De kwesties bij het U.S.O. liïi Wat van de wereldtentoonstelling te Parijs zal blijven Lungen midvoor in Ned. elftal DIRIGENT TOT 1 JULI MET VERLOF Sport en spel HET NIEUWE TROCADERO ZONDAG 28 MAART 1937 Dan zal hij moeten beslissen, of hij zijn taak verder al dan niet zal aandurven De belangen van de orchestleden Het verlof van den dirigent DE MANGKOENEGORO WEER THUIS Hartelijke ontvangst te Solo DE KONINGIN TE SOESTDIJK ONGEVAL IN EEN BAD INRICHTING Wervelkolom waarschijnlijk gekneusd R.K. LEERGANGEN Zilveren bestaansfeest zal in Sep tember worden herdacht TEGEN EEN TRAM GELOOPEN Jongeman ernstig gewond Wijziging Indische tariefwet De prachtige kwaliteit van HILLE's beschuit werft dagelijks nieuwe HILLE-klanten. Géén wonder! Ge proeft de kwaliteit van HILLE, dank zij het gebruik van duizenden liters melk en honderden eieren. Hebt ge HILLE's beschuit nog niet geprobeerd, doe het dan eens. Eén rol van 10 cent doet U ten volle de kwaliteit waardeeren. VOETBAL IN ENGELAND DAMMEN RAICHENBACH—SPRINGER Eere-comité gevormd Zege van Charlton en gelijk spel van Arsenal Nederlaag van Blackpool tegen Chesterfield Nieuwe overwinning van Aston Villa Er komen prachtige promenades en parken langs de oevers van de Seine Twee nieuwe musea voor moderne kunst Vier Amsterdamsche spelers in de nationale ploeg voor den wedstrijd tegen België Smit niet opgesteld I mm LAW NT EN NIS DE VEREENIGDE STATEN EN DE DAVIS-CUP Zes spelers voor de training uitgekozen AT H LET I EK Wedstrijdprogramma der K.N.A.U. voor April Zaterdag heeft mr. Meijer, zooals reeds in een deel onzer vorige editie gemeld is, sprekend namens het be stuur van het U. S. O. aan de Utrechtsche persvertegenwoordigers een uiteenzetting gegeven van de kwesties, welke rond het Utrechtsch Stedelijk Orchest gerezen zijn. De heer Meijer ving zijn uiteenzetting aan, met op te merken, dat het bestuur spaarzaam is geweest met mededeelingen, wijl het meen de, dat door ontijdige publicaties de betrokke nen slechts geschaad zouden worden. Het bestuur gelooft nog steeds, dat het ge rezen conflict tot een bevredigende oplossing zal kunnen komen, zonder dat daarbij de be langen der orchestleden worden genegeerd. De wijze van actie, door die leden gevoerd, heeft het bestuur echter noodwendig doen be sluiten tot het standpunt, dat een overleg met het toenmalige bestuur van de vereeniging der orchestleden niet mogelijk was, gezien de on tactische wijze van ageeren, aldus mr. Meijer. Er kwam daarop een nieuw bestuur met aan het hoofd den heer Pels, en het Georganiseerd Overleg werd heropend door middel van een conferentie, welke ook de dirigent, de heer H. v. Goudoever, bijwoonde. Beide partijen hebben op die bijeenkomst eerlijk haar meening gezegd en uit de be sprekingen viel af te leiden, dat bij de or chestleden de vrees bestond, dat hun be staanszekerheid in gevaar was. Deze vrees had een dubbele oorzaak: a. een niet-verlenging van het contract met den K. R. O. b. de gedaalde waardeering ten opzichte van den betrokken dirigent. Was tot eenige der orchestleden het gerucht doorgedrongen, dat bij genoemden omroep be zwaar bestond tegen den heer Van Goudoever als dirigent, het bestuur van het U. S. O. ont ving nooit zulk een mededeeling. Bij het aangaan van dit contract is den K. R. O. trouwens met klem verzocht, klach ten meteen kenbaar te maken. De klachten bleven echter uit en by de vie ring van het tien-jarig bestaan van den K. R. O. is zelfs met groote waardeering over de prestaties van het orchest gesproken, zoo zette mr. Meijer uiteen. Slechts den laatsten tijd is de K. R. O.- leiding met klachten gekomen over onvol doenden tijd voor repeteeren, gebrek aan repertoire enz. enz. Het contract met den K. R. O. is voorna melijk tot stand gekomen op initiatief van Van Goudoever, en op zijn leiding was men van die zijde zéér gesteld. Na er nog nadrukkelijk op te hebben gewe zen, dat de houding van den heer Van Beinum bij dit conflict volkomen correct is geweest, deelde de heer Meijer mede, dat alle pogingen zullen worden aangewend, om alsnog te komen tot een vernieuwing van het contract. Rekening dient echter te worden gehouden met een eventueele mis lukking van deze pogingen. In dat geval zal naar andere dek kingsmogelijkheden moeten worden omgezien. Steeds zal het bestuur daarbij echter van het standpunt uit gaan dat de belangen der Orchest leden primair zijn en een verdere aantasting der toch reeds lage sala rissen hoogst bezwaarlijk, zoo niet absoluut ontoelaatbaar is. Daarna kwam de verlenging van het verlof van den heer Van Goudoever ter sprake. De heer Meijer wenschte daarbij nadrukkelijk te verzekeren, dat hier in het geheel geen sprake is geweest van een „tactische manoeuvre". Men heeft slechts de rechtvaardigheid willen dienen. Van Goudoever heeft herhaaldelijk doen blij ken, tot groote praestaties in staat te zijn en ook heeft hij herhaaldelijk getoond, een open oog te hebben voor de belangen der orchest leden. Waar hij een weg zag, de geldelijke midde len ruimer te doen vloeien, was hij steeds op zijn post. Volgens de rapporten van twee Nederland sche artsen was deze dirigent sinds eenigen tijd lijdende aan oververmoeidheid, welke ge steldheid hem zonder twijfel bij zijn arbeid veel moeilijkheden zal hebben berokkend. Hem moet de kans geboden wor den, over deze depressie heen te ge raken. Hij heeft zich verder ontvan kelijk getoond voor de bezwaren, SOLO, 27 Maart (Aneta). De Mangkoenegoro is met zijn gemalin en dochter gisteren per speclalen trein te Solo aangekomen. Hij werd door een vertegenwoordiger van den Soesoe- hoenan verwelkomd. De route naar zijn paleis was geheel versierd en een dichte menigte juichte hem toe bij den tocht naar zijn woning. Pangeran Ario Praboe Soerjodiligo, zoon van wijlen den Pakoe Alam.^ls gisteren met de „Eendaagsche" te Solo aangekomen. Namens den gouverneur van Soerakarta werd hij verwel komd door het hoofd van het plaatselijk be stuur. welke het orchest tegen hem heeft. Men dient nu af te wachten, of het hem gelukken zal, zijn goeden wil in dezen door te zetten. Het hem ver leende verlof strekt tot 1 Juli a.s. Dan zal hij moeten beslissen, of hij zijn taak als dirigent al dan niet ver der zal aandurven. Indien het eventueel noodzakelijk zal blij ken een nieuwen dirigent aan te stellen, zullen zich ongetwijfeld vele en groote moeilijkheden voordoen. Ten eerste is het aantal dirigenten dat aan de te stellen eischen kan voldoen gering en ten tweede is het U. S. O. voor een dirigent een weinig zekere basis. De heer Meijer hoopt en verwacht, dat men bij deze kwestie tot een goede oplossing zal geraken. Daarbij moet het bestuur echter kun nen rekenen op den algemeenen steun. Krachtig wordt het reeds gesteund door den persoon van Utrechts burgemeester. Zaterdagmiddag half drie is H. M. de Ko ningin in gezelschap van een hofdame per auto aan het paleis Soestdijk aangekomen. Hare Majesteit werd ontvangen door den in tendant jhr. J. A. de Jonge van Zwijnsbergen. Onmiddellijk na aankomst begaf zij zich naar het gedeelte van het paleis, dat ten behoeve van het prinselijk paar in aanbouw is. In het nieuwe Boschbad aan de Amalia van Solmsstraat.te Den Haag, is de 47-jarige H. W. B. uitgegleden, waarbij hij op zijn rug terecht kwam. Met een vermoedelijke kneuzing van de wervelkolom, is hij naar het Roode Kruis- Ziekenhuis overgebracht. In 1937 valt het zilveren bestaansfeest der R.K. Leergangen te Tilburg. Het Curatorium is voornemens, dat feest in het begin van het nieuwe studiejaar in September te herdenken, terwijl van de zijde van studenten en oud-stu denten plannen gemaakt worden om daaraan een reünie te verbinden van degenen, die hun opleiding aan de R.K. Leergangen hebben ge noten. Zaterdagmiddag drie uur moest de 18-jarige v. d. B. voor zijn patroon, Van V., een ruit afleveren in de Barchman Wuytierslaan te Amersfoort. Nadat hij de ruit bezorgd had, wilde hij den weg oversteken, doch heeft daarbij een uit Zeist komende tram niet gehoord. Hij liep tegen de tram, kwam te vallen en kreeg eer. hersenschudding, alsmede verschillende kwet suren. In ernstigen toestand is hij naar het ziekenhuis Lichtenberg vervoerd. BATAVIA, 27 Maart. (Aneta). Heden is bij Staatsblad een wijziging afgekondigd van de Indische tariefwet, waarbij verschillende invoer rechten zijn veranderd. Deze wijziging treedt 28 Maart in werking en is tot stand gekomen krach tens de z.g. korte conflicten-regeling, met ter zijdestelling van de amendementen door den Volksraad aangenomen, waaronder ook het amendement betreffende vrijstelling van sport- vliegtuigen. TEIT WINT! I HILLE <1 KWALITEIT Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). In verband met de match Raichenbach Springer, welke zeer waarschijnlijk begin Juni zal aanvangen, heeft zich een Haagsch eere comité gevormd, waarvan het eere-voorzitter- schap is aanvaard door den burgemeester, mr. S. J. R. de Monchy. Dit comité bestaat verder uit prof. dr. G. A. van Poelje, directeur-generaal van het depar tement en Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en prof. ir. C. L. van der Bilt, wet houder van onderwijs. Het uitvoerend comité bestaat uit de heeren J. B. de Haas, voorzitter, W. Hoekstra, secre taris-penningmeester, Tulpeboomstraat 6, J. G Booy en G. J. A. van Dam. De resultaten van de Zaterdag voor de eerste divisie van de Engelsche League gespeelde wed strijden ziin: BirminghamPreston North End 10 Charlton AthleticWolverhampton Wand. 40 ChelseaHuddersfield Town 00 Grimsby TownDerby County 34 Leeds UnitedSheffield Wednesday 11 LiverpoolManchester United 20 Manchester CityBolton Wanderers 22 Middlesbrough—Arsenal 1—1 PortsmouthEverton 22 Stoke CitySunderland 53 West Bromwich AlbionBrentford 10 De stand is mr Arsenal 36 16 14 6 46 74—45 Charlton Athletic 36 17 11 8 45 51—45 Middlesbrough 36 18 7 11 43 69—61 Manchester City 34 15 12 7 42 78—51 Derby County 35 18 6 11 42 82—77 Portsmouth 36 16 10 10 42 5853 Brentford 35 16 9 10 41 72—61 Sunderland 35 17 4 14 38 81—70 Chelsea 36 13 11 12 37 49—51 Wolverh. Wanderers 34 16 4 14 36 66—59 Everton 36 14 7 15 35 76—69 Grimsby Town 36 14 7 15 35 72—71 Birmingham 36 11 12 13 34 55—53 Preston N. E. 37 11 12 14 34 49—61 Stoke City 35 11 10 14 32 60—52 Huddersfield Town 35 9 13 13 31 53—55 Liverpool 36 11 9 16 31 55—69 West Bromw. A. 34 12 6 16 30 63—82 Bolton Wanderers 36 8 12 16 28 41—63 Sheffield Wedn. 34 7 12 15 26 45—53 Leeds United 34 11 3 20 25 49—71 Manchester United 36 8 9 19 25 47—71 De uitslagen van de in de tweede divisie ge speelde westrijden zijn als volgt: Barnsley—Coventry City 30 Blackburn RoversAston Villa 34 BlackpoolChesterfield 01 BradfordDoncaster Rovers 10 BuryBradford City 50 Leicester City—Swansea Town 00 New Castle UnitedFulham 11 Norwich CityBurnle.v 22 Sheffield UnitedPlymouth Argyle 20 Tottenham HotspurNottingham Forest 21 West Ham UnitedSouthampton 40 (Van een bijzonderen correspondent) Alle tentoonstellingen, die in de Licht stad werden gehouden, hebben haar verrijkt met monumenten, welke die tentoonstellin gen langen of zelfs onbepaalden tijd over leefden. Daaronder waren werkelijk zeer fraaie bouwwerken, die het waard waren te blijven staan, en andere, die het op den duur tegen de critiek moesten afleggen. Na de tentoonstelling van 1867 bleef nog der tig jaren lang het „Industriepaleis", dat vele Parijzenaars nog hebben zien afbreken, over eind aan de ..Champs Elysées", ter plaatse, waar vandaag de Avenue Alexandre III be gint, tusschen het „Petit Palais" en het „Grand Palais". De tentoonstelling van 1878 verrijkte de stad met het Trocadéro, dat ter gelegenheid van de tentoonstelling van dit jaar volkomen ver nieuwd wordt. Aan de tentoonstelling van 1889 dankt Pa rijs den fameuzen Eiffel-toren die misschien ook al wel aan den modernen smaak ten offer zou zijn gevallen, ware hij niet zulk 'n uitstekend radiozendstation en aan die van 1900 de Alexanderbrug en de thans wel sterk ver ouderde bouwsels van het Grand Palais en Petit Palais voornoemd. De koloniale tentoon stelling van 1931, die velen nog versch in het geheugen zal liggen, mede om den brand, die in een ongelukkigen nacht het magnifieke Neder- landsche paviljoen in asch legde, heeft het fraaie „Palais des Colonies" en den bekoor lijken dierentuin in het park van Vincennes na gelaten. De tentoonstelling van 1937 zet de traditie voort. Wanneer zij haar poorten zal hebben gesloten, wanneer zij haar lichtfonteinen zal hebben afgedraaid, en wanneer haar sprookjes paleizen zullen zijn afgebroken, zal Parijs er een aantal hoogst nuttige en ten deele zeer fraaie „souvenirs" aan bewaren; met name de vernieuwing van de Pont d'Iéna, een nieuw Trocadéro, twee moderne kunstmusea, nieuwe promenades en parken langs de oevers van de Seine. De Pont d'Iéna verbindt de twee Seine-oevers tusschen de heuvels van het Trocadéro en het Marsveld. Haar vernieuwing is thans voltooid. De breedte van de brug is op dertig meter ge bracht, dus verdriedubbeld. Maar om de vrien den van het verleden tevreden te stellen, heeft men de oude klassieke versiering van adelaars en beelden bijeengehouden. De Parijzenaars van verleden jaar alles gaat zoo vlug tegenwoordig, dat het bijna een adelbrief is herinneringen aan het vorig jaar te hebben herinneren zich het naargeestige gebouw, dat men zien kon op den Quai de To kio en dat officieel de „manutention militaire'' heette. Niemand zal verdwijning ervan betreu ren. Ter plaatse rijzen thans, in loodrechte as op de rivier, twee groote paleizen, met hun gevels aan weerszijden van een breede doorbraak van den quai naar de President Wilson-avenue. Naakte gevels, gebroken door hoogopgaande vensters. Het zijn de twee toekomstige musea voor nieuwe kunst der stad Parijs. Het eene is bestemd om de werken van de moderne kunste naars te herbergen; het andere om onderdak te verschaffen aan de verzamelingen van het Lu xembourg. Dit zullen de eerste moderne doel matige musea zijn van Parijs, gebouwen, opge richt met de bedoeling om kunstverzamelingen te ontvangen en tentoon te stellen. Want Pa rijs, met misschien de rijkste en kostbaarste verzamelingen, die buiten Italië te vinden zijn, heeft hoogst achterlijke musea-toestanden. De pinakotheek van het Louvre is stoffig en rom melig als geen en de presentatie van de kabi net-stukjes der Hollandsche meesters b.v. is allerdroevigst. De affaire van het Trocadéro heeft heel wat Parijschen inkt doen vloeien. Vanouds is de heuvel van het Trocadéro, dien men eertijds Chaillot noemde, als een der mooiste punten van Parijs beschouwd: een belvédère, die Seine en Marsveld be- heerscht. Napoleon I, die zooveel heeft gedaan voor de verfraaiing van de Fransche hoofdstad, had op den heuvel het paleis voor den koning van Rome willen oprichten. De fundamenten van het gebouw waren reeds gelegd, toen de val van het Keizerrijk de uitvoering van het plan afbrak. Karei X, die den naam Trocadéro gaf aan het hoogste punt van den heuvel, over woog er een monument op te richten ter her denking van de Fransche expeditie naar Span je van 1823. Het tweede Keizerrijk wilde er een museum oprichten ter verheerlijking van het Italiaansche leger. Al deze opgegeven plannen werden in den loop van de volgende jaren weer opgenomen en de tentoonstelling van 1878 slaagde erin in 18 maanden tijds het ontstellende gebouw in Spaansch-Moorschen stijl op te trekken, dat alle touristen kennen en dat door Kipling werd uitgescholden voor „dat rose monster, met buik en horens". Het nieuwe Trocadéro, dat ei-voor in de plaats komt, belooft heel wat beter aan den modernen smaak te beantwoorden, al heeft de architect zich gebonden gezien door den vorm van den ■heuvel en het grondplan van het oude Troca déro. De twee semi-circulaire vleugels blijven, zij het geheel omgebouwd, bestaan; het massieve centrale gedeelte verdwijnt echter om een breede opening te laten, waardoor men een prachtig gezicht zal krijgen op de Place du Trocadéro, op de Seine en, op den achtergrond, op de stad. De muren der twee vleugels worden bekleed met een lichte steen, gebroken door hooge, smalle vensters en versierd met groepen in bas-relief. Ook hier zuilen een drietal musea worden ingericht: van vergelijkende" beeld houwkunst, van volkenkunde en van het zee wezen. Verder zullen er verschillende nieuwe organismen in worden ondergebracht, zooals de archieven van den photographlschen dienst, een cinematheek en verschillende diensten der Schoone Kunsten. Het theater van het Trocadéro wordt even- eens geheel herbouwd, maar thans ondergronds Dit theater zal plaats bieden aan 4000 toe schouwers; het tooneel zal een breedte hebben van 20 meter, terwijl dat van de opera slechts 15 M. telt, en uitgerust zijn met de nieuwste snufjes op technisch gebied. Voor het nieuwe Trocadéro-paleis zullen evenals voor het oude, plantsoenen worden aangelegd; zij zullen zich echter uitstrekken tot aan de Seine, en volgens een nieuw plan wor den ingedeeld, met esplanades, terrassen en hellingen, het geheel als de omlijsting van eer wijd waterbekken met fonteinen en waterval len. Het is in het groen van deze plantsoenen, aar den rand van het water, en in de omarmine van de twee groote Trocadéro-vleugels, dat het Nederlandsche tentoonstellingspaviljoen zal verrijzen. Het Nederlandsche elftal, dat op 4 April as- te Antwerpen tegen België zal spelen, is Za terdag door de Keuze-commissie van den K- N. V. B. als volgt samengesteld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Caldenhove (DWS). Midden: Paauwe (Feijenoord)Anderxesen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas), Van Spaendonck (Nep- tunus), Lungen (AFC), Bakhuijs (HBS> en Van Nellen (DHC). Als reserves zijn aangewezen: Van Male (Feijenoord), Van den Hoven (Longa). Pelli- kaan (Longa), Vrauwdeunt (Feijenoord) «n Bergman (Blauw Wit). In het Nederlandsche elftal, dat men thans heeft vastgesteld, is het Amsterdamsche ele ment dezen keer wel heel goed vertegenwoor digd, want de hoofdstad, die langen tijd alleen Anderiesen als international had, levert thans niet minder dan vier spelers vooi de nationale ploeg, welke op 4 April a.s. in de Schelde- stad tegen de Bel gen zal aantreden. En onder deze vier Amsterdam mers is thans ook Charles Lungen, die dus aan het eind van de vol gende week voor het eerst de Oran je-trui zal dragen, een eer, die dan ook voor het eerst in zijn ruim veer tig-jarig bestaan ten deel zal val len aan een speler van den Amsterdamschen tweede-klasser AFC. Er is den laatsten tijd heel wat te doen geweest rond dezen speler, die nu de midvoorplaats zal bezetten. Lungen was reeds lang bekend als een uitstekend spe ler. Herhaaldelijk kwam hij uit in Zwaluwen en B-elftallen en tweemaal in het Nederland sche bondselftal op een Olympischen dag. Dé groote moeilijkheid was dat de AFC-er een uitgesproken midvoor is en deze plaats in de nationale ploeg werd de laatste jaren door Bakhuijs op een vrijwel niet te verbeteren wijze ingenomen. Dit seizoen heeft men echter nog al 'ns gesukkeld met de binnenspelers. Smit kon door een knieblessure te Duesseldorf niet uitkomen en was ook in Amsterdam tegen Zwitserland niet van de partij. De Haarlem mer schijnt inmiddels wel zoo goed als her steld te zijn, want in de afgeloopen week heeft hij b.v. met zijn club meegespeeld tegen Vienna. De "populaire Haarlem-speler bleek evenwel nog niet geheel de oude te zijn. Hij moest zich natuurlijk ook nog erg in acht nemen, waar door zijn prestaties niet al te zeer opvielen. Nu Smit zijn ouden vorm nog niet terug heeft, wil de keuze-commissie, temeer nu er in de internationale wedstrijden geen invallers meer zijn toegestaan, blijkbaar geen risico loopen In den Woensdag in Rotterdam tegen Ips wich Town gespeelden oefenwedstrijd heeft men toen bij wijze van proef Lungen als mid voor en Bakhuijs als links-binnen opgesteld. En nu deze proefneming uitstekend geslaagd is. is het dan bok zeer begrijpelijk, dat men deze opstelling ook tegen België heeft willen hand haven. In de achterhoede heeft men Wilders wee" opgesteld als rechtsachter, welke plaats hij zich in de vorige ontmoetingen reeds volkomen waardig getoond heeft. Nu Weber zich den laatsten tijd niet erg fit voelt, is de keuze van den Blauw Witter dan ook zeer verklaarbaar. Met belangstelling zal de Nederlandsche voetbalwereld afwachten, hoe de nationale ploeg met deze nieuwe formatie van de voor hoede in Antwerpen voor den dag zal komen. Er is o.i. alle reden het optreden van de Oranjehemden in bovengenoemde formatie met vertrouwen tegemoet te zien. Charles Lungen De Amerikaansche tennisbond heeft zes spe lers uitgekozen, uit wie de Amerikaansche £>a- visbekerploeg, welke in de Amerikaansche zone tegen Japan zal uitkomen, zal worden samen gesteld. Deze zes spelers zullen een speciale tiaining te San Francisco volgen, welke half April zal aanvangen. De uitverkorenen zijn Budge, Parker, Grant, Riggs, Mako en Wood- Grant heeft inmiddels bericht gezondën, dat bil aan deze training niet kan deelnemen. Hij zal zich echter wel beschikbaar stellen, indien van Japan wordt gewonnen, zoodat de Veréenigde Staten dan moeten uitkomen tegen den win" r.aar van den wedstrijd MexicoAustralië. Onder auspiciën van de K. N. A. U. zullen April de volgende atletiekwedstrijden worden gehouden 11 April: Nationale Boschloopen van de Trelc" vogels in Den Haag; 18 April: 5 K.M.-wedstriJ dwars door Amsterdam-Noord, georganiseerd door de Volewijckers; 24 April: Vondelpark^ estafette te Amsterdam, georganiseerd Noord-Holland. d Aan deze estafette, welke over een afs rS van 4300 meter voert, nemen negen 10°P^o deel, die resp. 500, 400, 200, 100, 100, 2-00, 4U 800 en 1600 meter hebben af te leggen. Inzicht in onze historie vordert hat ieder katholiek zijn Universiteit steu- ne. Als de rijpe vrucht der katholieke middeleeuwen geboren, behoort tot onze emancipatie de volledige eigen Universi teit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6