H Oostenrijksche stemmingen REACTIES OP HET WOORD DES PAUSEN DOUWE EGBERTS Oude landbouwer overvallen POLITIEK VOETBAL NED. KATHOLIEKENDAG TE UTRECHT DINSDAG 23 MAART 1937 NIEUWE KERK TE DELFT Restauratie vermoedelijk in September a.s. voltooid De Gouverneur-Generaal op reis I UITPLANT LOEMADJANG (JAVA) Met groote behendigheid planten bruine handen de teere tabaksplantjes van de zaadbedden, waar ze gedu rende 3 weken opgekweekt zijn, over in de kweekbedden. De uiterste zorg wordt aan het uitplanten besteed, drie maanden lang is men bezig, ieder plantje zijn beste kans te geven! FRIESCHE HEEREN - BAAI A?1755 De onverlaat sloeg op de vlucht, toen het slachtoffer zich verweerde LUCHTLIJN NAAR TEXEL Fokker F 7a wordt voor den dienst ingericht HAZARDSPEL IN DEN NACHT Ongewone entree van de politie Escadrillevlucht der K.L.M. op 4 April? Ter gelegenheid der opening van den zomerdienst BUITENLANDSCH OVERZICHT Vér ruwing der zeden Mussert beleedigt de pers Zijn beweringen missen allen grond Commissariswoning te Haarlem De bestaande toestand wordt gehandhaafd GEWELDIGE BANDJIR NABIJ AMBOINA Bruggen weggeslagen; twee menschen verdronken Inbraak te Mijdrecht Pontificale H. Mis en openings vergadering op een groot terrein aan de Croeselaan Groote deelname te verwachten NIEUW STUDIEHUIS Paters Salesianen te Amersfoort UITVAART VAN WIJLEN MGR. BOS INSTALLATIE VAN DE GIRO COMMISSIE De buitengewoon heldere en sys tematische encycliek „Divini Re- demptoris" van Z. H. Paus Pius XI tegen het atheïstisch communisme heeft eenige zinrijke reacties gewekt. Dit bran dend actueele, niet alleen veroordeelend, maar ook opbouwend document is te in drukwekkender, omdat het door den grij zen H. Vader, om zoo te zeggen werd ge schreven in 't gezicht van den dood, die Hem gedurende Zijn ziekte zoo nabij is geweest. Met ongebroken geestkracht in het volle besef van Zijn diepe en groote verantwoordelijkheid ten overstaan van den als het ware reeds zichtbaar gewor den Goddelijken Rechter heeft de Vader der Christenheid het atheïstisch com munisme wederom gebrandmerkt als het groote kwaad, dat de wereld be dreigt, en de leer van de Kerk daarte genover uiteengezet. Dat dit groote kwaad zoo'n vervaarlijke vlucht heeft kunnen nemen, is mede te wijten aan hen (óók onder ons), die zich niet vol doende onthecht hebben aan de aardsche goéderen, die te kort zijn geschoten in christelijke naastenliefde en rechtvaar digheid ten aanzien van de arbeiders, Welke het onmisbare recht hebben op een voor zich en hun gezin passend loon en op eerbiediging van hun waar digheid als mensch en kind van God. Naar aanleiding van de samenvatting van deze encycliek in ons blad schrijft het „Nat. Dagblad" van de N. S. B., dat de stellingname van den Paus tegen het communisme op een manier is geschied, Welke aan duidelijkheid niets te wen- schen overlaat. De N. S. B. zal dus nu met deze encycliek niet kunnen doen, Wat zij met vroegere encyclieken van dezen Paus en Diens voorgangers in Woord en geschrift herhaaldelijk heeft gedaan n.l. zóó citeeren, interpreteeren en commentarieeren, dat de eigenlijke be doeling, strekking en beteekenis ervan Worden miskend en verminkt. Öf de N.S.B. deze onafwijsbare consequentie van haar eigen ongevraagd getuigenis zal aan vaarden blijft echter een vraag. In den commentaar, dien 't Nat. Dagbl. aan on ze samenvatting van de encycliek toe voegt, schrijft het: „Wij vestigen er de aandacht op, dat hij (de Paus) in zijn oproep tot bestrijding van het roode monster geen enkele zinspeling doet op de noodzakelijkheid van een politieke formatie, maar uitsluitend vraagt om een beter kennen van de leer der Kerk en een eendrachtig samengaan der ge- loovigen." Het is duidelijk, dat deze opmerking de bedoeling heeft weer val- sche politieke munt uit 's Pausen ency cliek te slaan. Inderdaad doet de Paus geen zinspeling op de noodzakelijkheid Van een politieke formatie, niet op de R.K. Staatspartij en niet op de N. S. B. De encycliek geldt voor geheel de wereld. Maar 's Pausen beroep op het beter ken nen van de leer der Kerk en op een drachtige samenwerking der geloovigen, veroordeelt alle katholieken ter wereld, die de leer beter meenen te kennen dan Bisschoppen en beter zelfs dan de Paus en die de bestaande eendrachtige samen- Werking der katholieken in de verschil lende landen trachten te verstoren en afbreuk te doen. et blad van Mussert beëindigt zijn commentaar met den volgen den passus: „Bijzonder merkwaardig doet in dit verband de oproep aan, uitgevaardigd door de „Azione Cattolica", de groote organisatie der Katholieken, die een zui ver religieus karakter heeft. Onder den titel „De Italiaansche Katholieken en het huidige oogenblik" betuigt deze op roep trouw aan de fascistische regeering en speciaal aan Mussolini, daarbij wij zend op de koloniale zending van Italië. Na alle gebeurtenissen van den laat- Sten tijd te hebben opgesomd, eindigt de oproep, aldus de Milaneesche correspon dent van „The Times", met er aan te her inneren, dat de Katholieken den plicht hebben, volledig met het staatsbestuur samen te werken. Ze worden opgewekt, deze medewerking met volkomen overga- .Ve te geven. Terwijl aan den eenen kant. de Paus Waarschuwt tegen het communisme, wor den in het fascistische Italië de Katho lieken vermaand, zich te wijden aan den opbouw van het land, hetgeen een er kenning inhoudt van de heilzame wer king van het fascisme, dat zich onom- stootelijk den doodsvijand van het com munisme heeft getoond." Ook deze passus is sterk tendentieus Want er wordt gesuggereerd, dat het de Plicht der katholieken zou zijn overal het fascisme als anti-communistisch te steunen. In Italië hebben de Katholieken Inderdaad den plicht de fascistische re geering en haar leider als het wettige gezag, waarmee het Vaticaan een concor daat heeft gesloten, dat ook nageleefd Wordt, trouw te zijn en samen te werken met het staatsbestuur. Op precies den- Zelfden grond staan de Nederlandsche katholieken onder de geestelijke leiding Van hun Bisschoppen achter het wettige gezag en het staatsbestuur in ons land en op precies denzelfden grond wijzen zij allen af, die dit niet in gelijke mate doen. £>e aanhangers van Mussert trekken graag vergelijkingen tusschen hun alge meen Leider en Mussolini en Hitier, maar Mussert heeft nog te bewijzen, dat zulke vergelij kingen niet door al te groote on- gelijkheid der grootheden meer dan kreupel gaan. Bovendien kunnen ten overstaan van het Katholicisme en de Katholieke Kerk Mussolini en Hitier hiet op een lijn worden gesteld, aange ven in Italië het concordaat met het Vaticaan wordt geëerbiedigd, terwijl het *h Duitschland zoo ernstig wordt ge schonden, dat de H. Vader zich genoopt heeft gezien in een encycliek, welke evenmin iets aan duidelijkheid te wen- schen overlaat, te velde te trekken tegen uitingen, leerstellingen en practijken van het Duitsch nationaal-socialisme. De N.S.B. en haar organen mogen zich al verheugen over de volstrekte afwij zing van het communisme, zij zullen 's Pausen klemmend betoog tegen het Duitsche nationaal-socialisme, dat zij bij voortduring tot voorbeeld stellen en te pas en te onpas verdedigen, evenzeer moeten onderschrijven en toejuichen. Doen zij dit niet, dan zou dit een overi gens overbodig bewijs te meer zijn van blinde politieke partijdigheid. De „Populaire" in Frankrijk, het or gaan van de socialistische partij, begaat grover en openlijker dan „Het Nationale Dagbl." de fout de Ency cliek van den Paus tegen het communis me te verpolitieken. Dit blad durft te schrijven, dat de „fascistische" Paus een „fascistische" encycliek heeft geschre ven onder het mom van de christelijke moraal te verdedigen, terwijl er niet het minste verband meer zou bestaan tus schen de actie van het Vaticaan en de christelijke moraal, ja zelfs de moraal in het algemeen, sinds de Paus „een bondgenootschap" heeft ge sloten met „heidensche" regimes, die geweld en oorlog verheerlijken. Deze on behouwen woedende aanval komt niet van communistische, maar van socialis tische zijde, wel een bewijs hoe sterk de verbroedering in het Fransche Volks front ideëel reeds is geworden. Een ster kere waarschuwing had de „Populaire" niet kunnen geven aan allen, die mee nen, dat Volksfront-politiek niet uit eindelijk naar Moskou leidt. En het is goed deze waarschuwing ook voor de toe komst voor oogen te blijven houden. Wij zijn benieuwd, of de Populaire nu naar aanleiding van de encycliek tegen het Duitsche nationaal-socialisme zal schrij ven, dat de „communistische" Paus een „communistische" encycliek heeft ge publiceerd. Bij door politieken hartstocht verblinden zou zoo iets best mogelijk zijn. De groote les, welke er uit beide nieu we encyclieken te trekken is, luidt, dat de Katholieken vóór alles en boven alles katholiek moeten zijn in denken, doen en willen, dat zij noch naar linksch noch naar rechtsch moeten afdwalen, maar regelrecht en onverschrokken door de stormen van dezen tijd moeten voort trekken, het oog slechts gericht op het eeuwige einddoel: „God". De werkzaamheden voor de restauratie van de Nieuwe Kerk te Delft zijn thans zoover ge vorderd, dat kerkvoogden in overleg met den architect het voornemen hebben, het kerkge bouw in het begin van September weder voor de gewone godsdienstoefeningen in gebruik te stellen. - BATAVIA, 23 Maart. (Aneta). Op 1 April as. vertrekt de Gouverneur-Generaal voor een reis naar Semarang, Soerabaja, Bali en Lombok. Hedennacht tegen twaalf uur is in de gemeente Leusden een roofoverval gepleegd op een 80-jarigen landbouwer. De dader is door den koestal binnengekomen en schijnt met de situatie op de hoogte geweest te zijn. Op het lawaai, dat de oude man maak te, heeft de overvaller hem toegetakeld met een stuk loodkabel. Hij gaf hem eenige slagen op het hoofd. De man is er ernstig aan toe. De landbouwer heet A. Druif en woonde daar met een meid en een knecht. Hij heeft dendader nog achtervolgd met een sabel, waarop de on verlaat op de vlucht ging. Hij had alle deuren open laten staan, opdat zijn vlucht vrij zou zijn. Een dokter uit Woudenberg heeft de eerste hulp verleend. Het parket uit Utrecht is tei plaatse geweest, alsmede de marechaussee. Het onderzoek wordt voortgezet. Naar wü vernemen ligt het in de bedoe- ling nog dezen zomer een KL.M.-verbinding met het eiland Texel tot stand te brengen. Op Schiphol wordt op het oogenblik de Fokker F 7a PH-AEB voor den dienst op deze verbinding ingericht. Het toestel wordt inwendig verbouwd en uitgerust met dezelf de gerieflijke fauteuils, welke zich in de Douglas DC2 bevinden.' Het is bekend, dat een luchtverbinding met Texel al verschei dene jaren op het uitbreidingsplan van het bin'nenlandsch luchtverkeer voorkwam. Thans wordt het blijkbaar ernst. Het was aan de politie te Naaldwijk bekend geworden, dat in het café van B. te Honselers- dijk in die gemeente, 'n gezelschap hartstoch telijke kaarters zich bü avond en nacht aan het spel overgaven. Toen omstreeks twee uur des nachts de po litie aan het café kwam, brandde in de keuken licht en zag men dat zeven personen aan het „banken" waren. Een agent klom door het bo venraam van het café naar binnen en opende de deur, waarna ook de inspecteur en nog twee agenten binnen traden. In de keuken vond men het kaartende ge zelschap nog volop in 't spel verdiept, op tafel lag zilvergeld, guldens en kwartjes. Dit alles werd in beslag genomen en tegen zeven personen werd proces-verbaal opgemaakt. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling der K.L.M., indien zulks slechts eenigs- zins mogelijk is, op den 4den April a.s. ter gelegenheid van de opening van den zomer dienst een escadrillevlucht uit te voeren van Schiphol via Den Haag naar Waalhaven en terug, waaraan de grootste toestellen der vloot zullen deelnemen. Voorop vliegt de Fokker F 36 Arend, het vlaggeschip der K.L.M., schuin daarachter volgen ter weers zijden de beide Fokkers F 22 Roerdomp en Papegaai; vervolgens komt een Douglas DC 3 vliegtuig, geëscorteerd door twee DC 2's. De plannen hebben nog geen definitieven vorm aangenomen, doch het is zeer waarschijn lijk, dat deze imposante escadrillevlucht, waar op ook passagiers meegenomen worden, Zon dag 4 April wordt gehouden. Een aanmerkelijk gedeelte van het Oosten rijksche volk voelt buiten kijf niet alleen voor Duitschland, maar ook voor 't Der de Rijk. Bijna geheel het Oostenrijksche volk voelt niets voor Italië en keurt de pro-Italiaan- sche regeeringspolitiek, door wijlen Dollfuss geïnaugureerd en door Schuschnigg voortgezet, onomwonden af. Want het Oostenrijksche volk kan Zuid-Tirol niet vergeten. De meest bloe dende wonde aan het verminkte lichaam van Oostenrijk is en blijft Zuid-Tirol, dat na den wereldoorlog aan het zegevierende Italië werd toegewezen, terwijl dit land het huidige ge militariseerde Italië zou dit wel niet overko men in dit kern-Duitsche gewest tienmaal aan de Isonzo de nederlaag had geleden en ten slotte geheel was verslagen, zoodat het in de lage landen vóór Venetië alleen nog op de been kon worden gehouden met behulp der ijlings toegeschoten hulplegers der geallieer de en geassocieerde mogendheden. Dit kunnen de Oostenrijkers niet vergeten en zou geen enkel volk kunnen vergeten. Het voor Duitschland voelende gedeelte van 't Oostenrijksche volk heeft één groot voorbehoud. En dit staat ook weer in verband met Zuid-Tirol. Dit volksdeel kan het namelijk maar moeilijk verkroppen, dat het Derde Rijk zooveel sympathie heeft voor het Italië van Mussolini en kan er niet over heen komen, dat Hitier het Duitsche Zuid-Tirol als onveranderlijk Italiaansch gebied heeft er kend. En zoo is voor het kern-Oostenrijksche volk Italië de erfvijand. Daar komt nog bij, dat Mus solini ten gevolge van zijn vriendschap met Duitschland en zijn besognes in Spanje Oos tenrijk vrijwel heeft, losgelaten. De regeering te Weenen voelt zich daardoor onzeker en tracht nauwere verbinding te krijgen met Hon garije en Tsjecho-Slowakije. Maar met deze pogingen heeft voorloopig het Oostenrijksche volk niets te maken. Dit is alleen maar tegen stander van de voorloopig officieel nog pro- Italiaansche regeeringspolitiek. Hoe zwaar de stemming is geladen blijkt voortdurend uit verschillende incidenten en bleek Zondag 1.1. méér dan duidelijk bij een voetbalmatch tusschen de Oostenrijksche en Italiaansche voetbalelftallen. Het spel op het groene veld werd een hartstochtelijk poli tiek bedrijf, waarin het publiek, dat duizenden en duizenden telde, even hartstochtelijk mede- speelde. De toestand werd zóó precair, dat de Zweedsche scheidsrechter het „spel" moest af breken. Dit optreden van het Oostenrijksche publiek tegenover de toch aan de politiek on schuldige Italiaansche voetballers en hun hand jevol supporters was niet erg fair, maar het laat op ontstellende wijze zien, hoe onder de schijnbare rust van het Oostenrijksche volk het vuur smeult. De toestand is door en door ziek. Twee gewonde Italianen en een gewonden Oostenrijker leverde het spel op, behalve nog stuk getrapte beenen en schenen. Een jammer lijke opbrengst. Maar met dit al worden de be trekkingen tusschen Italië en Oostenrijk ten zeerste vertroebeld. Voor heel de wereld is ge bleken, welk een klove bestaat tusschen de officieele Oostenrijksche politiek en de denk wijze en het gevoel van het volk. Als antwoord op het fascistische saluut der Italiaansche spe lers, meldt de Times, schreeuwde het publiek: „Weg met Mussolini", „Weg met Italië". De Italiaansche pers is, zooals vanzelf spreekt, hevig verontwaardigd. Zoo schrijft bijvoorbeeld de Populo di Roma: „De indruk die boven alles gaat, de indruk van walging en afkeer welke ons verhindert over deze zaak ernstig te spre ken, is gewekt door de houding van dit publiek, dat zichzelf beschaafd noemt. Dit publiek heeft gebruld, gefloten, beleedigd als een bende woes telingen, die op een gegeven oogenblik alles wat in hun handen kwam, op het veld geworpen hebben. Het heeft onze gewonde spelers uitge lachen, het heeft verhinderd, dat de partij een regelmatig verloop had, het heeft onze landge- nooten buiten het veld op laffe wijze aange vallen. Dit publiek is van alles de schuldige. Een half uur lang .hebben de spelers weerstand geboden. Toen hebben zij het publiek- tevreden gesteld en zijn zin gedaan." Hetgeen op het voetbalveld openbaar werd, staat wel in schrijnende tegen stelling met wat hét Neue Wiener Jour nal, dat met Italië goede betrekkingen onder houdt, in een voorbeschouwing over den wed strijd schreef: „Italië is heden de gast van Oostenrijk! Deze bewering is geen theoretische phrase, want de landen-voetbalwedstrijd, die in het stadion ge speeld zal worden, wordt een reusachtige ma nifestatie, niet alleen van de sport, maar van de- echte volksgevoelens, die onbeïnvloed door diplomatenwijsheid, zeer snel den eenvoudig- sten weg naar oprechte verzoening en vriend schap zullen vinden." De „vox populi" heeft een ander geluid laten hooren en bleek wel héél erg „onbeïnvloed door diplomatenwijsheid" te zijn, maar niet in den zin, dien het Weensche blad bedoelde. De Weensche voetbalmatch heeft een groote poli tieke beteekenis gekregen. Noch de sport, noch de politiek zijn met zulke unfaire gedragingen gediend. Het betreurenswaardige incident heeft alleen waarde, doordat het aan de wereld klaar en duidelijk, ondubbelzinnig heeft getoond, wel ke de eigenlijke gevoelens zijn van het Oosten rijksche volk tegenover Italië, het land, dat Zuid-Tirol op straffe wijze beheerscht, en dat deze gevoelens niet overeenstemmen met de po litiek der Weensche regeering, In de jongste vergadering van het bestuur van den Nederlandschen Journalisten Kring is het feit ter sprake gekomen, dat ir. A. A. Mus sert, algemeen leider van de N. S. B., in een door hem onderteekend voorwoord bij een brochure, door die partij in een zeer groote oplaag in ons land verspreid, opnieuw de Ne derlandsche dagbladpers op de grofste wijze heeft belasterd. Zoo werd naar aanleiding van de verslagen, in de pers opgenomen van een rede, door graaf de Marchant et d' Ansembourg in de Eerste Kamer der Staten-Generaal gehouden door den heer Mussert voornoemd geschreven, dat „de geheele huiskriechtenpers, beheerscht door den regeeringspersdienst, de politieke par tijen en de grootendeels Joodsche adverteer ders" de uiteenzetting van het genoemde Eer ste Kamerlid „verduisterde", „of een vol strekt kromme voorstelling daarvan gaf om dat haar opgelegd is de waarheid te verber gen.'" Naar aanleiding hiervan vernam het kring- bestuur met genoegen, dat een collega, lid van de N. S. B. en die zelf het verslag voor enkele van de belangrijkste bladen had gemaakt, zich bereid heeft verklaard, den heer Mussert op de onjuistheid zijner beweringen te wijzen. Het kringbestuur, op grond van zijn erva ring, eenstemmig van oordeel, dat de even grie vende als onware uitlatingen van den heer Mussert voornoemd over de dagbladpers zijn toe te schrijven aan waanvoorstellingen, waar tegen redelijke argumentatie niet kan baten, wil daartegen niet opnieuw protesteeren, doch stelt er prijs op uit te spreken, dat voor alle geciteerde qualificaties en insinuaties van den heer Mussert zelfs een schijn van grond ont breekt. De vorige week heeft de Tweede Kamer, zoo als men zich herinneren zal, het voorstel om een ambtswoning voor den commissaris der Koningin te Haarlem te koopen voor 60.000 en 23.500 ter beschikking te stellen voor de verbouwing, op voorstel van den heer Ch. v. d. Bilt, met algemeene stemmen van de hand gewezen. Naar aanleiding daarvan hebben we geïnformeerd, wat nu zal worden gedaan. Wij vernamen, dat het huis aan de Nieuwe Gracht, waarin de commissaris der Koningin woont, het eigendom is van Provinciale Staten, die daarvoor een huur ontvangen van 4000 per jaar. In 1932 hebben Gedeputeerde Staten de Regeering medegedeeld, dat zü dit huis noodig hadden voor andere doeleinden en dat de Re geering dus te gelegener tijd moest omzien naar een andere ambtswoning voor den com missaris der Koningin. Sedert dien hebben de plannen van Gedeputeerde Staten zich gewij zigd en hebben zij het gebouw aan de Nieuwe Gracht niet meer noodig voor hun plannen. Vermoedelijk zal, nu de Kamer de voorstellen omtrent een andere ambtswoning van den commissaris der Koningin heeft verworpen, de Regeering geen moeite meer doen een nieuw plan te maken, daar de tegenwoordige ambts woning beschikbaar blijft. AMBOINA, 23 Maart (Aneta) Te Namleaboeroe is in den nacht van 13 op 14 Maart een geweldige bandjir opgetre den, waardoor drie bruggen benevens een gedeelte van den Asweg zijn vernield. In den kampong Waeplau zijn groote verwoestingen aangericht. Twee personen zijn verdronken. Zondagavond is ingebroken in de woning van den melkhandelaar T. van den Berg op Hofland te Mijdrecht. De bewoner en zijn vrouw waren even naar hun naastwonende ouders gegaan en van deze afwezigheid schijnt gebruik te zijn gemaakt, zoodat men vermoedelijk op den uitkijk moet hebben gestaan. Het is n.l. bekend dat v. d. B. voor de uitbe taling der melkgelden wel eens veel geld thuis heeft en daarop heeft men het gemunt gehad, want alle meubelen waren doorzocht tot zelfs de bedden, zoodat er een groote wanorde heerschte toen v. d. Berg en zijn vrouw thuis kwamen. Behalve eenige gouden sieraden en een horloge wordt niets vermist, daar men het geld niet heeft kunnen vinden. Vingerafdrukken werden niet gevonden; alle kasten waren te ontsluiten met de zich daarin bevindende sleutels. Men is binnengekomen door den hoofdingang met een valschen sleutel. De buren hebben niets bemerkt. Naar de(n) dader(s) wordt gezocht t Is reeds bekend dat de zevende Nederland sche Katholiekendag op Maandag 17 en Dins dag 18 Mei te Utrecht wordt gehouden. Het Uitvoerend Comité, onder leiding van Prof. Dr. A. K. M. Noyons, is met de algemeene plannen thans gereed gekomen en wij zijn in staat nu reeds nadere bijzonderheden mede te deelen. Het bestuur heeft beslag weten te leggen op een groot terrein aan de Croeselaan, het z.g. concoursveld, in de onmiddellijke nabij heid van de veehallen. Daar, dus in de open lucht, zal zoowel om elf uur de Pontificale H. Mis worden opgedragen door 2. H. Exc. den Aartsbisschop Mgr. Dr. J. de Jong, als om 2.15 uur de openingsvergadering worden ge houden. Op deze openingsvergadering zal het woord gevoerd worden door Mr. A. Baron van Wijnbergen, Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, en Prof. dr. Gerard Brom. Deze laatste zal spreken over „De eer van God". Het terrein, waarop het uitvoerend comité beslag heeft gelegd, kan elfduizend personen toegang verleenen en deze elfduizend per sonen kunnen allen over een zitplaats be schikken, wat ongetwijfeld van enorme be teekenis is. Voor extra vervoermiddelen naar het ter rein wordt gezorgd, terwijl er ook gelegen heden zijn om te consumeeren, zoowel op, als in de onmiddellijke nabijheid van het congres-terrein. 's Avonds zal om 7.30 uur een groote bij eenkomst in Tivoli zijn, waar Prof. Dr. F. Weve O.P. een rede zal houden over de „Godsonteering". Na deze vergadering volgt er een ontmoetings-bijeenkomst in de zalen van Tivoli. Dinsdag 18 Mei zal om 10.30 uur de slui tingsvergadering gehouden worden in de zaal van Tivoli. Op deze vergadering zal de secretaris van het bureau „Pro God-actie", de Zeereerw. Heer Mr. A. Diepenbrock spre ken over „Terugkeer tot God". Ook Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong zal daar het woord voeren. Om 2.30 uur is er een kerkelijke plechtig heid in de kerk van O. L. Vrouw Hemel vaart aan de Biltstraat, waar het Te Deum zal worden gezongen en de Zeereerw. Heer Ant. M. Jansen, directeur van de Katholieke Actie in het Aartsbisdom, een predikatie zal houden over „Kinderen Gods door Jezus Christus". Dit is het programma! 'Een aantal commis sies is benoemd en druk aan het werk om alles te regelen, opdat de Katholiekendag een zoo ordelijk mogelijk verloop zal hebben. En nu de deelnemers! Alles wijst er op, dat 't aantal zeer groot zal zijn. De groote medewer king van de Stands- en Jeugdorganisaties, als mede van de godsdienstige vereenigingen wijst daar op. Het kan ook niet anders! Het pro gramma van den zevenden Katholiekendag is reeds in staat ons enthousiast te maken. Juist nu onze H. Vader in zijn encycüek over het communisme de geheele wereld oproept tot den strijd tegen de Godsonteering, moeten wij in enormen getale bijeenkomen om elkaar te begeesteren en die begeestering weer uitdragen naar de verschillende milieux, waarin wij ver- keeren in het dagelij ksche leven. Kaarten zijn bij de besturen van de verschil lende stands- en jeugdorganisaties en gods dienstige vereenigingen te verkrijgen. Wacht U daarmede niet te lang. Anders zult ge onge twijfeld uw verzuim betreuren. Nadere gegevens over den Katholiekendag zullen binnenkort volgen. Wij willen deze opsomming van bijzonder heden niet sluiten zonder U, Katholieken van geheel Nederland, aan te sporen üd te worden van den Nederlandschen Katholiekendag. Ook al kunt ge zelf niet tegenwoordig zijn, steunt dan het werk door de bijdragen die het lid maatschap vraagt. De uitbreiding van het Godsrijk op aarde is nu eenmaal aan stoffelijke middelen gebonden. Als wij daar niet meer over kunnen beschikken dan staan wij mach teloos tegenover de rijke middelen van de kin deren der duisternis. Zendt daarom zoo spoedig mogelijk Uw jaar- lijksche bijdrage aan den penningmeester van den zevenden Katholiekendag (Willem Ba- rentszstraat 3, Utrecht), gironummer 297113. Naar wjj vernemen, zijn de Paters Salesianen van Don Bosco door Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht gemachtigd om in de omgeving van Amersfoort een studiehuis te openen voor jon gens, die de lagere studies wenschen te vol gen om in genoemde Congregatie in te treden. Tot nu toe gingen vele Nederlandsche jongens, die Salesiaan wilden worden, naar buitenland- sche studiehuizen, zoodat deze stichting op Nederlandschen bodem in een ware behoefte voorziet. Het is de bedoeling, dat in September as. de leerlingen voor de eerste klas kunnen wor den toegelaten^ De Missieprocuur van de Congregatie der Salesianen is gevestigd te 's-Gravenhage, Java- straat 27a. PONTTANAK, 23 Maart (Aneta). Gisteren middag te vijf uur heeft de uitvaartdienst plaats gehad voor wijlen Mgr. P. Bos, oud-apostolisch vicaris van Borneo. Er bestond zeer groote belangstelling. De resident, diverse ambtenaren van het Binnen- landsch Bestuur, de sultan, vele militaire en vooraanstaande personen uit missiekringen wa ren aanwezig. Mgr. van Valenberg, die in de kerk de lijk rede hield, herinnerde er aan, hoeveel de over ledene voor Borneo had gedaan. Hierna ver richtte Mgr. Van Valenberg de absoute. Maandag heeft de minister van Binnenland- sche Zaken geïnstalleerd de in artikel 9 van de Girowet bedoelde commissie van advies be treffende de bemoeiingen van de openbare li chamen met betrekking tot het betalingsverkeer zonder gereed geld, met inbegrip van de daar mede verband houdende werkzaamheden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9