 cent, 15 lichte 44 cent per kg. Handel vlug. NOORD-SCHARWOUDE, 23 Maart. 1800 kg. aardappelen: Drielingen 2.30, BI. Eigenh. 2.10 2.50. 5000 kg. Uien: Drielingen 60 cent. Uien 1.101.30, grove Uien 0.901.20. 5200 kg. Peen 3 0.701.5Q, kleine Peen 50 cent, 1700 kg. Kroten m In de vergadering van de Vereen. Ko ninklijke Papierfabrieken deelde de directie mede, dat het dividend voor 1937 afhanke lijk zal zijn van de grondstoffen-contracten. Volgens een verklaring van den hoofd administrateur van de Deli Mij. zijn de af zetmogelijkheden van Sumatra-tabak naai Europa niet gunstig, o.m. als gevolg van ae beperkte aankoopen door Duitschland, waa" het behouden van het afzetgebied voor Sumatratabak zeer moeilijk is. Ook de afzei naar Amerika is de laatste jaren onrust barend afgenomen. De goudprijs te Londen bleef op 142/4H onveranderd. 341.000 werd aan goud in baren omgezet. Van den Bergh and Jurgens Ltd. boekte in 1936 een netto-winst van 940.040, tegen 806.100 in 1935, en keert een dividend tlt* van 7 pet. op de gewone aandeelen. De inU- is ontstaan door fusie van Van den Kergn Ltd. en Jurgens Ltd. met de Van den Bergh's and Jurgens' Sales Ltd., welke fusie op 31 December '36 is ingegaan. Het vorig jaar geschiedde een dividend van 7 pet. oV de pref. aandeelen Jurgens Ltd. Op de Londensche kopermarkt liepen^ opnieuw geruchten, dat een groot interna- tionaal syndicaat tot betrekkelijk lage PrV' zen belangrijke blanco-verkoopen in koper zou hebben afgesloten. Volgens mededeeling van de Automobile Manufacturers Association, hebben d- detail-verkoop en van auto's in Amerika lJ} Februari alle vorige records geslagen. b werden 561.769 auto's afgeleverd, hetgeen 19 pet. meer is dan in Februari 1936. De belastingontvangsten in Amerika be droegen tusschen 17 en 20 Maart 652.3 mïllioen, tegen 389.69 mill, in dezelfd periode van 1936. De staalproductie in Amerika bedroeg i11 hel begin der week 89.6 pet. der capaciteih tegen 88.9 pet. de vorige week, 82.5 pet. vorige maand en 43.7 pet. een jaar gelede De arbeiders in de Amerikaansche spoor- wegindustrie eischen een loonsverhoogmd van 20 pet. De staalschrootprijzen te Pittsburgh ste gen met 0.50 tot 22 per ton, hetgeen au hoogste stand is sedert 14 jaar. Volgens het jaarverslag van de Snia Vis cose kan zoo goed als zeker worden ver wacht, dat de productie in 1936 ongevee zesmaal groot er zal zijn dan die van 19* Zij heeft haar fabriek te Turijn-Stura weiw de grootste celwolfabriek ter wereld is, 1 gebruik genomen. Voor dit product ver wacht men een groote toekomst, aangezie zij in drogen toestand de beste Amerikaan sche katoen overtreft. Ook van kunstzijde, zellwol en melkwol worden gunstige resUi taten verwacht. De directeur van het departement van economische zaken verklaarde, op grorm van betrouwbaar statistisch materiaal, au zeker niet over 5 a 6 jaren sprake van eei rubber-tekort zal zijn. Tegenover specular tieve geruchten, als zouden Indië en Mala ka 'niet in staat zijn, de verhoogde quota i halen, kan gesteld worden, dat Java on middellijk, de ondernemingen op SumaW binnen enkele maanden en de bevolkmJ binnen kort in staat zijn, om honderd pro cent of zelfs meer te produceeren. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.92—8.93 (voriy slot 8.92%), de Dollar op (1.8213/16), de Frank op 838Vj.~** (8.391/2), de Belga op 30.75—30.80 (30-7° en de Zwitser sche Frank op 41.57/241 (41.62). De Nivas verkocht 2279 tons superieure suiker en 221 tons bruine suiker voor con sumptie. 78300 icool 6070 ct. 86900 kg. Roode kool 1.402.40. kg. D. Witte kool 1—1.3. 27700 kg. Gele 2.103.10, 2400 kg. taaie Gele kool 1.80—2.4U- PURMEREND, 23 Maart. Gemeentel. Kaa_n beurs. Verhandeld 23 partijen, wegende 440° Kg. Handel matig. Hoogste prijs 20. 5 staP f kleine boeren f 20; 1 stapel volvette f 22 P® f 2.90—3; 5450 kipPeIV' 100 Kg. 770 eendeneieren eieren f 3.403.70. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend G- Aanvoer: 125.000 eendeieren f 3.103.20; tlO. kipeieren 6566 Kg. f 3.703.80; 63 64 f 3.60—3.70; 60—62 Kg. f 3.30—3.60; 58—59 IM>' f 3.25—3.35; 56—57 Kg. f 3.20—3.30. ROTTERDAM, 23 Maart. Veemarkt. Aa voer: 148 paarden, 7 veuleiis, 1136 magere ruh deren, 961 vette runderen, 167 vette kalverfs(i 118 graskalveren, 2143 nuchtere kalveren, 1 schapen en lammeren,' 39 zuiglammeren, 2 va kens, 79 bokken en geiten. Vette koeien le kw. 67 ct., 2e kw. 61 ct-, kw. 44—54 ct.; vette ossen le kw. 65 ct., 2e K 60 ct., 3e kw. 47—54 ct.; stieren le kw. 62 c 2e kw. 56 ct., 3e kw. 50 ct.; vette kalveren kw. 95 et., 2e kw. 80 ct„ 3e kw. 58—68 c schapen le kw. 51 ct., 2e kw. 46 ct., 3e kW. ct., lammeren le kw. 54 ct., 2e kw. 44 ct, kw. 34 ct.; graskalveren le kw. 68 ct., 2e a 46 ct.; nuchtere kalveren le kw. 38 ct., 2e K 34 ct., 3e kw. 28 ct.; slachtpaarden le kW. ct., 2e' kw. 54 ct., 3e kw. 48 ct. per Kg. Schapen le kw. f 30, 2e kw. f 24, 3e kw. f lammeren le kw. f 26, 2e kw. 21, 3e kw. f zuiglammeren le kw. f 12, 2e kw. f 10, 3e k f 6; nuchtere slachtkalveren le kw. f 9, 2e K' f 7, 3e kw. f 5; Idem fokkalveren le kw. 2e kw. f 12, 3e kw. f 10; slachtpaarden le f 260, 2e kw. f 200, 3e kw. f 140; werkpaard le kw. f 300, 2e kw. f 250, 3e kw. 150; hitte le kw. f 150, 2e kw. f 120, 3e kw. f 80; stier® le kw. f 295, 2e kw. f 245, 3e kw. f 145; ka" koeien le kw. f 240, 2e kw. f 195, 3e kw. f W melkkoeien le kw. f 250, 2e kw. f 200, 3e f 150; varekoeien le kw. f 175, 2e kw. f J 3e kw. f 100; vaarzen le kw. f 160, 2e kW. f 3e kw. f 85; pinken le kw. f 135, 2e kw. f 1 35 kw. f 75; graskalveren le kw. f 60, 2e f 40, 3e kw. f 20; bokken en geiten le kw. 2e kw. f 10, 3e kw. f 5 per stuk. f 14. Overzicht: vette koeien en ossen aanvoer meer, handel kalm, prijzen iets lager, Prl koe 74, prima os 70; stieren aanvoer iets mer, handel stroef, prijzen lager; vette kalvej„- aanvoer iets grooter, handel matig, prijzen a lende, prima 1.08; schapen en lammeren aa voer kleiner, handel vlug, prijzen onverander zuiglammeren aanvoer als gisteren, handel melijk, prijzen als gisteren; nuchtere slac en fokkalveren aanvoer korter, handel ^eveYl ^x, prijzen terugloopend; paarden aanvoer kor handel tamelijk, prijzen duur; kalf- en koeien als vorige week, handel kalm, prijzen hooger; vare koeien aanvoer gewoon, eli slepend, prijzen gelijk vorige week; vaarzen pinken aanvoer grooter, handel lui, beste iets duurder, overigens onv.; graskalveren f® voer ruimer, handel traag, prijzen minder; ken en geiten aanvoer onveranderd, handel v prijzen lager. «airi ROTTERDAM, 23 Maart. Eierveiling. A voer 200.000 stuks, prijs f 3.20—3.40,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6