Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Begrafenis der slachtoffers van de botsingen te Clichy. I i Schaakrubriek s Plaats dan een „Omroeper voor 80.000 gezinnen Wm wêMÊO'.. i-EM m DINSDAG 23 MAART 1937 i piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiHiniiiiiiiiiuininiiiiniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiHuiiiiimrg r a BOEK EN BLAD FOTOREPORTAGE 99 5 y./'* -S;iV iE >s,V' Op de Eerste Algemeene Begraaf» plaats te Utrecht is Maandag het stof felijk overschot van gep. luiL-generaal der artillerie W. C. baron Röell van Hazerswoude ter aarde besteld Onder enorme belangstelling heeft de begrafenis der slachtoffers van de onlusten te Clichy plaats gehad. De rouwstoet op weg door de straten Een moeilijk gedeelte van den betrouwbaarheidsrit, welke op proetbanen te Wünsdorf (D.) gehouden De Korenmarktpoort te Kampen be staat 600 jaar. Vroeger bezat Kampen elf poorten, thans nog drie H K. H. Prinses Juliana zet de ski's gereed bij de auto voor het vertrek uit Zeil am See, waar het vorstelijk echtpaar gedurende eenigen tijd volop van de wintersport heeft genoten De minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, heeft Maandag de werkzaamheden voor het nieuwe Boschplan bij Amsterdam in oogenschouw genomen Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan Jos. Duvergé, Korte Prinsengracht 55, Amsterdam. PROBLEEM no. 97 abcdefgh Wit geeft mat in twee zetten. PROBLEEM no. 98 Wit geeft mat in drie (3) zetten Auteurs en bronnen van herkomst van de he den geplaatste problemen worden bij de oplos singen bekend gemaakt. Oplossingen gelieve men binnen veertien da gen in te zenden. WEDSTRIJD IN HET OPLOSSEN VAN SCHAAKPROBLEMEN Oplossing van no. 91 (A. P. Eerkes te Wilder- vank) 1. Dh3. In dit onvolledig tempo-probleem heeft wit in den diagramstand reeds op alle zetten van zwart een matzet gereed, behalve op h4h3. De koningin blokkeert den pion en blijft de kritieke lijnen bestrijken. De opgaaf heeft mooie varianten. Wederkeerige interfe rentie van raadsheer en kasteel (Grimshaw), hier verbonden met veldblokkade. 1Rb4, 2. Pxc2 mat Tb4, 2. Pxc5 mat Zwarte zelf penning: Txaó, 2. Dd7 mat Wij zijn den heer Eerkes zeer verplicht, dat hij ons de primeur van dit aardige probleem gegund heeft. 1. Dc6, 1. Dd5 en 1. Ddl weerlegt zwart met Rb4; 1. Pb4 met cxb4. Oplossing van no. 92 (C. Mansfield) 1. Pc6 dreigt 2. Pe7 mat. Een prachtige bewerking van het Barulin-thema. Zwarte zelfpenning, waarna wit schijnbaar twee matzetten ter beschikking krijgt; één matzet faalt echter wegens ontpen- ning van het gepende stuk. Dus dualbestrijding door zelfpenning. Hier volgen de thematische varianten: 1Rxd3; 2. Pfe5 mat (2. Pd2f zou den raadsheer ontpennen). Rxf5, 2. Pfd4 mat. (Hier ontpende 2. Pg5t den raadsheer). Vrij veel oplossers zijn de dupe geworden van sterke verleid ingszetten. 1. Dg4 ziet er inder daad onweerlegbaar uit, faalt toch op Te6; 1. Dg8t op Pf7!; 1. Rxb5 op Rd3 en 1. Pxa6 op Rxd3. Alle zetten van de koningin op velden van de tweede lijn worden weerlegd door Tg6t. Wij ontvingen van 91 en 92 nog eenige zwakke zetten, waarvan de weerlegging te veel voor de hand ligt om ze verder te bespreken. GOEDE OPLOSSINGEN van 91 en 92 ontvingen wij van: W. J. Depla te Kortrijk, België (ook van 89 en 99); Theo Verheggen te Thurles, Ierland; H. F. Fluitman te Enkhuizen; J. van de Rijdt te Eindhoven; G. C. Jansen, S. Goet, J. P. Rietbergen, J. G. Moolhuizen en C. J. Schoot te Arnhem; D. de Jong te Bussum; M. J. Mees te Amersfoort; M. Franssen te Den Helder; F. C. Laas te Heiloo; Tinus van den Berg te Zilk; J. F. van der Straat te Amersfoort; J. G. ten Asbroek te Hengelo; C. van 't Schip te Bussum; C. A. van 't Hof te Badhoevedorp; F. Bremann te IJsel- stein; Th. J. Kloet té Hoorn; A. Trompetter te Ter Apel; W. Hoogenberk te Utrecht; C. de Boer te Wijk aan Zee; C. Oudejans te Bussum; M. de Leeuw en M. Roest te Laren, N.-H.; J. Holthaus te Wijk aan Zee; G. Ruëdisuëli te Santpoort; Th. Vrede te Apeldoorn; A. H. van den Brink te Utrecht; R. Wesseling te Ouder kerk; J. Grollenberg, St. Dominicus College te Nijmegen; H. J. de Boer te Wormerveer; H. G. Koopman te Den Helder; F. J. Kubatz te Haarlem; P. J. van Ouderaa te Bergen op Zoom; J. H. Heystee te Hilversum; K. Mienis te Akersloot; J. C. Nobels te Baam; J. Adri- chem te Heemskerk; P. J. Kalb te Alkmaar; J. J. R. Teeuwen te Schaesberg (L.); G. P. Thomas te Aalsmeer; J. Hoogeveen te Haar lem; J. Engelman te Utrecht; G. W. Jansen te Naarden; Ant. Kneepkens en G. Peters te Hom (L.); C. A. Nan te Grootebroek; C. J. Nieuwen- dijk te Haarlem; C. Ekkers te Bussum; N. P. A. Velzeboer en J. van der Zalm, Theologicum te Warmond; C. W. van Soest te Haarlem; S. Wijte te Spierdijk; mejuffrouw Toos'Hageman te Culemborg; Th. Liesker Jr. te Utrecht; P. J. Buyck te Lisse; L. M. van Maaren te Arn hem; G. Niemans en W. H. op de Ven te Hom (L.); H. van Zijl te Utrecht; K. de Wit, pen sionaat St. Louis te Amersfoort; C. P. Walt- man te Arnhem; Willem, Baron van Lams- weerde te Heerlen; J. C. Roeiofs te Arnhem; Bert Smit te Zeist; A. Kuypers te Soesterberg; P. J. Barenbrug te Arnhem; H. van Wely en G. Langemeijer, Pensionaat St. Louis te Amers foort; van de volgende oplossers te Amster dam: J. P. Coppens, J. Hubregtse, P. Versteeg, J. W. M. v. d. Heul, J. B. Renckens, W. J. C. Schouten, C. Hartog, J. B. Spitteler, A. Kluijs- kens (ook van 89); C. J. v. Amesfoort Jr.; W. v. d. Wielen, A. Th. van Loon, 3. Rodewijk, H. Beumer, M. J. de Loos Jr., G. van Veen. G. Schuts en Chr. J. Brandjes. Alleen van 91: J. M. Heesbeen te Soestdijk; J. Lenards te Utrecht; P. Andriesma te Heerlen; mejuffrouw A. B. Spijker te Soest (buiten mededinging); P. J. Grotenhuis te Dieren; S. Oosterbaan te Doesburg; D. Janse te Bloemendaal; J. T. J. Teraard te Westervoort; W. Rosenhart te Haarlem; J. Kieft te Utrecht; J. B. van Don gen te Arnhem; Jan Meijssen te Beemster; J. V. Klaver te Arnhem; A. Slijkerman te War- menhuizen; G. v. d. Reept te Haarlem; W. Dijkstra te Hilversum; W. J. Schouten te As sendelft; W. de Koning te Utrecht; N. de Boer te Maalbroek (L.); G. Weijers te Bergen, N.H.; P. Ott, H. F. Roose, G. Th. J. Steverink, J. de Haan, A. J. J. Drees, W. G. Harmse, G. M. Ibe- lings, F. P. H. Broekhuis en C. M. van der Loos te Amsterdam. Alleen van 92: G. F. Deuling te Zwartemeer; Th. J. L. Schroote te Haarlem; Joh. Schoen en C. Schoen te Alkmaar; E. J. Brugman te Arn hem; A. van den Bosch te Helmond; A. M. van Gessel en W. Simonard te Den Helder; D. W. Kamoen, A. F. W. Rapatie en J. Croese te Am sterdam. CORRESPONDENTIE J. H. te H. Tot onze spijt kunnen wij uw eindspel niet opnemen. Dat het reeds elders, zij het dan in eenigszins anderen vorm ge plaatst is, zou ook een bezwaar zijn. A. P. J. v. d. O. te B. o. Z. Uw ingezonden standen zijn geen problemen. Beide beginnen met. een voor de hand liggenden schaakzet, om te eindigen met een heel gewonen matzet. J. B. R. te A. Er zijn o.i. geen storende duals in het probleem 94. Vr. groeten. Andere correspondenten. Wij ontvingen verschillende vragen, waarvan sommige door meer dan één lezer gesteld werden. Daarom vatten wij de antwoorden in de volgende regels samen. Er worden met opzet om den oplossers een val te zetten geen onoplosbare proble men geplaatst. Een probleem is onoplosbaar als het gestelde doel niet bereikt wordt. Bijv. als door een of meer tegenzetten van zwart, een tw'eezet niet in twee zetten is op te lossen. Oplossers van wie problemen worden opge nomen, gaan op de puntenlijst met evenveel punten vooruit als de oplossers der betreffende problemen. Wij zouden gaarne theorie over de probleem kunst geven, doch de beperkte plaatsruimte is een bezwaar. Door het oplossen der problemen en het volgen der kritieken is o.i. wel wat over probleemkunst te leeren. Voor foutieve oplossingen worden natuurlijk geen punten gegeven, doch er worden geen reeds verkregen punten afgetrokken. Het reglement werkt goed en is redelijk, daarom is er geen enkele reden om de bepalin gen te veranderen. In de volgende rubriek hopen wij voort te kunnen gaan met het plaatsen van partijen. Wij ontvingen uit Amersfoort een schrijven met vier goede oplossingen, welk schrijven geen onderteekening droeg. Ook mankeerde op de enveloppe de naam van den afzender. De handleiding tot het oplossen van schaakT problemen, is tegen inzending van 5 postzegels a 5 cent te verkrijgen bij den heer F. W. Nan- ning, St. Gerarduslaan 15 te Eindhoven. En toch valt die boeman mee! In 't dagelijksch leven zelfs een aange naam mensch, maar op den weg. Zoo zijn er meer! Fietsers, motor rijders, automobilisten evengoed als gezoolde weggebruikers, die te veel aan zichzelf denken en te weinig rekening houden met anderen op den weg. En zoodoende wordt het verkeer stroef enbnveilig! CONTACT Maandblad voor de Nederlandsche jeugd. Hollandia drukkerij Baarn. Het Maart-nummer van dit jeugdblad bevat een kort, maar duidelijk artikel over het land van Stalin, voorts leerzame opstellen over tun nelbouw, spoorwegmuseum, enz. Interessant is zeker een beschouwing over moderne reclame kunst door Otto van Tussenbroek. Hij geeft in 't kort aan, hoe vroeger een reclameplaat ont stond, daarna vertelt hij in 't bijzonder over het werk van den Franschen kunstenaar Cas- sandre, die ook ten onzent bekendheid verwierf. KLEINE DEUTSCHE LITERA- TURGESCHICHTE, van dr. H. Wolf. Uitg. Meulenhof, Amster dam. De verklaring der feiten in dit overzicht is te zeer simplistisch opgevat om een groote be wondering te wekken; bovendien is dr. Wolf op katholiek gebied er geregeld glad naast. Onder de jongere Duitschers zoekt men tevergeefs naar katholieken, die toch al zwak vertegen woordigd zijn in het voorafgaande deel. Aan bevelenswaardig kunnen we het geval niet vinden. ICK BLIJF GETROUW; ICK WYCK NIET AF, door Ko de Haan. Onder dezen titel heeft collega Ko de Haan een pakkend pleidooi voor de katholieke eenheid in Nederland geschreven. Het sterkste en heilig ste motief haalt hij daarvoor naar voren: den schoonen schat, den grooten rijkdom, welken wij in het katholiek-zijn bezitten en hij schetst de weelde daarvan op gevoelige wijze. Vooral in de komende maanden kan deze brochure uit stekend werk doen en velen vlak vóór de stem bus tot inkeer brengen. Als afschrikwekkend voorbeeld stelt de schrijver wat in Duitschland aan anti-katholieke maatregelen wordt geno men en hij verzuimt niet de aandacht te vesti gen op de vermaningen van onze eigen Neder landsche bisschoppen. Ko de Haan doet een be roep op de christelijke solidariteit; hij verwerpt niet alle critiek, maar vraagt, dat zij opbou wend zal zijn en wenscht, dat de katholieken vooraan zullen gaan bij het herstel der Maat schappij. „Ick blijf getrouw; ick wyck niet af" is de hartekreet van een vurig katholiek en van een goed mensch. Ik waarschuwde hem nog, dat het een luchtspie geling wasmaar hij dook er toch in. (Everybody's). HET HART OVERWINT, door Karl Unselt. Uitg. N.V. Drukke rij „De Spaarnestad". Een dramatisch verhaal rond een Berlijn- schen dokter, assistent in een groot ziekenhuis. Deze dokter draagt een zwaar geheim met zich mee, dat hem er van af houdt te trouwen met het meisje, dat hij liefheeft. Hij zal zijn le venswerk, ontdekking van een serum tegen bloedvergiftiging eerst afmaken en dan zijn geheim meedeelen aan de politie. Als de nood- echter het hoogst is, blijkt ook de redding nabij en vergoedt een happy-end het vele verdriet, dat nu voorbij is. ALS HET LEVEN MOEILIJK IS door J. Schade Hadicke. Uitg. N.V. Drukkerij „De Spaarne stad". Als een jong, levenslustig meisje door om standigheden ontslagen is van een atelier en verder geen werk kan vinden, wordt het leven inderdaad moeilijk. Dat ondervond ook de hel din in dit verhaal, de verstandige Loes Keidel. Zonder veel bedenking aanvaardde zij als eenige uitkomst een betrekking als kinderjuffrouw bij een lastige mevrouw, die een lange reis ging maken. Heel aangenaam verloopt deze reis niet, als blijkt, dat de vrouw met haar kind op reis is gegaan om het haar man onaangenaam te maken. Doch ook in dit verhaal wijzigen de ongunstige omstandigheden zich zóo, dat een gelukkig huwelijk voor Loes het einde harer be proeving beteekent. DE WEG WAARLANGS. Ma riaal leelcenspel door Louis Fre- quin. Uitg.: Gebr. Leonards. Didam. Veel goeds valt van dit leekenspel niet te zeg gen. Het is heel simpel van opzet zonder eenige nieuwe vondst, poover van stijl en bewerking en zoekt voor de tegenstelling tusschen goed en kwaad wel een heel kinderlijken vorm. Eenige vergelijking van dit gewild moderne spel en dat der sterke, primitieve middeleeuwsche Maria- spelen is dan ook volkomen uitgesloten. LENTEWEELDE IN TULPENLAND. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te 's Gravenhage heeft uitgegeven onder den titel: „Lenteweelde in Tulpenland", en „Haarlem en de bloemenvel den", eenige geïllustreerde boekjes tot meer be kendheid van de prachtige bloembollenstreek in het buitenland. Zij zijn ook in het Duitsch en Fransch verspreid en bevatten veel wetenswaar digs omtrent Haarlem en de beroemde bloem bollenteelt langs den duinrand. DE WANDELAAR In het Maart-nummer van „De Wandelaar", geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuurstu die, natuurbescherming, geologie, folklore, bui tenleven en toerisme, onder leiding van A. V. Fey, lezen we een artikel „Paschen op de Ve- luwe" door Simon de Waard, een met veel foto's en teekeningen van vogels, torentjes, landschap pen en menschen opgeluisterde beschrijving van een Paaschvacantie met fietstochten door een zame heidevlakten en droomende bosschen. Ook Jul. Terlingen was op de Veluwe en maakte een serie teekeningen van karakteristieke typen en hoekjes, waarbij de redacteur een causerie schreef met herinneringen aan sociale toestan den in het laatst van de vorige eeuw. Een actu eel verschijnsel is landverhuizing naar Zuid- Af rika. Eén van deze landverhuizers, dr. G. J. Broekhuysen, begint in dit nummer een be schrijving van de reis. Een ander actueel arti kel in een tijd van abnormalen regenval en overstroomingen is „Water", door J. H. de Boer. Ornithologen onder de lezers krijgen hun gading in de artikelen „De roerdompen" door B. Ster- kenburg en „De timmerman", door P. J- Schenk. Ten slotte vallen nog te noemen de ru brieken gewijd aan tuinieren, kamerplanten, etc. HERDRUKKEN REKENBOEK VOOR DE LAGERE SCHOOL door P. J. Bouman en J. C. van Zelm; uitgave W. Versluys N.V., Amsterdam, zesde en zevende deeltje (34e druk) negende deeltje (4e druk). VEETEELT, door E. J. Dommerhold, handlei ding bij het lager land- en tuinbouwonderwijs» onder redactie van J. Kok; uitgave J. B. Wol- ters, Groningen (6e druk). NAAR OOST EN WEST, proeve van visueele aardrijkskunde over Nederlandsch Oost- en West-Indië, door W. A. Wjjdeveld; uitgave J. Thieme et Cie, Zutphen (4e druk). Reizen en pleisteren door Herm. J. Jacobs. Uitgave W. J. Thieme et Cie, Zutphen. Van deze geheele uit zes deeltjes bestaande serie aardrijkskundige leerboeken voor het Lager On derwijs verscheen de tweede druk. NIEUWE UITGAVEN Het Nederlandsch Weekblad voor Kruideniers waren, conserven en comestibles heeft een Lente- en Jaarbeursnummer uitgegeven, van 'n helde ren omslag voorzien. In dit nummer zet de heer W. Graadt van Roggen, secretaris-generaal van de Kon. Neder landsche Jaarbeurs de beteekenis van de instel ling in het bijzonder voor den handel in voe- dings- en genotmiddelen uiteen. Voorts bevat het zeer lezenswaardige blad een uitvoerige en met talrijke foto's geïllustreerde bijdrage van dr. Z. Kamerling over „De beteeke nis der tropische plantenwereld voor de spijs* vetindustrie." Het machtigste middel om Gods rijk te bevestigen en uit te brei den is het onderwijs, van boven tot beneden doordrongen van een echt katholieken geest en de onmisbare sluit steen van dezen bouw is de Katholieke Universiteit. Het Hoogwaardig Episcopaat tot de Katholieken van Nederland, 8 Sept. 1921.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 8