FINANCIEN We luisteren naar De weerstoestand Dagfilm DONDERDAG 25 MAART 1937 Prof. Debye gehuldigd GROENTEN ONDER GLAS Koude en tekort aan zonlicht deden zich gelden TOEWIJZING VAN KALVEREN Commissie van onderzoek samengesteld Politie-radio-omroep Verslag over de werkzaamheden in 1936 H. MIS VOOR HET CORPS DIPLOMATIQUE NIEUWE RIOLEERING TE BEILEN WERELDJAMBOREE BUITENLANDSCHE VERLOF- REGELING HOLLYWOOD WEER EENHEID BIJ DE EENHEID HET BLIJFT BUIÏG EN GUUR Stakingen „in alle kleuren ën dessins" PAN AMERICAN AIRWAYS VIA IJSLAND OVER OCEAAN PIUS ALMANAK 1937 RESTITUTIE OP VOORRADEN RIJST Apothekers-assistent Examens Industrieschool Academische examens Vrijdag wordt het werk hervat CLEARING MET DUITSCH- LAND Stand per 23 Maart NATIONALE BEDEVAART NAAR ROME DE RUBBERRESTRICTIE Ondernemerslicenties vervallen? BUITENGEWOON ONDERWIJS WAARDEVAST GELD Vrijdag 26 Maart Straat in Maastricht zal naar hem genoemd worden Woensdagavond is prof. P. J. W. Debije, de winnaar van den Nobelprijs voor scheikunde voor 1936, op het raadhuis te Maastricht door het gemeentebestuur van zijn geboortestad ont vangen. In tegenwoordigheid van den Commissaris van de Koningin in de provincie Limburg, Mr. Dr. G. H. van Sonsbeeck en verder van het volledige College van B. en W., den gemeente raad en vele vooraanstaande personen uit over heidsdiensten en uit wetenschappelijke en on derwijskringen, werd Prof. Debije door den Burgemeester van Maastricht, Mr. L. B. J. van Otten, toegesproken. Hij bracht in herinnering, hoe prof. Debije in Maastricht geboren en getogen is, er zijn middelbare studies deed en door zijn geheele latere loopbaan een sieraad voor de stad ge weest is. Spr. prees zich gelukkig, dat deze betuiging van hulde vanwege het gemeentebestuur -en na mens de geheele Maastrichtsche burgerij juist op den dag valt, waarop prof. Debije zijn 53sten verjaardag viert, waarmede spr. hem onder veel applaus geluk wenschte. Hij constateerde ver der, dat thans alle academies strijden om Prof. Debije onder haar docenten te mogen tellen en voor zich hoopte spr., dat de Amsterdamsche Universiteit dit geluk ten deel zal mogen vallen. Tenslotte wenschte spr. prof. Debije voor de toekomst nog vele vruchten op wetenschappe lijk gebied toe en stelde in het vooruitzicht, dat de gemeente Maastricht bij Ijaar eerstvolgende staduitbreiding voor het eerst van den regel zal afwijken en een straat noemen naar een van haar nog levende zonen: Prof. Debije. Hiema voerden nog het woord ir. J. Lahaye, directeur der gemeentelijke HB.S., waarvan prof. Debije vroeger leerling geweest is, L. Heij- dendael, voorzitter van de hoogstudentenclub Sanctus Servatius en pater Oscar Huf S.J., di recteur der Studentencongregatie, waarvan prof. Debije eertijds eveneens lid was, die in den naam van prof. Debije het evenwichtig samengaan van geloof en wetenschap op tref fende wijze zag gesymboliseerd. Prof. Debije sprak enkele woorden van dank, waarbij hij van de gelegenheid gebruik maakte om enkele aardige herinneringen uit zijn in Maastricht doorgebrachte jeugdjaren op te ha len. De plechtigheid werd opgeluisterd door het stedelijk orkest, onder leiding van Henri Her mans, dat volksliederen speelde. Na afloop van de huldiging hield prof. Debije receptie in de Prinsenkamer van het gemeente huis, waar verscheidene honderden personen uit allerlei kringen hun opwachting maakten. Omtrent den stand der groenteteeltgewassen onder glas op 23 dezer geeft de directie van den Landbouw het volgend overzicht: De weersgesteldheid is in de eerste maan den van het jaar ongunstig geweest voor de ontwikkeling der verschillende onder glas ge teelde groenten. In tegenstelling met de tem peratuur in de maand Februari was de ge middelde temperatuur in de eerste weken van Maart eenige graden beneden normaal en daal- ,de minimum temperatuur meermalen bene den het vriespunt. *fc>e neerslag, die ook al in Februari zeer groot geweest was (105 m.M. tegenover 40 m.M. nor maal), bleef in de bovengenoemde periode even eens boven iformaal (dooreengenomen 30 pet), met uitzondering van het Noord-Oosten des lands, waar hij normaal was. Het aantal uren zonneschijn was belangrijk minder dan normaal het geval is en bedroeg in de eerste weken van Maart 24, tegen 55 normaal. In verband met deze ongunstige weersom standigheden is de stand der gewassen achter lijk; vooral sla en andijvie hebben er door ge leden. In het Oosten des lands is de stand der gewassen iets beter. Over het algemeen staan de onder glas geteelde groenten er slechter voor dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Koude sla vertoont een matigen stand, die op lichtere gronden iets beter is. Veel planten zijn weggevallen tengevolge van aantasting door Bocrytis. Warme sla heeft eveneens veel last van uit vallers; met uitzondering van de Zuidholland- sche eilanden waar het gewas er beter voor staat, zijn de vooruitzichten over het alge meen matig. Andijvie. De stand van deze groente is de zelfde als die van de sla. - Bloemkool. Hoewel plaatselijk ongunstige uit zonderingen voorkomen, staat het gewas er dooreengenomen goed voor. Peen heeft zich tot nu toe matig ontwik keld. Kaskomkommers hebben zeer te lijden van de weersgesteldheid en staan er matig voor. Stooktomaten. De stand is ongelijk. In cen tra zooals het Westland, waar in het algemeen laat geplant is is deze goed te noemen. Waar echter vroeg is geplant, zijn de onderste tros sen niet gezet door een tekort aan zonlicht. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de commissie van onderzoek inzake toewijzing van kalveren, varkens en biggenmerken, welke in opdracht van den minister van Landbouw en Visscherij een onderzoek zal instellen op eeni ge plaatsen in Noord-Brabant, Gelderland en Limburg, samengesteld uit de heeren R. W. Janssen, directeur der R. K. Landbouwwinter- school te Roosendaal, P. J. J. Dekker, voorzit ter der Landbouw-crisis-organisatie voor Zee land, te Wemeldinge en J. S. Keijser, secreta ris der Landbouw-crisisorganisatie voor Over ijssel, te Zwolle, terwijl als adviseerend lid is toegevoegd ir. N. H. H. Addens, rijkslandbouw- consulent te Arnhem. De commissie is met haar werkzaamheden in middels aangevangen. Luchtbeschermingsoefening in Friesland De luchtbeschermingsdiensten van een aantal Friesche gemeenten zijn Woensdag op de proef gesteld, toen plotseling luchtbombardementen gelukkig slechts theoretische rampen veroor zaakten en daarmee de schranderheid der com mandanten en de vaardigheid van het personeel dier diensten voor ingewikkelde problemen plaatsten. De oefening, die Woensdag in de provincie Friesland werd gehouden, was een aansluiting op de groote luchtbeschermingsoefening van 30 October j.l. Deze had, behalve een provinciale verduisteringsproef, een toetsing van den inter- communalen luchtwachtdienst omvat. Het lijkt er op, 'dat de eisch,. welken de Commissaris der Koningin gesteld heeft, n.l. dat de organisatie der paatseljjke luchtbeschermingsdiensten voor 1 Juli 1937 gereed moest zijn, zal worden ver wezenlijkt. Men is thans druk bezig de bestaande leemten aan te vullen. Op het oogenblik zijn, naar wij vernemen, 3000 ziekenverplegers in op leiding voor de geneeskundige hulpverleening, welke georganiseerd is met de plaatselijke dok toren als kernen en zes districts-hoofdplaatsen als verplegings-centra. Bovendien zullen bin nenkort cursussen worden gegeven in de theorie der gasverkenning. Ook dit jaar mocht de Commissie zich in de belangstelling en steun van den Minister van Justitie verheugen, daar ook de jaarlijksche Rijkssubsidie werd toegekend, hetgeen wij aan bovengenoemd verslag ontleenen, alsmede het volgende Aan zenderhuur moest de commissie dit jaar 4854.85 betalen, waarvs® door het Rijk 1200 wordt vergoed, zoodat de rest moest worden bestreden uit de vergoeding voor niet-poli- taire berichten en de subsidie der gemeenten Deze inkomsten waren niet toereikend, zoodat dit jaar een verlies moest worden geboekt van ƒ311.17. Ruim 100 gemeenten verleenen een subsidie, de overige 1000 doen niets. De hoop wordt uitgesproken dat deze gemeenten meer belangstelling in den vorm van een bijdrage aan den dag zullen leggen, wil men verzekerd blijven van den politie-radio-omroep. In het afgeloopen jaar werd 528 maal van den zender gebruik gemaakt, waardoor 439 ge wone uitzendingen plaats hadden en 69 extra- berichten op buitengewone tijdstippen zijn ver zonden. Uitgezonden werden 810 politieberich ten en 519 berichten van vervallenverklaringen. De voornaamste indeeling dezer berichten is als volgt: 208 verzoeken tot opsporing van mis dadigers; 150 van minderjarigen; 214 van ver miste en andere" personen (geen misdadigers) 3 van lijken, 23 van honden en 32 van andere dieren; 39 van vermissing van motoren en 70 van automobielen, 27 van geld en waar depapier; en 13 van goud- en zilverwerken; en 41 van vermissing van andere voorwerpen. Deze berichtgeving leidde in 78 gevallen tot een gun stig resultaat, er-werden opgespoord: 29 mis dadigers; 21 minderjarigen; 14 andere vermiste personen; 2 motoren en 2 auto's; 4 personen, wier familieleden ernstig ziek of overleden wa ren;' 2 honden en 6 andere dieren. Door Mgr. Giobbe opgedragen In de eenvoudige kapel van dé paters Jezu- ieten in het internaat Huize Katwijk te 's-Gra- venhage werd hedenmorgen te half negen voor de katholieke leden van het corps diplomatique en andere in de residentie vertoevende bui- tenlandsche katholieken een H. Mis opgedra gen ten besluite van de jaarlijksche Paasch- retraite aldaar. Deze H. Mis werd opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Pauselijk gezant te Den Haag, met assistentie van Mgr. A. Todini en pater J. Albers S.J. Aan het einde van de H. Mis werd door den Internuntius aan alle aanwezigen de H. Com munie uitgereikt. Door minister De Wilde in gebruik gesteld Bij zijn bezoek, dat de Minister van Binnen- landsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, in gezel schap van den secretaris-generaal van binnen- landsche zaken, mr. dr. K. J. Frederiks, brengt aan eenige gesaneerde Drentsche gemeenten, heeft de Minister Woensdag te Beilen de riolee- ringsinstallatie officieel in gebruik gesteld. Dit is het eerste werk, dat met steun uit het werk fonds in Drenthe is tot - stand gekomen. Omstreeks elf uur kwam Minister De Wilde Woensdagmorgen per auto aan bij hotel Smit, aan het Havenplein, waar hij door den Com missaris der Koningin in de provincie Drenthe, mr. dr. R. H. de Vos van Steenwijk en den bur gemeester van Beilen, mr. dr. H. J. Wijtema, werd ontvangen. Minister de Wilde zeide, dat de financiering door het werkfonds een reden is, waarom hij voor deze ingebruikstelling naar Beilen is geko men. Het werkfonds is aanvankelijk veel bespro ken, omdat men naar buiten uit weinig er van merkte. Als met een zaad, dat eerst tot ontkie ming moet komen en met een gebouw, waar voor eerst de fundamenten gemaakt moeten worden, is het ook daarmee zoo gegaan. Thans zijn de vruchten in ruime mate zichtbaar. De aanwezigen begaven zich daarna naar het pompgebouw en de zuiveringsinstallatie aan de Beilervaart, waar de Minister, door het over halen van een handel, de motoren in beweging zette. De Minister begaf zich vervolgens naar de ge meenten Sleen en Emmen. Bijzondere postzegels In verband met de aanstaande in Nederland te houden Wereldjamboree zal een drie-tal bij zondere postzegels worden uitgegeven en op 1 April aan alle. postkantoren verkrijgbaar wor den gesteld, n.l.: een zegel van V/2 cent, dat op groenen ondergrond een grijs schild draagt met het lelie-embleem der padvinders; een 6- cent-zegel, In bruine kleur, een indrukwekkend en levendig vlaggenbeeld, op den voorgrond de marschtrommel, waarboven een vaardige hand den trommelstok heft, aldus tempo gevend aan de voorstelling, en een voor internationaal ver keer bedoeld zegel van 12 y2 cent, blauw en wit, het beeld dragend van den Griekschen god Hermes, den wegenvinder naar onbekende oorden, hij die immer bereid was anderen te helpen en daardoor een klassieke drager van beginselen, die ook het streven der huidige pad vinders in zich belichaamt. De zegels, op welke geen toeslag wordt ge heven, zijn ontworpen door den kunstschilder Pijke Koch te Utrecht en uitgevoerd in roto gravure op hetzelfde formaat als de Welda digheidszegels. De zegels worden alleen „op verzoek" aan het publiek verkocht. De verkooptermijn is van 1 April tot'en met 31 Augustus, de geldigheids duur der frankeering loopt tot 31 December 1937. BATAVIA, 24 Maart. (Aneta). De ontwerp- ordonnantie-buitenlandsche verlofregeling 1937, welke 25 September 1936 dor den Volksraad was verworpen, is thans opnieuw bij den Volksraad ingediend. OP rN PAASCH BEST MET DE NIEUWE HOED MITS HET IS EEN van n. 3.V0 tot fl 10.» reisgeld, hetzij om zoo de moeilijkheden die andere talen en andere zeden en gewoonten opleveren, te ontgaan om déze vacantie- gangers op te vangen, om aan hèn de volle 100 pet. te geven, doch dan in Katholiek reisver- band Katholiek reisverband, nóódig teneinde de gevaren van met-Katholiek gezelschap te ontgaan, nóódig teneinde niet daar te komen, waar het een Katholiek niet past te komen, nóódig teneinde ook op reis Katholiek te dén ken, te leven, zich te ontspannen De „N.R.V.K." is geworden de Katholieke reisorganisatie in Nederland. Zij heeft een Centraal Bureau, dat volkomen geoutilleerd is en niet alleen gezelschapsreizen voorbereidt en in elkaar zet, maar ook particuliere reizen, zoo wel van leden als van Katholieke vereenigingen en clubs, geheel verzorgt, berekent en uitvoert. •nu ii iiiimiiiiiiiiiiiiHi ui ui hui minim mi ii ii in mm ui ii milium muil De depressiekern, welke Woensdag ten Noor den van Schotland was gelegen, heeft zich Zuidoostwaarts verplaatst; zij bevindt zich thans voor de Deensche kunst. Een regenfront pas seerde hedennacht met matigen neerslag ons land. Over het Noorden van de Britsche eilanden en de Shetlands volgen thans flinke drukstij- gingen, zoodat eeij tijdelijke ruiming van den wind ten onzent te wachten is. Over IJsland en het Noorden van Groot-Brittannië is de temperatuur gedaald. In Schotland wordt plaat selijk sneeuw gemeld. De lagedrukgebieden over de Middellanösche Zee en over Finland vulden op. Over Zuid-Frankrijk waaien nog storm achtige Westelijke tot Noordelijke winden. In Noord-Noorwegen sneeuwt het nog. Ook over Polen en Hongarije valt lichte sneeuw. Midden- Duitschland en 't grootste gedeelte van Frank rijk hebben nog rustig weer. De weersomstandigheden ten onzent zullen nog weinig veranderen, met plaatselijk buiig en guur. leder die wenschen of eischen heeft, begintte staken Wegens een conflict tusschen directies en chauffeurs van de transport-maatschappijen voor het vuilnis van Parijs is een staking uit gebroken, welke in de meeste wijken van Parijs vrijwel algemeen is. De schouwburg „Sarah Bernardt" te Parijs wordt door alle employé's bezet gehouden, ar beiders zoowel als tooneelspelers. Zij hebben in geen twee maanden salaris of gage uitbetaald gekregen. Tengevolge van een staking zijn de stad Rou- aan en tien plaatsen in de omgeving geheel ver stoken van lichtgas. De staking van de kleermakersknechts te Rijssel zou vandaag beëindigd worden. Alle verpleegden van een rijksziekenhuis te Kaïro zijn in hongerstaking gegaan. Zij eischen betere voeding, en verklaren van honger te zul len sterven, als de regeering niet aan hun ver langens tegemoet komt. De staking van de koelies op Malakka breidt zich verder uit. In de steenkoolmijnen zijn 4000 koelies en 2000 tamils in staking gegaan, uit sympathie met de koelies op de plantages. Men vreest, dat wanneer de beweging aanhoudt, ook de arbeiders in de tinmijnen het werk zullen neerleggen. In een te Glasgow gehouden vergadering heb ben de Schotsche mijnwerkers besloten op 9 Mei in staking te gaan, indien hun looneischen niet worden ingewilligd. Door deze staking zou den omstreeks 100.000 man worden getroffen. Nog dezen zomer proefdienst Rey k j a vikKopenhagen Uit tie' ÏJslandsché hoofdstad Reykjavik komt via Kopenhagen het bericht, dat de IJslandsche regeering de concessie van Pan American Airways verlengd heeft, die 1 Janu ari j.l. afliep en Pan American het recht gaf via IJsland een luchtdienst over den Atlan- tischen Oceaan te exploiteeren. De Poolreizi ger Vilhjalmur Stefanson heeft voor Pan Ame rican Airways verlenging der concessie weten te verkrijgen op voorwaarde, dat nog dezen zo mer een proefdienst tusschen Reykjavik en Ko penhagen ingesteld zal worden. In den zomer van 1938 zal een geregelde veertiendaagsche dienst op deze verbinding onderhouden moe ben worden, terwijl in 1939 of 1940 de eerste proefvluchten tusschen IJsland en Amerika uitgevoerd moeten worden en tenslotte een re gelmatige transatlantische dienst op zijn laatst in 1942 moet worden geopend. De P.A.A. heeft deze eischen ingewilligd. De Europeesche vertegenwoordiger der maat schappij, kapitein Botved deelt mede, dat ver moedelijk in den voorzomer de proefvluchten via Groenland een aanvang zullen nemen. Voor postvervoer is er al dadelijk een gunstig pers pectief, want jaarlijks worden er ongeveer 6 millioen brieven van Scandinavië naar Canada en de Ver. Staten verzonden. Ook Noorwegen zal wellicht een aandeel in het transatlantisch verkeer krijgen. Men hoopt daar, dat Bergen als tusschenlandingsstation gebruikt zal worden voor den P.A.A.-dienst via Groenland en IJsland. Verschenen" is de Pius Almanak 1937, Jaar boek voor de Katholieken van Nederland, uit gegeven door de drukkerij Ons Blad te Alk maar. Deze almanak, die ieder jaar verschijnt, is een vraagbaak voor ieder, die iets weten wil over het Katholieke leven in Nederland of over personen. Hij bevat de lijst van alle parochies in ons land, van alle geestelijken, van alle in stellingen op religieus, cultureel en charitatief gebied. Er komt in voor een opsomming der vereenigingen en van de kranten en periodie ken, die verschijnen. Het boek streeft naar volledigheid en heeft" dit ook ih vrij groote mate bereikt. Bij enkele steekproeven ontdekten we echter hier en daar een omissie. Zoo ontbreken bij de opsomming van periodieken van wetenschappelijken en cultureelen aard het orgaan van de St. Adal- bertusvereeniging, de Gemeenschap en Braban- tia Nostra. 's-GRAVENHAGE, 24 Maart. Naar men ons van bevoegde zijde médedeelt, zal over eenigen tijd een regeling in werking treden, krachtens welke, vrijwel analoog aan de regeling ten aanzien van tarwe, rogge, mais, gerst en ha ver, onder zekere voorwaarden restitutie wordt verleend op voorraden rijst, indien het mono polieprijsverschil op rijst wordt verlaagd. De restitutie wordt verleend aan de bij de Nederlandsche meelcentrale georganiseerde pellers van rijst, voorzoover zij met name bij ministerieele beschikking zijn aangewezen. UTRECHT. Geslaagd mej. B. J. M. Fortman te Amersfoort en de heer J. H. Schout te Gin- neken. UTRECHT. Geslaagd de dames C. H. A. Kuij- pers, Kerkrade, E. A. A. v. d. Pol te Tiel en de heeren J. Fokkens, Dordrecht, A. X. A. M. J. Vissia, Roosendaal. AMSTERDAM Geslaagd de dames A. J. C. E. Roos, Rotterdam en J. B. C. van Woerden, Z. O. Beemster. Op 1 April a.s. wordt de inschrijving opengesteld op 10.000.000 4 pet. obligatiën ten laste van de Société Anion. John Cocke- rill, tot den koers van 9514 pet. Houders van de per 1 Augustus 1937 aflosbaar gestelde obligaties van de 6 pet. leening 1930 heb ben voorkeursrecht. Aan deze houders zal een voordeelig koersverschil van f 61.67 worden uitgekeerd. In de vergadering van de Landbouw Mij- Ngoepit verklaarde de heer H. G. Th. Crone, dat het dividend over 1936 het gevolg is geweest van de betere resultaten der berg- cultures en niet van die van tabak. De oogstberichten van de tabak blijven gunstig luiden en de opmerkingen dienaangaande worden bevestigd. De oogst is van goede kiualiteit. Het Semarangsche Stoomboot- en Prau wenveer boekte in 1936 een te verdeelen winst van 580.645 tegen 348.387 het vorig jaar en keert een dividend uit van 10 pet., tegen 6 pet. het vorig jaar. De hoogere cij fers waren het gevolg van het toegenomen exportvervoer, vooral in de laatste drie maanden en van de koerswinst op effecten. De Besoeki Tabak Mij.-zal over 1936 nog geen dividend uitkeeren. Het winstcijfer van f 6000 zal naar het reservefonds worden overgebracht. In 1935 werd een verlies ge leden van f 144.257, dat ten laste van de reserve kwam. jjs De staalproductie in Amerika wordt thans op 90 pet. der capaciteit geraamd, tegen 88 pet. de vorige week. In Pittsburgh is de pro ductie zelfs 93 pet. De staalproductie is thans even groot als in 1929 en het hoogste sedert den wereldoorlog. In de laatste we ken zijn orders ontvangen voor 11.000 goe- gerenwagons. Ondanks de arbeidsmoeïlijkheden bij Chrysler en Hudson waren de afleveringen van staal aan de automobielindustrie in de afgeloopen week tamelijk groot. Van 10 Amerikaansche spoorwegen, die het eerst de resultaten over Februari be kend maken, zijn de bruto-ontvangsten met 8.6 pet. ten opzichte van Februari 1936 ge stegen, terwijl de netto's 6.3 pet. waren ge daald. In Januari j.l. waren de bruto's 15.2 pet. en de netto's 8.6 pet. hooger ten opzichte van Januari 1936, De achteruit gang in Februari was het gevolg van de hoogere belastingen en van de overstroo mingen in het gebied van de Ohio en den Mississippi. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Dinsdag j.l. 1.54 mill. lb. tegen 7.74 mill- Maandag j.l. Tot dusver bedroegen de ver- koopen in deze maand 75.60 mill. lb. Sears Roebuck heeft in het boekjaar per einde Januari j.l. een netto-winst behaald van 30.66 mill, of 6.27 per aandeel, tegen 21.52 mill, of 4.45 p. a. in het vorig jaar. De Texas Corporation behaalde in 1936 een netto-winst van 4.10 per aandeel tegen $1.83 per aandeel het vorig jaar- Zij betaalde aan belasting 90.45 milt- tegen 70.55 mill. De directie protesteert zeer sterk tegen de verhooping der benzine en andete belastingen. De index van de industrieelc bedrijvig3' heid in de Vereen. Staten steeg van 95.7 in Januari tot 98.9 in Februari j.l. Op 1 April a.s. zal in Amerika een alge- meene prijsverhooging van kracht zijn voor alle. soorten machinegereedschappen. De Cities Service zal in 1937 42 millioen uitgeven voor nieuwe constructies en ver beteringen. Hiervan zal 24 mill, bestemd zijn voor de dochter-petroleum-mijen en $18 mill, voor de dochter-openbaar nuts bedrijven. In 1936 werd Zu.6 millioen voor dezelfde doeleinden uitgegeven. Volgens opgave van de International Tin Research and Development Council is het wereldverbruik van tin in Januari met 18 pet. gestegen ten opzichte van Januari 1936- De wereldproductie is nagenoeg onveran derd gebleven. Volgens Symington en Wilson schenkt men in rubberkringen veel aandacht aan de statistische positieen in het bijzonder aan de voorraden in Engeland, welke niet toe reikend zijn. Als gevolg hiervan vonden ver schillende speculatieve aankoopen plaats- De firma verneemt, dat de volgende week weder groote verschepingen naar Ruslanu zullen plaats vinden, terwijl tevens groote vraag bestaat van de zijde van het Conti nent en van Engeland. Volgens de „New York Times" zou nog niets definitiefs zijn vastgesteld omtrem den nieuwen schuldendienst van Braziiw De volgende xoeek zullen de onderhandelin gen tusschen de regeering en de buiten- landsche schuldinners aanvangen. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.928.93 (v. sio 8.93), de Dollar op 1,82Vz-l.82VS (1.82 13/W> de Frank op 8.38%—8.40 (8.40), de Belga op 30.75—30.80 (30.77Vi) en de Zwitser sen" Frank op 41.6041.65 (41.65Vi). De Tennessee Corp. boekte in 1936 een netto-winst, welke op 0.40 per aande wordt geraamd tegen 0.22 het vorig jaar- De Nivas verkocht 747 tons superieure suiker voor consumptie. De invoer van Sumatra's Oostkust ge droeg in Februari f 3.200.000 tegen f 2.500.U" in Februari 1936. In de eerste twee rnaar den f 6.500.000 tegen f 4.900.000 in de ovei eenkomstige periode van het vorig jaar. AMSTERDAM. Af deeling bouwkunde: s'.aagd C. J. K. Boxman, F. A. Buhrman, Burggraaf, L. Dammers, A. van Det, A.v wes, J. C. Dijkstra, J. van Eijk, C. W. de Gr H. Hinse, P. F. Kleine Rammelkamp, Lempke, P. Mourits, K. van Nimwegen, Prinsen, J. Snikkenburg, L. van der Vliet' Amsterdam, A. C. Kammeijer te Apeldoorn, Schollee te Wormerveer, D. L. Husslage Zaandijk. j, Af deeling werktuigbouwkunde: Geslaaga H. Bar, H. N. Boonstra, A. Bosch, J. BroX» H. Dubois, L. Hankart, A. van Kersen, J. L. Korting, B. de Ligt, H. Pouli, W. G. C- chel, J. L. Smit, A. R. van Tol te Amstera N. Rijckhoff te Assendelft, W. Harmsen, den en N. J. Blekemolen, Purmerend. AMSTERDAM. Doctoraal examen sche taal en letterkunde (Duitsch) mej. M* Scholte. Het conflict, dat gerezen was tusschen het personeel van de coöperatie „De Eenheid" te Zaandam en het bestuur van deze coöperatie in verband met de aangekondigde loonsverla ging, die tot de staking van het personeel had geleid, is thans opgelost. Volgens het Volk is bij de besprekingen over eengekomen dat de bakkerijwerkzaamheden Vrijdag zullen worden hervat. Het coöperatie- bestuur is teruggekomen op zijn besluit om de bakkerij gesloten te verklaren. Algemeene clearingrekening: 1. Stortingen in Nederland ƒ57.985.700, waarvan bestemd voor: a. Achterstallige vor deringen 482.600; b. Rentedienst Dawes- en Youngleening en Stillhalte, rentetransfer 2.171.100; c. Vrije rekening Reichsbank ƒ2.224.400; d. Nieuwe vorderingen ƒ53.107.600. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe vorde ringen) (inclusief saldo 1936 ad ƒ34.988.000) f 76.499.400. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vorderingen (ld.) ƒ51.201.400. Laatst uitbetaalde nummers van storting; tegen guldensvorderingen: 378452, tegen Reichsmarkvorderingen: 5363/2686. Speciale verrekening: Stortingen in Nederland td|fen afgegeven reischèques (inclusief saldo 1936 ad 565.700) ƒ1.123.100. Uitbetalingen in Nederland ƒ267.900. Overgebracht naar algemeene rekening (1) 266.100. Nog beschikbaar 589.100. Voor deelname aan de Ned. Nationale Bede vaart naar Rome, welke zal gehouden worden 20 April tot en met 4 Mei a-s., zijn uit alle deelen van het land inschrijvingen binnenge komen. Zooals reeds werd medegedeeld, werd ten Vaticane de toezegging ontvangen, dat de deelnemers aan deze Bedevaart door Z.H. den Paus in audiëntie zullen worden ontvangen. Z.H. Exc. Mgr. Diepen, bisschop van 's-Her- togenbosch, zal de bedevaart vergezellen. De geestelijke leiding zal berusten bij den Hoog Eerw heer Deken Meijer, voorzitter van het comité tot samenstelling van Nederlandsche Bedevaarten, terwijl de technische leiding zal zijn in handen van den directeur der treinen, Jhr. Mr. Ruijs de Beerenbrouck. Voor nadere mededeelingen zie men de ad vertentie. De „Nederlandsche Reisvereeni- ging voor Katholieken" Men schrijft ons: De vereeniging, welker naam hierboven staat is velen Katholieken nog altijd onbekend, terwijl toch haar doel en werk ten dienste zijn van alle geloofsgenooten, die er maar gebruik van willen maken. Een enkel woord daarom over de „N.R.V.K." is niet ondienstig! Een mensch kan nu eenmaal niet buiten 'n kleine vacantie, wanneer hij geregeld werkt door het jaar: elke mensch heeft er recht op, wanneer hij arbeid verricht, ook ontspanning te nemen. Hoe die ontspanning zijn moet, daarover is ieder eigen rechter: ieder heeft zijn eigen keus, maar van velen valt de keus op een vacantie- reisje. Eén ding is er echter, dat het reizen, hoe ge makkelijk het ook is, tóch gevaarlijk maakt. En dat is: de gemakkelijke omgang met de mede reizigers. In den vacantietijd zijn er helaas vele ge loofsgenooten, die dezelfde „neutraliteit", welke zij in sociale, politieke, charitatieve, amicale organisaties ijverig schuwen, opeens met uit gestrekte armen tegemoet ijlen, met hartelijke instemming begroeten! Welnu, dé „Nederlandsche Reisvereeniging voor Katholieken" is opgericht en arbeidt in Katholiek Nederland op de eerste plaats om die Katholieke vacantiegangers, die reizen wenschen in „groepsverband", hetzij om zoo verzekerd te zijn van 100 pet. pleizier van hun PALEMBANG, 25 Maart (Aneta) In een vergadering van het Zuid- en West-Sumatra- syndicaat besprak de heer ir. C. C. Ament- het vraagstuk betreffende de rubberrestrictie. Hij deed hierbij de zeer belangrijke mede- deeling, dat men overweegt, de ondeme- mingslicenties voor het eerste halfjaar, waarop bij het midden van het jaar 1937 nog geen rubber is uitgevoerd, vervallen te verklaren. Naar aanleiding van deze mededeeling heeft het A.N.P. nog van zeer bevoegde zijde ver nomen, dat inderdaad sinds eenigen tijd be sprekingen in dezen geest zijn gevoerd tusschen het departement van Economische Zaken en de betrokken ondernemersorganisaties. De heerLuytjes, de rubberexpert van het de partement van Economische Zaken, is in ver band met deze kwestie onlangs naar Sumatra vertrokken. Vergadering onderwijzers en artsen Zaterdag 27 Maart houdt de Vereeniging van onderwijzers en artsen, werkzaam bij het bui tengewoon onderwijs, haar jaarvergadering te Heemstede, waarop o.m. dr. B. Ch. Ledeboer in zijn inrichting „Meer en Bosch'" een lezing zal houden over „Epilepsie bij kinderen'". Voorts zullen worden bezocht de arbeidsin- richtingen voor zwakzinningen en blinden van de Gemeentelijke Nazorg te Haarlem. Praeadviezen zullen worden uitgebracht Het bestuur van de Nederlandsche Vereeni ging voor waardevast geld heeft de heeren Tj. Greidanus, bankier te Amsterdam en prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, hoogleeraar te Utrecht, bereid gevonden te praeadviseeren over het begrip waardevast geld en de sociale en econo mische gevolgen van deze waardevastheid, be nevens de al dan niet wenschelijkheid daarvan. De bedoeling zit hierbij voor om een uiteen- zéttifig té verkrijgen van de vereischten, waar aan het geld in de toekomst zal moeten vol doen, alsmede een uiteenzetting van de moge lijkheden om deze vereisc.htèn zoowel in natio naal als in internationaal verband te ver wezenlijken. De praeadviezen zullen in de tweede helft van 1937 in druk verschijnen en dienen als grondslag voor een gedachtenwisseling in een openbare vergadering, die de vereeniging in het najaar van 1937 denkt te houden. Tooneel per vliegtuig De wereldkunstreis, die Ada van Duyl en Paul de Groot zullen maken, zal per vliegtuig, een Fokker, ondernomen worden, eigendom van den Zuid-Afrikaanschen aviateur Gerald Celliers van Johannesburg, die thans te Lon den vertoeft. Als mecanicien zal de heer Willem van de Merne meegaan, neef van den vliegenier, die eenige jaren geleden lid was van het de Groot ensemble in Zuid-Afrika. Beide heeren hebben zich bereid verklaard kleine rollen te vervul len in de sketches van Ada van Duyl-Paul de Groot. Het artistieke sportieve kwartet zal op 27 April van Schiphol naar Cairo vliegen, waar 4 Mei gedebuteerd wordt. Het optreden te Batavia is definitief vastgesteld op 15 Juni a.s. Nieuwe residenten BUITENZORG. 24 Maart. (Aneta). Tot resi dent van Buitenzorg is benoemd de heer C. van Rossen, thans assistent-resident van Malang, en tot resident van Semarang de heer A. M. Pino, assistent-resident van Tegal. HILVERSUM I, 1875 M. (8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA) 8.00 Gram.pl. 10.20 Declamatie. 10.40 Gram.pl. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gram.- pl. 12.15 AVRO-Octet en gram.pl. 1.25 Dameskoor „Vox Jubilans". 1.45 Muzikale causerie. 2.30 Groninger Orkestvereen. en gram.pl. 4.00 Zang en orgel. 4.30 Gram.- pl. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Bohe mians en gram.pl. 6.30 Politiek radio journaal. 6.50 Viool en piano. 9.00 Radlo- tooneel. 9.30 Gram.pl. 10.35 Berichten ANP. 10.00—11.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. (NCRV-uitzon- ding) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gram.pl. 9.30 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ensemble Van der Horst. 12.00 Be richten. 12.15 Vervolg concert. 1.00 Gram.pl. 1.15 Solistenconcert. 3.00 Gram.- pl. 3.15 Declamatie. 3.45 Gram.pl. 4.00 4.45 en 5.00 Het Hollandsch Harpkwar- tet. 5.45 Gram.pl. 6.00 Orgelspel. 6.45 Be richten. 7.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.15 Gram.pl. 8.30 Berichten ANP. 8.45 Haar- lemsche Motet- en Madrigaalvereen. 9.55 Berichten ANP. 10.0011.30 Gram.pl. Hiema: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 12.50 De Morris Motors Band. 1.35 Het Celebrlty-Trio. 2.05 Gram.pl. 2.50 Pianorecital. 3.20 Het Com modore Grand Orkest. 4.20 De BBC- Midland-Singers en N. Stanley's Sextet. 4.50 Orgelspel. 5.20 Literair-muzikaal programma. 5.50 Het BBC-Northern-or- kest. 6.50 Kerkdienst. 7.50 Het BBC-Sym- phonle-orkest, de BBC-Singers, Fhllh. Koor én solisten. (Van 8.559.10 Berich ten). 10.35 Sluiting. RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcért en' zang. 2.50 Radio- tooneel. 4.20 Casadesus-Trio. 5.50 Zang. 6.05 Vioolconcert. 6.50 Vervolg zang. 7.05 Vervolg viool. 7.20 Gram.pl. 8.20 Sonate concert. 9.05 Oratoriumuitzending m. m. v. het Omroeporkest, het Raugelkoor en solisten. 11.20—1.05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 9.20 Gram.pl. 10.50 Or gelconcert. 1150 Omroepkleinorkest. 1.20 Concert. 2.20 Zang en piano. 3-20 Leipz. Symphonie-orkest en solisten. 4.30 Ora toriumuitzending m. m. v. solisten, koren het Keulsch Strijkkwartet. 9.50 Planore cital en declamatie. 10.3011.20 Omroep- Amusementsorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon orkest. 1.502.20 Gram.pl. 2.223.20 Ra- diotooneel en gram.pl. 5.20 Kleinorkest. 6.50 Salonorkest. 8.20 Gram.pl. 8.23 Om- roep-Symphonie-orkest, solisten en Om roepkoor. 9.20 Oratorium-uitzending m. m. v. solisten, Omroepkoor en Sympho nie-orkest. V>.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.40 Zang. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 Zang. 2.00—2.20 Gram.pl. 2.23—3.20 Hei lig Uur. 5.20 Omroeporkest. 6.35 Gram.pl. 6.50 Vioolrecital. 7.35 Zang. 8.20 Voor Oud-Strijders (concert en causerieën). 10.30—11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Het Omroeporkest. 8.50 Radiotooneel. 9.50 11.20 Populair concert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6