Het weer blijft buiïg DE KLOKKEN VAN ROME Op Paschen m Regeering salarieert den leider der oppositie in het Lagerhuis Bindt Italië weer in? Het nieuws van heden ENCYCLIEK over het communisme 25 cent Demonstraties in Mexico Hij zal 2000 pond per jaar ontvangen HET PRINSELIJK PAAR TE ROME Divini Redemptoris DE BAROMETER DE PRIJS BEDRAAGT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 27 MAART 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No 20482 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De Paaschdrukte te Londen bedreigd Een staking bij den busdienst Massa-koren gaan op concours Vele constitutioneele moeilijkheden Bereid vrijwilligers te doen terugroepen 20 uur op den Oceaan in een reddingssloep KRACHTIGE AARDSCHOKKEN Wegens het Hoogfeest van Paschen zal dit blad na Zondag morgen niet eerder verschijnen dan Dinsdagavond. DE DIRECTIE BelgiëHolland in de huiskamer Nieuwe Gracht 5 - Telef. 10010 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Binnenkort verschijnt de Nederland- sche vertaling van de nieuwe Encycliek IN BROCHUREVORM De brochure zal in omvang ongeveer gelijk zijn aan de bij ons verschenen Encyclieken Quadragesimo Anno en Casti Connubii VERKRIJGBAAR IN DEN BOEKHANDEL DE DIRECTIE Na-oorlogsche ellende NIEUWE HAARLEMSC COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingei. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces «Omroepers" zie de rubriek. Het is een bijzonder Paaschfeest, dit jaar, omdat het op bijzondere wijze werd ingeluid door de „klokken van Rome", de beide aangrijpende Encyclieken van den Heiligen Vader, waarin met even duidelijke woorden de verderfelijke stelsels van het communisme en het nationaal- socialisme veroordeeld worden. Deze klok ken laten een geluid hooren, dat de chris tenheid bemoedigt. Ze roepen ons naar de Ware Gemeenschap, waar niet de haat van de klassen of de haat van de ras sen, maar waar de oneindige liefde het bindmiddel is- van de samenhoorigheid der menschen onderling. Wij, schepselen, zijn niet eenzaam. Wij leven niet elk afzonder lijk in een afgesloten wereldje van ons eigen ik, maar wij zijn uit deze „ik-een- zaamheid" zooals een Oostenrijksch den ker haar noemt verrezen door de ge nade van Christus. Mede gestorven met Hem in de zelfverloochening, hebben wij afstand gedaan, zoo veronderstelt de chris telijke heilsleer, van het egoïsme en van de ik-zuchtige begeerten. Wij zijn gestorven. Niet wij leven meer, maar Christus leeft in ons. Zoo ziet de Heilige Kerk het bestaan van den christen, en indien wij aan deze Goddelijke visie te weinig beantwoordden in het verleden, weten wij de schuld te vinden bij onze menschelijke onvolmaakt heid, welke wij door den voortgezetten strijd tegen den duivel, de wereld en het vleesch te overwinnen hebben. Het is onze taak, te sterven, maar niet, omdat wij de schepping en het leven haten, neen, het is onze taak te sterven, opdat wij, met Christus mede-gestorven, ook met Hem tot nieuw leven zouden verrijzen. Tot dit nieuwe leven wekken ons de klokken van Rome. Als wij de beide Pauselijke encyclieken met eerbiedi ge aandacht lezen, zal het ons treffen, dat ze niet alleen polemisch zijn. Ze werden n.l. niet ingegeven door de zucht om aan de vijanden van de Heilige Kerk eens flink de waarheid te zeggen en om eens aan de Russen en de Duitschers de „macht van Rome" te doen gevoelen. Wie ze opvat als strijdschriften en het hierbij laat, verstaat deze maanwoorden aan de christenheid totaal verkeerd. Hun bedoeling strekt veel verder. Ze willen niet alleen het commu nisme en het nationaal-socialisme bestrij den, maar ze willen ook de oorzaken van deze euvelen wegnemen. Dit beteekent, kortweg gezegd, dat zij een herleving, een verrijzenis van de katholieke geloofskracht willen bewerken. Wat beteekent de Verrij zenis van Christus voor de Katholieke Kerk? Ziehier het antwoord, dat de Heilige Thomas van Aquine geeft op deze vraag, in het derde deel zijner Summa: „De Verrij zenis van Christus is het voorbeeld en de oorzaak van de onze" (III 9, 54, a. 3). Als leden van de Heilige Kerk, het Mystieke Lichaam van Christus, zijn wij immers, niet alleen elk af zonderlijk, maar ook allen te zamen, ten nauwste betrokken in de mysteriën van het leven van Jesus en hoe zou het dan mogelijk zijn, dat dit groote geheim van de Opstanding des Heeren aan ons leven voorbijging? Zoowel ons persoonlijk ziele. leven als geheel het gemeenschapsleven van de Katholieke Kerk wordt erdoor be wogen en gestuwd naar een gedurig af sterven, dat een gedurig verrijzen ten ge volge heeft en in deze Paaschdagen zijn het de klokken van Rome, die ons oproe pen tot de algemeene herrijzenis der Euro- peesche Christenheid uit den toestand, die aan het ontstaan en de uitbreiding van de twee grootste ketterijen onzer dagen het aanzijn heeft gegeven. De Heer is waarlijk verrezen, en de Heilige Thomas voegt hier aan toe, dat Christus uit den doode ver rees om onze hoop te bevestigen. De deugd van hoop, een goddelijke deugd: heeft ze nog wel haar volle kracht in ons persoonlijk en geza menlijk leven? Dat de huidige toestanden ons vaak ontmoedigen, is natuurlijk. Maar- het leven is niet alleen natuurlijk, ook het leven op aarde wordt niet uitsluitend door natuurlijke krachten geleid en be- heerscht. Juist dit materialisme is een der gevaarlijkste dwalingen van het commu nisme en het nationaal-socialisme, die de wereld overleveren aan den natuurlijken mensch met zijn begeerten en met zijn instincten. Neen, de bovennatuurlijk krach ten, die aan het leven waarlijk leiding ge ven: de genade en de liefde zijn van meer beteekenis dan de economie en de volks aard. Hieraan heeft de Paus even willen herinneren. Met grooten aandrang ver werpt Hij de materieele wereldbeschouwing der beide verderfelijke stelsels, met zoo mogelijk nog vuriger aandrang roept Hij de geioovigen op tot dieper en waarach tiger beleving van de katholieke geloofs. werkelijkheid. Wij zijn niet eenzaam meer! Met Christus gestorven en met Christus verrezen, maken wij deel uit van de mystieke gemeenschap der Heilige Kerk. Hier worden wij verbonden door de liefde. Is die liefde brandend in ons, dan zal er voor natuurlijke ontmoediging geen, plaats zijn, maar dan zullen wij weten, dat de belofte van „een nieuwe aarde en een nieuwen hemel" niet vergeefsch is geweest en wij, aanvullend wat aan het lijden des Heeren ontbreekt, ook medewerken aan dit altijddurende verrijzenisplan, waarin de wereld verlost wordt uit de slavernij; van de begeerten en de schaduwen des doods. Wij zullen dan de ware deugd van hoop leeren kennen en het ware Godsver trouwen, dat niet achteraf komt na de ontmoediging als een zware zucht: „Onze Lieve Heer is er ook nog", maar .dat de wereld tegemoet durft gaan in de onwan kelbare zekerheid, dat deze wereld moet worden bevrijd uit de ellenden, waaraan ze onderworpen is. Moge het maanwoord van Paus Pius XI dit op dezen Paaschmorgen uit werken in de gemoederen van vele geioovigen! Dan luiden de klokken van Rome niet alleen als een alarm in de chaotische wereldpolitiek, die werd over. geleverd aan de zegepraal van den onwil en van den onzin, maar dan luiden zij ook tot troost voor het onderdrukte christen gemoed. Een geestesgesteldhèid, die men vandaag onder de beste menschen aan treft, werd onlangs gekenschetst als „het lijden aan den tijd". Er is tegen dit leed slechts één geneesmiddel: „de vertroosting door de eeuwigheid". Wij kennnen die ver troosting. Het is dus onze liefdestaak haar over te brengen aan de lijdende mensch- heid van heden. Dit is de allereerste bedoe ling van de Pauselijke Encyclieken, en wie haar verstaat, zal deel hebben aan de ver rijzenis van de Kerk, het Mystieke Lichaam van Christus, de Bruid, die haren Bruide gom weerspiegelt. De katholieken eischen opnieuw de heropening der sinds jaren gesloten kerken MEXICO-CITY, 27 Maart. In Vera Cruz had op Goeden Vrijdag: een groote demon stratie plaats van alle Katholieke vereeni- gingen en bonden. Daarbij werd de heropening gevraagd van de thans reeds jaren gesloten gehouden kerken. Op vele plaatsen werd politieversterking aange voerd uit vrees, dat het tot wanordelfjkhederi komen zou, waarvan echter geen sprake was. LONDEN, 27 Mrt. (D.N.B.) Vierhonderd con ducteurs en bestuurders van den Londenschen busdienst hebben gisteravond uit protest tegen een nieuwe dienstregeling den arbeid neerge legd. Het verkeer tijdens de Paaschdagen is daardoor in gevaar gebracht. Niet minder dan 120.000 zangers, waaronder koren van 30.000 en 40.000 personen, op één concours, is nog steeds geen alledaagsche ge beurtenis. Een dergelijk festival hoopt spoedig echter Breslau te beleven, waar men reeds de noodige buitengewone maatregelen-in-het-groot overweegt en uitvoert. De wedstrijd zal plaats hebben in het enorme stadion van 140.000 vier kante meter, dat 420.000 toeschouwers kan be- vaten. Het spreekt vanzelf, dat de problemen van verkeer, logies, maaltijden, enz. voor zoo veel duizenden voor enkele dagen, nog heel wat werk en hoofdbrekens vergt. Doch dat alles zal worden opgelost en geregeld, maar als tijdens den wedstrijd van een dergelijk massa-koor de kwaliteit eens niet correspondeeren zou met de kwantiteit, dan.... De Belgische minister van financiën heeft den journalisten persoonlijk zijn nieuwe projecten op belastinggebied uiteengezet Officieel fungeert hij als de ver tegenwoordiger van His Majesty's most loyal opposition" (Van onzen Engelschen correspondent) Het kabinet heeft thans zjjn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp op de salaris sen der ministers, dat onmiddellijk in het Lagerhuis zal worden ingediend. De bepalingen zijn in overeenstemming met wat men verwacht had, behalve dat het salaris van den Eersten Minister ge bracht zal worden van 5000 op 10.000, inplaats van op 8000 per jaar. Alle andere leden van het kabinet zullen 5000 per jaar ontvangen, een salaris dat tot nu toe alleen weggelegd was voor den Eersten Minister, den Kanselier der schatkist, de zeven staatssecretarissen, den Eersten Lord der Ad miraliteit, den minister van Handel en den mi nister voor Verdedigings-coördinatie. Acht le den van het kabinet, o.a. een zoo verantwoor delijk en hard werkend minister als die van Gezondheid trokken slechts £2000. Het inko men van den Lord-kanselier blijft 10.000; hij Het Metereo- logisch insti tuut te De Bilt seint: Verwachting: Meest matige, westelijke tot noordelijken wind, half tot zwaar be wolkt of be trokken, buiig, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 766.0 te Vest- manöer. Laagste barometerstand: 744.6 te Kopen hagen. Een aantal gevangenen fier rooden aan het front van Guadalajara worden weggeleid verdient dit evenwel niet als lid van het kabinet, maar als speaker van het Hoogerhuis (£4000) en als rechter (£6000). Verder zal waarschijnlijk voorgesteld worden, dat gewezen Eerste Ministers een pensioen van £2000 per jaar zullen ontvangen. Men gelooft, dat Mr. Baldwin zelf na zijn aftreden in Mei geen pensioen zal willen aanvaarden; Mr. Mac- Donald, die verre van vermogend is, en Mr. Lloyd George, van wien men aanneemt, dat hij niet ongefortuneerd is, zijn de eenige andere gewezen eerste ministers, die nog in leven zijn en op het pensioen aanspraak kunnen maken. Men herinnert zich dat Lord Oxford, die 814 jaar lang onafgebroken Eerste Minister geweest is, en als advocaat een praktijk van 20.000 gehad had, arm gestorven is. Het merkwaardigste voorstel in het ont werp is, dat de Leider der Oppositie een salaris van £2000 zal krijgen. Deze neemt in het Lagerhuis een bijna of- ficieele positie in. Zijn taak is een hoogst belangrijke en veelzijdige. Als bij de opening van het Parlement de „Commons" opge roepen worden voor de „Bar" van het Hoo gerhuis te verschijnen, worden zij geleid door den speaker, den Eersten Minister en den Leider van „His Majesty's Most Loyal Opposition". Wanneer gelijk twee jaren geleden bij het jubilé van George V het Parlement den Koning huldigt, zijn het eveneens deze drie mannen, die op voet van gelijkheid het Lagerhuis leiden. Bovendien is de leider der Oppositie van heden de mogelijke Eerste Minister van morgen. Veel kan afhangen van de manier, waarop hij zich op deze taak voorbereidt. Het is een algemeen landsbelang, dat hij zich hieraan ten volle wijden kan. Zóó veel-omvattend is het werk van den Lei der der Oppositie, en zoo groot zijn verantwoor delijkheid, dat hij weinig tijd kan geven aan de uitoefening van een beroep, en dus, tenzij hij gefortuneerd is, in hoofdzaak leven moet van de 400, welke ieder Parlementslid als scha deloosstelling ontvangt. Reeds lang had de meening veld gewonnen, dat het billijk, en bovendien in het algemeen belang zou zijn, indien de financieele onafhan kelijkheid van den Leider der Oppositie ver zekerd werd door een bij de wet vastgesteld sa laris. Velen evenwel meenden, dat de schatkist geen salaris zou kunnen uitbetalen aan een man, die niet door den Koning, door de Re geering of door het Parlement benoemd, maar door een partij gekozen wordt. Men weet nog niet hoe de Regeering dit be zwaar, bij het formuleeren der betreffende be paling, ondervangen heeft. Een zeer eigenaardige moeilijkheid van con- stitutioneelen aard schijnt zich te zullen voor doen. Aangezien de Leider der Oppositie even min als enkele ministers een departement heeft, kan zijn salaris niet geboekt worden op de begrooting van een eigen departement. Het zal dus moeten komen op het budget der schat kist. Maar dan kan ook, bij de debatten over dit budget, het beleid van den Leider der Op positie ter sprake gebracht worden. Een lid, dat niet tevreden is met dit beleid, kan dan voor stellen het salaris van den Leider te vermin deren. Dit zou bijvoorbeeld' kunnen gebeuren door Mr. Maxton, den onafhankelijken socialist, of Sir Stafford Cripps, den leider van den So- cialistischen Bond, op grond van de houding van Mr. Attlee tegenover den linkervleugel zijner partij. In dit geval zou de motie natuur lijk verworpen worden, maar werd zij ingediend door een lid der Regeeringspartij, dan zou zij, aangezien deze steeds in de meerderheid is, kunnen worden aangenomen. Maar afgezien van deze misschien meer theo retische dan praktische mogelijkheid, zou het Huis, dat de begrooting moet goedkeuren, en eiken post aan kritiek onderwerpen kan, zeker de vrijheid hebben het beleid van den Leider der Oppositie ter sprake te brengen. Dit op zichzelf is reeds een ongerijmdheid. Maar de ongerijmdheid wordt nog grooter doordat de Eerste Minister of de Kanselier der schatkist, die verantwoordelijk is voor de be grooting en voor eiken daarop voorkomenden post, dezen, en dus ook het beleid van den Lei der der Oppositie, zou moeten verdedigen. Met belangstelling wacht men af wat de Re geering en haar juridische raadgevers hierop gevonden hebben. De waarschuwende stem van minister Delbos zou niet zonder invloed ge bleven zijn LONDEN, 27 Mrt. De waarschu wende stem van minister Delbos, dat Frankrijk niet zou toestaan, dat verdere zendingen van Italiaansche vrijwilligers zouden plaats hebben, schijnt niet zonder invloed gebleven te zijn. Italië zou aan de Britsche regeering hebben medegedeeld, naar de Daily Telegraph ver neemt, dat geen soldaten voor Franco's leger meer naar Spanje zullen worden gezonden. Wat nóg belangrijker is: Italië zou tevens hebben verzekerd, dat het zal overwegen de reeds in Spanje zijnde Italiaansche vrijwil ligers te doen terugroepen. In de eerstvol gende zitting der non-interventie-commis sie zou deze kwestie mogelijk reeds behan deld kunnen worden. De Britsche regeering heeft op haar beurt de verzekering gegeven, dat Engeland zal voort gaan een politiek te voeren, die gebaseerd zal zijn op vriendschap en samenwerking, zooais deze in de Engelsch-Italiaansche overeenkomst van 2 Januari is uiteengezet, zegt de Telegraaf. Engeland hecht de grootste waarde aan de verklaring der mogendheden om geen verdere versterkingen naar Spanje te zenden. Het wenscht nog steeds de kwestie in studie te nemen, of het mogelijk is, een practisch uit voerbaar plan te construeeren, waarbij alle bui tenlanders aan beide partijen in Spanje kunnen worden ontnomen. Slechts als laatste redmiddel dient, vol gens Engeland, dit vraagstuk aan den Vol kenbond te worden voorgelegd. Ook Frank rijk wenscht den Volkenbond niet in deze delicate kwestie te mengen. Aan den anderen kant bestaat de mogelijk heid, dat de Spaansche en Russische regeerin gen een vergadering van den Volkenbondsraad bijeen zullen roepen, waarop de zending van geregelde troepen naar Spanje door Italië en Duitschland zal worden behandeld. De secre taris-generaal van den Volkenbond, Avenol, heeft vanuit Genève Parijs bezocht om deze en andere zaken aan een bespreking te onder werpen. SAN FRANCISCO, 27 Mrt. (Reuter). De dertig opvarenden van het vrachtschip Fijian, die tengevolge van een aan boord uitgebroken brand het schip moesten verlaten, zijn door de Kinshoe Maroe gered, nadat zij gedurende twintig uren op den Stillen Oceaan hadden rondgedobberd. Naar wordt gemeld, is de Fijian in de wate ren der Marshall-eilanden gezonken. H. K. H. Prinses Juliana heeft bijzondere belangstelling voor de Romeinsche oudheden Onze Romeinsche correspondent seint ons, d.d. 27 Maart: In de typische Romeinsche patriciërs woning in het Renaissancepaleis, tegenover het Kapitool, waar H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard als gasten van Graaf en Gravin Kotzebue verblijven, heb ben wij de vriendelijke gelegenheid gekre gen, Prinses en Prins enkele indrukken te vragen over hun eerste verblijf te Rome, dat, zooals de Prinses zeide, aan een rustig familiebezoek en sightseeing gewijd is. De Prins vond het „héérlijk'' in Rome te zijn, vooral ook, wijl de strikte inachtneming van het incognito door pers en publiek het het Prinselijk Paar mogelijk maakt, zich ongestoord te wijden aan de genoegens van den gewonen toerist. De Prinses sprak geestdriftig over de eerste indrukken van het Zuiden met zijn grootsche lichteffecten en gulden atmospheer. H. K. H., die juist van een nieuw bezoek aan het Forum was teruggekeerd, toonde zich verrast over dat grootsche ruïneveld, waar in dit prachtige sei zoen de Maartsche buien hebben eindelijk plaats gemaakt voor een stralend Paaschweer de antieke marmerblokken zich in de lente zon koesteren tusschen bloeiende struiken en pas ontloken groen. De Prinses legt een bijzondere belangstelling aan den dag voor oudheden. Donderdag en Vrijdag heeft zij zich weer rond laten leiden door een kundige Romeinsche archeologe op den Palatijn en het Forum, onvermoeibaar over rotsen en steenblokken klimmend, terwijl haar belangstelling zich uitte in zichtbare opgeto genheid. In den namiddag van den Goeden Vrijdag heeft'de Prinses een langdurig bezoek gebracht aan de Engelsche kerk. Later in den avond gingen Prinses en Prins nog even uit, om het romantische visioen te bezoeken van het Colosseum bij maanlicht, een van Rome's veel bezochte bezienswaardigheden. Te Los Angeles zijn gisteren twee krachtige aardschokken gevoeld, die ook elders in Zuid- Californië werden waargenomen. Van schade is geen melding gemaakt. Te San Diego deden op hetzelfde oogenblik drie schokken deuren en ramen van hooge gebouwen schudden. De voor bijgangers in de straten bemerkten echter niets van de beving. RADIODISTRIBUTIE geeft: in ontvangst groote voldoening; in uitgaaf groote be sparing eneigen gramofoonplaten- concerten. 4000 Abonnés kunnen dit beamen. Nieuwe betoogingen der Katholieken in Mexico om heropening van kerken te verkrijgen. Italië zou de Britsche regeering verzekerd heb ben het terugroepen van vrijwilligers in Spanje in overweging te willen nemen. Wegens was van de Waal is de veerdienst bü Tiel gestaakt. Benoemingen bij de missionarissen van Scheut- Sparrendaal. Dezer dagen zal worden begonnen met den aan leg van sportterreinen bij het paleis Soestdijk. Drie personen gedood door ont ploffing van een granaat MILAAN, 27 Mrt. (D.N.B.) In de omgeving van Conegliane bij Venetië vond een boer op den bodem van een beek een verdwaalde granaat uit den wereldoorlog. Hij nam het voorwerp mee naar huis en op het moment, dat hij het wilde opnemen, ontplofte de granaat. De boer, zijn negenjarig dochtertje en een zoontje werden op slag gedood. Een vierde slachtoffer bekwam zeer ernstige verwondingen. I Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 753.4 Vorige stand: 748.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1