AGENDA SCHOENEN VAN SMIT Kort en volledig y ZIJN KANSEN VERGOOID 35 150 cent pet «reek 50 cent pet week SITTERS Yd KAR In centralisatie kracht JEUGDIGE GEVELTOERISTEN Invloed van film en detective roman! Oefening Burgerwacht Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Zaterdag 27 Maart PROCURATIEHOUDER WEER OP VRIJE VOETEN Verdachtmaking in het spel? Post- en Telegraafdienst tijdens de Paaschdagen ZUIGELINGENZORG Straks gevestigd in nieuwe gebouw Geneesk. Dienst „HAARLEMS BLOEI" Flinke daad der Kruisstraat-Kruis- wegvereeniging Voor de Stille Armen HHl GELOOF EN WETENSCHAP Sluiting van het vereeniging»jaar WIELRENNEN R.K.W.V. Achilles" HAUST ZN. FAILLIET Hoogconjunctuur in metalen doet de criminaliteit toenemen Valsche gulden kostte f 15.- Geen gezinslid, maar een logé Elegant en glimlachend De Zegen Urbi et Or bi Zijn oorsprong 27 Maart INSTELLINGEN Het verdrag van Rome met Belgrado De tekst thans gepubliceerd De groote tunnel komt te Rotterdam Donderdagavond heeft de Raad er toe besloten Staking op Malakka 44 rubber plantages getroffen De Encycliek tegen het communisme Een eerste Duitsche persstem VOORUITBETALING HAARLEM philips radio 90 ceru P«' STOFZUIGERS 10 joot po ra tie» «ratb I SIKAR RI1WIELEN MB KINDERWAGENS Diefital-verxekering gratis HM Schoterweg 1 Telefoon 16659 STAD Voor ons ligt een vriendelijke uitnoodiging van het bestuur van den Nieuwen Haarlem schen Kunstkring om een financieele bijdrage te willen afstaan voor de organisatie van een muziekfeest op de Groote Markt in den a.s. Zomer. Het deelt mede, dat een Cantate zal Worden uitgevoerd, waarin vermoedelijk zullen medewerken 1500 zangers, een orkest van 100 man, en een bekend beiaardier; een en ander in den geest der Rubens-Cantate welke het vorig jaar werd gegeven, dat een groote „bloemen- stoet" door Haarlems straten zal trekken, tenein de hulde te brengen aan zingend en musicee- Vend Haarlem en dat gedurende een geheele Week een groot festival georganiseerd zal wor den. De deelnemende korpsen zullen concertee ren op de Groote Markt (Centrum) in het Ju- lianapark (Noord) en in den Hout (Zuid). Duizenden menschen, ook van buiten, aldus mededeelingen van den N. H. K., zullen onge twijfeld deze feesten bijwonen en honderden guldens zullen binnen onze veste uitgegeven Worden. „Wij stellen ons organisatie-apparaat belange loos ter beschikking in het belang van onze stad, doch over de noodige geldmiddelen be schikken wij nog niet ten volle. Daarom doen Wij met gepaste vrijmoedigheid een beroep op Uwe offervaardigheid, teneinde de groote kos ten te kunnen bestrijden. Immers, een opge wekt stadsleven komt ook Uwe instelling ten goede. Wij vertrouwen dan ook, dat de aangehechte strook met een blijmoedig hart en een milde hand zal worden ingevuld. Tot zoover het be stuur van den N. H. K. Wij willen gaarne aan eiken heilige zijn kaarsje geven en den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring dus prijzen om zijn initiatief, maar Wij vragen ons toch af of het bestuur van den Haarlemschen Kunstkring niet juister zou doen, zich voor het organiseeren van zoo'n schitte rend feest te verstaan met de vereeniging Haarlems Bloei. En mocht zulks inderdaad in de bedoeling liggen, dat mag de vraag worden gesteld aan het bestuur van Haarlems Bloei of het niet beter is het innen van financieele bij dragen voor het organiseeren van feestelijkheden van één centraal punt te doen uitgaan. Wü zijn anders bang, dat het Haarlemsche publiek gauw beü zal worden van al dat gevraag. Juister is ook, dat het organiseeren van al aat vertier en Vermaak, dat Haarlem er weer bovenop moet helpen, gecentraliseerd wordt, opdat wij van het goede niet te veel krijgen of dat de vreugde al te eenzijdig wordt. Haarlems Bloei dient de touwtjes in handen te hebben en te steunen met geld en raad, waar te steunen valt. Dan ook heeft het bestuur kans alle beschikbare krachten te sturen in de gewenschte richting en daaruit het grootst mo gelijke voordeel te behalen voor het algemeene Haarlemsche belang. Voor de Haarlemsche rechtbank hebben Don derdag twee, thans gedetineerde neven, resp. 20 en 21 jaar uit Haarlem, terechtgestaan. Op 28 December zijn zij over een schutting geklommen, waardoor zij op de binnenplaats van de Haarlemsche Blikfabriek kwamen. Door een raam open te schuiven konden zij in het kantoor komen. Daar hebben zij een geldkistje, inhou dende f 7.50 en eenige spaarbankboekjes gesto len. Een van de neven had vroeger op de fabriek gewerkt en kende dus de situatie ter plaatse. De jongemannen hebben nog meer inbraken gepleegd, o.a. in een pakhuis in de Koralensteeg. Langs een gevelpijp zijn ze op het dak geklom men, waarin een gat zat(!). Ze konden dus al heel gemakkelijk in het pakhuis komen, waarin eenige inboedels waren opgeslagen. Op zolder stonden twee gedemonteerde fietsen, waarvan 2e een torpedonaaf hebben gestolen. De Officier van Justitie wees er op, dat de jongemannen nog nooit veroordeeld zijn en ook het reclasseeringsrapport luidt gunstig. De feiten zijn echter te ernstig voor een voorwaardelijke Veroordeeling. Verdachten zijn als volleerde in brekers opgetreden. Het geveltoerisme hebben zij geleerd uit detectiveboeken en films. Zij kun- hen echter beter wat anders in practijk brengen dan dat! Spr. eischte tegen ieder drie maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf en 6 maanden Voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 jaar broeftijd. De verdediger, mr. L. G. v. Dam pleitte voor een geheel voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 8 April. Op Maandag 5 April a.s. zal, zooals gemeld, Onder leiding van den Commandant van de ■.Vrijwillige Burgerwacht Haarlem", door ge üniformeerde detachementen van de Burger machten van Amsterdam, Bloemendaal, Heem stede, Hillegom, Alkmaar, Velsen en Haarlem, oen avondoefening worden gehouden tusschen Haarlem en Spaarndam. Deze oefening vangt aan om half 9 's avonds, terwijl aan de pl.m. 250 deelnemers, na afloop, door de zorg van den Verplegingsdienst van de Amsterdamsche Burgerwacht erwtensoep zal morden verstrekt. Programma 1: Hilversum II Programma 2: Hilversum I Programma 3: 8.00 Keulen, 9.50 Deutschl- sender, 10.20 Pauze, 11.05 London Regional, 1.05 Vlaamsch Brussel, 1.35 Keulen, 2.35 Fransch Brussel, 3.20 Vlaamsch Brussel, 5.50 Parijs Ra dio, 7.20 Keulen, 9.20 Beromünster, 10.20 Boe dapest, 11.25 Fransch Brussel. Programma 4: 8.00 Vlaamsch Brussel, 9.20 Pauze, 10.35 Droitwich, 2.20 London Regional, 3.20 Droitwich, 4.20 Fransch Brussel, 4.35 Pauze, 4.40 Droitwich, 6.50 London Regional, 7.05 Droitwich, 9.40 Weenen, 10.55 London Re gional. Programma 5: 8.007.00 Diversen, 7.00 Eigen gramafoonplaten-concert (verzoekprogramma) 8.0012.00 Diversen., Omtrent de te Haarlem verrichte arrestatie van een procuratiehouder die, verdacht werd van verduistering van f 8000 vernemen wij nog dat de man Donderdagavond laat nog door de politie aan een uitvoerig verhoor is onderwor pen. Het staat volgens de politie nog te bezien of de man zich wel aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt en het is nog lang niet zeker, dat de justitie deze zaak zou wenschen te ver volgen. Wanneer er echter van oplichting sprake zou zijn, dan zou deze niet te Amsterdam doch te Haarlem en omgeving zijn gepleegd. Er zullen evenwel nog heel wat bewijzen moeten worden overgelegd door de tegenpartij om een en ander aan de politie duidelijk te maken. Het schijnt dat verdachtmakingen in deze zaak een rol hebben gespeeeld. De politie heeft hedenmorgen den man dan ook op vrije voeten gesteld. De Directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de dienst op den len Paaschdag geheel zal worden uitgevoerd als op Zondagen. Op den 2en Paaschdag is de openstelling van Op het traject Zernez-Süs (Oostenrijk) geraakte een locomotief uit de rails en stortte van den steilen bergwand in de Inn. Een gelukkige omstandigheid was het, dat de koppeling brak, anders was ongetwijfeld de heele trein verongelukt het hoofdkantoor geregeld als op Zondagen met dien verstande, dat van 8.309.30 uur tevens ge legenheid bestaat tot het aanbieden van aange- teekende stukken. Op den 2en Paaschdag zal één brief- en één pakketpostbestelling in de morgenuren worden uitgevoerd. In de eerstgenoemde bestelling zul len ook aangeteekende stukken worden opgeno men. In verband hiermede wordt op den 2en Paaschdag geen gelegenheid gegeven tot het af halen van gewone correspondentie, uitgezonderd aan busrechthouders. De openstelling van de bijkantoren Bloemen daal, Overveen en Heemstede, van de hulp kantoren Bennebroek, Santpoort-Dorp, Sant poort-Station en Spaarndam is op den 2en Paaschdag gelijk aan die op Zondagen. Eén brief- en pakketpostbestelling zal ook in genoemde plaatsen in de morgenuren plaats vinden. De bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliersstraat, het poststation Vogelenzang en alle postagentschappen zijn op dien dag ge sloten. Uit het acht en twintigste jaarverslag van de Vereeniging Zuigelingenzorg blijkt, dat gedu rende 1936 het werk der Vereeniging' zich op normale wijze ontwikkelde. De voornaamste gebeurtenis is wel de over eenstemming, die met den directeur van den Geneeskundigen en Gezondheisdienst te Haar lem verkregen werd, betreffende de nieuwe huisvesting in het voor dezen dienst te stichten gebouw aan de Nieiïwe Gracht. Na voltooiing van dit gebouw zal het bureau, dat nu in de Jacobijnenstraat gevestigd is, daar over ruime en goed geoutilleerde lokalen kunnen beschik ken. Gedurende het afgeloopen jaar werden 1030 (959) zuigelingen voor het eerst ingeschreven. Van de gedurende 1935 ingeschreven zuigelin gen bezochten nog 395 (584) de bureaux in 1936. Dus een totaal van 1425 (1507). Het aantal adviezen bedroeg1 13999 (12499); het aantal huisbezoeken 8134 (7931). De twee moedercursussen werden door 60 (80) moeders bezocht. De inkomsten der bureaux bedroegen f2312.10 (f 2178.85). Het aantal donateurs bedraagt 11 (11), het aantal leden 116 (126), het aantal begunstigers 27 (31). Het stichtingsfonds be droeg eind 1936 f 2225.08. In de bestuursfuncties kwam geen verande ring. Op de dezer dagen gehouden vergadering van de Kruisstraat-Kruisweg-Vereeniging heeft de directeur van „Haarlems Bloei", de heer C. S. Th. van Gink, op uitnoodiging een uiteenzetting gegeven van het doel en streven dezer korte lings opgerichte Stichting. Na deze toelichting van de taak van Haarlems Bloei en van de voordeelen, welke daaruit voor Haarlem zijn te bereiken besloot de vergadering met algemeene stemmen 25 pet. van haar con tributies ter beschikking te stellen van de te voeren actie. Verder traden de aanwezige leden der vereeni ging, die nog geen begunstigers van Haarlems Bloei waren nog staande deze vergadering als zoodanig toe. Wanneer dit goede voorbeeld door andere Haarlemsche vereenigingen wordt gevolgd, zal „Haarlems Bloei" zeker over de noodige midde len kunnen beschikken om haar breed opgezette propaganda-plan geheel ten uitvoer te kunnen brengen. Van mej. N. Kf 5.— De auto, die Woensdagavond uit de Princesse- straat ontvreemd werd, is Donderdagavond op de Amsterdamschevaart teruggevonden. De wagen was onbeschadigd en er wordt niets ver mist. W Bij de commando-overdracht van den onderzeedienst sprak kolonel Doorman voor zijn afscheid de officieren en manschappen toe De dertiende en laatste bijeenkomst houdt Geloof en Wetenschap Vrijdag 2 April in den Stadsschouwburg. Mr. Th. Regout te Maastricht zal een kleurenfilm vertoonen en toelichten „Een kleurenfilm ontdekt Zuid-Amerika; Auto expeditie over de Andespassen naar Bolivia." De jaarlijksche algemeene ledenvergadering wordt gehouden Donderdag 15 April des avonds te half negen in de bovenzaal van „De Kroon" aan de Groote Markt. Buiten de gebruikelijke jaarverslagen bevat de agenda als vijfde punt: verleening van rechtspersoonlijkheid aan Geloof en Wetenschap. Van de Schouwburguitvoering op 9 April, welke verzorgd zal worden door het Kruis vaartcohort van de Kathedrale parochie, en waarvan enkele bescheiden reeds bij de de zer dagen verzonden Loopmare werden ge voegd, zal het programma nog nader worden bekend gemaakt. Zondag, 4 April zal er wederom een pelo ton-ontmoeting plaats vinden, thans tusschen ENRKWV „Amsterdam" en RKWV „Achil les". Om den clubprijs starten een A- en een B- peloton, terwijl de overige renners van beide vereenigingen eveneens een pelotonrit rijden. Tevens is deze ontmoeting een goede training voor de deelname aan den open peloton-wed strijd in de Beemster op Zondag 18 April a.s. Met het oog op de vele komende open wed strijden werd U. Maandagavond op de ver gadering een Supporters-commissie in het le ven geroepen, welke zich ten doel stelt om met zooveel mogelijk supporters wedstrijden bij te wonen, waarin leden van „Achilles" star ten. Om te beginnen verwachten wij, dat er 2en Paaschdag een groot aantal leden en donateurs naar de Halfwegsche Wielerbaan zullen trek ken, waar v. Wees, Rijnveld, Peetoom, Siebe- ling, C. v. Egmond, v. d. Ende en v. Sprundel in verschillende ritten zullen starten. Ook bij de ontmoeting R. K. Amsterdam „Achilles" zal zeker geen lid of donateur ont breken, terwijl we, evenals het vorig jaar met een paar auto-bussen naar den open peloton wedstrijd trekken om onze jongens aan te moe digen. Het schijnt, dat deze tocht onzen leden het vorig jaar best is bevallen, want reeds nu ko men tel van toezeggingen voor deelname bin nen. De Amsterdamsche Rechtbank verklaarde in staat van faillissement de vennootschap onder de firma Koninklijke Beschuit- en Koekfabriek firma J. H. Haust en Zn. Tot curator werd benoemd Mr. D. W. O. A. Schut en tot rechter-commissaris Mr. J. Ver dam. Evenmin als de zitting van vorige week mocht de jongste Maandagsche audiëntie van den Alkmaarschen politierechter zich onder scheiden door opwindende voorvallen. De eer ste die zijn opwachting kwam maken en het was allerminst een glorieuze opwachting was de reiziger Johannes B. uit Egmond Bin nen, die indertijd in dienst was bij de siga renfabriek van den heer J. Spaan en, behalve met den verkoop, belast was met het innen van de kwitanties aan de afnemers. In deze functie verduisterde B. indertijd een bedrag van ongeveer f 450, hetwelk toen door zijn vader aan de firma werd terug betaald, terwijl de schuldige zoon op herhaalde smeekbeden weer door den heer Spaan in genade werd aangeno men voor dezelfde functie als voorheen. Wie nu verwachtte, dat de reiziger voldoende leer geld had betaald en nu wel alle moeite zou doen om van zijn goeden wil blijk te geven, vergiste zich deerlijk. Weer werden telkenmale door B. geïnde be dragen verduisterd en verbrast. Een keer maakte hij, op kosten van zijn patroon, in een paar uur f 50.op in Den Helder. Dat werd den heer Spaan te gek en aangifte volgde, zoodat B. nu terecht stond wegens verduiste ring van f 212.55, welke verduistering hij toe gaf. Verdachte beweerde, dat hij met zijn sa laris, waarvan hij een deel aan zijn oude moe der moest geven, niet rond kon komen en hij maakte daar met den als getuige gehoor- den patroon, nog voor het aanschijn des rech ters ruzie over. De heer M. Kloet, bestuurslid van de R. K. Reclasseering te Alkmaar had een rapport over verdachte uitgebracht, waarin werd geadvi seerd tot een voorwaardelijke veroordeeling. De rechter vond dit laatste erg vreemd, en ondervroeg den heer Kloet over zijn wijze van onderzoek, welk onderzoek hij tenslotte eenzij dig vond, omdat het hoofdzakelijk steunde op de verklaringen van verdachte, waarin de rechter geen vertrouwen stelde. De officier, Mr. v. d. Feen de Lille verwierp een voorwaardelijke veroordeeling, omdat ver dachte, die zijn kansen grondig had vergooid, onbetrouwbaar was. De eisch was 4 maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot 3 maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf. Een beetje eigenaardig geval was- dat van den werkloozen Castricumschen timmerman Jo hannes S. die er van werd beschuldigd, als steuntrekker niet te hebben opgegeven, dat zijn dochter f 7.70 uitkeering van den Raad van Arbeid had gehad en dat zijn zoon f 16.20 had verdiend. Verdachte beweerde te goeder trouw te zijn geweest en van dat geld niets te weten. Dit wordt wel meer gezegd, maar deze bewering kwam in een tamelijk geloofwaardig daglicht te staan, toen uit het verhoor van den secre tarieambtenaar, den heer W. J. Driessen bleek, dat de inwonende zoon slechts op bezoek was geweest in het ouderlijk huis, en door een klein ongeval gedwongen was een paar dagen over te blijven. In werkelijkheid woonde de zoon in Enkhui zen. De heer Driessen stelde zich op het stand- lAmt. dat de zoon dan toch als inwonend moest worden beschouwd, maar de officier, die een heel debat met den heer Driessen daar over voerde, was het daar heelemaal niet mee eens en nam zelfs aan, dat de zoon geen kostgeld voor die paar dagen verblijf had afgegeven. Verdachte, die een groot huishouden heeft, zei ook, dat zijn zoon niets had gegeven; ze wa ren altijd met zijn negenen, zoodat een tien de man niet veel uitmaakte. De officier, die zich beklaagde over den chaos van opvattingen bij de gemeentebestu ren ten aanzien van de steunfraudes en de vaak onvoldoend uitgewerkte aangiften, vroeg voor wat betrof de inkomsten van den zoon, vrijspraak, maar voor het niet aangeven van de inkomsten der dochter, waarvoor verdachte als hoofd van het gezin verantwoordelijk was, 1 maand gevangenisstraf. Mr. C. Smal, de verdediger, zette in het licht, dat verdachte een groot gezin met door loopend veel zieken had en dat de vrouw, om dat de man, die te goeder naam en faam be kend staat, veel op weg is om werk te zoeken alles beheert en haar man de ontvangst van de f 7.70 niet had medegedeeld. Pleiter vroeg vrijspraak, subsidiair een lichte boete. Het vonnis was 1 maand voorwaardelijke ge vangenisstraf. Ze was flink van postuur, elegant en naar de laatste mode gekleed, bewoog zich gracieus- lijk en glimlachte tegen ieder die haar aan schouwde. Ze was Froukje van D. huisvrouw .van Israel de J. woonde in Den Helder en ken nelijk van niet-Arische afkomst. Ze was op 14 Januari in den slagerswinkel van P. Kor- ver geweest en had ter betaling een gulden op de toonbank gelegd. Maar toen de slager den gulden in ontvangst wilde nemen, was het muntstuk spoorloos verdwenen. De verdenking viel heel merkwaardig op de echtgenoo- te van den brigadier-rijksveldwachter Vroom, die ook in den winkel was. Mevrouw Vroom wist natuurlijk van dien gulden niets af, maar ze werd niet geloofd en tenslotte liep het mee- ningsverschil zoo hoog, dat onze elegante ver dachte mevrouw Vroom met een allerliefsten glimlach toevoegde: „Je bent een gemeen mensch!" Zooiets tegen de vrouw van een brigadier zeggen is gevaarlijk en zoodoende kon de zon- daarsbank van Alkmaar glimmen van geluk, omdat een elegante Heldersche dame heel wat anders dan de gewone huis-, tuin- en keukenverdachten beschuldigd van beleedi- ging, zich er op neervlijdde. Mevrouw Froukje ontkende de gewraakte woorden te hebben gebezigd; ze had alleen maar gezegd, dat ze het gemeen vond van me vrouw Vroom. En toen mevrouw Vroom posi tief volhield te zijn beleedigd, schudde ver dachte met haar welgekapt en gehoed hoofd, van nee, zoodat de lange oorbellen slinger den als een haastig tikkend Schwarzwald- klokje. Het neeschudden gaf niet veel, want slager Korver verklaarde, op gevaar af verdachte als klant te verliezen en dat gaf aan zijn ge tuigenis grooter waarde met groote stellig heid, dat hij de beleediging ook gehoord had. Toch glimlachte verdachte zoo heel vrien delijk naar hem. De officier constateerde, dat het 21 stond tegen verdachte, zoodat het wettig bewijs was geleverd, f 15 boete of 10 dagen was de eisch. Hoewel verdachte zei, dat niet te zullen be talen, veroordeelde de rechter haar tot f 7.— boete of 1 dag. En toen ze volhield onschul dig te zijn, vohd hij haar hardleersch. Ze moest dan maar in hooger beroep gaan. Glimlachend gelijk president Roosevelt, schreed de veroordeelde de zaal uit, maar bot ste daarbij gevoelig tegen het zondaarsbank je aan. Niettemin: de glimlach bleef. Oudtijds werden er op Witten Donderdag drie H.H. Missen gelezen. Onder de eer ste had de verzoening en opname der openbare boetelingen plaats, onder de tweede de wijding der H. Oliën, noodig vooral voor de toediening van Doopsel en Vormsel op Paaschmorgen, tijdens de Paaschvigilie, wat nu onze plechtigheden van Paaschzaterdag zijn en onder de derde Mis gingen de aanwezige geeste lijken en geloovigen ter H. Communie. Verdiepen wij ons niet verder in de vele en velerlei historische gegevens over deze drie Mis sen en hun geschiedenis en verloop tot de eene Mis van onzen Witten Donderdag, verdiepen wij ons evenmin in de plechtigheden van de wederopname der boetelingen, welke op Asch- Woensdag door den Bisschop buiten de kerk waren geleid en de deuren achter zich hadden hooren sluiten. Voor ons doel volstaat hier de vermelding, dat onder zeer toepasselijke en inderdaad in drukwekkende gebeden en gebeurtenissen de boetelingen hand in hand met den Bis schop voorop de kerk introkken om weer in het normale kerkelijke leven te worden opgenomen. Men leze b.v. de voor vele toch gemakkelijk be reikbare beschrijving, welke Pater Huf hiervan geeft in het aanhangsel van zijn boek „Van Palmzondag tot Paschen". Nadat tenslotte de bisschop een kwijtschel dingsgebed had uitgesproken, besprenkelde hij de boetelingen met wijwater, bewierookte hen en zond hen weg met de woorden: „Staat op, gij die slaapt! Staat op van onder de dooden; voortaan zal Christus uw licht zijn". De plech tigheid werd besloten met den bisschoppelijken zegen en de toekenning van een aflaat. In dezen bisschoppelijken zegen na de vrij spraak der boetelingen op Witten Donderdag hebben wij waarschijnlijk, aldus Pater Huf, den oorsprong te zoeken van den pleehtigen zegen, gewoonlijk maar verkeerdelijk genoemd: Urbi et Orbi, voor stad en wereld, voor Rome en de gansche aarde, welken zegen de Paus op Witten Donderdag vanuit de loggia boven de hoofddeur van St. Pieter op het St. Pieters plein te Rome geeft en waaraan een volle af laat verbonden is onder de gewone voorwaar den. Deze volle aflaat beperkt zich tot de ge loovigen, die bij den zegen tegenwoordig zijn, zoodat dus de benaming Urbi et Orbi verkeerd is. Oorspronkelijk werd deze plechtige pauselij ke zegen alleen op Witten Donderdag gegeven, maar later geschiedde deze plechtigheid ook op Paschen en 29 Juni, Petrus en Paulus, op de loggia van St. Pieter, op 'sHeeren Hemelvaart op de loggia van St. Jan van Lateranen en op 15 Augustus. Maria's ten hemelopneming, op de loggia van de basiliek van Maria de Meer dere. Daarenboven nog na de pauskroning vanaf den St. Pieter en na de troonsbestijging vanaf de St. Jan van Lateranen, althans zoo was de ge woonte voor 1870, toen de Paus nog heer en meester was in zijn staten. De plechtige zegen op Hemelvaart werd zoo nu en dan uitgesteld tot Pinksteren, o.a. wegens slecht, koud weer. Ook gedurende een jubilé-jaar en het heilig jaar werd deze zegen ten behoeve der pelgrims meermalen gegeven. Op Driekoningendag, Alle Heiligen en Pinksteren van het jubilé van 1650 gaf Innocentius X dezen zegen van het balcon van het Quirinaal. Ook latere pausen, o.a. Plus IX gaven om bijzondere redenen soms dezen zegen vanaf het Quirinaal. Steeds gebeurde dit na pauselijke plechtighe den en te midden van een groot gevolg. Bij bij zondere gelegenheden bepaalde soms de Paus de kerk van waaruit deze zegen zou worden gege ven. Typeerend is wat den naam Urbi et Orbi be treft, dat het Annuario Pontificio, het pauselijk jaarboek, slechts spreekt van een pleehtigen zegen. Na de overrompeling der kerkelijke staten werd deze zegen niet meer van de loggia gege ven, totdat onze Paus na zijn uitverkiezing met deze protesteerende gewoonte brak en het oude gebruik weer in eere herstelde. Een fantastisch gezicht op Stockholm krijgt men vanuit een openbare lift, die een ondernemende hoteldirectie heeft laten bouwen HEBBEN GOEDEN PASVORM EN SNIT NASSAUSTRAAT No. 1, hoek Kruisstraat Telefoon 13490 Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, 6 uur, gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg: Louis Davidsrevue „Groo te Polonaise", kwart over 8 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie, 107 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 95 uur. R.K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. St. Elisabeth vereeniging: Jansstraat 49. Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; ver gadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. -3[J3A do puadoao :umasnK ^ftioddogossig dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis: (R.K. Kraamhulp), Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R.K. Wijkver pleging, Magazijn verplegingsartikelen, inschrij ven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek: Nieuwe Gracht 70; geopend op werkdagen van 's morgens 10 uur tot half één; des middags van 2 tot 5 uur en des avonds van 79 uur. 's Maandagsmor gens gesloten. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag BELGRADO, 25 Maart (Havas) De tekst van het tusschen Joego-Slavië en Italië heden middag gesloten verdrag is thans gepubliceerd. Van de bepalingen noemen wij o. a.: De partijen verbinden zich de gemeenschappelijke grenzen te eerbiedigen, evenals de zeegrenzen der beide landen aan de Adriatische Zee en zich, ingeval een van hen het voorwerp mocht zijn van een aanval, te onthouden van iedere activiteit, die den aanvaller zou kunnen ver sterken. Wanneer him gemeenschappelijke belangen bedreigd worden, verplichten de partijen zich overleg te plegen met elkander over de maat regelen, die zij zullen nemen ter verdediging dier belangen. De partijen verbinden zich op hun gebieden, welke actie ook, die gericht zou zijn tegen de onaantastbaarheid of de gevestigde orde van de andere contracteerende partij of die schade zou kunnen toebrengen aan de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen beide landen, niet te dulden en niet op eenigerlei wijze te steunen. Met het doel aan hun bestaande economi sche betrekkingen een nieuwen stoot te geven, zullen speciale economische overeenkomsten bin nen het kortste tijdsbestek worden afgesloten. Deze overeenkomst zal een looptijd van vijf jaar hebben en stilzwijgend van jaar tot jaar verlengd worden. Na langdurige discussie, waarbij o. m. het prae-advies van B. en W. op het bekende adres van de Hollandsche Beton Maatschappij ter sprake is gekomen, heeft de Rotterdamsche ge meenteraad in zijn zitting van Donderdagavond besloten, het college van B. en W. volmacht te verleenen tot wijziging van het tunnelplan 8/6 (nL om het plan van de regeering te wijzigen in plan 840, het z.g. groote tunnelplan). Dit laatste houdt in het bouwen van een tunnel voor twee-banig autoverkeer en voor verkeer van wielrijders en voetgangers. Het betreffende voorstel werd z.h.s. goedge keurd, evenals het prae-advies van B. en W„ waarin wordt geconcludeerd, dat aan de Hol landsche Beton Maatschappij geen enkel on recht is geschied. SINGAPORE, 25 Maart. (Reuter.) De gou verneur van de Straits Settlements is naar Kualalumpur 'op Malakka vertrokken, waar thans 25.000 arbeiders steken. De stakers ne men een woeste houding aan op de 44 rubber- plantages met een totaal oppervlak van 75.000 acres, welke door de steking zijn getroffen. Verder wordt gemeld, dat indien binnen een week het werk wordt hervat, de productie geen ernstige schade zal lijden. BERLIJN, 25 Maart. (Havas). Voor het eerst verscheen heden in een Duitsch blad, n.L de Goede-Vrijdag-uitgave van het „Berliner Ta- geblatt", een beschouwing over de Encycliek tegen het communisme. Het blad hoopt, dat de Pauselijke Boodschap veel resultaat moge hebben, doch wijst op den anti-communistischen strijd van het Derde Rijk en besluit met de woorden: „De Staat zal van de Kerk de erkenning we ten te eischen van het werk, dat hij op dit ge bied verricht heeft."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5