Wapensmokkel naar Spanje KARPET «„sttöjli Viering van de Goede Week te Rome haas Franken's Broodfabriaken ADVOCAAT! Paasch Franken FIRMA C J. GUDE Vliegramp bij Pittsburgh lfoto.ucu< WALËs" VAN GDYNIA NAAR ALICANTE posieen nieuw De verhoudingen Berli jn-V aticaan Het nieuws van heden De strijd aan het Guadalajarafront DE BAROMETER VERKRUIJSEN DE LANGE VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: VoöT Haarlem en Agentschappen per Week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKE RW DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 26 MAART 1937 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20480 Aangehouden door Franco-partij ontzet door Engelschen kruiser Met gedoofde lichten langs Gibraltar Brandbommen bij de vuren Jongleer en met granaten Met uit de schitterende groote collectie van Kruisstr. 11 Telefoon No. 11491 De vijfling „verdiende" reeds 'n half millioen Gaat de Duitsche gezant bij het Vaticaan heen? VERMOUTH Plechtigheden op Witten Donderdag Goede Vrijdag is voor alle ge- loovigen een dag van boete en versterving Paschen ingeluid door honderden klokken Als de koml zorgt voor Heerlijk Paaschbrood Prima Krentenbrood Schitterende Paaschtaarten DIT NUMMER BESTAAT UIT (IEN BLADZIJDEN 74 Iordenstraat - Tel. 13132 10 vleesch- en groentesoorten Vele gebruiken in de Goede Week te:'Rome grijpen terug tot in de Middel eeuwen; leden van de Molukkenorde, de „Vaders van den goeden dood" iiouden op Goeden Vrijdag hun ommegang De haven van Gijon door vlieg tuigen der rechtschen gebombardeerd Alle 13 inzittenden omgekomen „De Spaarnestad" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et, Inger mededeelingen 50 cent; Idem op psg. één 55 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. y De imponeerende, schitterend gebouwde Britsche vliegboot „Capricornus" vloog aan de Fransche kust nabij Ouroux tegen een heuvelhelling te pletter. Vijf inzittenden kwamen jammerlijk om. De foto toont het wrak van het geheel vernielde toestel Zoo nu en dan is in de pers melding; gemaakt van het vervoeren van oor logsmateriaal door Nederlandsche schepen voor een der Spaansche oor logvoerende partijen. Bijzonderheden ontbraken echter in den regel. Hoe de lading aan boord kwam en gelost werd, was nooit zeer duidelijk. Toevalliger, wijze kwam een verslaggever van het A. N. P. dezer dagen in aanraking met iemand, die onlangs een „smokkelreis" naar Spanje aan boord van een on der Nederlandsche vlag varend schip heeft gemaakt en bereid was, daar- over te vertellen. Onze zegsman is niet alleen zeeman, maar heeft ook een baantje aan den wal. In December kreeg hij lust, weer eens het Zeegat uit te gaan en hij meldde zich aan by een Nederlandsche reederij. Daar werd hem de Vraag gesteld of hij bereid was, deel uit te •haken van de bemanning van het s.s. Sarkani, dat een reis naar Spanje met contrabande aan boord zou maken. Hij antwoordde bevestigend en daarna ontving hij een aanstelling. Eenigen tijd later begaf hy zich te Rotterdam aan boord. De bemanning voor deze reis bestond uit 21 taan, inclusief den gezagvoerder. Na nog eenige dagen in de haven gelegen te hebben, verliet het 3000 ton metende schip Rot terdam. Lading was er niet, maar de orders luidden, dat het schip naar Memel in Littauen taoest, waar het vier dagen is gebleven. Van daar werd naar Gdynia in Polen gestoomd. In de Poolsche haven werd in zeer snel tempo ge laden. De ruimen werden gevuld met geweren, mi trailleurs, kanonnen, vliegtuigmotoren, ongeveer 500 ton buskruit, eenige honderden tonnen brandbommen, geweerkogels, enz. Een gedeelte van de lading werd door een öuitsch schip uit Hamburg aangevoerd. Toen de Duitschers er achter kwamen, waarvoor hun lading bestemd was, begonnen zy te schelden °P de „bolsewiki." Dat dit materiaal voor de linksche partij in Spanje bestemd was, was allen opvarenden be kend. Trouwens, eigeniyk wist de bemanning dit al hl Rotterdam, alleen wist men niet, waar ge laden zou worden. De gezagvoerder kreeg papieren, waaruit bleek, dat de lading uit stukgoederen bestond en voor Marseille bestemd was.... Voor het vertrek uit de Poolsche haven vroeg het scheepsvolk den vertegenwoordiger der ree derij te spreken, die de menschen in de kajuit van den gezagvoerder ontving. Het scheepsvolk taschte boven de van te voren vastgestelde gage een premie van f 500.per man en bovendien Ml de de eischende party een schrifteiyke ver klaring, dat na behouden terugkeer het volk taet zou worden afgedankt, maar voor een vol- Sende reis in aanmerking zou komen. Het re sultaat was, dat aan ieder f 250.boven zijn Sage werd toegezegd en de geëischte verklaring Mrd verleend en ook prompt is nagekomen. Nadat dit gezegd was, werden de officieren ontboden. Hun werd gevraagd of zij zich te allen tyde bereid verklaarden, den kapitein te Gehoorzamen. Het antwoord luidde bevestigend, waarop de aerste officier een gratificatie vroeg, nu deze aan het volk beloofd was. Toegezegd werd, dat alle officieren behalve hun gage een extra-uitkeering van 100 procent Souden ontvangen met als basis 350.voor Oen derden officier. Bij thuiskomst te Rotterdam is aan scheeps volk en officieren het ^toegezegde uitbetaald. Volgens onzen zegsman is het ladingswerk op buitengewoon roekelooze wijze geschied. Voorop dient te worden gesteld, dat het schip in het Scheel niet op dergelijke lading berekend was, z°odat de op zichzelf reeds gevaariyke last nog Sevaariyker voor de opvarenden werd. Het materiaal werd er in gesmeten, de brand bommen om een voorbeeld te noemen kgen vlak bij de vuren. Bovendien is het weer buitengewoon on gunstig geweest, zoodat het kolenverbruik zeer Sroot was en in plaats van 12 myi slechts 7 tayi ontwikkeld kon worden. Het schip heeft dan ook het grootste gedeelte van de reis met een koplast van zes voet gevaren. De bommen verschoven gedurende de reis, de kruitkisten braken door, de watertanks sloegen lek:kort- om het mag een wonder heeten, dat het schip niet in de lucht is gevlogen. In de tweede helft van Januari vertrok de Sarkani uit de Poolsche haven. Door de Sont koerste het schip naar Gibraltar. Voor de geiyknamige Straat kwam het on geveer veertien dagen later aan. Tusschen de Spaansche kust was steeds 100 mijl afstand be waard en tot Gibraltar liep alles goed. „In het holle van een maanloozen nacht voeren wij met gedoofde lichten door de Straat. Ons groote geluk was, dat de zoek lichten van de zich in deze zóne bevindende schepen van de Franco-party ons niet te pakken konden krijgen, omdat deze pa trouilleerend e schepen onder den wal zaten. Vrijwel stuurloos voeren wij voor den wind, onder een krachtigien storm, door de Straat en kwamen behouden voor Alicante aan. U begrypt," aldus onze zegsman, „dat, als de Sarkani een pil had gekregen, wij et ge weest zouden zijn met deze lading." Even buiten de Straat vlogen een paar re- geeringsvliegtuigen boven ons, die ons onge moeid verder lieten gaan. Even voor de haven draaide een vaartuig van de regeeringspartij bij en spoedig daarop werd met het lossen een aanvang gemaakt. „De Spanjolen bleken onze lading niet erg gevaarlijk te vinden, want zy vermaak ten zich met balletje spelen en jongleeren met granaten en brandbommen. Een Franschman, die als „supercargo" aan boord was en iedereen op zyn vingers keek, nam in een toespraak van de bemanning afscheid. Hij dankte ons allen voor de dien sten, aan de Spaansche republiek bewezen." „In Alicante veroorloofde de gezagvoerder ons van boord te gaan. In de stad zag ik niets bijzonders. Het leven ging gewoon zijn gang. Alleen des avonds bemerkten wij, dat er oor log was, omdat alle lichten gedoofd waren." „Het leven aan boord was niet gezellig. Wij leefden onder voortdurende spanning en wisten, dat ons bij het minste of geringste verzet on zerzijds de kogel wachtte. Ook was verbinding met den wal ten strengste verboden. De radio werd alleen voor het ontvangen van berichten gebruikt. Onze familieleden wisten dus niets van ons af. Het eten was slecht en de onder linge verstandhouding liet te wenschen over." Van Alicante vertrok de Sarkani naar Oran aan de Noord-Afrikaansche kust. Daar kreeg de gezagvoerder order, naar Dartmouth in Engeland te varen. Eenige dagen later passeerden wy andermaal de Straat van Gibraltar enwerden aan gehouden door een zwaar bewapenden trawler van de Franco-party. Het vlaggesein van dit patrouillevaartuig was: stoppen en opstoomen naar Ceuta. Door de megaphoon werd mede gedeeld, dat het schip zou worden prijsver- klaard. Een officier met vijf man begaf zich aan boord van de Sarkani en eischte inzage van onze papieren. Hoewel deze op Marseille ge steld waren, zou onze aanwezigheid op deze plaats natuurlijk argwaan wekken en boven dien lag er in de ruimen nog vrij veel kruit- afval. Ook ditmaal was het geluk met ons, wanteen Engelsche kruiser draaide by. De officier en zijn manschappen gingen vlug van boord, zonder de ruimen te hebben onder zocht. De officier voegde my nog toe: „Good bye, I will see you again". Het gevaar voor ons was voorby en wy stoomden verder. Weinige oogenblikken later, de duisternis was inmiddels ingevallen, zagen wy, dat dezelfde trawler een Russische boot in pikte. De Engelschman was toen niet meer in de buurt. Onze zegsman voegde hier nog aan toe, dat hy zich over het optreden van de Spanjaarden van beide partijen niet had te beklagen. In Alicante was voortdurend een Spaansche wacht aan boord, die het den Nederlandschen schepe lingen in geen enkel opzicht lastig maakte. Al traden de aanhangers van generaal Franco uiteraard wel wat agressiever op dan hun te genstanders, toch namen ook zij een beleefde houding aan. De terugreis had voor het overige een nor maal verloop. Op weg naar Dartmouth kwamen telegrafische orders binnen, dat de Sarkani naar Rotterdam moest koersen, waar het schip na eenige dagen behouden terugkeerde. TORONTO (Ontario), 26 Maart Uit een lüst van inkomsten, welke gisteren aan de wetgevende vergadering van Toronto is voor gelegd, biykt, dat de vyfling van Dionne in haar bestaan van nauwelyks drie jaren reeds een bedrag van meer dan een half millioen dollar heeft „verdiend". Freiherr von Bergen, de Duitsche gezant b« het Vaticaan, zal binnenkort aftreden, aldus meldt de Beriynsche correspondent van de N. R. Crt. Evenals by het heengaan van Luther uit Washington wordt van te voren tegengespro ken, dat de reden, welke als het meest voor de hand liggend zou kunnen worden beschouwd (in dit geval de encycliek), de werkelyke reden van dit aftreden is. De heer von Bergen zou den pensioengerechtigden leeftijd zyn genaderd. Kantoor: Bakenessergracht 25 - Tel. 10396 Filialen: Groote Houtstraat 146 - Tel. 11145 Zijlstraat no. 32 - Tel. 10438 van zuiveren brandewijn en eieren V2 flesch 1/1 flesch ADVOCAAT0.70 1.30 ADVOCAAT0.85 1.65 ADVOCAAT1.05 2.00 CINZANO MARTINI CORA GANCIA BIANCO 1.40 DE LITER De godsdienstige plechtigheden der Goede Week nemen te Rome op Palm-Zondag reeds een aanvang: in alle basilieken en zelfs in de kleinste kerkjes wordt een Palmprocessie ge houden. Woensdagavond werden in den Sint Pieter de donkere Metten gezongen, waarby ook Kardi naal Pacelli met het volledig koor der Kanun niken tegenwoordig was. Op Witten Donderdag waren de kerken van Rome heel den dag door met geloovigen gevuld. Groot en klein, rijk en arm, burgers, militai ren, geestelyken, alles ging neerknielen by het H. Rustaltaar. Vooral de Sint Jan van Late- ranen, waar men de H. Tafel bewaart, waarop door Christus de H. Eucharistie werd ingesteld, werd door de Romeinen druk bezocht. Tot in de late avonduren bleven de kerken geopend en voortdurend trokken nieuwe stroomen van be zoekers voorbij. In de beroemde Sixtynsche kapel verschilden de plechtigheden in zooverre van die in vorige jaren, dat thans Z. H. de Paus niet persoonlyk aan deze plechtigheden deelnam om zich te ontzien voor de vermoeienissen, welke de groot- sche plechtigheid van de Pontificale H. Mis van den H. Vader zullen vergen op Paaschmorgen in den St. Pieter. De plechtigheden van den Witten Donder dag, zooals reeds gemeld, werden bygewoond door meer dan twintig Kardinalen, het corps diplomatique, de Pauselijke hoogwaar- digheidsbekleeders en den Romeinschen adel. De H. Mis werd gecelebreerd door den Deken van het college van Kardinalen, die na de H. Mis in processie, voorafgegaan door de Kardinalen, het H. Sacrament droeg naar de kapel van den H, Paulus, waar het Rustaltaar was ingericht In geheel Italië, doch vooral te Rome, is Goede Vrydag een dag van boete en verster ving. Bioscopen en theaters zijn gesloten of er wor den films vertoond die betrekking hebben op het leven en lijden van den Verlosser. Het H. Kruis is ter vereering neergelegd in de ker ken en iedereen gaat het teeken der Verlossing eerbiedig kussen, niet alleen vrouwen en kinde ren, doch ook mannen en jongens, hoogge plaatste officieren met hun rammelende sporen en hun lange sleepsabel achter zich, zoo goed als de gewone soldaten of „bersaglieri" met hun wapperende zwarte vederbossen op hun ronde kinderhoedjes. Talrijke niet kerkelijke plechtigheden en vooral ommegangen met rijken zinnebeeldigen zin en teruggrijpend tot diep in de Middeleeuwen heb ben te Rome op straten en pleinen op den Goeden Vrydag plaats en hebben de belangstel ling van de duizenden pelgrims, die ieder jaar naar Rome opgaan om er de Goede Week te vieren en in de onmiddellyke nabijheid van den Herder van Gods Kerk te beleven. Doch op Paasch-Zaterdag is de Eeuwige Stad in Paaschtooi! De heerlyke Italiaan- sche zon werpt een warmen gloed over de gryze huizenmassa, waaruit meer dan 350 torens van kerken ten hemel reiken. Meer dan in andere jaren is de stad vervuld van het gerucht van duizenden vreemdelingen. De hotels zyn overbezet, by de C.I.T. (Officieel Reisbureau) heerscht een ongekende drukte en de handelaars in prentbriefkaarten en souvenirs van Rome, die by alle bezienswaardigheden hun koopwaar veel te duur aan de pelgrims en toe risten opdringen, maken goede zaken. Ondanks alle waarschuwingen in Baedekers en Rome-gidsen worden de argelooze reizigers toch nog afgezet. Mussolini moge heel veel ver beterd hebben in Italië, maar aan dezen schan delijken straathandel is nog steeds geen einde gemaakt en ook in de winkels tracht men nog steeds de toeristen te overvragen. Als de Liturgische plechtigheden van Paasch-Zaterdag, die vooral in den Sint Jan van Lateranen luisterrijk worden gevierd, beëindigd zyn met de Priesterwyding der Diakens en de H. Mis, klinken wondere klokkenklanken uit honderden bronzen ke len over de Eeuwige Stad. Dan is het heer- lyk om op den Pincio te staan en over Rome heen het mysterie van de Verrijzenis te overwegen! Heel den Paaschzaterdag ziet men talryke priesters in toog en superplie gekleed door Ro me's straten gaan, gevolgd door een koorknaap die een zilveren schotel draagt: deze priesters gaan dan de hulzen zegenen, ieder in een be paalde wijk. Alle huizen worden gezegend, ook winkels, magazijnen en openbare gebouwen en overal worden de priesters welwillend ontvan gen. In sommige woningen zet de vrouw des hui zes, vooral in de volkswyken, een ryk versierde tafel klaar, met allerlei spijzen, die de huisge- nooten met Paschen zullen eten: eieren, ham, schapenbout en kip. Ook deze spijzen worden door den priester gezegend. Paschen is in Rome speciaal een familie feest, dat in den huiselyken kring gevierd wordt. Die viering van dé Goede Week en de triumf van Paschen in de Eeuwige Stad, met al den luister waaraan de Katholieke eeredienst zoo rijk is, laat op lederen Rome pelgrim een onvergetelyken indruk ach ter.... Sinds 1933, het Jubeljaar der Verlossing, heeft Paus Pius XI de plechtige viering van de Goede Week ten Vaticane weer in eere hersteld, zy het dan niet in dienzelfden luisterryken omvang als vroeger. Voor de inname van Rome door de troepen van Garribaldi begonnen de plechtigheden der Goede Week in de Eeuwige Stad met Palm zondag, wanneer de H. Vader als Paus-Koning deelnam aan de liturgische plechtigheden in de Sixtijnsche Kapel, waar Z. H. zelf de palm wydde en deze uitdeelde aan de geloovigen. Op Witten Donderdag was de H. Vader weer tegenwoordig by de plechtige H. Mis in de Six tijnsche Kapel en in luisterrijke processie droeg Z. H. het H. Sacrament naar het Rustaltaar in de Paulijnsche Kapel. Na afloop der plechtigheden gaf de H. Vader vanaf het balcon van den Sint Pieter aan de tienduizenden geloovigen op het groote plêin voor de basiliek zijn Apostolischen Zegen. Zoodra de Paus uit den Sint Pieter in het Vaticaan was teruggekeerd, stonden daar in de Koningszaal dertien arme priesters uit ver schillende landen in pelgrimspij op de komst van den H. Vader te wachten. De Paus knielde dan neer om hun in alle nederigheid de voeten te wasschen; daarna was de H. Vader zelf be hulpzaam om voor deze arme priesters een maaltijd op te dienen, waarby Z. H. werd ge assisteerd door de leden van het H. College. Zoo was de Paus ook tegenwoordig by de li turgische diensten van Goeden Vrydag. Paschen zelf werd reeds bij de eerste mor genschemering met kanonschoten aangekon digd. De H. Vader celebreerde een solemneele Pausmis in den Sint Piefeer, was tegenwoordig bij het uitstellen der H. Lydensreliquieën om tenslotte weer vanaf de „loggia" den Pauselij ken Zegen over de menschenmassa op het Sint Pietersplein te geven. Van al deze luisterryke plechtigheden heeft de H. Vader alleen de solemneele gebruiken van Witten Donderdag en Goeden Vrydag in eere hersteld, ook de voetwassching ten Vaticane is aehtarwege gebleven. Geruchten over een heengaan van den Duit- schen gezant bij den H. StoeL De haven van Gijon werd door vliegtuigen der rechtschen zwaar gebombardeerd. De incidenten te Tanger hadden geen ernstige gevolgen; 's avonds was de rust weer terugge keerd. Nabij Pittsburgh is een passagiersvliegtuig te pletter gevallen; alle dertien inzittenden kwa men om. Relaas van een matroos, die een wapensmok- keltocht naar Spanje heeft meegemaakt. Uitzending van Diners, dagelijks keuze uit WARME EN KOUDE SCHOTELS. VERZORGING VAN FEEST MAALTIJDEN, DESVER- LANGD MET ALLE BENOODIGDHEDEN MADRID, 26 Mrt. (Havas). Gistermiddag hebben de rechtschen in den Noordelijken sector van Guadalajara en in Renales een hevig vuur van geweren, mitrailleurs en mortiers geopend, waarna de infanteristen de loopgraven der regeeringstroepen aan vielen. Om vier uur, na een hevig spervuur der ar tillerie, openden deze een tegenaanval. De rechtschen trokken zich terug, en moesten een deel van hun eerste linies ontruimen, welke terstond door hun tegenstanders bezet werden. De voorposten van het regeeringsleger trokken vandaag in de richting van Espinosa del He- nares, op twintig K. M. ten westen van den Aragonweg, waar de rechtschen destijds hun offensief zyn begonnen. Uit Gijon wordt gemeld: Gistermorgen om 11 uur vlogen zeventien toestellen der rechtschen boven de Noordelyke havenstad Gyon en wierpen bommen uit op de in dq Muselhaven voor anker liggende schepen. De brug van het schip Ondo Tyxa werd ge troffen en de kapitein weggeslingerd. Vijf sche pelingen werden ernstig gekwetst. Een andere bom trof het schip Asuncon, waardoor vei- scheidene matrozen werden gewond. Na het bombardement vloog het eskader, dat bestond uit dertien Junkers en vier Fiats, laag boven de schepen en vuurde op de bemanningen. PITTSBURGH, 26 Mrt (Havas). Een toestel van den transcontinen- talen luchtdienst, dat van New-York op weg was naar het Westen, is in de nabijheid van Pittsburgh te plet ter gevallen. De dertien inzittenden, tien passagiers en drie leden der be manning, zijn omgekomen. Volgens een ooggetuige moet deze vreeselijke luchtramp worden toegeschreven aan een mo tordefect. Het vliegtuig stortte omlaag in een klein dal van het berggebied rondom Alleghany. De dertien lyken der inzittenden werden op eengehoopt aangetroffen in de cabine van het toestel, dat door .een by zonder toeval niet in brand is gevlogen. Uit nadere ontvangen bijzonderheden blykt, dat het verongslukte vliegtuig een Douglas-machine, zooals op deze lucht- route gebruikt wordt op weg was van New-York naar Chicago en te pletter is gevallen, juist toen de bestuurder toebe reidselen trof om een tusschenlanding te verrichten op het vliegveld van Alleghany, dat even buiten de stad Pittsburgh is gele gen. De oorzaak van het ongeluk kon niet terstond worden vastgesteld. Onder de slachtoffers van de ramp waren vier vrouwen. DE IDEALE BRANDSTOl 15/20 1 2.05 22/35 en 30/50 2.46 VARKENMARKT 6-10 TELEF. 14164 IN) i i i un uil M I MO Stand op Vrydag 1 uur n.m.: 748.4 Vorige stand: 746a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1