Tientsin, opium- en Iieroïne- hoofdstad der wereld Encycliek in beslag genomen Een succes voor de controle i r KROON-BEHANGSELS ENCYCLIEK communisme 25 cent JAPANSCHE CONCESSIE IS EEN OPIUM-DORADO Moeilijkheden in Britsch-Indië De Zegen „Urbi et Orbi" De Goede Week in Spanje De verklaring van Italië Schuschnigg's a.s. reis naar Rome Het nieuws van heden over het Divini Redemptoris DE BAROMETER VEREENIGDE KATHÖLIEKE PERS ZONDAG 28 MAART 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20483 Doelbewuste politiek der Japan ners om het moreel der Chi- neesche bevolking te vernietigen? Ongeloofelijke toe standen De toenemende criminaliteit in Amerika heeft de directie van een staatsgevange nis in Tennessee er toe gebracht op de binnenplaats êënmanscellen te laten bouwen, waarin de delinquenten geke tend worden opgeborgen. Wanneer op hun gedrag niets valt aan te merken, blijft de deur gedurende eenigen tijd geopend Ondanks haar meerderheid wei gert de Congrespartij functies te aanvaarden Gandhi wil niets zeggen Japans antwoord aan Engeland Het Weer Inval der Gestapo in drukkerij te Aken Fransch kustwachtvaartuig houdt 25 vrijwilligers voor Spanje aan Zooals alles voor de Engelsche kroningsfeesten bij protocol geregeld is, is het vanzelfsprekend dat ook de haardracht niet vergeten wordt. Bovenstaande foto toont, hoe de dames, die de kroningsplechtigheden bijwonen, gekapt behooren te zijn Twee dooden bij een auto-ongeluk Nabij Grandes Ventes drie voet gangers omver gereden De bewapening gaat voort Nieuwe pantserschepen worden van 16-duims kanonnen voorzien Z. K. H. Prins Bernhard heeft aan de N.V. Nederlandsche Ford Automobielfabriek te Amsterdam opdracht gegeven tot de levering van twee Ford V-8-cabriolets, automobielen dus van hetzelfde type, als waarmede Z. K. H. indertijd vergezeld van H. K. H. Prinses Juliana zijn entrée in ons land maakte. Hierboven ziet men de nieuwe wagens voor de Koninklijke Stallen te 's Gravenhage J De zenders zwegen; slechts de luchtmacht der rechtschen was actief Goed Vrijdag in Sevilla Roosevelt weer aan het werk Koning Leopold naar Zwitserland Het zal de non-interventie nauw keurig naleven Het is ernst Deze week ook een bezoek aan den H. Vader? Ciano weer te Rome ALLEEN GR00TE HOUTSTRAAT 179 Wegens het Hoogfeest van Paschen verschijnt het volgend nummer van dit blad Dinsdag avond. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Een griep-epidemie in Lithauen Binnenkort verschijnt de Nederland sche vertaling van de nieuwe Encycliek IN BROCHUREVORM DE PRIJS BEDRAAGT De brochure zal in omvang ongeveer gelijk zijn aan de bij ons verschenen Encyclieken Quadragesimo Anno en Casti Connubii Verkrijgbaar bij onze bureaux en in den boekhandel DE DIRECTIE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces .Omroepers" zie de rubriek. (Van een bijzonderen correspondent) In de laatste drie jaren heeft de industrie van narcotische middelen zich in de Japansche concessie van Tientsin zoo geweldig uitgebreid, dat deze concessie beschouwd kan wor den als opium- en heroine-hoofdstad van de wereld. Talrijke narcotica- fabrieken hebben zich verplaatst van Mandsjoerije, Jehol en het Kwan- toengpachtgebied naar het opium dorado van de Japansche concessie van Tientsin. Geheele wijken van deze concessie bestaan oijna geheel uit fabrieken van verdoovingsmid- delen, opslagplaatsen van narcotica en uit groot- en kleinhandelszaken voor deze artike len. De twee grootste organisaties zijn het Chen Syndicate en het Soeng Syndicate. Daar naast bestaan nog 15 andere belangrijke orga nisaties, om niet te spreken van de 200 apothe ken, drogisterijen en kitten, waar verdoovende middelen verkocht worden en de honderden hotels en theehuizen, waar de opiumlamp ten allen tijde voor iederen gast brandt. Van Tientsin uit wordt Noord-China door Japansche en Koreaansche agenten vergiftigd en in Chineesche kringen ziet men hierin een doelbewuste politiek, om het moreel en het weerstandsvermogen der bevolking te vernieti gen. Doch ook de export van verdoovende mid delen bloeit in sterke mate. Het Chen Syndicate maakt zelfs zijn grootste winsten op den uit voer naar Noord en Zuid Amerika en hetzelfde kan gezegd van het Soeng Syndicate. In de Amerikaansche pers leest men altijd van opiumaanvoer „uit Sjanghai" of „uit China", doch in werkelijkheid komt die opium uit de Japansche concessie in Tientsin. Nimmer komt de opium uit Japan, dat officieel tracht door te gaan voor een staat, die de opium ellende bestrijdt. Daarom vergiftigt Japan de wereld liever niet onder zijn eigen naam, doch onder een Chineesch etiket. Het transport van verdoovende middelen vormt de grootste onkostenpost der syndica ten. Aangezien de Chineesche regeering met ingang van 1 Januari '37 de doodstraf ingesteld heeft op den handel en smokkelarij in verdoo vende middelen en zelfs op het gebruik van opium, hebben de Japanners de medewerking noodig van buitenlanders, die ingevolge den absurden exterritorialiteitsstatus immuun zijn voor de Chineesche wetten. Vele Amerikanen en Engelschen reizen regelmatig heen en weer tusschen Tientsin, Shanghai en Kanton met als bagage een koffertje narcotica. Iemand die twee koffertjes met in ieder 20 pakjes narcotica overbrengt kan op zoo'n reis 1400 dollar „ver dienen". De smokkelaars ontmoeten elkaar in Shanghai meestal in een bepaalde kamer van een vooraanstaand hotel. Zij hebben te Tientsin met hun waar de helft van 'n dollarbiljet mee gekregen en wachten op een estafette, die de waar uitgeleverd krijgt op vertoon van de bij passende andere helft van het dollarbiljet. Op de reis loopen de smokkelaars de meeste kans betrapt te worden aan de spoorwegstations, althans de Chineesche smokkelaars, buitenlan ders worden in vele gevallen ongemoeid gelaten. De Chineesche smokkelaars vragen daarom dikwijls aan buitenlanders, om hun koffertje van een station b.v. naar een verderop staanden auto te brengen. Tal van buitenlanders, die in hun kring voor menschen van „standing" wil len doorgaan, hebben op die wijze een paar honderd dollar „verdiend". Men kent verschillende soorten narcotica, bijv. heroïne en Witte Poeder, die in sigaretten gerookt worden. Is men door en door aan het verdoovingsmiddel verslaafd, dan wordt de Witte Poeder al spoedig te slap en men gaat over tot een krachtiger narcoticum, de Gele Poeder. Voorts heeft men Gouden Pillen, die in een pijp gerookt worden. Ook wordt in een pijp gerookt de K'uai Shang K'uai, een naam, dien men zou kunnen vertalen door „snel en vluchtig". Een ander verdoovingsmiddel zijn de papie ren rollen, die tusschen de palmen van de handen fijn gewreven worden, waarna men de substantie inhaleert. Daarnevens bestaat de zgn. zwarte kalk. Hiervan wordt poeder afge schraapt en deze wordt met sigaretten ver rookt. Tenslotte zijn daar dan nog de beruchte opium, morphine en cocaïne. Daarmede is echter de rij nog niet afgeslo ten. Er zijn talrijke Japansche praeparaten, die morphine, codeïne, cocaïne en opium bevatten en soms in den vorm van aspirinetabletten verhandeld worden. Voor deze fabricaten wordt ruim geadverteerd. Een ander vergift, een mengsel van opium en whiskey wordt gepropa geerd als een geneesmiddel voor kinderen bij maagaandoeningen. In de Japansche concessie te Tientsin zijn de grootste fabrieken en groothandelszaken voor narcotica geconcentreerd in de Hanazonostraat, in de Kotobuki-straat en in de Komai-straat. De allergrootste bedrijven verraden en adverteeren den suspecten aard van hun zaken niet op hun gevels. De talrijke kleinere zaken hebben echter op hun gevel twee Chineesche karakters staan: deze worden in het Chineesch uitgesproken als Yang Hang en in het Japansch als Yoko. Zij be- teekenen niet anders dan „buitenlandsche zaak". Overal in China hebben die woorden een fatsoenlijken klank, doch in Tientsin beteekent die aanduiding niet anders dan handel in ver doovende middelen. Vele gelegenheden, waar narcotica verkocht worden zijn een combinatie van gangsstersclubs en opiumkitten. Het verbruik van narcotica ts geen luxe meer voor kapitaalkrachtigen. Op eiken kouden wintermorgen halen de politie en de sanitaire dienst van Tientsin tal van bewus- telooze menschen van de straten, die zich aan heroïne en opium te buiten zijn gegaan. De ongelukkigen, voorzoover ze niet sterven, bede len of stelen dan echter denzelfden dag weer eenig geld bij elkaar, om zich te verdringen voor de winkels, waar de allergoedkoopste „drugs" verkocht worden. Dit trieste schouwspel is eiken dag te zien aan de Kwang Hsing Ta Chieh Nanshih, de grensstraat van de Japansche con cessie. De narcoticawinkels in de Japansche con cessie hebben veelal een vaste cliënteele, bij welke zij evenals melkboer en slager op gezette tijden van den dag komen „hooren", om daarna hun vergiften te leveren. NEW DELHI, 27 Maart (Reuter) Het lijkt thans zeker te zijn, dat de Congres partij in Britsch-Indië in geen der zes pro vinciën, waarin zij de meerderheid heeft, functies zal aanvaarden. In officieele kringen betreurt men de ge beurtenissen te Bombay, Madras en Orissa ten zeerste. Niettemin ziet men den toestand kalm onder de oogen. De Radja van Gopala, de leider der Congres partij te Madras, heeft geweigerd een regeering te vormen. Gandhi, die op het oogenblik te Madras ver toeft, en van wien men eenige verklaring had gehoopt, heeft geen onderhoud willen toestaan. Uit Bombay wordt nog gemeld, dat Kher ge weigerd heeft, omdat de Gouverneur niet de verzekering heeft willen geven, geen gebruik te zullen maken van zijn speciale volmacht tot tus- schenkomst. De leider der Congrespartij te Orissa heeft den Gouverneur medegedeeld, dat er weinig kans bestaat op het vormen eener regeering. Te Allahabad heeft Pandit Jawaharlal Neh- roe, de president van het Congres, verklaard zeer voldaan te zijn over de wending, die de zaken hadden genomen. Naar de regeering van Madras mede deelt, zal als gevolg van de weigering der Congrespartij, om in de provincies waarin zij de meerderheid heeft, functies te aanvaar den, een ministerie ad interim gevormd worden, ten einde tijd te sparen om den toestand opnieuw te onderzoeken. De vertegenwoordigers der Mohammedaan- sche partij, de grootste na de Congrespartij, zijn thans uitgenoodigd, de regeering over te TOKIO, 27 Maart. (Reuter.) De minister van Buitenlandsche Zaken, Sato, heeft den Brit- schen ambassadeur het antwoord der Japansche regeering overhandigd, waarin de uitnoodiging der Britsche regeering, tot deelneming aan de beperking van het kaliber der kanonnen van de oorlogsschepen tot 14 duim, wordt afgewezen. H VERWACHTING: Meest matige wind uit Noordelijke richtingen, afwisselend be- §1 wolkt, waarschijnlijk nog buiig, nachtvorst. later weinig verandering in temperatuur. H VERDERE VOORUITZICHTEN: Afne- 1 mend buiig. STORM WAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind Zaterdagavond om 19.55 uur aan alle posten: Attentiesein neer. KERKRADE, 27 Maart. De Geheime Staatspolitie te Aken heeft in een drukkerij aldaar eenige duizenden exemplaren in be slag genomen van de Zondag j.L in de Ka tholieke kerken voorgelezen Pauselijke En cycliek over den toestand der Kerk in Duitschland. PERPIGNAN, 27 Maart. (Havas). Scheper van de Fransche kustwacht, welke deel uitma ken van de internationale controle, hebben hedenmorgen op zee het vaartuig Sans Pareil gesommeerd doel en bestemming van de reis op te geven. Het antwoord was, dat het schip naar Cebere ging, om meubelen in te nemen Bij een onderzoek aan boord bleek, dat het vaartuig 25 man naar Spanje vervoerde. De. Sans Pareil werd gepraaid en naar Port Vendres opgebracht, waar de autoriteiten het schip, de bemanning en de 25 vrijwilli gers, die zeiden Canadeczen te zijn, onder bewaking stelden. PARIJS, 27 Maart. (Havas). Gisteravond is een ernstig ongeluk gebeurd op den weg Parijs- Dieppe, nabij Grandes Ventes. Een auto, welke bestuurd werd door den graaf de Chambrun, den zoon van den bekenden senator, reed drie voetgangers omver. Twee hunner zijn aan hun verwondingen bezweken. WASHINGTON, 27 Maart. (Reuter). Volgens welingelichte kringen zullen de twee Ameri kaansche pantserkruisers, die in den komenden zomer op stapel gezet worden, uitgerust worden met 16-duims kanonnen. Zooals werd gemeld heeft Japan reeds afwijzend geantwoord op he' Britsche voorstel, het kaliber der kanonnen van de oorlogsschepen tot 14 duim te-beperken, ROME, 27 Maart. (Stefani). Men schat, dat morgen onge veer 30.000 vreemdelingen als mede eenige tienduizenden Ita- liaansche pelgrims aanwezig zul len zijn, als de Heilige Vadei van het balkon van de Basiliek van Sint Pieter Zijn Zegen „Urbi et Orbi" zal uitspreken. De plechtigheid in de Basiliek, die morgenochtend om half elf (Ital. tijd) zal beginnen, zal door de radio worden uitgezonden. Den Zegen zal Z. H. de Paus tegen half één geven. RABAT, 27 Maart. (Havas.) Radio-Sevillf» heeft het volgende medegedeeld: Volgens de traditie en het gebruik van het Katholieke Spanje heeft Radio-Sevilla zijn uit zendingen op Witten Donderdag en Goeden Vrijdag gestaakt, gedurende welke er aan de gezamenlijke fronten van Aragon, Asturië en Biscaye weinig actie te bespeuren viel. In de gebieden van Avila en Soria is het weer beter geworden, waardoor onze troepen in staat werden gesteld een lichten opmarsch te ondernemen. Aan het Zuidelijk front, in den sector ten Noorden van Cordova, heerscht eeni ge actie te Pozoblanco, waar de vijand voor twee dagen, bekneld tusschen twee groepen van onze strijdkrachten, zich trachtte los te maken, en daarbij talrijke strijders der internationale brigade verloor. In den afgeloopen nacht hebben de vliegtui gen der nationalisten opnieuw het dorp Alcala de Henares gebombardeerd. Uit Gijon wordt gemeld, dat negen rechtsche vliegtuigen Vrij dagmorgen bommen op de haven van Musei hebben geworpen. Eenige vaartuigen werden getroffen, doch de schade is niet groot. In het bericht van het Noordelijke leger wordt gezegd, dat de linksche troepen invallen heb ben gedaan in het door de rechtschen be- heerschte gebied, en levensmiddelen en wapens hebben buitgemaakt. Op de gebruikelijke wijze heeft de stad Sevilla de plechtigheden van Goeden Vrij dag, welke zooals bekend in het Zuiden van Spanje in het openbaar en met grooten luister plegen te geschieden, verricht. De straten waren vol menschen, om dit be roemde feest van Andalusië te beleven, dat werd bijgewoond door generaal Queipo de Llano. Speciale tribunes waren opgericht, om elkeen in staat te stellen de luisterrijke proces sie goed te aanschouwen. Er waren fraaie groe pen, welke tooneelen uit het Lijden van Chris tus uitbeeldden. Bij het voorbijtrekken knielde de menigte neer, maakte het kruisteeken of bracht den Romeinschen groet, terwijl de sol daten salueerden. WASHINGTON, 27 Maart (Reuter) Presi dent Roosevelt is heden van zijn vacantie terug gekeerd, om zijn werkzaamheden te hervatten. LONDEN, 27 Maart (Havas) Volgens diplomatieke kringen is het bericht in de Engelsche bladen, als zou Italië aan Enge land de formeele verzekering hebben gege ven, geen enkel detachement vrijwilligers naar Spanje te zullen zenden, in dezen vorm niet volkomen nauwkeurig. De Britsche regeering heeft onlangs een on derzoek laten instellen naar de in Spanje gede- barkeerde Italiaansche detachementen. De Ita- liaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, verklaarde toen, dat de ontsche ping te Cadiz op 5 Maart jX uitsluitend Roode- Kruis-personeel betrof. De daarbij door Italië gegeven verzeke ring hield in, dat Italië de non-interventie nauwkeurig zou naleven, en de Italiaansche gezant te Londen, Grandi, verzekerde de Britsche regeering, dat de tegenstand te gen de terugtrekking der vrijwilligers niet beteekende, dat Italië zijn verplichtingen zou verzaken. De Italiaansche delegatie in de niet-inmen- gingscommissie bevestigde de interpretatie van Grandi, door haar adhaesie te betuigen met de benoeming van neutrale controleurs. De Britsche regeering zal niet nalaten het nemen van maatregelen te overwegen, maar acht dit thans niet noodig, daar niets doet voorzien, dat Italië de op zich genomen ver plichtingen zal schenden. Van bevoegde zijde werd hedenavond, naar Reuter meldt, te Londen verklaard, dat er geen reden is om aan te nemen, dat een der partijen by het accoord, dat het zenden van vrijwilligers naar Spanje verbiedt, voornemens is, dit ac coord te schenden. Ook is nog geen enkele schending geconstateerd. De Britsche en Fransche regeering zou den een schending van het accoord, dat 28 Februari in werking is getreden, buiten gewoon ernstig achten. Er heeft tusschen de Britsche en Fransche regeering geen en kele tegenstelling ten aanzien van de vrü- willigerskwestie bestaan. Het internationale controlebureau heeft zijn taak aangevangen en te Londen en Parys acht men het van veel belang, dat zy zoo spoedig mogeiyk doel treft. De Britsche en de Fransche regeeringen zijn van meening, dat voor het oogenblik geen nieuwe maatregelen ten aanzien van de vrijwilligers noodig zyn en voorstellen te dien aanzien zijn niet gedaan. BRUSSEL, 27 Maart. (Havas). Koning Leo pold van België is vertrokken naar Zwitserland, .waar hyeenige dagen denkt door te brengen. ROME, 27 Maart. (Havas). De reis van den Oostenrykschen Bondskanselier Schuschnigg naar Rome, die aanvankelijk voor het einde van de maand was aangekondigd, zou volgens hier ontvangen berichten pas aan het einde van de volgende week doorgang vinden. Het schynt, dat Schuschnigg ook een be zoek wil brengen aan Z.H. den Paus en den Kardinaal-staatssecretaris. Men acht die bezoeken, die volgen op de Encycliek over den toestand der Kerk in Duitschland, van de grootste beteekenis. Schuschnigg zou in Rocea della Caminata een onderhoud hebben met Mussolini. In het midden van de komende maand zou dan een Oostenryksche economische delegatie naar Rome gaan, om daar te onderhandelen. De reis van Bondspresident Miklas naar Bu dapest zou tot Mei worden uitgesteld. ROME, 27 Maart. (Stefani). De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, is hedenmiddag per vliegtuig uit Belgrado te ruggekeerd. Direct na zyn aankomst te Rome is graaf Ciano door Mussolini ontvangen. GEVEN CACHET AAN UW KAMERS TELEFOON 14269 Heden om 12.30 uur Ital. tijd zal Z. H. de Paus den zegen „Urbi et Orbi" geven vanaf het balcon van den St. Pieter. De Gestapo heeft in Aken eenige duizenden exemplaren van de Duitsche Encycliek in be slag genomen. Een Fransch contrölevaartuig hield een schip aan, dat 25 vrijwilligers naar Spanje bracht. In Britsch-Indië zijn moeilijkheden gerezen daar de Congrespartij, ondanks haar meerder heid, geen functies wil aanvaarden. Vijf personen te Rotterdam gearresteerd, ver dacht met cocaïne als lokaas iemand f 850 afhandig te hebben gemaakt. Waardevolle ring van de echtgenoote van onzen gezant te Parijs verdwenen; waarschijnlijk diefstal in het spel. Mr. L. Lietaert Peerbolte, oud-directeur-gene- raal der Volksgezondheid, overleden. In een persconferentie zijn nadere mededeelin gen gedaan over de kwesties bij het U. S. O. Het zilveren bestaansfeest der R.K. Leergangen te Tilburg zal in September worden gevierd. Het Nederlandsche elftal voor den voetbal wedstrijd BelgiëNederland samengesteld. New-Xorksche Beurs: stemming vast. KAUNAS, 27 Maart (Stefani) In verschei dene streken van Lithauen woedt een zware griep-epidemie. De ziekenhuizen zyn propvol. De scholen zün gesloten. Reeds zijn verschei dene personen aan de ziekte overleden. IN) i m m n III I II II MIU! )H! J Stand op Zondag 1 uur v.m.: 75S Vorige stand: 753.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1