Koning Leopold's bezoek aan de Britsche hoofdstad INDERDAAD: GOED ONDERSCHEIDEN De totale winst der rooden De Duitsche vrijwilligers in den Spaanschen burgeroorlog ONGEWONE BETEEKENIS DONDERDAG 25 MAART 1937 Nieuw nachtelijk bom bardement op Madrid Officieel wordt hun bestaan genegeerd Enthousiasten genoeg Auto tegen een boom buitenlandsch overzicht België en een nieuw Locarno Utrechtsch Stedelijk Orchest Aan het Guadalajarafront zou de helft van het verloren terrein teruggewonnen zijn Apothekers-assistente HOUDER VAN SPEELHUIS VEROORDEELD Een maand gevangenisstraf opgelegd VAN RECHTSVERVOLGING ONTSLAGEN De pers kent alleen Duitsche hulp die de internationale brigade versterkt De beide inzittende dames ernstig gewond Van Goudoever gehandhaafd SPANJAARDEN NAAR ONS LAND Met de „Ajax" onder weg Plotseling doodgebleven Dat Mussert's „Nationale Dagblad" de encycliek over den toestand van de Katholieke Kerk in Duitschland niet zoo voorbehoudloos begroet als die, welke de Paus tegen 't atheïstisch communisme pu bliceerde, zal wel niemand verwonderen. De NB.B.-leiders hebben in woord en geschrift ja soms zelfs on-Nederlandsch enthousiast de „acta" en „gesta" van het Hitler-bewind óók tegenover de Katholieke Kerk en Haar bedienaren verdedigd. Onder het Rubriek- hoofd: „Buitenlandsche Perikelen" wijdt het „Nationale Dagblad" een voorloopige be schouwing aan het Pauselijk document en Waarschuwt daarin zijn lezers toch vooral goed te onderscheiden. Een geenszins over bodige waarschuwing, gezien het feit, dat de N.S.B. tot in haar hoogste leiding toe aan houdend blijk heeft gegeven van zóó weinig onderscheidingsvermogen, dat zij zich her haaldelijk geestelijk meer met het Derde Rijk en zijn machthebbers heeft vereen zelvigd dan voor haar propaganda onder zui- ver-Nederlandsch denkende volksgenooten goed en tactisch was. Wij herinneren hier slechts aan de kwesties van de willekeurige uitzetting van enkele Nederlanders uit Duitschland en aan de zgn. vlaggeninciden- ten tijdens den bruidstijd van ons vorstelijk paar. Mussert's orgaan, dat ruiterlijk erkent, dat ook deze encycliek evenals die tegen het atheïstisch communisme „duidelijk genoeg gesproken heeft", meent er aan te moeten herinneren, hoe het vraagstuk van de ver houding tusschen Kerk en Staat in Duitsch land uitermate vertroebeld is, nademaal tal van bijzaken er een rol in zouden spelen en bovendien de naweeën van het tijdperk der marxistische overheersching zich nog steeds zouden doen gevoelen. Deze voorstelling van zaken getuigt nu juist niet van het scherp onderscheidingsvermogen, dat het blad voor zijn lezers in deze kwestie zoo noodzakelijk acht. Immers voor de Katholieke Kerk en den Vader der Christenheid is dit vraagstuk heelemaal niet vertroebeld door tal van bij zaken en door invloeden van het tijdperk der zgn. marxistische overheersching, getuige deze ook volgens het Nat. Dagbl. duidelijke encycliek, die zich uitsluitend tot principi- eele hoofdzaken bepaalt en uitsluitend op grond van de leer van de Kerk enkele leer stellingen en practijken van het nationaal- socialisme in Duitschland veroordeelt. In dien het vraagstuk van de verhouding tus schen Kerk en Staat in Duitschland ver troebeld is door bijzaken en naweeën van het marxisme, dan draagt niet de Kerk maar de Staat daarvan de schuld. Zeer terecht vestigt het „Nat. Dagbl." er de aandacht op, dat de overeenstem ming, tusschen Kerk en Staat in Ita lië bereikt, slechts met horten en stooten tot stand is gekomen, en hpt voegt daaraan de stellige overtuiging toe, dat het huidige conflict in Duitschland zal worden opgelost. God gave, dat althans deze stellige overtui ging van de N.S.B. werkelijkheid moge wor den, maar wij zijn daarvan nog niet zoo zeker, hoezeer wij dit ook hopen en wenschen. Het voorbeeld van Italië gaat hier niet op, omdat er essentiëele verschillen zijn tus schen Mussolini's staatsleer en de leerstel lingen van het Duitsche nationaal-socialisme. Het Italiaansche fascisme heeft geen rassen theorie en sterilisatie-practijken gelijk het Duitsche nationaal-socialisme, het laat de predikers van een nieuw heidendom niet vrij aan het woord en legt niet de kerkelijke én katholieke pers aan zoo straf snoerende ban den als het Duitsche nationalisme. Met de Italiaansche regeering, die de Katholieke Kerk als een onmisbaar constructief element beschouwt, is een compromis mogelijk ge bleken, met de Duitsche Rijksregeering, die tot nu toe de intrinsieke waarde van de Ka tholieke Kerk voor het Duitsche volkswezen en het staatsrégime bij herhaling heeft mis kend, zal een compromis tusschen Staat en Kerk moeilijker tot stand kunnen komen dan in Italië. Wanneer het ,,Nat. Dagbl." schrijft, dat de encycliek zich niet richt tegen het nationaal- socialisme, maar tegen enkele daden van de Duitsche regeering, onderscheidt het weer niet zuiver. De encycliek richt zich niet enkel tegen enkele daden der Duitsche regeering, maar wel degelijk ook tegen enkele leerstel lingen van het Duitsche nationaal-socialisme zooals de bloed en bodem-, de rassen-theorie en de persoons- en staatsvergoding. Dat de daden van de Duitsche regeering slechts het gevolg zijn van een fout, door de katholieken tijdens de marxistische overheersching ge maakt, toen zij samengingen met rood en de Centrumpartij het opkomend nationaal- socialisme trachtte te .nekken", is slechts ten deele waar. Wij willen de Weimar-poli- tiek en de houding van de Centrum-partij niet van alle fouten vrijpleiten en wij hebben een open oog voor de tekortkomingen en ge breken, welke zich zoowel in die politiek als In die partij hebben gemanifesteerd, maar de daden van de Duitsche regeering, waartegen thans de Paus openlijk verzet heeft aange- teekend, komen niet uitsluitend daaruit voort. Zij komen voort uit een leer en een mentali teit, waartegen niet slechts een ten onrechte „kortzichtig" geheeten geestelijkheid, maar alle overtuigde en diepgeloovige katholieken met him Bisschoppen en den Plaatsbekle der van Christus op aarde aan het hoofd be paalde principiëele bezwaren hebben en moe ten hebben. Het pleit niet voor het onderscheidings vermogen van Mussert's orgaan, dat het deze bezwaren over het hoofd ziet om de houding der Duitsche nationaal-socia- listische machthebbers tegenover de Katho lieke Kerk en Haar bedienaren zóó te ver klaren, dat deze verklaring op voor de door onzuiver onderscheidende voorlichting geleide Weinig onderscheidingsvermogen bezittende lezers van Mussert's orgaan den indruk van een verdediging moet maken. Bepaald mis leidend is wat het blad over de kwestie van het nieuwe heidendom even wil vastnagelen in de hoofden van zijn lezers. Dit zgn. nieu we heidendom deed zich, aldus het „Nat. Dagbl." ook al gelden, toen het nationaal- socialisme nog niet aan het bewind was. „In die dagen hebben wij nimmer van een open lijk protest als het onderhavige (in de ency cliek) gehoord. Dit nieuwe heidendom is o.i. inmiddels geen gevaar voor den principiëelen, de theorie en practijk van zijn godsdienst be- heerschenden Katholiek. We zouden het juist eerder willen zien als het gevolg van het ge brek aan missie-actie der verschillende ker ken, die niet in staat blijken een groote ca tegorie van menschen tot zich te trekken." Hoe scheef deze redeneering is, blijkt on middellijk, wanneer men bedenkt, dat het nieuwe heidendom in Duitschland eerst een ernstig gevaar is geworden, toen zijn pro feten als Rosenberg hooge partij-functies met officiëele opdrachten tot voorlichting en op voeding van het Duitsche volk kregen, ter- Wijl het de Katholieke Kerk onmogelijk werd gemaakt haar kinderen op andere wijze voor te lichten en te leiden dan in de Kerk met herderlijke brieven en predicaties en daar buiten met vlugschriften. Wanneer de Staat de Kerk de gelegenheid ontneemt haar kin deren op te voeden en te onderwijzen in zui ver katholieken geest en daarnaast de ver kondiging van het nieuwe heidendom door hooge partijfunctionarissen volkomen vrij laat, mag men de Kerk, die in Duitschland nog altijd 20 millioen leden telt, toch niet verwijten, dat zij te weinig werfkracht zou hebben en te kort schiet in missie-ijver. Het onomstootelijk vertrouwen van het „Nat. Dagbl.", dat het conflict tusschen Staat en Kerk zal worden opgelost, boezemt ons weinig vertrouwen in, want uit alles blijkt, dat dit N.S.B.-orgaan over te weinig onder scheidingsvermogen beschikt om deze kwes tie zuiver te zien. Intusschen hopen en bid den wij, dat het den Paus gelukken moge voor de Kath. Kerk in Duitschland eerbiedi ging van haar onvervreemdbare rechten te krijgen en dat de staat het conflict niet zal trachten op te lossen door het aanwenden van geweldpogingen om de Kerk en het ker kelijke leven zelf op te lossen in den totali- tairen staat. MADRID, 25 Maart. (Havas) In het officieele communiqué van den verdedigingsraad van Madrid wordt medegedeeld, dat gisteravond de rechtschen enkele dorpen zonder beteekenis bombardeerden onder het voorwendsel, dat dit militaire objecten waren. De luchtmacht voer de verkenningsvluchten uit en de bombarde mentsvliegtuigen volbrachten zonder moeilijk heden hun taak. De regeeringstroepen hebben thans aan het Guadalajarafront ongeveer de helft van het terrein, dat zij verloren hebben, te ruggewonnen. De legers liggen thans weer vrijwel vast. De regeeringstroepen stieten de laatste dagen op sterker tegenstand bij de rechtschen. Toch worden de regeeringstroepen niet geheel vastgehouden, langs de vallei van de Tajama- rivier zijn infanteriegroepen opgerukt, vooraf gegaan door tanks. Na een strijd van twee uur werd het gestelde doel bereikt en de verbin dingslijnen tusschen Renales en Laranueva van de rechtschen doorgesneden. Aan den Aragon- weg werd een hevig vuurgevecht geleverd. De actie van de rechtschen in den sector Rio Tajuna werd gistermiddag voortgezet. Een aan val werd door de regeeringstroepen afgeslagen, waarna de artillerie van de regeering de stel lingen van de rechtschen onder vuur nam, waardoor een nieuwe aanval werd verhinderd. De bijzondere correspondent van Havas bij het leger der rechtschen deelt mede, dat giste ren de regeeringstroepen aanvallen hebben ge daan in den sector Robleda Chavela. Zij wer den evenwel overal afgeslagen. Ook in de uni- versiteitswijk handhaafden de troepen van Franco him stellingen. De artillerie van de rechtschen verstrooide concentraties van den vijand in den sector Ciempozuelo en San Mar tin dela Vega, alsmede bij de Jarama. Nabij de Argandabrug controleeren de regu- lares krachtig den weg naar Valencia, waardoor alle verkeer zelfs des nachts onmogelijk wordt gemaakt. In den afgeloopen nacht heeft de lucht macht van de rechtschen opnieuw de hoofdstad gebombardeerd. Op verscheidene plaatsen werden hevige ontploffingen ge hoord, doch het resultaat van het bombar dement is nog niet vastgesteld. De Fransche torpedojager Intrépide is van Toulon naar Port Vendres vertrokken, waar de oorlogsbodem zich zal voegen bij de Aventurier, teneinde tezamen de drijvende mijnen, welke van de Spaansche kust zijn losgeslagen, te zoe ken en te vernietigen. Naar uit Valencia wordt bericht, bedraagt het aantal aan het front van Guadelajara krijgsgevangen gemaakte Italianen op het oogenblik ongeveer 1300, van wie 290 naar Va lencia zijn overgebracht. UTRECHT Geslaagd voor het examen van apothekers-assistente mej. A. J. Couwijs te Drie bergen en mej. A. M. H. Mooren te Utrecht. Een groöte behendigheid werd er van de Duitsche troeven vereischt, toen zij voor de opgave werden gesteld een makker, vastgebonden op een slee brancard, langs 'n loodsteile berghelling bij Garmisch-Partenkirchen, omlaag te brengen De 44-jarige E.' C. R., die in de Balistraat te Den Haag een speelhuis had geëxploiteerd, werd door de Haagsche rechtbank wegens overtreding van art. 254bis Wetboek van Strafrecht (het geven van gelegenheid tot hazardspel) veroor deeld tot een maand gevangenisstraf. De officier van Justitie had twee maanden ge- eischt. De directeur van de N. V. Nationale admini- stratiebank te Den Haag, J. H. M., die bij de uitgifte van beleggingsinschrijvingen, loten in de Staatsloterij cadeau had gegeven en daar voor kennisgevingen had verstuurd, had terecht gestaan wegens overtreding van de Loterij wet. De kantonrechter had aangenomen, dat deze kennisgevingen certificaten in den zin van art. 2 sub 3 der Loterijwet waren. De officier had in hooger beroep bevestiging van het vonnis van den kantonrechter gevraagd. De Haagsche rechtbank ontsloeg M. heden van rechtsvervolging, oven-wegende, dat deze kennisgevingen geen certificaten waren in den zin van de Loterijwet. (Van onzen Berlijnschen correspondent) Ook in Duitschland was en is er aanhou dend sprake van Duitsche staatsburgers, die actief deelnemen aan den Spaanschen bur geroorlog. Wanneer men echter de natio- naal-socialistische pers wil gelooven, dan ondervinden daarvan alleen de „regeerings"- troepen zooals dit heet steun in hun strjjd tegen Franco. Dat er ook Duitschers of Italianen, hetzij individueel, hetzij in troepverband, de rangen der Spaansche nationalisten versterken of ooit versterkt zouden hebben, is iets waaromtrent in het Derde Rijk een absoluut stilzwijgen heerscht. Om voor de hand liggende redenen heeft geen der vele op het Iberisch schier eiland ronddolende „Schlachtenbummler" aldus luidt de wel aardige betiteling van Duit sche oorlogscorrespondenten; er ooit met een woord van gerept. Aan den anderen kant heeft de regeering de vele beschuldigingen dienaangaande, welke niet alleen in de geheele wereldpers te vinden zijn, maar die ook weer klonken in de vergaderingen der niet-mmen- gingscommissie te Londen en zelfs in de parle menten van verschillende staten, nooit met een officieel démenti beantwoord. Intusschen staat het zeer te bezien of de openbare meening in Duitschland er zich bij zonder druk over zou maken, wanneer het na- tionaal-socialistisch bewind ronduit verklaarde, dat het ten koste van alles en ook door mid del van een daadwerkelijk ingrijpen in den strijd, de kansen ten gunste' van Franco wilde forceeren. De Duitsche jeugd in den meest uitgebreiden zin van dit woord zou het besluit om de nu reeds sinds maanden verfoeide haarden van bolsjewistische infectie in Barcelona, Valencia en Madrid definitief uit te roeien, zonder twij fel van harte toejuichen. De meer gematigde oudere generatie zou zich waarschijnlijk heel makkelijk neerleggen bij de noodzakelijkheid om aan het dreigend gevaar van een overslaan der bolsjewistische besmetting op Portugal en Frankrijk op radicale wijze een eind te maken. Luide toegejuicht arriveert H. M. de Ko ningin aan het Juliana-Kinder ziekenhuis te Den Haag, waar de vorstin Woensdag een bezoek bracht Een keer te meer valt in het Derde Rijk waar te nemen, hoe groot de macht is van de pers, ook al werd deze zoodanig afgebakend, dat goed beschouwd geen mensch er meer veel vertrou wen in stelt. Ook menige overtuigde nationaal- 'socialist zal er niet voor terugschrikken om onder vier oogen den draak te steken met de berichtgeving over de gebeurtenissen in Spanje, zooals deze in Duitschland geschiedt. Niette min zijn geleidelijk ook veel meer dan middel matig ontwikkelde menschen er toe gekomen om hun gedachten geheel te laten leiden langs de paden, welke de krant hun dagelijks aan wijst. Een statistiek van den vreemdelingendienst te Barcelona een getuige dus, die niet be paald van sympathieën in de richting van Berlijn of Rome verdacht kan worden toont aan, dat er van 18 Februari 1936, den dag, dat de linksche Spaansche regeering aan het be wind kwam, tot 19 Juli van hetzelfde jaar, den dag, dat de revolutie uitbrak, niet minder dan 24.000 (vier-en-twintig-duizend) Duitsche joden in Spanje arriveerden. Het behoeft wel geen betoog, wat voor een commentaar er op dit cijfer geleverd wordt door de nationaal-socialistische pers, die dagelijks preekt, dat het bolsjewisme de uiteindelijke vorm is van het schrikbewind, waardoor het jodendom zijn macht over de wereld voorgoed wil bevestigen. Geen enkele statistiek echter zegt, hoe veel Duitschers er sinds 19 Juli naar Spanje zijn getrokken om dezen toeleg te doen mislukken. De directeur van de „Echo de Paris", het rechtsche kamerlid Henri de Kérillis, die Fran co met hart en ziel is toegedaan, schatte hun aantal op dertig-duizend. Dit aantal werd noch bestreden, noch toegegeven. De gemiddelde Duitscher is er van overtuigd, dat er in Spanje nog wel iets meer gebeurt dan dat de nieuwe weermacht er „groote manoeu vres" maakt met jachtvliegtuigen en bommen werpers, met luchtafweergeschut en „PA.K.", dit zijn de kleine kanonnen, waarmee men tanks vernietigt: een feilloos verdelgingsmid del, op welks successen militaire kringen even trotsch zijn als op het perfect werkend lucht afweergeschut; en met verschillende andere nieuwe wapenen, wier effectiviteit alleen maar m de practijk ten volle blijken kan. De gemiddelde Duitscher beschikt echter over vrijwel geen positieve gegevens. Zeker hij hoort wel eens, dat een of andere soldaat aan zijn ouders geschreven heeft, dat hij voorloopig ,4n bijzonderen dienst" zijn garnizoen met onbe kende bestemming verlaat en dat correspon dentie hem alleen via het ministerie van oor log bereiken kan, maar wanneer men een der gelijk geval onderzoekt, dan komt men heel dikwijls tot de conclusie, dat er zeer waar schijnlijk alleen maar praatjes in het spel zijn en dat Spanje zeer zeker geen rol speelt. Slechts één enkelen keer konden wij er ons van overtuigen, dat een soldaat, die in dienst gestorven heette te zijn, in Spanje gesneuveld was. Ten overstaan van zijn vader werd dit, na lang aandringen, officieel toegegeven. Dat volledige militaire formaties uit Duitsch land naar Spanje vertrekken, klinkt, om het maar zacht te zeggen, niet erg geloofwaardig. Ook in den totalen staat zou zulks op den duur niet geheim blijven. Hoe de Duitsche vrijwilligers, aan wier aan wezigheid op het Iberisch Schiereiland geen twijfel bestaat, worden aangeworven, valt niet na te gaan. Zeker is, dat wanneer er in Duitsch land aanmonsteringsmogelijkheden bestonden, ongetelde duizenden enthousiasten zich zouden aanmelden. Woensdagavond reed onder Harmeien een luxe-auto, waarin twee dames gezeten waren, tegen een boom. De wagen vterd daardoor geheel in elkaar gedrukt en de beide inzittenden raakten zoo be kneld, dat, vóór men hen helpen kon, eerst de zitbanken moesten worden weggehakt. De eene dame had een gebroken been en een gekneusden arm bekomen, terwijl de andere een ernstig beenfractuur en een hevig bloedende hoofdwonde opliep. Nadat Dr. Buitenhuis uit Harmeien de eerste hulp had verleend, werden de beide slacht offers met een ziekenauto uit Utrecht naar hec ziekenhuis „Zuidwal" te Den Haag over gebracht. De oorzaak van het ongeval moet worden gezocht in een verkeerde manoeuvre van een vrachtwagen, welke den luxe-auto passeerde. Het thans beëindigde bezoek van den Koning der Belgen aan Londen trekt zeer de aandacht. Men weet, dat, of schoon zijn verblijf in de Britsche hoofdstad, aldus schrijft ons onze Londensche correspon dent „strikt particulier" heet te zijn, hij na overleg met zijn ministers Van Zeeland en Spaak naar Londen is gekomen om informeele besprekingen te houden over de positie, die België in een nieuw Westelijk pact zal inne men. Men kent ook, althans in de hoofdlijnen, de wenschen van België. Koning Leopold heeft ze in October zelf geformuleerd. In het kort komen ze hierop neer dat België zijn „inte griteit" gewaarborgd wil zien door de drie na burige groote mogendheden, Engeland, Frank rijk en Duitschland, en ook wat evenwel om aardrijkskundige redenen van veel minder gewicht is door Italië. Evenmin als voor 1914 zou het in ruil hiervoor deelgenoot willen worden d de Waarborging van de veiligheid zijner eigen grenzen wat wil zeggen dat het in geval van oorlog geen hunner op eenige wijze zou behoeven bij te staan, ook niet door 't verleenen van doortocht of „overtocht" (in de lucht) aan de strijdmacht van een der par tijen. in hoeverre dit laatste punt strikt zou kunnen worden doorgevoerd, indien art. 16 van het Volkenbondsverdrag in werking trad, laten wij thans buiten beschouwing. Het verschil tusschen den toestand, geschapen door het Verdrag van 1839, en dien welken België thans verlangt, ligt voor de hand. Op de eerste plaats vraagt België ditmaal geen collectieven waar borg, maar afzonderlijke waarborgen van elk der mogendheden. Op de tweede plaats zouden die waarborgen niet, gelijk voor 1914, juridisch, maar politiek zijn. Men begrijpt te Londen de redenen, waarom Koning Leopold, min of meer in strijd met de hedendaagsche opvattingen van het constitutioneele koningschap, thans te Londen deze zaak persoonlijk ter sprake komt brengen. Hierdoor immers geven hij en zijn Regeering duidelijk te kennen dat de politiek, welke hij komt bepleiten, niet berust op het program van bepaalde partijen en stroomingen, doch een nationale politiek is. Dit is in dit geval misschien bijzonder gewenscht met het oog op de oogenblikkelijke partijverhoudingen in België, Waardoor zeer zeker in vele Engel- sche kringen de indruk gewekt is dat de „nieu we richting" in hoofdzaak beoogt voldoening te schenken aan de pro-Duitsche rexisten en de anti-Fransche Nationalisten. Welken invloed de ontwikkeling der par tijverhoudingen in België ook moge uitgeoefend hebben op zijn buiten landsche politiek, men ziet te Londen toch zeer duidelijk in dat 't vooral de internationale ge beurtenissen geweest zijn (in het bijzonder de verloochening van Locarno, een jaar geleden) die een algemeenen nationalen wensch hebben doen ontdaan naar meer veiligheid en minder verantwoordelijkheid. Wanneer men bedenkt dat in 1914 de invasie van België begon aan.... de Oostenrijksch-Servische grens, dan begrijpt men ook dat België, nu in zoovele deelen van Europa de toestand zoo onzeker is, naar een status van onzijdigheid verlangt welken de tijde lijke bestendiging van 't Locarno Pact, zonder Duitschland, het allerminst verzekert. Om de zelfde reden zijn er weinig landen die zulk 'n alles beheerschend belang bij de handhaving van den algemeenen vrede hebben als België, en het is wellicht hierom dat men te Londen aanneemt dat Koning Leopold zijn Italiaansche familiebetrekkingen (op overigens volkomen geoorloofde wijze) uitbuit in het belang van de algemeene Europeesche zaak, die tevens zoozeer België's zaak is. Bij de reeks gebeurtenissen, waarmee het be zoek toevalligerwijze samenvalt, heeft Italië groot direct of indirect belang. De eerste reac tie welke de Italiaansche tegenslag in Spanje had, was te Londen dat men zich met bezorgd heid afvroeg of Mussolini niet tot een of an dere onberaden daad zou overgaan met het doel den ongunstigen indruk, door dezen mili tairen tegenslag gemaakt, uit te wisschen. De belangstelling voor Koning Leopolds bezoek, toch reeds groot, nam hierdoor nog toe. Terwijl Belgische staatslieden in het belang van hun eigen land niets zoozeer kunnen wenschen als een werkelijke toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland, bekommeren zij zich voor het oogenblik toch meer om datgene wat bereik baarder schijnt, namelijk herstel van de harte lijke betrekkingen tusschen Londen en Rome. Het is de verwijdering tusschen deze twee ste den, het stopzetten van de oude Engelsch Italiaansche samenwerking, welke het gevoel van veiligheid zoozeer ondermijnd heeft. En nu is 't zeer zeker geen toevallige samenloop van omstandigheden dat het bezoek van den Ko ning aan Londen samenvalt met geheime En- gelsch-Italiaansche besprekingen te Rome over de positie, die België in 'n Westelijk Pact zou innemen, en tevens met Belgisch-Fransche be sprekingen van denzelfden aard te Parijs. Van laatstgenoemde meent men te Londen dat zij resultaten opgeleverd hebben die te Brussel als bevredigend beschouwd worden. Zoowel omtrent het Italiaansche en het Duitsche als omtrent het Fransche stand punt zijn hier onofficieel eenige bijzon derheden bekend geworden, waaruit blijkt dat vooral Rome en Berlijn op zekere punten een „voorbehoud" maken, dat oorzaak zou kunnen worden van aanzienlijke vertraging bij het slui ten van een Westelijk Pact, waarin België de door dat land gewenschte positie zou innemen. Omtrent het Britsche standpunt is officieel niets bekend, maar verzekerd wordt dat, nu tus schen Brussel en Parijs meer eenstemmigheid schijnt te heerschen dan men aanvankelijk ver wacht had, van Britsche zijde in ieder geval "n welwillende houding zal worden aangenomen. Over het geheel erkent men de gegrondheid der Belgische opvatting, maar tevens heerscht in in vloedrijke kringen de meening dat een garantie, waarbij elk militair overleg bij voorbaat uitge sloten is, weinig nut heeft en zelfs gevaarlijk kan worden. De „Daily Telegraph", die meestal de meening van het Foreign Office vertolkt, heeft reeds de vraag gesteld of de door België gewenschte regeling wel in België's belang zou zijn. In dit verband is eenig wantrouwen tegen Duitschland onmiskenbaar. Men weet dat Ber lijn België 't liefst zag terugkeeren tqt de posi tie die het voor 1914 innam, en deze wensch op zichzelf verwekt hier reeds wantrouwen. Wij zouden dit ook anders kunnen uitdrukken: de Britsche Regeering zou zeer ongaarne zien dat door den nieuwen status van België de diplo matieke of militaire positie van eenig ander land, maar allerminst van Duitschland, nu of in de naaste toekomst versterkt werd. Dat Duitschland, indien het bijbedoelingen koestert, meer dan eenig ander land van de wijziging in België's internationale positie zal kunnen pro fiteered is een vrij algemeen oordeel te Lon den, een oordeel dat door Duitsche perscommen taren der laatste dagen nog versterkt is. Het bericht, dat de K. R. O. het contract met het Utr. Sted. Orchest heeft opgezegd, be- teekent zeker voor deze laatste instelling een gevoelige slag en men vraagt zich af, hoe het orkest zich thans zal moeten handhaven. Het Handelsblad meldt thans, dat deze week een gecombineerde vergadering gehouden is van het bestuur van het U. S. O., de Vereeni- ging van abonné's der Woensdagavondconcer ten, den burgemeester, het volksconcertcomité, enkele muziekliefhebbers en den dirigent Hen ri van Goudoever. Partijen hebben den stand van het conflict ernstig onder oogen gezien, waarbij nadrukkelijk bleek, dat het bestuur Van Goudoever de hand boven het hoofd wenschte te houden, zelfs, ook toen de bespre kingen uitwezen, dat over Van Goudoever's leiding groote ontevredenheid heerschte in de kringen van den K. R. O. Men oordeelde daar de prestaties van het orkest voor de microfoon slordig en slecht voorbereid, terwijl het feit. dat bijna geen moderne muziek op den lesse naar verscheen, eveneens ten zeerste werd ge laakt. Het eindresultaat der onderhandelingen was, dat men besloot Van Goudoever in verband met zijn gezondheidstoestand drie maanden verlof te geven, waarna hij bij den aanvang van het nieuwe seizoen, dus nfet 1 October a.s., opnieuw als leider voor het orkest zal staan. Dat dit besluit slechts na veel en moeizaam beraad tot stand is gekomen laat zich begrij pen. De dirigent is op deze vergadering damg aan den tand gevoeld, en eerst nadat hij de stellige verzekering had gegeven, dat hij met de gemaakte opmerkingen en wenschen in de toekomst rekening zou houden, heeft men de genoemde toezegging gedaan. Men meldt verder, dat het bestuur van het U. S. O. een extra beroep op muziekminnend Utrecht zal doen, om het aantal abonné's te vergrooten. We vragen ons af, of het genomen besluit, gezien de omstandigheden, verstandig is. Een beroep op muziekminnend Utrecht is al zoo dikwijls gedaan, doch muziekminnend Utrecht is ook niet geheel gespeend van cri- tisch vermogen, hetgeen in de laatste jaren al leen getemperd werd, omdat men de positie van het orchest niet verder in gevaar wilde brengen. De w ij z e waarop de bezwaren tegen Van Goudoever acuut werden moge niet ge heel correct zijn geweest, de bezwaren zelf zijn begrijpelijk. Wij kunnen slechts hopen, dat deze dirigent zijn vaagheden zal herzien en zich tot de muziek zal bepalen. Wat ons echter opvalt is, dat in het bericht van het Handelsblad niet gewaagd wordt van een deelname aan de gevoerde besprekingen door de Vereeniging v. orkestleden. En van deze orkestleden, van hunne medewerking hangt vrijwel alles af. Zullen zij in het najaar con amore hun krachten geven? Zal er tusschen hen en Van Goudoever een pacificatie worden bereikt? Het orkest bestaat uit zéér bekwame musici, het eenige wat artistiek bereikt moet worden is vaste, doelbewuste leiding. We zullen maar weer het beste hopen. Maar heelemaal gelooven, dat er aan den lijdensweg van het U. S. O. een einde zal komen, kun nen we nog niet. Nadat het bovenstaande geschreven was ont vingen wij van het Orkestbestuur een com muniqué, waarin wordt medegedeeld: Het bestuur van het Utrechtsch Stedelijk Orkest heeft het aan den dirigent den heer Henri van Goudoever wegens gezondheidsrede nen verleend verlof met drie maanden verlengd. Het bestuur meent echter, op grond van medische attesten, en na verschillende bespre kingen met den dirigent, de verwachting te mogen uitspreken, dat deze in het nieuwe sei zoen zijn volle krachten aan het Orkest zal kunnen geven. De in het loopende seizoen nog te geven con certen zullen geleid worden door den heer Van Otterloo. In overweging is het uitnoodigen van een gastdirigent voor de eventueel te geven zomerconcerten. Wat de verhouding van het bestuur tot de Vereeniging van Orkestleden betreft, was bij beide het verlangen tot uiting gekomen, het geregeld contact zoo spoedig mogelijk te doen herleven. Het overleg met de nieuw gekozen vertegenwoordigers van die organisaties is dan ook reeds in werking getreden. In de hiertoe belegde bijeenkomst vond ook een bespreking van den heer Van Goudoever met die vertegen woordigers plaats, welke in een geest van we- derzijdschen wil tot begrijpen werd gevoerd. Een vijftigtal Spanjaarden, die asyl hadden gevonden in het gebouw van de Nederlandsche legatie te Madrid, is thans aan boord van de „Ajax" van de K.N.S.M. op weg naar Neder land. Na aankomst zullen deze vluchtelingen worden ondergebracht in een leegstaand ge bouw te Eindhoven. Waarschijnlijk zullen voor het verblijf van deze menschen hier te lande voorwaarden wor den vastgesteld, waardoor hun vrijheid van be weging tot op zekere hoogte wordt beperkt. Woensdag zou een stoker van een der ketels aan de papierfabriek der firma van Gelder en Zonen te Velsen in het schaft-halfuurtje zijn ontbijt gaan gebruiken. De man zette zich aan tafel en bleef toen opeens door een hartver lamming dood. Hij was ruim 60 jaar oud en J, W. genaamd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9